Race Results for
Beacon Bomber
Spokane, WA
(Event Information)
This is a non-competitive event
Cross Country on 06/14/2003

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Junior - JR - 1-10

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 SKYLER LARSON   35:27.1  175 RAGNAROK
2 MARC DAVID   35:31.7  129 BIKEBUTLER
3 CODY LANG   40:12.9  207 
4 JOSEPH SZEMBER   41:09.0  255 MACH HEAD
5 ZACH BROWNE   44:08.4  392 
6 Jaxon Suttlemyre   Coeur D Alene, ID48:41.9 199726  249 VERT EARTH

Men - Junior - JR - 10-12

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ADAM SZEMBER   29:27.8  254 MACH HEAD
2 BLAKE BLEDSOE   29:41.0  111 
3 Andy Christiansen   Veradale, WA31:50.7 198257  121 MACH HEAD
4 TREVOR TAYLOR   35:09.3  345 JF2
5 Tavish Taylor   Port Angeles35:28.3 198253  346 JF2
6 JOSHUA HONNOLD   37:29.6  368 

Men - Junior - JR - 13-14

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Timothy Martin   Tacoma, WA49:12.0 199557  298 JF2
2 Luciano Worl   Woodinville, WA52:07.5 162267  286 RADRACING
3 JEREMEY BARTEE   54:49.5  317 
4 ANDY SHAW   54:51.1  238 
5 James Shafer   Tacoma, WA58:55.2 171944  236 JF2
6 JAMES REED   59:36.2  221 MACH HEAD
7 BEN KUTINA   03:20.6  293 
8 TRAVIS HIXSON   Richland, WA03:39.1 115655  152 VERT EARTH
9 RYAN WADE   08:08.2  262 MACH HEAD
10 KELLY VANNETT   08:22.2  379 
11 Bryen Graver   Monroe11:39.2 181937  146 RAGNAROK
12 JASON COLCLOUGH   12:58.9  123 
DNF Jeremy Kerr   Buckley, WA999 190852  167 RAGNAROK

Men - Junior - JR - 15-16

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 GERITT SHIPLEY   44:04.5  310 MACH HEAD
2 TOM KUTINA   45:20.1  172 
3 MICHAEL SZEMBER   Yarmouth, ME55:14.4 110378  256 MACH HEAD
4 JOSH HAFNER   56:41.7  316 
5 STEPHAN JONES   01:53.5  165 

Men - Junior - JR - 17-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 TYLER ALVARDO   54:10.6  99 MACH HEAD
2 RYAN SIOK   54:12.2  240 MACH HEAD

Men - Junior - JR - JuniorX

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Thomas Magrath   Coeur D'alane, ID00:08.2 79934  190 VERT EARTH
2 KEVIN GREY   30:05.0  147 BANGTAIL
DNF Devin Anderson   Tacoma, WA999 173744  29 RADRACING

Men - Pro - Senior

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jamey Yanik   Boise, ID50:03.0 161110  359 GIANT

Men - SM - Senior

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Evan Plews   Salem, OR49:11.6 28290  
2 Kris Holden   Spokane, WA50:01.7 148376  153 KONA/BBUTL
3 Christian Young   Port Townsend, WA50:54.6 39273  RAGNAROK
4 Ethan Harrison   Coeur D Alene, ID53:25.6 110852  350 VERT EARTH
5 Sloane Anderson   Bend, OR58:20.3 159947  352 TREK/CLIF
DNF Justin Hofeldt   Post Falls, ID999 157278  348 VERT EARTH

Men - EX - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Benjamin Thompson   Bend, OR58:14.9 189912  77 RAGNAROK
2 KYLE FELMLEY   06:30.7  60 
3 Ramon Gibbs   Denver07:33.5 124904  24 
4 ROBBIE JOHNSON   Seattle, WA09:16.4 187529  164 WHEELSPORT
5 Justin Valente   Kirkland, WA10:20.6 110337  362 BOLLABIANC
6 Sean Conto   Lakewood, WA14:45.0 190828  125 JF2
7 JEFF SMITH   23:50.9  57 SPORTPLUS
8 Dan Heins   Wanatchee, WA03:08.6 171218  88 TREK
DNF Jason Matheny   Spokane, WA999 199966  369 K2FITFANAT
DNF David Visser   Wenatchee, WA999 171219  274 TREK

Men - EX - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike Rolcik   Bellevue, WA59:52.9 155561  306 RAGNAROK
2 Phil Oppenheimer   Snohomish, WA01:26.2 26778  330 BICYCLECTR
3 DAVE LAHN   05:30.9  367 JAMIS/WHIT
4 Tom Phillips   Seattle, WA05:59.7 173613  340 RAGNAROK
5 Cameron York   Colbert, WA06:40.0 148725  365 
6 Derek Shiers   Bellingham, WA07:09.3 179700  355 TICYCLES
7 Jeff Welp   Lilburn, GA07:35.8 164467  267 SANDPNTSPO
8 Christopher Bevens   Seattle, WA08:32.0 166356  107 RAGNAROK
9 Dave Pearson   Auburn, WA08:38.6 98832  216 BICYCLECTR
10 Dean Burton   Orting, WA12:25.3 180697  353 RAGNAROK
11 Randall Reily   Maple Valley, WA12:54.9 176340  304 
12 Wayne Sicz   Polson, MT13:15.6 80182  239 5 VAL VELO
13 Nathan Kiger   Seattle, WA16:21.0 77119  25 RAGNAROK
14 Ben Suttlemyre   Coeur D Alene, ID18:23.2 34700  248 VERT EARTH
15 Jason Chase   Athol, ID22:37.1 132554  120 GFORSEBIKE
DNF David Stonich   Seattle, WA999 179551  34 GREGGS FAT
DNF Bradley Lamkin   Port Orchard, WA999 178934  185 RAGNAROK
DNF Kevin Reinkensmeyer   Fircrest, WA999 171055  224 GRAYSHIRT
DNF KEVIN HORNBACK   999  30 JF2 RACING
DNF Mike Jancola   Erdenheim, PA999 168507  45 GREGGS FAT
DNF Doug Graver   Monroe Wa999 101059  23 RAGNAROK
DNF Robert Ballinger   Seattle, WA999 44029  320 BOLLA/BIAN
DNF Richard Sherwood   Spokane, WA999 32459  309 VERT EARTH

Men - EX - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Timothy Crum   Spokane, WA15:16.9 94190  127 BIKEBUTLER
2 Steven Wade   Bow, WA16:07.2 149725  263 SKAG CYCLE
3 James David   Spokane, WA17:31.3 79918  128 BIKEBUTLER
4 VIRGIL LONG   Alexandria, VA18:55.1 156858  183 
5 Rocky Crocker   Wenatchee, WA19:10.3 180676  21 WAR
6 Michael Romasco   Mcminnville, OR25:28.1 189981  347 TOMMYSBIKE
7 DAN VANCAMP   Lagrangeville, NY38:58.2 90857  354 
DNF Don Hecker   North Bend, WA999 172017  326 

Men - EX - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Marshall Will   Stanwood, WA22:58.0 134012  49 SKAGITBIKE
2 WILLIAM GREY   Seatte, WA43:16.4 6405  148 BANGTAIL

Men - SP - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Shawn Howard   Colbert, WA25:24.8 190844  158 GFORSE
2 SAM VERDERICO   26:32.1  179 WAR
3 JEFF VANDEVENTER   Spokane, WA28:11.4 194764  259 
4 JAKE MAEDKE   29:26.8  188 VICIOUSCYC
5 RYAN BRUEGGEMAN   30:16.3  115 
6 DAVID SAWYER   31:16.9  232 GFORSE
7 MATT ROSSMAN   31:41.5  227 
8 Kevin Bradford-Parish   Spokane, WA34:14.3 147208  337 
9 Brandan Lonac   Seattle, WA36:30.1 191441  314 
10 JEFF REES   41:13.1  222 
11 ANDREW LEESE   North Bend, WA42:33.8 181607  176 WWU/DROPNZ
12 COREY SMITH   51:53.7  324 
13 JEREMY COPE   14:39.4  398 
DNF ERIC ELLIS   999  75 
DNF Lionel Rose   Green Acres, WA999 198347  399 
DNF BRYCE TUPPER   999  42 GREGGS FAT

Men - SP - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Douglas Krumpelman   Hayden, ID26:03.1 81054  170 CDA VELO
2 James Magnuson   Redmond, WA26:19.2 199368  189 TREK NW
3 MICHAEL MCAULEY   27:07.7  61 BRAMBLEBER
4 Michael Prochaska   North Bend, WA28:51.2 159182  303 
5 Brian Thompson   Greenacres, WA29:21.1 189524  315 GFORSE
6 Tero Pitkanen   Gig Harbor, WA29:22.7 98135  351 JF2
7 Eric Armstrong   Spokane, WA32:12.8 76317  201 
8 Jeremy McKinley   Madison34:24.9 171208  86 GREGGS FAT
9 Ivan Anderholm   Portland, OR35:43.0 149569  100 OSOKLEEN
10 Brandon Lockwood   Tacoma, WA36:02.4 191565  82 COUNTERBAL
11 RICK MATTIS   37:48.3  192 
12 GARRETT WILLIAMS   39:31.5  270 
13 Eivind Gjetmundsen   Missoula, MT40:14.0 148200  360 EDJONESINV
14 J Colin Meagher   Seattle, WA40:50.9 189489  364 GREGGS/FAT
15 John Arland   Palouse, WA41:27.9 183502  103 TWIN RIVER
16 Chris Bentley   Fall City, WA42:22.0 199389  358 SINGLETRAC
17 LeRoi Smith   Seattle, WA44:19.8 181380  243 DIRTWORLD
18 Troy Hopwood   Newcastle, WA51:00.8 150716  156 DIRTWORLD
19 Scott Bly   Snoqualmie, WA51:01.9 43106  312 DIRTWORLD
20 MARK THOMAS   01:03.1  378 SPEEDMETAL
21 RON COLLINS   01:09.5  124 
22 WAYNE CALCATERRA   06:33.0  118 
DNF DAVID VAUTIER   999  39 GREGGS FAT
DNF BRAD SEVENKO   999  38 GREGGS FAT
DNF CAPTAIN MONROE   999  74 MTB ENTERP
DNF JOSH WIGGINS   999  55 
DNF WILBUR KELLY   999  44 GREGGS FAT
DNF JOSH CARLSON   999  80 
DNF Brett Larson   Port Townsend, WA999 198256  174 
DNF Steve Bourke   Kent, WA999 190846  279 
DNF Curtis DuPuis   Coeur D Alene, ID999 114452  133 VERT EARTH

Men - SP - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Faulkes   Spokane, WA26:04.4 189507  136 
2 Jim Albright   Olympia, WA29:23.6 190621  81 SINGLETRAC
3 Eric Kopczynski   Asotin, WA30:50.4 166685  168 
4 Steve Coon   Butte, MT32:53.1 198923  372 SNOSHOESPT
5 Richard Hughes-Davies   Sedro Woolley, WA37:01.0 189505  70 SKAGIT CYC
6 DARYL LOHSTROH   37:34.7  182 PATRIOTFIR
7 CHARLES MORTENSEN   38:04.7  204 
8 Dave Reed   Seattle, WA38:36.7 163525  220 DIRTWORLD
9 Brian Vickers   Bainbridge Island, WA38:47.1 160299  260 BAINISCYCL
10 Christopher Bier   Sandpoint, ID39:07.6 184352  108 
11 Bruce Trejos   Sandpoint, ID39:14.4 43995  257 SPORTSPLUS
12 Michael Hammer   Mt Vernon, WA39:18.9 198268  331 SKAG CYCLE
13 Scott Krallman   Post Falls, ID45:17.8 189533  231 
14 Troy Taylor   Port Angeles, WA48:02.8 179954  344 JF2
15 Jeffrey Haymes   Lacey, WA51:33.3 116719  149 
16 Stuart Broderick   Snohomish, WA53:15.3 4924  329 
17 Mark Kunnecke   Everett, WA04:19.0 84751  273 BICYCLECTR
DNF DAVE DUNNELL   999  177 WAR
DNF Kerry Chamberlin   Poulsbo, WA999 189503  27 ESCAPADOS
DNF Theodore Parry   Lake Forest Park, WA999 179684  212 AVANTI/TI
DNF William Devlin   Sammamish, WA999 152899  131 TITUS

Men - SP - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sandy Thomas   Sandpoint, ID04:25.6 189495  62 
2 STEVEN FORSNESS   04:27.5 190856  138 GFORSEBIKE
3 Allan Beattie   Snoqualmie, WA05:12.6 190830  51 SINGLETRAC
4 Jeffrey Corkill   Spokane, WA10:00.8 49079  333 EWU
5 Tom Feil   E Wenatchee, WA12:21.1 189511  28 WAR
6 David Luke   Newport, WA30:48.1 180750  71 

Men - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MICHAEL MARCIN   46:09.2  366 WAR
2 ULISES SALAS   48:29.5  229 LATIN HOT
3 Jared Weekes   Stockton Ca49:07.7 198226  266 VANDALS
4 TRAVIS BROWN   50:35.0  376 
5 JAKE PANKRATZ   51:18.0  211 
6 CHAD CONLEY   51:38.5  374 
7 Leaf Seibt   Spokane, WA51:43.1 191446  373 
8 CHARLES SIRJESSE   52:17.3  242 EXTERIOR
9 Ed Stringer   Langley, WA52:32.0 199365  246 
10 MIKE LOZAR   57:13.2  382 
11 VICTOR VALLE   57:38.7  322 
12 CHRIS HEILAND   06:06.3  151 
DNF STEVEN STEINBRINK   999  245 

Men - BG - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 STEVE WILKINS   45:47.7  269 
2 MIKE WEBER   47:33.4  264 
3 THEO BROWNE   47:43.1  390 
4 Bryan Hopkins   Newport, WA49:03.0 190860  396 
5 CHRIS LUTHER   Marysville, WA52:36.0 199611  184 
6 CHRIS LUTZ   55:44.9  186 
7 BILL MARSON   57:41.3  191 
8 CHAD BRADLEY   58:40.5  113 
9 MICHAEL SMITH   58:59.4  325 
10 RON CRENSHAW   03:31.8  323 
11 Phillip Blume   Medical Lake, WA04:48.0 135658  112 
DNF Jon Reinstra   Sedro Wooley, WA999 198252  225 SKAG CYCLE

Men - BG - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Stanton   Kenmore, WA49:46.3 52077  311 
2 Tom Ettinger   Cashmere, WA50:57.8 149646  285 WAR
3 JOHN NICOLICH   52:29.5  209 
4 STEVE KUTINA   54:34.4  171 
5 ROB LINDSAY   54:42.2  295 
6 John Koschnick   Nordland, WA55:51.4 198269  377 ESCAPADOS
7 MARK SIPE   56:14.5  241 
8 JIM HAFNER   01:21.7  400 
9 PETER SHAW   02:19.6  237 
DNF RIC PEARCE   999  302 
DNF Tom Warren   North Bend, WA999 179691  67 SINGLETRAC

Men - BG - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James Olsen   Bothell, WA57:12.8 195903  78 
2 Jim Hoch   Snoqualmie, WA15:50.5 179956  58 SINGLETRAC
3 Larry Schoonover   Spokane, WA17:18.1 101847  233 

Women - Junior - JR - 1-10

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jayden Suttlemyre   Coeur D Alene, ID47:21.3 193421  251 VERT EARTH
2 KALLI JONES   02:06.7  412 
DNF ALICIA ZIESKE   999  278 

Women - Junior - JR - 10-12

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lydia Young   Port Townsend, WA47:31.8 191509  92 RAGNAROK
DNF Stevie Gildehaus   Spokane, WA999 138505  143 STOTAN

Women - Junior - JR - 13-14

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNF Hope Chamberlin   Poulsbo, WA999 189501  26 ESCAPADOS

Women - Pro - Senior

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ANN GRANDE   Des Moines, WA36:00.9 82460  349 KONA

Women - EX - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Shannon Holden   Spokane, WA51:37.8 151124  154 BIKEBUTLER
2 Stephanie Jones   Fayetteville, AR03:48.1 179866  85 GREGGS FAT
3 Sarah Bender   Duvall, WA04:15.0 150851  334 BIKECENTER
DNF Mary Carlson   Spokane, WA999 181834  43 K2/COL CYC
DNF Angela Sucich   Seattle, WA999 189527  47 GREGGS FAT

Women - EX - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nicola Mann   Bellingham, WA46:07.5 196369  356 TICYCLES
2 Melanie Lewis   Duvall, WA54:46.4 195970  180 PACBIKE
DNF Maribeth Evezich   Bellevue, WA999 185334  53 RAGNAROK

Women - EX - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Karen Armstrong   Spokane, WA44:46.1 108834  202 

Women - SP - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 KAREN BECH   12:32.7  36 GREGGS FAT
2 KRISTIN VARNER   13:34.3  41 GREGGS FAT
3 Jadine Riley   Seattle14:41.6 187804  226 SUBWAYCYCL
4 ANDREA BAILEY   49:29.4  385 
DNF LAURA LEBLANC   999  35 BREGGS FAT
DNF Jennifer Castle   Mukilteo, WA999 181223  313 RAPID DESC

Women - SP - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JEN GLYZINSKI   12:14.9  144 GRAGGS/FAT
2 ELIZABETH MARZOLF   13:33.5  33 BREGGS FAT
3 ERIKA LARSEN   Greentown, IN14:10.0 177685  332 VERT EARTH
4 Robyn Angliss   Seattle, WA17:41.0 197267  361 TICYCLE
5 Mercedes Quinn-Blair   Issaquah, WA18:37.9 189525  219 
6 Krisha Kerr   Spokane, WA22:58.7 189488  327 DIRTWORLD
7 Lynna Lies   Spokane, WA25:10.1 180737  328 DIRTWORLD
8 LARAE MCGEHEE   28:36.9  196 
DNF Tracy Bartholomew   Seattle, WA999 135162  318 BOLLABIANC

Women - SP - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Leah Lokan   Chico, CA10:51.5 153028  296 
2 Julie Meyer   Sandpoint, ID12:49.9 198271  386 
3 ELIZABETH MCBREEN   15:39.4  380 RAGNAROK
4 Becky Suttlemyre   Coeur D Alene, ID22:41.1 34699  250 VERT EARTH
DNF Kirstin Sandaas   Bellevue, WA999 187478  230 SUBWAYCYCL
DNF Vicki Shafer   Tacoma, WA999 169693  46 JF2

Women - SP - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNF JoBeth Thomas   Sandpoint, ID999 189494  68 

Women - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stephanie Decker   Coeur D Alene, ID52:46.5 198961  130 GFORSEBIKE
2 JESSICA STULTZ   53:13.6  389 
3 MEGHAN LEIPER   00:18.1  178 
4 JANAE WEEKES   02:07.9  265 
5 JILL MCGINNIS   11:57.4  197 

Women - BG - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Penny Hulbert   Wenatchee, WA56:05.4 191746  343 WAR
2 SUSAN LARSEN   09:55.9  363 RAGNAROK
3 Corazon Batacan   Auburn, WA17:55.8 192438  104 TICYCLES

Women - BG - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNF Helen Chamberlin   Poulsbo, WA999 189502  96 ESCAPADOS

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFBonk BreakerSierra NevadaSpyShimanoCUOREOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee