Race Results for
Squilchucker The
Wenatchee, WA
(Event Information)
This is a non-competitive event
Downhill on 08/10/2003

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Junior - JR - 1-10

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Colton Stuart   Lake Stevens, WA 193420  485 BIKEWORKS
2 GAGE HENRY     183 MINIHUNI
3 SCOTT WEBSTER     472 

Men - Junior - JR - 11-12

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JULIAN HENNESSEY     467 ALKI BIKE
2 IAN WEBSTER     48 
3 MIKE POTOSHNIK     412 ALPENTAL
4 DAVID HENRY     182 MINIHUNI
5 Adam Szember   Spokane, WA 180758  331 MACH HEAD
6 JOSHUA HONNOLD     186 

Men - Junior - JR - 13-14

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 SPENCER BALDWIN     109 
2 Stephen Ettinger   Bozeman, MT 189074  64 WENVALVELO
3 Ryan Wade   Greenacres, WA 189499  346 MACH HEAD
4 Jeremey Bartee   Ione, WA 199367  111 
5 JAMES REED     282 MACH HEAD
6 Bruce Louviere   North Bend, WA 198693  89 CYCLEPATH
7 Andy Christiansen   Veradale, WA 198257  139 MACH HEAD
8 JASON COLCLOUGH    200229  142 
9 SETH MINER     252 
10 Greg Reeves   Longview, WA 197444  283 BERSERKER
11 KRISTOFER LAWRENCE     220 MINIHUNI

Men - Junior - JR - 15-16

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lane Paxton   Missoula, MT 150826  266 BANSHEE
2 Steven McCullough   Kalispell, MT 198700  244 GIANT

Men - Junior - JR - 17-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Koschnick   Nordland, WA 193607  213 ESCAPADOS
2 GRAHAM JOHNSTON     199 
3 BARRET STINTZI     324 
4 JULIEN MCLAUGHLIN     247 VANDALS

Men - Junior - JR - JuniorX

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Luke Strobel   Issaquah, WA 181052  457 DH ZONE
2 Shane May   Issaquah, WA 173817  242 DH ZONE
3 Hans Eldridge   Kingston, WA 193583  448 ESCAPADOS
4 Collin Carbaugh   Sumner, WA 173745  138 RAD RACING
5 Jake Pearce   North Bend, WA 159936  495 BICYCLECNT
6 Chris Ginzton   Salt Lake City, UT 179149  72 SPORTSPLUS
7 PATRICK HENNESSEY     469 ALKI BIKE
8 Brian Warren   North Bend, WA 164645  66 SINGLETRAC

Men - Pro - Senior

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gregory Smith   Sandpoint, ID 33143  479 SPORTPLUS
2 Eric Carlon   Spokane Valley, WA 6124  431 NW DH

Men - SM - Senior

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James Ivin   Issaquah, WA 181029  481 DHZONE
2 Lars Sternberg   Ferndale, WA 185351  471 GO HUCK
3 Justin May   Issaquah, WA 173816  456 DH ZONE
4 Tige Eakin   Chico, CA 172001  439 OLDTOWNBIK
5 Brandon Somers   Clarkston, WA 179504  422 AZONIC
6 Kevin Ryan   Seattle, WA 114291  DHZONE
7 Kim Eakin   University Place, WA 113296  EAKIN BROS
8 Jason Strother   Redmond, WA 109596  429 RAPID DESC

Men - EX - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 A Johnson   Renton, WA 181035  196 SPEEDMETAL
2 Doug Newell   Spokane, WA 132234  258 CHUMBAWUMB
3 Adam Greene   Ketchum, ID 185276  465 SPEEDMETAL
4 Ryan McLellan   Spokane, WA 152901  432 NWDH
5 Joel Spackman   Bellingham, WA 120817  319 WWU/DROPNZ
6 Chris Andreasen   Spokane, WA 198709  459 NW DH
7 Matthew Paul   North Bend, WA 191563  438 
8 Bryan Crum   Spokane, WA 114586  451 ACT ADVENT
9 Peter Stuart   Vashon, WA 181224  464 SPEEDMETAL
10 NIC HOOD     452 ACT ADVENT
11 Craig Panthen   Seattle, WA 172035  32 GREGGS FAT
12 Thor Jones   Winlock, WA 176345  416 BERSERKER
13 Jesse Kieffer   Puyallup, WA 100850  209 TM PSYCHO
14 Ian Zander   Shoreline, WA 176349  441 
15 OTIS ELMQUIST   Seattle, WA 189489  444 
16 Mark Bender   Duvall, WA 93725  114 BIKECENTER

Men - EX - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anthony Howard   Portland, OR 132560  190 
2 Mike Wadholm   Renton, WA 173734  348 TM MUKAI
3 Matthew Sierer   Kirkland, WA 181404  500 RAPIDDESCE
4 Jeffrey Bechtel   Elkton, VA 148756  69 DH ZONE
5 Tim Gregory   Moscow, ID 169965  168 U OF ID
6 John Evans   North Bend, WA 147239  455 CYCLEPATH
7 Keith Witt   Seattle, WA 38720  424 DIRTWORLD
8 Ryan Sorenson   Grapeview, WA 86897  442 OLDTOWN
9 Eric Thompson   Seattle, WA 111343  470 DIRTWORLD
10 Donald Wilson   Lakewood, WA 161081  475 FOES/AZONI
11 Rob Potoshnik   North Bend, WA 181396  413 ALPENTAL
12 Eric Ness   Albion, WA 156790  63 TOMBSTONE

Men - EX - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Loren Morris   Snoqualmie, WA 43163  255 SINGLETRAC
2 William Kieffer   Puyallup, WA 19075  207 TM PSYCHO
3 Rocky Crocker   Wenatchee, WA 180676  21 WAR
4 Doug Minor   Nine Mile Falls, WA 191557  253 
5 Martin Milsted   Seattle, WA 168633  40 DH ZONE
6 Jeffrey Haymes   Lacey, WA 116719  172 
7 BILL SWIRE     460 

Men - EX - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Arnold Mukai   Issaquah, WA 150045  257 MUKAI/FOXS
2 Michael Cain   Seattle, WA 171104  490 PIGPANTS

Men - SP - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nathan Marsh   Bonney Lake, WA 199663  238 
2 Doug Salisbury   Bellingham, WA 198473  298 
3 DREW SWAYNE     480 WWU/DROPNZ
4 Levi Miller   Snohomish, WA 174957  484 BIKEWORKS
5 DAMON FLEMMING   Sandpoint, ID 189494  157 SPEEDMETAL
6 JASON BERGER     458 
7 Ben Peterson   Snoqualmie, WA 121665  474 DIRTWORLD
8 Matt Plude   Bellingham, WA 167413  275 WWU/DROPNZ
9 JESSY HUMMEL   Tacoma, WA 190845  393 BERSERKER
10 Kevin Dahlen   Shoreline, WA 175905  425 RAPIDDESCE
11 Kai Harwick   Bellingham, WA 191443  482 WIREDENERG
12 Cory Bibby   Seattle, WA 197165  473 SPEEDMETAL
13 IAN ADAMS     492 
14 Justin McGinnis   Spokane, WA 199613  246 
15 JASON PAUL     437 
16 Burton Cooper   Grapeview, WA 199655  443 
17 JAKE STEIN   Houston, TX 178317  493 WSUDIRTRID
18 TY HEDLUND   Portland, OR 173715  180 

Men - SP - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DAMON JOHNSON     197 
2 NOLAN BYERS     73 
3 Duane White   Maple Valley, WA 180063  353 RAPIDDESCE
4 Curtis Dunbar   Redmond, WA 173737  447 RAPIDDESCE
5 Brad Scott   E Wenatchee, WA 169204  22 RAPIDDESCE
6 Greg Tubbs   Marysville, WA 198705  338 BIKEWORKS
7 Cory Hollis   Tacoma, WA 186681  446 
8 Rich Densmore   Spokane, WA 198986  152 WESTCOAST
9 Mike Garcia   Kirkland, WA 198977  421 
10 Bret Chaffee   Tacoma, WA 150718  486 
11 Loreto Julian   Seattle, WA 188181  205 TM MUKAI
DNP LANCE SWENTKOFSKE     50 

Men - SP - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tom Warren   North Bend, WA 179691  67 SINGLETRAC
2 Robert Dearen   Everett, WA 193462  423 BIKEWORKS
3 Dave Reed   Seattle, WA 163525  281 DIRTWORLD
4 DAVE DUNNELL     177 WAR
DNP JERRY CAMPBELL   One-dayN  137 BIKEWORKS

Men - SP - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Vincent   Coeur D Alene, ID 135212  344 VERT EARTH

Men - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Barret Crabtree   Marysville, WA 199713  454 
2 AARON POLLY     276 
3 ANDREW LEESE   North Bend, WA 181607  221 WWU/DROPNZ
4 MATT HALL     420 
5 BRAD BEACH     113 
6 GREG MUELLER     256 
7 CHRIS TRAMMELL     445 

Men - BG - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Bentley   Fall City, WA 199389  116 SINGLETRAC
2 TREVOR KORN     211 
3 PETER YENNEY     357 BIKEBARN
4 Karl Browne   Black Diamond, WA 190829  132 SINGLETRAC
5 SHAWN ONGERS     417 
6 Johnny Chen   Bellevue, WA 196715  476 SPEEDMETAL
7 SEAN PUTNAM     278 
8 CARL LEE     466 

Men - BG - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Randy Bussoli   Federal Way, WA 198973  462 
2 Brian Crandall   Shoreline, WA 200419  145 
3 STU HENNESSEY     468 ALKI BIKE
4 RANDY BOSTROM     99 

Men - BG - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Allan Beattie   Snoqualmie, WA 190830  51 SINGLETRAC

Women - Junior - JR - 11-12

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Trisha Olson   Federal Way, WA 197074  262 

Women - Junior - JR - 13-14

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lauren Gardner   Redmond, WA 190842  158 SINGLETRAC

Women - Junior - JR - 17-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Melissa Warren   North Bend, WA 181607  65 SINGLETRAC

Women - Pro - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sara Johnson   Spokane, WA 153029  435 NWDH/INTEN
2 Laura Johnson   Portland, OR 173612  436 WHEELSPORT
3 Leigh Fiedler   Seattle, WA 168640  434 RAPIDDESCE
4 LAURA POCHMARA   Redmond, WA 172014  427 RAPIDDESCE

Women - EX - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Amelia Colasurdo   Seattle, WA 169690  463 DHZ/ROTEC
2 Jennifer Jones   Kelso, WA 180432  415 BERSERKER

Women - SP - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Darlene Miller   Marysville, WA 199611  250 BIKEWORKS
2 KAREN HAIRE     491 

Women - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brooke Shore   Bellevue, WA 199612  311 
2 MARIE ANTRAM     106 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUORESierra NevadaUSACDFBonk BreakerShimanoOSMOSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee