Race Results for
Squilchucker The
Wenatchee, WA
(Event Information)
This is a non-competitive event
Cross Country on 08/09/2003

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Junior - JR - 1-10

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 SKYLER LARSON   36:57.0  219 RAGNAROK
2 GAVIN JONES   43:36.0  200 
3 SEAN HECKER   43:51.7  175 
4 JOSEPH SZEMBER   45:57.6  332 MACH HEAD
5 Jaxon Suttlemyre   Coeur D Alene, ID51:18.1 199726  328 VERT EARTH
6 DOMINIC EVACICH   05:46.2  410 

Men - Junior - JR - 11-12

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andy Christiansen   Veradale, WA28:36.3 198257  139 MACH HEAD
2 ADAM SZEMBER   31:11.5  331 MACH HEAD
3 Tavish Taylor   Port Angeles32:20.0 198253  334 JF2
4 JOSHUA HONNOLD   33:33.6  186 
5 ERIC OBRA   37:21.8  260 
6 SEAN CRUM   38:39.0  147 BIKEBUTLER
7 TONY GAUDIO   40:05.3  162 
8 Trevor Taylor   Port Angeles, WA45:47.7 198255  335 JF2

Men - Junior - JR - 13-14

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeremey Bartee   Ione, WA50:10.2 199367  111 
2 ANDY SHAW   57:59.4  305 
3 TRAVIS HIXSON   Richland, WA58:48.7 115655  184 VERT EARTH
4 JAMES REED   58:53.2  282 MACH HEAD
5 BEN KUTINA   00:11.0  214 
6 James Shafer   Tacoma, WA04:05.5 171944  363 JF2
7 MICHAEL MATTINGLY   05:51.7  366 
8 RYAN WADE   07:24.1  346 MACH HEAD
9 Bryen Graver   Monroe09:51.0 181937  167 RAGNAROK
10 KELLY VANNETT   22:43.5  341 
11 Timothy Martin   Tacoma, WA41:58.6 199557  240 JF2
DNF BRADLEY DANIELS   999  149 
DNF Jeremy Kerr   Buckley, WA999 190852  206 RAGNAROK
DNF Luciano Worl   Woodinville, WA999 162267  286 RADRACING

Men - Junior - JR - 15-16

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 TOM KUTINA   46:11.0  216 
2 GERITT SHIPLEY   47:10.4  310 MACH HEAD
3 Joseph Rogerson   Bellingham, WA51:22.4 197147  292 RAD RACING
4 Joshua Hafner   Ione, WA53:11.9 199558  170 
5 DOUG SHAW   53:41.2  306 
6 KYLE STAPLES   55:11.3  385 
7 STEPHAN JONES   58:58.3  204 
9 SEAN BAIRD   09:13.4  108 
10 MICHAEL SZEMBER   Yarmouth, ME25:29.0 110378  333 MACH HEAD
DNF ALEXANDER HAMILTON   999  433 

Men - Junior - JR - 17-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan Siok   Spokane, WA57:11.5 198259  313 MACH HEAD
DNF TYLER ALVARDO   999  102 MACH HEAD

Men - Junior - JR - JuniorX

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Devin Anderson   Tacoma, WA27:32.3 173744  29 RADRACING
2 Shawn Obra   Ferndale, WA29:53.4 195248  261 TREK
3 Lauren Johnson   Wenatchee, WA36:27.3 199559  373 WENVALVELO
4 Severin Skolrud   Washington, DC37:57.0 189519  314 RADRACING

Men - Pro - Senior

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eric Atwood   Sammamish, WA38:11.1 117706  377 RITCHEY/K2
2 Jason Jablonski   Wenatchee, WA38:29.9 98835  391 BOLLA/BIAN
3 Dale Knapp   Des Moines, WA38:36.5 19425  392 KONA

Men - SM - Senior

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Evan Plews   Salem, OR36:55.2 28290  396 
2 Christian Young   Port Townsend, WA41:41.9 39273  368 RAGNAROK
3 Mark Hanson   Sammamish, WA42:49.9 40137  404 ADIDAS
4 Justin Hofeldt   Post Falls, ID47:28.9 157278  378 VERT EARTH

Men - EX - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Benjamin Thompson   Bend, OR23:11.7 189912  77 RAGNAROK
2 Jeff Smith   Sandpoint, ID25:18.5 190833  57 SPORTPLUS
3 KYLE FELMLEY   28:00.3  60 
4 Matt Hayes   Port Orchard, WA28:44.5 79050  382 
5 Peter Held   Seattle, WA32:39.4 176225  181 BOLLABIANC
6 Ramon Gibbs   Denver34:00.0 124904  24 
7 ANDREW LAMB   42:45.9  411 ASHMEAD
8 Sean Conto   Lakewood, WA51:54.9 190828  144 JF2
DNF August Wheeler   Seattle, WA999 187529  37 GREGGS FAT
DNF David Visser   Wenatchee, WA999 171219  274 TREK
DNF Dan Heins   Wanatchee, WA999 171218  88 TREK

Men - EX - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Doug Graver   Monroe Wa25:58.0 101059  23 RAGNAROK
2 Randy Iddings   Enumclaw, WA26:52.9 94612  194 RAD RACING
3 Phil Oppenheimer   Snohomish, WA27:30.5 26778  379 BICYCLECTR
4 DAVE LAHN   28:34.0  384 JAMIS/WHIT
5 Tom Phillips   Seattle, WA29:16.4 173613  271 RAGNAROK
6 Jason Dougherty   Seattle, WA29:28.6 9887  380 
7 Randall Reily   Maple Valley, WA29:46.3 176340  284 
8 Dave Pearson   Auburn, WA29:49.0 98832  269 BICYCLECTR
9 Robert Ballinger   Seattle, WA30:48.4 44029  110 BOLLA/BIAN
10 Christopher Bevens   Seattle, WA31:33.8 166356  360 RAGNAROK
11 Mike Rolcik   Bellevue, WA32:33.9 155561  293 RAGNAROK
12 J Todd Bandy   Kirkland, WA32:47.2 129499  407 ASHMEAD/KI
13 Dean Burton   Orting, WA32:48.5 180697  135 RAGNAROK
14 Derek Shiers   Bellingham, WA34:06.5 179700  309 TICYCLES
15 David Stonich   Seattle, WA35:11.4 179551  34 GREGGS FAT
16 Ben Suttlemyre   Coeur D Alene, ID36:30.5 34700  327 VERT EARTH
17 Chad Berg   Arlington, WA36:45.6 92171  117 BIKECENTER
18 Patrick Bentson   Auburn, WA40:33.6 3386  399 RAD RACING
19 Nathan Kiger   Seattle, WA41:37.6 77119  25 RAGNAROK
20 Kevin Hornback   Tacoma, WA44:17.0 94530  30 JF2 RACING
21 Scott Keiper   Seattle, WA45:06.3 18732  398 JF2 RACING
DNF Bradley Lamkin   Port Orchard, WA999 178934  185 RAGNAROK
DNF Kevin Reinkensmeyer   Fircrest, WA999 171055  285 GRAYSHIRT
DNF Mike Jancola   Erdenheim, PA999 168507  45 GREGGS FAT
DNF C F Lindsay Duvall   Buckley, WA999 140421  381 TREK

Men - EX - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rocky Crocker   Wenatchee, WA32:23.8 180676  21 WAR
2 Timothy Crum   Spokane, WA34:18.9 94190  148 BIKEBUTLER
3 Steven Wade   Bow, WA35:24.7 149725  347 SKAG CYCLE
4 VIRGIL LONG   Alexandria, VA38:22.8 156858  228 
5 Russ Staples   Yakima, WA41:06.2 33847  322 CHINOOKCYC
6 Rick Heckenlaible   Kenmore, WA45:48.1 85689  173 DIRTWORLD
DNF URS BLEULER   999  376 HIGHBOAT
DNF DAN VANCAMP   Lagrangeville, NY999 90857  339 

Men - EX - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DAN NORTON   Nashua, NH33:40.7 77757  400 GREGGS
2 KEVIN WEITZ   37:12.7  408 
3 Marshall Will   Stanwood, WA39:26.2 134012  49 SKAGITBIKE
4 Ken Embrey   Poulsbo, WA45:58.8 83191  154 

Men - SP - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 SAM VERDERICO   05:47.5  179 WAR
2 Kevin Bradford-Parish   Spokane, WA05:54.1 147208  127 
3 Shawn Howard   Colbert, WA06:02.5 190844  191 GFORSE
4 Andrew Rigel   Seattle, WA08:41.0 77337  290 
5 JEFF VANDEVENTER   Spokane, WA09:00.6 194764  340 
6 Jarred Swalwell   Shoreline, WA09:57.9 136675  330 
7 JAKE MAEDKE   11:52.5  383 VICIOUSCYC
8 Brandan Lonac   Seattle, WA13:22.4 191441  227 
9 PETER ARMSTRONG   14:02.6  107 
10 Galen Sacoman   Kirkland, WA21:19.5 177162  297 
DNF MICHAEL SIMON   999  312 
DNF BRYCE TUPPER   999  42 GREGGS FAT
DNF ERIC ELLIS   999  75 
DNF Matt Rossman   Lynnwood, WA999 199610  294 

Men - SP - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Prochaska   North Bend, WA07:31.4 159182  277 
2 WILBUR KELLY   10:59.1  44 GREGGS FAT
3 James Magnuson   Redmond, WA11:20.5 199368  233 TREK NW
4 MICHAEL MCAULEY   11:40.9  61 BRAMBLEBER
5 PAUL WEBER   13:23.6  350 JESUSPDLRS
6 Brandon Lockwood   Tacoma, WA13:46.8 191565  82 COUNTERBAL
7 MIKE GILE   15:01.5  163 
8 ANTHONY EARLE   15:41.6  153 DIRTWORLD
9 GARRETT WILLIAMS   16:09.1  356 
10 RICK MATTIS   17:02.4  241 
11 Chris Bentley   Fall City, WA18:36.8 199389  116 SINGLETRAC
12 Eric Armstrong   Spokane, WA19:05.9 76317  201 
13 Jason Land   Seattle, WA19:28.8 107699  217 MANGO
14 Tero Pitkanen   Gig Harbor, WA20:21.1 98135  272 JF2
15 CHANCE RICHIE   20:36.2  287 
16 Jeremy McKinley   Madison20:54.0 171208  86 GREGGS FAT
17 LeRoi Smith   Seattle, WA21:10.2 181380  317 DIRTWORLD
18 GREG LUTHER   21:47.2  230 VAL CBC
19 JEFF CHRISTENAT   21:53.5  402 
20 Ivan Anderholm   Portland, OR23:27.4 149569  103 OSOKLEEN
21 HENRY SHAW   23:35.2  307 
22 Scott Bly   Snoqualmie, WA24:30.8 43106  124 DIRTWORLD
23 Troy Hopwood   Newcastle, WA26:41.7 150716  188 DIRTWORLD
24 Brett Larson   Port Townsend, WA27:00.0 198256  218 
25 BRAD SEVENKO   28:02.8  38 GREGGS FAT
26 CHRIS LUTHER   Marysville, WA28:44.5 199611  229 
27 STEVE BREWER   29:15.5  365 
28 CHRIS NODDER   32:55.7  259 
29 PETER KITTAS   40:23.4  210 DIRTWORLD
30 Michael Braaten   Lakewood, WA48:36.7 4537  126 
DNF JOHN SEGER   999  419 
DNF JOSH WIGGINS   999  55 
DNF RON COLLINS   999  143 
DNF STEPHEN HORD   999  189 
DNF DAVID VAUTIER   999  39 GREGGS FAT
DNF CAPTAIN MONROE   999  74 MTB ENTERP
DNF Josh Carlson   Spokane, WA999 189491  80 
DNF Steve Bourke   Kent, WA999 190846  279 
DNF Karl Fjellstad   Redmond, WA999 179502  387 
DNF Gergory Smith   Seattle, WA999 171060  315 TICYCLE

Men - SP - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jim Albright   Olympia, WA09:09.3 190621  81 SINGLETRAC
2 PETE THEISEN   Charlotte, NC13:05.7 180625  337 
3 Brian Vickers   Bainbridge Island, WA16:59.8 160299  343 BAINISCYCL
4 Scott Krallman   Post Falls, ID17:16.3 189533  231 
5 Dave Reed   Seattle, WA22:15.5 163525  281 DIRTWORLD
6 Richard Hughes-Davies   Sedro Woolley, WA23:08.0 189505  70 SKAGIT CYC
7 DAVE DUNNELL   23:31.9  177 WAR
8 Jeffrey Haymes   Lacey, WA29:04.2 116719  172 
9 Troy Taylor   Port Angeles, WA31:23.1 179954  336 JF2
10 Stuart Broderick   Snohomish, WA33:38.3 4924  130 
11 DAVID GOULET   45:32.3  395 
DNF Kerry Chamberlin   Poulsbo, WA999 189503  27 ESCAPADOS
DNF Theodore Parry   Lake Forest Park, WA999 179684  264 AVANTI/TI
DNF Don Hecker   North Bend, WA999 172017  174 
DNF Mark Kunnecke   Everett, WA999 84751  273 BICYCLECTR
DNF Michael Hammer   Mt Vernon, WA999 198268  171 SKAG CYCLE
DNF Steve Crawford   Lakewood, WA999 190615  146 

Men - SP - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sandy Thomas   Sandpoint, ID21:17.9 189495  62 
2 Allan Beattie   Snoqualmie, WA22:20.8 190830  51 SINGLETRAC
3 David Luke   Newport, WA56:31.7 180750  71 
DNF Tom Feil   E Wenatchee, WA999 189511  28 WAR
DNF Brian Volkert   Normandy Park, WA999 176988  345 ASC/GENISO

Men - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MICHAEL MARCIN   48:22.8  375 WAR
2 MICHAEL MANTHEY   49:23.9  235 SINGLETRAC
3 Jared Weekes   Stockton Ca50:54.7 198226  352 VANDALS
4 CHAD CONLEY   52:08.3  409 
5 Charlie Catchpole   Spokane, WA52:29.2 150220  386 
6 Ed Stringer   Langley, WA59:02.3 199365  325 
7 CHARLES SIRJESSE   59:38.9  397 EXTERIOR
8 Tim Mezen   Tacoma, WA05:12.6 190845  248 LEFTCOAST
9 STEVEN STEINBRINK   26:47.7  405 
DNF Leaf Seibt   Spokane, WA999 191446  304 LOULOUS
DNF TRAVIS BROWN   999  418 

Men - BG - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 STEVE WILKINS   47:18.6  355 
2 THEO BROWNE   50:30.5  133 SINGLETRAC
3 Bryan Hopkins   Newport, WA50:59.8 190860  428 
4 Jon Reinstra   Sedro Wooley, WA51:35.2 198252  401 SKAG CYCLE
5 DAVE HUNT   56:33.9  193 
6 CHRISTOPHER BLACK   57:07.7  120 
7 JOE MARTIN   59:08.6  239 BBTC
8 TIM BLANKENSHIP   00:18.9  121 
9 CHRIS LUTZ   02:32.1  232 
10 Michael Smith   Mount Vernon, WA03:47.6 199369  318 
11 PAUL JONES   04:25.9  203 SINGLETRAC
12 Phillip Blume   Medical Lake, WA17:08.0 135658  123 

Men - BG - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 SCOTT MANTHEY   50:26.2  236 CENTERCYCL
2 DAVID SCOTT   50:37.5  303 
3 David Stanton   Kenmore, WA51:02.1 52077  321 SEA VELO
4 Stephen Ettinger   Bozeman, MT52:46.8 189074  359 WAR
5 RICK HONNOLD   55:00.8  187 
6 STEVE KUTINA   56:44.6  215 
7 KURT PACHAUD   58:03.0  263 
8 John Koschnick   Nordland, WA59:13.9 198269  212 ESCAPADOS
9 Tom Warren   North Bend, WA02:46.6 179691  67 SINGLETRAC
10 JIM HAFNER   03:12.3  169 
11 LOREN FISCHER   06:36.9  426 
12 JESSE BRAZILL   06:45.7  128 
13 Randy Blomgren   Edmonds, WA08:17.2 134535  122 COMBMONKEY
14 MARC AIKIN   08:30.8  101 
15 ROD BROWN   11:01.8  131 
16 MICHAEL GAUDIO   11:03.5  161 
17 JAMES FINDLAY   18:09.7  403 JIMSPLUMB
DNF RIC PEARCE   999  268 

Men - BG - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James Olsen   Bothell, WA01:10.0 195903  78 
2 Jim Hoch   Snoqualmie, WA11:47.5 179956  58 SINGLETRAC
3 Thomas Gardner   Redmond, WA20:55.6 190622  160 SINGLETRAC
4 Larry Schoonover   Spokane, WA22:33.1 101847  301 
DNF STEPHEN SHEHORN   999  308 

Women - Junior - JR - 1-10

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jayden Suttlemyre   Coeur D Alene, ID48:55.5 193421  329 VERT EARTH

Women - Junior - JR - 11-12

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lydia Young   Port Townsend, WA48:56.8 191509  92 RAGNAROK

Women - Junior - JR - 13-14

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Hope Chamberlin   Poulsbo, WA14:23.6 189501  26 ESCAPADOS
2 WENDY HECKER   23:56.9  178 

Women - Junior - JR - JuniorX

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robyn Embrey   Kings Beach, CA59:16.7 180734  155 

Women - Pro - Senior

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ANN GRANDE   Des Moines, WA58:10.7 82460  390 KONA
2 Josie Beggs   Corralitos, CA06:09.1 82430  372 BOLLA/BIAN

Women - EX - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kristi Berg   Arlington, WA42:04.0 87266  118 BIKECENTER
2 Teresa Vermillion   Del Rio, TX50:07.9 199366  342 GREGGS/FAT
3 Mary Carlson   Spokane, WA50:14.6 181834  43 K2/COL CYC
4 Sarah Bender   Duvall, WA03:09.5 150851  115 BIKECENTER
DNF Angela Sucich   Seattle, WA999 189527  47 GREGGS FAT
DNF Stephanie Jones   Fayetteville, AR999 179866  85 GREGGS FAT

Women - EX - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Melanie Lewis   Duvall, WA48:50.5 195970  226 PACBIKE
2 Kim Birgh-Pitkanen   Gig Harbor, WA02:08.1 84782  389 JF2
3 Maribeth Evezich   Bellevue, WA08:53.5 185334  53 RAGNAROK
DNF Nicola Mann   Bellingham, WA999 196369  234 TICYCLES

Women - EX - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Karen Armstrong   Spokane, WA40:37.6 108834  202 

Women - SP - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 KAREN BECH   23:20.0  36 GREGGS FAT
2 Jadine Riley   Seattle33:19.2 187804  291 SUBWAYCYCL
3 LAURA LEBLANC   35:40.3  35 BREGGS FAT
4 Joanne McCarthy   Stellacoom, WA37:24.4 187283  394 
5 HIDI MICKELSON-CRAMER   Des Moines, WA50:24.7 180751  249 DIRTWORLD
DNF CAM PETERSON   999  270 
DNF KRISTIN VARNER   999  41 GREGGS FAT

Women - SP - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tracy Bartholomew   Seattle, WA24:47.9 135162  112 BOLLABIANC
2 JEN GLYZINSKI   29:42.0  165 GREGGS/FAT
3 Mercedes Quinn-Blair   Issaquah, WA30:52.6 189525  280 
4 ELIZABETH MARZOLF   31:21.8  33 BREGGS FAT
5 Lisa Miller   Seattle, WA32:40.3 177215  251 RAGNAROK
6 Robyn Angliss   Seattle, WA35:22.4 197267  105 TICYCLE
7 MARA WHITE   40:16.5  354 

Women - SP - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Julie Meyer   Sandpoint, ID21:35.7 198271  362 
2 Becky Suttlemyre   Coeur D Alene, ID29:53.7 34699  326 VERT EARTH
3 Kathryn Smith   Bellingham, WA31:36.8 176767  316 RUNNINGSHO
4 Kirstin Sandaas   Bellevue, WA35:47.2 187478  300 SUBWAYCYCL
5 ELIZABETH MCBREEN   40:05.8  243 RAGNAROK
6 VAL HECKER   48:27.9  176 
7 Minnie Deese   Port Angeles, WA53:34.9 179955  151 JF2
8 Nancy Gardner   Redmond, WA13:16.8 150749  159 SINGLETRAC
9 Vicki Shafer   Tacoma, WA13:24.3 169693  46 JF2

Women - SP - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JoBeth Thomas   Sandpoint, ID51:48.6 189494  68 

Women - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stephanie Decker   Coeur D Alene, ID59:15.9 198961  150 GFORSEBIKE
2 JESSICA STULTZ   00:21.3  414 
3 JANAE WEEKES   03:38.4  351 
4 MEGHAN LEIPER   06:40.9  222 
5 CATHIE LENTS   14:35.7  223 RDR
6 JILL MCGINNIS   14:37.2  245 
7 TINA RIEKEN   20:59.6  289 
DNF ANN GLENN   999  164 

Women - BG - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Penny Hulbert   Wenatchee, WA59:45.2 191746  192 WAR
2 MELINDA IRHAZY   04:17.5  195 SINGLETRAC
3 SARA JOHNSON   04:48.4  198 
DNF Corazon Batacan   Auburn, WA999 192438  361 TICYCLES

Women - BG - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNF Helen Chamberlin   Poulsbo, WA999 189502  96 ESCAPADOS

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoSierra NevadaUSACDFSpyOSMOCUOREBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee