Race Results for
DINO Mountain Bike Series #5
North Vernon, IN
(Event Information)
This is a non-competitive event
Cross Country on 08/16/2003

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Junior - JR - 1-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nick Sovinski   Bloomington, IN 197914   
2 Samuel Rhoads   Nashville, IN 192285   
3 William Vazquez      
4 Joe Tonak      
5 Braeden Day      
6 Mike Souers      
7 Chris Murray      
8 Zach Edward      
9 Quinn Gray      
10 Ty Alsop      
11 Blake Pedigo      
12 Gregory Thorpe   Franklin, IN 186503   
13 Eric Harris      
14 Kory Noland      
15 Nigel Graham      

Men - Junior - JR - JuniorX

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Isaac Neff      
2 Matthew Mullican   Terre Haute, IN 181002   
3 Jeremy Thomas   Grandview, IN 180439   
DNF Andy Smart   Catlin, IL 191391   

Men - Pro - Senior

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matthew Battin   Columbus, IN 2890   
2 Robert Kendall   Georgetown, IN 117036   

Men - EX - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jacob Prater   Maryville, TN 28614   
2 Mike Purvis   Louisville, KY 186611   
3 Jamie Kimberley   Baltimore, MD 133782   
4 David Wert   Lafayette, CO 185690   
5 Robert McDaniel   Louisville, KY 183472   
6 Mark Giganti      
7 Kyle Lasley   Louisville, KY 196795   
8 Joe Devault      
DNF Nick Barber   North Vernon, IN 192287   
DNF Matthew Jaberg      

Men - EX - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anthony Slowinski   Louisville, KY 121030   
2 Kris Lasure   Maysville, KY 86379   
3 David McComb   Yoder, IN 172316   
4 Jason Pruitt   Lafayette, IN 114846   
5 Paul Arlinghaus   Fishers, IN 117513   
6 Michael Lober   Cincinnati, OH 114158   
7 Todd Croke   Lakewood, CO 81542   
8 Rocky Thomas      
9 John Gretz   Ankeny, IA 14124   
DNF Kurt Buddendeck   Centerville, OH 146365   
DNF Randy Coddington   Camby, IN 113316   
DNF Chris Bowman   Indianapolis, IN 79229   
DNF Tony Franklin      

Men - EX - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Charles Miller   Cincinnati, OH 59393   
2 Dennis Barber   North Vernon, IN 113491   
3 Blake Noland   Columbus, IN 143907   
4 Brian Blackwell   Jeffersonville, IN 137673   

Men - SP - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brad Kosiba   Indianapolis, IN 194586   
2 Donald Parr   Louisville, KY 194587   
3 Brian Rohrbach      
4 Andrew Messer      
5 W Alan Clements   Indianapolis, IN 161258   
6 Adam Shelton      
7 Richard McZo      
8 Jon Richards      
9 Jeremy Brown      
10 Patrick Bogen      
11 Aaron Songer      

Men - SP - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Kanehl      
2 Jon Clodfelter   Fishers, IN 195393   
3 John Wheeler II    37889   
4 Brent Vanlandingham      
5 Tom Tirmenstein      
6 David Raber   Carmel, IN 185433   
7 Brian Kenney      
8 Michael Helton   Muncie, IN 191394   
10 Darin Messer   Greenwood, IN 118931   
11 Kevin Marzahl   Bloomington, IN 198634   
12 Dan Sheets      
13 John Zeigler      
14 Neil Henson   Fishers, IN 198119   
15 Scott Hunt      
DNF Scott Russell   Greenwood, IN 181747   

Men - SP - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brad Wunderlich   Louisville, KY 39083   
2 Craig Scott   Bruceville, IN 78590   
3 Kenny Cochran      
4 Warren Cress   Bargersville, IN 160277   
5 Cris Calhoun      
6 Kenny Sipes   Flaherty, KY 176930   
7 Clay Scott      
8 Rowland Peddie      
9 John Mullican   Terre Haute, IN 192111   

Men - SP - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Sovinski   Bloomington, IN 197912   
2 Bill Kennedy      
3 Marc Hawley   Mt Vernon, IN 189283   
4 David Fleming   Hanover, IN 116285   

Men - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Belzowski      
2 Chris Bottorff      
3 Joshua Mann      
4 Matt VanDeventer      
5 Edwin Colvin      
6 Matt Fox      
7 Charles (Casey) St Henry      
8 Kevin Wentz      
9 Kevin Payne      
10 Scott Lunzer      
DNF Joshua Pohsel      
DNF Matthew Estheimer      

Men - BG - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nicholos Holston   Pittsboro, IN 64342   
2 Chris Beck      
3 Les Yocum   West Lafayette, IN 150888   
4 Scott Heeg      
5 Richard Fennelly      
6 Trevor Miller   N Vernon, IN 200726   
7 Jeff Echols      
8 Craig Baker      
9 Bob Killen      
10 Brien Fields   Woburn, MA 179342   
11 Scott Parrish      
12 James Combs      
DNF Eric Matson      
DNF Bill Lott      
DNF Rob Perales      
DNF Michael Cochard   Indianapolis, IN 200725   
DNF Alan Tucker   Noblesville, IN 196470   
DNF David Tonak      
DNF Bradley Riley      

Men - BG - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Keith Griffiths      
2 John Wright      
3 Robert Bolt      
4 Chuck Woodruff      
5 Dennis Santay   Crown Point, IN 207075   
6 Jim Gordon      
7 Brad Day      
8 Mark Glore      
9 Ken Walker      
DNF Barry Herald      
DNF Norm Graham      
DNF David Foxworthy      
DNF William Price      
DNF Richard Feeley      
DNF James Meeks      

Men - BG - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Terry Fewell      
2 David Ward      

Women - EX - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Melissa Stelter   Lexington, KY 148291   
2 Amanda Sproat      

Women - EX - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sherry Downing   Cincinnati, OH 199748   
DNF Heather Randolph   Indianapolis, IN 181530   

Women - SP - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNF Jennifer Federle      

Women - SP - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sally Collins   Carmel, IN 194516   
2 Deanna Furrey   Indianapolis, IN 191395   
3 Dawn Olry      

Women - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anne Sheets      
2 Ruth McDorman      

Women - BG - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jo Herald      
2 Stephanie Brinkerhoff-Riley      
3 Dana Thomas      
4 Heidi Pence      
5 Susan Schneider      
6 Barbara Heeg      

Women - BG - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kara Chaconas      
2 Melody Lowder      

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUOREOSMOUSACDFShimanoSpyBonk BreakerSierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee