Race Results for
Clifbar 2-Day Challenge
Hagerstown, MD
(Event Information)
This is a non-competitive event
Criterium on 07/06/2003

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Junior - JR - 15-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Chris Saxton   Banner Elk, NC 175369   ABRT/Team Snow Valley
2Alex Heyman   Vienna, VA 185639   NCVC/Edge Technologies
3Curtis Winsor   Charlottesville, VA 187500   Artemis
4Alexander Arnold   Alexandria, VA 186945   Squadra Coppi/IM Saab
5Gonzalo Escobar   San Luis Obispo, CA 186187   Squadra Coppi/IM Saab
6Ryan Elliott   Waynesboro, VA 196206   Unattached
7David Collier   New Orleans, LA 199816   All American
8PJ Ferris      LSV/Trek/VW
9Jonathan Nathanson   Reston, VA 184860   Evolution/Pedal-n-Spoke

Men - Master - MR - 30-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Nima Ebrahimnejad   Purcellville, VA 10417   Evolution/Pedal-n-Spoke
2Michael Price   Woodbridge, VA 92452   ABRT/Team Snow Valley
3Zachary Browne   Silver Spring, MD 69115   NCVC/Edge Technologies
4Brian Moroney   Elkridge, MD 137694   LSV/Trek/VW
5Ramon Benitez   Glenwood, MD 3304   Artemis
6Kevin Gallo   Vienna, VA 51675   Squadra Coppi/IM Saab
7Michael King   Woodbridge, VA 103632   Virginia Beach/East Coast
8Robert Suydam   Glen Allen, VA 145433   Virginia Beach/East Coast
9Nigel Chinemilly   Round Hill, VA 6791   Evolution/Pedal-n-Spoke
10Rodger Carter   Clarksville, MD 53662   PoWER/MAMA
11Erik Engle   Frederick, MD 50293   Artemis
12David Osborne   Olney, MD 47971   Artemis
13Andrew Shaw   Alexandria, VA 116102   Tri Speed
14Alexander Barry   Roanoke, VA 127928   Blue Ridge BC
15Marc Frazer   Baltimore, MD 128378   All American
16Jay Moglia   Washington, DC 71511   NCVC/Edge Technologies
17John Mahoney   Peoria, IL 22172   NCVC/Edge Technologies
19James Marsh   Leonardtown, MD 65488   Pax Velo
20Andrew (Andy) Buonviri   Lovettsville, VA 193825   All American

Men - Master - MR - 40-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Grant Soma   Manassas, VA 50348   ABRT/Team Snow Valley
2Roger Friend   Charlottesville, VA 12432   Monticello VC
3Andrew Hepburn   Alexandria, VA 60614   Unattached
4Joseph Baremore   Silver Spring, MD 60012   DC Velo
5Matthew McGoey    52037   All American
6Jay Moglia   Washington, DC 71511   NCVC/Edge Technologies
7Paul Langlois   Santa Rosa, CA 20330   PoWER/MAMA
8David Osborne   Olney, MD 47971   Artemis
9Curtis Southern   Frederick, MD 52033   NCVC/Edge Technologies
11Kevin Lee   Glenn Dale, MD 20729   PoWER/MAMA
12Mark Sommers   Washington, DC 149858   DC Velo
13Brian Johnston   Bethany Beach, DE 18076   NCVC/Edge Technologies
14Christopher Rassekh   Lafayette Hill, PA 60519   All Ireland/Guinness
15Kevin Brown   Randallstown, MD 45124   ChesapeakeWheelmen/KingPawn
16Gary Hoffman   Troy, VA 16434   DC Velo
17Stephen Schultze   Potomac, MD 111199   DC Velo
18David Nesbitt   Port Deposit, MD 64923   DC Velo
19Paul LeMar   Potomac, MD 135856   Squadra Coppi/IM Saab
20Rick Tucker   Reisterstown, MD 169112   All American

Men - Master - MR - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1William Jackson   Forestville, MD 65612   Dream Racing
2Richard Schiesz   Crofton, MD 57062   ABRT/Team Snow Valley
3Gary Hoffman   Troy, VA 16434   DC Velo
4Bruce Oliver   Vienna, VA 45753   NCVC/Edge Technologies
5Craig Clark   Reston, VA 197253   Evolution/Pedal-n-Spoke
6John Grice Jr   Lutherville, MD 46579   Baltimore BC
7William Neumann   Columbia, MD 60247   ABRT/Team Snow Valley
8Scott Haverstick   Wash Boro, PA 15461   Era Cycling
9Mario Steven   Silver Spring, MD 46284   DC Velo
10John Cox   Parkville, MD 45210   ChesapeakeWheelmen/KingPawn
11Darrel Vruegdenhill   Havertown, PA 36831   ABRT/Team Snow Valley
12Franklin Walters   Frederick, MD 179662   NCVC/Edge Technologies
13Russ Nichols   Annapolis, MD 187072   ABRT/Team Snow Valley
14Barry Rumsey   Baltimore, MD 60630   LSV/Trek/VW
15Richard Pfleiderer   Huntingtown, MD 49897   ABRT/Team Snow Valley
16Kerry Scanlon   Chevy Chase, MD 116673   DC Velo
17Scott Olson      All American
18James Bradac   Myersville, MD 71591   All American
19Max Rogozinski   Woodbridge, VA 142114   PoWER/MAMA
20Keith Shuey   Baltimore, MD 46830   ChesapeakeWheelmen/KingPawn

Men - Master - MR - 60-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Andrew Werth   Washington, DC 98031   DC Velo
2Philip Samawicz   Alexandria 47163   NCVC/Edge Technologies
3Merrick Frampton   Reistertown, MD 167588   VCB/RacePace/Legg Mason
4Ben Williams   Dumfries, VA 38299   PVC/A1 Cycling
5Charles Archer   Lexington Park, MD 63245   ChesapeakeWheelmen/KingPawn

Men - Cat 3

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Mark Johnson   Washington, DC 197707   Squadra Coppi/IM Saab
2Peter Lindeman   Arlington, VA 147939   NCVC/Edge Technologies
3Nicholas Johnson   Alexandria, VA 173329   NCVC/Edge Technologies
4Mitchell Luck   Chapel Hill, NC 186626   Artemis
5Matthew Dinsmore   Asheville, NC 194334   Richmond Ciclismo
6John Teal   Manitou Springs, CO 181197   NCVC/Edge Technologies
7Erik Leaver   Silver Spring, MD 136519   NCVC/Edge Technologies
8Bill Gros   Ashburn, VA 51036   Squadra Coppi/IM Saab
9Jay Cummins   Glen Allen, VA 63852   AVC/Clifbar
10Elliot Holland   San Francisco, CA 179191   Mt Airy
11Johhny McClean   Fishers, IN 157685   Bob Squad Indiana
12Shawn Fenty   Washington, DC 52413   Squadra Coppi/IM Saab
13Christopher Rassekh   Lafayette Hill, PA 60519   All Ireland/Guinness
14Servio Medina   Arlington, VA 178615   NCVC/Edge Technologies
15Jeffrey Watts   Arlington, VA 59938   NCVC/Edge Technologies
16John Tegeris   Dayton, MD 67600   Rt 1 Velo
17Jonathan Hansen   Bend, OR 95869   ABRT/Team Snow Valley
18Robb Hampton   Darnestown 178989   Red Lantern
19Jay Downs   Jeannette, PA 47806   All Ireland/Guinness
20Jeffrey Sanders   Crownsville, MD 140914   AVC/Clifbar

Men - Cat 4

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Victor Siegfried   Reston, VA 185280   Evolution/Pedal-n-Spoke
2Todd Wichman   Silver Spring, MD 175422   All American
3Robert Holt   Red Bank, NJ 183880   NCVC/Edge Technologies
4Eric Marshall   Herndon, VA 178569   Independent Fabrication
5Nick Cossa   Vienna, VA 190819   Evolution/Pedal-n-Spoke
6M Ted Dorsey   Jessup, MD 181160   Artemis
7Chad Brothers   Seattle, WA 195500   Union Bay
8Andrew (Andy) Buonviri   Lovettsville, VA 193825   All American
9Ron Racinez   Vienna, VA 189848   NCVC/Edge Technologies
10Elias Hengst   Washington, DC 193800   Squadra Coppi/IM Saab
11Stephen Gantz   Washington, DC 186795   Lanterne Rouge/Java Shack
12Carlos Marino   Ashburn , VA 196691   NCVC/Edge Technologies
13Rodney Williams   Westminster, MD 131906   All American
14Scott Delaune   Scottsdale, AZ 174845   NCVC/Edge Technologies
15Mark Mazzi      Wilmington Velocity
16Reid Gurnee   Columbia, MD 180775   ChesapeakeWheelmen/KingPawn
17Sujeet Karna   Scottsdale, AZ 190308   NCVC/Edge Technologies
18Christophe Wiedmeier   Vienna, VA 195839   Evolution/Pedal-n-Spoke
19David Burnette   Valrico, FL 144117   Pedalshop
20Carl Blake   Silver Spring, MD 146599   All American

Women - Master - MR - 30-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Sheba Farrin   Washington, DC 74081   LSV/Trek/VW
2Michele Bote   Lancaster, PA 68760   LSV/Trek/VW
3Cory Bemis   Apo, AE 61393   Evolution/Pedal-n-Spoke
4Tracy Rankin   Rockville, MD 29153   DC Velo
5Marni Harker   Washington, DC 15086   Rock Creek Racers/Revolution
6Evelyn Egizi   Silver Spring, MD 129625   Artemis
7Susan Hefler   Herndon, VA 15670   LSV/Trek/VW
8Sami Fournier   Bend, OR 152592   ABRT/Team Snow Valley
9E Shepard Farrar   Arlington, VA 90361   NCVC/Edge Technologies
10Barbara Scott   Arlington, VA 181736   Unattached
11Andrea Seward   Alexandria, VA 174628   LSV/Trek/VW
12Debra Mazzoleni   Baltimore, MD 195667   Baltimore BC
13Diane Harris   Ft Washington, MD 177520   Artemis
14Diana Schneider   Davidsonville, MD 195601   Artemis

Women - Cat 4

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2Megan Render   Easthampton, MA 192719   ABRT/Team Snow Valley
3Anne Kingery      NCVC/Edge Technologies
4Jessica Hill   Evanston, IL 182688   Artemis
5Cody Andrews   Falmouth, ME 178029   NCVC/Edge Technologies
6Christine Lynch   Annapolis, MD 177226   Baltimore BC
7Melissa Ferro   S Riding, VA 186547   Evolution/Pedal-n-Spoke
8Lisa Roberson      Squadra Coppi/IM Saab
9Joan Hanscom   Chicago, IL 186556   Artemis
10Heidi Goldberg      ABRT/Team Snow Valley
11Ulrike Mueller      Unattached
12Mimi Newcastle   Fort Washington, MD 200625   Artemis
13Becky Spada   Laurel, MD 178440   Baltimore BC
14Jennifer Sulin-Stair   Pasadena, MD 199822   Baltimore BC
15Diana Schneider   Davidsonville, MD 195601   Artemis
16Alison Nichols   Annapolis, MD 195913   Baltimore BC
17Julie Flatt      Unattached
18Aimee Newell      Artemis

Mixed - Junior - JR - 10-14

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Paul Runyan   Philadelphia, PA 193823   Main Line/Bikyle
2Nick Bax   Boulder, CO 193457   Artemis
3Davie Garrison   Savage, MD 199136   ABRT/Team Snow Valley
4Stephen Koelbl   Fairfax Station, VA 202086   Unattached
5Justin Koelbl      Unattached
6Cayce Troxel      Unattached
7Seyth Kretzer      Unattached
8Deven Zeger      Unattached
9Kent Southern      NCVC/Edge Technologies
10Kayla Ebrahimnejad      Unattached
11Ellen Kessel   Greenbelt, MD 190581   Artemis
12Kayla Eb      Unattached
13Rosa Velzarano      Unattached
14Sabrina Zeger      Unattached

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFBonk BreakerSpySierra NevadaShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee