Race Results for
Festival of Speed
Orlando, FL
(Event Information)
This is a non-competitive event
Criterium on 04/13/2002

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Junior - JR - 10-12

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jacque Ethan   Deltona, FL 182255   
2 Henry Willis   Orlando, FL 187343   

Men - Junior - JR - 15-16

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Beck Frydenburg   Gainesville, FL 176886   
2 Christopher Vedral   Daytona Beach, FL 185749   
3 Wendell Montgomery   Albuquerque, NM 178051   
4 Eric Carter   Lecanto, FL 179373   
5 Adam Herd   Ridge Manor, FL 189187   
6 Shane Braley   Stuart, FL 139426   
7 Ryan Burkett   St Petersburg, FL 183771   
8 A Sikes   Wesley Chapel, FL 163253   
9 Steve Carlson   Longwood, FL 185104   
10 Andrew Phelps   Apopka, FL 167612   

Men - Junior - JR - 17-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Guttenplan   Washington, DC 177906   
2 Christopher Magazino   St Petersburg, FL 174180   
3 Ryan Phelps   Apopka, FL 166427   
4 Matthew Radula   Longwood, FL 175355   
5 Wesley Irons   Orlando, FL 179371   
6 Jon Hutchinson   Ft Lauderdale, FL 177092   

Men - Master - MR - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Blates   Stuart, FL 159218   
2 James Sweeney   Jacksonville, FL 82284   
3 David Stedje   Lutz, FL 33913   
4 Philip Elliott   Palm Beach, FL 51741   
5 Chad Spicer   Orlando, FL 64976   
6 Michael Starr   Cocoa Beach, FL 62201   
7 Christopher Kaye   Miami 155612   
8 Christopher Robertson   Tallahassee, FL 153698   
9 Bryan Davis   Clermont, FL 147794   
10 Gary Smith   Ormond Beach, FL 53163   
11 Darrell Cunningham   Orlando, FL 8354   
12 Clive DeSousa   Greenville, SC 140768   
13 Zahid Buttar   Orlando, FL 100162   
14 Juan Antonio Acosta   Cooper City, FL 60621   
15 Geoffrey Lanier   Odessa, FL 84904   
16 Martin Karstan   Sarasota, FL 65093   

Men - Master - MR - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Todd Sanders   West Palm Beach, FL 47280   
2 Gary Anger   Maitland, FL 62480   
3 Carlos Peter   Coconut Grove, FL 142009   
4 Ken Hinkle   Saint Augustine, FL 16278   
5 Adam Giles   Orlando, FL 46452   
6 Jim Zimmer   West Palm Beach, FL 62300   
7 Alan Lipinski   Ormond Beach, FL 53180   
8 Ross Morris   Ft Lauderdale, FL 183931   
9 Mark Stein   Tarpon Springs, FL 33966   
10 Michael Barrett   Stuart, FL 159218   
11 Lee Dilland   Stuart, FL 150590   
12 Mathew Rini   Jacksonville, FL 45851   
13 Darryl Tompkins   Alachua, FL 35730   
14 Winston Edwards   Tampa, FL 61617   
15 William Schneider   Orlando, FL 111486   
16 John Butler   Jupiter, FL 51372   
17 Lee Marks   Miami, FL 60675   
18 George Keen   Ft Lauderdale, FL 189157   
19 Thomas Scheneider   Jacksonville, FL 152459   
20 Scott Hornick   Palm City, FL 166068   
21 Don Bieger   Winter Park, FL 188582   
22 Franz Biron Keefer   Indian Harbour Beach, FL 18684   
23 Thomas Katheder   Scottsdale, AZ 165251   
24 Robert Worzalla   Manheim, PA 56690   
25 Michael Tague   West Palm Beach, FL 121039   
26 Kevin Braley   Stuart, FL 4610   
27 Carlos Vara   Coral Gables, FL 52992   

Men - Master - MR - 50-59

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Earl Henry      
2 Pedro Barzaga   Miami, FL 61124   
3 Robert Tyler   Winter Garden, FL 108046   
4 Barry Boyce   Andover, MA 45110   
5 John Robson   Melbourne Beach, FL 49260   
6 Scott Bulfinch   Lincoln, NE 101259   
7 Tom Benitez   Mount Dora, FL 158011   
8 Martin Clemens   Lecanto, FL 104003   
9 Smith Chesterfield   Tallahassee, FL 33072   
10 Keith Norris   Melbourne, FL 173999   
11 David Butcher   Lake Mary, FL 141566   
12 Armstead Cook      
13 Dana Witten   Pmbk Pines, FL 52247   
14 Neville Brabook   Altamonte Springs, FL 182031   
15 Larry Geis   Orlando, FL 182559   
16 William Hutchinson   Jacksonville, FL 155257   

Men - Pro/Cat 1/2

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew Crater   Greenville , SC 70612   
1 Steven Mlujeak   Pembroke Pines, FL 24653   
1 Patrick Diver   Orlando, FL 9601   
2 Max Finkbeiner   Whitmore Lake, MI 94414   
2 Christopher Harkey   Mt Pleasant, NC 67702   
2 R Wayne Scott   Winter Springs, FL 134641   
3 Roberto Gaggioli   Vinci 67274   
3 William Hannon   Hammock, FL 14953   
4 Kevin Miller   Franklin, TN 51947   
4 Benjamin Early   Kailua, HI 143972   
5 Wesley Seigler   Reedville, VA 62674   
5 Chad Burdzilauskas   Indianapolis, IN 122674   
6 Hugh Moran   Asheville, NC 180136   
6 Thomas Hayes   Oakland, FL 166523   
7 Eric Murphy   Athens, GA 127087   
7 Todd Sanders   West Palm Beach, FL 47280   
8 Raphael Clemente   West Palm Beach, FL 54859   
8 Andy Woodruff   Baton Rouge, LA 57886   
9 Phil Southerland   Atlanta, GA 106511   
9 Christopher Irvin   San Diego, CA 54314   
10 Rik Denicke   Wildwood, MO 9197   
10 Eric Gerolstein   Melbourne, FL 41336   
11 Michael Zingaro   West Palm Beach, FL 62300   
11 Keith Norris   Athens, GA 145216   
12 Ken Vida   Lithia, FL 60148   
13 Steven Cate   Moore, OK 6467   
14 Eddy Hilger   Lookout Mountain, GA 178591   
15 Christopher Frederick   Fort Lauderdale, FL 12319   
16 Christopher Foster   Winston Salem, NC 12102   
17 Daniel Larson   Norman, OK 58572   
18 Marco Aledia   Worthington, OH 58428   
19 John Cippola   Pompano Beach, FL 133180   
20 Michael Starr   Cocoa Beach, FL 62201   
21 Shawn Willard   Charlotte, NC 48403   
22 Robin Kavan   Tampa, FL 51174   
23 Adam Baskin   Clermont, FL 88669   
24 John Green   Atlanta, GA 41973   

Men - Cat 3

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Earl Bradley   Indialantic, FL 133173   
2 Michael (Mike) Esmonde   Washington, DC 182417   
3 John Murray   Ocala, FL 50974   
4 Ralph Teten   Oakland, CA 144430   
5 Frank Lopez   Largo, FL 21574   
6 Erich Leipold   Sarasota, FL 109118   
7 Patrick Unter   Clarks Summit, PA 129682   
8 Ryan Saylor   Gainesville, FL 31413   
9 Ryan Phelps   Apopka, FL 166427   
10 Tim Molyneaux   Clermont, FL 53461   
11 Ricardo Ortega   Hialeah Gardens, FL 133916   
13 Allen Castro   Clermont, FL 52729   
14 Jason Abernarny   Sebastian , FL 173570   
15 Stephen Peterson   Jacksonville Beach, FL 154555   
16 Carlos Peterson   Coconut Grove, FL 142009   
17 Derek Govlet   Orlando, FL 140285   
18 Curtis Long   Atlantic Beach, FL 108976   
19 James Bailey   Atlanta, GA 79270   
20 Joe Fernandez   Miami, FL 159107   
21 Dean Krueger   Jacksonville, FL 48511   
22 Kurt Friez   Land O Lakes, FL 122396   
23 Darrell Cunningham   Orlando, FL 8354   
24 Bryan Davis   Clermont, FL 147794   
25 Ryan Hackner   Hamilton, NY 179066   
26 Boyd Speerschneider   Valrico, FL 138683   
27 John Donnelly   Minneola, FL 42380   
28 David Suarez   New York, NY 175393   
29 Bryan Walsh   Cottontown, TN 58003   
30 Robert Gates   Scottsdale, AZ 56337   
31 Neal Arnett   Tucson, AZ 177084   
32 Joe Duhon      
33 Clive DeSousa   Greenville, SC 140768   

Men - Cat 4

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jon Hutchinson   Ft Lauderdale, FL 177092   
2 Aaron Fulton   Jacksonville, FL 182266   
3 Christopher Magazino   St Petersburg, FL 174180   
4 Marco Verwijs   Framingham, MA 187671   
5 Christopher Deluise   Athens, GA 166521   
6 Christopher Pliske   Fort Lauderdale, FL 107259   
7 Robert Cutts   Orlando, FL 140720   
8 Lorne Johnson   Gainesville, FL 164908   
9 Michael Hubbard   Palm Coast, FL 185750   
10 Darren Black   Clermont, FL 106925   
11 Eric Carter   Lecanto, FL 179373   
12 Kevin Mikalsen   Oviedo, FL 24302   
13 George Gozdz   Jensen Beach, FL 187865   
14 Giancarlo Bianchi   Miami, FL 179136   
15 Beck Frydenborg   Gainesville, FL 176886   
16 Chet Smith   Tallahassee, FL 163158   
17 Adam Heid   Ridge Manor, FL 189187   
18 Daniel VanDerLaan   Tallahassee, FL 184666   
19 A Sikes   Wesley Chapel, FL 163253   
20 Jeb Stewart    185574   
21 Brett Thompson   Pinellas Park, FL 94353   
22 Steven Fritz   Land O Lakes, FL 144218   
23 Charles LeRette   Casselberry, FL 178468   
24 James Long   Heathrow, FL 84954   
25 Peter Murphy   Orlando, FL 82909   
26 Guy Preston   Jacksonville Beach, FL 186384   
27 Will Thompson   Tallahassee, FL 173321   
28 Donald Beiger   Winter Park, FL 188582   
29 Will Sabatyne   Boca Raton, FL 154759   
30 Robert Kilcullen   North Port, FL 139406   
31 Slott Atkin   Lutz, FL 135438   
32 Fred Rounsaville   Jacksonville, FL 141375   
33 Matthew Radula   Longwood, FL 175355   
34 Daniel Staffenberg   St Petersburg, FL 175265   
35 George Keen   Shelburne, VT 19157   
36 Troy Watson   Tampa, FL 168474   
37 Sean McCoy   Gainesville, FL 188380   
38 John Campbell      

Women - Junior - JR - 10-12

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jacqueline Kurth   Palm City, FL 182253   

Women - Junior - JR - 13-14

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jacquelyn Crowell   Alpharetta, GA 185441   

Women - Junior - JR - 15-16

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Melissa Irons   Orlando, FL 179372   

Women - Cat 1/2/3

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Candice Blickem   Tucson, AZ 99908   
1 Cindy Tompkins   Alachua, FL 78515   
1 Frances Elliott   Palm Beach Gardens, FL 68653   
2 Sherri Stedje   Lutz, FL 69689   
2 Lynn Brotzman   Redlands, CA 155630   
2 Charlotte Lenssen   Durango, CO 20900   
3 Lisa Mason   Pataskala, OH 22818   
3 Rebecca McClintock   Athens, GA 91806   
3 Jeraldine Boettcher   Stuart, FL 119136   
4 Cheryl Roth   Boulder, CO 30681   
4 Elizabeth Wencel-Stone   Miami, FL 63630   
4 Linda Murphy   Anthony, FL 105263   
5 Anne Meyer   La Crosse, WI 55494   
5 Stacey Eldridge   Roswell, GA 64174   
6 Elizabeth Morse   Saint Petersburg, FL 126302   
7 Stephanie Cunningham   Mount Dora, FL 157378   
8 Sharon Penn   Lutz, FL 49227   

Women - Cat 4

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Hall Amanda   Seattle, WA 181244   
2 Karen Blamick   Longwood, FL 163596   
3 Cindy Musselwhite   Sanford, FL 187636   
4 Rebecca Clark   Lakeland, FL 151788   
5 Robin Frydenborg   Tallahassee, FL 179366   
6 Jeannine Starr   Oviedo, FL 186674   
7 Elizabeth Vargo   Green Cove Springs, FL 170626   
8 Cynthia Goings   Palm City, FL 189392   
9 Sandi Davies   Naples, FL 188509   
10 Rachel Hallum   Brooklyn, NY 189156   
11 Darlene Gamble   Deerfield Beach, FL 186978   
12 Laurie Schoepe      

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyBonk BreakerSierra NevadaUSACDFShimanoOSMOCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee