Race Results for
Alachua Cycling Festival
Alachua, FL
(Event Information)
This is a non-competitive event
Criterium on 03/10/2002

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Junior - JR - 10-12

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jaques Ethan   Deltona, FL 182255   
2 Jacob Irons      
3 Henry Willis      

Men - Junior - JR - 15-16

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Wendell Montgomery   Albuquerque, NM 178051   
2 Eric Carter   Lecanto, FL 179373   
3 Ryan Burkett   St Petersburg, FL 183771   
4 Christopher Vedral   Daytona Beach, FL 185749   
5 AJ Sikes      
6 Melissa Irons   Orlando, FL 179372   

Men - Junior - JR - 17-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ricardo Ortega   Hialeah Gardens, FL 133916   
2 Keith Norris   Athens, GA 145216   
3 Ryan Phelps   Apopka, FL 166427   
4 Matthew Radula   Longwood, FL 175355   
5 Wesley Irons   Orlando, FL 179371   
6 Christopher Magazino   St Petersburg, FL 174180   
7 Nikola Figueroa      

Men - Master - MR - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christopher Frederick   Fort Lauderdale, FL 12319   
2 Philip Elliott   Palm Beach, FL 51741   
3 James Sweeney   Asheville, NC 180136   
5 David Stedje   Lutz, FL 33913   
6 Christopher Robertson   Tallahassee, FL 153698   
7 Stephen Selly   Lake Mary, FL 58557   
8 James Hendry      
9 David Reilly   Winter Park, FL 108570   
10 John Cipolla   Pompano Beach, FL 133180   
11 Erich Leipold   Sarasota, FL 109118   
12 Jeffrey Orr (1 - Cat3)   Jupiter, FL 26815   
13 Chris Tambini   Sarasota, FL 65624   
14 Lloyd Hlavac   Mount Dora, FL 45458   
15 Martin Kastan   Sarasota, FL 65093   
16 Patrick Uhler   Tampa, FL 129662   
17 Gary Smith   Ormond Beach, FL 53163   
18 bryan davis   Mt Airy, NC 149794   
19 Keith Snodgrass   Melbourne, FL 169279   
20 Geoff lanier      
21 Zahid Buttar   Orlando, FL 100162   
22 Mark Swart   Ocala, FL 34762   
23 James Bailey   Atlanta, GA 79270   
24 Peter Miner   Gainesville, FL 24551   
25 Michael Gann   Fort Collins, CO 54068   
26 Jon Sewell   Tallahassee, FL 60589   
27 Michael Starr   Cocoa Beach, FL 62201   
28 tim molyneux      
29 ray manociao   Tallahasse, FL 139521   

Men - Master - MR - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Peter Carlos   Coconut Grove, FL 142009   
2 Todd Sanders   West Palm Beach, FL 47280   
3 Matt Rini      
4 Mark Stein      
5 Alan Lipinski   Ormond Beach, FL 53180   
6 Frank Jennings      
7 John Salsbury   Jacksonville, FL 69352   
8 Adam Giles   Orlando, FL 46452   
9 Jon Sewell   Tallahassee, FL 60589   
10 Darryl Tompkins   Alachua, FL 35730   
11 Mike Tazur   West Palm Beach, FL 121039   
12 Mark Schumann   Vero Beach, FL 187469   
13 James Wright   Orange Park, FL 68129   
14 Brian Jones   Asheville, NC 45515   
15 James McMillan   Asheville, NC 23747   
16 Bob Killcullen   North Port, FL 139406   
17 Fred Norman   Jacksonville, FL 119639   
18 Randy Lewandowski   Minneapolis, MN 81827   
19 Stephen pollom   Jacksonville Beach, FL 178909   
20 Philip Hopkins   Indialantic, FL 177538   
21 Bill Scneider   Orlando, FL 111486   
22 Russ Freydenberg   Tallahassee, FL 179367   
23 Bruce Vanhozen   Brooksville, FL 186892   
24 John Tanner   Clearwater, FL 155000   

Men - Master - MR - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 William Shook   Tampa, FL 60160   
2 Pedro Baraga   Miami, FL 61124   
3 Robert Tyler   Winter Garden, FL 108046   
4 Manny Aquillera   Issaquah, WA 61405   
5 Mike McCollum      
6 Scott Bulfinch   Lincoln, NE 101259   
7 Thomas Mueller   Temple Terrace, FL 58026   
8 James McMillan   Asheville, NC 23747   
9 Martin Clemens   Lecanto, FL 104003   
10 David Anderson   Tallahassee, FL 45024   
11 Tom Benitez   New York, NY 108011   
12 David Butcher   Lake Mary, FL 141566   
13 Tom Wingate   Northridge, CA 105523   
14 Jacelyn Garcia      
15 Larry Gies   Orlando, FL 182559   

Men - Cat 1

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dan Larsen   Norman, OK 58572   
2 Ricardo Hernandez   Miami, FL 118854   
3 Hugh Moran   Asheville, NC 180136   
4 Chris Fredericks   Fort Lauderdale, FL 12319   
5 Jason Snow   Tallahassee, FL 33370   
6 James Sweeney      
7 Frank Travesco   Athens, GA 160295   
8 David Stedje   Lutz, FL 33913   
9 David Wilson   Thousand Oaks, CA 38512   
10 Todd Sanders   West Palm Beach, FL 47280   
12 John Chipolla   Baldwinville, MA 132180   

Men - Cat 2

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bill Pryor   Asheville, NC 168788   
2 Keith Norris   Athens, GA 145216   
3 Leonardo Martinez   Los Angeles, CA 185065   
4 Dennis Sutherlin   Winter Garden, FL 138423   
5 Patrick Diver   Orlando, FL 9601   
6 Abe Pollard   Newhall, CA 11502   
7 Nelson Angulo   Coral Gables, FL 53276   
8 Andy Woodruff   Fort Myers, FL 181343   
9 Martin Kasten   Sarasota, FL 65093   
10 Lucas Wall   Superior Township, MI 54490   
11 Chris Tambini   Sarasota, FL 65624   
12 Jason Vandermay   Orlando, FL 155384   
13 Stephen Selby   Lake Mary, FL 58557   
14 Robert Orr   Little Rock, AR 26818   
15 Eric Keim   Delray Beach, FL 139798   
16 Paul Brushwood   Gainesville, FL 127913   
17 Jon Sewell   Tallahassee, FL 60589   
18 Adam Baskin   Clermont, FL 88669   
19 Ed Teneiro   Baton Rouge, LA 57886   
21 Alejandro Garcia   Hialeah, FL 155707   
22 Michael Gann   Fort Collins, CO 54068   
23 Ray McNamera   Tallahasse, FL 139521   
24 Christopher Robertson   Tallahassee, FL 153698   
25 Z Buttar   Rexburg, ID 160182   

Men - Cat 3

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Boyd   Largo, FL 187818   
2 Ricardo Ortega   Hialeah Gardens, FL 133916   
3 Robert Gates   Scottsdale, AZ 56337   
4 Earl Bradley      
5 Erich Leipold   Sarasota, FL 109118   
6 Ryan Saylor   Gainesville, FL 31413   
7 Ryan Phelps   Apopka, FL 166427   
8 Michael (Mike) Esmonde   Washington, DC 182417   
9 Ralph Tetan      
10 Curtis Long   Atlantic Beach, FL 108976   
11 Peter Carlos   Coconut Grove, FL 142009   
12 Michael Reynolds   Coral Gables, FL 155002   
13 Bernd Liesenfeld      
14 Geoff Lanier      
15 Tim Molyneaux      
16 Gary Smith   Ormond Beach, FL 53163   
17 Bryan Davis   Clermont, FL 147794   
18 Kurt Fritz   Land O Lakes, FL 122396   
19 Keith Snodgrass   Melbourne, FL 169279   
20 Darryl Cunningham      
21 Eric Oberson   Oviedo, FL 51552   
22 James Monahan   Lutz, FL 41478   
24 Pedro Berzaga   Miami, FL 61124   
25 Vic Rodriquez   Tampa, FL 175371   
26 Peter Miner   Gainesville, FL 24551   
27 Scott Graham   Los Angeles, CA 91618   
28 Bryan Walsh   Cottontown, TN 58003   
29 C Andrew Hemmings   Gainesville, FL 178892   
30 David Suarez   Gainesville, FL 175343   
31 Scott Waters   Jacksonville, FL 37344   
32 Thomas Reiter   Jacksonville, FL 72037   
33 James Bailey   Atlanta, GA 79270   
35 Mark Swart   Ocala, FL 34762   

Men - Cat 4

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gary Yates   Flagstaff, AZ 14295   
2 Christopher Deluise   Athens, GA 166521   
3 Chris Scott   Brandon, FL 167801   
4 Christopher Magazino   St Petersburg, FL 174180   
5 Eric Carter   Lecanto, FL 179373   
6 Troy Watson   Tampa, FL 168474   
7 Marco Verwijs   Framingham, MA 187671   
8 Servio Medina   Arlington, VA 178615   
9 Aaron Fulton   Jacksonville, FL 182266   
10 Lorne Johnson   Gainesville, FL 164908   
11 Todd Hill   Jacksonville, FL 82561   
12 Matthew Radula   Longwood, FL 175355   
13 Richard Elder      
14 Daniel VanDerLaan   Tallahassee, FL 184666   
15 Stephen Decato   Rockland, ME 65421   
16 Jose Rodriquez   Palmetto Bay, FL 177352   
17 Bob Killcullen   North Port, FL 139406   
18 Stephen Ducker   Eustis, FL 177718   
20 Fred Rounsville   Jacksonville, FL 141375   
21 Bob Dover   Jacksonville, FL 182032   
22 Vince Miranda   Jacksonville, FL 182415   
23 Jon-Paul Shores   Olathe, KS 60481   
24 Ryan Bendenhough      
25 Daniel Jess      
26 Pat Thomas      
27 Justin Hiday      

Women - Cat 1

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sherri Stedje   Lutz, FL 69689   
2 Cindy Tompkins   Alachua, FL 78515   
3 Sharon Penn   Lutz, FL 49227   
4 Robin Kavan   Tampa, FL 51174   
5 Charlotte Lenssen   Durango, CO 20900   
6 Angie Rodriguez      
7 Jennifer Davidson   Alachua, FL 65547   

Women - Cat 2

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rebecca McClintock   Athens, GA 91806   
2 Kristine Bilyeau   Bonita Springs, FL 128836   
3 Frances Elliott   Palm Beach Gardens, FL 68653   
4 Elizabeth Morse   Saint Petersburg, FL 126302   

Women - Cat 3

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
5 Stephanie Cunningham   Mount Dora, FL 157378   
6 Katie DeGoursey   Jacksonville, FL 175344   

Women - Cat 4

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Karen Blamick   Longwood, FL 163596   
2 Amanda Hall   Troutman, NC 81244   
3 Michelle Young   Oak Hill, OH 139962   
4 Robin Frudenborg   Tallahassee, FL 179366   
6 Robin Fridenberg   Santa Cruz, CA 129366   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerCUOREShimanoSierra NevadaSpyOSMOUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee