Race Results for
Beacon Bomber
Spokane, WA
(Event Information)
This is a non-competitive event
Downhill on 04/21/2002

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Junior - JR - 1-12

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ANDREW CHRISTIANSEN   5:57.800  437 
2 RYAN HOLEMAN   9:58.900  566 
DNF Michael Devlin   Sammamish, WA999 163535  371 TITUS
DNF MICHAEL SNYDER   999  328 

Men - Junior - JR - 1-14

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MICHAEL SZEMBER   Yarmouth, ME5:20.600 110378  299 MACH HEAD
2 RYAN WADE   5:29.800  302 MACH HEAD
3 BRUCE LOUVIERE   6:03.100  131 SINGLETRAC
4 JERRY SHAVER   6:04.400  575 WAR
5 Luciano Worl   Woodinville, WA6:06.300 162267  
DNF KOREY GOLBIENKO   999  66 

Men - Junior - JR - 1-16

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 BILLY NAFSINGER   5:20.800  592 TOMBSTONE
2 MATT PAVOLKA   5:44.400  578 
3 TODD JANES   6:01.400  572 
4 JOSH SAYAN   6:05.400  80 

Men - Junior - JR - 1-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 HANS ELDRIDGE   4:48.900  339 
1 SCOTT DICKINSON   4:35.400  387 GERICK CYC
2 SCOTT CAMPBELL   4:51.300  378 SPORTSPLUS
2 RYAN MITZEL   5:24.500  390 RAPIDDESCE
3 CHRIS ALLEN   5:27.100  234 BEEFRACING
3 Jake Pearce   North Bend, WA4:55.400 159936  126 SINGLETRAC
4 Brian Warren   North Bend, WA4:59.400 164645  424 SINGLETRAC
4 TIM TRAVIS   6:18.600  351 
5 JULIEN MCLAUGHLIN   8:20.600  517 AZONIC
5 Chris Ginzton   Salt Lake City, UT5:03.200 179149  195 SPORTSPLUS
6 Bryan Kieffer   Puyallup, WA5:16.200 100849  385 TM PSYCHO
7 Cris Winner   Missoula, MT5:20.500 174246  214 N ROCKIES
8 IAN BERGEVIN   5:21.900  488 
9 TREVOR LOUVIERE   5:34.500  293 SINGLETRAC
10 LUKE MINOR   6:15.000  268 
DNF RYDER SUTTON   999  233 
DNF TREVOR COWELL   999  28 WAR

Men - Junior - JR - JuniorX

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Justin May   Issaquah, WA4:19.300 173816  207 DH ZONE
2 Brian Gerrard   Lake Tapps, WA4:19.900 149251  172 HOPE TECH
3 LUKE STROBEL   4:23.200  310 DIATECH
4 SEAN MURPHY   W Dundee, IL4:25.700 163002  581 BEEFRACING
5 SCOTT MEREDITH   4:26.100  509 HAIRY GARY
6 NEAL STROBEL   4:27.900  311 DIATECH
7 Jared Shaw   Spokane, WA4:36.200 159476  129 
8 Evan Robertson   Winthrop, WA4:36.400 147144  201 JF2 RACING
9 Marcus Swett   Spokane, WA4:40.900 161100  46 TOMBSTONE
10 SAM BACHMAN   Spokane, WA4:45.600 171992  16 
11 KINSEY SMITH   4:52.800  274 ELMARCO
12 Stephen Heath   North Bend, WA5:01.400 181830  167 CYCLE PATH
DNF Chad Ridout   Issaquah, WA999 181882  249 CYCLEPATH
DNF Shane May   Issaquah, WA999 173817  208 DH ZONE

Men - Pro - Senior

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bartley McDaniel   Pacific, WA4:00.400 95886  585 DENGON/DHZ
2 Casey Northern   Port Angeles, WA4:06.900 117615  584 
3 JARED RINKE   4:07.600  545 
4 Eric Carlon   Spokane Valley, WA4:15.600 6124  NW DH TM
5 Darren Brown   Issaquah, WA4:22.100 5054  54 DH ZONE

Men - SM - Senior

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ethan Mutoli   Granite Falls, WA4:10.500 90123  27 DH NW
2 Michael Albright   Bend, OR4:10.600 1302  31 MTBZONE/DH
3 Tige Eakin   Chico, CA4:12.900 172001  OLDTOWNBIK
4 Kim Eakin   University Place, WA4:15.400 113296  18 OLDTOWNBIK
5 Kevin Ryan   Seattle, WA4:19.400 114291  580 DHZONE
6 Nathan Mastel   Big Sky, MT4:20.000 137588  567 
7 Ryan Wilson   Enumclaw, WA4:23.800 174953  39 
8 James Ivin   Issaquah, WA4:23.900 181029  37 DHZONE
9 Richard Mukai   Issaquah, WA4:24.200 150044  DIAT/ATOM
10 Russell Skiver   Big Sky, MT4:32.000 148548  FLY RACING
11 Cory Tepper   Portland, OR4:50.900 125005  
DNF Jason Strother   Redmond, WA999 109596  38 RAPID DESC
DNF Will Holden   Vancouver, WA999 99279  800 HAIRY GARY

Men - EX - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 VINCE POFF   4:17.200  255 
2 Robert Dixon   Spokane, WA4:19.600 152417  332 NWDOWNHILL
2 Doug Newell   Spokane, WA4:19.600 132234  264 CHUMBAWUMB
4 Ryan McLellan   Spokane, WA4:20.500 152901  204 NICOLAI
5 ROBBIE JOHNSON   4:23.000  583 
6 CHRIS ANDREASEN   4:23.700  573 
7 Kris Brown   Everett, WA4:24.300 147226  414 TIMS BIKE
8 Daniel Murphy   Seattle, WA4:26.000 169902  589 GREGGS
9 Wade Thorson   Bozeman, MT4:26.100 113999  304 GALLATIN
10 DUSTIN KINGMAN   4:27.800  515 
11 AARON NOBLE   4:29.000  598 ON THERISE
12 Blake Stusek   Moscow, ID4:33.000 181388  325 TURNER/AZO
13 Charlie Catchpole   Spokane, WA4:34.500 150220  64 SOGGYBOTBO
14 Craig Harvey   Big Bear Lake, CA4:36.500 181390  230 
15 Robert Bailey   Spokane, WA4:37.100 152418  25 BAILEY WEB
15 Cyrus Welk   Moscow, ID4:37.100 171727  462 AZONIC
17 Aaron Johnson   Bigfork, MT4:38.700 184267  197 MT STATE
17 Tyler Bates   Mercer Island, WA4:38.700 181028  557 
19 Sam Burkhardt   Bellingham, WA4:40.200 94281  596 WWU
20 Jeff McAuley   Bremerton, WA4:41.500 173733  534 
21 Greg Allen   Port Angeles, WA4:43.400 182597  388 
21 Craig Panthen   Seattle, WA4:43.400 172035  577 GREGGS
23 Travis Oslin   Everett4:43.500 171985  419 TIM BIKE
24 Adam Genteman   Bozeman, MT4:47.000 98153  597 
25 Ian Gordon   Seattle, WA4:47.300 80275  537 DH ZONE
26 IAN ZANDER   4:47.700  363 TROYLEE DE
27 BURT ERWIN   4:49.400  322 BIKE SHOP
28 Chris Janes   Black Diamond, WA4:50.500 161105  554 
29 Matt Caldwell   Renton, WA4:56.100 181832  536 GO HUCK
30 Dale Szabo   Spokane, WA4:58.700 161074  399 
31 Kail Marks   Bozeman, MT5:00.300 164568  226 
32 Jeremy Martin   Bozeman, MT5:03.800 76614  227 
33 Josh Wellman   Coupeville, WA5:04.500 186785  48 
34 Timothy Dillard-Crichlow   Tacoma, WA5:16.900 114270  53 
35 CHRIS PARSHALL   5:20.300  519 BIKEWORKS
36 MATT PAUL   5:20.500  493 
37 Sean Callaghan   Parkdale, OR5:29.200 186316  531 OSU
DNF David Visser   Wenatchee, WA999 171219  12 GREGGS
DNF Jeremy Wilson   Enumclaw, WA999 151203  215 

Men - EX - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mic Woodruff   Spokane, WA4:27.900 161088  353 SPOKENSPOR
2 BRETT PLATTEBORZE   4:28.500  122 RAPIDDECEN
3 Brian Solem   Kirkland, WA4:29.000 33432  540 DHZONE
4 Peter Costain   Whitefish, MT4:34.300 7868  177 BIGMTN
5 Mike Russert   Spokane, WA4:34.400 142245  73 
6 DAN MOORE   4:34.500  588 NICOLAI
7 TONY HOWARD   4:35.900  455 
8 Michael Brazel   Federal Way, WA4:41.200 4701  548 FOES/AZONI
9 Eric Schreiber   Seattle, WA4:41.900 82436  549 DIATECH
10 Eric Ness   Albion, WA4:42.200 156790  564 TOMBSTONE
11 Tim Gregory   Moscow, ID4:43.000 169965  478 U OF I
11 Martin Milsted   Seattle, WA4:43.000 168633  508 DH ZONE
13 Eric Thompson   Seattle, WA4:47.400 111343  313 DIRTWORLD
14 TORSTEN SINNEMANN   4:47.800  252 CHUMBAWUMB
15 Brad Scott   E Wenatchee, WA4:48.600 169204  44 RAPIDDESCE
16 PERRY SCHEBEL   4:49.200  708 
17 Jeffrey Bechtel   Elkton, VA4:51.100 148756  539 DH ZONE
18 KEVIN KELLY   4:51.900  374 BEEF JERKY
19 David Hohenstein   Welches, OR5:07.700 174861  506 ARROW RACE
20 Kurt Harsh   Tacoma, WA5:11.600 140777  239 HURRICANE
21 Keith Witt   Seattle, WA5:11.900 38720  112 DIRTWORLD
22 John Sullivan   Monroe, WA5:14.400 155819  576 ROTEC/AZON
23 Williams Rutherford   Moses Lake, WA5:20.300 177217  565 TM SPEED
24 BRIAN YUMUL   5:30.400  543 DHZONE
25 Sam Stroud   Everett, WA5:42.100 181402  415 TIMS BIKE
26 ROB MEISER   6:32.600  556 
DNF Kurt Wagner   Tacoma, WA999 168009  45 

Men - EX - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MIKE EDWARD   Austin, TX5:04.800 105617  530 ARROW RACE
2 BILL SWIRE   5:50.900  558 
DNF William Devlin   Sammamish, WA999 152899  370 TITUS

Men - EX - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stephen Start   Newport, WA5:01.700 33873  587 NW DH
2 Arnold Mukai   Issaquah, WA5:04.300 150045  386 TM MUKAI
3 E Mitchell Webster   Shoreline, WA5:11.800 171953  200 WHEELSPORT
4 Bill Dixon   Spokane, WA5:19.200 152416  331 NWDOWNHILL
5 Robert Britschgi   Seattle, WA5:50.500 4885  559 TYCYCLES
DNF TERRY DICKEY   999  258 

Men - SP - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JEN CHOU   4:39.600  445 TURNER SUS
2 ANDY COOK   4:50.500  590 ROLLSUCIDE
3 DAVED MITCHEL   4:52.100  349 TIM BIKE
4 Thor Jones   Winlock, WA4:53.000 176345  175 PFM
5 CHRIS AHO   4:55.400  574 BLACK&TAN
6 TIM REED   4:55.700  570 
8 DREW SWAYNE   4:59.000  595 WWU
9 NICK BIRD   5:03.900  544 WOODINVILL
10 PATRICK CONNOLE   5:10.800  78 
11 CHRIS LUNA   5:12.200  561 HIDDENWAVE
12 BRYCE AKTEPY   5:13.700  709 
13 KAI HARWICK   5:16.200  168 
14 Leland Thompson   Everett, WA5:16.700 181401  392 BIKEWORKS
15 CHRISTOPHER DAVIS   5:23.300  710 
16 ANDREW SPARK   5:24.600  416 TIMS BIKE
17 Gregory Allred   Beaverton, OR5:25.000 168570  314 AZONIC
18 Jacob Stein   Montesano, WA5:25.400 176347  369 
19 MIN (FRANK) SO   5:26.500  555 
20 JASON HIESTER   5:26.600  563 TIMS BIKE
21 BRIAN MCKENZIE   5:44.400  594 WWU
22 BEN THURMAN   5:56.700  568 
23 SCOTT KEMP   6:07.700  569 
24 CRAIG NEWBURY   6:26.000  562 CHROME 5
25 David Meredith   Moscow, ID6:41.100 24065  404 TURNER/SPY
26 Jayson Laney   Mount Lake Terrace, WA8:02.800 151120  704 DENTEC
DNF ERIC FRASIER   999  173 PFM

Men - SP - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 CHRIS VANGUILDER   4:28.300  189 BIKEBUTLER
2 MATT SIERER   4:30.700  340 RAPIDDESCE
3 DARIN DELIO   4:38.400  431 
4 JEFFREY MCARTHUR   4:45.200  422 RAPIDDESCE
5 Rocky Crocker   Wenatchee, WA4:46.000 180676  35 WAR
6 JEFFREY METTLER   4:50.600  34 WAR
7 DANIEL WEBBER   Chicago, IL4:56.500 22122  330 
8 RICK BARGER   4:59.900  423 RAPIDDESCE
9 BRAD RANKIN   5:00.500  593 FSU
10 Curtis Dunbar   Redmond, WA5:06.600 173737  412 RAPIDDESCE
11 DAVID RYAN   5:10.100  582 
12 Donald Wilson   Lakewood, WA5:13.700 161081  468 AZONIC/WHI
13 Duane White   Maple Valley, WA5:19.500 180063  486 
14 Timothy Elsasser   Snoqualmie, WA5:24.000 172000  495 SINGLETRAC
15 TROY HALL   5:28.000  448 BIKEWORKS
16 DAVID MARTIN   5:50.400  125 GREGGS
17 Tim Swett   Veradale, WA6:07.700 161060  245 AZONIC
18 John Krushas   Big Sky, MT6:39.700 164447  547 SMITH
19 JIM FILLIS   6:49.400  77 RAPID DESC
DNF MIKE SALTAVELLI   999  494 
DNF T-JAY CLEVENGER   999  498 
DNF Paul Campbell   Seattle, WA999 171949  317 RAPID DESC
DNF Michael Lawrence   Leavenworth, WA999 20558  30 TM GOODBAR

Men - SP - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ron Snyder   East Wenatchee, WA5:06.200 33399  533 
2 Tom Warren   North Bend, WA5:09.900 179691  425 SINGLETRAC
3 Doug Minor   Nine Mile Falls, WA5:22.700 191557  269 RST
DNF Loren Morris   Snoqualmie, WA999 43163  343 SINGLETRAC

Men - SP - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Vincent   Coeur D Alene, ID7:02.700 135212  303 VERT EARTH

Men - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 RYAN NOKLEBY   4:53.600  571 
2 Josh Harrison   Coeur D Alene, ID5:22.400 189529  711 VERT EARTH
3 TREVOR ADLER   5:26.100  174 PFM
4 BENJAMIN CORDELL   5:30.600  442 
5 Kevin Dahlen   Shoreline, WA5:37.700 175905  553 RAPIDDESCE
6 THAD THURMAN   5:40.100  250 
6 COLIN DUKES   5:40.100  516 
8 JASON MILLER   5:50.200  586 
9 BILL DAHLEN   5:59.500  591 
10 DAN CURRIE   6:21.300  211 
11 BRYAN MAU   6:42.200  159 
12 JEFF STEIK   6:56.500  217 GO HUCK
13 ED KNEBEL   7:05.900  202 
DNF MIKE RUSSELL   999  713 U OF I

Men - BG - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Beyer   Irvine, CA5:20.200 173742  87 RAPIDDESCE
2 RICH DENSMORE   5:26.800  712 
3 PAUL WEBER   5:37.600  714 JESUSPEDDL
4 LANCE SWENTKOFSKE   5:39.800  560 
5 David Acheson   Winthrop, WA5:49.500 1083  232 TM METHOW
6 Cory Hollis   Tacoma, WA6:15.900 186681  166 G FORCE
7 JERRY KREIDER   6:18.600  364 
8 Erik Swensrud   Everett, WA6:29.500 181839  496 MIKESMOTOR
9 Phillip Blume   Medical Lake, WA6:37.200 135658  254 
10 LORRES GOLBIENKO   6:40.400  600 

Women - Junior - JR - JuniorX

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Leana Gerrard   Lake Tapps, WA5:01.200 149252  171 JF2

Women - Pro - Senior

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sara Johnson   Spokane, WA4:36.000 153029  BIKEBUTLER
2 Sara Chandler   Kirkland, WA4:59.700 160844  552 DH ZONE

Women - EX - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Laura Johnson   Portland, OR4:58.600 173612  275 BIKEBUTLER
2 Hannah Steffens   Monte Vista, CO5:19.500 184097  321 BIKE SHOP
3 Amelia Colasurdo   Seattle, WA5:22.400 169690  541 
4 Jennifer Jones   Kelso, WA5:51.100 180432  176 PFM/BOBS
5 LAURA POCHMARA   Redmond, WA6:10.900 172014  88 RAPIDDESCE

Women - EX - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Leigh Fiedler   Seattle, WA5:04.900 168640  91 DIRTWORLD

Women - SP - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 KARA BOELEMA   6:19.000  707 STEEDS
2 ROBYN TURNEY-LOOS   6:24.600  546 
3 Julie Brock   Pacific, WA6:40.500 181025  259 
4 Laura Stusek   Culver City, CA6:55.300 167824  326 TURNER/AZO
5 Jennifer Castle   Mukilteo, WA9:21.600 181223  170 RAPID DESC
6 AMBER JOHNSON   10:57.20  535 IDOLEYES

Women - SP - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JESS METTLER   7:02.400  33 WAR

Women - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 BREE MITCHEL   6:44.500  418 TIMS BIKE
2 TRUDY RIGBY   6:57.900  550 GALLATIN

Women - BG - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 AMY SADLER   8:45.200  599 

Women - BG - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 CAMPBELL SANDY   Seattle, WA8:00.500 171950  318 RAPID DESC

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOShimanoCUORESierra NevadaUSACDFSpyBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee