Race Results for
Beacon Bomber
Spokane, WA
(Event Information)
This is a non-competitive event
Cross Country on 04/20/2002

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Junior - JR - 1-10

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JAKE HARDENBERGH   37:00.00  156 
2 NICKY KROETCH   39:03.70  119 NW HEALTH
3 MARC DAVID   40:30.10  179 BIKEBUTLER
4 ? BROWNE   44:29.90  407 
DNF JOSEPH SZEMBER   999  301 MACH HEAD

Men - Junior - JR - 1-12

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JEREMY KERR   26:32.80  397 
2 REECE PERKINS   26:33.80  165 
3 JOSHUA RENFRO   28:32.90  521 
4 BRADY MOCK   30:04.00  382 
5 BEDDOME ALLEN   31:05.40  484 
6 ADAM SZEMBER   32:55.00  300 MACH HEAD
7 MICHAEL SNYDER   33:25.80  328 
8 JUSTIN KERR   35:24.00  396 
9 DANIEL KROETCH   38:26.90  120 NW HEALTH
10 ZACH SCHMITT   48:06.60  526 
DNF BRYEN GRAVER   999  99 RAGNAROK

Men - Junior - JR - 1-14

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JERRY SHAVER   47:32.10  295 
2 Gian Dalle   Roslyn Wa49:07.50 210989  500 
3 Stephen Ettinger   Bozeman, MT50:11.50 189074  417 WAR
4 Luciano Worl   Woodinville, WA51:30.90 162267  
5 THOMAS KUTINA   Arcadia, CA52:51.10 43505  474 IBN
6 MICHAEL SZEMBER   Yarmouth, ME53:27.60 110378  299 MACH HEAD
7 GERITT SHIPLEY   55:16.00  183 
8 RYAN WADE   1:02:47.  302 MACH HEAD
9 KOREY GOLBIENKO   1:12:37.  66 
10 ALEX ERICKSON   1:13:56.  132 
DNF JAMES REED   999  389 
DNF BRUCE LOUVIERE   999  131 

Men - Junior - JR - 1-16

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ALEX OLSON   45:11.00  347 
2 RYAN SICK   51:55.30  487 HARDCORE
3 SEVERIN SKOLRUD   53:18.70  194 
4 JOSH SAYAN   53:22.10  80 
5 TYLER ALVARDO   54:23.40  72 

Men - Junior - JR - 1-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kyle Eberth   Wenatchee, WA46:47.20 180379  391 
1 Colin Longmuir   Woodinville, WA1:02:19. 161071  298 TM METHOW
2 JOHN BAUSCHER   55:11.20  443 
2 Morgan Schmitt   Woodinville, WA1:03:06. 189118  108 
3 Tristan Skolrud   Yakima Wa1:03:52. 189518  193 RAD RACING
4 Cris Winner   Missoula, MT1:04:26. 174246  214 N ROCKIES
5 MIKE HOFFMAN   1:06:25.  447 
6 WILL FREEMAN   1:06:52.  140 RAD RACING
7 TREVOR COWELL   1:07:09.  28 WAR
8 LAUREN JOHNSON   1:07:13.  451 
9 DAVID VOLKERT   1:09:03.  410 PARKLAND
10 Mark Mallahan   Bellingham, WA1:10:25. 150865  489 WHEELSPORT
11 Matt Salladay   Winthrop, WA1:10:45. 159951  231 TM METHOW
12 Nathan Bannerman   Walla Walla, WA1:11:56. 150862  458 RAD RACING
13 Evan Robertson   Winthrop, WA1:12:19. 147144  201 JF2 RACING
14 COLIN CLARKE   1:13:22.  497 
15 Pawel Szafruga   Pullman, WA1:13:34. 180018  441 
16 Jake Pearce   North Bend, WA1:13:55. 159936  126 SINGLETRAC
17 Brian Warren   North Bend, WA1:15:08. 164645  424 SINGLETRAC
18 Nathan Hoch   Snoqualmie, WA1:17:03. 171210  354 SINGLETRAC
19 Aaron Wilkinson   Olympia1:20:31. 188493  532 RAD RACING
20 AARON WHITE   1:22:04.  86 
21 TYLER BJORKMAN   1:23:43.  124 HARDCORE
DNF HANS ELDRIDGE   999  339 
DNF STEVEN BURGESS   999  460 
DNF Todd Keithly   Issaquah, WA999 179683  160 RAGNAROK

Men - Junior - JR - JuniorX

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Samuel Schultz   Missoula, MT1:24:55. 164788  277 N ROCKIES
2 Kevin Deane   Sandpoint, ID1:27:10. 152422  421 SMITHOMARS
3 Thomas Peterson   Bellevue, WA1:38:26. 130777  503 RAD RACING
4 KACEY CHAMBERLIN   1:40:42.  22 RAGNAROK
5 TOMMY MAGRATH   1:41:45.  152 VERT EARTH
DNF Ben Peterson   Snoqualmie, WA999 121665  502 RAD RACING

Men - Pro - Senior

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jamey Yanik   Boise, ID1:40:41. 161110  GIANT/SPT+

Men - SM - Senior

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eric Atwood   Sammamish, WA1:43:45. 117706  32 RITCHEY
2 Jason Jablonski   Wenatchee, WA1:44:27. 98835  40 BOLLA/BIAN
3 Kris Holden   Spokane, WA1:47:03. 148376  51 BIKEBUTLER
4 Ethan Harrison   Coeur D Alene, ID1:47:39. 110852  491 VERT EARTH
5 Sloane Anderson   Bend, OR1:47:46. 159947  477 GREGGS
6 Joaquin (Wolf) Morelli   Beaverton, OR1:51:51. 152420  26 

Men - EX - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andy Schultz   Missoula, MT1:28:07. 172534  350 N ROCKIES
2 Justin Hofeldt   Post Falls, ID1:28:44. 157278  492 VERT EARTH
3 Brian Cimmiyotti   Hermiston, OR1:28:58. 6937  467 OSOKLEEN
4 Michael Nash   Seattle, WA1:28:59. 179164  457 GREGGS
5 Justin Valente   Kirkland, WA1:29:03. 110337  481 BOLLABIANC
6 Ian Mackie   Vashon, WA1:29:05. 181824  384 BBTC
7 ERIK PETERSON   1:30:34.  504 DIRTWORLD
8 PETER HELD   1:33:10.  118 BOLLABIANC
9 Dan Heins   Wanatchee, WA1:33:15. 171218  88 
10 Benjamin Sullivan   Missoula, MT1:36:03. 178006  307 BIGSKY
11 Kendall Kuhar   Sahuarita, AZ1:37:22. 158321  117 
12 Randall Broesch   Hayden Lake, ID1:37:45. 156655  499 2WHEELER
13 Michael Filipowski   Sandpoint, ID1:37:58. 148396  320 SPORTSPLUS
14 David Visser   Wenatchee, WA1:38:18. 171219  12 GREGGS
15 MATT DROWN   1:42:02.  356 KREBS CYC
16 Jeremy Freisz   Naches, WA1:44:07. 135659  61 YAK VALCYC
DNF MATT PAUL   999  493 
DNF David Hill   Pocatello, ID999 164689  265 ROADHOUSE
DNF Matthew Dolan   Spokane, WA999 134305  248 GONZAGA
DNF Daniel Cooley   Pasco, WA999 115500  463 BOLLA/BIAN
DNF Graham Murray   South Lake Tahoe, CA999 94524  505 
DNF Scott Keiper   Seattle, WA999 18732  147 JF2 RACING

Men - EX - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christian Young   Port Townsend, WA1:25:46. 39273  440 RAGNAROK
2 Wayne Sicz   Polson, MT1:28:16. 80182  229 5 VAL VELO
3 Brian Smith   Bonney Lake, WA1:31:09. 33050  449 
4 Sean Maynard   Kailua-kona1:31:23. 171065  17 GREGG/CANN
5 JAKE MCBURNS   1:31:51.  244 SHAKENBOBO
6 Jason Chase   Athol, ID1:31:53. 132554  203 GFORSEBIKE
7 Jeffery McConaughy   Bellingham, WA1:32:35. 163527  237 TM METHOW
8 Phil Oppenheimer   Snohomish, WA1:34:22. 26778  436 BIKECENTRE
9 Tom Phillips   Seattle, WA1:35:06. 173613  429 DIRTWORLD
10 CLINT MUHLFELD   1:35:17.  400 TM FISH
11 Alex Shapleigh   Seattle, WA1:35:21. 179695  273 
12 Brion Reighard   Spokane, WA1:35:35. 86770  182 
13 DAVID STONICH   1:35:46.  482 GREGGS
14 DEREK SHIERS   Miami, FL1:35:57. 179780  181 
15 Todd Gallaher   Seattle, WA1:36:09. 12680  465 DIRTWORLD
16 Klaus Fleischmann   San Carlos, CA1:37:06. 99897  501 SANTACRUZ
17 Richard Botto   Moscow, ID1:38:03. 4359  514 
18 Dave Pearson   Auburn, WA1:39:05. 98832  405 RAGNAROK
19 Mike Rolcik   Bellevue, WA1:40:43. 155561  98 DIRTWORLD
20 Aaron Berntson   Port Orchard, WA1:40:58. 179545  161 RAGNAROK
21 Randall Reily   Maple Valley, WA1:42:59. 176340  209 CHRIS KING
22 Richard Sherwood   Spokane, WA1:43:30. 32459  206 VERT EARTH
23 Nathan Kiger   Seattle, WA1:43:34. 77119  144 DIRTWORLD
24 BEN SUTTLEMYRE   1:45:16.  151 VERT EARTH
25 John McClure   Ellensburg, WA1:46:06. 173606  222 
26 Scott Mathisen   Spokane, WA1:46:44. 176120  94 DIRTDEMONS
27 R Michael Gordon   Seattle, WA1:49:40. 61877  454 GREGGS
28 Dennis VanMeter   Spokane, WA1:56:06. 168011  475 BIKEBUTLER
DNF TONY HOWARD   999  455 T&E CYCLE
DNF ANDY FULLER   999  336 SOLOFLY
DNF Doug Graver   Monroe Wa999 101059  11 RAGNAROK

Men - EX - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 CRAIG STILL   1:37:11.  450 WEN VELO
2 Michael Hardenbergh   Oak Harbor, WA1:38:17. 163470  155 
3 Justin Bannerman   Walla Walla, WA1:40:44. 45053  459 RAD RACING
4 Clinton Andring   Richland, WA1:41:09. 73082  476 CHINOOK
5 James David   Spokane, WA1:54:08. 79918  178 BIKEBUTLER
6 DAN VANCAMP   1:59:10.  453 

Men - EX - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Paul Foucault   Chewelah, WA1:40:03. 12125  240 
2 DAN NORTON   Nashua, NH1:40:43. 77757  190 GREGG/TREK
3 Jabez House   Sumner, WA2:03:51. 179708  479 GREGGS
DNF THOM HEYWOOD   999  261 TM ARLBERG

Men - SP - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 BEN THOMPSON   1:01:43.  362 BBTC
2 Eric Malmassari   Yakima, WA1:02:43. 171054  105 DIRTWORLD
3 COLBY LUNDSTROM   1:04:13.  507 OSOKLEEN
4 MITCHELL BECKMAN   1:04:31.  93 
5 August Wheeler   Seattle, WA1:05:09. 187529  485 U OF W
6 Andy Spencer   Post Falls, ID1:05:12. 179692  192 
7 TIM RYAN   1:07:42.  288 SKAG PEDAL
8 DOUG SCHMITT   1:08:12.  224 UW RACING
9 Dean Zimny   Seattle, WA1:09:10. 105916  357 DIRTWORLD
10 NICK ASAY   1:10:02.  527 OR STATE
11 TIM KILLEN   1:11:47.  333 
12 PAUL ABBOTT   1:18:13.  427 
13 KYLE SMITH   1:18:22.  139 
14 Charlie Catchpole   Spokane, WA1:22:18. 150220  64 SOGGYBOTBO
15 JESSE WELCOME   1:22:26.  89 
DNF CAPTAIN MONROE   999  225 MTB ENTERP
DNF David Sawyer   Lakewood, WA999 142721  270 SPOKENSPRO
DNF Cory Hoeger   Kirkland, WA999 87191  272 PROF BEN S

Men - SP - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 BRANDON KAASTAD   1:02:15.  218 
2 Allen Worst   Coeur D Alene, ID1:03:18. 44194  14 RC WORST
3 Christopher Bevens   Seattle, WA1:04:04. 166356  29 RAGNAROK
4 JEFFREY METTLER   1:04:35.  34 WAR
5 Dean Burton   Orting, WA1:05:01. 180697  360 
6 Mike Jancola   Erdenheim, PA1:05:30. 168507  359 AURORA
7 Rocky Crocker   Wenatchee, WA1:05:44. 180676  35 WAR
8 CHUCK GERHARD   1:06:28.  358 RC WORST
9 Michael Walker   Kirkland, WA1:07:04. 171984  289 SMITHOPTIC
10 JEFF WELP   1:07:14.  135 
11 Eric Armstrong   Spokane, WA1:07:18. 76317  13 
12 Tom Bosch   Kennewick, WA1:07:19. 132209  236 MARKEES
13 David Norrie   Seattle, WA1:07:28. 156607  145 DIRTWORLD
14 MICHAEL MCAULEY   1:08:00.  377 
15 J Colin Meagher   Seattle, WA1:08:06. 189489  316 
16 Cory Gordon   Colbert, WA1:08:41. 161073  338 
17 BRIAN THOMPSON   1:09:31.  344 
18 JAMES GILLETE   Gig Harbor, WA1:10:33. 104712  393 OLDTOWNBIK
19 Douglas Krumpelman   Hayden, ID1:11:06. 81054  123 VERT EARTH
20 Robert Sherrick   Lakewoodwa1:11:58. 144691  213 PSYCHO
21 Randall Doneen   Yakima, WA1:12:32. 171232  256 
22 TONY POLICANI   1:13:25.  398 
23 GREG TWENTEY   1:13:36.  153 GREGGS
24 Jeremy McKinley   Madison1:13:48. 171208  149 GREGG
25 LeRoi Smith   Seattle, WA1:13:58. 181380  529 DIRTWORLD
26 Bradford Nemcik   Orlando, FL1:15:19. 103562  79 RAGNAROK
27 Curtis DuPuis   Coeur D Alene, ID1:16:12. 114452  312 KEYCOMM
28 JOHN GRAF   1:16:42.  472 ENVISION
29 Kevin Marks   Redmond, WA1:23:42. 177483  107 DIRTWORLD
30 CHOCH SPOTTEDHORSE   1:30:13.  464 RAGNAROK
DNF Eivind Gjetmundsen   Missoula, MT999 148200  512 EDJONESINV
DNF MIKE SALTAVELLI   999  494 
DNF SCOTT KRALLMAN   999  20 
DNF JOHN ARLAND   999  163 TWINRIVER

Men - SP - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steven Wade   Bow, WA1:05:10. 149725  406 WHEELSPORT
2 MARK FAULKES   1:05:11.  263 
3 JAMES NEFF   1:10:24.  470 BBTC
4 Bruce Hunt   Spokane, WA1:10:52. 17142  327 ARRIVEE
5 Eric Kopczynski   Asotin, WA1:11:03. 166685  276 TWIN RIVER
6 Steve Johnston   Wenatchee, WA1:11:20. 18096  169 WEN VELO
7 Pete Theisen   Bellingham, WA1:11:40. 190625  242 
8 Bruce Trejos   Sandpoint, ID1:11:43. 43995  342 SPORTSPLUS
9 KEVIN WAKEFIELD   1:11:52.  130 
10 Jeffrey Rice   Everett, WA1:13:36. 142930  341 TICYCLES
11 Dave Reed   Seattle, WA1:13:44. 163525  337 
12 SCOTT WADEKAMPER   1:13:58.  471 OSOKLEEN
13 RICHARD HUGHES-DAVIES   1:15:00.  376 
14 Peter Partel   Renton, WA1:15:31. 179699  373 BBTC
15 Christopher Bier   Sandpoint, ID1:15:59. 184352  102 SPORTSPLUS
16 TIM YEDINAK   1:16:38.  480 
17 Vance Trieschmann   Spokane, WA1:17:32. 172901  365 BIKEBUTLER
18 TOM FEIL   1:17:50.  36 WAR
19 Stuart Broderick   Snohomish, WA1:18:43. 4924  115 
20 RUSSELL WHITE   1:19:19.  84 
21 Gregg Harnish   Wenatchee, WA1:22:26. 189493  413 WAR
22 JIM MILLER   1:23:40.  220 
23 MURRAY ALLEN   1:30:22.  483 
DNF RUFUS WOODS   999  346 
DNF MARK WHITEHEAD   999  372 BBTC
DNF Robert Stephens   Moscow, ID999 162272  143 
DNF William Devlin   Sammamish, WA999 152899  370 TITUS

Men - SP - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jim Edris   Mercer Island, WA1:10:42. 171226  205 TM METHOW
2 Jeffrey Corkill   Spokane, WA1:10:44. 49079  267 EWU
3 Al Harrison   Coeur Dalene, ID1:15:52. 165627  253 VERTEARTH
4 SANDY THOMAS   1:15:54.  55 SPORTSPLUS
5 ROGER LYONS   1:17:21.  235 
6 David Longmuir   Woodinville, WA1:17:47. 161096  297 TM METHOW
7 PAUL SMITH   1:22:22.  67 TM METHOW
8 Brian Volkert   Normandy Park, WA1:25:51. 176988  63 PARKLANDCY
9 David Luke   Newport, WA1:30:20. 180750  19 
DNF STEVEN FORSNESS   999  246 GFORSEBIKE

Men - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 BRANDON LONAC   45:15.00  76 
2 JEFF SMITH   45:39.80  401 SPORTPLUS
3 SEAN CONTO   46:55.40  158 
4 SHAWN HOWARD   46:57.00  257 
5 KYLE HOLLON   48:44.00  81 
6 GEOFFREY TRIPP   48:55.20  154 DIRTDEMONS
7 MIKE RUSSELL   50:45.00  323 U OF I
8 SAM MILLER   51:00.90  219 
9 BRANDON LOCKWOOD   51:33.90  164 
10 MATTHEW REUDINK   52:16.90  366 
11 JUSTIN BELLAMY   52:36.70  96 
12 SCOTT LUNZER   52:49.80  116 WAR
13 WILLIAM STONE   54:34.60  184 
14 JUSTIN HILL   55:26.00  348 
15 TIM MEZEN   55:36.00  456 
16 KAYLEN ENSMINGER   56:40.30  196 
17 DESTRY LUCAS   58:40.70  188 
18 LEAF SEIBT   1:03:30.  65 
19 VICTOR VALLE   1:06:17.  444 
DNF ZACH THOMPSON   999  146 
DNF SAM MATTHEWS   999  251 
DNF STEPHEN MCLOUGHLIN   999  294 

Men - BG - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Josh Carlson   Spokane, WA45:04.20 189491  70 
2 JEFF CHRISTENAT   46:16.50  438 
3 Cory Hollis   Tacoma, WA46:34.90 186681  166 G FORCE
4 PAUL JONES   47:35.20  375 SINGLETRAC
5 JAMES ROSS   47:40.10  452 
6 KARL BROWNE   49:58.30  83 SINGLETRAC
7 STEVE BOURKE   50:51.40  133 
8 THEO BROWNE   51:26.10  82 SINGLETRAC
9 PEDRO COMEZ   52:18.50  430 
10 THEO PROPST   52:42.30  523 
11 Troy Taylor   Port Angeles, WA52:49.80 179954  291 
12 BRYAN HOPKINS   53:27.50  138 
13 CHRIS LUTZ   53:53.20  402 
14 BRIAN CHRISTY   54:26.80  466 
15 CHAD BRADLEY   57:03.70  435 
16 Paul Morgan   Spokane, WA57:28.50 189492  238 
17 MIKE WEBER   58:20.70  524 
18 BRYCE ALLEN   58:34.90  522 
19 GORDON RAY   59:25.00  367 
20 WILLIAM ADAMS   1:01:39.  434 
21 Phillip Blume   Medical Lake, WA1:02:47. 135658  254 
22 VINCENT RIEGER   1:03:37.  74 
23 TIM PICARD   1:04:30.  141 TM HAMMER

Men - BG - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DARYL LOHSTROH   46:40.20  101 
2 Jim Albright   Olympia, WA48:06.90 190621  381 
3 RON POTTER   50:06.00  446 ISLAND MTN
4 PAUL TERRY   50:15.40  212 
5 Theodore Parry   Lake Forest Park, WA51:44.10 179684  97 TI CYCLES
6 Loren Morris   Snoqualmie, WA51:57.00 43163  343 SINGLETRAC
7 Ray Roetman   Highlands Ranch, CO52:55.70 186797  324 TWIN RIVER
8 BRUNO CAPREZ   54:00.60  551 
9 RIC PEARCE   56:45.90  128 SINGLETRAC
10 BOBBY SHAW   57:04.70  469 
11 THOMAS ARDAMICA   57:10.70  228 SCOTTS CYC
12 Steve Kaiser   Kenmore, WA57:12.40 179239  461 RUDY PROJ
13 Dave Lowe   Auburn, WA59:48.80 160833  223 PRIMUS
14 GREGG REILLY   1:01:28.  510 TWR RACING
15 STEPHEN KUTINA   1:02:30.  473 IBN
16 Tom Warren   North Bend, WA1:05:10. 179691  425 SINGLETRAC
17 KERRY CHAMBERLIN   1:13:49.  24 RAGNAROK
DNF JOHN NICOLICH   999  247 
DNF MARK JAREMKO   999  511 JAREMKO
DNF Gregory Worl   Woodinville, WA999 174960  379 
DNF John Peterson   Snoqualmie, WA999 171085  409 

Men - BG - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 GRANT KYNASTON   50:10.10  241 MAGICTOUCH
2 ALLAN BEATTIE   51:47.70  271 SINGLETRAC
3 Jim Hoch   Snoqualmie, WA1:06:27. 179956  355 SINGLETRAC
4 TOM GARDNER   1:07:00.  309 
5 Larry Schoonover   Spokane, WA1:13:35. 101847  142 SPA PARADI
6 Robert Hawks   Kennewick, WA1:21:11. 172019  335 

Women - Junior - JR - 1-10

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 LYDIA YOUNG   50:55.00  439 RAGNAROK
2 JAYDEN SUTTLEMYRE   54:34.20  114 VERT EARTH

Women - Junior - JR - 1-14

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 HOPE CHAMBERLIN   1:08:15.  21 RAGNAROK

Women - Junior - JR - 1-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Melissa Warren   North Bend, WA1:39:52. 181607  426 SINGLETRAC

Women - Junior - JR - JuniorX

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Leana Gerrard   Lake Tapps, WA1:45:59. 149252  171 JF2

Women - EX - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ANGELA SUCICH   1:45:48.  361 GREGGS
2 Shannon Holden   Spokane, WA1:49:18. 151124  319 BIKEBUTLER
3 Jessica Davies   Missoula, MT1:50:29. 172119  305 BIGSKY CYC
4 CHRISTY LOVE   1:59:36.  345 HERMITJONE
5 Josie Beggs   Corralitos, CA2:00:42. 82430  148 ADIDAS
6 JUNE SAYERS   Delaware, OH2:06:32. 104109  221 UOFI/AZONI

Women - EX - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 SARA WISNER   1:17:19.  136 
DNF NICOLA MANN   999  180 

Women - EX - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Karen Armstrong   Spokane, WA1:19:42. 108834  10 
2 Leah Lokan   Chico, CA1:28:33. 153028  103 SPORTSPLUS
3 Mary Beth Murphy   Spokane, WA1:35:12. 160826  266 BIKEBUTLER
DNF Mary Ann Davies   Missoula, MT999 8730  306 BIGSKY CYC

Women - SP - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Laura Kelly   Yakima, WA1:16:08. 171948  315 
2 Mary Carlson   Spokane, WA1:16:38. 181834  43 
3 ERIKA SNYDER   E Wenatchee, WA1:17:21. 181383  329 
4 Jaime Freisz   Naches, WA1:29:04. 160831  62 YAK VALCYC
5 Sarah Wasmund   Dallas, TX1:29:19. 119338  162 RAGNAROK
6 KRISHA KERR   1:30:47.  395 DIRTWORLD
7 MEGAN METZ   1:31:22.  538 
8 Hidi Cramer   Des Moines, WA1:38:52. 180751  216 DIRTWORLD

Women - SP - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MARIBETH EVEZICH   1:16:53.  15 RAGNAROK
2 ERIKA LARSEN   Greentown, IN1:20:03. 177685  185 VERT EARTH
3 Amy McGowan   Seattle, WA1:21:45. 178976  334 RAGNAROK
4 LISA PICARD   1:25:46.  71 RAGNAROK
5 LESLIE TUCKER   1:27:57.  92 
6 Noelle Riach   Seattle, WA1:37:24. 181379  411 DIRTWORLD
DNF Lisa Miller   Seattle, WA999 177215  428 DIRTWORLD
DNF MERCEDES QUINN-BLAIR   999  187 
DNF JESS METTLER   999  33 WAR
DNF Lynna Lies   Spokane, WA999 180737  394 DIRTWORLD

Women - SP - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 BECKY SUTTLEMYRE   1:27:00.  150 VERT EARTH
2 VAL HECKER   1:28:45.  420 
3 Nancy Gardner   Redmond, WA1:40:58. 150749  308 DIRTWORLD
4 JOBETH THOMAS   1:42:13.  49 SPORTSPLUS

Women - SP - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 KARLA SEGALE   1:20:11.  157 TM METHOW

Women - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JULIE STEVENS   1:00:55.  433 
2 ASHLEY MEYER   Coeur Dalene, ID1:21:02. 189530  191 
3 LESLI BELLAMY   1:24:17.  95 
4 MELANIE TUCKER   1:26:26.  109 

Women - BG - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JOY WALKER   1:01:07.  290 SMITHOPTIC
2 LARAE MCGEHEE   1:04:13.  525 
3 CORAZON BATACAN   1:17:28.  243 RAGNAROK
4 KATI PICARD   1:22:11.  368 
DNF JACKIE REQUA-HALL   999  110 

Women - BG - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 SUSAN WARD-ICHIKAWA   1:05:08.  100 RAGNAROK
2 Minnie Deese   Port Angeles, WA1:07:37. 179955  292 
3 Helen Chamberlin   Poulsbo, WA1:07:48. 189502  296 RAGNAROK
4 CATHRIN HUGHES-DAVIES   1:09:03.  520 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUOREOSMOBonk BreakerSpyShimanoSierra NevadaUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee