Race Results for
Chelan Mountain Bike Festival
Chelan, WA
(Event Information)
This is a non-competitive event
Downhill on 05/04/2002

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Junior - JR - 1-10

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 IAN WEBSTER   4:19.400  513 
2 GUY RUTHERFORD   7:56.300  521 TM SPEEDH
DNF FORREST KUYKENDALL   999  532 2ND SEASON

Men - Junior - JR - 1-12

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MICHAEL SNYDER   3:20.700  333 
2 DAVID HENRY   3:37.900  389 
3 Michael Devlin   Sammamish, WA3:51.100 163535  144 TITUS
4 ADAM SZEMBER   4:07.600  324 MACH HEAD
5 KRISTOFER LAWRENCE   4:12.800  538 DA KREW

Men - Junior - JR - 1-14

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MICHAEL SZEMBER   Yarmouth, ME2:42.800 110378  328 MACH HEAD
2 Luciano Worl   Woodinville, WA2:43.100 162267  
3 JERRY SHAVER   3:05.300  179 WAR
4 RYAN WADE   3:05.600  325 MACH HEAD
5 CHARLIE DOHERTY   3:57.600  445 
DNF SCOTT WITSIL   999  536 
DNF KOREY GOLBIENKO   999  66 

Men - Junior - JR - 1-16

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 RYAN KUYKENDALL   2:48.900  546 2ND SEASON
2 TODD JANES   2:49.900  502 
3 MATT PAVOLKA   2:53.100  517 
4 BILLY NAFSINGER   3:02.000  138 TOMBSTONE
5 NICK WISNIEWSKI   3:13.200  527 
6 COREY CHRISTIANSEN   3:14.300  102 
7 JOSH SAYAN   3:15.000  377 
8 ARLEN ZOPOLOS   3:41.000  545 2ND SEASON
9 STEVEN ABBOTT   3:45.000  535 
10 Nick Johnson   Redmond, WA3:47.600 171207  178 
11 MAXX SIMONETT   5:04.000  537 

Men - Junior - JR - 1-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 SCOTT DICKINSON   2:31.800  499 GERICK CYC
1 HANS ELDRIDGE   2:38.600  475 
2 Brian Warren   North Bend, WA2:34.200 164645  122 SINGLETRAC
2 CHRIS ALLEN   2:54.300  199 BEEFRACING
3 ROBERT KOSCHNICK   3:01.600  343 
3 Jake Pearce   North Bend, WA2:35.300 159936  311 SINGLETRAC
4 Nathan Hoch   Snoqualmie, WA2:39.100 171210  216 SINGLETRAC
4 RYAN MITZEL   3:02.100  139 RAPIDDESCE
5 JULIEN MCLAUGHLIN   4:43.300  67 AZONIC
5 SCOTT CAMPBELL   2:40.100  282 SPORTSPLUS
6 IAN BERGEVIN   2:42.800  228 
7 CRIS WINNER   2:43.600  506 BIKE DOC
8 TREVOR COWELL   3:08.000  28 WAR
9 Brendan Lyon   Lewiston, ID3:14.000 181397  541 

Men - Junior - JR - JuniorX

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Justin May   Issaquah, WA2:10.700 173816  510 DH ZONE
2 Neal Strobel   Renton, WA2:16.500 185277  367 DIATECH
3 Luke Strobel   Issaquah, WA2:18.400 181052  312 DIATECH
4 Evan Robertson   Winthrop, WA2:19.800 147144  99 JF2 RACING
5 SCOTT MEREDITH   2:25.800  285 HAIRY GARY
6 Jared Shaw   Spokane, WA2:28.300 159476  500 
7 Marcus Swett   Spokane, WA2:32.100 161100  46 TOMBSTONE
DNF SAM BACHMAN   Spokane, WADNS 171992  16 

Men - Pro - Senior

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gregory Smith   Sandpoint, ID2:09.300 33143  SPORTPLUS
2 Eric Carlon   Spokane Valley, WA2:19.200 6124  NW DH

Men - SM - Senior

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ethan Mutoli   Granite Falls, WA2:08.100 90123  39 
2 Michael Albright   Bend, OR2:13.000 1302  526 MTBZONE/DH
3 Tige Eakin   Chico, CA2:13.700 172001  OLDTOWNBIK
4 Richard Mukai   Issaquah, WA2:16.200 150044  26 DIAT/ATOM
5 James Ivin   Issaquah, WA2:16.500 181029  409 DHZONE
6 Kim Eakin   University Place, WA2:16.600 113296  18 OLDTOWNBIK
7 Kevin Ryan   Seattle, WA2:22.500 114291  512 DHZONE
8 Ryan Wilson   Enumclaw, WA2:29.900 174953  474 
9 Cory Tepper   Portland, OR2:35.100 125005  

Men - EX - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ROBBIE JOHNSON   2:14.800  430 
2 Ryan McLellan   Spokane, WA2:18.300 152901  204 NICOLAI
3 Robert Dixon   Spokane, WA2:19.400 152417  372 NW DH
4 VINCE POFF   2:19.800  75 WHEELSPORT
5 Greg Allen   Port Angeles, WA2:20.000 182597  281 TOMBSTONE
6 Kris Brown   Everett, WA2:23.000 147226  161 TIMS BIKE
7 Travis Oslin   Everett2:23.500 171985  167 TIMS BIKE
8 A Johnson   Renton, WA2:23.800 181035  494 GO HUCK
9 Craig Harvey   Big Bear Lake, CA2:24.700 181390  140 TIMS BIKE
10 Robert Bailey   Spokane, WA2:25.000 152418  25 BAILEY WEB
11 CHRIS PARSHALL   2:27.000  497 BIKEWORKS
12 Charlie Catchpole   Spokane, WA2:28.400 150220  287 SOGGYBOTBO
13 Blake Stusek   Moscow, ID2:28.900 181388  108 TURNER/AZO
14 Jeff McAuley   Bremerton, WA2:29.000 173733  485 
15 Chris Janes   Black Diamond, WA2:29.100 161105  503 
16 Adam Herrick   Shelton, WA2:29.700 107040  252 
17 LARS STERNBERG   2:29.800  539 K2
18 Matt Caldwell   Renton, WA2:29.900 181832  495 GO HUCK
19 Craig Panthen   Seattle, WA2:36.200 172035  226 GREGGS
20 ADAM GREENE   2:36.500  543 K2 BIKE
21 Mike Lents   Bothell, WA2:37.000 180962  449 GRC AZONIC
22 IAN ZANDER   2:38.400  233 TROYLEE DE
23 Colin McCarthy   Eugene, OR2:44.300 169640  549 
24 MATT PAUL   2:47.700  524 
25 Dale Szabo   Spokane, WA2:57.100 161074  290 
26 Josh Wellman   Coupeville, WA3:00.500 186785  48 VELOCITY B
27 Timothy Dillard-Crichlow   Tacoma, WA3:02.500 114270  53 
28 MARK BENDER   3:05.100  390 GRC-ROTEC
DNF David Visser   Wenatchee, WADNS 171219  12 GREGGS
DNF Daniel Murphy   Seattle, WADNS 169902  544 GREGGS
DNF Doug Newell   Spokane, WADNS 132234  78 CHUMBAWUMB

Men - EX - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike Russert   Spokane, WA2:16.400 142245  327 MACH HEAD
2 TONY HOWARD   2:17.700  222 T&E CYCLES
3 CHRIS VANGUILDER   2:19.500  85 BIKEBUTLER
4 Mic Woodruff   Spokane, WA2:19.700 161088  98 NW DH
5 BRETT PLATTEBORZE   2:21.000  399 RAPIDDECEN
6 Brian Solem   Kirkland, WA2:24.700 33432  477 DHZONE
7 Joe Peterson   Renton, WA2:26.000 27906  DIRTWORLD
8 Keith Witt   Seattle, WA2:30.300 38720  515 DIRTWORLD
9 Jeffrey Bechtel   Elkton, VA2:30.800 148756  488 DH ZONE
10 Eric Thompson   Seattle, WA2:32.500 111343  114 DIRTWORLD
11 Williams Rutherford   Moses Lake, WA2:34.800 177217  522 TM SPEED
12 Kurt Harsh   Tacoma, WA2:37.500 140777  501 HURRICANE
13 Martin Milsted   Seattle, WA2:38.200 168633  487 DH ZONE
14 BRIAN YUMUL   2:39.100  478 DHZONE
15 Eric Schreiber   Seattle, WA2:44.200 82436  533 ROTECNW
16 Brad Scott   E Wenatchee, WA2:47.200 169204  44 RAPIDDESCE
17 Donald Wilson   Lakewood, WA2:48.700 161081  384 AZONIC/WHI
18 ROB MEISER   3:08.100  530 
19 Eric Ness   Albion, WA3:11.900 156790  386 TOMBSTONE
20 Tim Gregory   Moscow, ID3:15.200 169965  427 U OF I
DNF Kurt Wagner   Tacoma, WADNS 168009  45 

Men - EX - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 William Devlin   Sammamish, WA2:50.700 152899  137 TITUS
2 BILL SWIRE   3:07.900  525 

Men - EX - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Arnold Mukai   Issaquah, WA2:39.500 150045  110 TM MUKAI
2 Bill Dixon   Spokane, WA2:45.800 152416  76 NW DH
3 Robert Britschgi   Seattle, WA2:58.500 4885  296 TYCYCLES
4 Michael Cain   Seattle, WA3:02.800 171104  516 SCHWEINENH
DNF E Mitchell Webster   Shoreline, WADNS 171953  514 WHEELSPORT

Men - SP - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DAVED MITCHEL   2:30.300  279 TIMS BIKE
2 SIMON HARTT   2:30.500  520 BIKENBOARD
3 CHRISTOPHER DAVIS   2:31.700  283 
4 Gregory Allred   Beaverton, OR2:33.100 168570  106 AZONIC
5 CHRIS AHO   2:35.500  508 BLACK&TAN
6 Kevin Wicks   Lake Stevens, WA2:37.100 181831  518 BIKE WORKS
7 Thor Jones   Winlock, WA2:37.900 176345  529 PFM/BOBS
8 Dean Zimny   Seattle, WA2:38.500 105916  455 DIRTWORLD
9 CHRIS LUNA   2:39.200  405 HIDDENWAVE
10 ANDY COOK   2:41.200  505 ROLLSUCIDE
11 Leland Thompson   Everett, WA2:44.300 181401  151 BIKEWORKS
12 NATHAN SPEER   2:45.800  542 
13 ANDY SPARK   2:48.200  473 TIMS BIKE
14 PATRICK CONNOLE   2:50.400  275 HARDTAIL
15 DUSTIN SPENCER   3:21.400  550 WAR
DNF BRYCE AKTEPY   999  548 

Men - SP - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MATT SIERER   2:24.600  231 RAPIDDESCE
2 Rocky Crocker   Wenatchee, WA2:25.700 180676  35 WAR
3 Darin Delio   Lahaina, HI2:27.700 189885  465 
4 JEFFREY MCARTHUR   2:31.000  498 RAPIDDESCE
5 Jeffrey Mettler   Wenatchee, WA2:32.300 189506  34 WAR
6 SHAYNE PETERS   2:40.200  484 
7 TROY HALL   2:47.800  159 BIKEWORKS
8 Michael Lawrence   Leavenworth, WA2:50.100 20558  30 TM GOODBAR
9 Timothy Elsasser   Snoqualmie, WA2:51.600 172000  463 SINGLETRAC
10 Curtis Dunbar   Redmond, WA2:53.800 173737  411 RAPIDDESCE
11 Tim Swett   Veradale, WA2:54.200 161060  94 AZONIC
12 Paul Campbell   Seattle, WA2:58.300 171949  348 RAPID DESC
13 DAVID RODRIQUEZ   3:17.200  509 
14 BRETT GINTHER   3:28.000  480 FULLSPEED
DNF RICK BARGER   DNS  492 RAPIDDESCE
DNF MIKE SALTARELLI   DNS  355 

Men - SP - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Loren Morris   Snoqualmie, WA2:30.600 43163  156 SINGLETRAC
2 Tom Warren   North Bend, WA2:42.900 179691  121 SINGLETRAC
3 Doug Minor   Nine Mile Falls, WA2:53.800 191557  540 RST N AMER
4 JIM BANSBACH   2:58.400  235 TIMS BIKE
5 JERRY CAMPBELL   3:09.300  195 BIKEWORKS

Men - SP - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Vincent   Coeur D Alene, ID3:12.400 135212  175 VERT EARTH

Men - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JACOB RAWSON   2:30.300  422 
2 MIKE RUSSELL   2:56.500  103 U OF I
3 Kevin Dahlen   Shoreline, WA2:56.600 175905  352 RAPIDDESCE
4 ED KNEBEL   2:57.600  291 
5 REGGIE WHITE   3:20.900  373 
DNF BILL DAHLEN   999  504 

Men - BG - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Beyer   Irvine, CA2:49.400 173742  149 RAPIDDESCE
2 David Acheson   Winthrop, WA2:57.900 1083  307 TM METHOW
3 Doug Frei   Inkom, ID3:04.400 187494  182 
4 ROGER COLE   3:08.000  482 
5 Phillip Blume   Medical Lake, WA3:23.400 135658  84 
6 MIKE UTTERBACK   3:41.700  210 
7 JOHNNY CHEN   3:53.000  486 
8 DAVID HULSE   4:14.300  152 WAR
DNF Erik Swensrud   Everett, WA999 181839  382 MIKESMOTOR

Men - BG - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 WESTLEY SMITH   3:10.200  313 
2 Tom Feil   E Wenatchee, WA3:13.700 189511  534 WAR
3 BRIAN KUYKENDALL   3:30.200  531 2ND SEASON
4 ROBERT JOHNSON   4:02.800  431 

Women - Pro - Senior

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sara Johnson   Spokane, WA2:29.800 153029  BIKEBUTLER
2 Sara Chandler   Kirkland, WA2:35.400 160844  489 DH ZONE

Women - EX - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Amelia Colasurdo   Seattle, WA2:42.100 169690  493 
2 Jennifer Jones   Kelso, WA2:49.800 180432  528 PFM/BOBS
3 LAURA POCHMARA   Redmond, WA2:54.600 172014  148 RAPIDDESCE
4 REBEKAH KEENE-WILSON   3:13.400  511 2ND SEASON
5 Laura Johnson   Portland, OR6:23.900 173612  456 BIKEBUTLER

Women - EX - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Leigh Fiedler   Seattle, WA2:39.700 168640  203 DIRTWORLD

Women - SP - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 KARA BOELEMA   2:47.000  547 RAGNAROK
2 Laura Stusek   Culver City, CA3:13.100 167824  107 TURNER/AZO
3 AMBER JOHNSON   3:16.500  496 IDOLEYES
4 BREE MITCHEL   3:40.900  363 TIMS BIKE
5 Jennifer Castle   Mukilteo, WA4:04.500 181223  360 RAPID DESC

Women - SP - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jess Mettler   Wenatchee, WA3:21.300 189504  33 WAR

Women - SP - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sandy Campbell   Seattle, WA3:44.300 171950  349 RAPID DESC

Women - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 AMBER IMBURGIA   4:07.400  479 
2 HANNAH STEINWEG   4:57.400  476 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOSpySierra NevadaUSACDFCUOREShimanoBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee