Race Results for
Tour of Canyonlands
Moab, UT
(Event Information)
This is a non-competitive event
Cross Country on 04/22/2001

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Junior - JR - 13-14

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DUTCH WIEHE   1:24:03  789B Young Riders - Park City
2 PATRYK MATECKI   1:27:08  714B JAW PROPERTIES
3 Dustin Nordman   Park City, UT1:37:19 162371  790B 
4 ADAM WOJDLA   1:41:45  700B 

Men - Junior - JR - 15-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Daniel Sharpe   Centennial, CO0:58:38 170168  1067Y Camp Redcloud
2 DUSTIN WYNNE   0:58:38  795B 
3 JIM BRUDER   1:22:52  796B 
4 MATTHEW BARLOW   1:52:58  685Y 
5 Sheldon Sandoval   Farmington, NM2:01:57 172915  681Y 
6 KENNETH DARBY   2:10:58  791B 
7 JEREMY BERGERON   2:48:40  752B Dad

Men - Junior - JR - JuniorX

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Paul Clark   Kamas, UT1:48:01 115597  171R Young Riders/Smith
2 Alex Hagman   Fort Collins, CO1:49:41 173228  37R 
3 Evan Hepner   Albuquerque, NM2:02:45 161841  163R Canyon Bicycles
4 BRANDT LANDERS   2:03:19  276R 
5 ERIC MARRISON   Oceanside, CA2:05:28 72047  315R 
6 Dylan Johns   Ogden, UT2:06:26 150270  661Y 
7 Travis Kruse   Pueblo, CO2:07:28 74433  128R Schwinn
8 Mark Welgos   Aspen, CO2:09:20 172727  218R 
9 JOEL READ   Grand Lake, CO2:09:43 174759  1047Y TOTALLY WIRED
10 Clint Naegel   Evergreen, CO2:12:20 155329  25R Team Redhook
11 Ethan Johnson   Durango, CO2:13:13 152494  1083Y Moots Cycles
12 TYLER HEMING   2:18:48  656Y 
13 IAN WOLFF   2:27:47  719B TOTALLY WIRED
14 John Flanagan   Durango, CO2:28:18 161358  220R RPM
15 CLAY KARZ   2:37:58  654Y 
16 PATRICK ANDERSON   2:38:49  280R Front Rangers Cycling Club
17 CJ REED   2:48:48  659Y 
18 TREVER LEE   3:02:41  655Y 
19 BRAD BAKER   3:02:44  662Y 
20 SCOTT ALLEN   3:03:03  657Y 
DNF Rocco Mazzei   Colorado Springs, CO 152084  19R Schwinn/Speedplay
DNF Ben Newton   Golden, CO 150293  51R SMBA/Dean
DNF Cody Wilderman   Fraser, CO 135075  1049Y TOTALLY WIRED

Men - Pro - Senior

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeremy Horgan-Kobelski   Boulder, CO1:28:10 16737  595W RLX Polo Sport
2 DAVE WIENS   1:28:43  535W RLX Polo Sport
3 Ross Schnell   Grand Jct, CO1:30:41 99965  534W Devo
4 Jay Henry   Avon, CO1:31:35 15853  549W nantucket nectars
5 Mike West   Boulder, CO1:32:24 37786  596W trek/rockymtn
6 Eric Jones   Salt Lake City, UT1:32:42 18172  506W SOBE/HEADSHOK
7 THOMAS DANIELSON   1:33:19  516W SoBe/Headshok
8 Carl Swenson   Park City, UT1:33:36 34803  544W rlx polo sport
9 BRIAN SMITH   1:34:09  539W DEAN bicycles
10 Zachary Shriver   Santa Fe, NM1:34:43 43870  587W 
11 Matt Shriver   Durango, CO1:34:55 110703  585W 
12 Cody Peterson   Bend, OR1:35:25 97506  515W Smith Sport/Sun Summit South/LFP&Co
13 TRAVIS BROWN   East Norwich, NY1:35:55 6066  578W 
14 JON BROWN   1:36:44  556W Novo-Sycip
15 Brian Laiho   Boulder, CO1:37:30 114793  540W Schwinn
16 FRANK MAPLE   Durango, CO1:39:47 22429  579W 
17 Daryl Saul   Boulder, CO1:39:51 129551  583W 
18 Michael Janelle   Avon, CO1:40:09 17659  546W 3-D Racing
19 COLIN ROONEY   1:40:58  584W 
20 PETE SWENSON   De Soto, KS1:42:00 3034  613W 
21 James Morgan   Louisville, CO1:42:59 102377  514W Farm Team
22 Daniel Bowman   Durango, CO1:44:35 149353  588W RACE PERFORMANCE
23 Josh Bezecny   Golden, CO1:49:57 114873  537W RPM
DNF Brandon Sjoblom   N Ogden, UT 97656  533W Sobe Cannondale
DNF Skyler Reeves   Boulder, CO 86756  600W Specialized/Nantucket Nectars

Men - SM - Senior

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan Harris   Highlands Ranch, CO1:36:03 15218  532W GOJUS 3D CYCLES
2 Kip Boers   Nederland, CO1:36:29 4076  510W RED ROCKS VELO
3 Matthew Pacocha   Boulder, CO1:37:09 75732  547W Red Rocks Velo/IMBA
4 Bart Gillespie   Salt Lake City, UT1:38:07 13273  603W SOBE/HEADSHOK
5 Cris Fox   Salt Lake City, UT1:39:23 12161  508W SLY FOX MTBPARTS.COM
6 Shawn Heinrichs   Longmont, CO1:39:29 104876  518W Schwinn/Bouldler Cycling Team
7 Christopher Phillips   Boulder, CO1:39:35 28041  555W DEAN/SMARTWOOL
8 STEPHEN WHITE   1:40:26  591W vail bicycle service
9 Mark Roebke   Avon, CO1:40:42 30355  545W Specialized/Colorado Bike Service
10 CHAD MELS   Lyons, CO1:41:48 161935  575W SOBE HEADSHOCK
11 Frank Overton   Boulder, CO1:42:28 117894  592W NantucketNectars/Specialized
12 Nick Gould   Hollis Maine1:42:34 139267  543W MTN. CYCLE
13 Jesse Swift   Golden, CO1:42:37 100646  548W DEAN Bike & Smartwool
14 Ian Prichard   Steamboat Springs, CO1:44:36 149714  511W Orange Peel Bicycle Service
15 Michael Chapman   Santa Fe, NM1:45:20 6636  509W NM BIKE AND SPORT
16 Matthew Unger   Idledale, CO1:46:26 133704  521W Health Performance
18 Ariel Lindsley   Aptos, CA1:51:58 134618  554W DEAN/SMARTWOOL
19 Mitchell Moreman   Durango, CO1:53:52 103288  507W DEAN
20 Garuda McCarthy   Kailua Kona, HI1:58:27 86754  513W TREK/VW
21 James Upshaw   Durango, CO2:04:18 123287  599W 3D Racing
22 Steven Zdawczynski   Boulder, CO2:11:28 39418  598W Ellsworth
DNF BROOKE SCATCHARD     291R SOBE HEADSHOCK
DNF James Mortenson   Eagle, CO 136357  602W Beaver Creek/Christy sports
DNF Zachary Bingham   Vail, CO 79949  597W Beaver Creek/ Christy sports

Men - EX - Senior - 19-24

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nathan Dills   Boulder, CO1:35:48 9528  165R CU Cycling
2 Jon Stierwalt   Portland, OR1:36:23 73242  191R Red Rocks Velo
3 Walt Wehner   Boulder, CO1:38:40 162165  305R Schwinn
4 Anthony Colby   Dedham, MA1:40:13 118320  316R GoJus
5 DIEDERIK BAKKER   1:41:08  136R 
6 SEBASTIAN BLANCO   Aurora, CO1:41:50 1606  335R YOUNG RIDERS
7 Nathan Waldron   Aspen, CO1:42:34 149554  278R HUB OF ASPEN
8 Alexander Rock   Salt Lake City, UT1:47:03 150518  184R Gary Fisher
9 Matthew Bailey   Newport News, VA1:48:35 170803  177R 
10 Christopher Jung   Boulder, CO1:49:27 146247  140R Gojus
11 Danny Poulson   Grand Junction, CO1:49:35 137605  142R Health Performance
12 Kenneth Dorst   Edwards, CO1:49:40 170543  164R vail bicycle service
13 Trevor Krueger   Durango, CO1:49:49 156437  273R 
14 George Gatseos   Grand Junction, CO1:50:17 129841  41R Team Health Performance
15 Luke Hendricks   Boulder, CO1:50:41 121102  296R Univ of Colorado
16 KRIS WILSON   1:50:51  118R RIM TOURS
17 Ryan Artale   Boulder, CO1:52:21 148564  137R Team Pure Altitude
18 Joseph Wheadon   Aspen, CO1:52:43 112953  24R 
20 SCOTT McCALMON   1:54:45  15R TEAM PURE ATTITUDE
21 Todd Koskinen   Durango, CO1:55:37 91856  275R 
22 Justin Maka   Albuquerque, NM2:05:32 164982  161R CSU Cycling
23 Jake Lueckel   Lakewood, CO2:05:50 76599  169R NO-HAIR
24 BEN DUKE   2:06:25  179R DEAN/SMARTWOOL
25 GREG LEWIS   2:20:41  313R 
DNF Micah Joseph   Tyler, TX 169692  318R me
DNF Christopher Hopwood   Fairfield, CT 164804  297R SMARTWOOL
DNF KEVIN COOPER     122R Cu Cycling

Men - EX - Senior - 25-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Adam Palmer   Eagle, CO1:40:27 27115  299R BEAVER CREEK
2 Barkley Robinson   Steamboat Springs, CO1:43:17 116613  301R 
3 James Grubb   Layton, UT1:44:50 143367  188R Schwinn
4 John Stevens   Albuquerque, NM1:45:58 114119  133R UNM Lobos
5 Ryan McHale   Albuquerque, NM1:48:02 149805  159R 
6 Todd Carver   Lakewood, CO1:48:34 106694  46R 
7 JEFF COSPOLICH   1:49:24  250R Summit County Cycling Club
8 Hal Clark   Lafayette, CO1:49:51 175767  330R GAS
9 Ryan Snodgrass   Sparks, NV1:50:18 131418  298R TEAM PURE ATTITUDE
10 Ryan Vaslet   Boulder, CO1:50:29 104369  295R Harrod
11 Chan Head   Salt Lake City, UT1:50:51 140537  40R Guthrie/Spy
12 Brett Malin   Vail, CO1:51:54 161595  308R Beaver Creeek resorts
13 Colin McKernan   Arvada, CO1:52:45 153352  12R 
14 Tate Graves   Denver, CO1:52:47 114219  314R HEALTHPERFORMANCE
15 CHARLES WOOD   1:52:55  26R Vances Bicycle world
16 CHARLES MILTNER   1:53:12  261R Vances MTB Team
17 Aaron Potts   Fort Collins, CO1:54:10 28523  195R HASSLEFREE
18 Robin Rasmussen   Durango, CO1:54:21 141329  307R 
19 X SAMPSON   Littleton, CO1:56:01 149605  312R Christy Sports
20 Gavin Malia   Steamboat Springs, CO1:56:03 128877  52R Orange Peel Bicycle Service
21 PARKER MACEY   Longmont, CO1:56:36 138437  157R DYNATEK
22 JAMIN MADSEN   1:58:03  48R Spin cycle
23 Dave Tingley   Panama City, FL1:59:51 158940  10R CHRISTY SPTS
24 TROY KILGORE   2:00:16  282R INDEPENDENT FAB
25 Shannon Boffeli   Salt Lake City, UT2:01:15 43484  13R CANNONDALE/SPIN CYCLE
26 Brandon Mitchell   Erie, CO2:01:31 78715  302R PEAK TO PEAK TRAINING
27 Jason Kompf   Breckenridge, CO2:02:40 139184  8R DYNATEK
28 TIMOTHY QUINN   2:03:08  281R DENVER/BOULDER COURIER
29 MICHAEL DIMEZZA   2:04:30  162R New Mexico Bike-n-Sport
30 DAVID KRIEGSHAUSER   2:06:10  44R 
31 John Evans   Colorado Spgs, CO2:18:22 11063  212R TOMAC/MANITOU
32 Eric Winslow   Evergreen, CO2:21:34 147197  271R CAMPUS CYCLES
33 Shaun Mechem   Logan, UT2:32:10 62636  29R Ibis/Bell
34 Gary Geiser   Colorado Springs, CO2:36:23 172442  143R Tomac usa/ cody racing
DNF BRANDON MITCHELL     302 
DNF ZEB KENYON     49R Golsan-Azonic

Men - EX - Master - 30-34

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kevin Stein   Boulder, CO1:41:24 103665  55R TREK
2 Gary Venable   Colorado Spgs, CO1:41:51 89759  31R MOOTS
3 Tomas Adamec   Arvada, CO1:43:08 110608  39R 
4 JEFF WARDELL   1:43:41  4R Xybix-Full Cycle
5 Dwayne Weddle   Grand Junction, CO1:45:34 134462  57R 
6 Chad Oleson   Crested Butte, CO1:47:37 136404  285R HANDLEBAR AND GRILL
7 Adam Plummer   Avon, CO1:47:49 28311  306R pedal power vail
8 Joseph Cooper   Superior, CO1:48:33 50587  166R Team Pure Altitude
9 Mike Diesburg   Casper, WY1:48:39 9482  2R BACKCOUNTRY AXO
10 Kenneth Bloomer   Ogden, UT1:48:41 161389  194R NOVO/SYCIP
11 ROB FORNATARO   1:48:43  336R GURTHRIE/SPY
12 Peter Maglidt   Albuquerque, NM1:49:14 75279  112R SOBE/HEADSHOCK
13 Benjamin Wagenman   Carbondale, CO1:49:15 104096  6R AJAX BIKE
14 Todd Hageman   Park City, UT1:49:23 50257  182R 
15 Daniel Grunig   Denver, CO1:50:35 14324  126R Rocky Moutain Laser
16 Charles Knoll   Denver1:50:48 19476  290R mtnstatescup.com
17 Brian Hollister   Littleton, CO1:50:49 119220  3R 
18 MICHAEL FALLON   1:51:30  7R 
19 Ted Geist   Highlands Ranch, CO1:53:06 73580  132R No Hair
20 Scott Sportsman   Oakland1:54:28 113986  189R Twin Peaks Racing Team
21 CHRIS FACAS   1:54:46  17R 
22 Sean Peck   Durango, CO1:55:01 135664  303R GOJUS/3D Racing
23 Nick Howell   Englewood, CO1:55:04 164372  22R 
24 Todd Moyer   Vail, CO1:56:56 25289  45R kind cyclist
25 Kurt Ireland   Loveland, CO1:58:21 149418  168R 
26 Whitney Richards   Arvada, CO2:00:45 113695  56R Ritchey-Logic
27 Ron Chavez   Commerce City, CO2:01:09 88964  158R No Hair
28 KENT MURRAY   2:01:58  50R Rainbow Racing
29 Todd Thompson   Denver, CO2:02:20 104094  334R PURE ATTITUDE
30 ANTHONY STROUP   2:06:21  172R NM Bike N Sport
31 Gary Kuntz   Centennial, CO2:07:53 150838  144R Team Pure Altitude
32 STEPHEN LECHNER   2:11:13  53R Dynatek Racing
33 Christopher Weber   Littleton, CO2:21:49 131687  160R Team Pure Altitude
34 Scott Freedman   Woodland Hills, CA2:29:59 173695  181R 
35 Scott Schlosser   Edwards, CO3:13:35 91703  117R MTN PEDALER

Men - EX - Master - 35-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 THANE WRIGHT   1:43:19  293R KHS
2 WADE WILDERMAN   1:46:20  110R TOTALLY WIRED
3 Todd Murray   Colorado Spgs, CO1:50:54 25557  170R Santa Cruz Bicycles
4 Brent Peacock   Jackson, WY1:50:57 150981  127R 
5 Ronan Murray   Avon, CO1:51:39 25552  141R PEDAL POWER
6 Jeffrey Mozingo   Rifle, CO1:52:01 25293  27R Alpine Banks
7 Jurgen Bergeron   Colorado Spgs, CO1:54:58 3429  242R 
8 Jeff Morris   Golden, CO1:55:18 161379  114R 
9 Erik Petersen   Salt Lake City, UT1:55:50 77614  317R 
10 Matt Vawter   Boulder, CO1:56:05 159157  23R Team Dragon Ass
11 Jeffrey Hall   Denver, CO1:56:18 130581  145R DYNATEK
12 Andrew Evans   Basalt, CO1:56:32 161754  167R 
13 LEE ROUFA   1:56:46  9R 
14 Thomas Wehe   Durango, CO2:10:55 37548  255R SRAM/STRATOS
15 Timothy Barnes   Boulder, CO2:26:06 96071  35R DEAN
16 Larry Johnson   Breckenridge, CO2:28:42 17989  259R SUMMIT CYCLING/TOMAC
17 Jerry Brown   Littleton, CO2:29:42 172438  139R Unattached
DNF STEVEN KIRCHNER     77R Pedal Power Vail

Men - EX - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 STROM LARRY   1:45:48  267R 
2 MIKE CLINTON   1:52:49  11R 
3 Roy Jorgensen   Broomfield, CO1:53:10 18303  18R Team Fred
4 LARRY DEWITT   Spokane, WA1:53:52 59717  20R 
5 ROBERT AMES   Grover Beach, CA1:58:38 108802  331R 
6 Daryl Crites   Durango, CO2:03:40 132887  115R DGO Bike Maps
7 STEVE MCCAVLEY   Colorado Springs, CO2:16:46 23254  156R WWW.USACDF.ORG

Men - EX - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 William Connelly   Farmington, NM2:10:39 162870  333R 
2 Mark Swofford   Littleton, CO2:13:33 34847  33R Wheatridge Cyclery
3 Gary Peterson   Golden, CO2:17:44 94249  269R Team DYNATEK
4 JAN BECKEDORFF   2:39:12  688Y 

Men - SP - Senior - 19-24

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JAN SPURKLAND   1:46:48  967Y 
2 GREGY GIBSON   1:48:53  977Y gary fisher
3 Daniel Qvale   Ft Collins, CO1:54:20 149498  988Y 
4 KELLY HARTMAN   1:56:05  684Y 
5 Brian Fahey   Denver, CO2:02:25 175678  1051Y 
6 LOREN MORSE   2:06:35  1183Y 
7 Phillip Zaprzalka   Shelton, CT2:06:36 169550  1192Y Team Telecycle
8 JAMES HALFORD   2:13:20  1164Y PROLYTE
9 Kevin Kelly   Boulder, CO2:13:43 161755  652Y SMARTWOOL
10 Cris Bifaro   Asheville, NC2:14:30 179030  1097Y 
11 JOEL ROSENSTRAUCH   2:14:58  1188Y POISON SPIDER
12 JASON BROUSSARD   2:15:09  748B 
13 ERICH WOESSNER   2:15:11  686Y 
14 Josh Petersen   Sandy, UT2:15:43 173846  956Y Pro-Line House of Speed
15 Evan Soard   Littleton, CO2:18:02 153327  972Y 
16 Brandon Wilde   West Valley City, UT2:20:21 156947  989Y Himself
17 MARK ERBELE   2:21:21  1077Y 
18 William Fyfe   Huntsville, AL2:29:44 172779  1163Y PROLYTE
19 PATRICK NEDELE   2:34:21  848Y TOTALLY WIRED
20 Brent Sherry   Park City, UT2:52:12 173412  663Y Doug @ Stacey
DNF Jeremy Collins   Farmington, UT 131631  897Y ROCKY MTN LASER CLINIC
DNF Ty Hansen   Sandy, UT 14999  667Y Golsan/Azonic
DNF JAKE SPEAKE     1075Y 

Men - SP - Senior - 25-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alan Simons   Denver, CO1:49:33 172439  1194Y Team Redhook
2 DANIEL BURNETT   1:53:23  980Y MeMyselfandI
3 Gregory Ludke   Edwards, CO1:56:47 172440  992Y SCCC
4 Andrew Wachter   Vail, CO1:57:58 168802  874Y 
5 DERECK FISH   1:59:56  1189Y FREEWHEEL CYCLES
6 PETER WOODMAN   Simi Valley, CA2:03:56 6211  1200Y 
7 BLAKE ZUMBRUNNEN   2:04:16  968Y 
8 CHAD WASSMER   2:04:54  953Y Cole Sport
9 JASON BULTMAN   2:05:34  1063Y 
10 John Younkins   Atlanta, GA2:05:46 142171  665Y 
11 BRADLEY BABB   2:05:50  1166Y 
12 MITCH ELSON   2:05:55  1061Y 
13 ZANE BAKER   Salt Lake City, UT2:07:24 173878  626Y 
14 Daniel Davidson   Granada Hills, CA2:08:33 176087  1182Y 
15 TYLER BENEDICT   2:11:24  1162Y PROLYTE
16 DAVIN VANDBEEK   2:12:50  1199Y 
17 Peter Shaffer   Longmont, CO2:13:53 174616  978Y 
18 Troy Diaz   Fort Collins, CO2:14:00 76367  727B 
19 Patrick Riley   Golden, CO2:14:37 89376  1197Y DYNATEK
20 Vincent Allen   Lakewood, CO2:16:26 178355  949Y 
21 Robert Cartner   Colorado Springs, CO2:16:50 177449  1074Y RAINBOW RACING
22 Mike Mulloy   Denver, CO2:17:01 179262  966Y 
23 JAY SCHUSTER   2:18:12  732B 
24 TOBIN STIVES   2:22:58  938Y Excel Sports Boulder
25 Jeffery Jimeson   Colorado Springs, CO2:23:09 175732  975Y Elite fitness training
26 SCOTT LUINSTRA   2:27:53  945Y 
27 BRIAN VIGIL   2:28:00  986Y 
28 BRYAN ROYSTON   2:28:28  735B 
29 Dana Smrekar   Ft Collins, CO2:33:51 168138  723B 
30 KURT SCHWEITZER   2:35:41  771B RIM CYCLERY
31 Jason Yocum   Denver, CO2:53:46 142435  1064Y 
DNF Aaron Kaplan   Arroyo Hondo, NM 171011  964Y Paradise Power
DNF ANDREW JIMENEZ     1171Y 
DNF MARK HOMLISH     690Y 

Men - SP - Master - 30-34

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Shawn Candelaria   Durango, CO1:53:24 156003  987Y 
2 JON CSAKANY   1:53:48  1095Y 
4 DOUG PETERSON   1:55:39  1079Y Pedros
5 Craig McKessy   Colorado Springs, CO1:59:53 23639  959Y 
6 Daniel Ritsch   Edwards, CO1:59:55 161242  862Y PEDAL POWER
7 Kenneth Bradley   Colorado Springs, CO2:00:07 157970  619Y Ellsworth Bicycles
8 Robert Darnill   Denver, CO2:00:16 167184  683Y PURE ATTITUTE
9 Scott Swartz   Denver, CO2:00:54 172906  984Y Dynatek/Green Mtn.
10 Brad Stamp   Edwards, CO2:01:38 151420  990Y Mt. Pedaler of Vail/Eagle
11 Jack Wininger   Denver, CO2:01:50 164364  1198Y 
12 Aaron Larson   Ft Collins, CO2:02:57 151174  976Y Warehouse liquor
14 Chris Huddleston   Broomfield, CO2:06:27 101095  734B 
15 BRIAN BELMONT   2:06:39  943Y 
16 ADAM FLEENER   2:07:02  761B 
17 John Daley   Boulder, CO2:10:19 8548  973Y 
18 CHRIS KUNSTADT   2:11:20  720B Golsan Azonic
19 Scott Bandoni   Avon, CO2:11:35 174472  1054Y 
20 Troy Jones   Denver, CO2:12:20 130240  957Y 
21 ADAM BAKER   2:12:46  970Y The Kind Cyclist
22 Scott Rothkamp   Westminster, CO2:13:22 178431  950Y 
23 Donald Dauphinais   Danielson, CT2:14:42 138958  1058Y YIPPIE
24 KARL KRUGER   2:15:33  1088Y unattatched
25 JAY BENEDICT   2:15:38  1082Y 
26 BRYAN SAFARIK   2:18:40  726B Golsan-Azonic
27 NATHAN HEAPS   2:18:48  780B 
28 Brian Plautz   Highlands Ranch, CO2:21:09 178755  985Y 
29 JOHN MONK   2:21:22  958Y Team Telecycle
30 DOUGLAS GILKEY   2:21:44  946Y 
31 BRIAN GREEN   2:24:18  993Y Team: Golsan Cycles
32 KEVIN ESTREDGE   2:26:46  762B 
33 Bradley Koyle   Sandy, UT2:32:46 148743  641Y GOLSEN/AZONIC
34 GEOF SUITS   2:34:48  760B 
35 Vester Hasson   Salt Lake City, UT3:08:08 120290  674Y native eyewear
36 JEFFREY GOSZTYLA   3:11:42  963Y Golsan-Azonic
DNF Craig Hyden   Colorado Springs, CO 179713  1195Y 
DNF Aaron Ewing   Scottsdale, AZ 159398  942Y 
DNF FREDERICO VALDEZ III     947Y morterakercole
DNF MICKY GILBERT     687R Pro-One Motorsports

Men - SP - Master - 35-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tim Grubb   South Weber, UT1:59:16 162494  673Y ruote veloce
2 RON BAKOWSKI   1:59:22  955Y 
3 KARL KELLER   2:00:04  664Y Pro- Line House of Speed
4 DAVID VITEK   2:06:21  672Y 
5 Marc Sydnor   Denver, CO2:06:53 34851  982Y 
6 TIM KUNTZ   2:08:41  755B n/a
7 Rick Jones   Ocala, FL2:10:02 170775  954Y 
8 TOM ANDERSON   2:11:25  1090Y 
9 GEORGE VOLINSKY   2:14:36  1184Y PARAGON
10 MATT UPTON   2:17:44  798B Dynatek Racing
11 Jeffrey Gunther   Westminster, CO2:18:21 175386  724B 
12 MICHAEL VARBAEK   2:24:45  772B 
DNF Rex Sherwood   Lakewood, CO 117064  1053Y 
DNF Stuart MacKenzie   New York, NY 117015  849Y 
DNF TERRY NEFF     1094Y INDEP. FABRIC.
DNF TODD JOHNSON     1048Y DOME
DNF Ian Wickson   Sedona, AZ 142189  1060Y Sedona Bike & Bean

Men - SP - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rick Lavoie   Highlands Ranch, CO1:51:11 112322  952Y Jamba Juice
3 CHRISTOPHER CALDWELL   2:07:07  921Y 
4 Rick Martz   Casper, WY2:09:11 54610  983Y 
5 Robert Willcox   Austin, TX2:10:47 171001  1173Y Yeti
6 Keith Austin   Grand Lake, CO2:12:58 175698  682Y TOTALLY WIRED/YETI
7 Michael Markle   Hayden, CO2:17:23 145209  885Y 
8 Chris Krueger   Louisville, CO2:17:48 180836  1065Y 
9 JIM TERHORST   2:20:18  775B 
10 DENNIS OBENAUF   2:24:46  666Y 
11 CRAIG CAMPBELL   2:25:27  675Y 
12 Ralph Bateman   Manitou Springs, CO2:26:21 113419  960Y Rainbow Racing
13 MIGUEL NUNEZ   2:27:04  631Y 
14 Grandon Westlund   Noblesville, IN2:28:02 152057  1174Y RAINBOW RACING
15 TOM STINE   2:28:15  929Y 
16 Philip Yearsley   Colorado Springs, CO2:45:45 168856  1062Y Medicine Wheel of the Pike Peak Region
17 DAN KLEMA   2:49:53  733B 
DNF Craig Lombard   Zuni, NM 152511  894Y SCOREBOARD SPTS

Men - SP - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Neil Cleaves   Durango, CO2:24:40 165676  669Y None
2 DAVID MANGAN   2:27:06  971Y 
3 Don Winsor   Ogden, UT2:27:35 106896  1093Y 
4 Richard Schimmels   Lakewood, CO2:46:39 31583  870Y 
5 Larry Johnson   Steamboat Springs, CO2:55:26 163636  1084Y 
DNF Jeff Speake   Denver, CO 43876  1076Y 

Men - BG - Senior - 19-24

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MICHAEL CALHOUN   0:55:40  745B 
2 Joshua Griffin   Salt Lake City, UT0:56:20 173630  718B 
3 JESSE COLLINS   1:00:18  476B 

Men - BG - Senior - 25-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DAN WARNER   0:56:02  793B 
2 David Charter   Englewood, CO0:56:21 172052  781B 
DNF BENTLEY FOLSE     799B 

Men - BG - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 RUSS CYPHERS   0:51:49  756B 
2 DUANE NOFFZ   0:53:55  782B 
3 Barry Wiebe   Littleton, CO0:54:53 171924  722B NewWorld Racing
4 Dustin Jackson   Lakewood, CO2:38:01 177175  800B 

Men - BG - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Roy Wolter   Vail, CO0:53:58 170486  728B mtn. pedaler
2 RANDY JOHNSON   0:59:25  725B 

Men - BG - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 STEVE HOWSE   1:11:36  769B 
2 PETE VOGT   1:12:59  763B 

Women - Junior - JR - 13-14

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 HILARY WRIGHT   1:14:21  797B 

Women - Junior - JR - 15-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ALISON LEWIS   0:58:16  660Y 

Women - Junior - JR - JuniorX

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jessica Koyle   Salt Lake City, UT3:40:21 156966  287R NORTHERN LIGHTS

Women - Pro - Senior

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MELISSA THOMAS   1:46:19  512W 
2 Kerry Barnholt   Mountain View, CA1:52:29 150226  601W SoBe HeadShok
3 Heather Irmiger   Boulder, CO1:55:05 109232  594W Specialized/Nantucket Nectars
4 Sarah Chwalk   Carbondale, CO1:56:19 161701  538W VBS
5 Shonny Vanlandingham   Captain Cook, HI1:57:17 89955  611W 
6 Jilayne Lovejoy   Boulder, CO1:59:37 21668  542W Trek/Volkswagen
7 LYN FRANKLIN   Denver, CO2:00:03 96648  531W Lenzsport
9 MICHELE KEANE   Spokane, WA2:02:42 72680  520W 
10 Jessica Burwell   Durango, CO2:03:55 70434  536W SoBe/Headshok
11 Marie-Ange Anderson   Winter Park, CO2:04:55 86995  577W 
12 Danielle Heinrichs   Longmont, CO2:05:06 147045  517W Schwinn/Boulder Cycling Team
13 LEAH TRAPP   Woodland Hls, CA2:06:10 3586  612W TEAM PURE ATTITUDE
14 Aurora Bouchier   Durango, CO2:23:11 115567  565W RACE PERF. MGT
DNF GLORIA CISNEROS     572W R&R BICYCLES

Women - EX - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JENNIFER HOPKINSON   1:59:33  123R DEAN bicycles
2 DANALYN RAYNER   2:02:45  178R Mad Trail Forcs
3 Jenna Woodbury   Moab, UT2:02:51 170490  262R 
4 Cloe Shelton   Haover, NH2:04:20 172909  43R 
5 Nara McCasland   Colorado Springs, CO2:05:50 165088  116R R.P.M.
6 JESSICA BURKGREN   Lakewood, CO2:10:44 152278  42R N/A
7 MOLLY PATENAUDE   Plymouth, WI2:13:22 163958  260R SOBE/Headshok
8 Cherese McLain   Boise, ID2:17:11 174943  962Y 
9 Summer Stewart   Boulder, CO2:20:52 173226  274R 
10 Carrie Dittmer   Golden, CO2:25:15 116250  190R Team Dynatek
DNF Sandra Bloomer   Gunnison, CO 161410  193R TUNEUP
DNF Megan Morgan   Steamboat Springs, CO 160742  38R Farm Team
DNF Lara Kroepsch   Boulder, CO 139266  192R Red Rocks Velo

Women - EX - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 PAULA STROM   2:03:38  266R jans/trek
2 MICHELLE KELLER   2:04:24  310R Wasatch Womens Cycling Club
3 Susan Fiore   Arroyo Seco, NM2:09:02 163471  28R DBC America
4 JILL ADELSTEIN   2:12:51  32R Dynatech
5 Anne Spalding   Grand Junction, CO2:18:33 120990  134R Team Dynatek
6 D Morisette   Brian Head, UT2:19:15 161293  54R 
7 Jennifer West   Denver, CO2:37:08 171967  36R 
8 MARY MONROE   2:38:21  272R 
9 Kathy Darner   Nathrop, CO2:47:29 114069  219R RACE PERFORMANCE MGT

Women - EX - Master - 40-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jacqueline Wood   Carbondale, CO2:09:46 11055  30R Summit County Cycle Club
2 Sharon McDowell-Larsen   Colorado Spgs, CO2:11:14 23428  14R RAINBOW RACING
3 KATHY JUDSON   2:25:10  1R Team Ironclad
4 Jennifer Atkinson   Bellevue, WA2:25:19 108773  111R CONFLICT RACING

Women - SP - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jennifer Charrette   Ridgway, CO2:22:14 161386  1080Y 
2 Kristin Johnson   Albuquerque, NM2:24:55 164978  969Y Team GoJus
3 Celesta Howe   Boulder, CO2:27:25 144967  951Y Dynatek Telecom
4 Maggie Wetmore   Boulder, CO2:28:40 175693  1081Y CU Cycling
5 PATSY MCENTEE   Longmont, CO2:28:43 174618  965Y 
6 ANDREA BARRETT   2:29:07  948Y morterakercole
7 TERENA JEPSON   2:38:05  751B Pedros
8 LINDSEY SWEENEY   2:39:38  670Y CU cycling
9 KERI PINK   2:50:38  1078Y 
10 Heather McAfee   Colorado Springs, CO2:57:07 178417  1191Y Team TeleCycle
11 Amy Zirneklis   Colorado Springs, CO3:38:21 176383  785B 
DNF CINDI MINER     668Y Golsan/Azonic

Women - SP - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JESSICA ARBOGAST   2:04:02  671Y 
2 WINN WOLCOTT   Steamboat Springs, CO2:18:39 173966  680Y 
3 Mindi Hoffmaster   Denver, CO2:27:10 97496  981Y Dynatek Telecommunications
4 KAREN ORTIZ   2:37:19  991Y 
5 TERESA SCHLOSSER   New York, NY2:38:20 169521  1057Y MTN PEDALER/EAGLE
6 CHRISTINA KINSLOW   2:41:16  770B 
7 MICHELE PIROZZI   2:42:58  794B kind cyclist
8 JULIE MORRIS   3:04:26  1055Y 
DNF Felice Nida   Basalt, CO 105444  979Y 

Women - SP - Master - 40-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Devora Peterson   Golden, CO2:24:12 94248  1092Y Team DYNATEK

Women - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 VALERIE DAMBROSIO   1:04:37  788B 
2 STACEY DONOHUE   1:06:45  477B 
3 CATHERINE HYDEN   Colorado Springs, CO1:07:29 179687  746B 
DNF YVONNE SCHUSTER     730B 
DNF STACEY DONOHUE     426B 

Women - BG - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 HAZEL HOFF   1:03:30  747B 
2 Cindy Hammans   Ft Collins, CO1:16:48 179591  1193Y 
3 Shelly Cross   Los Alamos, NM1:17:06 169530  729B 
4 AUDREY STINE   1:22:46  721B 
5 Connie Jobusch   Ft Collins, CO1:23:27 166816  731B Team Bob

Women - BG - Master - 40-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 PAULA RINALDI-HOWSE   0:58:18  767B 
2 Barb Clark   Park City, UT1:13:24 131044  753B Young Riders

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUORESpyShimanoBonk BreakerSierra NevadaUSACDFOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee