Race Results for
Friday Night Races
Houston, TX
(Event Information)
This is a non-competitive event
Omnium on 04/20/2001

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Junior - JR - 10-14

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matthew Cross   Houston, TX 175473   Memorial Hermann
4 Nate Buckley    175261   Memorial Hermann

Men - Junior - JR - 15-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Troy Dunton   Houston Tx 155928   Memorial Hermann
2 Steen Rose   Allen, TX 120807   Southern Elite/Sun & Ski
3 Mark Dearing   Huntsville, TX 151481   Memorial Hermann
4 Alane Ballweg   Charlottesville, VA 123316   Memorial Hermann
5 Tommy Cauthen   Houston, TX 172484   Memorial Hermann
6 Samuel Armstrong   Houston, TX 154687   Southern Elite/Sun & Ski

Men - Master - MR - 35-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alphonso Whaley   Houston, TX 54815   Southern Elite/Sun & Ski
2 Robert Bodamer   Humble, TX 47069   Team Altra
3 Richard Lamb   Spring, TX 20185   Southern Elite/Sun & Ski
4 Larry Tharp   Houston, TX 141664   GCCA
5 John Schreffler   Austin, TX 61253   Violet Crown
6 Mickey Allen   Midlothian, TX 1426   Matrix
7 William Thompson   San Antonio, TX 143361   Superdrome
8 Melissa Tyras   Houston, TX 140494   Southern Elite/Sun & Ski

Men - Cat 1/2

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan Crissey   Garland, TX 133   Superdrome
1 Joseph Miller   Ormond Beach, FL 101209   Superdrome
2 Alphonso Whaley   Houston, TX 54815   Southern Elite/Sun & Ski
2 Richard Lamb   Spring, TX 20185   Coastal
3 Thomas Bain   San Antonio, TX 45045   Matrix
3 Adam Hamza   Houston, TX 55024   GCCA
4 Brian Walburn   Elbert, CO 91050   GCCA
5 Robert Bodamer   Humble, TX 47069   Team Altra
6 Patrick Bartell   Frisco, TX 114233   Spin Cycle

Men - Cat 3

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Troy Dunton   Houston Tx 155928   Memorial Hermann
2 Mark Dearing   Huntsville, TX 151481   Memorial Hermann
3 Robert Ostrom   Anchorage, AK 110630   SpinCycle
4 John Schreffler   Austin, TX 61253   Violet Crown
5 Steen Rose   Allen, TX 120807   Southern Elite/Sun & Ski
6 Eric Warnsman   Round Rock, TX 73879   NWCC

Men - Cat 4

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Larry Tharp   Houston, TX 141664   GCCA
2 Jacob Tung   Death Valley, CA 157356   UT
3 Veon McReynolds   Houston, TX 54665   Southern Elite/Sun & Ski
4 Michael Royer   Austin, TX 140852   UYS
5 John Picciotto   Sugar Land, TX 74267   First Colony
6 Tommy Cauthen   Houston, TX 172484   Memorial Hermann
7 William Thompson   San Antonio, TX 143361   Superdrome
8 Ryan Nelman   Magungie, PA 122878   Southern Elite/Sun & Ski
9 Pat Dunton   Houston, TX 166080   NWCC
10 Thomas Bain   San Antonio, TX 45045   Matrix

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUOREShimanoUSACDFBonk BreakerSierra NevadaSpyOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee