Race Results for
Wicked Witch of the West - WIM Series #6
Badger Mountain, WA
(Event Information)
This is a non-competitive event
Downhill on 07/28/2001

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Junior - JR - 1-10

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 GUY RUTHERFORD   16:45.1  436 B2 RACING

Men - Junior - JR - 11-12

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Luciano Worl   Woodinville, WA05:14.6 162267  207 MUKAI
2 James Shafer   Tacoma, WA05:50.8 171944  194 
3 KRISTOFER LAWRENCE   08:07.0  61 TM GOODBAR
4 KOREY GOLBIENKO   09:14.7  184 

Men - Junior - JR - 13-14

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MICHAEL SZEMBER   Yarmouth, ME04:19.8 110378  199 TM MACKAY
2 Brian Warren   North Bend, WA04:24.1 164645  241 SINGLETRAC
3 Jake Pearce   North Bend, WA04:53.8 159936  187 SNGL TR CY
4 STEPHEN COX   06:10.2  176 
5 NICK RIDOUT   06:46.8  178 

Men - Junior - JR - JuniorX

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Gerrard   Lake Tapps, WA03:17.9 149251  293 
2 Justin May   Issaquah, WA03:23.3 173816  265 DH ZONE
3 Shane May   Issaquah, WA03:24.5 173817  264 DH ZONE
4 NEAL STROBEL   03:25.4  443 ELMARCO
5 Grant Breshears   Nine Mile, WA03:30.0 170904  76 
6 SEAN MURPHY   Gilbert, AZ03:38.7 165662  136 BEEFRACING
7 Chad Ridout   Issaquah, WA03:45.7 181882  177 CYCLEPATH
8 MIKE CONKLIN   03:47.7  449 AXO
9 Mark Mallahan   Bellingham, WA03:47.9 150865  330 
10 Jesse Kieffer   Puyallup, WA04:25.4 100850  32 TM PSYCHO
DNF Stephen Heath   North Bend, WA00:00.0 181830  117 CYCLE PATH

Men - Pro - Senior

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eric Carlon   Spokane Valley, WA03:17.3 6124  INTENSE/AZ

Men - SM - Senior

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Willy Warren   Glenwood Springs, CO03:03.1 37300  19 KONA/AXO
2 Ethan Mutoli   Granite Falls, WA03:05.2 90123  18 DH ZONE
3 Michael Albright   Bend, OR03:10.6 1302  MTB ZONE
4 Richard Mukai   Issaquah, WA03:11.6 150044  14 DIAT/SOMBR
5 Kevin Ryan   Seattle, WA03:13.6 114291  13 DHZONE
6 Patrick Mahony   Bellingham, WA03:15.8 140900  15 HPC/DHZONE
7 Jason Strother   Redmond, WA03:18.0 109596  411 RAPID DESC

Men - EX - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tige Eakin   Chico, CA03:10.0 172001  105 OLDTOWNBIK
2 Ryan Wilson   Enumclaw, WA03:11.1 174953  174 
3 Jeremy Wilson   Enumclaw, WA03:11.4 151203  185 
4 Doug Newell   Spokane, WA03:13.2 132234  440 SPOKNSPORT
5 Charlie Catchpole   Spokane, WA03:17.2 150220  414 OAKLEY
6 James Heckendorn   Issaquah, WA03:21.1 161083  454 CYCLEPATH
7 TYLER BATES   03:24.8  303 
8 Ryan McLellan   Spokane, WA03:27.1 152901  160 NICOLAI
9 IAN GORDON   Pittsburgh, PA03:30.7 80775  463 DH ZONE
10 Cameron York   Colbert, WA03:32.4 148725  73 
11 Tim Gregory   Moscow, ID03:39.2 169965  59 U OF I
12 Craig Harvey   Big Bear Lake, CA03:41.0 181390  447 
13 Timothy Dillard-Crichlow   Tacoma, WA03:53.2 114270  60 BEEFRACING

Men - EX - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JAMES IVIN   03:09.9  262 CYCLEPATH
2 Kim Eakin   University Place, WA03:12.2 113296  425 OLDTOWNBIK
3 Tommy Phillips   Granite Falls, WA03:15.6 28075  451 BIKEWORKS
4 James Nelson   Clarkston, WA03:20.3 93390  418 BIKEOUTFIT
5 Jeffery Audet   Camano Island, WA03:23.3 144058  345 GRC
6 BRUCE SZEMBER   03:23.5  204 TM MACKAY
7 Bradley Borneman   Tacoma, WA03:23.7 96616  452 PSYCHO
8 Martin Milsted   Seattle, WA03:27.4 168633  429 DH ZONE
9 Robert Salatino   Roy, WA03:32.7 31090  453 PSYCHO
10 Eric Schreiber   Seattle, WA03:33.8 82436  229 TROYLEE DE
11 Jeffrey Bechtel   Elkton, VA03:34.8 148756  428 DH ZONE
12 John Sullivan   Monroe, WA03:50.0 155819  437 ROTEC/AZON
13 Kurt Wagner   Tacoma, WA03:50.6 168009  45 DIATECH
14 Jeffrey Haymes   Lacey, WA04:10.1 116719  421 MUKAI/DIAT

Men - EX - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 William Kieffer   Puyallup, WA03:35.3 19075  33 TM PSYCHO
2 Arnold Mukai   Issaquah, WA03:41.8 150045  431 TM MUKAI

Men - EX - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 E Mitchell Webster   Shoreline, WA3L53.5 171953  464 WHEELSPORT
2 Stephen Start   Newport, WA04:00.9 33873  317 BIKEBUTLER

Men - SP - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 LAURA POCHMARA   Redmond, WA04:36.9 172014  232 RAPID DESC
1 Robert Bailey   Spokane, WA03:26.8 152418  93 
2 Laura Stusek   Culver City, CA05:13.6 167824  339 TURNER/U.I
2 Matt Caldwell   Renton, WA03:26.9 181832  134 IDOLEYES
3 Chris Janes   Black Diamond, WA03:30.6 161105  439 
4 BLAKE STUSEK   Moscow, ID03:31.0 167823  340 TURNER/U.I
5 LEVI MILLER   03:32.1  455 BIKE WORKS
6 Kyle Lester   Wentachee, WA03:32.9 172029  460 
7 ROCKY JACKSON   03:36.4  457 
8 Leland Thompson   Everett, WA03:36.6 181401  417 BIKEWORKS
9 Andrew Anthony   Kirkland, WA03:37.0 159919  448 
10 BRIAN AUER   Sunnyvale, CA03:37.1 177030  430 
11 A Johnson   Renton, WA03:40.0 181035  133 IDOLEYES
12 Thor Jones   Winlock, WA03:44.7 176345  234 PFM
13 ADAM GREENE   03:44.8  458 K2 BIKE
14 Brent Gehrmann   North Bend, WA03:46.6 172016  423 DIRTWORLD
15 Asa Oudes   Pullman, WA03:49.4 112952  173 TOMBSTONE
16 BYRON GARTH   03:52.6  399 
17 Jayson Laney   Mount Lake Terrace, WA04:34.1 151120  456 DD
18 Gregory Allred   Beaverton, OR04:41.5 168570  344 UI OFFROAD
19 Williams Rutherford   Moses Lake, WA05:42.4 177217  46 TM SPEED

Men - SP - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 BRETT PLATTEBORZE   03:19.0  221 RAPIDDECEN
2 Mike Wadholm   Renton, WA03:13.0 173734  91 CENTERCYCL
3 Eric Ness   Albion, WA03:45.0 156790  433 TOMBSTONE
4 Eric Thompson   Seattle, WA03:45.8 111343  259 DIRTWORLD
5 Keith Witt   Seattle, WA03:46.2 38720  442 DIRTWORLD
6 Donald Wilson   Lakewood, WA03:51.1 161081  375 PSYCHO
6 CHRIS VANGUILDER   03:51.1  214 BIKEBUTT
7 TIMOTHY ELSASSER   San Clemente, CA03:51.2 72064  462 SST
8 Michael Lawrence   Leavenworth, WA03:53.2 20558  62 TM GOODBAR
9 Michael Blessinger   Renton, WA03:54.1 173735  168 BRAMBLE BK
10 KEVIN KELLY   04:01.1  315 BEEF JERKY
DNF PAUL ANDREPONT   00:00.0  267 

Men - SP - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Stuart   Lake Stevens, WA04:54.1 171990  42 BIKE WORKS

Men - SP - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Britschgi   Seattle, WA04:28.2 4885  407 BAREBONES
2 Michael Vincent   Coeur D Alene, ID05:30.2 135212  72 VERT EARTH

Men - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nick Tuttle   Mount Vernon03:40.6 182596  444 
2 JEREMY TIDBALL   03:44.1  461 
3 TIM GRUENER   03:51.5  63 BIKEBUTLER
4 TYLER JAMISON   03:53.7  297 
5 NICHOLAS STARK   04:05.4  445 FUZZYBUNNY
6 Casey Cramer   Des Moines, WA04:15.9 8072  89 K2 GRASSRO
7 JEFF STEIK   04:31.8  172 GO HUCK
8 REGGIE WHITE   05:21.3  446 GO HUCK
9 MATT AKERS   05:21.6  247 BIKE DR

Men - BG - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MATT SIERER   03:44.2  413 RAPIDDESCE
2 JEFF METTLER   03:45.8  240 WAR
3 Brad Scott   E Wenatchee, WA03:46.2 169204  44 TM SPEED
4 ROCKY CROCKER   03:46.6  291 WAR
5 Duane White   Maple Valley, WA03:54.9 180063  298 
6 David Acheson   Winthrop, WA04:20.8 1083  152 TM METHOW
7 Curtis Dunbar   Redmond, WA04:28.1 173737  410 RAPIDDESCE
8 JASON LEWIS   04:50.9  156 FLYMONKEYS
9 Erik Swensrud   Everett, WA04:58.8 181839  349 MIKESMOTOR
10 Phillip Blume   Medical Lake, WA05:37.6 135658  163 

Men - BG - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Doug Minor   Nine Mile Falls, WA04:04.7 191557  110 FSA
2 JOE RITZMAN   04:10.0  378 
3 JERRY CAMPBELL   04:13.8  121 BIKEWORKS
4 TOM WARREN   04:19.6  244 SINGLETRAC
5 BRIAN KUYKENDALL   05:25.9  391 

Men - BG - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 GREG JANES   05:53.9  158 

Women - Junior - JR - 1-10

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 SKYE ROBERTSON   10:40.4  465 
2 MISTY RUTHERFORD   10:50.2  435 B2 RACING

Women - Junior - JR - JuniorX

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Leana Gerrard   Lake Tapps, WA04:18.1 149252  294 JF2

Women - Pro - Senior

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 CARMIE KOWLASKI   Seattle, WA03:41.4 98163  16 AZONIC/TUR
2 Sara Chandler   Kirkland, WA03:42.4 160844  17 DH ZONE
3 Sara Johnson   Spokane, WA03:45.9 153029  353 INTENSE/AZ

Women - EX - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Laura Johnson   Portland, OR04:01.4 173612  147 
2 Jennifer Jones   Kelso, WA04:32.5 180432  235 PFM/BOBS
3 Emily Johnston   Broomfield, CO04:41.6 173609  441 

Women - EX - Senior - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Leigh Fiedler   Seattle, WA03:58.7 168640  432 DIRTWORLD

Women - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 AMBER JOHNSON   05:52.7  450 
2 Jennifer Castle   Mukilteo, WA06:45.3 181223  412 RAPID DESC

Women - BG - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DARLENE MILLER   04:59.7  68 BIKE WORKS
2 JESS METTLER   05:11.8  239 WAR
3 Monica Meglasson   Spokane, WA05:28.3 181057  427 MRAZEK CYC

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyShimanoSierra NevadaUSACDFBonk BreakerCUOREOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee