Race Results for
Becon Bomber - WIM Series #2
Spokane, WA
(Event Information)
This is a non-competitive event
Downhill on 04/22/2001

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Junior - JR - 1-10

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Luciano Worl   Woodinville, WA5:58.700 162267  91 TM MUKAI
2 Michael Devlin   Sammamish, WA7:37.200 163535  243 TM MUKAI
3 Adam Nelson   Lewiston, ID9:22.500 173727  599 388 FORKS

Men - Junior - JR - 1-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 TIM SCHLOSSER   5:10.800  472 BEEFRACING
2 Evan Robertson   Winthrop, WA5:14.100 147144  193 JF2 RACING
3 BEN BELT   5:20.100  244 HAIRY GARY
4 CONNOR CRIPPS   5:26.400  506 NOUVELLE
5 IAN ZANDER   5:44.900  199 
DNF NEAL STROBEL   999  576 EL MARKO

Men - Junior - JR - 11-12

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James Shafer   Tacoma, WA6:40.100 171944  329 

Men - Junior - JR - 13-14

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MICHAEL SZEMBER   Yarmouth, ME5:58.700 110378  336 TM MACKAY
2 Brian Warren   North Bend, WA6:06.300 164645  400 SINGLETRAC
3 Jake Pearce   North Bend, WA8:03.400 159936  293 SNGL TR CY

Men - Junior - JR - 15-16

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jared Shaw   Spokane, WA4:36.700 159476  216 
2 SCOTT DICKINSON   4:51.300  242 
3 BRENDAN LYON   5:02.400  376 
4 Kyle Murphy   Spokane, WA5:05.700 170955  32 
5 SAM BACHMAN   Spokane, WA5:12.300 171992  30 
6 Chris Ginzton   Salt Lake City, UT5:20.100 179149  509 SPORTSPLUS
7 AUSTIN KUHNS   5:40.000  68 
8 DAN MCGRAW   5:46.900  585 
9 GRAHAM BUCHANAN   5:49.500  372 
10 Bryan Kieffer   Puyallup, WA6:03.300 100849  31 TM PSYCHO
11 JONATHON ARTHUR   8:11.500  194 HARD LINE

Men - Junior - JR - 17-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DERRICK SCHUMSKY   5:25.600  540 AZONIC
2 SAM HENSOLD   5:28.200  203 

Men - Junior - JR - JuniorX

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Gerrard   Lake Tapps, WA4:39.600 149251  387 
2 Grant Breshears   Nine Mile, WA4:45.600 170904  266 DHZONE/FSA
3 SEAN MURPHY   4:50.500  207 BEEF/HAIRY
4 Shane May   Issaquah, WA4:54.300 173817  298 DH ZONE
5 Justin May   Issaquah, WA4:55.400 173816  299 
6 Dale Szabo   Spokane, WA5:02.500 161074  357 
7 LUKE STROBEL   5:09.600  575 EL MARKO
8 SCOTT MEREDITH   5:13.000  89 HAIRY GARY
9 Travis Oslin   Everett5:15.700 171985  581 TIM BIKE
10 Jesse Kieffer   Puyallup, WA5:25.300 100850  58 
11 Matt Plude   Bellingham, WA5:43.500 167413  41 MUKAI
DNF Joshua Tofsrud   Veradale, WA999 113748  590 HAIRY GARY

Men - Pro - Senior

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Darren Brown   Issaquah, WA4:33.000 5054  577 DH ZONE
2 Eric Carlon   Spokane Valley, WA4:41.800 6124  INTENSE
3 Jeffrey Snowden   Seattle, WA4:53.200 33377  703 DH ZONE

Men - SM - Senior

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 WILL HOLDEN   4:25.300  182 HAIRY GARY
2 MASATOSHI MURAOKA   4:32.800  
3 Kevin Ryan   Seattle, WA4:32.900 114291  DHZONE/MRP
4 Richard Mukai   Issaquah, WA4:33.500 150044  SOMBRIO/CP
5 Michael Albright   Bend, OR4:36.300 1302  MTB ZONE
6 Russell Skiver   Big Sky, MT4:36.600 148548  570 ROCKMT/AZO
7 Willy Warren   Glenwood Springs, CO4:37.300 37300  11 KONA
8 Patrick Mahony   Bellingham, WA4:40.200 140900  533 HPC/BKDOGZ
9 Ethan Mutoli   Granite Falls, WA4:42.700 90123  435 DH ZONE
10 Jason Strother   Redmond, WA4:43.900 109596  17 RAPID DESC
11 NATHAN KOCH   Big Sky, MT4:48.400 137588  571 INTENSE
12 Daniel Maxwell   Portland, OR4:50.900 132778  547 
13 ALAN SWANSON   Etters, PA4:55.100 9221  465 MSU
14 Charlie Shonkwiler   Albany, OR4:59.100 87029  DIRTWORLD

Men - EX - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cameron York   Colbert, WA4:29.200 148725  431 
2 JARED RINKE   4:33.000  84 MARIN
3 WADE THORSON   4:33.300  569 
4 Eric Meglasson   Bend, OR4:33.400 75514  75 MRAZEK CY
5 Doug Newell   Spokane, WA4:38.800 132234  117 SPOKNSPORT
6 Chris Parks   Spokane, WA4:39.800 163537  287 
7 Charlie Catchpole   Spokane, WA4:40.300 150220  351 OAKLEY
8 James Heckendorn   Issaquah, WA4:41.200 161083  596 CYCLEPATH
9 Ryan McLellan   Spokane, WA4:42.900 152901  303 NICOLAI
10 Tige Eakin   Chico, CA4:46.200 172001  155 OLDTOWNBIK
11 DUSTIN KINGMAN   Kent, WA4:47.500 172013  564 WOODINVILL
12 Jeremy Wilson   Enumclaw, WA4:48.300 151203  597 
13 Robert Dixon   Spokane, WA4:51.200 152417  63 SPY
14 Tim Gregory   Moscow, ID4:53.800 169965  59 TOMBSTONE
15 BILLY PALMER   4:56.500  579 TIM BIKE
16 Ryan Wilson   Enumclaw, WA4:56.600 174953  284 
17 Jeff McAuley   Bremerton, WA4:57.300 173733  158 
18 TYLER BATES   4:58.300  151 
19 Canaan Peterson   Seattle, WA4:59.000 172034  543 HARDLINE
20 JOE KARWOSKI   4:59.800  598 TM NIG
21 Timothy Dillard-Crichlow   Tacoma, WA5:02.700 114270  593 BEEFRACING
21 KRIS BROWN   Bolingbrook, IL5:02.700 103215  583 TIM BIKE
23 Sam Burkhardt   Bellingham, WA5:04.700 94281  513 
24 Michael Wheelock   Snohomish, WA5:04.900 162358  701 
25 SCOTT WOOD   5:07.800  545 HARDLINE
26 Jay Benham   Poulsbo, WA5:10.100 169845  138 HARDLINE
27 Erik Dukes   Puyallup, WA5:11.000 173743  367 
27 Brian Chandler   Kirkland, WA5:11.000 148395  434 MICHELIN
29 Ross Buckner   Oak Harbor, WA5:13.200 172008  288 
30 John Cole   Monroe, WA5:13.300 144003  561 TIM BIKE
31 Michael Shumaker   Veradale, WA5:13.600 161061  271 MIDWAY
32 Donovan Davis   Oak Harbor, WA5:15.600 174867  78 DH ZONE
33 JEFF WALTERS   5:17.400  128 DIRTWORLD
34 Bryen Quoss   Oak Harbor, WA5:21.400 176118  118 FW RACING
35 IAN GORDON   Pittsburgh, PA5:28.600 80775  514 DH ZONE
36 Jeremy Martin   Bozeman, MT5:33.700 76614  109 MSU
37 Brian Bozarth   Shoreline, WA5:35.400 133948  588 DH ZONE
38 Dieter Eckels   Seattle, WA5:51.600 10433  381 
DNF PATRICK WHEELOCK   Coronado, CA999 108883  702 
DNF VINCE POFF   999  170 BIKEBUTLER

Men - EX - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Derik Olsen   Bozeman, MT4:31.900 151729  568 ROCKMTBIKE
2 Mike Russert   Spokane, WA4:38.500 142245  332 TM MACKAY
3 Kim Eakin   University Place, WA4:38.600 113296  157 OLDTOWNBIK
4 Brian Solem   Kirkland, WA4:41.300 33432  559 
5 James Nelson   Clarkston, WA4:46.600 93390  413 BIKEOUTFIT
6 Douglas Krumpelman   Hayden, ID4:46.800 81054  239 MIDWAY CYC
7 BRUCE SZEMBER   4:53.900  335 TM MACKAY
8 Bradley Borneman   Tacoma, WA4:54.500 96616  410 AZONIC/FOE
9 Jeffery Audet   Camano Island, WA5:01.700 144058  327 
10 Joe Peterson   Renton, WA5:10.700 27906  252 DIRTWORLD
11 Kurt Harsh   Tacoma, WA5:12.400 140777  321 HURRICANE
12 KEVIN HORNBACK   Davis, CA5:16.400 65827  50 JF2 RACING
13 Robert Salatino   Roy, WA5:17.600 31090  378 PSYCHO
14 TORSTEN SINNEMANN   5:19.600  183 TURNER/WHT
15 Derrick Jarrell   Oak Harbor, WA5:21.500 171946  416 FW RACING
16 Michael Blessinger   Renton, WA5:24.500 173735  505 BRAMBLE BK
17 Martin Milsted   Seattle, WA5:25.500 168633  560 
18 Jeffrey Haymes   Lacey, WA5:27.100 116719  371 TM MUKAI
19 Kurt Wagner   Tacoma, WA5:46.200 168009  45 DIATECH
20 ROB POTOSHNIK   5:53.500  281 CYCLEPATH
21 John Sullivan   Monroe, WA5:59.600 155819  389 TM GRC
DNF Mic Woodruff   Spokane, WA999 161088  43 SPOKENSPOR

Men - EX - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 William Kieffer   Puyallup, WA5:04.300 19075  33 TM PSYCHO
2 Arnold Mukai   Issaquah, WA8:54.000 150045  326 TM MUKAI

Men - EX - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 E Mitchell Webster   Shoreline, WA5:50.100 171953  508 
2 TERRY DICKEY   6:10.000  135 

Men - SP - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Daniel Murphy   Seattle, WA5:02.600 169902  171 SOR
2 Robert Bailey   Spokane, WA5:04.900 152418  88 
3 Chris Janes   Black Diamond, WA5:16.000 161105  558 
4 BLAKE STUSEK   Moscow, ID5:17.800 167823  302 TURNER/U.I
5 Cyrus Welk   Moscow, ID5:19.700 171727  532 U OF I
6 Kyle Lester   Wentachee, WA5:20.100 172029  175 
7 AARON JOHNSON   5:20.400  553 GO HUCK
8 MATT CALDWELL   5:22.900  555 GO HUCK
9 BILL RUTHERFORD   5:25.500  46 AZONIC
10 AUSTIN WAGNER   5:45.000  72 
11 Jeff Knackstedt   Ellensburg, WA5:47.200 113197  578 DIRTWORLD
12 CRAIG HARVEY   5:48.200  563 
13 Brent Gehrmann   North Bend, WA5:48.500 172016  172 DIRTWORLD
14 TORY GRANT   5:49.800  542 BLACK&TAN
15 SEAN CALLAGHAN   6:06.200  600 OSU
16 SAMUEL STROUD   6:13.700  74 
17 KEVIN DENTLER   6:17.900  232 BIKEBUTLER
18 Michael Skyta   Oak Harbor, WA6:35.400 92573  482 TIM BIKE
19 Paul Campbell   Seattle, WA6:45.200 171949  283 RAPID DESC
20 JEREMY WAGNER   7:44.100  556 
21 Jayson Laney   Mount Lake Terrace, WA9:59.800 151120  130 ALLEN RACE
DNF PHIL MCAULEY   999  552 
DNF JONATHAN GLESSNER   999  429 

Men - SP - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JAMES IVIN   4:42.600  519 SINGLETRAC
2 Brock McNally   Tacoma, WA5:01.400 174952  265 ALTERSPORT
3 Eric Ness   Albion, WA5:16.100 156790  580 TOMBSTONE
4 CHRIS VANGUILDER   5:19.600  272 
5 DAVID HINES   5:20.100  562 
6 Eric Thompson   Seattle, WA5:29.300 111343  70 DIRTWORLD
7 DEREK EDWARDS   5:33.200  411 DIAMOND BK
8 MATT MOORE   5:39.300  77 
9 Keith Witt   Seattle, WA5:42.200 38720  166 DIRTWORLD
10 Tom Platt   Woodinville, WA5:43.200 89496  103 BICYOUTFIT
11 Rick Heckenlaible   Kenmore, WA5:46.400 85689  140 DIRTWORLD
12 DORIK DOWNING   5:46.900  591 DIAMONDBAC
13 TIMOTHY ELASSER   5:51.900  148 SST TM RAC
14 Eric Layland   Seattle, WA5:55.900 115948  380 DIRTWORLD
15 Tim Swett   Veradale, WA6:08.900 161060  270 MIDWAY CYC
16 Michael Lawrence   Leavenworth, WA6:12.800 20558  538 TM GOODBAR
17 John Krushas   Big Sky, MT6:29.200 164447  565 AZONIC
18 Donald Wilson   Lakewood, WA6:34.000 161081  544 FOES WHITE
19 KEVIN KELLY   9:09.200  141 BEEF JERKY

Men - SP - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNF STEWART SCOTT   999  592 

Men - SP - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Vincent   Coeur D Alene, ID8:39.200 135212  286 VERT EARTH

Men - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JEN CHOU   5:01.600  249 TURNER SUS
2 LEE THOMPSON   5:07.800  197 
2 RUSSELL BECKETT   5:07.800  230 BIKEBUTLER
4 TIM REED   5:12.400  573 
5 NATHAN MOSER   5:15.500  567 WOODINVILL
6 BRIAN AUER   Sunnyvale, CA5:20.100 177030  217 
7 LEVI MILLER   5:21.700  368 BIKE WORKS
8 TIM GRUENER   5:28.500  231 BIKEBUTLER
9 JOSH ELDRIDGE   5:30.200  343 HARLINE RA
10 TYLER JAMISON   5:32.000  132 
11 MIN (FRANK) SO   5:50.800  557 
12 MARC WISE   5:58.700  464 U OF MT
13 DAMON BROWN   5:59.300  704 
14 BRAD PETERSON   6:06.700  594 
15 NICK BIRD   6:07.600  572 
16 Matthew Coughlin   Seattle, WA6:18.300 176437  586 DIRTWORLD
17 JEFF STEIK   6:21.600  551 GO HUCK
DNF BRYAN THOMAS   999  595 
DNF JAMES FLATTEN   999  546 HARDLINE
DNF GEORGE CAMACHO   999  587 

Men - BG - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MATT SIERER   5:13.600  420 BIKEOUTFIT
2 Curtis Dunbar   Redmond, WA5:35.600 173737  442 BIKEOUTFIT
3 Gregory Worl   Woodinville, WA5:39.800 174960  90 TM MUKAI
4 Brad Scott   E Wenatchee, WA5:47.800 169204  44 AZONIC
5 Scott Mathisen   Spokane, WA6:01.400 176120  362 
6 RUSS MAJOR   6:16.200  566 WOODINVILL
7 David Acheson   Winthrop, WA6:22.200 1083  221 TM METHOW
8 Steven Heer   Kent, WA6:38.400 165600  525 SOR
9 MARX STERBCOW   6:49.900  549 LATTER&BLU
10 Phillip Blume   Medical Lake, WA7:20.300 135658  352 

Men - BG - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Doug Minor   Nine Mile Falls, WA5:48.000 191557  134 WHLSPORT S
2 BILL SWIRE   6:59.200  589 
DNF PIE BENTLEY   999  247 

Men - BG - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 GREG JANES   7:05.700  280 
2 David Chandler   Kirkland, WA8:06.700 171064  437 

Women - Junior - JR - JuniorX

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Leana Gerrard   Lake Tapps, WA6:01.000 149252  388 JF2

Women - Pro - Senior

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 CARMIE KOWLASKI   Seattle, WA5:12.700 98163  20 AZONIC/TUR

Women - EX - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sara Johnson   Spokane, WA5:21.900 153029  274 INTENSE
2 EMILY JOHNSTON   5:54.300  233 

Women - EX - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Leigh Fiedler   Seattle, WA5:41.500 168640  370 DIRTWORLD

Women - SP - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Laura Johnson   Portland, OR6:00.600 173612  275 

Women - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kymber Walton   Seattle, WA6:36.300 129856  476 RAPIDDESCE
2 ROBYN TURNEY-LOOS   7:43.400  526 
3 Laura Stusek   Culver City, CA8:02.300 167824  528 TURNER/U.I
4 JENNIFER CASTLE   10:06.80  339 RAPID DESC
5 HEATHER BLAIR   14:04.20  269 AZONIC

Women - BG - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sandy Campbell   Seattle, WA7:26.500 171950  433 RAPID DESC
2 MONICA MEGLASSON   7:48.800  706 M-ARC

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaBonk BreakerShimanoUSACDFSpyOSMOCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee