Race Results for
Winthrop Boneshaker - WIM Series #4
Winthrop, WA
(Event Information)
This is a non-competitive event
Downhill on 05/20/2001

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Junior - JR - 1-10

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Luciano Worl   Woodinville, WA05:54.7 162267  244 MUKAI/DIAT
2 Michael Devlin   Sammamish, WA06:44.1 163535  529 TM MUKAI
3 ADAM SZEMBER   07:18.7  583 TM MACKAY
4 ROBBY SALATINO   07:26.2  491 TM PSYCHO
5 GUY RUTHERFORD   09:47.3  592 

Men - Junior - JR - 11-12

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JAMES SCHAFER   06:01.9  419 
2 DREW CHRISTIE   07:19.0  155 
3 KRISTOFER LAWRENCE   08:45.7  174 TM GOODBAR
DNF ANDREW ZACHARY   DNS  180 

Men - Junior - JR - 13-14

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jake Pearce   North Bend, WA05:00.9 159936  190 SNGL TR CY
2 MICHAEL SZEMBER   Yarmouth, ME05:09.0 110378  219 TM MACKAY
3 SCOTT TALBOT   05:23.0  94 
4 TYLER CALDWELL   05:24.6  95 
5 RYAN KUYKENDALL   05:45.0  85 JEN&FRIEND
6 NICK RIDOUT   06:20.8  386 

Men - Junior - JR - 15-16

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 SCOTT DICKINSON   04:56.3  573 
2 SCOTT CAMPBELL   04:57.7  287 SPORTSPLUS
3 Kyle Murphy   Spokane, WA05:07.2 170955  315 BEEFRACING
4 GRAHAM BUCHANAN   05:16.3  89 
5 AUSTIN KUHNS   05:21.0  121 
6 MICHAEL COX   05:25.9  331 THECREW
7 Chris Ginzton   Salt Lake City, UT05:37.8 179149  231 SPORTSPLUS
8 TIM TRAVIS   05:41.6  476 
9 TODD JANES   06:30.7  198 
10 PHILIP THORSEON   06:53.7  330 THE CREW

Men - Junior - JR - JuniorX

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 SEAN MURPHY   Gilbert, AZ05:49.5 165662  316 BEEFRACING
2 Marcus Swett   Spokane, WA05:52.8 161100  218 TOMBSTONE
3 Grant Breshears   Nine Mile, WA05:57.8 170904  170 
4 MIKE CONKLIN   06:01.7  548 AXO/661
5 Justin May   Issaquah, WA06:02.3 173816  391 DH ZONE
6 Shane May   Issaquah, WA06:07.8 173817  394 DH ZONE
7 Derek Bronson   Bellingham, WA06:11.3 157431  399 EAST ELITE
8 LUKE STROBEL   06:15.8  585 EL MARKO
9 Mark Mallahan   Bellingham, WA06:17.5 150865  397 
10 STEPHEN HEATH   06:19.4  153 CYCLE PATH
11 Dale Szabo   Spokane, WA06:29.3 161074  353 
12 Jesse Kieffer   Puyallup, WA06:47.7 100850  32 TM PSYCHO

Men - Pro - Senior

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eric Carlon   Spokane Valley, WA05:51.1 6124  INTENSE/AZ

Men - SM - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Will Holden   Vancouver, WA05:35.9 99279  10 HAIRY GARY
2 Jason Strother   Redmond, WA05:41.3 109596  14 RAPID DESC
3 Michael Albright   Bend, OR05:42.5 1302  MTB ZONE
4 KEVIN RYAN   05:48.2  DHZONE/MRP
4 Richard Mukai   Issaquah, WA05:48.2 150044  DIAT/SOMBR
6 Patrick Mahony   Bellingham, WA05:50.5 140900  15 HPC/BKDOGZ
7 MASATOSHI MURAOKA   05:51.1  576 
8 Charlie Shonkwiler   Albany, OR05:54.8 87029  470 DIRTWORLD
9 Willy Warren   Glenwood Springs, CO05:58.6 37300  581 KONA/AXO

Men - EX - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eric Meglasson   Bend, OR05:34.0 75514  428 MRAZEK CY
2 Ryan Wilson   Enumclaw, WA05:43.2 174953  389 
3 Tige Eakin   Chico, CA05:43.5 172001  109 OLDTOWNBIK
4 Doug Newell   Spokane, WA05:43.7 132234  274 SPOKNSPORT
5 Jeremy Wilson   Enumclaw, WA05:45.4 151203  590 
6 Chris Parks   Spokane, WA05:47.8 163537  596 
7 JOE KARWOSKI   05:48.6  479 TM SKINNY
8 Sam Burkhardt   Bellingham, WA05:50.7 94281  574 WWU
9 Charlie Catchpole   Spokane, WA05:53.4 150220  68 MRP
10 Robert Dixon   Spokane, WA05:55.7 152417  99 
11 Tim Gregory   Moscow, ID05:58.0 169965  59 U OF I
12 JEFF WALTERS   06:01.0  320 DIRTWORLD
13 James Heckendorn   Issaquah, WA06:09.2 161083  586 CYCLEPATH
14 Timothy Dillard-Crichlow   Tacoma, WA06:10.3 114270  87 BEEFRACING
15 Daniel Myers   Renton, WA06:15.8 176254  569 ZIEGLER
16 Jeremy Martin   Bozeman, MT06:20.8 76614  411 MSU
17 Ryan McLellan   Spokane, WA06:42.3 152901  303 NICOLAI
DNF Jeff McAuley   Bremerton, WADNS 173733  559 
DNF Cameron York   Colbert, WADNS 148725  312 
DNF David Meredith   Moscow, IDDNS 24065  212 TURNER/AZO

Men - EX - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kim Eakin   University Place, WA05:29.2 113296  327 OLDTOWNBIK
2 Bradley Borneman   Tacoma, WA05:51.6 96616  571 PSYCHO/AZO
3 Robert Salatino   Roy, WA05:55.5 31090  345 PSYCHO
4 JAMES IVIN   05:56.3  294 SINGLETRAC
5 Tommy Phillips   Granite Falls, WA05:58.8 28075  555 BIKEWORKS
6 BRUCE SZEMBER   06:05.3  223 TM MACKAY
7 David McIntosh   Newcastle, WA06:26.1 23568  282 RIGHTWAY
8 Jeffery Audet   Camano Island, WA06:28.7 144058  268 
9 Jeffrey Haymes   Lacey, WA06:36.9 116719  415 TM MUKAI
10 Kurt Wagner   Tacoma, WA07:42.5 168009  45 DIATECH
DNF Mic Woodruff   Spokane, WADNS 161088  43 SPOKENSPOR
DNF KEVIN HORNBACK   Davis, CADNS 65827  50 JF2 RACING
DNF TORSTEN SINNEMANN   DNS  150 TURNER/WHT

Men - EX - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 William Kieffer   Puyallup, WA06:26.3 19075  33 TM PSYCHO
2 Arnold Mukai   Issaquah, WA06:41.9 150045  383 TM MUKAI
DNF JOHN MINNICH   Redmond, WA999 171988  36 BICYOUTFIT

Men - EX - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 E Mitchell Webster   Shoreline, WA06:31.5 171953  593 
2 Bill Dixon   Spokane, WA07:01.0 152416  349 HAYWIRE

Men - SP - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Bailey   Spokane, WA06:01.4 152418  168 
2 LEE THOMPSON   06:03.5  336 BIKEWORKS
3 CHRIS JAMES   06:06.9  200 
4 MATT CALDWELL   06:19.4  387 GO HUCK
5 Williams Rutherford   Moses Lake, WA06:19.8 177217  46 TM SPEED
6 PHIL MCAULEY   06:22.3  557 
7 Cyrus Welk   Moscow, ID06:28.5 171727  485 U OF I
8 Asa Oudes   Pullman, WA06:33.4 112952  308 
9 CRAIG HARVEY   06:38.4  390 
10 RICHARD ABRAM   06:39.1  518 
11 TERRY BRINTON   06:56.7  568 VERT EARTH
12 JAY SULLIVAN   07:03.0  554 GO HUCK
13 Matthew Coughlin   Seattle, WA07:11.8 176437  595 DIRTWORLD
14 AJ JOHNSON   07:21.3  388 GO HUCK
15 Jayson Laney   Mount Lake Terrace, WA07:43.4 151120  594 ALLEN RACE
16 KEVIN WICKS   07:54.5  589 
DNF Daniel Murphy   Seattle, WA999 169902  339 SOR

Men - SP - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike Wadholm   Renton, WA06:02.2 173734  566 CENTERCYCL
2 Eric Ness   Albion, WA06:04.7 156790  243 TOMBSTONE
3 BRETT PLATTEBORZE   06:06.5  163 PRIVITEER
4 CHRIS VANGUILDER   06:17.6  375 BIKEBUTT
5 DORIK DOWNING   06:17.7  579 DIAMONDBAC
6 DANIEL WEBBER   Chicago, IL06:19.5 22122  373 SCARYOLMAN
7 Michael Lawrence   Leavenworth, WA06:21.5 20558  175 TM GOODBAR
8 Rick Heckenlaible   Kenmore, WA06:24.6 85689  464 DIRTWORLD
9 DAVID FORTENBACHER   06:27.4  561 
10 Keith Witt   Seattle, WA06:29.0 38720  269 DIRTWORLD
11 Eric Thompson   Seattle, WA06:30.0 111343  161 DIRTWORLD
12 Tom Platt   Woodinville, WA06:31.7 89496  493 BIKEOUTFIT
13 Donald Wilson   Lakewood, WA06:35.8 161081  570 PSYCHO
14 TIMOTHY ELSASSER   San Clemente, CA06:44.1 72064  172 SST
15 TROY HALL   06:53.3  556 
16 Tim Swett   Veradale, WA07:14.8 161060  217 MIDWAY CYC
17 Michael Blessinger   Renton, WA07:25.5 173735  567 BRAMBLE BK
DNF Eric Fleischmann   Everett, WADNS 147237  553 GO HUCK
DNF Eric Layland   Seattle, WA999 115948  283 DIRTWORLD
DNF KEVIN KELLY   999  100 BEEF JERKY

Men - SP - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Stuart   Lake Stevens, WA05:50.3 171990  42 BIKE WORKS
2 Dave Reed   Seattle, WA05:51.0 163525  103 
DNF Allan Potter   Richland, WADNS 115963  403 TM METHOW
DNF Steve Kakalecik   Granite Falls, WA999 168596  29 BIKE WORKS

Men - SP - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Vincent   Coeur D Alene, ID06:08.9 135212  191 VERT EARTH

Men - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 TYLER JAMISON   04:42.9  321 
2 RUSSELL BECKETT   05:02.6  206 BIKEBUTLER
3 MICK ROUSSEAU   05:15.1  56 
4 TIM GRUENER   05:20.6  207 BIKEBUTLER
5 Casey Cramer   Des Moines, WA05:24.3 8072  372 DIRTDEMONS
6 JEFF STEIK   05:29.8  580 GO HUCK
7 STEVE JOHNS   05:45.4  550 
8 REGGIE WHITE   05:59.3  549 GO HUCK

Men - BG - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ROCKY CROCKER   04:45.5  361 WAR
2 MATT SIERER   04:46.3  112 BIKEOUTFIT
3 David Acheson   Winthrop, WA04:50.6 1083  84 TM METHOW
4 JEFF METTLER   04:52.5  64 WAR
5 Curtis Dunbar   Redmond, WA04:56.7 173737  490 BIKEOUTFIT
6 JIM FILLIS   05:03.9  176 MTB OUTFIT
7 Brad Scott   E Wenatchee, WA05:04.1 169204  44 TM SPEED
8 Gregory Worl   Woodinville, WA05:06.7 174960  245 MUKAI/DIAT
9 PAUL ANDREPONT   05:12.4  136 
10 Timothy Brownrigg   Bellingham, WA05:12.8 161106  473 
11 Steven Heer   Kent, WA05:14.4 165600  537 SOR
12 Scott Mathisen   Spokane, WA05:20.8 176120  374 
13 MIKE MILLER   05:24.9  578 BIKEWORKS
14 Robert Beyer   Irvine, CA05:25.9 173742  572 
15 Karl Fjellstad   Redmond, WA05:26.4 179502  368 CYCLEPATH
16 Phillip Blume   Medical Lake, WA05:53.3 135658  304 
17 EIRIK SWENSRUD   06:11.2  511 

Men - BG - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JERRY CAMPBELL   05:30.8  577 BIKEWORKS
2 PIE BENTLEY   05:33.1  392 

Men - BG - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 GREG JANES   06:04.8  199 
2 David Chandler   Kirkland, WA06:17.8 171064  469 

Women - Junior - JR - 1-10

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MISTY RUTHERFORD   08:57.4  591 
2 SKYE ROBERTSON   09:17.8  433 
3 MARIANNE UHRIG   11:25.6  474 

Women - Pro - Senior

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 CARMIE KOWLASKI   Seattle, WA06:31.0 98163  562 AZONIC/TUR

Women - EX - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 EMILY JOHNSON   Broomfield, CO06:50.1 173609  582 
DNF Laura Johnson   Portland, OR999 173612  239 
DNF Sara Johnson   Spokane, WA999 153029  240 INTENSE

Women - EX - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Leigh Fiedler   Seattle, WA06:58.0 168640  563 DIRTWORLD

Women - SP - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 LAURA POCHMARA   Redmond, WA07:20.4 172014  297 BIKECENTRE

Women - SP - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNF REBECCA VAUGHAN   DNS  65 BIKEBUTLER

Women - SP - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 TERESA HARRIS   05:58.2  118 

Women - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 KARA BOELEMA   05:59.6  536 
2 Christine Perigen   Bunen, WI06:11.3 171058  360 DIRTDEMONS
3 TIFFINY SUITTS   06:14.2  551 
4 JENNIFER CASTLE   06:28.3  363 RAPID DESC
5 AMBER JOHNSON   06:47.1  584 GO HUCK
6 CRISTINA AUDET   07:38.7  552 
7 KARI ASHTON   07:40.8  588 
8 HEATHER BLAIR   07:58.0  211 AZONIC

Women - BG - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DARLENE MILLER   06:04.1  234 BIKE WORKS
2 MONICA MEGLASSON   06:04.7  516 M-ARC
3 SUZANNE UHRIG   07:38.3  472 
4 AMY SADLER   09:21.8  395 

Women - BG - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 VICKI SHAFER   06:10.6  51 DIRTWORL

Women - BG - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Susan Isaacson   East Wenatchee, WA10:07.3 143157  133 DIRTWORLD

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaShimanoOSMOCUOREUSACDFBonk BreakerSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee