Race Results for
Urban Trails Mountain Bike Race
Various, FL
(Event Information)
This is a non-competitive event
Cross Country on 04/29/2001

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Junior - JR - 11-12

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nick Barreras   Ft Lauderdale, FL1:05:19 168254   
2 David Julien   1:14:27   
3 Ellis Lang   1:37:05   
DNF Edmond Sutton      

Men - Junior - JR - 13-14

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steven Neeley   56:40:00   
2 Ryan Sickles   Barbourville, KY1:01:18 179875   
3 Boris Spiwak   1:06:00   
4 Adam Meisberger   1:12:37   
5 Ryan Milmoe   1:13:37   
6 Guill Ferrer   1:15:09   

Men - Junior - JR - 15-16

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Peter Ciasca   Hollywood, FL55:56:00 176832   
2 Michael Cummings   Boca Raton, FL58:06:00 176083   
3 Dan Emerson   1:05:48   
4 Joseph Pelz   1:13:23   

Men - Junior - JR - 17-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gilberto Bermudez   55:50:00   
2 Arimendi Morales   1:08:30   

Men - Junior - JR - 3-5

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Von Saddler   3:49:03   
2 Skyler Stone   3:54:53   
3 Blake Hollander   4:19:36   

Men - Junior - JR - 6-8

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sebastian Jimenez   1:58:03   
2 Nathan Northrup   3:05:42   
3 Mario Tackett   3:17:23   
4 David Rodriguez   3:29:40   
5 Steven Rodriguez   4:06:45   
6 Ben Stuart   5:49:38   

Men - Junior - JR - 9-10

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Daniel Jimenez   2:00:00   
2 Anthony Spakensky   2:00:09   
3 Cody Russ   2:04:20   
4 Sean Northrup   2:20:50   
5 Luis Reif   2:58:54   

Men - EX - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stephen LaRue   Sunrise, FL2:12:30 145733   
2 Pedro Leon   2:14:41   
3 Scott Hart   2:14:47   
4 Andres Villadiego   Miramar, FL2:16:50 154556   Mack Cy
5 Danny Vilato   2:19:17   
6 Mike Sauerwein   Miami, FL2:30:12 74300   

Men - EX - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cavalli Massimo   Woodstock, CT2:34:03 109227   

Men - SP - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Neal Arnett   Clayton, GA1:38:06 177094   
2 Mike Nixon   Davie, FL1:41:19 97997   
3 Brian Pace   1:41:59   
4 Elvis Diaz   1:42:14   
5 Tim Ritter   Clearwater , FL1:43:29 176304   
6 Bryan Liles   Saint Paul, MN1:46:02 102047   
7 Julio Rojas   1:46:33   
8 Justin Broman   1:47:18   
9 Michael Oyarzun   Miami, FL1:48:28 103943   
10 Kenneth Tackett   Pendleton, SC2:03:11 154655   
11 Chris Burrows   2:08:37   
12 Ben Schmitt   2:17:40   
13 John Cuellar   2:23:25   

Men - SP - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rafael Sanchez   1:44:24 83825   
2 Dimitri Proano   1:46:53   
3 Oscar Salazar   Hollywood, FL1:47:52 139814   
4 Frank LaRue   1:48:58   
5 Alex Hernandez   1:50:38   
6 Dennis Louie   Miami, FL1:51:03 176319   
7 Dave Watson   2:02:15   
8 Evan Hollander   Pompano Beach, FL2:03:08 139797   
9 Robert McDonald   2:22:41   
DNF Stacy Cummings   Sunrise, FL 167088   
DNF Domingo Alonso   Plantation, FL 154627   
DNF Rich Mularski      
DNF Neal Goldingay      
DNF John Stone      

Men - SP - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Allan Haimes   Miami, FL1:50:41 176840   
2 Perry Silver   2:01:30   
3 Richard Pollum   2:01:30   
4 Paul Eaton   2:05:55   
5 Ronald Tapper   Hollywood, FL2:06:45 167086   
6 Richard Hussey   Ft Lauderdale, FL2:10:26 106729   
7 Kevin Mayes   2:17:21   
8 Edward Swakon   Miami, FL2:17:28 138519   

Men - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Childers   Pembroke Pines, FL50:58:00 179883   
2 Frank Gross   53:27:00   
3 Tosoni Diego   54:13:00   
4 Wilson Chris   54:34:00   
5 John Methvin   54:47:00   
6 Juan Carlos Monge   54:58:00   
7 Garcia III Santiago   54:13:00   
8 Hart Shawn   59:13:00   
9 George Gatenby   1:00:45   
10 Chance Benton   1:00:58   
11 Michael Thurn   1:02:32   
12 Ed Flondella   1:06:45   

Men - BG - Master - 30-34

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eric Sanabria   Cooper City, FL51:16:00 177213   
2 Campbell Newport   52:46:00   
3 Karl Castillo   Miramar, FL54:38:00 156458   
4 Hernando Sabogal   54:55:00   
5 Christopher Vietri   57:02:00   
6 Andy Weymeyer   1:00:09   
7 Dave Weyer   1:00:09   
8 Robert Leffler   1:02:03   
9 James Patterson   1:07:04   
10 Rod Forero   1:07:49   
DNF Arturo Vahejo      
DNF John Brajansa      

Men - BG - Master - 35-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Glenn Zeyer   52:30:00   
2 Matt Hammond   55:00:00   
3 Joe Mason Jr   Pompano Beach, FL55:20:00 156455   
4 Jeff Zeyer   55:50:00   
5 Chris Gillis   56:03:00   
6 Larry Goode   Pembroke Pines, FL57:02:00 177035   
7 Carlos Diaz   59:14:00   
8 Robert Nesselroth   11:20:00   
9 Craig Berger   Davie, FL1:01:40 56059   
10 Jordan Schleider   Boca Raton, FL1:06:13 177343   
11 Ken Robinson   1:06:31   
12 Adrian Fuentes   1:09:52   
13 Peters Jim   1:14:58   

Men - BG - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Glenn Miller   Boca Raton, FL52:07:00 176838   
2 Steve Rodriguez   1:00:50   
3 Gene Miller   1:00:53   
4 Geoff Vorpagel   56:17:00   
5 Allan Cambareri   Coconut Creek, FL57:54:00 56312   
6 Robert Joa   59:58:00   
7 Peter Richter   1:02:11   
8 Frank Neves   1:02:35   
9 James Cornelison   1:02:35   
DNF Eddie Martinez      

Men - BG - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bill Davis   Deerfield Beach, FL1:00:42 167080   
2 Mike Dmytriw   1:01:24   
3 Marcos Menendez   1:01:55   

Women - Junior - JR - 3-5

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Vanessa Zeyer   7:37:26   
2 Jessica Reyes   8:41:18   

Women - Junior - JR - 6-8

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Janell Weyer   4:09:00   
2 Sterling Gatenby   4:44:15   
3 Brenna Stone   5:26:30   
4 Kerri Ciasca   5:28:18   
5 Samantha Reif   5:31:23   

Women - Junior - JR - 9-10

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jessie Busch   3:25:00   

Women - EX - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Keely Cinkota   2:05:45   

Women - SP - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lynne Sauerwein   1:04:46   

Women - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Amy Grubb   Ft Lauderdale, FL1:01:28 177095   
2 Samantha Smith   1:01:35   

Women - BG - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brenda Miller   1:14:30   
2 Kerry Stevens   1:15:59   
3 Kimmie Thompson   1:17:03   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUORESpyShimanoBonk BreakerOSMOUSACDFSierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee