Race Results for
Gasparilla Criterium & Cycling Festival
Tampa, FL
(Event Information)
View By:
Criterium on 03/29/2014

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Junior - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Clayton Zinnert   Orlando, FL 364633  594 Wizard Racing Development Team P/B Wizard Coaching Services
2 Tyler Griffin   Tallahassee 423117  585 RedEye Velo

Men - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1400.85 Hunter Smith   Kissimmee, FL 393374  590 Wizard Racing Development Team P/B Wizard Coaching Services
2484.04 Nicholas Tabares   Miami 365573  592 BOOM Development Team
3567.23 Jacob Kelley   Winter Garden, FL 394151  587 Orlando Road Club

Men - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1189.31 Sandor Delgado   Hialeah, FL 316004  613 Interactive Metronome p/b Mega Cycle
2307.76 Robert Comfort   St Johns, FL 340506  616 Wizard Racing Development Team P/B Wizard Coaching Services
3426.21 Carsten Canchola   Orlando, FL 377941  611 Orlando Road Club

Men - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Broderick Hartley   Social Circle, GA 256892  618 Predator Cycling

Men - Master - 50+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1200.86 Alan Korhonen   Lakeland, FL 332882  553 FloridaVelo
2228.52 Tony Maisto   New Port Richey, FL 22206  557 FloridaVelo
3256.18 Michael Rhoades   Tarpon Springs, FL 202152  561 Treasure Coast Racing
4283.84 Steve Noble   North Port, FL 222335  566 Infinity Bike Shop
5311.50 Jorge Leon   Miami 160763  556 
6339.16 mark wheeler   Vero Beach, FL 342196  563 
7366.82 Chris Ozor   Saint Petersburg, FL 429205  559 
8 LuisTomas Mendez Polanco     565 

Men - Master - 60+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1470.88 Robert Tyler   Winter Garden, FL 108046  601 Orlando Road Club
2510.59 Charlie Griffiths   Tampa, FL 257813  602 Gearlink p/b Roman & Gaynor Law
3550.30 Bernie Moye   New Port Richey, FL 422170  603 Gearlink p/b Roman & Gaynor Law
4590.01 Freddy Roy   Tampa 400134  600 

Men - Junior - 9-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Devin Sharrit   Orlando, FL 425179  589 Colavita Racing

Men - Pro/Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
163.78 Frank Travieso (1 - Cat1)   Athens, GA 160295  55 Team UnitedHealthCare / The 706
264.26 Ruben Companioni (2 - Cat1)   Miami 381975  18 Jamis Hagens Berman p/b Sutter
364.74 Thomas Brown (1 - Pro)   Athens, GA 191703  15 Astellas Cycling Team
465.22 Matt Moosa (3 - Cat1)   Charlotte, NC 334752  36 Stan's NoTubes p/b Proferrin
5 Ricardo Escuela     25 Incycle-Predator Components
666.18 Shane Kline (2 - Pro)   Bally, PA 192584  72 Team SmartStop
766.66 Geron Williams (1 - Cat2)   Reading, PA 399595  81 CRCA/Foundation
867.14 Ben Renkema (4 - Cat1)   Greenville, SC 193086  43 Stan's NoTubes p/b Proferrin
967.62 Chris Uberti (3 - Pro)   Greenville, SC 238311  57 Astellas Cycling Team
1068.10 Rafael Meran   New York, NY 380705  75 CRCA/Foundation
1168.58 Jesse Keough (5 - Cat1)   Sandwich, MA 229606  71 CRCA/Foundation
1269.06 Brendan Cornett (6 - Cat1)   Athens, GA 201118  19 Team UnitedHealthCare / The 706
1369.54 David Cueli (7 - Cat1)   Miami, FL 288788  21 Team UnitedHealthCare / The 706
1470.02 Brandon Feehery (4 - Pro)   Homewood, IL 193035  68 Astellas Cycling Team
1570.50 Yosvany Falcon (8 - Cat1)   Miami, FL 208086  26 Colavita-Stradalli Cycle
1670.98 Jose Frank Rodriguez (2 - Cat2)   Miami, FL 424332  45 Colavita-Stradalli Cycle
1771.46 David Guttenplan (9 - Cat1)   Washington, DC 177906  84 Seasucker/Guttenplan Coaching
1871.94 Alex Cox (10 - Cat1)   Somerville, MA 207002  20 CCB Racing
1972.42 Darren Dowling (11 - Cat1)   Sarasota, FL 219566  24 Sarasota Cycling Club
2072.90 Hogan Sills (5 - Pro)   Champaign, IL 257611  51 Astellas Cycling Team
2173.38 Andy Scarano (12 - Cat1)   Athens, GA 178109  49 Team UnitedHealthCare / The 706
2273.86 Joshua Thornton (13 - Cat1)   Dade City, FL 82596  85 Giant On Road Team
2374.34 Ryan DeWald (14 - Cat1)   Mount Penn, PA 89187  23 Team Skyline
2474.82 Garrett Olsen (15 - Cat1)   Villanova Pa 290847  76 Team Skyline
2575.30 Travis Livermon (6 - Pro)   Lewisville, NC 161583  73 Team SmartStop
2675.78 Diego Garavito (16 - Cat1)   Charlotte, NC 172738  69 
2776.26 Sabastian Morfin (3 - Cat2)   Weston, FL 313408  38 Interactive Metronome p/b Mega
2876.74 Grant Potter (17 - Cat1)   Parkland, FL 73508  41 Colavita-Stradalli Cycle
2977.22 Fredd Matute   Fort Lauderdale, FL 305523  32 Performance Team by Rossetti
3077.70 Earl Bradley (18 - Cat1)   Indialantic, FL 133173  93 Infinity Bike Shop
3178.18 Luis Zayas (19 - Cat1)   Miami, FL 193019  66 Stan's NoTubes p/b Proferrin
3278.66 Andres Alzate   New York, NY 428401  13 Champion System-Stan's NoTubes
3379.14 Robert White (20 - Cat1)   Brown Deer, WI 197162  62 Athlete Octane Cycling
3479.62 Sam Croft (21 - Cat1)   Wichita Falls 393753  88 Giant On Road Team
3580.10 Alexander Gil (22 - Cat1)   Hialeah, FL 228635  82 SeaSucker / Guttenplan Coaching
36 Stephen Hall     28 Incycle-Predator Components
37 Christian Saavedra     46 Incycle-Predator Components
3881.54 Rolly Weaver (23 - Cat1)   Ormond Beach, FL 280746  61 Pioneer Mortgage Funding p/b yo
3982.02 Jonathan Sundt (24 - Cat1)   Austin, TX 34666  86 Giant On Road Team
4082.50 Adam Leibovitz (7 - Pro)   Indianapolis, IN 221190  30 Champion System-Stan's NoTubes
4182.98 Yip Tsang (25 - Cat1)   Davie, FL 204595  56 Performance Team by Rossetti
42 Guido Palma     40 Jamis Hagens Berman p/b Sutter
4383.94 Michael Chauner (8 - Pro)   West Chester, PA 178966  17 Champion System-Stan's NoTubes
4484.42 Calixto Bello   Miami, FL 280626  14 Incycle-Predator Components
4584.90 Demis Aleman   Northvale, NJ 305654  12 Jamis Hagens Berman p/b Sutter
4685.38 Alejandro Guzman (26 - Cat1)   New York, NY 238008  70 CRCA/Foundation
47 Andres Rodriguez     79 
4886.34 Allan Rego (9 - Pro)   New York, NY 274367  42 Champion System-Stan's NoTubes

Men - Cat 1/2/3 - Master - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
181.56 Ivan Franco   Miami, FL 51178  679 
287.87 Ernie Pena (1 - Cat3)   Tampa, FL 368468  674 FloridaVelo
394.18 Paulo Silva (1 - Cat2)   Winter Garden, FL 353494  669 Outcast Racing Team
4100.49 Roy Foley (2 - Cat2)   Lithia, FL 280524  683 Sons of SeaSucker
5106.80 Mark Poteet (2 - Cat3)   Tampa, FL 232389  685 Aginity Cycling
6113.11 Almo Cattani (3 - Cat2)   Miami, FL 301471  661 Outcast Racing Team
7119.42 Vasilios Palekis (3 - Cat3)   Odessa, FL 364771  673 FloridaVelo
8125.73 Chris Sheehan (4 - Cat2)   San Jose Ca 41281  668 OrthoCarolina/Energy Cafe
9132.04 Julio Prida (4 - Cat3)   Tampa, FL 343850  675 FloridaVelo
9132.04 Victor Rodriguez (5 - Cat2)   Tampa, FL 175371  686 Aginity Cycling
10138.35 Guillermo Suarez (6 - Cat2)   Tampa, FL 283294  678 FloridaVelo
11144.66 Michael Barman (7 - Cat2)   Atlanta, GA 53054  657 East Point Track Club
12150.97 Andres Munera (8 - Cat2)   Tampa, FL 307870  664 Synergy Racing Team
13157.28 Scott Atkins (5 - Cat3)   Lutz, FL 135438  656 Gearlink p/b Roman & Gaynor Law
14163.59 Pablo Santa Cruz (1 - Cat1)   Safety Harbor, FL 196540  677 FloridaVelo
15169.90 Byron Becker (6 - Cat3)   St. Petersburg, FL 304636  659 Gearlink p/b Roman & Gaynor Law
16176.21 Vincent Cook (9 - Cat2)   Palm Harbor, FL 7670  662 Synergy Racing Team
17182.52 Jared Zimlin (10 - Cat2)   Palm Harbor, FL 52228  670 Gearlink p/b Roman & Gaynor Law
18188.83 Adam Baskin (2 - Cat1)   Clermont, FL 88669  658 Synergy Racing Team
19195.14 Ryan Saylor (3 - Cat1)   Gainesville, FL 31413  667 Gearlink p/b Roman & Gaynor Law
20201.45 Rigoberto Rielo (7 - Cat3)   Tampa, FL 333216  681 Aginity Cycling
21207.76 Sean Barry (11 - Cat2)   Tampa, FL 288171  672 Ride N Roll Cyclery
22214.07 Frank Lopez (12 - Cat2)   Largo, FL 21574  682 Ride N Roll Cyclery
23220.38 James Allen (8 - Cat3)   Burlington, NC 301946  655 CatUp Coaching

Men - Cat 1/2/3/4 - Amateur Finals

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
183.13 Ivan Franco   Miami, FL 51178  609 Bike Street
287.90 Ernie Pena (1 - Cat3)   Tampa, FL 368468  674 FloridaVelo
392.67 Broderick Hartley (1 - Cat2)   Social Circle, GA 256892  618 InCycle-Predator Components
497.44 Guillermo Suarez (2 - Cat2)   Tampa, FL 283294  678 FloridaVelo
5102.21 Pete Jones (2 - Cat3)   Gainesville , FL 280789  631 Velobrew and University of Flor
6106.98 Josue Perez (3 - Cat3)   Miami, FL 289660  634 Blue-Star Boom Development Team
7111.75 Tyler Hunter (4 - Cat3)   Naples, FL 396698  647 Naples Cyclery p/b Airport Kia
8116.52 Shay Soprenuk (1 - Cat4)   Umatilla, FL 339262  427 Top View
9121.29 Nicholas Gubasta (2 - Cat4)   Fort Myers 378205  430 Naples Cyclery
10126.06 Andrew Cope (5 - Cat3)   Clearwater, FL 279994  628 Tribe Multisport
11130.83 Roy Foley (3 - Cat2)   Lithia, FL 280524  683 Sons of SeaSucker
12135.60 Craig Smith (6 - Cat3)   Winter Park, FL 385175  636 
13140.37 Marc Boults (4 - Cat2)   Tampa, FL 335312  640 Sons of SeaSucker
14145.14 James Allen (7 - Cat3)   Burlington, NC 301946  608 CatUp Coaching
15149.91 Alfredo Pineda (8 - Cat3)   Miramar, FL 355208  649 TTR
16154.68 Jan Heylen (9 - Cat3)   Clearwater, FL 274768  652 Florida Velo
17159.45 Brian Zipler (3 - Cat4)   Westminster, CO 331928  417 Psimet/Zilla
18164.22 Jordan Hoover (10 - Cat3)   Longwood, FL 332308  646 Hoovers Market
19168.99 Thomas Trevisani (11 - Cat3)   Winter Park, FL 154092  415 B3 Cafe
20173.76 Nathaniel Worcester (12 - Cat3)   Orlando, FL 367471  637 Interactive Metronome Developme
21178.53 Tyler Aquino (13 - Cat3)   Orlando, FL 389051  418 Atlantic Shores Velo
22183.30 Nelson Rolo (14 - Cat3)   Fort Lauderdale, FL 387931  650 TTR
23188.07 James Harter (15 - Cat3)   Winter Garden, FL 288143  644 Hoovers Market

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1112.21 Nathaniel Worcester   Orlando, FL 367471  637 Interactive Metronome p/b Mega Cycle
2118.53 Jan Heylen   Clearwater, FL 274768  652 FloridaVelo
3124.85 Marc Boults   Tampa, FL 335312  640 Sons of SeaSucker
4131.17 James Harter   Winter Garden, FL 288143  644 Hoovers Market
5137.49 Tyler Hunter   Naples, FL 396698  647 Naples Cyclery p/b Airport Kia
6143.81 Pete Jones   Gainesville , FL 280789  631 VeloBrew Cycling Club
7150.13 Craig Smith   Winter Park, FL 385175  636 
8156.45 Travis Gibbon   Neptune Beach, FL 253574  643 VeloBrew Cycling Club
9162.77 Nelson Rolo   Fort Lauderdale, FL 387931  650 TTR
10169.09 James Allen   Burlington, NC 301946  625 CatUp Coaching
11175.41 Shawn Faynik   Orlando, FL 307695  654 Hoovers Market
12181.73 Matthew Dockins   Wesley Chapel, FL 285073  629 
13188.05 Robert Comfort   St Johns, FL 340506  641 Wizard Racing Development Team P/B Wizard Coaching Services
14194.37 Kelby Roberts   Tampa, FL 66431  653 Gearlink p/b Roman & Gaynor Law
15200.69 Juan Carlos Rivera   Valrico, FL 362061  635 Sons of SeaSucker
16207.01 heber cristino   Riverdale, GA 307563  642 Southern Crescent Cycling
17213.33 Jimmy Campbell   Chipley, FL 326314  627 Finish Strong Endurance Team p/b GCBpart
18219.65 Francisco Hernandez   Orlando, FL 285509  645 Advanced Cycles pb/Topview Sports
19225.97 Christian Viera   Miami, FL 358566  651 TTR
20232.29 Connor Everett   Tallahassee 381767  630 RedEye Velo
21238.61 German Arango   Port Saint Lucie, FL 367715  638 TTR
22244.93 Peter Pawlus   Sarasota, FL 252549  633 Sarasota Cycling Club
23251.25 Andrew Cope   Clearwater, FL 279994  628 Tribe Multisport
24257.57 Josue Perez   Miami, FL 289660  634 BOOM Development Team
24257.57 Jonathan Lang   Oshkosh, WI 286652  632 Hampshire Cycle Club
25263.89 Alfredo Pineda   Miramar, FL 355208  649 TTR
27276.53 Marcelo Martino   Grayson, GA 345944  648 Southern Crescent Cycling

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1171.04 Tyler Aquino   Orlando, FL 389051  418 Atlantic Shores Velo
2180.86 Thomas Trevisani   Winter Park, FL 154092  415 B3 cycling
3190.68 Michael Mace   Ocala, FL 337796  420 Whole Athlete / Specialized
4200.50 Maxwell Eisenberg   Miami Beach, FL 367382  408 BOOM Development Team
5210.32 Shay Soprenuk   Umatilla, FL 339262  427 
6220.14 Eric Kirby   Titusville, FL 214063  412 R & M
7229.96 Brian Zipler   Westminster, CO 331928  417 PSIMET/Zilla Racing
8239.78 Nicholas Gubasta   Fort Myers 378205  430 Naples Cyclery p/b Airport Kia
9249.60 Steven Mace   Ocala, FL 307029  422 First Place Racing.com
10259.42 Reginald Mittelsdorf   Daytona Beach, FL 379004  413 R & M
11269.24 Lino Asiatico   Sharpsburg, GA 314822  400 Southern Crescent Cycling
12279.06 Kyle Casteline   Lutz 378395  421 USF Cycling
13288.88 David Abusiewiez   Miami Beach, FL 278686  428 SWIFT RACING
14298.70 Phillip Eljaiek   Orlando, FL 394985  432 University of Central Florida
15308.52 Zachary West   Longwood 367371  426 Advanced Cycles pb/Topview Sports
16 Unknown Rider     424 
17328.16 Jason Davis   Orlando, FL 364677  407 
18337.98 Benjamin Burgher   Brooksville, FL 395694  402 West Coast Cycling
19347.80 Niall Burns   Orlando, FL 403704  403 Orlando Road Club
20357.62 Chris Tricoli   Orlando 395680  429 Team Kyles Bike Shop
21367.44 edwin calderon   Kissimmee, FL 403177  405 Advanced Cycles pb/Topview Sports
22377.26 Daniel Baccino   Lawrenceville, GA 428206  401 Southern Crescent Cycling

Men - Cat 4/5 - Master - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1250.39 Jon Mccabe (1 - Cat5)   Odessa, FL 265645  486 West Coast Cycling
2263.64 Greg Platt (1 - Cat4)   Orlando, FL 395374  488 Compass Cycling Team
3276.89 Omar Quddus (2 - Cat4)   Orlando, FL 328670  496 Compass Cycling Team
4290.14 Craig Metzger (2 - Cat5)   Palm Harbor, FL 394315  487 Gearlink p/b Roman & Gaynor Law
5303.39 Paul Carrasco (3 - Cat5)   Tampa, FL 267548  471 Aginity Cycling
6316.64 Steve Mace (3 - Cat4)   Ocala, FL 307029  485 First Place Racing.com
7329.89 Tom Redpath (4 - Cat4)   Pittsburgh Pa 338264  478 US Military Cycling Team
8343.14 Kyle Markel (5 - Cat4)   Altamonte Springs, FL 393792  476 Team Kyles Bike Shop
9356.39 Robert Meeks (6 - Cat4)   Northport, FL 279968  494 Sons of SeaSucker
10369.64 Brian McGarvey (7 - Cat4)   Jacksonville Beach Fl 214926  492 VeloBrew Cycling Club
11382.89 Jerry Gisclair (4 - Cat5)   Tampa, FL 251461  472 Outspokin Bicycles
12396.14 Curt Skinner   Hustler, WI 202580  489 
13409.39 Keith Litzell   Sarasota 395756  475 Sarasota Cycling Club
14422.64 Douglas Smith (8 - Cat4)   Tampa, FL 304391  481 Gearlink p/b Roman & Gaynor Law
15435.89 Thomas McNeill (9 - Cat4)   Fruitland Park Fl 391146  493 Team Kyles Bike Shop
16449.14 Chris Ozor (5 - Cat5)   Saint Petersburg, FL 429205  477 
17462.39 Tom Elbel (6 - Cat5)   Winter Garden, FL 402226  508 Team Kyles Bike Shop
18475.64 Keith Stanton (10 - Cat4)   Tampa, FL 393524  495 Gearlink p/b Roman & Gaynor Law
19488.89 Robert Link (11 - Cat4)   Orlando, FL 316010  474 VeloBrew Cycling Club
20502.14 Mark Schwab (7 - Cat5)   Lutz, FL 393586  479 Gearlink p/b Roman & Gaynor Law
21515.39 Michael Ploch (12 - Cat4)   Riverview, FL 308563  490 Gearlink p/b Roman & Gaynor Law

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1364.18 Thomas Brown   San Diego, CA 258175  502 
2374.00 Dustin Davis   Palmetto, FL 352736  505 Sons of SeaSucker
3383.82 Richard Traugott   Sarasota, FL 395978  525 Sons of SeaSucker
4393.64 Dustin Brody   Fort Lauderdale, FL 419223  501 Cool Beans Racing
5403.46 Rob Thwaites   Orlando 425430  524 Team Kyles Bike Shop
6 Rusty Williams     529 
7423.10 Tyson Dabney   Odessa, FL 393862  504 
8432.92 Corey Riehle   Panama City, FL 424804  520 
9442.74 David Gee   Daytona Beach, FL 368721  510 
10452.56 Octavio Ocampo   Orlando, FL 423812  534 
11462.38 Jonathan Poisson   Clearwater, FL 422724  535 Team Florida
12472.20 adam mcanulty   Panama City Beach, FL 416815  517 
13482.02 Daniel Siebert   Tampa, FL 431029  521 
14 Ruel Zevin     531 
15501.66 Michael Stokes   Palm Harbor, FL 429789  537 Gearlink p/b Roman & Gaynor Law
16511.48 Minh Nguyen   Panama City Beach 422661  518 
17521.30 Austin Loper   Brighton, MI 398882  515 
18531.12 Joey Vumbaco   Palm Harbor, FL 417776  527 Gearlink p/b Roman & Gaynor Law
19540.94 Bernard Jee   Tampa, FL 430086  512 
20550.76 Robert Blount   East Moline, IL 49982  500 
21 Zak Kuiper     514 
22 Robert Franklin     509 
23580.22 Joel Duncan   Bradenton 399952  507 RND Racing presented by VICC
24 Kenneth Knowles     513 

Women - Junior - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Hayley Diemar   Jupiter, FL 368867  582 
2 Ursula Humayun   Tallahassee, FL 422874  586 RedEye Velo

Women - Pro/Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
156.76 Laura Van Gilder (1 - Cat1)   Cresco, PA 36345  167 Mellow Mushroom p/b Pink Siren
262.79 Christy Keely (2 - Cat1)   Holland Mi 267467  158 Pepper Palace Pro Cycling
368.82 Joanie Caron    427364  151 Garneau Factory Team
474.85 Morgan Brown (3 - Cat1)   Athens, GA 257696  164 Team Novo Nordisk
580.88 Kristen LaSasso (4 - Cat1)   Miami, FL 151408  161 Mellow Mushroom p/b Pink Siren
686.91 Laura Jorgensen (1 - Cat2)   Boca Raton, FL 397657  157 Mellow Mushroom p/b Pink Siren
792.94 Laura Parsons (5 - Cat1)   Miami, FL 298947  163 Pioneer Mortgage pb Yourkey.com
898.97 Ann Koehler (6 - Cat1)   Portsmouth, NH 195481  159 Carolina Cycling
9105.00 Elizabeth Morse   Saint Petersburg, FL 126302  177 Z Motion
10111.03 Amy Phillips (7 - Cat1)   Chattanooga, TN 337516  166 Pepper Palace Pro Cycling
11117.06 Sara Tussey (8 - Cat1)   Winston Salem, NC 185224  176 Mellow Mushroom Racing
12123.09 pippa greenberg   Orlando, FL 390781  171 Compass Cycling Team
13129.12 Chelsea Factor (9 - Cat1)   Miami, FL 376824  154 Pioneer Mortgage pb Yourkey.com
14135.15 Julie Kuliecza (10 - Cat1)   Richmond, VA 238481  160 Pepper Palace Pro Cycling
15141.18 Vanessa Drigo (11 - Cat1)   Charlotte, NC 257356  170 Garneau Factory Team
16147.21 Marjolein Pawlus   Sarasota, FL 274095  165 Sarasota Cycling Club
17153.24 Zoe Mullins (2 - Cat2)   Winter Garden, FL 290669  162 TWENTY16 Junior Development Team
18159.27 Amy Good (3 - Cat2)   Delray Beach, FL 366564  156 Colavita-Fine Cooking
19165.30 Tracey Cameron (4 - Cat2)   New York, NY 408004  175 Stan's NoTubes p/b Endurance We
20171.33 Magdalena Cichon   Neptune Beach, FL 392937  152 DelaFina
21177.36 Meaghan Bryan (5 - Cat2)   Miami, FL 378103  169 Mellow Mushroom p/b Pink Siren

Women - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1181.63 pippa greenberg   Orlando, FL 390781  171 Compass Cycling Team
2301.36 Marjolein Pawlus   Sarasota, FL 274095  165 Sarasota Cycling Club
3421.09 Magdalena Cichon   Neptune Beach, FL 392937  152 DelaFina

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1350.35 Michelle Hedrich   Clearwater 399630  451 Team Florida
2372.42 Diana Nelson   Gainesville, FL 422662  455 R & M
3394.49 Emily Cooper   Clermont, FL 305285  461 Wizard Racing Development Team P/B Wizard Coaching Services
4416.56 Alana Shawah   Valrico Fl 379641  462 Team Kyles Bike Shop
5438.63 Madeleine Ahrens   Basking Ridge 414660  460 
6460.70 Rebekah Hope   Atlantic Beach, FL 407378  452 DelaFina
6460.70 Tara Smith   Kissimmee, FL 389418  463 Team Kyles Bike Shop
7482.77 Jennie Maire   Jacksonville, FL 418486  456 DelaFina
9 Amy Trossman     459 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyShimanoSierra NevadaBonk BreakerCUOREUSACDFOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee