Race Results for
WHITE TANKS White Tank Whirlwind​
Waddell, AZ
(Event Information)
View By:
Cross Country on 02/08/2014

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Pros only - 19+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ben Sonntag      
2320.64 Bryson Perry   Sandy, UT 89388   DNA CYCLING
3345.68 Brian Matter   Sheboygan, WI 85929   
4370.72 TJ Woodruff   Prescott, AZ 135975   
5395.76 Kyle Reedy   Mesa, AZ 195891   Unity Racing
6420.80 Lance Runyan   Mesa, AZ 201139   Unity Racing
7445.84 Matt Connors   Scottsdale, AZ 196490   Arroyo Racing
8470.88 Brad Johnson   Flagstaff, AZ 102931   Bicycle Ranch
9495.92 Ryan Cook   Hot Springs National Park 170840   
10520.96 Rocky Gingg   Phoenix 375122   Team Cycle Progression
11546.00 Daryll Mckenzie   Marana, AZ 138171   
DNS Ernie Watenpaugh   Telluride, CO 37334   
DNF Ryan Geiger   Flagstaff, AZ 258285   

Men - Cat. 3 - Juniors - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1538.29 Tylor Stubbs   Goodyear, AZ 424936   
2541.55 Brian Heritage   Oro Valley, AZ 418538   
3544.81 Kyle Benninghoff   Tucson, AZ 418898   ORO Valley Bicycle
4548.07 Matthew Jaynes   Lake Havasu City, AZ 425561   
5551.33 Wes Johnson   Cornville 368915   
6 Alex Garcia      
7557.85 Nicholas Overleas   Tucson, AZ 418904   ORO Valley Bicycle
8 Bradley Veeder      
9564.37 Westley Grove   Flagstaff 366365   
10567.63 Jacob Benzenhoefer   Tucson, AZ 380151   ORO Valley Bicycle
10567.63 Kreed Frentheway   Heber City, UT 427898   
11 Andrew Mull      
12 Jason Howard      
13 Grayson Hughes      
DNS Forrest Degrazia      
DNS Tristan Bruce   Scottsdale, AZ 423996   
DNS Dylan Lundmark      
DNF Bryan Phielix   Tucson 419158   ORO Valley Bicycle

Men - Cat. 3 - First Timer - 19+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James Alred      
2544.17 jair Lopez   Los Angeles, CA 128620   
3 Shad Kelly      
4 Nathan Howard      
5556.68 Ralph Orr   Glendale, AZ 425244   
6 Juan Pena      
7 Michael Shaw      
8 Nicholas Bloomfield      
9 Justin Aguirre      
10 Beau Peterson      
11 Greg Campbell      
12 Joaquin Pena      
13 Eric Leinheiser      
DNS David Mitchell   Gilbert, AZ 333040   Two-Wheel Jones Racing
DNS Dale Melton   Tucson 418360   
DNS Darren Ronsick      
DNS Nate Ray      
DNS Craig Riccelli   Phoenix 384279   
DNF Tim Arney      

Men - Cat. 3 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Riley Hoyer   Tucson, AZ 423894   
2545.00 Ryan Goold   Phoenix, AZ 393326   
3550.00 Johnny Corcoran   Tempe, AZ 422630   
4 Eric Taylor      
5 Lucas Franklin      
6565.00 Gregory Strang   Tucson, AZ 376650   Team Rhino
7 Bobby Rooke      
8 Matt Land      
9 Nick Carter      
10 Andrew Brand      
11 Tyler Shupe      
DNS Joel Gonzales      
DNS Arthur Zamp      
DNF Theo Brown      
DNF Kyle Peterson      

Men - Cat. 3 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kyle Liston      
2 Artie Garcia      
3544.76 Sean Barker   Mesa 422979   
4547.14 Yuri Howard   Prescott, AZ 170941   
5 Isaac King      
6 Ryan Osborn      
7554.28 Corey Snyder   New River, AZ 422608   
8 Hezekiah Allen      
9 Jacob Lopez      
10 Billy Canas      
11 Eddie Chavez      
12 Justin Grandy      
13 Matt Noble      
14 Shawn Morra      
15 Travis Abbott      
16 Ronald Raban      
17 Scott Thomas      
18 Christopher Peckham      
19 Voltaire Cao      
20 Mark Zamora      
21 Archie Reese      
22589.98 Eric Harrison   Scottsdale, AZ 419985   
DNS Wilson Burwell      
DNF Charles Wirt   Gilbert, AZ 423784   
DNF Matt Karasek      
DNF Liem Huynh      
DNF Jeremy Brown      
DNF Gilbert Fallon Iv      

Men - Cat. 3 - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Dick Pack   Fayetteville, NC 195541   
2 Mike Mcclure      
3543.44 Kelly Hartle   Phoenix, AZ 42126   
4 Steve Lingwall      
5 Michael Sheehy      
6 Maxwell Higgins      
7550.32 Matt Okane   Peoria, AZ 424351   
8 Jeff Marquez      
9 Robert Park      
10555.48 chris Denney   Newark 370628   Wooden Wheels Racing
11 Donald Baxley      
12 Douglas Hunt      
13 Scott Odonnell      
14 Ron Jordan      
15564.08 Dan Musselman   Flagstaff, AZ 422582   Team One Racing
16 Doug Johnson      
17567.52 jonathan Robins   Scottsdale, AZ 302288   
18569.24 Jed Benninghoff   Tucson, AZ 418897   ORO Valley Bicycle
19 Mike Cipolletti      
20572.68 Patrick Bixby   Phoenix, AZ 307350   
21 Conrad Swanson      
22576.12 Bruce Lagman   Chandler, AZ 287404   
23 Tom Fischer      
24 Tom Auayfuay      
25 Troy Castorena      
26 Bradley White      
27 David Fuller      
28586.44 Brandon Lister   Phoenix, AZ 424355   
29 Steven Honer      
30589.88 Creighton Gary   The Village, OK 312488   
DNS James Streeter      
DNS mike Buckner      
DNS Bryant Kerr      
DNF Jim Mccarthy   Watertown, MA 117264   
DNF Randy Wilmeth      
DNF Jan Miller      
DNF Aaron Somers      

Men - Cat. 3 - 50+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Andy Allsup   Scottsdale, AZ 423259   
2542.78 Stanley Graves   Phoenix, AZ 289810   Camelback Bike Club
3545.56 Jim Kuhn   El Centro, CA 93678   Team One Racing
4548.34 Joel Agena   Scottsdale, AZ 319424   
5 Michael Slettebo      
6 Jack Mccormack      
7 Dan Dory      
8559.46 James Johnson   Cornville Az 46530   
9562.24 E Paul Koury   Phoenix, AZ 392712   
10565.02 Brent Roberts   Gunnison, CO 303177   
11 Mark Powell      
12 Matt Harvey      
13 John Peckardt      
14576.14 Dino D'Romero   Gilbert, AZ 271477   Global Bikes Racing / Specialized
15578.92 Jaime Villa   Scottsdale, AZ 177750   
16 Les Stukenberg      
17 Brian Schmidt      
18 Lou Molinari      
19 Joel Cullum      
DNS James Hart      

Men - Cat. 2 - Juniors - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1531.84 Nash Dory   Sierra Vista, AZ 425560   
2536.45 Caiden Plummer   Tucson, AZ 418469   ORO Valley Bicycle
3 Nik Johnson      
4545.67 Ryan Brunswick   Flagstaff, AZ 393820   
5550.28 Ramone Vick   Queen Creek Az 426137   
6 Ryan Smiley      
7559.50 Duncan Mills   Prescott, AZ 403735   
8564.11 Ryan Woodroffe   Cave Creek, AZ 364891   
9 Kyle Gustafson      
DNS Scott Arnold   Phoenix, AZ 1957   
DNS William Hughes      

Men - Cat. 2 - 19-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Tim Maddux   Mesa, AZ 397179   
2 Kyle Trudeau      
3546.40 Brandon Schmidt   O Fallon, IL 240365   
4549.60 Stephen Holmes   Dalton Ohio 393393   DNA Cycles Racing
5552.80 Steve Gibbs   Tempe, AZ 416248   San Tan Racing
6 Ernie Gonzalez      
7559.20 Cody Martin   Plano Tx 395636   ORO Valley Bicycle
8562.40 Tanner Morgan   Yuma, AZ 365972   
9565.60 Ryan Hayles   Tempe, AZ 292573   
10 Eric Martins      
11 Adam Nelson      
12575.20 Steven Barnes   Scottsdale, AZ 392599   
13578.40 Zack Ward   Flagstaff, AZ 275241   
14581.60 Jeffrey Ackley   Phoenix, AZ 306128   
15584.80 Axel Golden   Tucson, AZ 424149   
16 James Truncali      
DNS Brandon Barrett   Mesa, AZ 393992   
DNS Bryce Beaumont   Prescott 422284   
DNF Jaycen Brown   Mesa, AZ 333330   Bicycle Haus Racing
DNF Kyle Gandy   Phoenix 392507   DNA Cycles Racing
DNF Dave Olson      
DNF Daniel Alasu      

Men - Cat. 2 - 35-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1512.41 Jason Campbell   Gilbert, AZ 394721   
2514.73 Ryan Wayne   Phoenixa, AZ 394065   
3517.05 Dean Shreiner   Scottsdale, AZ 422510   
4519.37 Justin Dunagan   Tempe, AZ 394311   San Tan Racing
5521.69 Kit Plummer   Tucson 410979   ORO Valley Bicycle
6524.01 Jeremy Wilson   Cottonwood, AZ 237114   Aggress
7526.33 JT Aston   Goodyear, AZ 422678   
8528.65 David Nicholls   Cave Creek, AZ 296085   
9530.97 Jeff Hallums   Phoenix, AZ 332368   San Tan Racing
10 Mark Painter      
11535.61 Brian Murphy   Goodyear, AZ 256483   
12 Bradley Foster      
13540.25 Michael Minton   Goodyear, AZ 255336   
14542.57 Casey Skidmore   Mesa, AZ 375348   
15544.89 Morgan Adams   Tucson, AZ 142335   
16547.21 Ian Larson   Peoria, AZ 365637   
17549.53 Woody Hunt   Yuma 406796   
18551.85 Craig Abraham   Mesa, AZ 111011   
19554.17 Le Le   Laveen, AZ 130894   Swiss American Racing
20 Gary Christensen      
21558.81 marek Kulesza   Vernon Hills, IL 342278   Tread Head Cycling
22561.13 Kason Smith   Phoenix, AZ 418472   San Tan Racing
23563.45 Filip Martin   Peoria, AZ 360200   
24 Shawn Vaca      
25568.09 Tony Beck   Lake Havasu City, AZ 431071   
26 Trevor Turcott      
27572.73 James Bliss   Glendale, AZ 71469   
28575.05 Nathan Mikleton   Glendale, AZ 125772   
29577.37 Mark Haughwout   Flagstaff, AZ 389816   
30579.69 Hayes Mcneil   Phoenix, AZ 77522   
31 Dennis Webb      
32 Charles Crowe      
33 David Shanstrom      
34 Neal Jackson      
DNS Fletcher Schuler   Telluride Colorado 232579   
DNS Aaron Kerth   Phoenix, AZ 364821   
DQ Kurt Mindy   Anthem, AZ 166882   Swiss American Racing
DNF Phil Panipinto   Mesa, AZ 271861   Two-Wheel Jones Racing
DNF James Bruce   Cave Creek 304213   
DNF Bryan Vogel   Albuquerque 391663   

Men - Cat. 2 - 50+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2542.25 Eric Wilkey   Casa Grande, AZ 140781   
2542.25 Brad Harris   Tempe, AZ 203535   Mountain Bike Association of Arizona
3544.50 Jim Penn   Goodyear, AZ 41867   Athlete Octane
4 Scott Gates      
5549.00 john Jehle   Lake Havasu City, AZ 187597   
6551.25 Keith Wilson   Tempe, AZ 220715   
7553.50 Duane Heinrichs   Mesa, AZ 304153   DNA Cycles Racing
8555.75 Brent Vandeman   Scottsdale, AZ 157865   
9558.00 Jeff Plant   Tucson, AZ 368164   
10 James Sessions      
11562.50 Paul Durazo   Phoenix, AZ 367067   Curbside Cyclery Racing Team
12564.75 Steve Thorpe   Goodyear, AZ 35539   
13567.00 Vincent Hunt   Tucson, AZ 43766   Team Rhino
14 Mike Youngberg      
15571.50 Tom Phielix   Tucson, AZ 28021   ORO Valley Bicycle
16 Denver Mckinney      
17576.00 Bill Kellogg   Phoenix, AZ 241383   
18578.25 Richard Woodroffe   Cave Creek, AZ 361951   
19 Bill Miller      
20582.75 John Fritz   Chandler, AZ 49933   
21585.00 Jack Panosian   Prescott, AZ 365621   
22 Mark Timm      
DNS Chris Thompson      
DNF Michael Sadowky      
DNF Daryll Colton      

Men - Cat. 1/2/3 - Juniors - 12-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Dylan Thorpe   Goodyear 424870   
2 Kevin Jr Donnellan      
3 Ben Kopiec      
4549.99 Diego Oliverio (1 - Cat3)   Phoenix 422987   
5 Bradley Couch      
6 Jacob Baxley      
7559.98 Kole Hart   Cave Creek, AZ 425555   
8563.31 Terry Robinson (2 - Cat3)   Chandler, AZ 422699   FCA Endurance
9 Caleb Hardy      
10 Ryland Kulseth      
11573.30 Dante Oliverio (3 - Cat3)   Phoenix 422990   
12 James Honer      
13 Skyler Howard      
14 Nathan Vaca      
15 Jacob Reese      
16 Brad Honer      

Men - Cat. 1/2/3 - Juniors - 6-8

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Cyrus Hembree (1 - Cat3)   Chandler Az 418988   FASTER Performance Center
2552.29 Noah Schroeder   Gilbert Az 392083   
3 Jake Farrant      
4 Ethan Hunt      
5589.16 Cody Jaynes   Lake Havasu City, AZ 425558   
DNS River Valdez      
DNF Owen Kopiec      

Men - Cat. 1/2/3 - Masters - 60+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1539.82 Lawrence Smith   Lake Havasu City, AZ 33205   AZBuilt Sports
2546.99 Steve Hughes   Scottsdale, AZ 141111   
3 Robert Williams      
4 Michael Hicks      
5 Rob Wilson      
6 JONN Herzberger      
7582.84 Jim Cox   Helotes, TX 86282   
8590.01 Wayne Fernandez   Prescott, AZ 150970   
DNS Dave Jordan (Cat2)   Taylor, AZ 18270   
DNS David Mcfadden (Cat3)   Bartlett, IL 323588   Spin Doctor Cyclewerks Cycling Club
DNF Bill Steen   Lafayette, IN 86965   
DNF Richard Levine (Cat3)   Tucson, AZ 156362   
DNF Terry Sontag      

Men - Cat. 1/2/3 - Juniors - 9-11

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Zach Alexander   Albany, CA 241245   AHS Cougars
2 Ashton Davis      
3554.28 Luke Brocco (1 - Cat3)   Phoenix, AZ 423637   
4 Izaac Adams      
5 Ian Smith      
6 Cole Fischer      
7 Nicolas Cortes      
8 Isaac Caraveo      
DNS Max Kerr      
DNS cilus Cabral   Phoenix, AZ 425556   
DQ Brayden Couch      
DNF Jerry Hunt      
DNF Evan Post      
DNF Dylan Johnson      
DNF Logan Fischer      

Men - Cat. 1 - Juniors - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sam Wilson   Phoenix, AZ 408098   AZ Devo
2 Jordan Pope   Midway  419160   
DNS Andrew Myrick   Prescott, AZ 392138   AZ Devo

Men - Cat. 1 - 19-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1450.29 Robert Johnson   Midway, UT 315334   
2 John Benson      
3464.99 Riley Post   Mesa, AZ 304506   Unity Racing
4472.34 Brandon Norem   Phoenix, AZ 406893   
5479.69 Andrew Laskowski   Tucson, AZ 362315   
6487.04 Ivan Volkov   Phoenix, AZ 407704   San Tan Racing
7494.39 Weston Rasmussen   Phoenix, AZ 394387   
8501.74 John Sawasky   Flagstaff, AZ 80638   
9509.09 Mike Best   Ashland, MO 180613   Gateway Cycling Club
10516.44 Ben Porter   Los Osos 112453   
11523.79 Chad Davis   Sedona, AZ 8757   
12531.14 Ian Wilkey   Casa Grande, AZ 353972   AZ Devo
13538.49 Brian Abraham   Buckeye, AZ 76774   
14545.84 Cal Skilsky   Tucson, AZ 333468   ORO Valley Bicycle
15553.19 Jerrad Cooper   Flagstaff, AZ 140267   Flagstaff Cycling
16560.54 Ryan Waldron   Phoenix, AZ 36946   
17567.89 Geordie Hackett   Phoenix, AZ 365744   AZ Cyclery & Multisport
18575.24 Jacob Grantham   Pittsburgh, PA 228252   
19582.59 Bryan Vahjen   Scottsdale, AZ 305513   Bicycle Ranch
20589.94 Derek Oldfield   San Diego, CA 298873   SPY GIANT RIDE p/b MRI
DNS Colby Moeller   Tucson, AZ 132047   
DNS David Carlson   Tucson, AZ 323534   University of Arizona
DNF Donald Laury   Oro Valley, AZ 107168   
DNF Don Eldridge   Mesa, AZ 157555   DNA Cycles Racing

Men - Cat. 1 - 45+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1441.22 kenny Wehn   Durango, CO 37549   
1441.22 Eric Lynch   Phoenix, AZ 263726   
2453.62 Jimmie Alexander   Phoenix, AZ 238852   
3466.02 Craig Raney   Lake Havasu City, AZ 138202   
4478.42 Craig Keaty   Fountain Hills, AZ 422834   
5490.82 Joe Burtoni   Durango, CO 5632   Stan's NoTubes P/b Proferrin
6503.22 Carlos Zamora   Phoenix, AZ 52255   Swiss American Racing
7515.62 Chris Grove   Flagstaff, AZ 14295   
8528.02 Ken Koch   Dewey, AZ 255654   
9540.42 Michael Whitehead   Scottsdale, AZ 289036   
10552.82 Alex Romero   Glendale, AZ 128037   
11565.22 Keith Tomei   Tucson, AZ 40955   Team Broadway Bicycles
12577.62 Greg Carmichael   Phoenix, AZ 6175   
DNS Darrin Permenter   Glendale, AZ 236670   
DNS John Camoriano   Mesa, AZ 254809   Two-Wheel Jones Racing
DNF manny Ortiz   Waddell, AZ 230172   Swiss American Racing

Men - Pro/1/2/3 - Single Speed - 15+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nathan Miller      
2543.85 Dax Massey   Boulder, CO 227442   
3547.70 Sheldon Lindsey   Phoenix, AZ 155585   
4551.55 Cody Kukulski (1 - Cat1)   Sedona, AZ 334562   Twin Six
5555.40 Jonathan Dufek (1 - Cat2)   Tucson, AZ 392230   ORO Valley Bicycle
6559.25 Tom Ament (2 - Cat1)   Phoenix, AZ 238493   Swiss American Racing
7 Christopher Mccrea      
8 Steve Larson      
9570.80 Mike Haas   Glendale, AZ 111857   Mountain Bike Association of Arizona
10574.65 C Utley (2 - Cat2)   Oro Valley, AZ 68673   ORO Valley Bicycle
11578.50 Jonathon Bird (3 - Cat1)   Phoenix, AZ 338656   
12582.35 Jim Chott (4 - Cat1)   Gilbert, AZ 286462   Swiss American Racing
13586.20 Bob Harrison (1 - Cat3)   Chandler, AZ 420025   
14 Josh Haddock      
DNS Adam Atkinson (Cat1)   Plymouth, WI 185667   Bicycle Ranch
DQ Neal Helfman      
DNF Cory Stem   Phoenix, AZ 204578   Swiss American Racing
DNF Sean Moreira      

Men - Pro/1/2/3 - Marathon - 19+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1534.98 John Salskov   Tempe, AZ 113251   Team Winded Development
2537.48 Jon Pettit (1 - Cat1)   Snoho 302174   SRAM Factory
3539.98 Nick Skaggs   Phoenix, AZ 393512   
4542.48 Matthew Jones (2 - Cat1)   Oro Valley, AZ 153282   02 Modern Fitness
5544.98 Adam Humphrey (3 - Cat1)   Glendale, AZ 368360   
6547.48 Geoff Chalmers (1 - Cat2)   Tempe, AZ 206838   Team Vitesse
7549.98 Todd Tankersley (2 - Cat2)   Phoenix, AZ 273891   
8 Jim Gibson      
9554.98 Steve Lovejoy   Phoenix, AZ 21669   
10557.48 Vern Peterson (3 - Cat2)   Peoria 362322   
11 Chris Hardy      
12562.48 Mike Hughes (4 - Cat2)   Tempe, AZ 247916   Landis/Trek
13564.98 Jason Hanson (1 - Cat3)   Florence, AZ 386748   FASTER Performance Center
14567.48 Scott Stocking   Needles, CA 34217   
15569.98 Micah Clinger (4 - Cat1)   Flagstaff, AZ 103304   
16572.48 Craig Gregory (5 - Cat2)   Mesa, AZ 356352   Mountain Bike Association of Arizona
17574.98 Dale Rycraft Jr (2 - Cat3)   Mesa, AZ 271273   
18577.48 Travis Habrock (5 - Cat1)   Saint Joseph, MO 388701   Team Horizon Cycling
19579.98 Brandon Frazier (6 - Cat1)   Phoenix, AZ 204155   Bahati Foundation/WinTeam Racing
20582.48 Ray Sullivan   Tucson, AZ 34618   
21584.98 Timothy Claus (6 - Cat2)   Tempe, AZ 394073   
22587.48 Mike Wimbush   Phoenix, AZ 285946   San Tan Racing
23589.98 Eric Salstrand   Phoenix, AZ 176476   
DNS Al Senft (Cat1)   Albuquerque, NM 32168   Sustainable Endurance Coaching
DNS Alan Hamberlin (Cat3)   Gilbert, AZ 319748   
DNS Riley Lennon   Tucson, AZ 356462   
DNS Michael Cronin      
DNF Phil Martin (Cat1)   Chandler, AZ 61578   Bicycle Haus Racing
DNF Chris Poole (Cat1)   Phoenix, AZ 120794   FASTER Performance Center

Men - Pro/1/2/3 - Rock Crusher - 19+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 James Labenske (1 - Cat2)   Glendale, AZ 261256   Swiss American Racing
2544.55 Matt Frentheway   Ft Collins, CA 110275   
3 Ed Neilson      
4553.65 Michael Simmons (1 - Cat3)   602-228-9391 288546   Bicycle Ranch
5 John Myers      
6562.75 Erich Ewy (2 - Cat2)   Chandler, AZ 93658   
7 Bryan Hahn      
8 Steve Van Coillie      
9576.40 Antonio Cortes   Phoenix, AZ 181893   
10580.95 Randy Harris (3 - Cat2)   Tucson, AZ 265192   ORO Valley Bicycle
11585.50 Mark Labelle   Gilbert, AZ 405737   
12 Sean Phelan      
DNS Bryan Rains      
DNS Richard Quiroz      
DNF Jim Sweet      

Women - Pros only - 19+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1372.03 Chloe Woodruff   Tucson, AZ 214920   
2460.03 Kata Skaggs   Chandler, AZ 361045   
3548.03 Christine Jeffrey   Tucson, AZ 177715   Sabino Cycles Racing

Women - Cat. 3 - Juniors - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Demi Alexander      
2552.50 Sabrina Bice   Lake Havasu City, AZ 328450   
3565.00 Kristen Kollus   Phoenix 425379   
4577.50 Angelina Davis   Hereford, AZ 424067   
5590.00 Elisa Leblanc   Prescott, AZ 429212   
DNS Ivie Vaca      
DNS molly Richmann      

Women - Cat. 3 - First Timer - 19+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Amy Ingersoll      
2 Jen Ray      
3 Ashley Ann Schmidt      
4 Kiki Diven      
5 Alicia Garner      
6575.70 Angela White   Colorado Springs, CO 142550   
7 Lynelle Whitehead      
8 Kali Chayefsky      

Women - Cat. 3 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Victoria Hunt   Tucson 420230   Team Rhino
2 Tara Linford      
3560.00 Shelby Hanson   Florence, AZ 401369   FASTER Performance Center
4 Brittany Warren      
5580.00 Devon Orme   Tucson, AZ 422707   
6 Nicole Linebaugh      

Women - Cat. 3 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Cheryl Gloudemans   Phoenix, AZ 424206   
2 Bonnie Couch      
3 Jill Weidknecht      
4 Meighan White      
5 Brittney Bloomberg      
DNS Cheryl Ekstrom   Tucson, AZ 142179   
DQ Ryan Hampton      

Women - Cat. 3 - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Simona Garbarino   Phoenix, AZ 364962   Two-Wheel Jones Racing
2 Lisa Farrant      
3 Denise Barron      
4555.93 Kim Musselman   Flagstaff, AZ 422581   Team One Racing
5561.24 Rhea Stinemetz   Phoenix, AZ 301617   
6566.55 Carrie Thorpe   Goodyear 424939   
7571.86 Jody Pirtle   Flagstaff Arizona 424648   
8577.17 Tammy Smith   Topeka, KS 102970   
9 Dawn Carmichael      
10 Georgie Sevcov      
DNS Karen Quigley   Tucson, AZ 395292   
DQ Yvonne Mack      

Women - Cat. 3 - 50+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mitzi Hammes      
2 Sara Correa      
3 Amy Chayefsky      
4570.00 Janice Dunn   Chino Valley, AZ 424320   
5580.00 Kathy Cunningham   Tucson, AZ 418549   ORO Valley Bicycle
6 Cathy Chambers      

Women - Cat. 2 - Juniors - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Olivia Nicholls   Cave Creek, AZ 356742   AZ Devo
2 Tristen Musselman   Flagstaff, AZ 422584   Team One Racing
DNS Zoe Mae Dunn   Chino Valley Az 366052   

Women - Cat. 2 - 19-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Leilah Krohn   Gold Canyon, AZ 393750   
2 Katie Purpura      
3 Lisa Simes      
DNS Regina Jefferies   Phoenix, AZ 391265   Mountain Bike Association of Arizona
DNF Emily Wilson      

Women - Cat. 2 - 35-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1528.86 Dawn Mckenzie   Marana, AZ 138170   
2539.05 Hillary Mathis   Oro Valley, AZ 260518   Swiss American Racing
3549.24 Stephanie Scott   Birmingham, MI 32006   
4 Demelza Davis      
5569.62 Connor Gifford   Phoenix, AZ 391568   
6579.81 Sheri Wallace   Tempe, AZ 156153   
7 Nicole Goudreau      

Women - Cat. 2 - 50+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Brent Steiner   Mesa, AZ 61688   
1 Donna Canale      
2552.50 Wendy Kuhn   Flagstaff, AZ 40972   Team One Racing
3565.00 Leonora Fimbres   Lake Havasu City, AZ 366585   
4 Susan Snow      
DNS Sheila Senft   Albuquerque, NM 31661   Sustainable Endurance Coaching

Women - Cat. 1/2/3 - Juniors - 12-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Phoebe Dunn   Chino Valley, AZ 367374   
2544.82 Lexi Hammes (1 - Cat3)   Prescott 423936   
3549.64 Amanda Thorpe   Goodyear 424871   
4 Morgan Grube      
5559.28 Lockin Stevenson   Phoenix, AZ 356284   
6 Jessi Miller      
7 Izabel - Izzie Adams      
8 madison Grams      
9 chase Blanchard      
DNS Bethany Whitehead      
DNS Mercy Richmann      

Women - Cat. 1/2/3 - Juniors - 6-8

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Haylie Davis      
2 alyssa Fuller      
DNS Isabella Kempton      

Women - Cat. 1/2/3 - Juniors - 9-11

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNF Addison Raban      
DNF abigayle Hallows      

Women - Cat. 1 - Juniors - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Shea Chavez   Flagstaff, AZ 394251   
2 Daisy Ward   Flagstaff, AZ 354060   

Women - Cat. 1 - 19-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Jennifer Camoriano   Mesa, AZ 254808   Two-Wheel Jones Racing
2556.67 Cassi Morelock   Tucson, AZ 393582   ORO Valley Bicycle
3573.34 Tricia Davis   Sedona, AZ 123782   FASTER Performance Center
4590.01 Shannon Lindner   Phoenix, AZ 179675   Jobing.com Women's Racing

Women - Cat. 1 - 45+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sue Rawley   Flagstaff, AZ 29243   
2 Solange Whitehead   Scottsdale, AZ 391581   

Women - Pro/1/2/3 - Single Speed - 15+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 LaJuan Kelley   Phoenix, AZ 337614   DNA Cycles Racing

Women - Pro/1/2/3 - Marathon - 19+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1508.06 Beth Utley (1 - Cat1)   Orovalley, AZ 304126   ORO Valley Bicycle
2518.30 Caroline Soong   Memphis, TN 196140   Team Kenda
3528.54 Stephanie Hawthorne   Flagstaff, AZ 275692   Mountain Bike Association of Arizona
4538.78 Laura Nagy   Glendale, AZ 330502   
5549.02 Jennifer Leroy (1 - Cat3)   Chandler, AZ 423426   Two Wheel Jones Racing
6559.26 Tricia Jones (2 - Cat3)   Mesa, AZ 303081   Two-Wheel Jones Racing
7569.50 Charlayne Barger (1 - Cat2)   Chandler, AZ 195195   FASTER Performance Center
8579.74 Amber Halvorson (3 - Cat3)   Chandler, AZ 335638   Two-Wheel Jones Racing
9589.98 Katherine Farago (2 - Cat2)   Mesa, AZ 141474   Global Bikes Racing / Specialized

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOSierra NevadaShimanoCUORESpyUSACDFBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee