Race Results for
Race the Bend
South Bend, IN
(Event Information)
View By:
Criterium on 06/21/2014

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - CAT 4/5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1278.44 Cheyenne McNutt   Marion, IN 133257   
2288.49 chris kellar   Indianapolis, IN 361656   
3298.54 Joe McCracken   Cincinnati, OH 399925   ECMT
4308.59 Jeffrey Nixon   Bryan, OH 186448   Team Defiance
5318.64 Shaun Fitzgerald (1 - Cat5)   Fort Wayne, IN 413660   
6328.69 Brandon Fry (2 - Cat5)   Noblesville, IN 407311   Team Nebo Ridge
7338.74 Peter Post   Kalamazoo, MI 287077   CMS Race Team
8348.79 Nicholas Untch   South Bend, IN 384346   Purdue University
9358.84 Christopher Lee   Euclid, OH 386351   
10368.89 Topher Bell (3 - Cat5)   Noblesville, IN 416063   
11378.94 Chris Pilipiszyn   La Grange Park, IL 371873   
12388.99 Thomas Svenstrup (4 - Cat5)   Indianapolis, IN 433694   Indiana University-Bloomington
13399.04 Evan Zehr (5 - Cat5)   Fort Wayne, IN 405261   Ft. Wayne Outfitters
14409.09 Michael Killeen   Dyer, IN 433150   
15419.14 Kevin Baumann   Grand Rapids, MI 298137   West Michigan Coast Riders
16429.19 Nick Kintzel (6 - Cat5)   Warsaw 414589   
17439.24 Brian Haley   Fort Wayne, IN 422787   
18449.29 PETER DOROSZKO   South Bend, IN 324096   
19459.34 Carl Ring   Fort Wayne 430440   
20469.39 David Rees (7 - Cat5)   Mishawaka, IN 401635   
21479.44 James Maxey   Granger, IN 350872   Spin Zone Racing
22489.49 John Reidy   Newbury Park, CA 195506   Amgen Cycling Club
23499.54 Daniel Tierney   Monclova, OH 366213   Maumee Valley Wheelmen
24509.59 Christopher Hill   Cedar Lake, IN 291032   RegionRacing p/b Strack & Van Til
25519.64 Jeff Moscinski (8 - Cat5)   Valparaiso, IN 281972   
26529.69 Brandon Krutsch   Mishawaka, IN 399129   
27539.74 Tracy Gilliland   Warsaw, IN 280214   
28549.79 Kurt Marquardt   South Bend 366763   Spin Zone Racing
29559.84 Michael Carsten (9 - Cat5)   Fort Wayne, IN 433229   
30569.89 Brent Kattau   Elkhart, IN 358179   Spin Zone Racing
31579.94 Benjamin Clark   Kalamazoo, MI 337322   CMS Race Team
32589.99 Andrew Chandler   Indianapolis, IN 401969   Team Nebo Ridge
DNF olvin lopez      
DNF Steven Torres (Cat5)   El Paso, TX 275020   Gallatin Alpine Sports/Intrinsik Archite

Men - CAT 3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1111.21 Matt Tescula   Roanoke, IN 323664   NoLimit Cycling
2119.69 Michael Atkins   South Bend, IN 330012   Spin Zone Racing
3128.17 Joshua Miller   Warsaw, IN 381896   Colavita Racing
4136.65 Anthony Sanson   Warsaw, IN 326264   Racing For Riley
5145.13 Samuel Runningen   Charleston, IL 336934   First Internet Bank Cycling Team
6153.61 Andrew Truemper   Indianpolis, IN 242744   Team Upland Brewing - Soma Coffee
7162.09 Andy Grote   Ft. Wayne, IN 265141   NoLimit Cycling
8170.57 Joe Bartels   Fort Wayne 123206   
9179.05 Spencer Brauchla   Laotto, IN 380101   Scholars Inn Bakehouse Team Tortuga
10187.53 William Martin   Goshen, IN 374802   Spin Zone Racing
11196.01 John Polomchak   Crown Point, IN 293552   RegionRacing p/b Strack & Van Til
12204.49 Cheyenne McNutt   Marion, IN 133257   
13212.97 Spencer Dell   Indianapolis, IN 233960   Team Upland Brewing - Soma Coffee
14221.45 Nick Mathis   Wyoming, MI 170776   LouisBenton Racing p/b Verify Valid
15229.93 Marc Jurewicz   Maineville Oh 417697   Zephyr Wheel Sports
16238.41 Brian Sullivan   Mishawaka, IN 238604   Team Upland Brewing - Soma Coffee
17246.89 Christopher Lee (1 - Cat4)   Euclid, OH 386351   
18255.37 Renato Sosa   Centerville, OH 292086   Team Dayton-Relevant Works Cycling
19263.85 Nick Sapp   Carmel, IN 308816   
20272.33 Peter Post (2 - Cat4)   Kalamazoo, MI 287077   CMS Race Team
21280.81 Dale Eads   Loveland, OH 142059   Zephyr Wheel Sports
22289.29 Joe McCracken (3 - Cat4)   Cincinnati, OH 399925   ECMT
23297.77 Matthew Grate   Waterloo, IN 310372   Ft. Wayne Outfitters
24306.25 Michael Maher   Rockford, MI 369735   Leadout Racing
25314.73 Jeffrey Meade   Westfield, IN 314908   Team Upland Brewing - Soma Coffee
26323.21 Chris Pilipiszyn (4 - Cat4)   La Grange Park, IL 371873   
27331.69 Kevin Baumann (5 - Cat4)   Grand Rapids, MI 298137   West Michigan Coast Riders
28340.17 Nicholas Untch (6 - Cat4)   South Bend, IN 384346   Purdue University
29348.65 Kenneth Misch   Carmel, IN 251397   T3 Cycling Team
30357.13 Michael Cook   South Bend , IN 273966   Spin Zone Racing
31365.61 Christopher Hill (7 - Cat4)   Cedar Lake, IN 291032   
32374.09 James Maxey (8 - Cat4)   Granger, IN 350872   Spin Zone Racing
33382.57 Brent Kattau (9 - Cat4)   Elkhart, IN 358179   Spin Zone Racing
34391.05 Daniel Tierney (10 - Cat4)   Monclova, OH 366213   Maumee Valley Wheelmen
35399.53 Benjamin Clark (11 - Cat4)   Kalamazoo, MI 337322   CMS Race Team
DNF Greg mueller   South Bend, IN 57121   Spin Zone Racing
DNF Michael Schroeder   Indianapolis, IN 282632   Team Upland Brewing - Soma Coffee
DNF Kurt Marquardt (Cat4)   South Bend 366763   Spin Zone Racing
DNF Lori Hotchkin   Grand Rapids Mi 333304   

Men - CAT 1/2/3/4/5 - Master - 40+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1109.67 Houston Peterson   Kalamazoo, MI 48753   NorthStar Mentors
2131.66 Greg mueller (1 - Cat3)   South Bend, IN 57121   Spin Zone Racing
3153.65 Harry Clark   Carmel, IN 65323   Team Heroes- MOB
4175.64 jerry witham (1 - Cat2)   Fort Wayne, IN 70424   Ft. Wayne Outfitters
5197.63 Wayne McKillip (2 - Cat3)   Huntertown, IN 345648   Ft. Wayne Outfitters
6219.62 Ben Weaver   Columbus, IN 107684   Zipp Factory Team
7241.61 Marc Jurewicz (3 - Cat3)   Maineville Oh 417697   Zephyr Wheel Sports
8 Shawn Obrien      
9285.59 Felipe Cardenas (2 - Cat2)   Indianapolis, IN 177206   T3 Cycling Team
10307.58 PETER DOROSZKO (1 - Cat4)   South Bend, IN 324096   
11329.57 Kenneth Misch (4 - Cat3)   Carmel, IN 251397   T3 Cycling Team
DNF Brian Haley (Cat4)   Fort Wayne, IN 422787   

Men - CAT 1/2/3/4/5 - Master - 50+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1119.98 Jim Creamer (1 - Cat2)   Carmel, IN 306875   Team Heroes- MOB
2148.40 John P. Schmitz (2 - Cat2)   Bargersville, IN 315756   Team Indiebike p/b Angie's List
3176.82 Joe Bartels (1 - Cat3)   Fort Wayne 123206   NoLimit Cycling
4205.24 Chris Kroll   Bloomington, IN 188069   Team Upland Brewing - Soma Coffee
5233.66 David Lewis (2 - Cat3)   Huntertown, IN 200944   Ft. Wayne Outfitters
6262.08 Henry Swinty (3 - Cat2)   Fort Wayne, IN 48628   Ft. Wayne Outfitters
7290.50 Dale Eads (3 - Cat3)   Loveland, OH 142059   Zephyr Wheel Sports
8318.92 William Plunkett (4 - Cat2)   Granger, IN 97959   
9347.34 Pat Powers (1 - Cat5)   Granger, IN 358796   
10375.76 John Taylor (4 - Cat3)   Granger, IN 35099   Spin Zone Racing
11404.18 Dave Beaverson (5 - Cat3)   Elkhart, IN 143542   Pro- Form Bike Shop
12432.60 Charles South (5 - Cat2)   Fort Wayne, IN 33532   Men Of Steel Racing LLC
13461.02 Matthew Grate (6 - Cat3)   Waterloo, IN 310372   Ft. Wayne Outfitters
14489.44 Tim Gavin (7 - Cat3)   West Lafayette, IN 12969   Racing For Riley
15517.86 David Hicks (1 - Cat4)   South Bend, IN 382442   Pro- Form Bike Shop
16546.28 Bradley Trethewey   South Bend 401668   

Men - CAT 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
170.77 Kyle Perry   Indianapolis, IN 240005   Texas Roadhouse Cycling Team
272.86 Josh Johnson   Fort Wayne, IN 257134   BISSELL-ABG-GIANT
374.95 Steve Broglio (1 - Cat2)   Ann Arbor, MI 55197   Michigan NeuroSport p/b Cycle-Smart
477.04 Brice Brookshire (2 - Cat2)   Elkhart 401755   Spin Zone Racing
579.13 Rudyard Peterson   Kalamazoo, MI 215610   Gateway Harley-Davidson
681.22 James Anderson (3 - Cat2)   Cincinnati 368403   University of Cincinnati
783.31 Jason Swiatlowski   Grand Rapids, MI 34815   LouisBenton Racing p/b Verify Valid
885.40 Gun Dygert (4 - Cat2)   Brownsburg, IN 351414   ICC BISSELL-ABG-GIANT
987.49 Nick Torrance (5 - Cat2)   Zionsville, IN 365273   BISSELL-ABG-GIANT
1089.58 Alex Wieseler   Indianapolis, IN 207324   Texas Roadhouse Cycling Team
1191.67 Hayden Warner (6 - Cat2)   Neoga, IL 325222   Uphill Grind Cycle & Fitness
1293.76 John Ryan (7 - Cat2)   Indianapolis, IN 278498   KCV Cycling Club
1395.85 SAMUEL STONE   Indianapolis, IN 213424   Team Upland Brewing - Soma Coffee
1497.94 Timothy Nixon (8 - Cat2)   Bloomington, IN 337314   Scholars Inn Bakehouse Team Tortuga
15100.03 Anthony Pratt (9 - Cat2)   Niles, MI 311360   Team TRU
16102.12 luke tilmans (10 - Cat2)   South Bend, IN 359840   
17104.21 Felipe Cardenas (11 - Cat2)   Indianapolis, IN 177206   T3 Cycling Team
18106.30 Ben Weaver   Columbus, IN 107684   Zipp Factory Team
19108.39 Jason Hess (12 - Cat2)   Commerce Township, MI 48059   Michigan NeuroSport p/b Cycle-Smart
20110.48 Joshua Kush (1 - Cat3)   Martinsville, IN 281852   Team Indiebike p/b Angie's List
21112.57 Mark Hotchkin (13 - Cat2)   Grand Rapids Mi 190321   Leadout Racing
22114.66 Chris Kroll   Bloomington, IN 188069   Team Upland Brewing - Soma Coffee
23116.75 Nick Mathis (2 - Cat3)   Wyoming, MI 170776   LouisBenton Racing p/b Verify Valid
24118.84 Samuel Runningen (3 - Cat3)   Charleston, IL 336934   First Internet Bank Cycling Team
25120.93 Karim Abdelkader   Bloomington, IN 41398   Team Heroes- MOB
26123.02 Beau Boggs (14 - Cat2)   Zionsville, IN 316206   ICC BISSELL-ABG-GIANT
27125.11 Nick Sapp (4 - Cat3)   Carmel, IN 308816   
28127.20 Neal Forbes (15 - Cat2)   Columbus, IN 251328   Team Upland Brewing - Soma Coffee
29129.29 Harry Clark   Carmel, IN 65323   Team Heroes- MOB
30131.38 Rob Smallman   Indianapolis, IN 337310   Team Upland Brewing - Soma Coffee
31133.47 Jonathan Jacob   Indianapolis, IN 226733   BISSELL-ABG-GIANT
32135.56 John P. Schmitz (16 - Cat2)   Bargersville, IN 315756   Team Indiebike p/b Angie's List
33137.65 Doublas Ansel (17 - Cat2)   South Bend, IN 213223   Beverly Bike/VeePak
34139.74 Spencer Brauchla (5 - Cat3)   Laotto, IN 380101   Scholars Inn Bakehouse Team Tortuga
35141.83 Jim Creamer (18 - Cat2)   Carmel, IN 306875   Team Heroes- MOB
DNF Michael Cook (Cat3)   South Bend , IN 273966   Spin Zone Racing
DNF Houston Peterson   Kalamazoo, MI 48753   NorthStar Mentors
DNF John Polomchak (Cat3)   Crown Point, IN 293552   RegionRacing p/b Strack & Van Til
DNF Brian Sullivan (Cat3)   Mishawaka, IN 238604   Team Upland Brewing - Soma Coffee
DNF jerry witham (Cat2)   Fort Wayne, IN 70424   Ft. Wayne Outfitters
DNF Michael Maher (Cat3)   Rockford, MI 369735   Leadout Racing

Women - CAT 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1317.03 Tabitha Sherwood   Culver, IN 404315   INTEGRITY RACING p/b Integrity Roofing
2336.32 Ali Oesch   South Bend, IN 396709   Spin Zone Racing Women
3355.61 Elizabeth Kieffer   Columbus In 408347   Scarlet Fire Racing
4374.90 Nicole Richardson   Bloomington, IN 380873   
5394.19 Sarah Lukens   South Bend, IN 357597   Spin Zone Racing Women
6413.48 Jennifer Munley   Mount Airy, MD 368597   First Internet Bank Cycling Team
7432.77 Andrea Lehr   Plymouth, IN 404618   Spin Zone Racing Women
8452.06 Suzan Young   Warsaw 384205   Men of Steel Racing p/b Wagner Research
9471.35 Bethany Cockburn   South Bend, IN 382508   Spin Zone Racing
10490.64 Bonnie Yoder   Granger, IN 402338   Spin Zone Racing Women
11 Nikki Wood      
12 Kestin Schulz      
13548.51 Sara Rhodes   Houston, TX 339340   
DNF Katrina Marquardt   South Bend, IN 404142   Spin Zone Racing Women
DNF Jane Vanni-Noone   Indianapolis, IN 63119   Scarlet Fire presented by Matthews Bikes
DNF Lori Hotchkin   Grand Rapids Mi 333304   REAL WOMEN TRI

Women - CAT 1/2/3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1164.87 Jane Vanni-Noone (1 - Cat2)   Indianapolis, IN 63119   Scarlet Fire presented by Matthews Bikes
2186.55 Stephanie Breslin De Sosa   Centerville, OH 294010   TEAM DAYTON-SECRET CYCLING
3208.23 Emma Caughlin (1 - Cat3)   Bloomington, IN 335006   Scarlet Fire presented by Matthews Bikes
4229.91 Diane Kaeser (2 - Cat3)   Goshen, IN 170993   Spin Zone Racing
5251.59 Lori Hotchkin (3 - Cat3)   Grand Rapids Mi 333304   REAL WOMEN TRI
6273.27 Elizabeth Kieffer (1 - Cat4)   Columbus In 408347   Scarlet Fire Racing
7294.95 Claudia Witzig (4 - Cat3)   South Bend, IN 395487   Scarlet Fire Racing
8316.63 Nicole Richardson (2 - Cat4)   Bloomington, IN 380873   
9338.31 Emily Neice (5 - Cat3)   Granger, IN 355110   Spin Zone Racing Women
10359.99 Sarah Lukens (3 - Cat4)   South Bend, IN 357597   Spin Zone Racing Women
11381.67 Ali Oesch (6 - Cat3)   South Bend, IN 396709   Spin Zone Racing Women
12403.35 Andrea Lehr (4 - Cat4)   Plymouth, IN 404618   Spin Zone Racing Women
13425.03 Rebecca Zink (7 - Cat3)   Indianapolis, IN 278382   A Cycling Team
14446.71 Joanna Woodruff   Galien, MI 394605   Spin Zone Racing
15468.39 Bonnie Yoder (5 - Cat4)   Granger, IN 402338   Spin Zone Racing Women

Mixed - CAT 1/2/3/4/5 - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1493.07 Gregory Pratt (1 - Cat5)   Niles, MI 379118   Team TRU
2525.38 Natalie Pratt (1 - Cat4)   Niles, MI 437891   Team TRU
3557.69 Maria Pratt (2 - Cat4)   Niles, MI 379188   Team TRU
4 Katie Tretherwey      

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaBonk BreakerUSACDFOSMOSpyShimanoCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee