Race Results for
Campus Criterium
Moscow, ID
(Event Information)
View By:
Criterium on 06/22/2014

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 40+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1337.23 Jerry Long   Moscow, ID 202427   Vertical Earth
2392.25 Mark Knokey   Spokane, WA 19475   Vertical Earth
3447.27 Michael Gaertner   Coeur D Alene, ID 12623   
4502.29 JD Jaspersen   Walla Walla, WA 407263   Audi

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 50+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1472.56 Cris Haley   Kennewick, WA 339656   Firefighters District 11 WA - West
2511.71 Matthew Morra   Moscow, ID 25110   Palouse Bicycle Racing
3550.86 Danny Sherwell   Woodbridge, VA 32458   
4590.01 Eugene Allwine   Moscow, ID 134908   

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 60+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1510.97 Brian Gavin   Spokane, WA 212931   Emde Sports
2550.49 Joey Reagan   Spokane, WA 276419   Baddlands Cycling Club
3590.01 Robert Tyson   Lewiston, ID 387941   

Men - Cat 1/2 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1231.26 Kaler Marshall (1 - Cat1)   Walla Walla, WA 321012   Audi
2252.67 David Holden (1 - Cat2)   Spokane, WA 260091   Team Novo Nordisk Elite
3274.08 Kevin Bradford-Parish (2 - Cat2)   Spokane, WA 147208   Emde Sports
4295.49 Neal Joslyn (3 - Cat2)   Bremerton Wa 367119   Hagens Berman-Society Consulting
5316.90 Michael Gaertner (4 - Cat2)   Coeur D Alene, ID 12623   
6338.31 John Kiess   Bremerton, WA 19088   TĂȘte de la Course Cycling
DNF Jerry Long (Cat2)   Moscow, ID 202427   Vertical Earth
DNF Mark Knokey (Cat2)   Spokane, WA 19475   Vertical Earth

Men - Cat 3 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1213.65 Eric Mathis   College Place, WA 305771   Audi
2234.87 Travis Coleman   Spokane, WA 60581   River City Red
3256.09 David Waples   Spokane, WA 408446   River City Red
4277.31 Nigel Davies   Spokane  360719   
5298.53 Richie Frahm   Spokane, WA 383352   River City Red
6319.75 Alan Jacob   Spokane, WA 271591   Spokane Rocket Velo
7340.97 Andy Anderson   Spokane, WA 367866   Bandit Elite Racing
DNF Kevin Gest   Spokane, WA 310597   Baddlands Cycling Club
DNF Andrei Mylroie   Spokane, WA 104099   G.S. Gap

Men - Cat 4/5 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1490.57 Matthew Dabbs (1 - Cat4)   Moscow, ID 416597   University of Idaho
2496.15 Phillip Kearns (1 - Cat5)   Moscow, ID 416480   University of Idaho
3501.73 Steve Bertrand (2 - Cat4)   Fairchild Air Force Base, WA 357289   US Military Cycling Team
4507.31 Andrew Roberts (3 - Cat4)   Spokane, WA 163538   Spokane Rocket Velo
5 Colin Priebe      
6518.47 JD Jaspersen (4 - Cat4)   Walla Walla, WA 407263   Audi
7524.05 James Bulger (5 - Cat4)   Spokane, WA 5401   
8529.63 Abrrey Monreal (2 - Cat5)   Pullman, WA 424973   
9535.21 Joe Anchondo (6 - Cat4)   Coeur D Alene, ID 313690   Vertical Earth
10540.79 Matthew Morra (7 - Cat4)   Moscow, ID 25110   Palouse Bicycle Racing
11546.37 Matthew Pollard (8 - Cat4)   Moscow, ID 28371   Palouse Bicycle Racing
12551.95 Josiah Poler (3 - Cat5)   Spokane, WA 412456   
13557.53 Danny Sherwell   Woodbridge, VA 32458   
14563.11 Thomas Leach (9 - Cat4)   Spokane Valley, WA 102339   Spidermonkey Cycling
15 Guillermo Ramirez      
16574.27 William Kerr (4 - Cat5)   Moscow, ID 399727   Palouse Bicycle Racing
17579.85 Steven Renander (5 - Cat5)   Glendive 149541   
DNF Jackson Bulger      
DNF Zakaris Wahlstrom      
DNF Brad Marshall (Cat5)   Bainbridge Island, WA 369459   Blue Rooster/ScanSnap
DNF Myron Higel (Cat4)   Spokane, WA 314030   Two Wheeler/Specialized

Women - Cat 1/2/3 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1441.06 Jennifer Gaertner (1 - Cat1)   Coeur D Alene, ID 22279   
2488.39 Jessica Daugharty Sterner (1 - Cat3)   Coeur D Alene, ID 337468   Vertical Earth
3535.72 Rachel Geiter (2 - Cat3)   Milwaukie, OR 334726   
4583.05 Betsy Cordes (1 - Cat2)   Moscow, ID 52603   Palouse Bicycle Racing

Women - Cat 4 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Larissa Gribat   Pullman, WA 439001   
2 Sheila Heyns   Moscow, ID 416628   Palouse Bicycle Racing

Mixed - Cat 1/2/3/4/5 - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Josiah Poler   Spokane, WA 412456   
2 Jackson Bulger      
3552.50 Dylan Pollard   Moscow, ID 336476   Palouse Bicycle Racing
4 Zakaris Wahlstrom      
5565.00 Ciara MacDonald   Pullman, WA 358445   GEAUX Race
6 Ellen Heyns      
7577.50 Audrey Pollard   Moscow 390832   
8 Riley Carter      
9590.00 Megan Heyns   Moscow, ID 416629   Palouse Bicycle Racing

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUORESierra NevadaOSMOSpyUSACDFShimanoBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee