Race Results for
RIVER BEND CRIT
POST FALLS, ID
(Event Information)
View By:
Criterium on 06/08/2014

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3/4/5 - JUNIOR

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Josiah Poler   Spokane, WA 412456   Arrivee Cycling Club
2 JACKSON BULGER      42

Men - Cat 1/2 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1248.37 Jared Nelson (1 - Cat1)   Bozeman, MT 118749   Team Rockford / Clif
2272.44 Michael Gaertner (1 - Cat2)   Coeur D Alene, ID 12623   Vertical Earth
3296.51 Terry McLeod (2 - Cat1)   Sagle, ID 23720   Vertical Earth
4320.58 Patrick ONeil (2 - Cat2)   Spokane, WA 61814   River City Red
5344.65 Travis Monroe (3 - Cat1)   Coeurdalene, ID 253956   Audi Cycling
6368.72 Paul Nelson (3 - Cat2)   Spokane Valley, WA 52096   The Bike Hub
7392.79 Mark Knokey (4 - Cat2)   Spokane, WA 19475   Vertical Earth
DNF Natalie Koncz (Cat2)   Spokane, WA 187206   Nemesis
DNF Jerry Long (Cat2)   Moscow, ID 202427   Vertical Earth

Men - Cat 1/2/3/4 - Masters - 40+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1329.83 Michael Gaertner (1 - Cat2)   Coeur D Alene, ID 12623   Vertical Earth
2358.89 Jerry Long (2 - Cat2)   Moscow, ID 202427   Vertical Earth
3387.95 Terry McLeod (1 - Cat1)   Sagle, ID 23720   Vertical Earth
4417.01 Alan Petrie (1 - Cat3)   Liberty Lake, WA 27941   Spokane Rocket Velo
5446.07 Robert Seeley (2 - Cat3)   Post Falls, ID 222544   Vertical Earth
7504.19 Rick Mattis (3 - Cat3)   Coeur Dalene, ID 212099   Two Wheeler/Specialized
7504.19 Henry Hamby (4 - Cat3)   Spokane, WA 283095   River City Red
8533.25 Mark Knokey (3 - Cat2)   Spokane, WA 19475   Coeur d 'Alene Velo Racers (CDAVR)
9562.31 Chris Kelsey (5 - Cat3)   Spokane, WA 162729   Spokane Rocket Velo
DNS Michael Longmire (Cat2)   Missoula, MT 21552   Jacobson-Schutte Cycling Team

Men - Cat 1/2/3/4 - Masters - 50+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1444.95 Cris Haley (1 - Cat2)   Kennewick, WA 339656   Firefighters Cycling Association
2459.88 Bryan Boldt (1 - Cat3)   Hayden, ID 407526   Two Wheeler/Specialized
3474.81 Paul Nelson (2 - Cat2)   Spokane Valley, WA 52096   The Bike Hub
4489.74 Patrick Kautzman (1 - Cat4)   Spokane, WA 79761   River City Red
5504.67 Jim Stefanoff (2 - Cat3)   Spokane, WA 236429   Two Wheeler/Specialized
6519.60 Murray Allen   Spokane, WA 136226   
7534.53 Matthew Morra (2 - Cat4)   Moscow, ID 25110   Palouse Bicycle Racing
8549.46 Richard Sherwood (3 - Cat4)   Spokane, WA 32459   Vertical Earth
9564.39 Jon Visintainer (4 - Cat4)   Spokane Valley, WA 178037   Baddlands Cycling Club

Men - Cat 1/2/3/4 - Masters - 60+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1447.19 Michael Longmire (1 - Cat2)   Missoula, MT 21552   Jacobson-Schutte Cycling Team
2494.07 Larry Adams (1 - Cat3)   Spokane, WA 68736   Emde Sports
3540.95 Brian Gavin (2 - Cat3)   Spokane, WA 212931   Emde Sports
4587.83 Alex Renner (3 - Cat3)   Spokane, WA 60016   Baddlands Cycling Club

Men - Cat 3 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1271.73 Travis Coleman   Spokane, WA 60581   River City Red
2291.13 Sam Waples   Bellingham, WA 366360   Audi Cycling
3310.53 John Kercher   Spokane, WA 228076   Bandit Elite Racing
4329.93 Richie Frahm   Spokane, WA 383352   River City Red
5349.33 Nigel Davies   Spokane  360719   Bandit Elite Racing
6368.73 Christopher Hogan   Spokane, WA 404681   Bandit Elite Racing
DNF Cameron York   Colbert, WA 148725   Two Wheeler/Specialized
DNF Rick Mattis   Coeur Dalene, ID 212099   Two Wheeler/Specialized

Men - Cat 4/5 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1481.88 Andrew Roberts (1 - Cat4)   Spokane, WA 163538   Spokane Rocket Velo
2487.29 Steve Bertrand (2 - Cat4)   Fairchild Air Force Base, WA 357289   US Military Cycling Team
3492.70 Matt Cusack   Spokane, WA 368185   Bandit Elite Racing
4498.11 David Fischer (3 - Cat4)   Liberty Lake, WA 119357   Emde Sports
5503.52 Jeff Nelson (4 - Cat4)   Everett, WA 283128   Audi Cycling
6508.93 Richard Sherwood (5 - Cat4)   Spokane, WA 32459   Vertical Earth
7514.34 Shaun Morgen (6 - Cat4)   Newman Lake, WA 280481   The Bike Hub
8519.75 Alex Francis (7 - Cat4)   Pullman, WA 416544   Washington State University
9525.16 Benjamin Slabaugh (8 - Cat4)   Hayden, ID 367682   Two Wheeler/Specialized
10530.57 JD Jaspersen (9 - Cat4)   Walla Walla, WA 407263   Audi Cycling
11535.98 Cristopher Lucas (10 - Cat4)   Rathdrum, ID 309013   Arrivee Cycling Club
12541.39 JOSIAH POLER (1 - Cat5)   Spokane, WA 412456   Arrivee Cycling Club
13546.80 Justin Jensen (2 - Cat5)   Sandpoint Idaho 388159   Mountainview
14552.21 Cameron DeHaven (3 - Cat5)   Yakima, WA 432952   
15557.62 Dietrich Lange (11 - Cat4)   Coeur D Alene, ID 397369   Two Wheeler/Specialized
16563.03 Abrrey Monreal (4 - Cat5)   Pullman, WA 424973   Washington State University
17568.44 Scott Long (5 - Cat5)   Spirit Lake, ID 403478   Two Wheeler/Specialized
18573.85 Joe Anchondo (12 - Cat4)   Coeur D Alene, ID 313690   Vertical Earth
19579.26 Joshua Quarles (13 - Cat4)   Helena Mt 381139   Team Great Divide
20 Pat Bulger      
21 Jackson Bulger      
DNF Aaron Vorhies (Cat4)   Spokane, WA 168524   US Military Cycling Team
DNF WILLIAM ORR   Coeur D Alene, ID 439005   

Women - Cat 1/2/3 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1474.52 Jennifer Gaertner (1 - Cat1)   Coeur D Alene, ID 22279   Team Rep
2497.62 Olivia Maurey (1 - Cat3)   Port Orange Fl. 233753   0
3520.72 Natalie Koncz (1 - Cat2)   Spokane, WA 187206   Nemesis
4543.82 Jessica Daugharty Sterner (2 - Cat3)   Coeur D Alene, ID 337468   Vertical Earth
5566.92 Jennifer Burke (3 - Cat3)   Spokane, WA 297831   Baddlands Cycling Club
6590.02 Danyel Longmire (4 - Cat3)   Issaquah, WA 244537   0

Women - Cat 4 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Larissa Gribat   Pullman, WA 439001   
2565.00 Deborah Long   Spirit Lake, ID 402842   Two Wheeler/Specialized
3590.00 Kerri Petersen   Spokane, WA 311775   Baddlands Cycling Club

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOSpyShimanoCUOREUSACDFBonk BreakerSierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee