Race Results for
Kingsport Cyclo-cross Cup
Kingsport, TN
(Event Information)
View By:
Cyclo-cross on 01/05/2014

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - UCI Men Juniors - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1257.59 Jonathan Anderson   Topsfield, MA00:39:20.570 302730  45 Essex County Velo
2364.66 Conner Tankersley   Erwin, TN00:40:41.260 298438  47 Village Volkswagen Cycling Team
3471.73 DEVIN REAVIS   Elkin, NC00:40:52.230 308793  46 Astellas Cycling Club

Men - UCI Elite Men

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
196.42 Zach McDonald   Bainbridge Island, WA01:02:02.250 228238  Team Rapha-FOCUS
2103.04 Kerry Werner   Banner Elk, NC01:03:00.720 264350  BMC U23 development MTB team
3109.66 Adam Myerson   Dorchester, MA01:03:43.070 52534  UCI CT: Team SmartStop p/b Mountain Khakis
4116.28 Robert Marion   Mount Airy, NC01:03:43.960 220597  Carpediem Racing
5122.90 Jared Nieters   Wilmington Vt01:04:10.140 220150  SEAVS/Haymarket
6129.52 Joseph Welsh   Cordova, TN01:04:19.660 259649  19 
7136.14 Alex Ryan   Lewisville, NC01:04:32.250 173542  11 Mock Orange Bikes Pro CX
8142.76 Tristan Cowie   Brevard , NC01:04:54.920 220084  21 
9149.38 Robert Rimmer   Friendsville, TN01:04:55.310 235910  22 Virginia Intermont College
10156.00 Andrew Messer   Bloomington, IN01:05:38.900 212310  15 Cyclocrossworld
11162.62 Andrew Reardon   Franklin, TN01:05:53.320 177637  18 Sophisticated Living/Bobs Red Mill
12169.24 Oliver Vrambout   Bayport, MN01:06:04.060 121438  13 Solidsurface Fueled By Waffle Power
13175.86 Andrew Bailey   Piney Flats, TN01:07:19.940 282272  20 Piney Flats Bicycles/Dean Endurance CX T
14182.48 Paul Mesi   Raleigh , NC01:09:53.650 281614  23 Buffalo Bicycling Club Inc.
15189.10 Spencer Whittier   Cohutta, GA 341006  16 Hub Endurance Chattanooga
16195.72 Nolan Tankersley   Erwin, TN 298437  24 Scenic City Velo
17202.34 Eric Fischer   Williamsburg, VA 211869  17 
18208.96 Stephen Bassett   Knoxville, TN 257316  14 Bob's Red Mill Cyclocross
DNS Erik Tonkin   Portland, OR 35742  12 Kona

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Juniors - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1365.73 Ryan Farris   Morganton, NC 417501  362 Evolution Jr. Devo Team
2393.65 Arvin Jansen   Nashville, TN 313306  355 Trace Bikes
3421.57 Anthony Bailey   Piney Flats, TN 324600  353 AYC Junior Development Team
4449.49 William Seitz   Birmingham, AL 326684  358 GS Montagna Rossa
5477.41 Ben McKenzie   Asheville, NC 393128  360 
6505.33 Jean Roquiny   Abingdon, VA 420234  363 
DNS Keren Bennett   Lenoir 413796  356 Evolution Jr. Devo Team

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Juniors - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Garrett Smith   Church Hill, TN 285861  361 Reedy Creek Bicycles

Men - Pro/Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1178.30 Jordan Lewis (1 - Cat2)   Gray, TN 314224  201 AYC Junior Development Team
2194.29 Abe Goorskey (2 - Cat2)   Floyd, VA 390937  301 
3210.28 Andrew Hager (3 - Cat2)   Asheville, NC 282941  202 
4226.27 Dwain Miller (4 - Cat2)   Bristol, VA 86896  204 Piney Flats Bicycles and fitness
5242.26 Garrett Smith   Church Hill, TN 285861  310 Reedy Creek Bicycles
6258.25 Eric White (5 - Cat2)   Asheville, NC 185963  203 
7274.24 Justin Bristol (1 - Cat3)   Columbia, SC 296567  303 KindHuman Cycling Team
8290.23 Trent Long (2 - Cat3)   Alcoa, TN 194467  304 Cycology Bicycles
9306.22 Anthony Williams (3 - Cat3)   Kingsport, TN 298155  311 Reedy Creek Bicycles
10322.21 Mark Kojamanian (4 - Cat3)   London, OH 319022  306 Kreitler Racing Team
11338.20 Greg Casteel (5 - Cat3)   Lenoir City, TN 95775  302 Harper Auto
12354.19 Jason Lewis (6 - Cat2)   Jonesborough, TN 276540  205 
13370.18 Ray Dangelmaier (6 - Cat3)   Brighton, MI 373246  312 brevard college
14386.17 Scott Smith   Knoxville, TN 285396  206 TVB Race/ Tomato Head
15402.16 Jon Wienandt (7 - Cat3)   Fond Du Lac Wi 327496  307 Hilton Head Cycling/Robson Forensic - Su
16418.15 Steven Jones (8 - Cat3)   Johnson City, TN 206490  309 
DNS Blake Johnson (Cat3)   Summerville, GA 320480  305 AYC Junior Development Team
DNF William Mehta (Cat3)   London 366886  308 Virginia Intermont College

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1322.74 Jake Rosenbloum   Asheville 416083  407 
2340.86 Cris Bifaro   Asheville, NC 179030  410 
3358.98 Parker Haney   Duluth, GA 331590  405 AYC Junior Development Team
4377.10 Mark Zhu   Blacksburg, VA 278108  409 Rogues Racing
5395.22 Philippe Roquiny   Namur - Belgium 407984  403 MSG Cyclocross
6413.34 Anthony Bailey   Piney Flats, TN 324600  402 AYC Junior Development Team
7431.46 David Lehn   Blacksburg, VA 235313  404 Rogues Racing
DNS Benjamin Wiegand   Asheville, NC 366641  406 Velosports Racing Asheville
DNS Brett Bennett   Lenoir, NC 274730  401 Fiets Maan Racing p/b Luna Cycles
DNF Charlie McKenzie   Asheville, NC 370967  408 

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1442.46 Blair Ellis   Ada Mi 400393  551 Reedy Creek Bicycles
2467.04 Michael Greenlee   Johnson City, TN 417858  555 
3491.62 Bryan Winston   Johnson City, TN 416135  556 MSG Cyclocross
4516.20 Aaron Thomas   Abingdon, VA 414990  552 
5540.78 Mark Stover   Weaverville, NC 107575  554 
DNS devinda otieno   Ooltewah, TN 419324  553 

Women - Women Cat 3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1379.40 Grace Bishop (1 - Cat4)   Kingsport, TN 325370  254 Fiets Maan Racing p/b Luna Cycles
2466.17 Victoria Haney (2 - Cat4)   Duluth Ga 365521  256 AYC Junior Development Team
3552.94 Beth Durman (3 - Cat4)   Arlington, VA 406988  255 Bike Rack Racing
DNS Andie Thompson (Cat4)   Birmingham Al 416881  257 GSMR

Women - Women Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1213.28 Hannah Arensman (1 - Cat2)   Rutherford College, NC 326470  251 Evolution Jr. Devo Team
2225.13 Kaysee Armstrong (1 - Cat3)   Knoxville, TN 350474  259 TVB Race/ Tomato Head
3236.98 Josie Miller (2 - Cat3)   Jonesborough, TN 299865  258 
4248.83 Kim Bishop (3 - Cat3)   Kingsport, TN 237805  252 Fiets Maan Racing p/b Luna Cycles
5260.68 Megan Archer (4 - Cat3)   Asheville, NC 387488  253 Cycle-Smart, Inc.

Women - UCI Elite Women

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1115.69 Allison Arensman   Rutherford College, NC00:39:25.720 307916  34 Sophisticated Living/Bobs Red Mill
2122.49 Erica Zaveta   Brevard, NC00:39:41.360 230062  31 Team Redline
3129.29 Meghan Korol   Asheville, NC00:39:48.920 285702  37 Asheville Cyclocross
4136.09 Emily Shields   Advance, NC00:40:01.520 220875  32 Mock Orange Bikes Pro CX
5142.89 Julie Hunter   Richmond, VA00:40:03.790 325788  33 
6149.69 Katherine Shields   Advance, NC00:43:04.010 220876  35 Mock Orange Bikes Pro CX
7156.49 Cinthia Lehner   Boone, NC00:43:54.250 272896  41 
8163.29 melissa presnell   Norfolk, VA00:44:47.320 337936  40 Rogue Velo Racing
9170.09 Cooper Ambjorn   Park Hills, KY00:45:04.130 299864  36 Team Hungry
DNS Genisis Dancer   Greensboro, NC 329072  42 Women's Development Team

Women - Cat 1/2/3/4/5 - Juniors - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNS Lillith Ahrens   Apex 389116  357 Evolution Jr. Devo Team

Women - Cat 1/2/3/4/5 - Juniors - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Madeleine Haney   Duluth, GA 361133  359 Asheville Bicycle Racing Club

Mixed - Cat 1/2/3/4/5 - Single Speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1246.25 Oliver Vrambout   Bayport, MN 121438  365 Solidsurface Fueled By Waffle Power
2259.93 Brian Archer   Blountville, TN 91124  364 
3273.61 Lawrence Czarnecki   Knoxville, TN 226271  352 Micro Metals/Bike Zoo
4287.29 Jon Wienandt   Fond Du Lac Wi 327496  351 Hilton Head Cycling/Robson Forensic - Su
5300.97 Glenn Taylor   Gatlinburg, TN 340034  354 TVB Race/ Tomato Head

Mixed - Cat 1/2/3/4 - Masters - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1212.56 Jacob McGahey (1 - Cat2)   Asheville, NC 108366  522 Industry Nine Cycling Team p/b ABRC
2221.93 David Sellars (2 - Cat2)   Hardy Va 177204  503 
3231.30 Robb Peterson (3 - Cat2)   Mount Airy, NC 270019  514 
4240.67 Dwain Miller (4 - Cat2)   Bristol, VA 86896  517 Piney Flats Bicycles and fitness
5250.04 Richard Toler (1 - Cat3)   Dayton, OH 66088  501 Team Dayton-Relevant Works Cycling
6259.41 Michael Seek (5 - Cat2)   Norfolk, VA 123810  513 Rogue Velo Racing
7268.78 Greg Casteel (2 - Cat3)   Lenoir City, TN 95775  504 Harper Auto
8278.15 David Smith (6 - Cat2)   Church Hill, TN 269901  515 Reedy Creek Bicycles
9287.52 Lawrence Czarnecki (3 - Cat3)   Knoxville, TN 226271  507 Micro Metals/Bike Zoo
10296.89 Philippe Roquiny (1 - Cat4)   Namur - Belgium 407984  511 MSG Cyclocross

Mixed - Cat 3/4/5 - Masters - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1283.40 randy miller (1 - Cat4)   Lebanon Va 376474  521 
2296.87 Eddie Branch (2 - Cat4)   Bristol, TN 253699  505 Piney Flats Bicycles/Dean Endurance CX T
3310.34 Todd Sykes (1 - Cat3)   Creedmoor, NC 43843  506 
4323.81 Glenn Taylor (3 - Cat4)   Gatlinburg, TN 340034  512 TVB Race/ Tomato Head
5337.28 Jeffrey Linnen (2 - Cat3)   Bristol, TN 110848  509 MSG Cyclocross
6350.75 Brian Archer (3 - Cat3)   Blountville, TN 91124  508 
7364.22 Bryan Winston (1 - Cat5)   Johnson City, TN 416135  520 MSG Cyclocross
8377.69 Alan Sparks (4 - Cat3)   Elizabethton, TN 191107  510 East Tennessee State University
9391.16 Steve Stidham (5 - Cat3)   Kingsport, TN 269869  516 Reedy Creek Bicycles
10404.63 Earl Aneas (6 - Cat3)   Kingsport, TN 62453  518 Sons of SeaSucker
11418.10 Mike Patterson (7 - Cat3)   Kingsport, TN 229523  519 MSG Cyclocross
DNS Douglas Ahrens (Cat3)   Apex, NC 328830  502 Evolution Jr. Devo Team

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyShimanoUSACDFCUOREOSMOBonk BreakerSierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee