Race Results for
DINO Spring Tune-up
Indianapolis, IN
(Event Information)
View By:
Cross Country on 04/26/2014

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Intro - 0-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Whitcock      
2544.17 Silas Smith   Tacoma, WA 201354   
3 Chaz Crays      
4 Astin Inskeep      
5 David Bretzman      
6560.85 Edwin Marrugo   Indianapolis, IN 408325   
7 Derek Hays      
8 Jeffrey Pearson      
9 Ron Pennington      
10 Scott Cramer      
11 Josh Lewis      
12585.87 Braden Cramer   Noblesville, IN 430318   Midwest Devo
13 Jackson Lee      

Men - Clydesdale - 0-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Thomas A Smith      
2565.00 Loren Long   Zionsville, IN 152576   
3 Benjamin Carnahan      

Men - Cat 1 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Samuel Brehm   Evansville, IN 418118   

Men - Cat 1 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1440.01 Gunner Dygert   Brownsburg, IN 351414   BISSELL-ABG-GIANT
2515.01 Dustin Sitterding   Columbus, IN 305473   
3590.01 Luke Beemer   Brownsburg, IN 354164   Midwest Devo

Men - Cat 1 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Edwin Colvin   Indianapolis, IN 255350   

Men - Cat 1 - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jon Clodfelter   Fishers, IN 195393   
2 Robert Kendall   Georgetown, IN 117036   Papa John's Racing Team

Men - Cat 1 - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1498.88 Dennis Barber   North Vernon, IN 113491   
2544.44 Steve Harpster   Indianapolis, IN 229677   
3590.00 Blake Noland   Columbus, IN 143907   

Men - Cat 2 - 11-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Noah Hayden   Avon, IN 279476   Midwest Devo

Men - Cat 2 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Connor O'Malia      
2 Jeff Burnett      
3565.00 Aaron Lifford   Indianapolis, IN 396373   
4577.50 Brent Kingen   Greenwood, IN 343028   
5590.00 Drexel Payne   Evansville, IN 425638   

Men - Cat 2 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1500.89 Justin Lauderback   Indianapolis, IN 346296   
2523.17 Brian Walsh   Indianapolis, IN 404538   
3545.45 Edward Fujawa   Indianapolis, IN 392354   
4 Sean Leslie      
5 Samuel Spradling      

Men - Cat 2 - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1494.88 Paul Gilson   Fishers, IN 376717   
2508.47 Russell Nichols   Westfield, IN 350970   Team World Bicycle Relief
3522.06 Greg Miller   Indianapolis, IN 433268   
4 Anthony Neal Elmore      
5 Mike McFall      
6562.83 Kevin Houk   Indianapolis, IN 417029   
7576.42 Bryon Horn   New Castle, IN 242128   
8590.01 Drew Wing   Pittsboro, IN 306747   

Men - Cat 2 - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1526.36 Dave Tozer   Fishers, IN 417048   
2542.27 John Wright   Carmel, IN 211129   
3558.18 David Gardner   Indianapolis, IN 351680   
4574.09 Eric Lewis   Indianapolis, IN 163589   
5590.00 Dennis Hall   Avon, IN 432995   

Men - Cat 3 - 14-Nov

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jarrod Nichols   Westfield, IN 376903   Midwest Devo

Men - Cat 3 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Finnly ONeil   Muncie, IN 426977   
2552.50 Nick Hardin   Hood River, OR 14904   
3565.00 Hayden Nelson   Avon, IN 417444   Midwest Devo
4577.50 Kyle Nelson   Avon, IN 406380   
5 Cole Moore      

Men - Cat 3 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jarrett Newby      
2 Tony Zimmerman      
3552.50 Cody Malone   Indianapolis, IN 417182   
4 Steven Jones      
5 Derrick Ferguson      
6 Sam Williamson      
7 James Moorman      
8583.75 Zachery Gochenour   Logansport 425597   
9590.00 chad sommerville   Indianapolis, IN 432284   

Men - Cat 3 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Benjamin Bontrager   Carmel, IN 430623   
2545.56 Kevin Wentz   Dunkirk 405591   
3551.12 Josh Kline   Zionsville, IN 310471   Team World Bicycle Relief
4556.68 Davis Kuykendall   Lafayette 432484   
5562.24 Abe Hundt   Indianapolis, IN 395520   DRT Racing
6 Alex Durbin      
7 Jeremy Gerrits      
8578.92 Chad Martin   Sardinia, NY 153674   
9584.48 Nate Lake   New Carlisle 395247   
10 Jonathan Mozingo      

Men - Cat 3 - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Bradley Hayes   Brazil, IN 333804   J's Bikes/IHOP
2543.85 David Primm   Avon, IN 310991   
3547.70 Scott Forthofer   Bloomington, IN 373220   
4551.55 Rick Watson   Noblesville, IN 205698   
5 Joe Price      
6 Robert Stoppel      
7 Lenio Cacula      
8 Kevin Walsh      
9570.80 Shawn Phillips   Carmel, IN 395839   
10 David Merritt      
11578.50 Brian Krull   Carmel, IN 362350   Bicycle Outfitters Indy
12582.35 David Westenberger   Jackson, MS 37805   
13586.20 Jody King   Plainfield, IN 433296   
14 Douglas White      

Men - Cat 3 - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Keith Morkal   Fishers, IN 227910   
2 Kerry Norris      

Men - Junior - 0-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Chance Buckles   Carmel, IN 433165   Midwest Devo
2 Cole Baker      
3 Nick Bennington      
4577.50 Andrew Morrison   Cicero, IN 432709   
5 Mark Ruegsegger      

Men - Junior - 11-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Marek Hayes   Brazil In 386461   
2 Jared Howorton      
3549.10 Carter Ewing   Fishers In 427404   Midwest Devo
4553.65 Cameron Buckles   Carmel 433162   Midwest Development Cycling Inc.
5558.20 Hans Holzhausen   Mc Cordsville, IN 424236   
6562.75 Ayrton Houk   Indianapolis, IN 417068   Midwest Development Cycling Inc.
7 Eddie Stillman      
8571.85 Seth Ramsey   Carmel, IN 429836   
9 Nathaniel Ruegsegger      
10 Peter Ruegsegger      
11 Aaron White      
12 Alex Wadlington      

Men - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Shane Bonness      
2565.00 Dylan Wick   North Vernon 430445   
3 Dale Siemp      

Women - Intro - 0-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brooke Elmore      
2552.50 Sarah Price   Gainesville, FL 123472   
3 Lauren Kuykendall      
4 Isabel Price      
5 Angie Price      

Women - Cat 1 - 0-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anna Jean Dallaire      
2 Maria Weese   Oxford, OH 276087   Bishop Bicycles

Women - Cat 2 - 19-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kathleen Thompson      
2 Mary Craighead   Fort Wayne, IN 254300   Cycle-Smart Grassroots Team

Women - Cat 3 - 19-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Corri Lewis   Indianapolis, IN 417025   

Women - Cat 3 - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anna Lynn Houk      
2565.00 Misty ONeil   Muncie, IN 426871   
3 Lisa Westenberger      

Women - Junior - 0-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kamden Krull   Carmel 422343   Midwest Development Cycling Inc.

Women - Junior - 11-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Diane Houk   Indianapolis, IN 417069   Midwest Development Cycling Inc.

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUOREBonk BreakerOSMOUSACDFShimanoSierra NevadaSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee