Race Results for
State Time Trial - Florida
Loxahatchee, FL
(Event Information)
View By:
Time Trial on 04/05/2014

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Frs-junior - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Clayton Zinnert   Orlando, FL 364633   Wizard Racing Development Team P/B Wizard Coaching Services
2548.33 Ethan Negas   Miami, FL 388911   
3556.66 Nicolas Raffinengo   Boynton Beach, FL 398536   Interactive Metronome p/b Mega Cycle
4564.99 Mason Mook   Jupiter 407310   Interactive Metronome p/b Mega Cycle
5573.32 Ryan Heron   Pembroke Pines, FL 426592   Interactive Metronome p/b Mega Cycle
6581.65 Isaac Wallace   Fort Lauderdale, FL 429006   Interactive Metronome p/b Mega Cycle
7589.98 Isaiah Wallace   Fort Lauderdale, FL 429010   Interactive Metronome p/b Mega Cycle
DNF Carlo Roche      

Men - Frs-junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Michael Mace   Ocala, FL 337796   Whole Athlete / Specialized
2565.00 Hunter Smith   Kissimmee, FL 393374   Wizard Racing Development Team P/B Wizard Coaching Services
3590.00 Jacob Kelley   Winter Garden, FL 394151   Orlando Road Club

Men - Frs-junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1507.33 Sandor A Delgado   Hialeah, FL 316004   Interactive Metronome p/b Mega Cycle
2514.22 John Paul Gilbert   Fort Lauderdale 347582   
3521.11 Robert Comfort   St Johns, FL 340506   Wizard Racing Development Team P/B Wizard Coaching Services
4528.00 Brian Sciba   Tallahassee 392529   RedEye Velo
5534.89 Mateo Sanchez   Lake Worth, FL 347326   Volharden
6541.78 Tate Harper   Orlando, FL 306267   Wizard Racing Development Team P/B Wizard Coaching Services
7548.67 Niall Burns   Orlando, FL 403704   Orlando Road Club
8555.56 Emile Therrien   Jacksonville, FL 393804   VeloBrew Cycling Club
9562.45 Carsten Canchola   Orlando, FL 377941   Orlando Road Club
11576.23 Ian Hall   Davie, FL 392208   Interactive Metronome p/b Mega Cycle
12583.12 Alex Supik   Fort Lauderdalecooper City, FL 393323   Interactive Metronome p/b Mega Cycle
13590.01 Dylan Carmenini   Palm City, FL 431096   
14596.90 Jerry Cabrera Jr   Weston 430970   

Men - Frs-junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1458.64 Nicholas Garcia   Cooper City, FL 389353   Interactive Metronome p/b Mega Cycle
2502.43 Frankie Gonzalez   Pembroke Pines, FL 301623   Interactive Metronome p/b Mega Cycle
3546.22 Nathaniel Worcester   Orlando, FL 367471   Interactive Metronome p/b Mega Cycle
4590.01 Albert Mallari   Jacksonville, FL 394334   VeloBrew Cycling Club

Men - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1494.88 Owen Shott   Jacksonville Beach, FL 387697   VeloBrew Cycling Club
2542.44 Timothy Walker   Port St Lucie, FL 232863   
3590.00 Tomas Velez   Miami, FL 304174   Veloce Speedwear Cycling

Men - Frs-master - 50+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1450.38 Christopher Glenn   Fort Lauderdale, FL 352370   Cool Beans Racing
2455.75 Gary Painter   Ft Wayne, IN 49932   Ft. Wayne Outfitters
3461.12 Andy Mapple   Winter Garden, FL 294004   TeamBlanko.com
4466.49 Michael Adams   Tampa, FL 231630   Gearlink p/b Roman & Gaynor Law
5471.86 Alan Korhonen   Lakeland, FL 332882   FloridaVelo
6477.23 Ken Schofield   Juno Beach, FL 207006   BikeStreet USA
7482.60 Bryan Lofton   Orange Park, FL 21461   VeloBrew Cycling Club
8487.97 Dave Lewis   Sarasota, FL 336294   FloridaVelo
9493.34 Kevin Eccleston   Lake Alfred, FL 385107   Lakeland Endurance Company LLC/Healthy Living
10498.71 Kevin Clark   Geneva, FL 360757   
11504.08 Clif Cassidy   Dallas, TX 310674   Colavita Racing, Inc.
12509.45 Roman Paczka   Sarasota, FL 181880   Sarasota Cycling Club
13514.82 Andrew Macfarlane   Miami, FL 357815   Patches Race Team
14520.19 David Ayme   Bradenton, FL 61532   
15525.56 Joseph Yaeger   Lakeland, FL 292027   West Coast Cycling
16530.93 Steven Griffith   Boca Raton, FL 195918   
17536.30 Milton Behrens   Pompano Beach, FL 297857   Pink Panthers Cycling Team
18541.67 Julius Aulisio   Lakeland, FL 187514   Treasure Coast Racing
19547.04 Vitor Alexandre   Weston, FL 235463   Colavita Racing
20552.41 Leonard Hall   Davie, FL 243202   Colavita Racing, Inc.
21557.78 Peter King   Jacksonville, FL 296941   VeloBrew Cycling Club
22563.15 Jakub Rehacek   Brooksville, FL 366178   
23568.52 Harrison Edgbert   Ormond Beach, FL 392321   Orlando Runners and Riders
24573.89 Mark Cole   Navarre 406269   
25579.26 John Tenney   Orlando, FL 364759   Orlando Runners and Riders
26584.63 Steve Reker   Tallahassee, FL 130765   RedEye Velo
99600.00 Brian Davis   Orlando, FL 359091   Treasure Coast Racing

Men - Master - 50-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1460.15 Andy Mapple   Winter Garden, FL 294004   TeamBlanko.com
2470.97 Alan Korhonen   Lakeland, FL 332882   FloridaVelo
3481.79 Ken Schofield   Juno Beach, FL 207006   BikeStreet USA
4492.61 Dave Lewis   Sarasota, FL 336294   FloridaVelo
5503.43 Kevin Clark   Geneva, FL 360757   
6514.25 Andrew Macfarlane   Miami, FL 357815   Patches Race Team
7525.07 David Ayme   Bradenton, FL 61532   
8535.89 Steven Griffith   Boca Raton, FL 195918   
9546.71 Milton Behrens   Pompano Beach, FL 297857   Pink Panthers Cycling Team
10557.53 Vitor Alexandre   Weston, FL 235463   Colavita Racing
11568.35 Leonard Hall   Davie, FL 243202   Colavita Racing, Inc.
12579.17 Peter King   Jacksonville, FL 296941   VeloBrew Cycling Club
13589.99 Jakub Rehacek   Brooksville, FL 366178   

Men - Master - 55-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1448.83 Christopher Glenn   Fort Lauderdale, FL 352370   Cool Beans Racing
2460.59 Gary Painter   Ft Wayne, IN 49932   Ft. Wayne Outfitters
3472.35 Michael Adams   Tampa, FL 231630   Gearlink p/b Roman & Gaynor Law
4484.11 Bryan Lofton   Orange Park, FL 21461   VeloBrew Cycling Club
5495.87 Kevin Eccleston   Lake Alfred, FL 385107   Lakeland Endurance Company LLC/Healthy Living
6507.63 Clif Cassidy   Dallas, TX 310674   Colavita Racing, Inc.
7519.39 Roman Paczka   Sarasota, FL 181880   Sarasota Cycling Club
8531.15 Joseph Yaeger   Lakeland, FL 292027   West Coast Cycling
9542.91 Julius Aulisio   Lakeland, FL 187514   Treasure Coast Racing
10554.67 Harrison Edgbert   Ormond Beach, FL 392321   Orlando Runners and Riders
11566.43 Mark Cole   Navarre 406269   
12578.19 John Tenney   Orlando, FL 364759   Orlando Runners and Riders
13589.95 Steve Reker   Tallahassee, FL 130765   RedEye Velo

Men - Master - 60-64

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Richard Abreu   Miami 341592   
2552.50 John Randolph   Naples, FL 391173   FloridaVelo
3565.00 Greg Algood   Oldsmar, FL 259650   FloridaVelo
4577.50 Robert Tyler   Winter Garden, FL 108046   Orlando Road Club
5590.00 Richard Hallick   Fort Lauderdale, FL 45420   

Men - Master - 65-69

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Craig Manchen   Naples, FL 139867   FloridaVelo
2556.67 John Wells   Palm City, FL 63912   
3573.34 Wayne Tolliver   Ormond Beach, FL 78632   
4590.01 Manuel Aguilera   Wellington, FL 61905   Relentless Bicycles

Men - Master - 70-74

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Eric Lippens   Naples, FL 376574   FloridaVelo
2556.67 Allen Hughes   Tarpon Springs, FL 335424   FloridaVelo
3573.34 Darryl Troy   West Palm Beach, FL 218952   
4590.01 Steve Agronick   Villages, FL 1209   Florida Masters Cycling

Men - Master - 75-79

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Robert Burns   Little Torch Key, FL 49728   Team Mack Racing Assoc. LTD
2565.00 Leonard Altamura   Oldsmar, FL 335376   FloridaVelo
3590.00 Tomasz Radzikowski   Dunnellon, FL 199233   

Men - Master - 80-84

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Charles Kleim   Saint Petersburg, FL 225650   

Men - Frs-junior - 9-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Devin Sharrit   Orlando, FL 425179   Colavita Racing
2 Tyler Mlujeak   Pembroke Pines 426602   Interactive Metronome p/b Mega Cycle

Men - Pro/Cat 1/2 - Frs

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1395.89 Yip Tsang (1 - Cat1)   Davie, FL 204595   Performance Team by Rossetti
2416.77 Fredd Matute   Fort Lauderdale, FL 305523   Performance Team by Rossetti
3437.65 Grant Potter (2 - Cat1)   Parkland, FL 73508   Colavita-Stradalli Cycle
4458.53 Shane Braley (3 - Cat1)   Stuart, FL 139426   Finish Strong Elite Cycling Team p/b GCB
5479.41 Kyle Kelly (1 - Cat2)   Naples, FL 371658   Naples Cyclery p/b Airport Kia
6500.29 Steven Mlujeak (4 - Cat1)   Pembroke Pines, FL 24653   Interactive Metronome p/b Mega Cycle
7521.17 Walker Owen (2 - Cat2)   Gainesville, FL 289714   SWIFT RACING
8542.05 Frankie Gonzalez (3 - Cat2)   Pembroke Pines, FL 301623   Interactive Metronome p/b Mega Cycle

Men - Cat 1/2/3 - Frs-master - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1461.65 Blain Reeves (1 - Cat2)   Pembroke Pines, FL 71611   BikeStreet USA
2470.82 Andrew Mills (2 - Cat2)   Orlando, FL 159112   TeamBlanko.com
3479.99 Jose Rodriguez (1 - Cat3)   Miami, FL 340500   
4489.15 Andrew Miller (1 - Cat1)   Jacksonville, FL 152659   VeloBrew Cycling Club
5498.32 Victor Lavinsky (3 - Cat2)   Deerfield Beach, FL 247860   zMotion Cycling Team/Club
6507.49 Greg Cousins (4 - Cat2)   Pompano Beach, FL 257512   Morgan Stanley Cycling Team
7516.66 Ward Bates (5 - Cat2)   Maitland, FL 2871   TeamBlanko.com
8525.83 Patrick Robinson   Hollywood, FL 417286   
9534.99 Jonet Hernandez (6 - Cat2)   Fort Lauderdale, FL 235127   
10544.16 Keith Lechleidner (2 - Cat3)   Neptune Beach, FL 56075   
11553.33 Dan Valdes (7 - Cat2)   Plantation, FL 202522   Cool Beans Racing
12562.50 Tony Alvarez (3 - Cat3)   Deerfield Beach, FL 295844   Pink Panthers Cycling Team
13571.66 Nate Adler (8 - Cat2)   North Palm Beach, FL 203360   Cool Beans Racing
14580.83 Ashton Hulscher (9 - Cat2)   West Palm Beach, FL 348346   Cool Beans Racing
15590.00 Roy Foley (10 - Cat2)   Lithia, FL 280524   Sons of SeaSucker

Men - Cat 1/2/3 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1493.83 Andrew Mills (1 - Cat2)   Orlando, FL 159112   TeamBlanko.com
2513.06 Andrew Miller (1 - Cat1)   Jacksonville, FL 152659   VeloBrew Cycling Club
3532.29 Victor Lavinsky (2 - Cat2)   Deerfield Beach, FL 247860   zMotion Cycling Team/Club
4551.52 Jonet Hernandez (3 - Cat2)   Fort Lauderdale, FL 235127   
5570.75 Nate Adler (4 - Cat2)   North Palm Beach, FL 203360   Cool Beans Racing
6589.98 Ashton Hulscher (5 - Cat2)   West Palm Beach, FL 348346   Cool Beans Racing

Men - Cat 1/2/3 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1471.28 Jose Rodriguez (1 - Cat3)   Miami, FL 340500   
2495.02 Ward Bates (1 - Cat2)   Maitland, FL 2871   TeamBlanko.com
3518.76 Patrick Robinson   Hollywood, FL 417286   
4542.50 Dan Valdes (2 - Cat2)   Plantation, FL 202522   Cool Beans Racing
5566.24 Tony Alvarez (2 - Cat3)   Deerfield Beach, FL 295844   Pink Panthers Cycling Team
6589.98 Roy Foley (3 - Cat2)   Lithia, FL 280524   Sons of SeaSucker

Men - Cat 1/2/3 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1464.31 Blain Reeves (1 - Cat2)   Pembroke Pines, FL 71611   BikeStreet USA
2527.15 Greg Cousins (2 - Cat2)   Pompano Beach, FL 257512   Morgan Stanley Cycling Team
3589.99 Keith Lechleidner (1 - Cat3)   Neptune Beach, FL 56075   

Men - Cat 3 - Frs

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1486.00 Pete Jones   Gainesville , FL 280789   VeloBrew Cycling Club
2506.80 Jeffrey Vivo   South Palm Beach, FL 307886   Relentless Bicycles
3527.60 Nicholas Garcia   Cooper City, FL 389353   Interactive Metronome p/b Mega Cycle
4548.40 John Paul   Greencastle In 364662   J's Bikes/IHOP
5569.20 Josh Detwiler   Orlando 386018   High Country Development Team
6590.00 Cecilio Farinas   West Palm Beach, FL 187458   

Men - Cat 4 - Frs

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1517.46 Jason Davis   Orlando, FL 364677   
2528.06 John Doyle   Ponte Vedra Beach Florida  401560   VeloBrew Cycling Club
3538.66 Reginald Mittelsdorf   Daytona Beach, FL 379004   R & M
4549.26 Edgar Maldonado   Miramar, FL 374522   Colavita Racing
5559.86 Tom Redpath   Pittsburgh Pa 338264   US Military Cycling Team

Men - Cat 4/5 - Frs-master - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Edgar Maldonado (1 - Cat4)   Miramar, FL 374522   Colavita Racing
2543.85 Azari Arrocha (2 - Cat4)   Homestead, FL 349442   Patches Race Team
3547.69 Dave Severn (3 - Cat4)   Cape Canaveral, FL 299991   R & M
4551.54 chris martin   Boynton Beach, FL 313154   
5555.38 Rick Luise   Palmbeachgardens, FL 284250   
6559.23 Javier Hidalgo   Miami, FL 430959   
7563.08 Patrick Monlevade   Bocaraton, FL 279645   
8566.92 Allan Kozich (4 - Cat4)   Coral Springs, FL 192870   Hammer Nutrition
9570.77 Gaston Diaz (1 - Cat5)   Lake Worth, FL 394511   LCTrainsmart Sports Club
10574.62 Omelio Rufin (5 - Cat4)   Miami, FL 297191   Pro Cycling Miami
11578.46 Douglas Wallace (2 - Cat5)   Plantation 430624   
12582.31 Kevin Channer (6 - Cat4)   Deerfield Beach, FL 164776   
99600.00 Alexis Fernandez (7 - Cat4)   Tampa, FL 148262   West Coast Cycling
99600.00 Scott Wu   Boca Raton, FL 279614   

Men - Cat 4/5 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Javier Hidalgo   Miami, FL 430959   
2565.00 Patrick Monlevade   Bocaraton, FL 279645   
3590.00 Gaston Diaz (1 - Cat5)   Lake Worth, FL 394511   LCTrainsmart Sports Club

Men - Cat 4/5 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Edgar Maldonado (1 - Cat4)   Miramar, FL 374522   Colavita Racing
2556.67 chris martin   Boynton Beach, FL 313154   
3573.34 Douglas Wallace (1 - Cat5)   Plantation 430624   
4590.01 Kevin Channer (2 - Cat4)   Deerfield Beach, FL 164776   

Men - Cat 4/5 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Azari Arrocha (1 - Cat4)   Homestead, FL 349442   Patches Race Team
2552.50 Dave Severn (2 - Cat4)   Cape Canaveral, FL 299991   R & M
3565.00 Rick Luise   Palmbeachgardens, FL 284250   
4577.50 Allan Kozich (3 - Cat4)   Coral Springs, FL 192870   Hammer Nutrition
5590.00 Omelio Rufin (4 - Cat4)   Miami, FL 297191   Pro Cycling Miami

Men - Cat 5 - Frs

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Ryan Post   Estero, FL 352866   
2545.00 Kenneth Rodgers   Rockledge 387750   
3550.00 Paul Bayne   Riviera Beach, FL 337070   
4555.00 Omar Machiste   Weston, FL 387937   Colavita Racing, Inc.
5560.00 Dustin Brody   Fort Lauderdale, FL 419223   Cool Beans Racing
6565.00 Paul monteverde   Hialeah, FL 430826   Patches Race Team
7570.00 Matthew Bowen   Orlando, FL 375060   
8575.00 John Wells   Palm City, FL 63912   
9580.00 Adam Goldstein   Sanford, FL 205790   
10585.00 Vince Batista   Boynton Beach, FL 419105   
11590.00 Salomon Canchola   Orlando, FL 424892   Orlando Road Club

Women - Frs-junior - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Hayley Diemar   Jupiter, FL 368867   
2552.50 Ava Sykes   Seminole, FL 364652   Triton Multisport Cycling Team
3565.00 Samantha Morrison   Fleming Island 394650   VeloBrew Cycling Club
4577.50 Megan Buchanan   Windermere, FL 416902   
5590.00 Gabriella Dixon   Riverview, FL 401296   Triton Multisport Cycling Team

Women - Frs-junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Emily Cooper   Clermont, FL 305285   Wizard Racing Development Team P/B Wizard Coaching Services

Women - Frs-junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zoe Mullins   Winter Garden, FL 290669   TWENTY16 Junior Development Team

Women - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Julia Worden   Ocala, FL 416498   
2 Mayte Velazquez   Miramar, FL 362220   Colavita Racing

Women - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1501.59 Laurie King   Saint Petersburg, FL 341168   FloridaVelo
2545.79 Sheila Cousins   Pompano Beach, FL 256789   Morgan Stanley Cycling Team
3589.99 Jessica Vanderbrook   Boca Raton, FL 428852   

Women - Master - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1537.79 Debbie Phelps   Rockledge, FL 332820   Infinity Bike Shop
2544.32 Kathy Petrillo   Jupiter, FL 390139   
3550.85 Sharon Williams   Lakeland, FL 275596   West Coast Cycling
4557.38 Lisa Schneider   Boca Raton, FL 221768   Vanderkitten VIP
5563.91 Suzanne Senzatimore   West Palm Beach, FL 431444   
6570.44 Teresa Camacho   Miami, FL 237043   Pista Elite
7576.97 Debra Jozwiak   Palm Harbor, FL 404296   
8583.50 Debra Sikorski   Treasure Island, FL 341430   
9590.03 Sharon Scheppele   Daytona Beach, FL 422522   R & M

Women - Master - 60+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Judith Shepard   Odessa, FL 359201   Outspokin Bicycles

Women - Frs-junior - 9-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Courtney Diemar   Jupiter, FL 368873   
2 Mallory Bryan   Land O Lakes, FL 419259   AAA Cycling Team

Women - Pro/Cat 1/2 - Frs

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rebecca Clark (1 - Cat2)   Lakeland, FL 151788   Lakeland Endurance Company LLC/Healthy Living
2 Debbie Phelps (2 - Cat2)   Rockledge, FL 332820   Infinity Bike Shop

Women - Cat 3 - Frs

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeanine Seeger   Boynton Beach, FL 369256   
2 Theresa Kelly   Naples, FL 307387   FloridaVelo

Women - Cat 4 - Frs

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Rachel Starnes   Neptune Beach, FL 422936   DelaFina
2556.67 Paige Kelly   Naples 393733   FloridaVelo
3573.34 Mayte Velazquez   Miramar, FL 362220   Colavita Racing
4590.01 Tara Smith   Kissimmee, FL 389418   Team Kyles Bike Shop

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoUSACDFBonk BreakerSpySierra NevadaOSMOCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee