Race Results for
Ronde van Palouse
Spangle, WA
(Event Information)
View By:
Road Race on 04/12/2014

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1155.56 Owen Gillott (1 - Cat1)   Brisbane Australia2:54:04 381623   Herriott Sports Performance
2169.08 Ian Baldwin (2 - Cat1)   Bellingham, WA2:54:08 282722   Broadmark Capital
3182.61 Kaler Marshall (3 - Cat1)   Walla Walla, WA2:54:11 321012   Audi
4196.13 David Richter (4 - Cat1)   Seattle, WA2:54:11 29781   HSP
5209.66 Colby Wait-Molyneux (5 - Cat1)   Vancouver, WA2:54:16 293479   Hagens Berman U-23
6223.18 Carson Miller   Seattle, WA2:54:25 203931   UCI CT: Jamis Hagens Berman
7236.71 Brian Hitchcock (6 - Cat1)   Seattle, WA2:54:42 284741   HSP
8 Sebastian Trillini   2:54:42   Stanford University
9263.75 Aaron Shaw (7 - Cat1)   Seattle, WA2:56:43 128315   HSP
10277.28 Steven Wilssens (8 - Cat1)   Bothell, WA3:00:57 287991   Audi
11290.80 Tavish Taylor (1 - Cat2)   Port Angeles3:01:05 198253   Audi
12304.33 Daniel Gay (9 - Cat1)   Temecula, CA3:01:05 214863   Hagens Berman U-23
13317.85 Bill Booth (2 - Cat2)   Seattle, WA3:02:42 333350   Cycle U / Apex Racing
14331.38 Jared Nelson (10 - Cat1)   Bozeman, MT3:02:44 118749   Team Rockford / Clif
15344.90 John Shalekbriski (11 - Cat1)   Spokane, WA3:09:31 259043   US Military Cycling Team
16358.42 Christopher Carter (3 - Cat2)   Fountain Hills, AZ3:09:31 306854   Shuksan Velo Club Race Team
17371.95 Elliot Bassett (4 - Cat2)   Missoula, MT3:09:33 198926   Jacobson-Schutte Racing
18385.47 Daniel Vasichek (12 - Cat1)   Great Falls, MT3:09:50 236861   Jacobson-Schutte Racing
19399.00 Michael Gaertner (5 - Cat2)   Coeur D Alene, ID3:09:59 12623   
20412.52 Shawn Howard (6 - Cat2)   Colbert, WA3:10:02 190844   
21426.05 Joshua Tack (13 - Cat1)   Missoula, MT3:11:22 147856   Jacobson-Schutte Racing
22439.57 Russell Schneider (7 - Cat2)   Whitefish, MT3:13:35 58454   Flathead Cycling Race Team
23453.09 Travis Biechele (8 - Cat2)   Seattle, WA3:19:41 294358   Cycle U / Apex Racing
24466.62 Jason Cemanski (9 - Cat2)   Waterloo Wi3:19:44 318408   Cycle U / Apex Racing
DNF Jordan Cullen (Cat1)   Hudson, WIDNF 229280   Hagens Berman U-23
DNF Jacob Macarthur (Cat1)   Wenatchee, WADNF 203580   Keller Rohrback Cycling

Men - Cat 1/2/3/4 - Master - 40+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1400.28 Eric Greenberg (1 - Cat2)   Whitefish, MT2:05:27 70392   Flathead Cycling Race Team
2410.14 Tony Brugliera (1 - Cat3)   Anchorage, AK2:05:29 5226   Kryki Sports
3420.00 Martin Turek (2 - Cat2)   North Bend, WA2:07:09 336434   Este Racing
4429.86 Travis Coleman (2 - Cat3)   Spokane, WA2:08:03 60581   River City Red
5439.72 Jerry Long (3 - Cat2)   Moscow, ID2:08:03 202427   Vertical Earth
6449.58 Shane Lynch (3 - Cat3)   Spokane, WA2:08:07 67129   Spokane Rocket Velo
7459.44 Dennis Bartlett (4 - Cat3)   Seattle, WA2:08:10 49565   bikesport racing team
8469.30 Tim Noonan (5 - Cat3)   Whitefish, MT2:08:34 151146   Flathead Cycling Race Team
9479.16 Douglas Carlton (1 - Cat1)   Bellevue, WA2:08:50 56819   Keller Rohrback Cycling
10489.01 Cameron York (6 - Cat3)   Colbert, WA2:09:41 148725   Two Wheeler/Specialized
11498.87 Tim Smith (4 - Cat2)   Olympia, WA2:13:11 241621   SCCA/Starbucks Cycling
12508.73 Joshua Messinger (7 - Cat3)   Spokane, WA2:15:28 100267   River City Red
13518.59 Andrei Mylroie (8 - Cat3)   Spokane, WA2:20:00 104099   G.S. Gap
14528.45 Thomas Miller (9 - Cat3)   Saint Maries, ID2:25:40 24486   
15 Marcello Garrisi   2:28:29   
16548.17 Jason Connell (5 - Cat2)   Lynnwood, WA2:34:45 305679   Cycle U / Apex Racing
17558.03 Maxwell Coleman (10 - Cat3)   Walla Walla, WA2:34:45 7366   Audi
DNF Peter Avolio (Cat3)   Issaquah, WADNF 288366   HSP
DNF Patrick Bulger (Cat4)   Spokane, WADNF 5401   

Men - Cat 1/2/3/4 - Master - 50+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1452.74 Paul Main (1 - Cat3)   Spokane, WA2:08:15 49133   River City Red
2464.18 Ronald Sielinski (2 - Cat3)   Redmond, WA2:08:25 260190   Therapeutic Associates Racing
3475.61 Paul Lastayo (3 - Cat3)   Salt Lake City, UT2:08:41 270312   Ski Utah Cycling Team
4487.05 Brent Schlangen (4 - Cat3)   Spokane, WA2:10:05 186970   Baddlands Cycling Club
5498.49 Jon Magnuson (5 - Cat3)   Richland, WA2:16:34 57426   Chinook Cycling
6509.93 Brian Marsh   Castlegar Bc2:17:02 351032   
7521.37 Eric Abbott (6 - Cat3)   Seattle, WA2:17:02 310882   Union Bay Cycling/Bikesale.com
8532.81 Rocky Crocker (1 - Cat4)   Wenatchee, WA2:19:22 180676   Team W.A.R.
9544.25 Timothy Crum (2 - Cat4)   Spokane, WA2:25:07 94190   
10555.68 Mark Monroe (3 - Cat4)   Coeur D Alene, ID2:25:07 253843   Two Wheeler/Specialized
11567.12 Joe Anchondo (4 - Cat4)   Coeur D Alene, ID2:25:23 313690   Vertical Earth
12578.56 Rich Sherwood (5 - Cat4)   Spokane, WA2:26:07 32459   Coeur d 'Alene Velo Racers (CDAVR)
13590.00 Randall Smith (7 - Cat3)   Malaga, WA2:38:09 168036   
DNF Doug Hicks   DNF   Orlando Road Club

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1396.58 Neal Joslyn   Bremerton Wa3:09:36 367119   Hagens Berman-Society Consulting
2413.44 Andy Anderson   Spokane, WA3:13:28 367866   Bandit Elite Racing
3430.29 Nigel Davies   Spokane 3:13:31 360719   Bandit Elite Racing
4447.15 Richie Frahm   Spokane, WA3:13:31 383352   River City Red
5464.01 Creighton Lowe   Coeur D'alene, ID3:13:31 313318   Premier Credit Racing
6480.86 Ludo Max   Seattle, WA3:13:31 355916   HSP
7497.72 Graham Christensen   Coeur D Alene, ID3:13:31 253865   Vertical Earth
8514.57 Henry Hamby   Spokane, WA3:13:49 283095   River City Red
9531.43 Kevin Thonney   Walla Walla, WA3:13:56 367560   
10548.29 Jed Barden   Spokane, WA3:18:34 292436   River City Red
11565.14 William Knudsen   Spokane, WA3:19:16 133739   Bandit Elite Racing
12582.00 Jordan Bressler   Dupont, WA3:24:21 358593   Olympia Orthopaedic Associates
DNF Eric Mathis   College Place, WADNF 305771   Audi
DNF Kevin Gest   Spokane, WADNF 310597   Baddlands Cycling Club
DNF Bracken Spencer   Fishtail, MTDNF 380504   International Christian Cycling Club

Men - Cat 4/5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1473.10 Leif Olson   Issaquah, WA2:00:03 360621   Este Racing
2476.53 Volodymyr Kuzmenko   Kirkland2:00:03 378217   Este Racing
3479.97 John Kercher   Spokane, WA2:06:02 228076   Bandit Elite Racing
4483.41 Richard Barnwell (1 - Cat4)   Mercer Island, WA2:06:02 72682   Cycle U / Apex Racing
5486.85 Brant Miller (1 - Cat5)   Spearfish2:06:19 416187   Palouse Bicycle Racing
6490.29 Michael Marler (2 - Cat4)   Bothell, WA2:07:47 361136   Slalom Consulting Racing
7493.73 Christopher Hogan   Spokane, WA2:07:54 404681   Bandit Elite Racing
8497.16 Daniel Fealk (2 - Cat5)   Seattle, WA2:08:25 71119   
9500.60 Mark Deming (3 - Cat5)   Moscow Id2:08:29 416901   Palouse Bicycle Racing
10504.04 Lance Mcpeak (3 - Cat4)   Walla Walla, WA2:08:42 335916   L'Ecole No. 41
11507.48 Ian Smith (4 - Cat5)   Coeur D Alene Id2:09:11 398230   Vertical Earth
12510.92 Ryan Pursley (4 - Cat4)   Spokane, WA2:09:39 367641   River City Red
13514.36 Abdean Smith (5 - Cat4)   Spokane Wa2:12:40 396538   Baddlands Cycling Club
14517.79 Jason Marshall (5 - Cat5)   Pot Falls2:15:27 358486   
15 Travis Hauck   2:15:33   
16524.67 Matt Krahn (6 - Cat5)   Clarkston, WA2:15:54 374757   Palouse Bicycle Racing
17528.11 Matt Cusack   Spokane, WA2:16:03 368185   Bandit Elite Racing
18531.55 Tom Hungerford (6 - Cat4)   Rockford, WA2:16:09 281779   The Bike Hub
19534.99 Francisco Pons (7 - Cat4)   Maple Valley, WA2:18:36 276266   Fischer Plumbing Cycling Team
20538.42 Craig Vander Hart (7 - Cat5)   Wenatchee, WA2:19:54 430075   Wenatchee Valley Velo
21541.86 Michael Mcguffin (8 - Cat4)   Mercer Island, WA2:21:15 331382   Seattle Super Squadra
22545.30 Erik Philipson   Seattle, WA2:22:33 281375   Hagens Berman-Society Consulting
23548.74 Luther Riley (8 - Cat5)   Spokane2:22:33 425853   
24552.18 Chris Mayer (9 - Cat4)   Seattle Wa2:22:40 113792   Therapeutic Associates Racing
25555.62 Mark Statema (10 - Cat4)   Spokane, WA2:25:22 303646   Emde Sports - Fitness Fanatics
26 Jared Schmautz   2:25:47   
27562.49 Mitchell Wayerski   Spokane, WA2:27:19 402121   
28565.93 Steven Bristow   Kellogg, ID2:32:48 402865   
29569.37 Troy Blood (9 - Cat5)   Hayden Lake, ID2:32:49 295648   
30572.81 Stephen Ayers (10 - Cat5)   Coeur D Alene, ID2:32:49 419138   
31 Steve Rivers   2:36:20   
32579.68 Steven Bleifuhs (11 - Cat4)   Mercer Island Wa2:40:11 70153   Cucina Fresca Cycling Team
33583.12 William Kerr (11 - Cat5)   Moscow, ID2:44:42 399727   Palouse Bicycle Racing
34586.56 David Wineinger (12 - Cat5)   Hayden Lake, ID2:51:13 108788   
35590.00 Aaron Vorhies (12 - Cat4)   Spokane, WA3:06:30 168524   US Military Cycling Team
DNF Steve Bertrand (Cat4)   Fairchild Air Force Base, WADNF 357289   US Military Cycling Team
DNF Michael Marler (Cat4)   Bothell, WADNF 361136   Slalom Consulting Racing
DNF Deacon Band (Cat5)   Spokane, WADNF 334980   The Bike Hub

Men - Master - 60+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1513.10 Walt Chauner (1 - Cat3)   Whitefish, MT2:15:33 212574   
2 Tom Heywor   2:32:24   
3530.19 Larry Adams (2 - Cat3)   Spokane, WA2:35:19 68736   Emde Sports - Fitness Fanatics
4538.74 Warren Walker (1 - Cat5)   Spokane2:35:48 404927   Baddlands Cycling Club
5547.28 James Bower (1 - Cat4)   Coeur D Alene, ID2:36:48 305672   Baddlands Cycling Club
6555.82 Rick Matthews (2 - Cat4)   Spokane, WA2:39:52 278811   Baddlands Cycling Club
7564.37 Stuart Fealk (3 - Cat4)   Spokane, WA2:44:07 50005   Emde Sports
8572.91 Gary Magonigle (2 - Cat5)   Olympia2:52:59 401671   Baddlands Cycling Club
9581.46 Gordy Bolstad (3 - Cat3)   Snohomish, WA3:01:02 206957   Bikesale.com
10590.00 Joseph Myers (3 - Cat5)   Bayview, ID3:10:06 193875   Two Wheeler/Specialized
DNF Kenneth Rudy (Cat4)   Spokane, WADNF 367974   Baddlands Cycling Club

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1411.42 Jennifer Gaertner (1 - Cat1)   Coeur D Alene, ID2:14:22 22279   
2429.27 Anna Dingman (1 - Cat2)   Bozeman, MT2:20:23 248346   Team Rockford / Clif
3447.13 Annemarije Rook (2 - Cat2)   Seattle, WA2:21:06 332470   Team Group Health
4464.99 Jennifer Burtner (2 - Cat1)   Olympia, WA2:25:28 273510   SCCA/Starbucks Cycling
5482.85 Betsy Cordes (3 - Cat2)   Moscow, ID2:34:18 52603   Palouse Bicycle Racing
6500.71 Elizabeth Peterson (1 - Cat3)   Seattle, WA2:35:54 304994   Hagens Berman-Society Consulting
7518.57 Jennifer Burke (2 - Cat3)   Spokane, WA2:36:15 297831   Baddlands Cycling Club
8536.42 Leina Tani (3 - Cat3)   Seattle, WA2:39:35 270801   Team Group Health
9554.28 Alicia King (4 - Cat3)   Seattle Wa2:42:58 368371   Hagens Berman-Society Consulting
10572.14 Lb Kregenow (5 - Cat3)   Seattle, WA2:49:45 239673   Team Group Health
11590.00 Amanda Mcnabb (6 - Cat3)   Lynnwood, WA3:00:46 236233   Team Group Health
DNF Kristen Walker (Cat3)   Seattle, WADNF 304902   Hagens Berman-Society Consulting

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Olivia Maurey   Port Orange Fl.2:33:44 233753   
2552.50 Amanda Anttilaoza   Port Orchard Wa2:38:47 393441   Team Group Health
3565.00 Molly Blust   Walla Walla, WA2:56:22 304669   Hagens Berman-Society Consulting
4577.50 Kelly Davis   Everett, WA2:58:49 393360   Team Group Health
5590.00 Linda Park   Kent3:10:07 393546   Team Group Health
DNF Melanie Bergman   Spokane, WADNF 273153   Zuster Cycling Team

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerOSMOShimanoSpySierra NevadaUSACDFCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee