Race Results for
Race Around the Farm
Gilbert, AZ
(Event Information)
View By:
This is a non-competitive event
Cyclo-cross on 12/07/2013

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat. 5 - Open - 10+

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bryan VAHJEN   Scottsdale, AZ00:29:17 305513   Bicycle Ranch
2 Nate REES   Apache Jct, AZ00:29:34 287405   Two-Wheel Jones Racing
3 Kason SMITH   Phoenix, AZ00:30:10 418472   San Tan Racing
4 Timothy MILLER   Sedona, AZ00:30:41 357100   San Tan Racing
5 Davis MCNEIL   Mesa, AZ00:32:19 304106   DNA Cycles Racing
6 Steve GIBBS   Tempe, AZ00:32:24 416248   San Tan Racing
7 Zach MARINELLA   Chandler, AZ00:34:15 380065   Tribe Multisport
8 Jeff BOYD   00:35:58   
DNP Zachary KINSFATHER   Mesa, AZDNF 366163   
DNF Craig MORTON   Glendale, AZDNS 228398   DNA Cycles Racing

Men - Cat. 3/4 - Open - 10+

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Riley POST (1 - Cat4)   Mesa, AZ00:40:11 304506   
2 Jason CAMPBELL (2 - Cat4)   Gilbert, AZ00:40:33 394721   
3 Brandon MCNULTY (3 - Cat4)   Phoenix, AZ00:40:53 275694   Landis/Trek
4 Mark BIBBEY   Chandler, AZ00:41:00 254986   BicycleRadio
5 Michael CRAMER   Mesa, AZ00:41:07 359876   San Tan Racing
6 Jason HALL   Gilbert, AZ00:42:08 296591   Bicycle Haus Racing
7 Carlos ZAMORA   Phoenix, AZ00:42:21 52255   Swiss American Bicycle Club
8 Josh CHRISTENSEN   Phoenix, AZ00:42:29 96858   Carlos O'Briens Racing
9 Richard WOODROFFE (4 - Cat4)   Cave Creek, AZ00:42:43 361951   
10 Don ELDRIDGE (5 - Cat4)   Mesa, AZ00:43:15 157555   DNA Cycles Racing
11 Phil PANIPINTO (6 - Cat4)   Mesa, AZ00:43:47 271861   Two-Wheel Jones Racing
12 Jeffrey ACKLEY (7 - Cat4)   Phoenix, AZ00:44:01 306128   Cycle-Smart, Inc.
13 Sean MCCORMACK (8 - Cat4)   Buckeye, AZ00:44:11 324434   
14 Travis JONES   Mesa, AZ00:47:02 303083   Two-Wheel Jones Racing
15 Darryn FESSEL (9 - Cat4)   Cincinnati Oh01:00:00 302129   7 Hills Racing Inc
16 Ryan WOODROFFE (10 - Cat4)   Cave Creek, AZ01:00:00 364891   
17 Katherine FARAGO   Mesa, AZ01:00:00 141474   Global Bikes Racing / Specialized
18 Mickey CHEAH (11 - Cat4)   Cambridge, MA01:00:00 394304   ASU Cycling
DNP Daisy WARD   Flagstaff, AZDNF 354060   
DNP Constantin SCHREIBER (Cat4)   Tempe, AZDNF 391278   
DNF Robert FORD (Cat4)   Mesa, AZDNS 12014   
DNF Joshua STRAUSS (Cat4)   Tucson, AZDNS 325506   TriSports Cycling/Eclipse Racing

Men - Cat. 1/2/3/4/5 - Open - 10+

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jason SAGER   Ogden, UT00:42:21 31059   Angry Catfish
2 Tyler COPLEA   Chandler00:42:23 196300   MTB PRO Team: ORBEA-TUFF SHED
3 Kyle REEDY   Mesa, AZ00:43:09 195891   Unity Racing
4 Hunter KEATING   Gilbert, AZ00:43:11 305340   
5 Michael VANDERBERG (1 - Cat2)   Flagstaff, AZ00:44:28 36397   Appalachian Bicycle Racing Association
6 John SAWASKY   Flagstaff, AZ00:44:49 80638   
7 Michael CASTRO   Phoenix, AZ00:44:51 288720   Bicycle Ranch
8 Sam GROSS   Cave Creek00:45:06 292354   
9 Brad WILHELM   Maricopa, AZ00:45:41 213645   
10 Nick THOMAS   Phoenix, AZ00:45:47 352702   AZ Devo
11 Quinn KEOGH   Tucson, AZ00:45:51 254092   UCI CT: Team Exergy
12 Darryn BIGGERSTAFF (2 - Cat2)   Canon City, CO00:46:43 88544   
13 Reid BAKER (1 - Cat3)   Phoenix, AZ00:47:47 108129   Broken Films Racing
14 Scott ARNOLD (3 - Cat2)   Phoenix, AZ00:47:56 1957   Athlete Octane
DNP Thomas KEATING (Cat2)   Scottsdale, AZDNF 304118   
DNP Nathan FRANKE (Cat3)   Phoenix, AZDNF 151972   FASTER Performance Center
DNP Phil PANIPINTO (Cat4)   Mesa, AZDNF 271861   Two-Wheel Jones Racing
DNP Constantin SCHREIBER (Cat4)   Tempe, AZDNF 391278   
DNP Mickey CHEAH (Cat4)   Cambridge, MADNF 394304   ASU Cycling
DNF Bob DOWNS (Cat2)   Madison, WIDNS 9947   

Men - Cat. 1/2/3/4/5 - Juniors - 10-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brandon MCNULTY (1 - Cat4)   Phoenix, AZ00:31:26 275694   Landis/Trek
2 Wes JOHNSON (2 - Cat4)   Cornville00:32:39 368915   
3 Ryan WOODROFFE (3 - Cat4)   Cave Creek, AZ00:35:37 364891   
4 Randy WEIS   Gilbert, AZ01:00:00 57466   
5 Noah SCHROEDER (4 - Cat4)   Gilbert Az01:00:00 392083   

Men - Cat. 1/2/3/4/5 - Masters - 35+

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jason SAGER   Ogden, UT00:32:47 31059   Angry Catfish
2 Kyle REEDY   Mesa, AZ00:32:47 195891   Unity Racing
3 Michael CASTRO   Phoenix, AZ00:33:26 288720   Bicycle Ranch
4 Rich WEIS   Gilbert, AZ00:33:30 57466   
5 Michael VANDERBERG (1 - Cat2)   Flagstaff, AZ00:34:20 36397   Appalachian Bicycle Racing Association
6 Lance RUNYAN   Mesa, AZ00:34:52 201139   Unity Racing
7 Jeff BAYLOR (1 - Cat3)   Scottsdale, AZ00:35:25 282609   Bicycle Ranch
8 Scott ARNOLD (2 - Cat2)   Phoenix, AZ00:36:55 1957   Athlete Octane
9 Timothy MILLER (1 - Cat4)   Sedona, AZ00:37:56 357100   San Tan Racing
10 John RITTER (2 - Cat4)   Gilbert, AZ01:00:00 275293   Bicycle Ranch
11 Don ELDRIDGE (3 - Cat4)   Mesa, AZ01:00:00 157555   DNA Cycles Racing
12 Reid BAKER (2 - Cat3)   Phoenix, AZ01:00:00 108129   Broken Films Racing
DNP Riley POST (Cat4)   Mesa, AZDNF 304506   
DNP Josh ROBERTSON   Phoenix, AZDNF 30139   
DNF Matthew DEMICCO (Cat3)   Mesa, AZDNS 299755   CrankyCross
DNF Darryn BIGGERSTAFF (Cat2)   Canon City, CODNS 88544   

Men - Cat. 1/2/3/4/5 - Masters - 50+

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Daryll MCKENZIE   Marana, AZ00:34:50 138171   
2 Steve MCNAMEE (1 - Cat2)   Scottsdale, AZ00:35:21 189612   Le Scomparse Cycling Team
3 Wayne GORRY   Payson, AZ00:36:34 13741   
4 Michael O'DONNELL (1 - Cat3)   Flagstaff, AZ00:36:57 212160   Absolute Bikes Team
5 Jim PENN (1 - Cat4)   Goodyear, AZ00:36:59 41867   Athlete Octane
6 James JOHNSON (2 - Cat4)   Cornville Az01:00:00 46530   Absolute Bikes Team
7 Richard WOODROFFE (3 - Cat4)   Cave Creek, AZ01:00:00 361951   
8 Paul KOURY (4 - Cat4)   Phoenix, AZ01:00:00 392712   San Tan Racing
9 Brian SCHAUER (5 - Cat4)   Chandler, AZ01:00:00 389973   Team Army-USAC
10 Dale AGAR (6 - Cat4)   Sun Lakes, AZ01:00:00 254131   Focus Racing
DNP Bob DOWNS (Cat2)   Madison, WIDNF 9947   

Women - Cat. 1/2/3/4 - Open - 10+

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Debbie HUNTER (1 - Cat3)   Scottsdale, AZ00:33:24 305458   Bicycle Ranch
2 Taylor SHEKELL   Tucson, AZ00:34:36 284045   
3 Jennifer CAMORIANO (2 - Cat3)   Mesa, AZ00:35:42 254808   Two-Wheel Jones Racing
4 Stacey LAPLANTE (1 - Cat4)   Phoenix, AZ01:00:00 187133   
5 Katherine FARAGO (1 - Cat2)   Mesa, AZ01:00:00 141474   Global Bikes Racing / Specialized
DNP Julie KRAMER (Cat4)   Phoenix, AZDNF 418972   

Women - Cat. 1/2/3/4 - Juniors - 10-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Daisy WARD (1 - Cat3)   Flagstaff, AZ00:34:05 354060   

Mixed - Cat. 1/2/3/4/5 - Single Speed - 10+

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Doug KARET (1 - Cat2)   Steamboat Springs, CO00:31:33 101115   
2 Constantin SCHREIBER (1 - Cat4)   Tempe, AZ00:32:36 391278   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUORESierra NevadaOSMOBonk BreakerSpyUSACDFShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee