Race Results for
Chilkoot Velo's 'Jackson Meadow CX'
Marine on St Croix, MN
(Event Information)
View By:
Cyclo-cross on 11/09/2013

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3/4/5 - Flatbar

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kyle Szczepanski   35:13.9  358 
2 Davis Gray   30:59.1  315 
3 Colin Gray   31:57.7  316 

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Singlespeed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1182.66 Charles Simacek   Minneapolis, MN0:46:55 230406  336 Freewheel Bike
2206.00 Isaac Young   Minneapolis, MN0:47:48 326552  320 Fulton
3229.34 Daniel Strese   Bloomington, MN0:48:03 247774  245 FCCC
4252.68 Marcus Bush   Minneapoilis, MN0:48:21 293091  337 Synergy
5276.02 Brandon Krawczyk   Waukesha, WI0:48:45 232232  344 Revolution Cycle/Twin Six
6299.36 Chris Alme   Saint Paul, MN0:49:06 281584  326 Hup United
7322.71 Michael Kokotovich   Vadnais Heights, MN0:52:00 367488  333 Synergy
8346.05 Ken Earley   Minneapolis, MN0:53:36 381525  254 
9369.39 Brian Simon   San Anselmo, CA0:48:40 32737  330 
10392.73 Joshua Holst   Minneapolis, MN0:48:42 117059  313 

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1340.45 Nick Gordon   Chanhassen, MN0:32:17 364797  276 Minnesota Junior Cycling Inc.
2353.14 Adam Vail   Minnetonka, MN0:32:31 388426  264 Minnesota Junior Cycling Inc.
3365.82 Mikael Ellingson   Hopkins, MN0:32:48 417464  312 Minnesota Junior Cycling Inc.
4378.51 Nick Carter   Minneapolis, MN0:32:55 361308  307 St Paul Bicycle Racing Club
5391.19 Cole Herrmann   Minneapolis, MN0:33:26 361697  279 
6 jack lang   0:35:45  278 
7416.57 Ethan Peterson   Minneapolis, MN0:28:57 360805  306 St Paul Bicycle Racing Club
8 Carl Bohacek   0:31:35  303 
9441.94 Anthony Hilligoss   Eden Prairie, MN0:35:10 384819  292 Angry Catfish
10 Jarad Sahaydak   0:29:09  287 
11467.31 Soren Davidson   Minneapolis, MN0:29:43 416843  277 

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1307.12 Quentin IkutaSchodde   Marine On Saint Croix, MN0:28:27 360457  314 Synergy
2332.79 Samuel Westlake   Farmington0:29:45 375888  259 Minnesota Junior Cycling Inc.
3358.47 samuel elson   Breezy Point, MN0:30:12 417936  294 
4384.14 Trek Malarski   Duluth Mn0:30:43 389774  272 Omnium Bike Shop
5409.82 Will Curtis   Saint Paul, MN0:30:47 348506  309 Minnesota Junior Cycling Inc.
6435.49 Cyrus Nordhougen   Minneapolis0:35:02 410894  268 
7461.17 Alex Weil   Lake Elmo0:29:47 379984  267 
8 Nur Mohamed   0:34:59  289 

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Masters - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Trevor Olson   Rochester, MN0:59:59 264356  302 
2 Bart Hollaren   Rosemount, MN0:59:00 333156  311 Grand Performance Cyclocross Team p/b Donkey Label

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Masters - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1184.27 Brian Koeneman   Apple Valley, MN0:47:05 46700  325 Team Wheel & Sprocket
2199.85 Michael Phillips   Minneapolis, MN0:47:55 200784  269 
3215.44 Jeffrey Hilligoss   Eden Prairie, MN0:48:04 16228  293 Angry Catfish
4231.02 Jon Friedell   Minnetonka, MN0:48:16 194324  335 Kenwood Racing
5246.60 Ladric D'Schommer-Grant   Minneapolis, MN0:48:27 147307  338 Crossniacs
6262.19 Scott Robertson   Minneapolis, MN0:48:45 75507  321 G.S. Circo Azzurro
7277.77 Thomas Manderfeld   Sauk Rapids, MN0:49:12 82764  295 Revolution Cycle/Twin Six
8293.35 Thomas MacDonald   Minneapolis, MN0:49:12 117428  331 Kenwood Racing
9308.93 Matt Huron   Saint Paul, MN0:53:00 17220  323 Kenwood Racing
10324.52 Chris Sur   Minneapolis, MN0:48:03 302904  327 
11340.10 Karl Svedberg   Woodbury, MN0:53:16 296081  250 Chilkoot Velo

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Masters - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1266.55 William Kuster   Anoka, MN0:50:28 59499  322 Mt Borah Epic Team
2326.80 Mark Rathbun   Elk River, MN0:53:12 149700  332 Minnesota Cycling Team
3387.06 Robert Ogren   Bloomington, MN0:48:52 232145  301 The Fix Studio
4447.32 Michael Lyner   Stillwater, MN0:47:25 105204  239 Chilkoot Velo

Men - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1137.58 Patrick Lemieux (1 - Cat1)   Saint Paul, MN0:56:33 210769  353 St Paul Bicycle Racing Club
2146.35 Jesse LaLonde (2 - Cat1)   Ely Mn0:56:34 203490  350 Twin Six
3155.13 Dominic Talerico (3 - Cat1)   Saint Paul, MN0:56:51 385899  339 Angry Catfish
4163.90 Innokenty Zavyalov (4 - Cat1)   Minneapolis, MN0:59:13 319002  346 Minnesota Cycling Team
5172.67 Fred Mills   Saint Louis Park, MN0:59:21 261006  347 Minnesota Cycling Team
6181.45 Keven Kvalsten (1 - Cat2)   Robbinsdale, MN1:01:48 149743  349 Kenwood Racing
7190.22 Marcus Bush (2 - Cat2)   Minneapoilis, MN1:02:07 293091  337 Synergy
8198.99 Jordan Cullen (5 - Cat1)   Hudson, WI0:56:39 229280  319 Slipstream-Craddock Junior Development
9207.77 Samuel Bramel (3 - Cat2)   Little Canada, MN0:57:16 291951  351 Minnesota Cycling Team
10216.54 Thomas Wavrin (4 - Cat2)   Henderson, MN0:58:15 342900  348 Minnesota Junior Cycling Inc.

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1229.75 Sean Mailen   Minneapolis, MN0:58:33 251907  352 Flat City Cycling Club Inc.
2363.76 Quentin IkutaSchodde   Marine On Saint Croix, MN0:59:31 360457  314 Synergy
3497.78 Chris Van Ert   Saint Paul, MN0:59:43 230802  324 Peace Coffee Racing

Men - Cat 3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1225.21 Peter Olejniczak   Roseville, MN0:40:29 185493  275 St Paul Bicycle Racing Club
2 Ted Martin   0:40:41  237 
3250.96 Tim Savre (1 - Cat3)   St Paul, MN0:41:21 371826  274 Freewheel Bike
4263.83 Scott Kassekert (2 - Cat3)   Minneapolis0:41:30 402803  258 
5276.71 Christian Sundquist (1 - Cat4)   Minneapolis, MN0:41:32 407742  261 
6289.58 Samuel Westlake (2 - Cat4)   Farmington0:42:11 375888  259 Minnesota Junior Cycling Inc.
7302.46 Tristin Bentzler (3 - Cat3)   Chippewa Falls, WI0:42:24 161188  253 Synergy
8315.33 Gregory Alexander (4 - Cat3)   Woodbury, MN0:42:36 298718  251 
9328.21 Brian Gaines (5 - Cat3)   Minneapolis, MN0:42:38 244626  235 Gopher Wheelmen
10341.08 Christian Brekke   Stoughton, WI0:42:38 244627  240 Chilkoot Velo
11353.96 Steve Pribyl (6 - Cat3)   Maplewood, MN0:43:14 297161  238 
12366.83 Ryan Larson (7 - Cat3)   Minneapolis, MN0:44:27 313780  244 Birchwood/GIS
13379.71 Nick Boulton (3 - Cat4)   Saint Paul, MN0:44:50 359607  265 Synergy
14392.58 Nat McIntyre (4 - Cat4)   Minneapolis, MN0:44:56 360271  247 Category 6 Racing Squad
15405.46 David Smith (5 - Cat4)   Minneapolis, MN0:45:27 407682  252 St Goose Bike Team
16418.33 Jeff Damm (6 - Cat4)   Minneapolis, MN0:46:01 360269  246 
17431.21 Aaron Collins (7 - Cat4)   Minneapolis, MN0:42:52 375461  255 Top Natchez Racing

Men - Cat 3/4 - Masters - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1248.98 Brian Kozicki (1 - Cat3)   Saint Louis Park, MN0:41:44 164415  263 Top Natchez Racing
2262.29 Daniel Strese (2 - Cat3)   Bloomington, MN0:41:51 247774  245 Flat City Cycling Club Inc.
3275.60 Mike Brotman (3 - Cat3)   Saint Paul, MN0:43:15 360474  249 Synergy
4288.91 Robert Marhefke (4 - Cat3)   River Falls, WI0:44:17 22498  248 
5302.23 Brian Malarski (1 - Cat4)   Chicago Il0:44:35 68091  273 Omnium Bike Shop
6315.54 Ken Earley (2 - Cat4)   Minneapolis, MN0:44:51 381525  254 
7328.85 Paul Inkala (3 - Cat4)   Apple Valley, MN0:45:24 245256  243 
8342.16 Chris Gibbs (4 - Cat4)   Cambridge, MN0:45:37 361301  266 
9355.47 Kevin Brandt (5 - Cat4)   Apple Valley, MN0:45:58 350762  242 
10368.78 Jason Goldberg (5 - Cat3)   Saint Paul, MN0:46:40 359  241 Grand Performance Cyclocross Team p/b Donkey Label
11382.09 Mark Long (6 - Cat3)   St Paul, MN0:47:01 254201  260 Omnium Bike Shop
12395.41 Mark Westlake (6 - Cat4)   Farmington, MN0:40:59 37824  262 Silver Cycling
13408.72 Karl Svedberg (7 - Cat4)   Woodbury, MN0:45:13 296081  250 Chilkoot Velo

Men - Cat 4/5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1350.73 Trek Malarski (1 - Cat4)   Duluth Mn30:12.9 389774  272 Omnium Bike Shop
2374.35 Justin Patch (2 - Cat4)   Minneapolis, MN30:25.6 413354  359 
3397.97 Brian Malarski (3 - Cat4)   Chicago Il30:58.7 68091  273 Omnium Bike Shop
4421.59 Justin Rumley   Woodbury, MN32:25.1 174354  356 
5445.20 Rob Naramore (4 - Cat4)   Shakopee, MN33:02.9 260998  360 Minnesota Cycling Team
6468.82 Jeff Haye (5 - Cat4)   Minneapolis33:32.4 385691  362 
7492.44 Todd Fawcett (6 - Cat4)   Saint Paul, MN33:57.6 296468  357 Synergy
8516.05 Peter Goss   Minneapolis, MN34:05.6 417948  354 
9 Doug Dye   30:40.5  361 
10563.29 Shaun Flynn   Elk River31:07.0 199165  355 

Women - Cat 1/2/3/4/5 - Flatbar

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Justice Sahaydak   0:32:02  286 
2 Ellie Hedlund   0:33:22  291 
3 Josie Sahaydak   0:33:22  288 

Women - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1438.75 Jenna Westlake   Farmington, MN0:31:43 388767  271 Minnesota Junior Cycling Inc.
2 Hannah Brown   0:33:39  305 
3 Siri Bohacek   0:35:08  304 
4590.00 Eleanor Craig   Minneapolis0:27:19 414542  236 Gopher Wheelmen

Women - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anya Malarski   Duluth Mn0:29:23 302412  270 Gopher Wheelmen

Women - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1227.65 Carol Jeane Sansome (1 - Cat2)   Eagan, MN0:49:02 211756  308 Grand Performance Cyclocross Team p/b Donkey Label
2290.79 Anya Malarski (2 - Cat2)   Duluth Mn0:47:29 302412  270 Gopher Wheelmen
3353.93 Abby Ruess (3 - Cat2)   Saint Paul, MN0:49:01 312258  317 St Paul Bicycle Racing Club
4417.06 Lindsey Hillesheim (4 - Cat2)   Minneapolis, MN0:50:39 244915  329 Synergy

Women - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1326.79 Kelly Catlin   Arden Hills0:49:46 383424  345 Gopher Wheelmen
2382.58 Stacy Kalemkiarian   Stillwater0:51:34 355070  290 The Fix Studio
3438.37 Denise Ward   Minneapolis, MN0:47:09 69854  310 Omnium Bike Shop
4494.17 Emily Bramel   Little Canada, MN0:06:57 346420  342 St Paul Bicycle Racing Club

Women - Cat 3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1389.12 Karlene Olson (1 - Cat4)   Rochester, MN0:30:22 297066  296 
2488.24 Valerie McGoldrick (2 - Cat4)   Deephaven, MN0:34:12 302230  257 Minnesota Junior Cycling Inc.
3587.36 Rebecca Westlake (3 - Cat4)   Farmington, MN0:28:03 37825  256 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyOSMOUSACDFBonk BreakerShimanoCUORESierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee