Race Results for
Shamrocks CX
Rosemount, MN
(Event Information)
View By:
Cyclo-cross on 10/06/2013

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3/4/5 - Singlespeed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1226.12Oliver Vrambout   Bayport, MN 121438   
2244.07Barry Tungseth   Stillwater, MN 211935   SilverCycling
3262.03Daniel Strese   Bloomington, MN 247774   Flat City Cycling Club Inc.
4279.99Truman Purdy   River Falls, WI 242901   
5297.95Robert Marhefke   River Falls, WI 22498   
6315.91Jason Fife   New Prague, MN 198104   KCOI Boulevard
7333.87Moran Pease   Minneapolis, MN 405891   
DNSRyan Redetzke   Northfield, MN 199518   Silver Cycling

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Masters - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1207.77Keven Kvalsten   Robbinsdale, MN 149743   Kenwood Racing
2223.22Caleb Donaldson   Minneapolis, MN 224416   
3238.67Jay Henderson   Minneapolis, MN 15779   Hollywood Cycles
4254.12Bart Hollaren   Rosemount, MN 333156   Grand Performance Cyclocross Team p/b Donkey Label
5269.57Ryan Cate   Minneapolis, MN 161311   
6285.02Kevin Brandt   Apple Valley, MN 350762   

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Masters - 45+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1254.10Thomas Thornquest   Golden Valley, MN 147521   Kenwood Racing
2275.26Wallace Alexander   Minneapolis, MN 193389   Kenwood Racing
3296.42Peter Leugers   Minneapolis, MN 302609   
4317.58Dan Inderieden   Minneapolis, MN 218333   
5338.74Paul Zeigle   St. Louis Park, MN 56135   All-City X Fulton Racing
6359.90Barry Schmitt   Eagan, MN 182024   Grand Performance Cyclocross Team p/b Donkey Label
7Jon Dicus      
DNFChris Sur   Minneapolis, MN 302904   

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Masters - 55+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Bruce Porter   Woodbury, MN 358801   St Paul Bicycle Racing Club

Men - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1157.51Innokenty Zavyalov (1 - Cat1)   Minneapolis, MN 319002   Basso pb Tonka Cycle
2225.84Josh Bauer (1 - Cat2)   Minneapolis, MN 377510   
3294.18Drew Wilson (2 - Cat2)   Rochester, MN 321766   CycloCarbon
4362.51Brian Koeneman (3 - Cat2)   Apple Valley, MN 46700   Team Wheel & Sprocket

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1282.60Peter Olejniczak   Roseville, MN 185493   Mitsubishi Laser/Grand Performance
2341.67Tim Savre   St Paul, MN 371826   Freewheel Bike
3400.74Matthew Prior   Minneapolis, MN 388901   
4459.80Matthew Kurke   Rochester, MN 243687   

Men - Cat 3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1276.66Thomas Wavrin   Henderson, MN 342900   Minnesota Junior Cycling, Inc.
2297.94Robert Holmberg   Waverly, MN 294463   Sho-Air Minnesota Cycling Club
3319.23Edison Foster (1 - Cat3)   Northfield, MN 358142   SilverCycling
4340.51Truman Purdy (1 - Cat4)   River Falls, WI 242901   
5361.79Tyler Olson (2 - Cat3)   Minneapolis, MN 294937   Synergy
6383.07Dominic Howes (3 - Cat3)   Minneapolis, MN 378752   
7404.36Todd Thurmes (4 - Cat3)   Saint Paul, MN 340342   Freewheel Bike
8425.64Anders Nienstaedt   Iron Mountain Mi 393349   
9446.92Steve Pribyl (5 - Cat3)   Maplewood, MN 297161   
10468.20Grant Harrison (6 - Cat3)   La Crosse, WI 309144   GP Velotek
11489.49Mario Macaruso (7 - Cat3)   Minneapolis, MN 174187   
DNFTed Martin      
DNFNick Watts (Cat4)   St Paul, MN 352930   Grand Performance Cyclocross Team p/b Donkey Label

Men - Cat 3/4 - Masters - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1261.94Todd Schmidt (1 - Cat3)   Hopkins, MN 31657   
2277.42Jeremiah Andersen (2 - Cat3)   La Crosse, WI 356726   Brone's Bike Shop
3292.90Michel Dalal (1 - Cat4)   Lakeville, MN 42458   
4308.37Daniel Strese (3 - Cat3)   Bloomington, MN 247774   Flat City Cycling Club Inc.
5323.85Bryan Gerding (4 - Cat3)   Minneapolis, MN 177126   All-City X Fulton Racing
6339.33Paul Inkala (2 - Cat4)   Apple Valley, MN 245256   
7354.80Jason Goldberg (5 - Cat3)   Saint Paul, MN 359   Grand Performance Cyclocross Team p/b Donkey Label
8370.28Ted Clausen (6 - Cat3)   Grand Forks Nd 326712   All-City X Fulton Racing
DNFGary Underdahl (Cat3)   Eagan, MN 244139   Twin Six

Men - Cat 4/5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1324.09Truman Purdy (1 - Cat4)   River Falls, WI 242901   
2333.30Michael Theiler (2 - Cat4)   Minneapolis, MN 368462   Grand Performance Cyclocross Team p/b Donkey Label
3342.50Steve Bailey (3 - Cat4)   Rochester, MN 379632   
4Joel Ingvalsavy      
5360.92Ben Oney (1 - Cat5)   Minneapolis, MN 416228   
6370.12Kevin Brandt (4 - Cat4)   Apple Valley, MN 350762   
7379.33Bruce Porter (5 - Cat4)   Woodbury, MN 358801   St Paul Bicycle Racing Club
8Nathan Kremer      
9397.74Logan Spader (6 - Cat4)   Chaska, MN 403339   
10406.95Morgan Pease   Minneapolis, MN 405891   
11416.16Dylan Randolph (7 - Cat4)   Apple Valley, MN 383215   
12Nick Voss      
13Mike Busher      
14Reid Bartels      
15452.98Kent Furois (8 - Cat4)   Falcon Heights, MN 341008   Gopher Wheelmen
16462.19Theodore Halvorson (9 - Cat4)   Minneapolis, MN 388804   
17Paul Peterson      
18Peter Goss      
19Mitchell Chetterton      

Men - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Will Curtis   Saint Paul, MN 348506   Minnesota Junior Cycling, Inc.

Men - Junior - <15

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNFStas Bednarski      

Women - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1144.19Jennifer Nowlin (1 - Cat2)   Plymouth, MN 281920   Power Fix CX
2270.16Carol Jeane Sansome (2 - Cat2)   Eagan, MN 211756   Grand Performance Cyclocross Team p/b Donkey Label
3396.13Corey Coogan Cisek (1 - Cat1)   Minneapolis, MN 261947   Power Fix CX

Women - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1344.67Kristy Henderson   Minneapolis, MN 264109   Girl Fiend Cycling Team
2437.22Jennie Zhu   Minneapolis, MN 343332   Joyride
3529.78Heather George   Apple Valley, MN 293715   Birchwood/GIS

Women - Cat 3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1441.80Heidi Goodson (1 - Cat3)   Minneapolis, MN 256635   
2477.26Ivy Andersen (1 - Cat4)   La Crosse Wi 376065   River Valley Cycling Club- RVCC
3512.71Tina Stiller (2 - Cat4)   Sioux Falls, SD 411717   Central Plains Cycling
4Nikole Trader      
5583.62Kate Braun (3 - Cat4)   Lakevillel, MN 416635   

Women - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Valerie McGoldrick   Deephaven, MN 302230   Minnesota Junior Cycling, Inc.

Women - Junior - <15

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Cecilia Andersen   La Crosse, WI 412887   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyUSACDFShimanoBonk BreakerSierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee