Race Results for
Inland NW Cyclocross Series-Walter's Fruit Ran
Mead, WA
(Event Information)
View By:
Cyclo-cross on 11/10/2013

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3/4/5 - Collegiate

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1500.99 Nick Stroud   Boise Idaho 390786   University of Idaho
2513.71 Luke Ogden   Seattle, WA 333612   
3526.43 Phillip Kearns   Moscow, ID 416480   
4539.15 Matt Dabbs   Moscow, ID 416597   
5551.87 Alexander Ihle   Mercer Island, WA 416138   
6 Alexander Pettit Estell      
7577.31 Alex Francis   Pullman, WA 416544   
8590.03 Patrick Grecu   Pullman, WA 416650   

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1513.40 Dylan Pollard   Moscow, ID 336476   Palouse Bicycle Racing
2538.93 Jacob Ryse   Spokane, WA 416328   
3 Jake Duer      
4 Jackson Bulger      

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Single Speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1341.32 Jerry Long   Moscow, ID 202427   Vertical Earth
2367.32 Michael Gaertner   Coeur D Alene, ID 12623   
3393.32 Brant Miller   Spearfish 416187   Palouse Bicycle Racing
4419.32 Matthew Pollard   Moscow, ID 28371   Palouse Bicycle Racing
5445.32 Jed Barden   Spokane, WA 292436   Chinook Cycling Club, Inc
6471.32 Andrew Ackerman   Spokane 412054   
7497.32 Jeremiah Alexander   Spokane, WA 367797   
8523.32 Hank Greer   Spokane, WA 360201   Team Double Check

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Youth

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kieran Long   Moscow, ID 416540   Palouse Bicycle Racing
2 Alex Ryse      

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1303.39 Jerry Long   Moscow, ID 202427   Vertical Earth
2317.15 Michael Gaertner   Coeur D Alene, ID 12623   
3330.91 Alan Petrie   Liberty Lake, WA 27941   Cyclocrossworld
4344.67 Shaun Gonsalves   Hayden, ID 246016   Two Wheeler/Specialized
5358.43 Chris Kelsey   Spokane, WA 162729   Spokane Rocket Velo
6372.19 Mark Knokey   Spokane, WA 19475   Vertical Earth
7385.95 John Limbaugh   Pasco, WA 106281   Chinook Cycling Club, Inc
8399.71 Matt Larsen   Spokane, WA 101307   Emde Sports - Matt Larsen Wheels
9413.47 Bruce Johnson   Liberty Lake, WA 120506   
10 Tom Lampkear      
11440.99 Tom Ryse   Spokane, WA 388148   Two Wheeler/Specialized
12454.75 Graham Christensen   Coeur D Alene, ID 253865   Vertical Earth
13468.51 Dan Gillespie   Spokane, WA 265267   
14482.27 Tom Miller   Saint Maries, ID 24486   
15496.03 Sean McLaughlin   Valleyford, WA 294953   
16 Biron Reigard      
17 Pat Bulger      
18537.31 Paul Nelson   Spokane Valley, WA 52096   The Bike Hub
DNF Ted Chauvin   Spokane, WA 51628   Audi

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1349.61 Steven Patton   Moscow, ID 58093   Palouse Bicycle Racing
2367.65 Justin Bannerman   Walla Walla, WA 45053   Wheatland Wheelers
3385.69 Matt Morra   Moscow, ID 25110   Palouse Bicycle Racing
4403.73 Tom Hungerford   Rockford, WA 281779   
5421.77 Michael Austin   Walla Walla, WA 214989   Wheatland Wheelers
6439.81 Pat Kautzman   Spokane, WA 79761   River City Red
7457.85 Andrew Walker   Spokane, WA 36966   River City Red
8475.89 Charles Stanger   Wallawalla, WA 288067   Wheatland Wheelers
9493.93 Tim Crum   Spokane, WA 94190   
10511.97 Kurt Friederich   Walla Walla, WA 247449   Wheatland Wheelers
11530.01 Bill Bronson   Spokane Valley, WA 347418   G.S. Gap
12548.05 Hank Greer   Spokane, WA 360201   Team Double Check
13566.09 Joel Fields   Veradale, WA 360978   Emde Sports
14584.13 Dave Boucher   Spokane, WA 239566   Baddlands Cycling Club

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 60+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1493.53 Tom Heywood   Wenatchee, WA 16072   Team W.A.R.
2505.59 Steve Rapp   Walla Walla, WA 51962   Wheatland Wheelers
3517.65 Brian Gavin   Spokane, WA 212931   Emde Sports
4529.71 Sam Joseph   Spokane, WA 70667   Baddlands Cycling Club
5541.77 Richard Beightol   Prosser 148932   Chinook Cycling
6553.83 David Mahelona   Spokane, WA 212638   Emde Sports
7565.89 Dennis Ratcliff   Post Falls, ID 296541   Baddlands Cycling Club
8577.95 Larry Adams   Spokane, WA 68736   Emde Sports
9590.01 Tony Brittain   Spokane, WA 302611   

Men - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1263.63 Kevin Bradford-Parish (1 - Cat1)   Spokane, WA 147208   Set Coaching
2298.80 Kaler Marshall (2 - Cat1)   Walla Walla, WA 321012   Allegro Cyclery
3333.97 Kris Holden (3 - Cat1)   Spokane, WA 148376   Vertical Earth
4369.14 Ryan Bibko (1 - Cat2)   Kent, WA 215821   First Strike Velo
5404.31 Jay ShalekBriski (4 - Cat1)   Spokane, WA 259043   US Military Cycling Team Fueled by FRS
6439.48 Keith Robinson (2 - Cat2)   Post Falls, ID 180752   
7474.65 Paul Nelson (3 - Cat2)   Spokane Valley, WA 52096   

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1390.87 Erik Bowen   Moscow, ID 392124   Palouse Bicycle Racing
2406.62 William Knudsen   Spokane, WA 133739   
3422.37 Daniel Shaw   Coeur D Alene 402580   Vertical Earth
4438.12 Tom Ryse   Spokane, WA 388148   Two Wheeler/Specialized
5453.87 Justin Jensen   Sandpoint Idaho 388159   
6469.62 Neal Joslyn   Bremerton Wa 367119   University of Idaho
7485.37 Kevin Thonney   Walla Walla, WA 367560   
8501.12 Shaun Morgen   Newman Lake, WA 280481   
9516.87 Nigel Davies   Spokane  360719   Emde Sports
10532.62 Brian Johnson   Liberty Lake, WA 307306   The Bike Hub
11548.37 Kile McArdle   Liberty Lake, WA 293243   
12564.12 Doug Newell   Spokane, WA 132234   Two Wheeler/Specialized

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1502.42 Alan Jacob   Spokane, WA 271591   Spokane Rocket Velo
2509.16 John Kercher   Spokane, WA 228076   
3515.90 Henry Hamby   Spokane, WA 283095   G.S. Gap
4522.64 Kevin Strawn   Spokane, WA 284144   
5 Trevor Ashenbrenner      
6536.12 Andy Anderson   Spokane, WA 367866   The Bike Hub
7542.86 Jeff Nelson   Everett, WA 283128   
8549.60 Jed Barden   Spokane, WA 292436   Chinook Cycling Club, Inc
9556.34 Matt Cusack   Spokane, WA 368185   The Bike Hub
10563.08 Whitney Griggs   Walla Walla, WA 304655   Whitman College
11569.82 Jason Hurdlow   Moscow, ID 368645   Washington State University
12576.56 Matt Rose   Liberty Lake, WA 237381   Two Wheeler/Specialized
13583.30 Thomas Leach   Spokane Valley, WA 102339   Spidermonkey Cycling
14590.04 Keith Vonachen   Sagle, ID 330088   

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Alexander Martinek   Spokane, WA 417375   
2542.27 Patrick Grecu   Pullman, WA 416650   
3544.54 Dustin Colombini   Hayden, ID 417458   
4546.81 Todd Conley   Spokane, WA 94192   
5549.08 Alex Francis   Pullman, WA 416544   
6 Alexander Pettitestey      
7 Cameron DeHaven      
8 Chris Bernardi      Emde Sports
9558.16 William Kerr   Moscow, ID 399727   Palouse Bicycle Racing
10 David Doer      
11562.70 Cody Fuller   Cheney, WA 416257   
12 Michael Lauffer      
13 Stephen Ayers      
14 Dan Doer      Market Street Cycling Club
15 Steve Lorentz      
16 Joe Gilbert      
17576.32 Nathan Limbaugh   Pasco, WA 330098   Chinook Cycling
18 Phil Bridgers      
19 John Hess      
20583.13 Daniel Linton   Ventura, CA 303803   
21 Dan Clark      
22587.67 Eric Barrett   Spokane, WA 280266   
23589.94 Philip Sandifur   Spokane, WA 416479   

Women - Cat 1/2/3/4/5 - Collegiate

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1521.89 Mary Jane Martin   Pocatello 416364   
2555.94 Rachel Geiter   Milwaukie, OR 334726   
3589.99 Andi Oden   Moscow, ID 340446   University of Idaho

Women - Cat 1/2/3/4/5 - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Sierra Kozak   Dalton Gardens, ID 417463   Metrix Cycle
2556.67 Ciara MacDonald   Pullman, WA 358445   Rad Racing NW
3573.34 Jacqueline Hamby   Spokane, WA 417456   
4590.01 Kestrelle Kozak   Dalton Gardens Id 417863   Mertix Cycle

Women - Cat 1/2/3/4/5 - Single Speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1533.46 Jessica Daugharty Sterner   Coeur D Alene, ID 337468   Team REP
2561.73 Lynn Stryker   Spokane, WA 323424   Zuster Cycling
3590.00 Ann Kendall   Spokane, WA 269999   Zuster Cycling

Women - Cat 1/2/3/4/5 - Youth

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Audrey Pollard   Moscow 390832   Palouse Bicycle Racing
2565.00 Megan Heyns   Moscow, ID 416629   
3 Josie McLaughlin      

Women - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 40+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1498.88 Diana Dosmann   Spokane, WA 235420   Zuster Cycling Team
2514.07 Lynn Stryker   Spokane, WA 323424   Zuster Cycling
3529.26 Molly Obetz   Coeur D Alene, ID 289339   
4 Jennifer Fields      Emde Sports
5559.64 Carla Smith   Cedar Rapids Ia 82192   Zuster Cycling Team
6574.83 Sheila Heyns   Moscow, ID 416628   Palouse Bicycle Racing
7590.02 Cheryl Lynn Rudd   Pullman Wa 413799   Baddlands Cycling Club

Women - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 50+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Julie Meyer   Sandpoint, ID 198271   
2565.00 Ann Kendall   Spokane, WA 269999   Zuster Cycling
3590.00 Debra Wesbrook   Hayden, ID 302265   Two Wheeler/Specialized

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1283.70 Jayne McLaughlin (1 - Cat2)   Valleyford, WA 327252   Zuster Cycling Team
2342.69 Natalie Koncz (1 - Cat1)   Spokane, WA 187206   Zuster Cycling Team
3401.68 Shannon Holden (2 - Cat1)   Spokane, WA 151124   
4460.67 Renee Compton (1 - Cat3)   Spokane, WA 228151   Zuster Cycling Team

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Jenel Emahiser   Post Falls 410727   Zuster Cycling Team
2544.09 Amy Anderson   Spokane, WA 237078   Zuster Cycling Team
3548.18 Liz Dentler   Spokane 415568   Zuster Cycling Team
4 Natalie Waggenbrenner      
5 Rachel Moisee      
6560.45 Fiona Bennitt   Bellevue, WA 298454   
7 Lora Jackson      
8 K Dehaven      
9572.72 Angie Feser   Spokane, WA 350814   Zuster Cycling
10576.81 Cheryl Lynn Rudd   Pullman Wa 413799   Baddlands Cycling Club
11 Jessica Long      
12 Laura Fischer      

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUOREUSACDFSierra NevadaSpyShimanoBonk BreakerOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee