Race Results for
Stanger Farm Cyclocross
Walla Walla, WA
(Event Information)
View By:
Cyclo-cross on 10/19/2013

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3/4/5 - Collegiate

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Alberto Santos- Davidson   Kensington, CA 318892   Whitman College
2547.14 Nick Stroud   Boise Idaho 390786   University of Idaho
3554.29 Luke Ogden   Seattle, WA 333612   
4561.43 Matt Dabbs   Moscow, ID 416597   
5568.57 Ryan Burks   Cheney, WA 399965   
6575.71 Alexander Ihle   Mercer Island, WA 416138   
7582.86 Drew Schlieder   Spokane, WA 285974   Emde Sports
8590.00 Ryne Christen   Oregon Il 361087   University of Idaho

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1388.69 Benjamin King   Anacortes, WA 284055   Rad Racing NW
2473.91 Calder Wood   Anacortes 391836   Rad Racing NW
3559.13 Parker King   Anacortes, WA 360249   Rad Racing NW

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Single Speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1373.58 Jerry Long   Moscow, ID 202427   Vertical Earth
2398.81 Brant Miller   Spearfish 416187   Palouse Bicycle Racing
3424.04 Michael Gordon   Walla Walla, WA 148693   
4449.28 Chris Kelsey   Spokane, WA 162729   
5474.51 Michael Austin   Walla Walla, WA 214989   Wheatland Wheelers
6499.74 Mark Skiffington   Richland, WA 273990   Chinook Cycling
7524.97 Kurt Friederich   Walla Walla, WA 247449   Wheatland Wheelers

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Youth

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kieran Long   Moscow, ID 416540   Palouse Bicycle Racing

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1361.41 Jerry Long   Moscow, ID 202427   Vertical Earth
2384.70 John Limbaugh   Pasco, WA 106281   Chinook Cycling Club, Inc
3408.00 Matt Larsen   Spokane, WA 101307   Emde Sports -Matt Larsen Wheels
4431.29 Chris Kelsey   Spokane, WA 162729   Spokane Rocket Velo
5 Dan Dielman      
6477.89 Ted Chauvin   Spokane, WA 51628   Audi
7 Dale King      New Hampshire Cycling Club
8524.48 Myron Higel   Spokane, WA 314030   
9547.77 Noah Sutherland   Spokane, WA 78946   Cool Water Bikes
DNF Shaun Gonsalves   Hayden, ID 246016   Two Wheeler/Specialized
DNF Stephen Willis   Valleyford, WA 198927   G.S. Gap

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1325.22 Rocky Crocker   Wenatchee, WA 180676   Team W.A.R. (Wenatchee Area Racers)
2339.93 Steven Patton   Moscow, ID 58093   Palouse Bicycle Racing
3354.64 John Siok   Spokane, WA 289195   G.S. Gap
4369.35 Justin Bannerman   Walla Walla, WA 45053   Wheatland Wheelers
5384.06 Matt Morra   Moscow, ID 25110   Palouse Bicycle Racing
6398.77 Mark Monroe   Coeur D Alene, ID 253843   Two Wheeler/Specialized
7413.48 Charles Stanger   Wallawalla, WA 288067   Wheatland Wheelers
8428.19 Pat Kautzman   Spokane, WA 79761   River City Red
9442.90 Michael Austin   Walla Walla, WA 214989   Wheatland Wheelers
10457.61 Joe Anchondo   Coeur D Alene, ID 313690   Vertical Earth
11472.32 Andrew Walker   Spokane, WA 36966   River City Red
12487.03 Bill Bronson   Spokane Valley, WA 347418   G.S. Gap
13501.74 Jim Williamson   Coeur D Alene, ID 38450   Two Wheeler/Specialized
14516.45 Kurt Friederich   Walla Walla, WA 247449   Wheatland Wheelers
15531.16 Mark Sturges   Grandview, WA 34515   
16545.87 John Osterback   Spokane 242826   Spokane Rocket Velo
17560.58 Murray Allen   Spokane, WA 136226   
18575.29 Sean Duffy   Walla Walla, WA 221757   
19590.00 Joel Fields   Veradale, WA 360978   

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 60+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1522.72 Tom Heywood   Wenatchee, WA 16072   Team W.A.R.
2535.53 Steve Rapp   Walla Walla, WA 51962   Wheatland Wheelers
3548.33 David Mahelona   Spokane, WA 212638   Emde Sports
4561.14 Brian Gavin   Spokane, WA 212931   Emde Sports
5573.94 Dennis Ratcliff   Post Falls, ID 296541   Baddlands Cycling Club
6586.75 Tony Brittain   Spokane, WA 302611   

Men - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1313.72 Kaler Marshall (1 - Cat1)   Walla Walla, WA 321012   
1313.72 Kaler Marshall (2 - Cat1)   Walla Walla, WA 321012   
1313.72 Kaler Marshall (3 - Cat1)   Walla Walla, WA 321012   
1313.72 Kaler Marshall (4 - Cat1)   Walla Walla, WA 321012   
1313.72 Kaler Marshall (5 - Cat1)   Walla Walla, WA 321012   
1313.72 Kaler Marshall (6 - Cat1)   Walla Walla, WA 321012   
1313.72 Kaler Marshall (7 - Cat1)   Walla Walla, WA 321012   
2319.39 Ryan Bibko (1 - Cat2)   Kent, WA 215821   First Strike Velo
3 Ryan Brown      
4330.73 Keith Robinson   Post Falls, ID 180752   
DNF Jerry Long (Cat2)   Moscow, ID 202427   Vertical Earth

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1418.90 Erik Bowen   Moscow, ID 392124   Palouse Bicycle Racing
2435.70 Michael Gordon   Walla Walla, WA 148693   
3452.49 Kevin Thonney   Walla Walla, WA 367560   
4469.29 William Knudsen   Spokane, WA 133739   
5486.08 Justin Jensen   Sandpoint Idaho 388159   
6502.88 Theo Propst   Spokane, WA 270412   
7519.67 Nigel Davies   Spokane  360719   United CHS Racing
8 Erickson Andrew      
DNF Neal Joslyn   Bremerton Wa 367119   University of Idaho
DNF Doug Newell   Spokane, WA 132234   Two Wheeler/Specialized
DNF Felix Espana   Seattle, WA 287804   Kryki Sports

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1429.56 Brant Miller   Spearfish 416187   Palouse Bicycle Racing
2445.61 Benjamin King   Anacortes, WA 284055   Rad acing NW
3461.65 Calder Wood   Anacortes 391836   Rad Racing NW
4477.69 Eric Mathis   College Place, WA 305771   
5493.74 Whitney Griggs   Walla Walla, WA 304655   Whitman College
6509.78 Barry Fischer   Chattaroy 330092   
7525.83 Kevin Strawn   Spokane, WA 284144   
8541.87 Matt Cusack   Spokane, WA 368185   The Bike Hub
9557.91 Jason Hurdlow   Moscow, ID 368645   Washington State University
10573.96 Dewayne Kirk   Spokane, WA 270413   
11590.00 Matthew Brittain   College Place, WA 287146   YBC Racing

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew Thonney      
2543.33 JM Storton   Richland, WA 417146   
3546.67 Mark Skiffington   Richland, WA 273990   Chinook Cycling
4550.00 John Burke   Bothell, WA 144724   
5553.33 Patrick Grecu   Pullman, WA 416650   
6556.67 Dustin Colombini   Hayden, ID 417458   
7560.00 Todd Conley   Spokane, WA 94192   
8563.33 Alex Francis   Pullman, WA 416544   
9566.67 Matthew Faunt   Salem, OR 397167   
10570.00 Mark Sturges   Grandview, WA 34515   
11573.33 Sean Duffy   Walla Walla, WA 221757   
12 James Devere      
13580.00 Nathan Limbaugh   Pasco, WA 330098   Chinook Cycling
14 Steve Lorentz      
15 Jesus Mendoza Sen.      
16590.00 Mike Pierce   Fountain Inn, SC 294490   

Women - Cat 1/2/3/4/5 - Collegiate

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Maryjane Martin   Pocatello 416364   

Women - Cat 1/2/3/4/5 - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Sierra Kozak   Dalton Gardens, ID 417463   
2565.00 Ciara MacDonald   Pullman, WA 358445   Rad Racing NW
3590.00 Kestrelle Kozak   Dalton Gardens, ID 417462   

Women - Cat 1/2/3/4/5 - Single Speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lynn Stryker   Spokane, WA 323424   Zuster Cycling

Women - Cat 1/2/3/4/5 - Youth

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Morgan Thompson      

Women - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 40+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1532.88 Julie Kelsey   Spokane, WA 207048   Zuster Cycling
2548.62 Nancy Odle   Boise, ID 259136   Broken Spoke Cycling
3564.35 Lynn Stryker   Spokane, WA 323424   Zuster Cycling
4580.09 Betsy Cordes   Moscow, ID 52603   

Women - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 50+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1538.76 Lori Smith   Boise, ID 279647   
2551.57 Janet Grachal   Post Falls, ID 115817   Baddlands Cycling Club
3564.38 Julie Meyer   Sandpoint, ID 198271   
4 Arlene Cook      
5590.00 Debra Wesbrook   Hayden, ID 302265   Two Wheeler/Specialized

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Allison Chauvin (1 - Cat1)   Spokane, WA 72485   Audi
2 Rachel Geiter   Milwaukie, OR 334726   

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1515.60 Julie Meyer   Sandpoint, ID 198271   
2530.48 Elizabeth Peterson   Seattle, WA 304994   
3545.36 Linnea Nasman   Seattle, WA 219356   Peterson Racing
4560.24 Aynslee King   Anacortes 384768   Rad Racing NW
5 Arlene Cook      
6 Meghan McGuire      

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoBonk BreakerOSMOUSACDFSierra NevadaSpyCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee