Race Results for
ICX 'Gold Mine' Goldman Camp Cross
Zionsville, IN
(Event Information)
View By:
Cyclo-cross on 11/23/2013

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Masters 50+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1237.78Todd Andersen (1 - Cat3)   Fort Wayne, IN 1584   Men Of Steel Racing LLC
2250.99Geoffrey Chandler (1 - Cat2)   Indianapolis 365647   Speedway Wheelmen
3264.20Michael Henry (2 - Cat3)   Fort Wayne, IN 361289   
4277.41Brad DeMott (3 - Cat3)   Shelbyville, IN 9179   Gray Goat Sports
5290.62Brantiff Boyer (4 - Cat3)   Carmel, IN 199739   

Men - Masters 40+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1183.11Micah Fritzinger (1 - Cat2)   Georgetown, IN 290524   McDonalds Cycling Team
2198.53David McComb (2 - Cat2)   Yoder, IN 172316   Men of Steel Racing
3213.94Joseph Hatley (3 - Cat2)   Indianapolis, IN 88011   
4229.36Bradley Hayes (1 - Cat3)   Brazil, IN 333804   J's Bikes/IHOP
5244.78Greg Bauer (2 - Cat3)   Muncie, IN 310092   
6260.20William Hallberg (4 - Cat2)   Indianapolis, IN 312998   Team Nebo Ridge
7275.61Scott Perry (3 - Cat3)   Indianapolis, IN 208296   Speedway Wheelmen
8291.03Chad Nay (1 - Cat4)   Carmel, IN 282137   

Men - Junior 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1398.17Marek Hayes   Brazil In 386461   J's Bikes/IHOP
2448.67Will Johnson   Pendleton, IN 341996   DRT Racing
3499.18Kyle Andersen   Fort Wayne 414364   Men Of Steel Racing LLC
4549.69Cyrus Crandell   Rockville, IN 417451   
DNSBrennan Foster   Louisville, KY 388740   

Men - Cat 4 Masters 50+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1391.23Norman Gwaltney (1 - Cat3)   Indianapolis, IN 60099   Team Indiebike
2Timothy cassidy      
3428.94David Tharp (1 - Cat4)   Cicero, IN 284848   Team Nebo Ridge
4447.79Tom Peek (2 - Cat4)   Anderson, IN 91366   Speedway Wheelmen
5466.64John Gardner (3 - Cat4)   Terre Haute, IN 360366   J's Bikes/IHOP
6485.50Dan Ramsey (4 - Cat4)   Cincinnati, OH 260179   7 Hills Racing Inc
7504.35Glen Alden (5 - Cat4)   Columbus, IN 278630   Men Of Steel Racing LLC

Men - Cat 4 Masters 40+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1346.34Jeff Fetterer (1 - Cat3)   Columbus, IN 169518   
2364.22Wayne McKillip (1 - Cat4)   Huntertown, IN 345648   Ft. Wayne Outfitters
3382.10Timothy Wegner (2 - Cat4)   Fort Wayne, IN 386650   
4399.98Christopher Yeomans (3 - Cat4)   West Lafayette, IN 392345   
5417.86Thomas Standers (4 - Cat4)   Greencastle, IN 201563   J's Bikes/IHOP
6435.74Chad Nay (5 - Cat4)   Carmel, IN 282137   
7453.62John Paul (6 - Cat4)   Greencastle In 364662   
8471.49jeff warner (7 - Cat4)   Auburn, IN 294408   Men of Steel Racing
9489.37Pat Herrick (8 - Cat4)   Auburn, IN 293500   Men of Steel Racing
10507.25Matthew Jourdan (9 - Cat4)   Indianapolis, IN 69209   
11525.13Kevin Wilson   Indianapolis, IN 200173   Heroes Foundation Cycling Club
12543.01Jerry Rusin (10 - Cat4)   Carmel, IN 340260   Team Nebo Ridge
13560.89James Gross (11 - Cat4)   Lafayette Indiana 392228   

Men - Cat 3 Masters 50+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1302.78Thomas Elliott (1 - Cat3)   Carmel, IN 345524   
2360.35Matthew Koehn (2 - Cat3)   Indianapolis, IN 19546   Speedway Wheelmen
3417.92Craig Reynolds (3 - Cat3)   Terre Haute, IN 274621   J's Bikes/IHOP
4475.49John Wheeler (4 - Cat3)   Carmel, IN 206716   

Men - Cat 3 Masters 40+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1237.69Paul Richardson (1 - Cat3)   Auburn, IN 273612   
2257.80Andy Paskins (2 - Cat3)   Carmel, IN 137920   SRAM Factory
3277.91D Luke Landis (3 - Cat3)   Fort Wayne, IN 122491   
4298.01Yngvar Brynildssen (4 - Cat3)   Indianapolis, IN 5285   Speedway Wheelmen
5318.12Timothy Hall (5 - Cat3)   Leo, IN 115242   Ft. Wayne Outfitters
6338.22Jay Lorentz (6 - Cat3)   Shelbyville, IN 357342   
7358.33Mike Johnson (7 - Cat3)   Pendleton, IN 264914   DRT Racing
8378.43Chris Arvin (8 - Cat3)   Bloomington, IN 101636   Don Galligher-DRT Consulting
9398.54Joseph Van Denburg (9 - Cat3)   Terre Haute, IN 85323   J's Bikes/IHOP
10418.65Ramon Vasquez (10 - Cat3)   Yoder, IN 122487   NoLimit Cycling
11438.75Dave Aukerman (11 - Cat3)   Hillsdale, IN 97139   J's Bikes/IHOP
DNSMike Shipman (Cat3)   Richmond, IN 303145   
DNFRandy Witte (Cat3)   Shelbyville, IN 88983   

Men - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1143.91Chad Tieman (1 - Cat1)   Fort Wayne, IN 292101   Team Upland Brewing
2160.97Ryan Hubbs (1 - Cat2)   Bargersville , IN 343562   Speedway Wheelmen
3178.03Michael Hemelgarn (1 - Cat3)   Avon, IN 262921   DRT Racing
4195.09john king (2 - Cat2)   Houston, TX 303793   Marx and Bensdorf Cycling Team
5212.15Justin Sorber (3 - Cat2)   Lafayette, IN 306060   
6229.21Andrew Boneff (4 - Cat2)   Fairborn, OH 291433   J's Bikes/IHOP
7246.27John Woods (5 - Cat2)   Indianapolis, IN 256120   Team Upland Brewing
8263.33William Sherman (2 - Cat1)   Indianapolis, IN 134321   
9280.39Scott Bond (6 - Cat2)   Greenfield, IN 190551   Speedway Wheelmen

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1183.24Edward Fritzinger   Georgetown, IN 292245   McDonalds Cycling Team
2202.00Dustin Jones   Indianapolis, IN 276412   Team Indiebike
3220.77Jedidiah Fritzinger   Georgetown, IN 292244   McDonalds Cycling Team
4239.54Matthew Tescula   Roanoke, IN 323664   NoLimit Cycling
5258.31Galen Denney   Indianapolis, IN 326568   
6277.07Ryan Burnette   Lafayette 401436   
7295.84Jay Brant   Indianapolis, IN 330608   Team Indiebike
8314.61Andy Paskins   Carmel, IN 137920   SRAM Factory
9333.38Mike Minichiello   Westfield, IN 332444   Team World Bicycle Relief
10352.14Michael Keppler   Indianapolis, IN 195291   Speedway Wheelmen
11370.91John Rhoden   Indianapolis, IN 209846   
12389.68Fred Iversen   Carmel  366391   
13408.45Joseph Van Denburg   Terre Haute, IN 85323   J's Bikes/IHOP
DNSScott Baumer   Indianapolis, IN 353428   Team Indiebike
DNFGregory Grosicki   Muncie, IN 288983   Hearts Racing Club

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1309.45Aaron Hegert   Bloomington, IN 298790   
2326.70beau boggs   Zionsville, IN 316206   BISSELL-ABG-GIANT
3343.94Matthew Allen   Lafayette, IN 297739   Team Nebo Ridge
4361.19brent kingen   Greenwood, IN 343028   
5378.43Tyler Conant   Indianapolis 389918   
6395.67Thomas Davis   Zionsville, IN 170173   Team Nebo Ridge
7412.92Terry McDonald   Indianapolis, IN 376337   
8430.16Victor Popov   Plainfield, IN 382967   MOB Squad - U Build IT
9447.41Brent Houk   Indianapolis, IN 384444   Team Bicycle Outfitters Indy
10464.65Edward Fujawa   Indianapolis, IN 392354   
11481.90Nate Lake   New Carlisle 395247   
12499.14Paul Colon   Louisville, KY 359098   
13516.39Nate Surls   Indianapolis, IN 382182   
DNSJeremy Pfister   Auburn, IN 346442   Men of Steel Racing
DNFMichael Stumpe   Greenwood, IN 302852   

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1425.77Nick Kintzel   Warsaw 414589   
2439.45cary schein   Zionsville, IN 106417   
3453.14Corey Smith   Fort Wayne, IN 397687   
4466.83Daniel Harper   Indianapolis, IN 294647   
5480.51Wesley Kendall   Greencastle, IN 395399   J's Bikes/IHOP
6494.20Abe Hundt   Indianapolis, IN 395520   
7507.88Chuck Warren   Indianapolis, IN 418097   
8521.57Gregory Dyas   Carmel, IN 396942   
9535.26MICHAEL SUMMITT   Greencastle, IN 418332   
10548.94Dan Porzel   Zionsville, IN 418079   
11562.63Alyn Brown   Indianapolis, IN 157213   Wood -N- Wave
12576.31Jeffrey Parmelee   Indianapolis 416738   
13590.00Collin Shipman   Zionsville, IN 418086   

Women - Junior 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Grace Paul   Greencastle, IN 417179   Terre Haute Cycling

Women - Junior 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Lily Peck   Shelbyville, IN 413104   
2Corabelle LaneKyger   Dana 374469   J's Bikes/IHOP

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1186.95Sierra Siebenlist (1 - Cat1)   Indianapolis, IN 166038   Team Indiebike
2253.10Catherine Ebeling (1 - Cat2)   Glendale, MO 289148   Michelob Ultra - Big Shark Racing
3319.26Valarie Gossage (2 - Cat2)   Shelbyville, IN 298474   Gray Goat Sports
4385.41Rebecca Zink (1 - Cat3)   Indianapolis, IN 278382   

Women - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Christina Paul   Greencastle, IN 364661   
2Claudia Fritzinger   Georgetown, IN 292247   McDonalds Cycling Team

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1447.10Kim Brant   Indianapolis, IN 414484   
2518.55Rachelle Cobb   Fairborn, OH 291790   
3590.00Agueda Formoso   Indianapolis, IN 407093   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFShimanoBonk BreakerSpySierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee