Race Results for
Squash Blossom Classic Screamer
Gallup, NM
(Event Information)
View By:
Cross Country on 09/21/2013

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - single speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Yuri Hauswald   Petaluma, CA 102310   
2547.14 Sean Peck   Durango, CO 135664   Colavita Racing
3554.28 jonathan williams   Taos, NM 299793   Team F.I.Taos
4561.42 Steve Koller   Durango, CO 19608   Colavita Racing
5568.56 Billy Schaaphok   Farmington, NM 325104   
6575.70 Clark Smith   Los Alamos, NM 281801   
7582.84 Trent Hart   Santa Fe, NM 334048   
8 robert sewell      
DNS Mark Johnson   Dixon, NM 263184   

Men - C

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Parker Jones   Garden City, ID 405408   
2565.00 tyler cordero   Placerville 415081   
3590.00 Christopher Leffler   Aliso Viejo 414240   

Men - B

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 scott marshall      
2552.50 Matts Hanssens   Flagstaff, AZ 277598   
3565.00 Braden Flannery   Flagstaff 414724   
4 Derrick Lemons      
5 Conner Dalton      

Men - A

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1481.64 David Carlson   Tucson, AZ 323534   University of Arizona
2508.40 Kyle Gandy   Phoenix 392507   
3535.16 Alex Winkler   Flagstaff, AZ 328984   Northern Arizona University
4561.92 Douglas Torres   Albuquerque, NM 340014   High Desert Bicycles Team
5588.68 Andrew Keller   Tucson, AZ 394567   University of Arizona

Men - Cat 3 - 0-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mason Clavert      Sport Systems Mountaintop Cycling
2 Sage Steward      
3 Riley Amos      
4 Simon Donnaway      
5568.56 Myles Calvert   Albuquerque 385897   
6 Erik Smith      
7 Chaise Phoebus      
8 Lucas Bennett      

Men - Cat 3 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Neilson McCabe      

Men - Cat 3 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Michael Gomez   Albuquerque, NM 407290   
2 John Lomasney      
3 Greg Kirk      

Men - Cat 3 - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Daniel Cook   Silver City, NM 358503   
DNS Timothy Reed   Phoenix, AZ 410532   
DNF Frank Jurczak      

Men - Cat 3 - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Tim Gaffney   Angel Fire, NM 268679   Team F.I.Taos
2 Stanley Eldridge      
3 Fred Johnson      
4577.50 Geoffrey Rogers   Frisco, TX 140629   Plano Athletic Cycling Club/PACC
5 Don Phoebus      

Men - Cat 3 - 60+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Hocker      
2 Dave Chavarria      

Men - Cat 2 - 0-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ohlin Skeen   Alto, NM 309760   

Men - Cat 2 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Joshua Barnett   Artesia, NM 411965   
2547.14 Steven Eldridge   Gallup 357971   
3554.28 Patrick Brandt   Socorro, NM 361705   
4 Matt Pirkle      
5 Julius Johnson      
6 Shaun Barney      
7 Shelvin Shorty      
8 Bertsch Begaye      

Men - Cat 2 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1539.28 Richard Meredick   Albuquerque, NM 385947   Team F.I.Taos
2546.67 Samuel Kane   Mesilla, NM 374673   ZiaVelo Racing Club
3554.06 Ryan Tsosie   Alexandria, VA 81233   
4561.45 Rick Montoya   Santa Cruz, NM 135188   
5568.84 Chad Gaines   Grants 413776   
6 Jeremy Liska      
7 Erik Garcia      

Men - Cat 2 - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1533.41 David Jordan   Albuquerque, NM 18272   Olev Rapido / The Kickstand
2539.07 JB Stearns   Las Cruces, NM 359634   
3544.73 Greg Geubelle   Albuquerque, NM 375739   The Bicycle Company Team
4550.39 Alan Philips   Gallup, NM 279525   
5 john dukeminier      
6 James Junes      
7567.37 Dal Haynes   Albuquerque, NM 243864   
8573.03 Michael Gambill   Gallup, NM 397219   
9 Duane Allison      
10 Zach Sigmon      
11 Calgary mason      
DNF Mike Saucedo      

Men - Cat 2 - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 scott wong   Santa Fe 376793   
2548.33 Greg Krause   Albuquerque, NM 74277   Olev Rapido / The Kickstand
3556.66 David McDonnell   Pottstown, PA 169172   
4 Christopher Guido Santaguida      
5573.32 Jeffrey Schornack   Rio Rancho, NM 402257   
6 Gordon Quam      
7 Danny Radcliff      
DNS Blane Silversmith      
DNF Kenneth Duncan   Palo Alto, CA 215139   

Men - Cat 2 - 60+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Cipoletti   Albuquerque, NM 275479   

Men - Cat 1 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Derek De Palma   Albuquerque, NM 376058   Sport Systems Mountaintop Cycling
2 Logan Duginske   Albuquerque, NM 400982   

Men - Cat 1 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1507.13 Chuck VanDrunen   Gallup, NM 278927   Rez Dog Racing
2520.94 Garrett Cunico   Albuquerque, NM 296277   The Bicycle Company Team
3534.75 Jerrad Cooper   Flagstaff, AZ 140267   
4548.56 Bryan Struve   Albuquerque, NM 337316   
5562.37 Chris Eckstein   Albuquerque, NM 309358   Race Team
6576.18 Hector Cruz   Durango, CO 329420   
7589.99 Randy John Jr   Kirtland Nm 339548   
DNS Hadji Corona   Santa Fe, NM 368174   

Men - Cat 1 - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1466.95 Jerry Garcia   Dona Ana, NM 75538   ZiaVelo Racing Club
2485.69 Eric Walecki   Durango, CO 36954   
3504.43 Jacob Gonzales   Taos, NM 245268   
4523.17 Teddy Rael   Albuquerque, NM 29008   Hawk's Tri-Cycle
5541.91 Andrew Black   Albuquerque, NM 262562   High Desert Bicycles Team
6560.65 Jerome Moreau   Albuquerque 359496   
7579.39 Matt Patton   Albuquerque, NM 135226   Race Team

Men - Cat 1 - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1535.56 Peter Tempest   Gallup, NM 102793   Rez Dog Racing
2553.71 Alan Clark   Albuquerque, NM 6987   
3571.86 Jan Bear   Santa Fe, NM 237003   Bike n Sport Racing
4590.01 Ron Lieberman   Austin, TX 21154   Bicycle Sport Shop Cyclocross Club

Men - Cat 1 - 60+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNS Ralph Winebarger   Aztec, NM 138980   

Men - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1464.99 Damian Calvert   Albuquerque, NM 81251   Sport Systems Mountaintop Cycling
2476.09 Levi Leipheimer   Santa Rosa, CA 51027   
3487.19 David Vaughn   Carlsbad, NM 257419   ZiaVelo Cycling
4498.29 Michael McCalla   Santa Fe, NM 23198   Bike n Sport Racing
5509.39 John Sawasky   Flagstaff, AZ 80638   

Women - single speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Caroline Spaeth   Los Alamos, NM 368779   
2 Sarah Fair   Albuquerque, NM 273218   realitybikes.com
DNF Jennifer Witt   Gallup, NM 414749   

Women - B

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mckenzie Wright      
2 Leslie Sullivan   Houston 413994   

Women - A

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lindsay Dye   Flagstaff, AZ 296092   
2 Amy Chandos   Flagstaff, AZ 256409   

Women - Cat 3 - 0-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Vianne Hibner-Hereford   Albuquerque, NM 316090   Goathead Jr. Devo
2 Rachael Eldridge      
3 Madi Tanner      

Women - Cat 3 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Shawna Standard      
2 J.J. Bear      
3 Stephanie Gaines      

Women - Cat 3 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joanna Eckstein   Albuquerque, NM 305676   Race Team
2 Roberta Bradley      

Women - Cat 3 - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Angela McTee   Albuquerque, NM 23844   
2 Sandra Geubelle      
3 Andrea Scott      

Women - Cat 3 - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dianne McDonnell      

Women - Cat 2 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Vanessa Hauswald   Petaluma, CA 255407   NorCal High School Mountain Bike League
2 Brandy Peterson      
3573.34 Cristin Leimer   Farmington, NM 359987   
4 Thelma Mason      

Women - Cat 2 - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Caterina Vidoli   Albuquerque 394851   
2552.50 Michelle Barone   Albuquerque, NM 403242   
3 Julianna Reece      
4 Miranda Tsosie      
5 Alexandra Kreslin      

Women - Cat 2 - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sherry Schaaphok   Farmington, NM 31450   
2 Renee Rector   Tijeras, NM 366190   Sport Systems Mountaintop Cycling
DNF Gigi Bischoff      

Women - Cat 1 - 0-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Daisy Ward   Flagstaff, AZ 354060   

Women - Cat 1 - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stefanie Kyser   Santa Fe, NM 379217   

Women - Cat 1 - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kim Bear   Santa Fe, NM 82996   New Mexico Spokette Racing Team
2 Rose Haack   Albuquerque, NM 313086   Sport Systems Mountaintop Cycling

Women - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nina Baum   Albuquerque, NM 180986   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpySierra NevadaShimanoUSACDFBonk BreakerCUOREOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee