Race Results for
3 Legged Dawg
Arkadlphia, AR
(Event Information)
View By:
Cross Country on 06/16/2013

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Single Speed - SS

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1471.02 Sammy Davidson   Tulsa, OK1:25:22 176264  34 SOUNDPONY
2485.97 Zane Jeffers   Hot Springs, AR1:28:12 238475  BELL & CO
3 David Bowen   1:31:30  220 AR C&F
4 Robert Kirby   1:32:24  216 SPOKES
5530.82 Joey Hambuchen   North Little Rock, AR1:32:25 381467  250 RIDERS READY
6545.77 Nicholas Volgas   Little Rock, AR1:35:20 359687  247 Spokes
7560.72 Larry Wagner   Hot Springs Village, AR1:36:59 114255  10 PARKSIDE CYCLE
8 Scott Devlin   1:55:08  302 

Men - OPEN MEN - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ed Hawkins   Waldron, AR1:54:40 15479  OCC
2 Richard Bell   2:21:35  308 BELL & CO

Men - CLYDE - Clyde

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bubba Beason   53:55  786 OCC
2 George Hathcock   56:26  793 
3 Michael Green   58:34  655 
4561.42 Jason Falco   Malvern, AR59:26 350806  609 
5568.56 Larry Winsor   Greenbrier, AR1:02:22 383328  634 BOMB
6575.70 Allen Black   Hotsprings, AR1:09:35 308746  796 PARKSIDE
7 Jamin Wright   1:14:03  787 
8589.98 Alan Jordan   Chillicothe, OH1:24:36 139276  798 

Men - CAT 3 - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jonah Winsor   Greenbrier, AR58:55 383333  631 BOMB

Men - CAT 3 - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jacob Oliver   39:04  702 FAST KIDS
2514.21 Gage Ellis   Fort Smith, AR39:36 381058  710 OCC
3 Jarod Yarbrough   42:49  601 Spokes
4 Jeremiah Middleton   44:14  637 
5 Calvin Snyder   46:05  612 FAST KIDS

Men - CAT 3 - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Max Pollan   53:29  642 OCC
2548.33 Isaiah Winsor   Greenbrier, AR54:08 383334  632 BOMB
3556.66 Wyatt Hoyt   Tarzana, CA55:55 399666  672 SPOKES
4 John Oliver   56:48  675 FAST KIDS
5 Cason Pool   56:59  714 FAST KIDS
6 Glendon Vansandt   58:24  716 FAST Kids
7589.98 Andrew Edmonds   Van Buren, AR1:06:51 404188  625 

Men - CAT 3 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Jacob Costello   Malvern, AR51:53 381840  648 MOCA
2550.00 Andrew Fogg   Springdale57:17 402058  724 Fayetteville Wh
3 Benjamin Reynolds   1:00:57  611 
4 Kurt Allen Searvogel   1:03:01  628 AR C&F
5580.00 Cole Anderson   Rockwood, PA1:04:29 259853  740 FAST KIDS
6 Gabe Campbell   1:28:14  805 
DNF William Patterson    795 

Men - CAT 3 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan Pankey   46:29  792 
2565.00 Walt Wright   Booneville, AR48:26 402391  617 Phat Tire
3 James Booth   1:03:34  806 CARVE

Men - CAT 3 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Josh Hubbard   Hot Springs 44:04 116855  750 PARKSIDE CYCLE
2543.85 John Conner   Maumelle, AR45:58 185779  669 AR C&F
3 Jonathan Brown   46:09  783 
4551.55 Shea Ellis   Fort Smith, AR47:14 400153  711 OCC
5 Cody Burnett   47:16  733 RIDERS READY
6 Chris Coleman   47:34  749 
7563.10 Michael Rued   Sherwood, AR47:52 405782  635 Arkansas Cyclin
8 Nicholas Nadolski   47:59  794 
9570.80 Brett Burge   Maumelle, AR48:42 376784  652 CARVE
10 Torben Fuessle   50:51  782 
11578.50 Chase Cook   Gardner, KS56:25 223646  665 CARVE
12 J.r. Middleton   56:39  728 
13 Ryan McCoy   58:27  797 
14 Jeremiah Loar   1:00:24  800 OCC

Men - CAT 3 - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Chris Ham   Hot Springs, AR45:56 403137  619 Parkside Cycle
2547.14 Kent Wood   Malvern46:39 394469  622 
3 Andrew Nelson   47:56  753 Carr's Chain Re
4 Jay Mattson   49:39  803 TEAM EDGE
5 James P Morgan Jr   51:37  784 Flat Earth Arch
6575.70 Mike Simmons   San Diego, CA53:45 79243  651 Spokes
7 Rob Pollan   55:00  640 OCC
8 John Lloyd   58:24  785 COMM BICYCL

Men - CAT 3 - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Dewayne Fisher   De Witt, AR47:38 406840  656 
2 Jerry Brown   47:50  670 
3 Sam Williamson   49:18  739 COMM BICYCL
4555.00 Robert Dobbins   East Wenatchee, WA53:42 9639  799 OCC
5560.00 Joe Jacobs   Little Rock, AR53:50 370193  703 AR OUTSIDE
6565.00 Kenny Davis   Mena, AR55:41 176475  638 OCC
7570.00 Jerry Boyles   Malvern, AR56:07 400170  627 
8 Randy Jackson   56:22  722 OCC
9580.00 Edward Costello   Malvern, AR1:00:00 382780  647 MOCA
10585.00 Larry Matthews   Mabelvale, AR1:04:10 179869  674 
11590.00 John Kennett   Berryville, AR1:04:13 356880  790 OCC

Men - CAT 2 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Grant Anderson   1:38:52  289 BMC
2565.00 Josh Pottridge   Van Buren, AR1:43:18 353982  243 
3590.00 Landon Kennedy   Rogers, AR1:47:37 406839  260 BMC

Men - CAT 2 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Daniel Halpain   Bryant, AR1:25:47 406273  222 AR C&F
2550.00 Andrew Moffitt   Little Rock, AR1:29:22 343418  307 CARVE
3560.00 Antoine Crite   Little Rock, AR1:29:23 399749  255 AR C&F
4570.00 Levi Lester   Little Rock1:32:41 393615  248 RIDERS READY
5 Chris Clements   1:33:16  269 AR C&F
6590.00 David Thames   Fort Smith, AR1:37:38 229372  310 

Men - CAT 2 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Nick Siria   Little Rock, AR1:27:16 381272  266 SPOKES
2544.17 Nickel Potter   Fayetteville1:27:55 405262  223 PHAT TIRE
3 Michael Mooney   1:28:41  230 PARKSIDE CYCLE
4552.51 Christopher Brown   Cabot 1:31:20 395732  215 PARKSIDE
5556.68 Josh Carroll   Fort Smith Ar1:32:31 361332  218 
6560.85 Denny Hess   Wynne, AR1:35:10 370127  303 CARVE
7565.02 Simon Sanghera   Little Rock, AR1:35:43 315768  311 
8 Jeremy Chandler   1:38:55  251 RIDERS READY
9 Adam Deal   1:39:14  277 OCC
10 Jeremy Martin   1:44:19  304 
11581.70 Seth Baker   Alexander, AR1:55:19 343560  313 BELL & CO
12585.87 Scott Hopkins   Mena, AR2:02:55 177674  246 OCC
13 Michael Murphy   2:26:10  235 PHAT TIRE
DNF William Grant   Benton, AR380567  207 Spokes

Men - CAT 2 - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Rob Fourt   Bentonville1:33:48 396490  238 PHAT TIRE
2544.17 Brent Findlay   Little Rock, AR1:34:48 191622  221 OCC
3548.34 Vince Booth   Little Rock1:36:17 366505  241 COMM.BICYCL
4552.51 Roger Pennington   Little Rock1:36:58 392275  240 COMMUN.BICYCL
5556.68 Rodney Small   Conway, AR1:38:09 343510  309 CARR'S
6 David Yarbrough   1:38:38  201 Spokes
7565.02 Scott Scholl   Jacksonville, AR1:39:00 128147  214 OCC
8 Edgar Martinez   1:39:04  217 
9573.36 Duane Moore   Cabot, AR1:42:54 338626  305 BELL & CO
10 Richard Hughes   1:44:01  299 Team CF
11581.70 Greg Jeffers   Hot Springs, AR1:45:45 238476  206 BELL & CO
12 John Nichols   1:51:10  205 PHAT TIRE
13590.04 Price Barker   Bossier City, LA2:00:51 176705  300 LOCO
DNF Michael Snyder    233 AR C&F
DNF Tim Taylor    312 COMM BICYCL

Men - CAT 2 - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Terry Alder   1:36:58  306 
2565.00 Richard Hoyt   Alexander, AR1:43:43 322016  239 SPOKES
3590.00 Paul Geoly   Fort Smith, AR1:50:45 242447  279 OCC
DQ Brian Gandy   Huntsville, TX1:22:59 269378  301 

Men - CAT 1 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chad Cragle   Little Rock, AR2:04:33 320204  17 AR C&F
2 Austin Morris   Colcord, OK2:07:04 353998  CARVE

Men - CAT 1 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1472.67 Ramon Barreto   Little Rock, AR2:07:32 188094  15 SPOKES
2498.93 Derek Chavez   Texarkana, TX2:09:19 352602  28 TEAM EDGE
3525.19 David Brand   Bentonville, AR2:10:00 402443  32 PHAT TIRE
4551.45 Robert Mooney   Sherwood, AR2:18:42 266755  22 AR C&F
5577.71 Andy Barton   Maumelle, AR2:23:40 242638  16 AR C&F
DNF Phillip Prater   Little Rock, AR230091  44 CARVE

Men - CAT 1 - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1433.92 Terry Coddington   Conway, AR2:03:21 230012  CARVE
2452.84 Richard MacHycek   Sherwood, AR2:11:06 22016  43 AR C&F
3471.76 Karl Hanson   Little Rock, AR2:17:57 215256  29 CARVE
4490.68 Scott Penrod   Maumelle, AR2:20:38 86333  CARVE
5509.60 Lonnie Kinkade   Colorado Springs, CO2:22:44 19209  14 SPOKES
6 James Gaston   2:32:27  21 Spokes
7547.44 Bob Ocken   Little Rock, AR2:32:28 182504  25 CARVE
DNF Michael Mattox   Littlerock, AR281104  27 CARVE

Men - CAT 1 - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kurt Searvogel   1:25:50  AR C&F
2 Mike McCutcheon   1:28:06  12 PHAT TIRE
3514.18 Robert Loffler   Galena, MO1:29:39 21455  30 BELL & C0
4528.02 John Ashby   Texarkana, AR1:31:37 304034  13 Carve
5 Robert Nielsen   1:33:43  11 AR C&F
6555.70 Wes Wright   Atlanta, GA1:36:44 130640  BELL & CO
7569.54 Rick Sederberg   Batesville, AR1:36:45 171312  42 
8583.38 Les Baker   Paragould, AR1:42:00 263399  46 BELL & CO

Women - CAT 3 - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Hannah Winsor   Greenbrier, AR58:57 383329  630 BOMB
2 Carrie Pool   1:02:39  715 FAST KIDS
3573.34 Mckensi Tucker   Maumelle, AR1:10:39 406233  615 Carve
4 Madison Snyder   1:26:07  614 FAST KIDS
DNF Emma Brown    606 

Women - CAT 3 - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Faith Brown   1:08:41  607 

Women - CAT 3 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Olivia Kennedy   1:00:32  705 FAST KIDS

Women - CAT 3 - 19-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jessica Soroka   53:05  620 Parkside
2 Katelyn Pool   56:16  791 FAST
3 Cindy Brown   58:46  788 Parkside Cycle
4 Angela Barker   1:03:42  719 
5 Deborah Coleman   1:07:18  789 
6590.00 Jennifer Conner   Englewood, CO1:08:55 290253  668 AR C&F

Women - CAT 3 - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Kathy Wilson   Hot Springs57:46 405868  613 Parkside Cycle
2 Nancy Pollan   58:03  641 OCC
3554.28 Michele Jackson   Lavaca, AR58:39 406805  721 OCC
4 Lisa Moore   59:13  802 BELL & CO
5568.56 Melody Winsor   Greenbrier, AR1:07:15 383327  633 BOMB
6 Khristian (kj) Kennedy   1:12:33  706 FAST
7 Dena Woerner   1:15:08  804 OCC
8589.98 Theresa Davis   Dayton, OH1:17:32 51512  801 OCC

Women - CAT 2 - 19-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lindsay Custer   Bentonville, AR1:54:08 353994  291 FAST
2 Misty Gittings   Bentonville2:08:43 379563  232 PHAT TIRE

Women - CAT 2 - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Heidi Blackmon   Tulsa, OK1:58:07 309444  273 TEAM SOUNDPONY

Women - CAT 1 - 19-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mischa Martin   Sherwood, AR1:49:41 382859  24 SPOKES

Women - CAT 1 - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Addie Teo   1:44:08  45 OCC

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaShimanoSpyOSMOCUOREBonk BreakerUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee