Race Results for
ICX Cross the Fort 3-Day Cross Weekend, Depot I
Fort Wayne, IN
(Event Information)
View By:
Cyclo-cross on 09/06/2013

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Junior - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Will Johnson   Pendleton, IN 341996   DRT Racing
2 Marek Hayes   Brazil In 386461   J's Bikes/IHOP

Men - Masters - 40+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1232.01 David McComb   Yoder, IN 172316   Men of Steel Racing
2244.90 Timothy Hall   Leo, IN 115242   Ft. Wayne Outfitters
3257.79 Bradley Hayes   Brazil, IN 333804   J's Bikes/IHOP
4270.68 Greg Bauer   Muncie, IN 310092   
5283.57 Chad Nay   Carmel, IN 282137   
DNF John Wischmeier   Columbus, IN 286402   DRT Racing

Men - Masters - 50+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Todd Andersen   Fort Wayne, IN 1584   Men Of Steel Racing LLC
2 Brantiff Boyer   Carmel, IN 199739   

Men - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1163.53 Gunner Dygert (1 - Cat2)   Brownsburg, IN 351414   BISSELL-ABG-GIANT
2182.93 Chad Tieman (1 - Cat1)   Fort Wayne, IN 292101   Team Upland Brewing
3202.33 Matthew Light (1 - Cat3)   Warsaw, IN 277747   Racing For Riley
4221.73 Eric Anderson (2 - Cat1)   Indianapolis, IN 42611   Zipp Factory Team
5241.13 Andrew Boneff (2 - Cat2)   Fairborn, OH 291433   J's Bikes/IHOP
6260.53 Richard Toler (2 - Cat3)   Dayton, OH 66088   TEAM DAYTON-MERRILL LYNCH CYCLING

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1232.11 Nick Fabini   Fort Wayne, IN 361494   
2251.20 Mark Miller   Fort Wayne, IN 343740   
3270.29 Jonathan Edwards   Brownsburg, IN 391233   
4289.38 Christian Tucker   Milford, IN 370236   Midwest Devo
5308.47 Josh Kline   Zionsville, IN 310471   Team World Bicycle Relief
6327.56 Erik Paavola   Chicago Il 387611   Speedway Wheelmen
7346.65 Corbin Schmitz   Bargersville, IN 319856   Midwest Devo
8365.74 Andy Paskins   Carmel, IN 137920   SRAM Factory
9384.83 Jeffrey Nixon   Bryan, OH 186448   

Men - Cat 3 - Masters - 40+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1335.46 Michael Henry   Zionsville, IN 361289   
2354.10 Mike Johnson   Pendleton, IN 264914   DRT Racing
3372.74 Paul Richardson   Auburn, IN 273612   
4391.38 Luke Landis   Fort Wayne, IN 122491   
5410.02 Ramon Vasquez   Yoder, IN 122487   NoLimit Cycling

Men - Cat 3 - Masters - 50+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1306.85 Scott Wagner   Fort Wayne, IN 241678   Men Of Steel Racing LLC
2317.82 Craig Reynolds   Terre Haute, IN 274621   J's Bikes/IHOP
3328.79 Steven Vorderman   Fort Wayne, IN 50616   Don Galligher-DRT Consulting
4339.76 Matthew Koehn   Indianapolis, IN 19546   Speedway Wheelmen
5350.73 Charles South   Fort Wayne, IN 33532   Men of Steel Racing
6361.70 Thomas Elliott   Carmel, IN 345524   

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1340.65 Matthew Tescula   Roanoke, IN 323664   NoLimit Cycling
2366.70 Tyler Conant   Indianapolis 389918   
3392.75 William Smith   Indianapolis, IN 33064   
4418.80 Brent Houk   Indianapolis, IN 384444   Team Bicycle Outfitters Indy
5444.85 Jeremy Pfister   Auburn, IN 346442   Men of Steel Racing
6470.90 Nate Lake   New Carlisle 395247   
7496.95 Josiah Longenecker   Angola, IN 353804   Men of Steel Racing
DNF Matthew Allen   Lafayette, IN 297739   Team Nebo Ridge

Men - Cat 4 - Masters - 40+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1325.82 John Paul   Greencastle In 364662   
2342.74 Wayne McKillip   Huntertown, IN 345648   Ft. Wayne Outfitters
3359.66 Bob Cochrane   Indianapolis, IN 356866   
4 Tom Standers      
5393.50 Chad Nay   Carmel, IN 282137   
6410.42 Hugh Gossage   Shelbyville, IN 304191   Gray Goat Sports
7427.34 Jay Lorentz   Shelbyville, IN 357342   
8444.26 Christopher Yeomans   West Lafayette, IN 392345   
9461.18 Timothy Wegner   Fort Wayne, IN 386650   
10478.10 Pat Herrick   Auburn, IN 293500   Men of Steel Racing
11 Matthew Jourdan      
12511.94 Jeff Warner   Auburn, IN 294408   Men of Steel Racing
13528.86 James Gross   Lafayette Indiana 392228   

Men - Cat 4 - Masters - 50+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dan Ramsey   Cincinnati, OH 260179   7 Hills Racing Inc

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1480.97 Nick Kintzel   Warsaw 414589   
2502.78 Corey Smith   Fort Wayne, IN 397687   
3524.59 John Porter   Westfield 389740   
4546.40 Shannon Branscomb   Fort Wayne, IN 244092   
5568.21 Brian Dawson   Leo In  397597   
6590.02 David Gable   Fort Wayne, IN 172315   

Women - Junior - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lily Peck   Shelbyville, IN 413104   

Women - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Grace Paul      
DNF Suzan Young   Warsaw 384205   Men of Steel Racing

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Valarie Gossage (1 - Cat2)   Shelbyville, IN 298474   Gray Goat Sports
2 Nicole Borem (2 - Cat2)   Warsaw, IN 184390   Don Walker Cycles Racing

Women - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christina Paul   Greencastle, IN 364661   

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rachelle Cobb   Fairborn, OH 291790   
2 Laura Miller   Fort Wayne, IN 413148   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOSpySierra NevadaCUOREShimanoBonk BreakerUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee