Race Results for
2013 THK
Avon, MN
(Event Information)
View By:
Circuit Race on 08/04/2013

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - cat 4/5 - senior - 18+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1518.09 Andrew Heikes   Saint Paul, MN1:18:54.81 305978   Omnium Racing
2519.89 Jared Gazda   Hopkins, MN1:18:54.88 378152   Revolution Cycle/Twin Six
3521.69 Dominic Howes   Minneapolis, MN1:18:55.68 378752   Team Hoigaard's
4523.48 Edison Foster   Northfield, MN1:18:55.83 358142   SilverCycling
5525.28 Mike Lemmage   Minneapolis, MN1:18:56.04 379694   Balance Cycling
6527.08 Nicholas Hardt   Lake Elmo, MN1:18:56.72 359706   Sho-Air Minnesota Cycling Club
7528.88 Raul Luna (1 - Cat5)   Minneapolis, MN1:18:58.84 397827   Twin Speed Cycling
8530.67 Josh Fiedler   Sartell, MN1:19:00.30 294419   
9532.47 Adam Cincoski (2 - Cat5)   Plymouth, MN1:19:02.99 385335   Minnesota Cycling Team
10534.27 David Stegall   Saint Paul1:19:03.47 382879   Omnium Racing
11536.07 Joel Fredricks   Saint Paul, MN1:19:05.19 381436   
12 Alan Arends   1:19:05.94   
13 doug DeBold   1:19:12.08   
14541.46 David Haerle   Cottage Grove, MN1:19:13.29 244834   Loon State Cyclists
15 Kurt Brown   1:19:13.56   
16545.06 Erik Lecy   Apple Valley, MN1:19:14.64 374710   Minnesota Junior Cycling, Inc.
17546.85 Joel Swenson   Bloomington1:19:17.64 382734   Angry Catfish
18548.65 Robert Bell (3 - Cat5)   Minneapolis, MN1:19:17.83 407753   
19550.45 Bryan Gerding   Minneapolis, MN1:19:18.01 177126   All-City X Fulton Racing
20552.25 Corey Shouse (4 - Cat5)   St. Joseph1:19:19.96 412237   
21 Steven Gray   1:19:30.12   
22555.84 Brian Malarski   Chicago Il1:19:35.20 68091   Omnium Racing
23557.64 Bruce Porter   Woodbury, MN1:19:43.36 358801   St Paul Bicycle Racing Club
24559.44 Christopher Bretz   Roseville, MN1:19:44.56 61540   Loon State Cyclists
25561.24 Andrew Phung   Plymouth, MN1:20:09.35 291811   
26563.03 David Aguirre   Edina, MN1:20:32.47 344372   Team Hoigaard's
27564.83 Michael ODay   Minneapolis, MN1:20:35.17 358149   Twin Speed Cycling
28566.63 scott halverson (5 - Cat5)   Minneapolis1:23:21.00 411332   
29568.43 Travis Sjostrom   Minneapolis, MN1:23:59.61 398114   University of Minnesota Cycling - Twin C
30570.22 Robert Vigil   Eden Prairie, MN1:24:18.01 223690   Basso pb Tonka Cycle
31572.02 Marco Morganti (6 - Cat5)   Fargo, ND1:24:52.00 312492   Prairie Fire Cycling
32573.82 Caesar Russell (7 - Cat5)   Minnepolis, MN1:25:10.19 364825   St Paul Bicycle Racing Club
33575.62 Benito Juarez   Minneapolis, MN1:25:11.52 344822   Team Hoigaard's
34 Andrew Arends   1:25:26.51   
35 Raul Titla Sanchez   1:25:35.70   
36581.01 Roger Kozub   Delano, MN1:25:37.33 348948   
37582.81 Anya Malarski   Duluth Mn1:25:43.85 302412   County Cycles
38584.61 Loren Willis   Saint Paul, MN1:25:52.38 329358   Synergy
39586.40 Michael Warne (8 - Cat5)   Delano, MN1:26:04.25 347158   Brone's Bike Shop
40 James Conrad   1:32:57.28   
41590.00 Aaron Olson (9 - Cat5)   Saint Cloud, MN1:03:47.69 377341   
DNF Jason Brown   0:49:08.71   

Men - cat 3/4 - senior - 18+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1414.29 Robert Holmberg   Waverly, MN1:49:37.03 294463   Team Hoigaard's
2430.26 Alec Carlson   Fargo, ND1:50:22.47 271992   Flat City Cycling Club Inc.
3446.24 Michael Kokotovich   Vadnais Heights, MN1:50:23.81 367488   Synergy
4462.21 Thomas Wavrin   Henderson, MN1:50:26.90 342900   Minnesota Junior Cycling, Inc.
5478.18 Daniel Svedberg   Woodbury, MN1:50:29.12 278187   St Paul Bicycle Racing Club
6494.16 Marcus Bush   Minneapoilis, MN1:50:29.70 293091   
7510.13 Karl Schuchard   Minneapolis, MN1:50:33.36 318690   University of Minnesota Cycling - Twin C
8526.11 Tim Karels   Plymouth, MN1:50:42.13 223980   Minneapolis Bicycle Racing Club
9542.08 Stuart Benson (1 - Cat4)   Shafer, MN1:50:46.99 100413   
10558.05 Fred Mayer   Minneapolis, MN1:51:12.95 261384   Synergy
11574.03 Richard Kyle (2 - Cat4)   Saint Paul, MN1:59:04.51 352332   Loon State Cyclists
12590.00 Thai Nguyen   Richfield, MN1:59:05.64 296357   
DNF Mark Long (Cat4)   St Paul, MN1:41:16.60 254201   Omnium Bike Shop

Men - cat 1/2/3/4/5 - masters - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1387.51 Mark Skarpohl (1 - Cat2)   Mankato, MN2:05:42.77 48773   MBRC/Flanders
2397.45 Mark Mlinar (2 - Cat2)   Hutchinson, MN2:05:44.86 48557   MBRC/Flanders
3 Aaron Johson   2:05:44.98   
4417.34 Todd Foster (3 - Cat2)   Northfield, MN2:05:45.36 311475   SilverCycling
5427.28 Ray Coyle (4 - Cat2)   St Paul, MN2:05:45.92 200899   Revolution Cycle/Twin Six
6437.22 Jay Woller (5 - Cat2)   St. Louis Park, MN2:05:46.21 41777   MBRC/Flanders
7447.16 Robert Danneker (6 - Cat2)   Minneapolis, MN2:05:49.69 241592   Shamrocks Racing
8457.11 Michael Mardosz (7 - Cat2)   Woodland, MN2:05:52.12 260519   Team Helen's
9467.05 Matt Stein (8 - Cat2)   Northfield, MN2:05:52.38 221389   Silver Cycling
10476.99 Brendon Hale (9 - Cat2)   Minneapolis, MN2:05:52.63 56245   Atlas Cycling
11486.93 Michael Tocko (10 - Cat2)   St. Paul, MN2:05:55.69 58052   St Paul Bicycle Racing Club
12496.88 Ted Loosen (11 - Cat2)   Minneapolis, MN2:06:54.07 225180   Revolution Cycle/Twin Six
13506.82 Jim Bell (12 - Cat2)   Saint Cloud, MN2:07:19.01 102936   Revolution Cycle/Twin Six
14516.76 David Ziemer (1 - Cat3)   Greenfield, MN2:07:19.27 200339   Revolution Cycle/Twin Six
15526.70 Adam Staufenberg (13 - Cat2)   Plymouth, MN2:07:56.62 146505   Revolution Cycle/Twin Six
16536.65 Mark Betzer (2 - Cat3)   St Louis Park, MN2:07:58.28 80795   Revolution Cycle/Twin Six
17546.59 Marc Kermisch (14 - Cat2)   Maple Grove, MN2:15:57.66 80629   Erik's Bike Club/Eriks Bike Shop
18556.53 Bryan Loecken (3 - Cat3)   Richfield, MN2:23:34.72 53328   Loon State Cyclists
DNF Thomas Manderfeld (Cat3)   Sauk Rapids, MN0:47:02.22 82764   Revolution Cycle/Twin Six
DNF Mark Halstrom (Cat3)   Sartell, MN0:30:37.50 282297   Revolution Cycle/Twin Six
DNF Abby Ruess (Cat2)   Saint Paul, MN2:05:56.04 312258   St Paul Bicycle Racing Club

Men - cat 1/2/3 - senior - 18+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1231.10 Connor Benton (1 - Cat2)   Minnetonka, MN2:22:54.35 356634   MBRC/Flanders
2240.38 Adam Hanson   Duluth, MN2:22:54.61 108535   Synergy
3249.66 Tristin Bentzler   Chippewa Falls, WI2:22:55.30 161188   Synergy
4258.94 Michael Woell   Minneapolis, MN2:22:58.86 227850   Freewheel Bike
5268.22 Matthew Broeren (2 - Cat2)   Rochester, MN2:23:00.72 310534   Rochester
6277.50 Michael Moriarity (3 - Cat2)   Bloomington, MN2:23:01.91 294003   Flat City Cycling Club Inc.
7286.78 Rick Laliberte (4 - Cat2)   Fargo, ND2:23:03.07 210611   Synergy
8296.06 Adam Gorski (5 - Cat2)   Minneapolis, MN2:23:05.11 246159   Freewheel Bike
9305.34 Adam Bergman   Saint Paul, MN2:23:07.45 103032   Kentucky Flyers Cycling Inc
10314.61 Nicholas Kimpton (6 - Cat2)   Minneapolis, MN2:23:07.80 293536   MBRC/Flanders
11323.89 chris yotter   Saint Paul, MN2:23:09.34 318312   St Paul Bicycle Racing Club
12333.17 Gregory Alexander (7 - Cat2)   Woodbury, MN2:23:09.78 298718   Mitsubishi Laser/Grand Performance
13342.45 Levon Kalemkiarian   Stillwater, MN2:23:10.57 243156   Revolution Cycle/Twin Six
14351.73 Sean Mailen (8 - Cat2)   Minneapolis, MN2:23:18.05 251907   Flat City Cycling Club Inc.
15361.01 Colin Catlin (9 - Cat2)   Arden Hills, MN2:23:20.31 295785   Gopher Wheelmen
16370.29 Derek Goerke   Minneapolis, MN2:23:22.78 226819   St Paul Bicycle Racing Club
17379.57 Brandon Krawczyk   Waukesha, WI2:23:23.19 232232   Revolution Cycle/Twin Six
18388.85 Chris Anderson (10 - Cat2)   Maple Grove, MN2:23:25.09 366326   Flat City Cycling Club Inc.
19398.12 Nicholas Vetter (11 - Cat2)   St. Paul, MN2:23:29.39 263471   Mitsubishi Laser/Grand Performance
20407.40 Tyler Olson (12 - Cat2)   Minneapolis, MN2:24:00.07 294937   Synergy
21416.68 Jonathan Toftoy   Eden Prairie, MN2:24:09.75 233166   Revolution Cycle/Twin Six
22425.96 Andrew Toftoy (13 - Cat2)   Eden Prairie, MN2:24:09.78 326050   Revolution Cycle/Twin Six
23435.24 Matt Muyres (14 - Cat2)   Bloomington, MN2:24:33.03 160576   Freewheel Bike
24444.52 Andrew Minier   Anoka, MN2:24:33.22 135556   Revolution Cycle/Twin Six
25453.80 Brian Sprague (15 - Cat2)   Horace, ND2:29:34.41 311210   US Military Cycling Team Fueled by FRS
26463.08 Paul Harrison (16 - Cat2)   Minneapolis , MN2:29:45.85 94132   Flat City Cycling Club Inc.
DNF Vince Rosetta (Cat2)   Minneapolis, MN1:36:25.80 254966   Synergy

Women - cat 4 - senior - 18+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1510.86 Anya Malarski   Duluth Mn1:19:38.42 302412   County Cycles
2530.46 Kimberly Ault   Moorhead Mn1:19:41.89 384029   Girl Fiend Cycling Team
3550.07 Meghan Mason   Saint Paul, MN1:19:49.92 402160   Birchwood/GIS
4569.67 Nancy Runge   Alexandria, MN1:23:20.82 350402   The Bike & Fitness Co.
5589.27 Amanda Camp   Fargo, ND1:29:00.61 364972   Jet City Velo

Mixed - cat 1/2/3/4/5 - junior - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1431.64 Colin Catlin (1 - Cat2)   Arden Hills, MN0:47:13.17 295785   Gopher Wheelmen
2442.20 Alec Carlson (1 - Cat3)   Fargo, ND0:47:13.50 271992   Flat City Cycling Club Inc.
3452.75 Noah Middlestaedt (2 - Cat3)   Saint Cloud0:47:26.37 347262   Revolution Cycle/Twin Six
4463.31 Benjamin Juarez (1 - Cat5)   Mn0:47:29.80 401214   Twin Speed Cycling
5473.87 Samuel Westlake (2 - Cat5)   Farmington0:47:32.71 375888   Minnesota Junior Cycling, Inc.
6484.43 Ethan Berry (3 - Cat5)   Stillwater, MN0:48:03.09 312468   Minnesota Junior Cycling, Inc.
7494.98 Carter Eng (4 - Cat5)   Hopkins, MN0:49:11.86 394525   Minnesota Junior Cycling, Inc.
8505.54 Charles Cahow (5 - Cat5)   Apple Valley, MN0:49:26.93 399936   Minnesota Junior Cycling, Inc.
9516.10 Trek Malarski (6 - Cat5)   Duluth Mn0:50:29.41 389774   Omnium Racing
10526.66 Will Curtis (7 - Cat5)   Saint Paul, MN0:54:25.99 348506   Minnesota Junior Cycling, Inc.
11537.21 Nick Gordon (8 - Cat5)   Chanhassen, MN0:56:22.49 364797   Minnesota Junior Cycling, Inc.
12547.77 Adam Vail (9 - Cat5)   Minnetonka, MN0:59:10.56 388426   Minnesota Junior Cycling, Inc.
13558.33 Jenna Westlake (1 - Cat4)   Farmington, MN1:01:00.42 388767   Minnesota Junior Cycling, Inc.
14 Rosamaria Alonso Medel   1:06:06.41   
15579.44 Skye Goedert (2 - Cat4)   Crystal, MN1:10:23.61 379498   Minnesota Junior Cycling, Inc.
16590.00 Chase Wark (3 - Cat4)   Zimmerman, MN0:26:32.39 382221   

Mixed - cat 1/2/3/4/5 - senior - 18+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1407.70 Jim Bell (1 - Cat2)   Saint Cloud, MN1:27:14.82 102936   Revolution Cycle/Twin Six
2431.16 Clayton Shepard (1 - Cat3)   Anoka, MN1:27:52.28 320280   MBRC/Flanders
3454.61 David Watson (1 - Cat4)   Burnsville, MN1:27:52.41 350874   MBRC/Flanders
4478.06 Angie Johnson (2 - Cat2)   Alexandria, MN1:27:52.46 316384   Bike & Fitness/Subway Cycling Team
5501.52 Tim Oolman (2 - Cat4)   Plymouth, MN1:30:30.81 311084   Basso pb Tonka Cycle
6524.97 Emily Flynn (3 - Cat2)   Eagle Lake, MN1:30:45.28 234057   
7548.43 Kevin Lennon (4 - Cat2)   Plymouth, MN1:31:38.93 46707   Minnesota Cycling Team
8571.88 Cheryl Barker (2 - Cat3)   Hudson, WI1:39:41.25 264108   SilverCycling

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOShimanoCUOREUSACDFSierra NevadaBonk BreakerSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee