Race Results for
Sunburst Showdown- 2013 WORS #7
Kewaskum, WI
(Event Information)
View By:
Cross Country on 08/04/2013

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Open - Single Speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1479.26 Matt Kamphuis   Cottage Grove, WI1:21:05.4 186054  1910 Trek Midwest Team
2493.45 Jereme Noffke   Madison, WI1:21:57.5 185686  1908 
3507.64 Steven Schaefer   Port Washington, WI1:22:40.4 361743  1906 
4521.83 Rodney Moon   Blair, WI1:22:46.0 243112  1903 Bikes Limited
5 Steve Jeske   1:27:08.4  1905 Pedal Moraine

Men - Cat 3 - Clydesdale - 39-

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tim Black   0:58:21.9  4904 
2556.67 Jason Huff   Evansville, WI0:58:24.3 407903  4815 michaels cycles
3573.34 Casey Grapsas   Stevens Point, WI1:03:19.2 382110  4905 SPASH MTB
4 Chris Wilkes   1:19:37.2  4804 MasterGraphicsInc

Men - Cat 3 - Clydesdale - 40+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1512.36 James Mauck   Cedarburg, WI0:46:39.1 52687  4906 Team Extreme
2518.88 Paul Langenberg   Green Bay0:49:39.9 401719  4816 Trail Vipers
3525.40 Stephen Bloch   Thiensville, WI0:51:33.3 382395  4900 Team Extreme
4531.92 chris Endres   Janesville0:53:15.0 386665  4811 Michael's cycles
5 Mike Nast   0:53:36.7  4907 
6 Tim Liepert   0:54:05.2  4808 Team Pedal Morraine
7551.48 Doug Rodenkirch   Sun Prairie0:54:06.3 374749  4805 SPYCT - Red Fury
8 Paul Moore   0:56:07.7  2845 
9 Mike Bons   1:00:19.2  4898 
10571.04 Ricky Almaguer   Hoffman Estates, IL1:11:38.6 367739  4807 Bike Connection

Men - Cat 3 - Citizen - 11-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1447.89 Cole McDicken   Appleton, WI0:47:54.8 381394  4037 FCYCT Scarlet Knights
2449.58 Owen Reich   Pine River, WI0:49:41.5 406097  4061 Team Extreme
3451.27 Megan Senderhauf   Neenah, WI0:50:19.0 350540  4063 Wheel and Sprocket
4452.96 Dylan Eggebrecht   Greenville, WI0:50:19.7 311373  4013 FCYCT-Scarlet Knights
5454.65 Mitchell Dutczak   Crete, IL0:55:52.4 297673  4056 South Chicago Wheelmen
DNF William Darling   Vernon Hills, IL0:00:00.0 318222  4070 Activator Cycle Club

Men - Cat 3 - Citizen - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1453.72 Justin Wentworth   Manawa0:42:45.0 404954  4141 FCYCT-The Scarlet Knights
2455.89 Stone Vanamerongen   Pine River Wi0:45:54.8 406113  4054 Wade'z
3458.06 Jacob Ahles   Hortonville, WI0:46:26.1 379918  4076 FCYCT/Scarlet Knights
4460.23 Chase Osborne   Mequon, WI0:46:27.4 299940  4027 Team Extreme
5462.40 Alex Halfman   Greenville, WI0:47:00.5 349866  4083 Scarlet Knightslet Knights
6464.57 Daniel Gretzinger   Greenville, WI0:48:27.2 296042  4058 FCYCT - The Scarlet Knights
7466.74 Demetrio Velazco   Pearl City, IL0:55:50.2 403563  4044 
8 Samuel Golding   1:06:04.5  4613 
9471.08 Grey Rankin   Madison1:06:57.1 403818  4614 
10 Jack Koprowski   1:07:23.4  4034 Sun Prairie Youth Cycling Team
DNF Sethan Cate   0:00:00.0  4097 Chain ReactionCycling

Men - Cat 3 - Citizen - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1501.11 Jack Davies   Stevens Point0:47:31.6 380302  4035 SPASH MTB
2 Nate Gruenke   0:48:57.7  4618 Tron Hip-Hop
3 Jacob Dilling   0:49:43.0  4651 Attitude Sports
4 Tye Seideman   0:51:40.5  4620 Tron Hip-hop
5589.99 Adam Fleming   Franklin, WI0:58:16.6 378726  4053 Team WORS
DNF Matthew Meyle   0:00:00.0  4644 
DNF Jack Knutson   0:00:00.0  4652 

Men - Cat 3 - Citizen - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Justin Armstrong   0:45:23.2  4654 
2 Andrew Johnson   0:48:16.2  4621 
3 Cody Tesch   0:48:51.9  4656 
4570.00 Shane Armstrong   Kenosha0:49:36.0 334720  4653 
5580.00 Aaron Frink   Madison, WI0:50:07.9 377912  4031 
6590.00 Jeremy Condon   Milton, WI0:51:17.4 400576  4093 Team WORS

Men - Cat 3 - Citizen - 25-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Daniel Feldmann   0:40:45.1  4103 
2541.40 Andrew Feldmann   Plymouth0:41:10.3 416716  4102 Feldmann
3542.80 Brandon Smith   Manitowoc, WI0:44:14.9 401706  4017 Broken Spoke Cycling Team
4 Nick Desrochers   0:44:35.3  4080 
5 Jason Baer   0:44:37.0  4018 
6 Kerry Gonzalez   0:44:49.7  4623 Treadhead Cycling
7548.40 Curt Emerson   Berlin, WI0:47:13.0 402474  4096 Wade'z Bike Shop
8 Cory Desrochers   0:47:13.5  4081 Junebug Cyclists
9 Alex Bien   0:47:52.2  4072 AlllSpokedUp
10552.60 Kyle Suratte   Wonderlake0:48:21.7 403395  4643 The Bike HavenMcHenry
11554.00 Aaron Messenger   Green Bay, WI0:48:53.5 382540  4039 
12555.40 Matthew Kletti   Appleton, WI0:49:14.5 358867  4015 Wadez' Bike Shop
13 Allan Macintyre   0:49:38.1  4091 
14 Larry Teeling   0:49:39.2  4658 FDL Cyclery
15 Paul Brunette   0:50:22.1  4616 
16 Dorian McFarlane   0:50:37.0  4660 
17562.40 Daniel Kelley   Lincoln, NE0:51:10.6 18782  4088 
18563.80 Blake Bauman   Milwaukee0:51:19.8 392463  4610 Rainbow JerseyBicyles
19 Robert Hartner   0:51:35.0  4642 
20566.60 Tony Young   Grafton, WI0:52:15.3 377074  4075 Discount Double Check
21 Ben Cleveland   0:53:41.5  4026 Oskar Blues Brewery
22 Joe Woelfle   0:56:23.7  4029 Discount Double Check
23 Jeff Mathis   0:57:37.9  4106 
24 Jose Roman   0:58:25.0  4659 Extreme
25 Colin Erskine   0:58:46.1  4065 
26 Justin Litersky   0:58:50.3  4617 
27 Robert Campbell   1:01:37.0  4648 Navy
28 Andres Carvajal   1:03:06.8  4641 
29 Lazaro Cardenas-Flores   1:08:11.5  4645 
30 Jim Gust   1:14:00.1  4650 
DNF Ryan Jackson   0:00:00.0  4637 The Bike Haven Team

Men - Cat 3 - Citizen - 35-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1514.80 Scott Trierweiler   Marshfield0:43:24.5 418109  4074 
2517.40 Matt Keon   Grafton, WI0:44:13.8 392933  4130 Alterra CoffeeRacing
3520.00 John Granger   Manitowoc, WI0:46:23.4 401714  4023 Heavy Pedal velo club
4522.60 Derrick Reinke   Walworth, WI0:46:39.0 404168  4041 JVC / MichaelsCycles
5 Kurt Pulvermacher   0:47:06.0  4657 
6527.80 Jack Pabst   Nekoosa, WI0:48:11.2 334134  4049 Cannondale Factory Racing
7 Eric Wickenkamp   0:49:19.4  4632 Epic Cycle andFItness
8533.00 Derek Moran   Eden, WI0:50:14.2 389934  4622 Team Fond du Lac Cyclery
9 Jonathan Reik   0:50:16.3  4647 
10 Matt Lemorande   0:50:23.8  4638 
11 Robert Hoefert   0:50:24.2  4661 Heavy Pedal/Broken Spoke
12 Jon Veldboom   0:51:02.2  4627 
13546.00 Bryon Anderson   Pewaukee, WI0:51:14.9 1598  4022 
14548.60 Kirt Konkol   West Allis, WI0:52:22.9 412513  4636 
15 Andrew McDicken   0:52:55.4  4036 
16553.80 Shannon Chapwesk   Johnsburg, IL0:53:36.9 6648  4009 The Bike Haven
17556.40 Mark Eben   Manitowoc0:53:40.8 97784  4040 Heavy Pedal Velo Club
18559.00 Piermario Bertolotto   Milwaukee0:54:18.3 397156  4025 Belgianwerkx
19 Steven Brown   0:54:19.4  4611 
20 Keith Eggebrecht   0:56:47.7  4090 
21 Kurt Baehmann   0:57:30.6  4655 Cloud 9 Racing
22 David Verhoff   0:57:36.3  4619 
23572.00 Peter Fetters   Neenah, WI1:03:20.1 292715  4085 Cranked Bike Studio
24574.60 Dale Juedes   Green Bay1:07:45.0 390163  4084 Trail Vipers
DNF Eric Zarwell   Wauwatosa, WI0:00:00.0 324992  4004 Alterra Coffee
DNF Robb Brabant   0:00:00.0  4629 

Men - Cat 3 - Citizen - 45-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1509.71 Rick Dwyer   Jefferson0:44:52.4 392607  4077 Team Niner/Dwyer Racing
2512.19 Art O'Neil   Crystal Lake, IL0:45:55.1 388040  4631 PSIMET Racing
3514.67 Ryan Cooley   Mequon, WI0:46:37.9 306394  4019 Team Extreme
4517.15 Brian Ethridge   Middleton, WI0:51:37.1 216096  4104 
5 Greg Mann   0:52:34.5  4649 
6 Karl Meyle   0:53:01.3  4646 
7 Joe Halfman   0:53:39.3  4086 Sleepless Knights
8 Brian James   0:54:23.7  4626 
9529.55 Andrew Matthews   Evanston, IL0:54:32.7 327728  4052 
10 Joel Verbrick   0:54:34.9  4615 
11 Robert Rieb   0:54:49.1  4634 
12 Steve Lipski   0:59:05.2  4635 
13 Steve Caron   1:00:17.9  4105 Red Fury
14 Lawrence Golding   1:01:08.5  4612 
15 Timothy Martin Jr.   1:10:43.1  4639 
16 David Berres   1:15:12.3  4060 Heavy Pedal Velo Club
DNF Dave Mraz   Spring Grove, IL0:00:00.0 365253  4002 
DNF Dushan Stevich   Chicago, IL0:00:00.0 394753  4114 Beer-After-Racing
DNF Chris Osborne   Mequon, WI0:00:00.0 302639  4625 Team Extreme
DNF Tshengzoo Lor   0:00:00.0  4662 

Men - Cat 3 - Citizen - 55-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike Desrochers   0:48:39.1  4082 Junebug Cyclists
2565.00 Peter Ackermann   Whitefish Bay Wi0:51:08.5 385963  4630 Unattached
3 Greg Niles   0:52:19.4  4033 Oberlin FilterRacing

Men - Cat 3 - Citizen - 60+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1537.18 Bruce Parker   Edina, MN0:55:41.8 260693  4005 Freewheel Bike
2553.35 Donald Howell   Maitland, FL0:58:20.7 130557  4050 
3569.52 Dennis Klinkert   Meno. Falls0:58:44.6 396442  4012 
4 Don Bogdanske   1:18:58.3  4633 
DNF Richard Wenborne   0:00:00.0  4007 Titletown Flyers

Men - Cat 2 - Sport - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1432.19 Blake Mezo   Crown Point, IN1:07:34.0 373752  2149 RBikes.com/Diagrind
2459.60 Caleb Swartz   Madison, WI1:08:19.3 286165  2139 Brazen Dropouts
3487.01 Nate Knowles   Batavia, IL1:08:20.2 314966  2101 All Spoked Up - Vision
4514.42 Jimmy Splittgerber   Appleton, WI1:27:26.6 297081  2018 FCYCT/Scarlet Knights

Men - Cat 2 - Sport - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1483.08 James Grenier   Verona Wi1:09:10.7 387381  2040 Atkin's Bike Shop
2515.38 Andrew Schirpke   Cedarburg, WI1:14:34.5 289759  2002 Twin Six / Team Extreme
3547.68 Jacob Bons   Menomonee Falls, WI1:15:12.7 317236  2165 
4 Riley Kunstman   1:17:45.5  2546 

Men - Cat 2 - Sport - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1508.51 Jonathan Wollner   Grafton Wisconsin1:03:50.2 401071  2021 Team Extreme
2 Preston Bernsteen   1:04:52.5  2111 SPASH MTB
3561.85 Ted Kretzmann   Poy Sippi, WI1:05:26.8 377766  2200 Wadez' Bike Shop
4588.52 Ben Freas   Elkhorn, WI1:07:55.2 338970  2566 ISCorp/Intelligentsia Coffee C
DNF Nolan Steig   Janesville, WI0:00:00.0 344958  2224 JVC/ Michaels Cycles

Men - Cat 2 - Sport - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1530.78 Erik Beckman   Pulaski, WI1:02:52.4 314852  2109 Stadium Bike
2539.50 Patrick Diamond   South Milwaukee, WI1:04:46.2 297764  2565 Naval Academy Cycling
3548.22 Christopher Osborne   Mequon, WI1:06:12.5 299939  2142 Team Extreme
4556.94 Jordan Boyea   Wausau, WI1:06:32.1 380303  2055 Trek Store of Wausau
5565.66 Seth Boyea   Fort Atkinson, WI1:12:04.3 378793  2556 Trek Store Wausau HSR
6 Robert Flicek   1:13:53.3  2555 Epic Cycle andFitness
7583.10 Samuel Taft   Franklin, WI1:22:51.7 304082  2570 
DNF Steven Pirelli   New Berlin0:00:00.0 403603  2056 

Men - Cat 2 - Sport - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Mark Norton   Madison, WI1:01:08.1 291138  2557 KS Energy Services/Team Wiscon
2 Josh Kruit   1:02:38.3  2090 Sponser Me Please
3573.34 Andrew Richter   Greenville, SC1:14:50.9 381149  2545 
4590.01 Paul Westberg   Lomira, WI1:29:53.9 373461  2078 Titletown Flyers
DNF Alexander Kaminski   0:00:00.0  2068 WORS

Men - Cat 2 - Sport - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 William Ringenoldus   1:05:12.3  2117 Wadez Bike Shop
2 Aivis Lindems   1:05:56.5  2095 
3532.95 David Dokman   Deerfield, WI1:06:41.4 381508  2092 Discount Double Check
4535.37 Matthew Tucker   Janesville, WI1:06:49.2 403688  2134 2 Rivers Racing
5537.79 Mike Roethel   Oostburg, WI1:08:22.0 375109  2029 Sheboygan Bicycle Company
6540.21 Cory Spaetti   Winthrop Harbor, IL1:11:30.9 389577  2544 Alberto's Sport
7 Joe Vanderpuy   1:11:53.0  2009 Retrospeed
8 Steve Ericksen   1:13:53.1  2567 
9 Charlie Wilson   1:15:04.4  2551 
10 Erik Backhaus   1:16:10.9  2099 Eriksen Cycles
11 Jamie Prange   1:17:29.3  2132 Fly In Bryan
12554.73 Casey Brauer   Manitowoc, WI1:17:53.4 350016  2118 Heavy Pedal Velo Club
DNF Sam Foos   0:00:00.0  2140 
DNF Ben Agnew   0:00:00.0  2573 Englewood Grassfed Beef

Men - Cat 2 - Sport - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1460.65 Nathan Schneeberger   Lake In The Hills, IL1:04:10.7 326150  2038 Johnny Sprockets
2 Eric Roche   1:05:33.9  2572 
3473.57 Chris Roddick   Fort Atkinson, WI1:06:16.5 339424  2036 2 Rivers Racing
4480.03 Nathan Gayeski   Monee, IL1:06:53.6 279119  1456 Iron Cycles
5486.49 Michael Menne   Hales Corners, WI1:07:11.6 379130  2559 velo trocadero cycling
6492.95 Aaron Holtebeck   Milwaukee, WI1:07:25.1 384582  2569 unattached
7 Ken Bozych   1:07:31.9  2549 Velocidad de Tortuga
8505.87 Wally Kunstman   Sheboygan, WI1:07:44.1 285687  2141 RACC pb GG
9 Nicholas Armstrong   1:09:42.3  2094 Alterra MTB
10518.79 Jeremy Drake   South Milwaukee, WI1:10:35.7 345440  2028 Lucky Brake
11525.25 Ben Leach   La Crosse, WI1:11:25.0 380300  2106 Bikes LTD Scenic Concepts
12531.71 Mike Mennenoh   Lake Geneva1:13:46.8 404292  2087 Treadhead Cycling
13 Boyd Williams   1:15:44.2  2560 
14 Nate Andrews   1:16:54.0  2130 Alterra MTB
15551.09 Matthew Forst   Weyauwega, WI1:47:23.6 175701  2127 

Men - Cat 2 - Sport - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1481.91 Quentin Gniot   Green Bay, WI1:06:50.3 293921  2126 Big Ring Flyers
2 Ruben Valdez   1:07:10.9  2107 Bike Connection
3495.11 Andrew Douglass   Waukesha, WI1:08:57.0 230862  2046 Alterra Coffee
4501.71 Andrew Maulbetsch   Milwaukee, WI1:09:12.0 77063  2568 
5508.31 Roy Bailey   Sun Prairie, WI1:09:25.8 393601  2050 SPYCT Red Fury
6 Geoff Scott   1:10:15.9  2554 Spidermonkey Cycling
7521.51 Donald Heckel   Racine, WI1:10:30.7 115202  2547 Rat City Racers
8528.11 Michael Laufenberg   West Bend, WI1:11:08.0 311890  2060 Team Pedal Moraine
9534.71 Don Iwen   Milwaukee1:12:21.7 208154  2128 Alterra MTB
10541.31 Nathan Phelps   De Pere, WI1:13:12.4 272098  2061 Big Ring Flyers
11 Joe Durocher   1:19:59.5  2553 
12554.51 Jack Schirpke   Cedarburg, WI1:25:11.9 268393  2020 Team Extreme
DNF Steve Strobel   0:00:00.0  2221 Team Extreme

Men - Cat 2 - Sport - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1479.37 Brendan George   Deerfield, IL1:05:26.0 73524  2153 Alberto's
2482.31 Lloyd Cate   Appleton1:05:42.6 380221  2163 WORS
3485.25 Chris Tamborino   Hubertus, WI1:05:46.9 263786  2048 Expo Racing
4488.19 Robert Zimmerman   North Conway, NH1:08:05.1 116427  2162 Pedal Morraine
5 Larry Hipps   1:08:05.4  2010 Pedal Moraine
6494.07 Troy Sable   West Bend, WI1:09:12.9 361674  2005 
7497.01 Jeff Wren   West Bend, WI1:09:26.2 297072  2072 Team Extreme
8499.95 John Ryan   Highland Park, IL1:10:15.6 72843  2548 Alberto's Sport
9502.89 Kevin Lisowe   Plymouth, WI1:10:44.4 341686  2049 Lucky Brake
10505.83 Jody Arlen   Wausau, WI1:10:58.1 367674  2100 Lucky Brake
11508.77 Dave Hanrahan   West Bend, WI1:11:08.5 360655  2121 Team Pedal Moraine
12511.71 Ron Smith   Fond Du Lac, WI1:11:09.4 342844  2032 
13 Rob Sleger   1:11:31.5  2563 HBG Sunringle
14517.59 John Gretzinger   Greenville, WI1:11:57.6 46604  2079 
15520.53 Jeffrey Hatton   Appleton, WI1:12:49.5 70548  2064 TitleTown Flyers
16523.47 Joel Johnson   Wauwatosa, WI1:12:51.9 297608  2571 
17 Barry Campbell   1:13:18.9  2550 Cranked Bike Studio
18 Brad Giesel   1:15:25.6  2558 Team Magnus
19532.29 Demetrius Banks   Onalaska1:15:26.5 375316  2124 Team 360
20 Gregg Bochat   1:27:08.9  2552 Epic Racing
21538.17 Troy Olm   Madison, WI1:30:26.0 297065  2034 chainsmokers
22541.11 Dave Dahlman   West Allis1:36:23.0 374121  2156 Team Extreme
DNF Dean Johnson   Machesney Park0:00:00.0 390204  2222 

Men - Cat 2 - Sport - 50-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1464.88 Bradley Boettcher   Wisconsin Rapids1:09:49.6 377639  2039 Element Mobile
2466.22 Dave Reich   Pine River, WI1:09:58.3 292243  2112 Team Extreme
3467.56 Don Freitag   Marshall, WI1:11:26.9 262551  2053 TEAM EXTREME
4 Scott Palmersheim   1:11:40.2  2043 Pedal Moraine
5470.24 Jeff Greatens   Green Bay, WI1:11:54.1 404318  2564 
6471.58 Jim Splittgerber   Appleton1:12:45.1 397510  2019 
7472.92 Tom Wendland   Port Washington, WI1:13:11.0 262569  2027 Team Extreme
8474.26 David Dewitt   Fond Du Lac, WI1:13:39.8 296191  2014 Team Fond du Lac Cyclery
9 Steve Drecoll   1:14:21.1  2091 Activator Cycle Club
10 Jay Gunderson   1:14:57.1  2138 Team Suds
11478.28 John Senkerik   Wauwatosa, WI1:15:32.7 288510  2015 Team Extreme
12 Steve Hoppman   1:16:37.4  2122 Fond Du Lac Cyclery
DNF Edward Piontek   Wabeno, WI0:00:00.0 297068  2104 Titletown Flyers

Men - Cat 2 - Sport - 55-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jim Feuerstein   1:11:52.3  2054 Heavy Pedal Velo Club
2491.87 Steve Kapaun   Hudson, WI1:11:55.1 118725  2063 team extreme
3503.26 Bill Styer   Sheboygan, WI1:15:49.8 340862  2069 
4514.65 Randy Feuillerat   Beloit, WI1:22:03.4 296455  2115 MIchaels Cycles JVC
5 Frank Sniadajewski   1:22:30.6  2073 Point Pursuit
6537.43 Keith Westendorf   Milwaukee, WI1:26:03.5 259757  2133 Alterra MTB
7548.82 Robert Maloney   Centreville, MD1:47:39.9 137579  2561 

Men - Cat 2 - Sport - 60-64

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bob Benedum   1:09:17.0  2089 Wookiee Juice
2530.12 Brad Swenson   Stevens Point, WI1:17:33.0 227555  2219 Vision/Wheel &Sprocket
3550.08 Albert Weigel   Wheeling, IL1:20:20.5 223747  2543 verdigris/village
4570.04 James Heinecke   Sheboygan, WI1:30:41.2 241024  2024 I RIDE BIKES- GET OVER IT
5590.00 Thomas Silbernagel   Wauwatosa, WI1:41:14.7 218705  2004 Team Extreme
DNF Gary Smits   Green Bay, WI0:00:00.0 190487  2080 Titletown Flyers

Men - Cat 2 - Sport - 65+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1492.78 Mike Sherman   Box Elder, SD1:20:24.1 225605  2077 Single Speed TNT
2541.39 Frank Lobello   Gurnee, IL1:21:05.1 296152  2047 Muddy Cup
3590.00 Steve Manthe   Mc Farland, WI1:30:00.7 211939  2051 Chain Smokers

Men - Cat 2 - Single Speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Owens   1:07:34.7  2905 Alterra
2524.58 Wade Flisram   Onalaska, WI1:08:18.8 208096  2911 Bikes Ltd/Scenic Concepts
3 Jeff Schneider   1:10:28.9  2945 Ben's Cyclery
4563.12 Kevin Schmitt   Elkhart Lake1:12:04.7 52680  2910 Team Extreme
5 Ross Bomber   1:12:48.0  2906 Broken Spoke Bikes
DNF Steve Davidson   De Pere, WI0:00:00.0 294363  2913 Titletown Flyers

Men - Cat 2 - Comp - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1457.80 David Carew   Greenville, WI1:17:11.2 384376  1036 Wheel and Sprocket
2501.87 Tony Kaatz   Ripon, WI1:19:42.7 297312  1460 Attitude Sports
3545.94 Matthew Paterson   Lakemoor, IL1:24:47.2 401250  1010 Team AttakTiks& Sprocket
4590.01 Devon Lawler   Missoula, MT1:39:28.0 371011  1459 Rainbow Jersey
DNF Cory Marty   Plover, WI0:00:00.0 303981  1014 Magnus

Men - Cat 2 - Comp - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1457.69 Mike Sherven   Edwards , CO1:18:24.2 394978  1044 Bikes Limited
2468.77 Joshua Meyer   Lincoln, NE1:22:21.3 24201  1054 Heavy Pedal Velo Club
3479.85 Martin Reza   Beloit, WI1:22:38.8 401379  1110 Vision Wheel and Sprocket
4490.93 Brian Paterson   Lakemoor1:27:15.6 397513  1050 Team AttakTiks& Sprocket
5502.01 Andrew Wiesner   Germantown, WI1:31:33.8 289953  1011 Titletown Flyers
DNF Taylor Bogdanske   Oshkosh, WI0:00:00.0 274788  1023 SixFifty / Wheel & Sprocket
DNF Carl Morse   Appleton, WI0:00:00.0 198232  1045 Sixfifty
DNF Christopher Rodriguez   Cary0:00:00.0 387960  1137 Lucky Brake Bike Shop

Men - Cat 2 - Comp - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1446.15 Tristan Brown   Madison1:18:34.4 377335  1005 TIMEX
2454.80 Jan Van Nuffelen   Chicago, IL1:20:47.6 396368  1075 Spidermonkey Cycling
3463.45 Jonathan Kloppenburg   Chicago, IL1:21:05.7 173352  1071 Spidermonkey Cycling
4472.10 Mikey Verhagen   Allouez, WI1:21:29.6 221776  1047 KS Energy / Team Wisconsin
5 Colin Hughes   1:22:27.9  1458 DCMTB
6 Brandon Teske   1:23:24.0  1061 Titletown Flyer
7498.05 Shane Semrow   Scandinavia, WI1:24:10.9 376571  1030 WORS
8506.70 Egor Korneev   Stoughton, WI1:26:52.1 208068  1454 
DNF Kevin Crow   Oswego, IL0:00:00.0 401309  1464 Verdigris-Village

Men - Cat 2 - Comp - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1431.06 Jason Gibson   Neenah, WI1:21:05.9 406179  1058 Gear n Up
2444.63 Christopher Schmidt   Lake Geneva, WI1:22:24.3 293518  1032 Treadheads
3458.20 Marek Kulesza   Vernon Hills, IL1:24:11.9 342278  1046 Treadhead Cycling
4 Dan Wierzba   1:25:23.8  1065 Rib Mountain Cycles
5485.34 Patrick Dowd   Middleton, WI1:31:18.4 309805  1068 Toova Tech CDC
6498.91 Jose Rodriguez   Highland Park, IL1:34:24.1 336264  1059 Titletown Flyers
7512.48 Nathan Tock   La Crosse, WI1:55:05.2 195122  1029 Bikes LTD / Scenic Concepts

Men - Cat 2 - Comp - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1434.88 Mike Bishop   Twin Lakes, WI1:17:02.1 3778  1019 Treadhead Cycling
2438.76 Bill Burkholder   Rockford, IL1:20:41.0 296156  1031 
3442.64 Cole Jacobsen   Oneida, WI1:20:50.1 309298  1052 Titletown Flyers
4446.52 Brett May   Geneva, IL1:21:40.8 378689  1012 All Spoked Up-Vision
5450.40 Jason Balden   Hales Corners, WI1:21:56.8 366934  1467 KS Energy TeamWI Racing
6454.28 Chris Fellows   Genoa, IL1:23:06.7 280824  1033 J&R Cycles
7458.16 Stathy Touloumis   Highland Park, IL1:25:00.1 86745  1069 Albertos Sport
8462.04 Richard Lytle   Port Washington, WI1:26:04.9 269310  1468 Team Raspi
9465.92 Christopher Richmond   Manitowoc1:26:13.5 369925  1040 Heavy Pedal Velo Club
10469.80 Andrew Jennings   Menasha, WI1:29:39.3 105632  1072 Element Mobile
11473.68 Jason Ruesch   Medford, WI1:30:37.8 319028  1024 Rib Mountain Cycle
12477.56 Michael Jeschke   Cudahy, WI1:31:32.4 101275  1038 Kent Ericksen Cycles
13 Mark Hughes   1:41:26.0  1466 CZ Velo
DNF Darin Olski   0:00:00.0  1060 Cranked Bike Studio
DNF Steven Flurry   Fond Du Lac, WI0:00:00.0 66051  1062 CZ Velo

Men - Cat 2 - Comp - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1465.25 Michael Spiro   Plymouth, WI1:15:35.9 59255  1461 
2 Stephen Kobs   1:22:25.4  1001 Team Pedal Moraine
3472.71 Mark Cole   Stevens Point, WI1:22:48.7 104782  1022 Adventure212/Specialized
4476.44 Glen Stroik   Franklin, WI1:22:50.0 258547  1004 Team Wisconsin
5480.17 Ken Krebs   Saint Charles, IL1:24:04.7 193353  1455 Vardigris Village
6 Dan Szczepanski   1:28:24.7  1070 BelGioioso / Titletown Flyers
7487.63 Scott Nyland   Madison, WI1:30:57.9 351518  1100 Magnus
8 Sean Miller   1:30:59.2  1028 Janesville Velo Club
9495.09 Dwight Ingalls   Oconomowoc, WI1:34:49.0 17365  1462 Vison / Wheel & Sprocket
DNF Edward Dutczak   Crete, IL0:00:00.0 80789  1027 South Chicago Wheelmen

Men - Cat 2 - Comp - 50-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1439.71 Ross Lemke   Cedarburg, WI1:25:17.6 210815  1111 Team Pedal Moraine
2451.36 Terry Prewitt   Black Creek, WI1:25:45.8 296195  1150 Attitude Sports
3463.01 Neil Statz   Wisconsin Rapids, WI1:26:31.5 278570  1056 Overdrive
4474.66 Todd Fletcher   Waterford, WI1:30:35.6 378275  1025 Vision/Wheel &Sprocket
5486.31 Paul Warloski   Milwaukee, WI1:31:17.1 97808  1465 my wife inc

Men - Cat 2 - Comp - 55+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gene Macken   Milwaukee, WI1:29:36.5 91879  1463 Hollander
2 Gary Bender   1:37:07.0  1457 Morvello
DNF Andrew Mishlove   Glendale, WI0:00:00.0 344022  1002 Hampshire Cycle Cleb

Men - Cat 2 - Clydesdale - 39-

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Elginn Cordes   Dakota, MN1:19:05.0 357632  2819 Bikes LTD / Scenic Concepts
2 Darrin Kolka   1:22:09.9  2810 
3 Brett Werner   1:39:52.9  2802 Bike's LTD Scenic Concepts
DNF Joseph Kuckuk   0:00:00.0  2805 WORS
DNF Todd Nutter   Milwaukee, WI0:00:00.0 342136  2807 Eriksen Cycles
DNF John Ard   Necedah0:00:00.0 401660  2811 CORBA
DNF Justin Schroeter   Hartford, WI0:00:00.0 374924  2820 team pedal moraine
DNF Joel Sprecher   0:00:00.0  2847 

Men - Cat 2 - Clydesdale - 40+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Rhude   1:16:36.7  2848 
2 Thom Hineline   1:16:40.0  2846 Capitol Off Road Pathfinders
3 Jeff Beck   1:19:19.2  2812 
4577.50 Matt Knowles   Batavia, IL1:27:55.7 314964  2808 All Spoked Up - Vision
5590.00 Patton Neuser   Green Bay Wi1:30:01.5 379195  2816 Titletown Flyers
DNF Dale Crowell   Eau Claire, WI0:00:00.0 375876  2801 Eau Claire Bike and Sport
DNF Scott Barclay   Wrightstown , WI0:00:00.0 402135  2813 

Men - Cat 1 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1330.06 Fletcher Arlen   Wausau, WI1:15:27.9 368031  119 Team Magnus
2376.07 Andrew Senderhauf   Neenah, WI1:16:56.4 293057  106 Wheel and Sprocket
3422.08 Brett Poulton   Lake Forest, IL1:18:57.7 259591  107 Gear Grinder
4468.09 Collin Kytta   Negaunee, MI1:19:39.8 379532  105 Border Grill Racing
DNF Parker McColl   Oconomowoc, WI0:00:00.0 350022  101 Midwest Devo
DNF Connor McColl   Oconomowoc, WI0:00:00.0 350036  102 Midwest Devo
DNF Mitchell Bratz   Schofield, WI0:00:00.0 377705  103 Sprocketz BikeShop

Men - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1185.21 Tristan Schouten   Plymouth, WI1:23:58.5 145071  64 Rolf Prima Wheels
2191.32 Brian Matter   Sheboygan, WI1:23:58.7 85929  RACC / TREKnder
3197.43 Cole House   Oneida Wi1:24:25.9 183112  55 Cashcall Cycling Team / 616
4203.54 Joseph Maloney   Milwaukee1:26:16.4 313232  40 KS Energy Services / Team Wisc
5209.65 Darrin Braun   Waukesha, WI1:27:27.0 285001  Adventure 212/Specialized
6215.76 Nathan Guerra   Oconomowoc, WI1:28:21.0 214936  Vision Pro Cycling
7221.87 Corey Stelljes   Madison, WI1:28:40.4 307965  RACC- Gear Grinder
8227.98 Justin Piontek   Madison, WI1:28:41.3 297073  Titletown Flyers
9234.09 Tyler Gauthier   Ishpeming, MI1:28:45.0 293999  Border Grill - Quick Stop
10240.20 Isaac Neff   Madison, WI1:31:16.7 200724  5 Nines
11246.31 Tim Drankus   Sheboygan, WI1:41:44.0 151397  290 Sheboygan Bicycle Company

Men - Cat 1 - 19-23

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1378.16 Casey Hildebrandt   Weston, WI1:34:45.9 296192  32 Spooky Bikes /T6
2465.13 Ben Senkerik   Wauwatosa, WI1:36:35.1 294148  37 Wheel & Sprocket/Vision
3552.10 Josey Weik   Wrenshall, MN1:45:17.8 297766  293 Ski Hut
DNF Myles Beach   Larsen, WI0:00:00.0 208348  30 Adventure 212/Specialized

Men - Cat 1 - 24-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1358.14 Tim Racette   Fort Atkinson, WI1:34:46.2 285206  21 KS Energy Services/Team Wiscon
2383.25 Chad Sova   Thiensville, WI1:37:16.9 189115  295 Momentum Endurance
3408.36 Jeff Bender   Salt Lake City, UT1:38:18.9 410953  72 Bluebear Outside/Morvelo
4433.47 Tony Wagner   West Bend, WI1:39:46.5 204671  22 Bikes LTD/Scenic Concepts
5458.58 Cory Samz   Madison Wi1:42:31.4 384848  45 Heavy Pedal Velo Club
6483.69 Nick Sabel   Ripon, WI1:44:20.3 263354  291 LAPT
7508.80 Bill Street   Sheboygan, WI1:44:53.3 219245  56 Kuhl/Rocky Mountain/Velocity
8533.91 Matt Waite   Madison, WI1:47:53.3 206676  296 Wheel and Sprocket
DNF Michael Anderson   Colorado Springs, CO0:00:00.0 183953  47 Schwag

Men - Cat 1 - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1342.02 Ted Hanes   Fond Du Lac, WI1:28:45.1 247082  61 Fond du Lac Cyclery
2361.02 Carlos Haeckel   Madison, WI1:35:58.6 227622  60 Alterra CoffeeTeam W&S
3380.02 David Bender   Kenosha, WI1:38:10.8 260585  95 JVC/Michael's Cycle
4399.02 Ben Schreiber   Theresa, WI1:38:37.8 280198  24 Team Fond du Lac Cyclery
5418.02 Ken Statz   Wisconsin Rapids, WI1:38:43.4 262146  66 Element Mobile
DNF Michael Humpal   Mundelein, IL0:00:00.0 189221  34 Specialized Regional

Men - Cat 1 - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1366.77 Vincent Steger   Fitchburg, WI1:35:05.3 356588  17 Erik's Bikes and Boards
2452.80 Bryan Frazier   Cottage Grove, WI1:38:23.4 293537  28 Adventure 212/Specialized
3538.83 Karl Tillman   La Crosse, WI1:43:17.9 294041  14 Team 360 / LAXVelo
DNF Rick Mezo   Crown Point, IN0:00:00.0 246376  58 Rbikes.com/Diagrind

Men - Cat 1 - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1345.41 Ray Nelson   Woodstock, IL1:30:48.5 193027  100 Treadhead Cycling
2364.60 Gabriel Ion   Spring Grove, IL1:33:47.6 317100  50 Treadhead Cycling
3383.79 Bill Nigh   West Bend, WI1:37:01.3 197745  49 Team Pedal Moraine
4402.98 William Hausdoerffer   Shorewood, WI1:39:07.8 15440  41 KS Energy / Team Wisconsin
5422.17 Jerrod Collier   Lindenhurst, IL1:51:31.6 194466  69 Muddy Cup Racing
DNF Steve Schafer   Barrington, IL0:00:00.0 309583  51 Village-Verdigris Cycling Team

Men - Cat 1 - 45-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1344.02 Jw Miller   Madison, WI1:34:11.5 233978  99 Erik's Bikes and Boards
2369.53 Jeff Melcher   West Bend, WI1:35:58.2 166066  294 Team Pedal Moraine
3395.04 Scott Cole   Stevens Point, WI1:36:38.9 7340  27 Adventure 212/Specialized
4420.55 John Shull   Libertyville, IL1:37:52.0 259398  13 Alberto's Sport
5446.06 John Wypiszinski   Appleton, WI1:41:07.9 211571  18 Titletown Flyers
6471.57 Tim Jennings   Wisconsin Rapids, WI1:44:32.5 17768  38 Element Mobile/ Brings
7497.08 John Lirette   Menomonee Falls, WI1:46:13.8 259146  16 Sheboygan Bicycle Company

Men - Junior - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1455.93 Hunter Schmitt   West Bend, WI0:23:00.8 353908  6005 Team Extreme
2457.12 Christian Pieper   Kohler, WI0:24:17.5 378654  6048 Bikes Limited
3 Nick Niemi   0:25:21.2  6423 
4459.50 Joshua Prewitt   Black Creek, WI0:25:22.2 380580  6060 FVYCT
5460.69 Porter Thorpe   Wausau, WI0:25:25.7 347916  6025 Rib Mountain Cycles/Red Eye Br
6461.88 Quentin Lochner   Prairie Du Chien, WI0:26:16.0 406746  6056 Bikes Limited Scenic Concepts
7 Ben Komoroske   0:27:12.1  6412 SCHWAG
8464.26 Jonah Whitedog   La Crosse0:27:42.3 379542  6054 Bikes Ltd Scenic Concepts
9 Liam Cate   0:28:27.1  6072 WORS
10 Sam Hansen   0:29:46.9  6076 Extreme
11 Griffin May   0:29:54.6  6013 All Spoked Up-Vision
12 Mason Huff   0:30:01.2  6414 
13 Dylan Waldner   0:30:02.0  6040 Bikes Limited/Scenic Concepts
14 Samuel Keon   0:30:09.3  6061 Alterra CoffeeRacing
15 Elijah Johnson   0:31:40.7  6417 
16473.78 Jacob Mork   Greenville, WI0:31:58.9 375803  6008 FCYCT-The Scarlet Knights
17 Aidan Lemorande   0:32:45.2  6421 
18476.16 Nick Georges   Mequon, WI0:36:23.9 405506  6031 Team Extreme
19 Sebastian Armstrong   0:38:30.9  6045 Alterra MTB
20 Nick Koprowski   0:41:42.0  6023 Sun Prairie Youth Cycling Team
21 Gavin Black   0:44:00.7  6409 
DNF Jaeden Langenberg   0:00:00.0  6411 Trail Vipers

Men - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1450.82 Jackson Jennings   De Pere0:23:54.8 398004  6066 
2452.68 Matt Rodenkirch   Sun Prairie0:24:36.2 400031  6017 SPYCT - Red Fury
3 Colton Campbell   0:24:36.7  6424 Cranked Bike Studio
4 Connor Grosch   0:25:01.2  6053 Bikes Limited Scenic Concepts
5 Weston Verhoff   0:25:44.3  6070 FCYCT-Scarlet Knights
6460.12 Camden Jackson   Oconto Falls, WI0:25:55.9 395379  6010 4 Jax Racing
7461.98 Dwight Eben   Manitowoc, WI0:27:00.4 366665  6021 Heavy Pedal Velo Club
8 Joey Jeschke   0:27:32.5  6069 Eriksen Cycles
9465.70 Nickolas Duhm   Greenville Wi0:28:08.0 400517  6068 FCYCT - The Scarlet Knights
10467.56 Reed May   Geneva, IL0:28:09.3 349886  6015 All Spoked Up-Vision
11 Skyler Wilborn   0:28:28.8  6419 
12471.28 Zachary Fischer   Appleton, WI0:29:01.5 405735  6035 fox cities youth cycling - sca
13 Alex Durocher   0:29:03.7  6426 
14475.00 Karl John Tillman   La Crosse, WI0:29:41.2 345804  6014 Bikes Ltd / Scenic Concepts
15 Brody Endres   0:30:39.3  6065 
DNF Mason Newman   Veronaverona, WI0:00:00.0 403762  6019 Red Fury

Men - Junior - 7-8

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1501.63 John Schmidt   Geneva, IL0:29:11.0 355322  6004 Rolling Schmidties
2 Colin Knowles   0:38:08.6  6050 All Spoked Up - Vision
3 Will Knowles   0:38:32.2  6049 All Spoked Up - Vision
4539.49 Hunter Gengler   South Milwaukee, WI0:39:42.9 407242  6047 WORS
5552.11 Teague Jackson   Hayward, WI0:43:25.2 440367  6416 Village-Verdigris
6 Thatcher Werner   0:50:31.5  6051 Bikes LTD/Scenic Concepts
7 George Breiwa   1:03:42.5  6425 
8589.97 Kevin Hatton   Appleton, WI1:04:43.1 392469  6067 Titletown Flyers
DNF Magnus Davidson   De Pere, WI0:00:00.0 400596  6003 Titletown Flyers

Men - Junior - 9-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1452.47 Sam Komoroske   Green Bay, WI0:23:34.6 400240  6009 Trail Genius
2455.46 Skyler Schmitt   West Bend, WI0:24:25.2 353906  6001 Team Extreme
3458.45 Alex Phillips   Grayslake, IL0:27:46.5 408144  6422 
4 Joshua Caron   0:28:01.5  6078 SPYCT. Red Furyth Cycling team
5 Stephan Liepert   0:28:40.3  6018 Team Pedal Morraine
6467.42 Lucas Fletcher   Waterford, WI0:31:12.8 378741  6033 Vision/Wheel &Sprocket
7 Brennan Cate   0:32:20.8  6071 WORSCycling
8 Benjamin Eben   0:34:30.4  6415 Heavy Pedal Velo Club
9 Isaac Johnson   0:34:55.4  6418 
10479.38 Brian Hatton   Appleton, WI0:36:35.9 392468  6036 TitleTown Flyers
11 Trey Laudolff   0:37:15.0  6044 
12485.36 Justin Munzur   Brookfield0:37:19.7 365809  6058 Cafe De Arts Roastery
13 Ryan Brown   0:43:13.9  6410 
14 Tommy Rose   0:44:02.3  6063 Scarlet KnightsFox Cities
15 Colin Meister   0:48:43.0  6427 
DNF Anders Davidson   De Pere, WI0:00:00.0 343542  6007 Titletown Flyers
DNF Nathaniel Osborne   Mequon, WI0:00:00.0 379128  6020 Team Extreme

Women - Open - Female - 34-

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jenaiya Stolper   Manitowoc1:16:09.3 366306  1509 Heavy Pedal Velo Club
2 Jennifer Whitedog   La Crosse, WI1:20:07.2 210713  1507 Bikes Limited Scenic Concepts
DNF Mary Hable   Milwaukee, WI0:00:00.0 399817  1501 Alterra

Women - Open - Female - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1464.34 April Dombrowski   Oshkosh, WI1:10:34.9 223874  1515 SixFifty/Wheel& Sprocket
2527.17 Wendy Gaddey   Waukegan, IL1:14:00.4 241055  1508 Alberto's
3 Patti Kaufmann   1:19:24.8  1527 My Wife Inc

Women - Cat 3 - Citizen - 11-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Marilee Collier   Lake Villa, IL0:56:29.4 297074  5001 Treadhead Cycling

Women - Cat 3 - Citizen - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Charity Desrochers   0:57:27.5  5015 Junebug Cyclists
DNS Allison Pieper   Kohler, WI0:00:00.0 378653  5023 Bikes Limited

Women - Cat 3 - Citizen - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Molly Desrochers   1:06:41.4  5017 Junebug Cyclists

Women - Cat 3 - Citizen - 25-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Donna Brunette   0:52:25.5  5116 
DNF Lindsey Pietrzak   0:00:00.0  5024 WORS

Women - Cat 3 - Citizen - 35-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christina Flisram   0:53:34.4  5012 
2556.67 Tara Michalski   Cambridge, WI0:59:33.5 403581  5028 
3573.34 Laura Granger   Manitowoc, WI1:08:11.9 401716  5021 Heavy Pedal Velo club
4 April Knudson   1:14:40.6  5002 TitleTown Flyers

Women - Cat 3 - Citizen - 45-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Marcy Wentworth   Manawa1:01:36.2 405453  5010 Sleepless Knights
2565.00 Amy Dykema   Evanston, IL1:06:20.0 10328  5050 Half Acre Cycling
3590.00 Jeannie Ryan   Highland Park, IL1:16:14.0 355664  5117 Alberto's Sport

Women - Cat 2 - Sport - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1461.60 Keely Jackson   Hayward Wi1:13:51.6 386435  3110 Village-Verdigris
2482.12 Arianna Schafer   Barrington, IL1:15:13.3 338174  3030 Village-Verdigris Cycling
3502.64 Kyra Jackson   Hayward, WI1:15:40.1 386436  3111 Village-Verdigris
4523.16 Kaitlin Splittgerber   Appleton1:19:41.9 317238  3003 FCYCT/Scarlet Knights
5543.68 Grace Prewitt   Black Creek, WI1:24:49.6 296195  3020 Attitude Sports
6 Korissa Straub   1:25:33.9  3112 Ralston Valley

Women - Cat 2 - Sport - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Arin Lemke   1:37:50.5  3023 Pedal Moraine

Women - Cat 2 - Sport - 25-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Kelli Piotrowski   Milwaukee, WI1:19:34.8 316500  3019 Alterra
2552.50 Amy Ancheta   Chicago, IL1:20:56.2 403434  3009 Spidermonkey Cycling
3565.00 Heather Schmitt   Madison, WI1:26:56.0 309748  3114 Colectivo
4577.50 Sarah Richter   Greenville, SC1:30:58.1 288350  3027 
5 Whitney Baker   1:33:01.1  3113 
DNF Heather Jazdzewski   Plover, WI0:00:00.0 367716  3005 Magnus
DNF Ross Rushin   0:00:00.0  3016 

Women - Cat 2 - Sport - 35-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1531.75 April Beard   Madison, WI1:13:31.3 334352  3013 Brazen Dropouts
2 Emily Keon   1:16:48.2  3010 Alterra CoffeeRacing
3556.61 Becky Rands   Westbend, WI1:21:25.8 310963  3008 Team Pedal Moraine
4569.04 Rachel Drake   South Milwaukee, WI1:25:25.0 366004  3004 Lucky Brake
5581.47 Ann Holsen   Manitowoc1:29:42.3 403994  3022 Heavy Pedal Velo Club
DNF Brenda Zimmermann Thorpe   Wausau, WI0:00:00.0 288201  3041 Rib Mountain Cycles/Red Eye Br

Women - Cat 2 - Sport - 45-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Linda Baehmann   1:19:32.4  3015 Team Magnus
2556.67 Kristin Long   Madison, WI1:22:41.8 21529  2562 Brazen Dropouts
3 Lynne Senkerik   1:24:00.8  3001 Team Extreme
4590.01 Melissa Kennedy   Oak Creek, WI1:31:57.2 367933  3007 Lucky Brake

Women - Cat 1 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Emma Swartz   Madison Wi1:34:30.1 286164  111 Junior Dropouts
DNF Emily Shull   Libertyville, IL0:00:00.0 264455  114 MidWest Devo

Women - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Abigail Strigel   Madison, WI1:23:02.9 202434  501 Honey Stinger / Bontrager
2 Lisa Krayer   North Freedom, WI1:27:13.2 227405  503 Adventure 212/Specialized

Women - Cat 1 - 24-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeanne Hornak   New Berlin, WI1:36:03.0 406763  515 Wheel & Sprocket Vision
2 Evelyn Johnson   Fort Atkinson, WI1:39:50.9 375425  511 2 Rivers
DNF Leia Schneeberger   Madison, WI0:00:00.0 350192  517 Magnus

Women - Cat 1 - 35-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1413.13 Lori Sable   Thiensville1:27:18.7 226461  504 Team 65? / W&S
2462.69 Andrea Matter   Sheboygan, WI1:31:08.0 157882  514 Gear Grinder
3512.25 Michelle Peariso   Amherst, WI1:34:56.6 227741  508 Adventure212/Specialized

Women - Junior - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1486.81 Emma Osborne   Mequon, WI0:25:52.5 359179  6016 Team Extreme
2488.38 Katy McDicken   Appleton, WI0:29:55.8 381393  6024 FCYCT Scarlet Knights
3489.95 McKenna Dwyer   Jefferson0:30:38.1 397843  6077 Team Niner/Dwyer Racing
4491.52 Lorissa Thorpe   Wausau, WI0:30:39.2 346768  6026 Rib Mountain Cycles/Red Eye Br
5493.09 Julia Whitedog   La Crosse0:32:44.7 379541  6055 Bikes Limited Scenic Concepts
DNF Lauren Duhm   Greenville, WI0:00:00.0 400520  6012 FCYCT - The Scarlet Knights

Women - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Danielle Krebs   Saint Charles, IL0:27:50.4 368788  6420 Village Verdigris
2 Andrea Zimmermann   0:31:10.9  6080 Pedal Moraine

Women - Junior - 7-8

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kendra Schmitt   West Bend, WI0:37:44.0 402868  6011 Team Extreme
2 Erin Davis   Plano, TX0:46:43.4 398066  6413 Sun Prairie Youth Cycling Team
DNF Kirsten Waldner   0:00:00.0  6073 Bikes Lmtd/ Scenic Concepts

Women - Junior - 9-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1478.74 Leah Fletcher   Waterford, WI0:27:47.2 368322  6032 Vision/Wheel &Sprocket
2491.60 Antonia Gengler   South Milwaukee, WI0:33:43.9 407243  6042 Vision / Wheel& Sprocket
3504.46 Katherine Schafer   Barrington, IL0:34:22.8 378878  6028 Village-Verdigris Cycling
4 Brooklyn Waldner   0:38:43.4  6041 Bikes Limited/Scenic Concepts
5 Aryana Knudson   0:45:40.3  6006 TitleTown Flyers
6543.04 Kylie Krayer   North Freedom, WI0:52:29.7 406749  6062 Adventure 212

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFSierra NevadaBonk BreakerShimanoCUORESpyOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee