Race Results for
Dirt Spanker Classic - MNMBS #8
Superior, WI
(Event Information)
View By:
Cross Country on 08/18/2013

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Pro - 0-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1449.07 Eric Thompson   Shoreview, MN1:34:54 150540  44 Mt. Borah
2475.35 Jesse Rients   Shakopee, MN1:34:56 147524  Penn Cycle
3501.62 Scott Kylander-Johnson   Duluth, MN1:36:47 83047  12 Trek/Kuhl/Ski Hut
4527.90 Michael McBurney   Roseville, MN1:46:18 279039  Peace Coffee
5554.18 Jay Richards   Callaway, MN1:47:28 29711  Maplelag Mountain Bike Racing
6580.46 Tom Miller   Robbinsdale, MN1:50:47 125275  Penn Cycle

Men - Cat 1 - Junior - 0-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Josey Weik   Wrenshall, MN1:41:38 297766  487 Ski-Hut

Men - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1507.40 Mason Bacso   Plymouth, MN1:38:17 260595  394 Maplelag/Paramount
2 Colin Pendziwol   1:40:52  483 
3 Jake Boyce   1:46:14  486 Ski Hut
4556.96 Josh Bauer   Minneapolis, MN1:47:10 377510  316 Hollywood Cycles
5573.48 Tim Werts   Plymouth, MN1:53:01 388001  305 Hollywood Cycles
6590.00 Jeremy Hecker   Ham Lake, MN1:54:21 407164  400 Maplelag

Men - Cat 1 - Master - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1432.58 Dominic Talerico   Saint Paul, MN1:38:58 385899  301 Angry Catfish
2443.07 Keven Kvalsten   Robbinsdale, MN1:41:30 149743  303 Kenwood Racing
3453.57 Fred Mills   Saint Louis Park, MN1:41:37 261006  480 Bassobikes/Tonka Cycles
4464.06 Agustin Deltour   Burnsville, MN1:43:50 377504  307 Top Natchez Racing
5474.56 Brendan Bellew   New Prague, MN1:44:36 313010  371 Angry Catfish
6485.05 Tyler Heibel   Fountain, MN1:45:38 133268  373 Bycicle Sports
7495.55 Eric Oftedahl   Shoreview, MN1:47:00 210080  333 Maplelag
8506.04 Joe Surla   Minneapolis, MN1:47:18 34681  314 Wannabee Racing
9516.54 Nikolai Anikin   Duluth, MN1:48:15 261138  477 conti
10527.03 Mark Foslien   Saint Paul, MN1:48:43 297093  312 The Missing Link
11537.53 J. Ross Fraboni   Duluth, MN1:56:39 149739  481 
12548.02 Matt Leizinger   Minnetonka, MN1:58:38 284245  402 Angry Catfish
13558.52 Scott Spoo   Woodbury, MN1:58:47 297802  360 Wannabee Racing
14569.01 Clayton McLagan   Forest Lake, MN1:59:20 206756  320 Peace Coffee Racing
15579.51 Jeff Bushendorf   Sauk Rapids , MN2:00:36 298060  315 LCR
16590.00 David Slovick   Minnetonka, MN2:02:14 234315  492 Feed My Starving Children

Men - Cat 1 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1457.76 Aaron Swanson   Ashland, WI1:39:11 209665  495 
2472.45 Rick Erickson   Shoreview, MN1:44:13 275579  342 Freewheel Bike
3487.14 Wade Bergner   Maiden Rock, WI1:46:03 380342  326 WEDALI / GEAR JUNKIE
4501.84 Matt Zak   Eveleth, MN1:46:18 299300  479 Verdigris Phlogiston
5516.53 Jan Rybar   Apple Valley, MN1:46:40 98534  361 Pedal Moraine
6531.22 Bart Rodberg   Duluth1:47:38 153722  491 Ski Hut
7545.92 Todd McFadden   Duluth, MN1:50:19 134734  489 Ski-Hut
8560.61 Larry Sauber   Lakeville, MN1:52:23 135611  356 LCR
9575.31 Chris Van Ert   Saint Paul, MN1:54:40 230802  334 Peace Coffee Racing
10590.00 Wallace Alexander   Minneapolis, MN1:56:56 193389  482 Kenwood Racing

Men - Cat 2 - Junior - 0-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Emile Hamm   0:52:50  2423 Blacksheep
2 Kurt Penno   0:55:30  2410 
3 Zachary Smith   1:01:11  2098 Peace Coffee
4570.00 Cole Herrmann   Minneapolis, MN1:03:14 361697  2109 Angry Catfish
5 Liam Franken   1:10:00  2056 Penn Cycle
6 Max Smothers   1:12:27  2058 Bicycle Sports

Men - Cat 2 - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ethan Depman   1:28:56  1330 
2545.00 Samuel Olson   Centerville, UT0:53:40 284358  2119 
3 Sam Penders   0:57:29  2052 
4 Jack Ellingson   1:00:06  2001 
5 Ryan Pendziwol   1:01:38  2424 Blacksheep
6 Samuel Elson   1:02:13  2055 Hollywood cycles
7 Jake Binkowski   1:02:26  2123 
8575.00 Levi Hayden   Duluth, MN1:02:55 398276  2420 Velo Duluth
9 Van Carlson   1:03:22  2065 Angry Catfish Racing
10 Hayden Schlough   1:03:28  2083 
11 Griffin Snow   1:09:12  2088 Angry Catfish

Men - Cat 2 - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Lucas Hieb   Andover, MN1:18:31 377131  1002 Feed My Starving Children
2 Logan Schlough   1:19:30  1073 
3 Isaac Wendt   1:23:30  1333 Bikes-N-Boards
4555.00 Sean O'Donnell   Rochester, MN1:25:12 383076  1050 Sho-Air MN
5 Erik Binkowski   1:29:15  1087 
6 Sam Goblirsch   1:29:36  1051 bicycle sports
7 Samuel Hayden   0:54:20  2421 Velo Duluth
8 Calder Glowac   0:58:45  2059 Rochester Mountain Bike Team
9 Cole Geschwind   0:58:53  2053 Sho-Air MN
10 Max Ellingson   0:59:54  2002 Angry Cat Fish
11 Reed Melicher   1:06:56  2422 

Men - Cat 2 - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Morrison   1:27:54  1335 
2565.00 Eric Brekke   St. Paul, MN1:33:20 173988  1323 
3 Andrew Kilness   1:00:44  2431 

Men - Cat 2 - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jason Lesser   1:25:37  1039 FMSC Racing
2 Tyler Johnson   1:25:56  1338 MCT
3 Chris Harvey   1:26:05  1031 Team Hollywood Cycles
4555.00 Dan Deroma   Plymouth, MN1:27:03 344534  1035 Team Hollywood Cycles
5560.00 Max Severson   Minneapolis, MN1:27:15 376529  1339 The Hub Cycling Team
6 Tim Bekke   1:30:52  1322 The Hub Cycling Team
7 Tim Stark   1:31:20  1006 Peace Coffee Racing
8 Rob Lutterman   1:45:08  1083 Wannabee Racing
9 Donovan McCain   0:52:29  2092 Wedali
10 Adnrew Peterson   1:02:09  2417 Wheelhouse Cycles
11 Aaron Roessler   1:16:35  2413 Grimba

Men - Cat 2 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mitchel Bruns   1:22:12  1019 Hollywood Cycles
2548.33 Derek Van De Velde   Minneapolis, MN1:23:31 360270  1084 Omnium Racing
3 Justin Bakken   1:24:40  1069 Gear Junkie/WEDALI
4565.00 Jeremy Jedlicki   Maplegrove, MN1:29:26 295022  1341 Penn Cycle
5573.33 Eric Hathaway   Minneapolis, MN1:36:34 90485  1052 
6 Nate Seitzer   0:59:48  2068 The Hub Cycling Team
7 Josh Hoban   1:01:00  2405 

Men - Cat 2 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1511.15 Matthew Ryan   Duluth, MN1:19:12 413015  1340 Ski Hut
2516.27 Dave Fetters   Minneapolis, MN1:22:27 266342  1042 FMSC Racing
3521.39 Ben Rogowski   Minneapolis, MN1:23:08 284865  1074 Angry Catfish
4 Matt Goodman   1:26:58  1336 
5531.64 Grant Larvick   Burnsville, MN1:33:50 328058  1092 Angry Catfish
6 Danny Gosgrove   1:44:32  1342 
7 Andy Hoffmann   1:53:41  1332 
8 Steve Sturman   1:02:13  2046 Missing Link
9552.12 Joel Beach   Bloominton, MN1:03:46 413504  2003 Peace Coffee Racing
10 Ryan Goel   1:03:55  2427 
11 Jose Perez   1:05:42  2432 
12 Benjamin Ogren   1:06:26  2090 
13 Mike Soderburg   1:07:32  2425 
14 Mitch Mohs   1:07:41  2409 
15 John Froelich   1:10:09  2081 Anybody's Bike Shop
16 Russell Kolstad   1:16:18  2111 Spartan Fitness

Men - Cat 2 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1524.16 Matthew Horner   Savage, MN1:24:21 261909  1041 Maplelag Mountain Bike Racing
2527.54 Clint Swenson   Lakeville, MN1:25:15 376112  1013 Wedali
3 Robert Kohl   1:26:21  1043 RJP Racing
4 Dan Wipper   1:27:40  1009 
5537.69 Adam Rambow   Saint Paul, MN1:29:32 302222  1012 Peace Coffee Racing
6541.07 Andrew Dahl   Minneapolis, MN1:30:25 8504  1343 BPB
7 Matt Fisk   1:31:48  1091 Woolly Bike Club
8 Nathan Olson   1:33:44  1334 
9551.22 Matthew Johnson   Saint Paul, MN1:01:49 95633  2024 Freewheel Bike
10 Chad McDonald   1:14:04  2096 WEDALI/Gear Junkie
11557.98 Cal Collins   Eden Prairie, MN1:14:20 324062  2121 Wannabee Racing
12 John Schmerber   1:16:01  2415 
13 David Lane   1:20:27  2429 
14568.13 Chuck Jacobs   Belle Plaine, MN1:38:40 204459  2020 Team Hollywood Cycles

Men - Cat 2 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jim Jaglo   1:25:15  1331 LCR
2531.42 Timothy Andrew   Duluth, MN1:25:25 75774  1337 Ski Hut
3 Scott Lund   1:27:31  1004 WEDALI
4 Robert Herrmann   1:29:27  1327 Angry Catfish
5 Thomas Hanegraaf   1:29:39  1093 WEDALI
6547.04 Dan Inderieden   Minneapolis, MN1:32:44 218333  1085 Bent Crank Racing
7550.95 Mike Binkowski   Savage, MN1:33:41 91959  1088 Prior Lake High School
8554.86 Todd Nesvold   Forest Lake, MN1:37:23 174302  1326 PCR
9 Curt Schlough   1:44:41  1067 
10 Eric Shoenberg   0:58:10  2414 
11566.57 Randy Smothers   Zumbrota, MN0:58:15 258876  2040 Bicycle Sports
12570.48 Todd Nesvold   Forest Lake, MN0:59:29 174302  2048 Peace Coffee Racing
13 Bill Franken   1:02:50  2013 Bicycle Sports
14578.28 Leigh Mazion   Edina, MN1:07:40 23069  2408 
15 Gary Smith   1:11:44  2094 Peace Coffee
16586.10 Eric Viken   Rochester, MN1:13:48 68141  2430 COGGS/IMBA
17590.00 John Ellis   St Paul, MN1:16:18 265861  2025 Angry Catfish

Men - Cat 2 - Master - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Charlie Farrow   Duluth, MN1:27:37 134448  1328 
2 Tim Hieb   1:29:27  1003 Feed My Starving Children
3 Brian Hayden   1:29:53  1329 Velo Duluth
4552.50 Kevin Froemming   Hutchinson, MN1:30:25 296363  1018 
5 Ray Osowski   1:31:59  1053 LCR
6560.83 Mike Larson   Cambridge, MN1:36:24 101450  1075 LCR
7565.00 Philip Rogers   Duluth, MN0:55:02 100410  2426 
8569.17 Gerald Hamm   0:58:37 102747  2418 
9 Keith Peterson   1:02:49  2416 Wheelhouse Cycles
10577.50 Todd Trembley   Faribault, MN1:02:51 217961  2419 
11 Mike Franken   1:07:15  2031 Bicycle Sports
12585.83 Charlie Snow   Saint Paul, MN1:09:09 294251  2411 
13 Kevin Ellsworth   1:09:44  2075 

Men - Cat 2 - Master - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Klingelhoets   1:40:57  1100 Wannabee
2550.00 Dan Meyer   Lake Elmo, MN1:03:03 117486  2412 Loon State Cyclists
3560.00 Gary Sjoquist   Aple Valley, MN1:10:36 32843  2093 
4 Denny Barry   1:12:41  2043 Maplelag -Paramount
5 Gerry Taylor   1:14:54  2050 
6 Larry Marx   1:20:48  2041 LCR

Men - Cat 3 - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Leo Bergner   0:35:51  4279 WEDALI / GEAR JUNKIE
2 Devon Horner   0:37:17  4031 Maplelag Mountain Bike Racing
3 John Henry Morrison   0:38:07  4303 
4 Jack Smothers   0:44:32  4032 Bicycle Sports

Men - Cat 3 - Junior - 13-55

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Max Fierek   0:30:16  4046 
2 Dominic Andrews   0:38:58  4278 
3 Cobie Vagts   0:41:24  4027 Penn Cycle
4 Ethan Fetters   0:43:13  4010 Feed My Starving Children
5 Noah Ilenda   0:45:22  4284 
6 Gabriel Shimmin   0:45:44  4296 
7 Gabriel Steinmetz   0:49:12  4286 
8 Jackson Spry   0:50:26  4294 
9 Jack Johnson   0:53:26  4028 Freewheel Bike

Men - Cat 3 - Junior - 16-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 George Olson   0:30:18  4300 
2 Aaron Froelich   0:45:09  4293 

Men - Cat 3 - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Shawn Buesgens   0:31:42  4055 
2 Erik Mares   0:39:54  4290 

Men - Cat 3 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Pretts   0:34:25  4003 Sho Air MN

Men - Cat 3 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike Swenson   0:32:43  4021 Spin Mob
2 Jason Adams   0:36:31  4276 
3 Matt Johnsrud   0:39:06  4291 
4 Sean Copeland   0:42:35  4299 

Men - Cat 3 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jay Sharpe   0:35:08  4289 
2 John Morrison   0:40:11  4302 
3 Jake Buhr   0:40:40  4052 Bis Ring Flyers
4590.00 Brian Stanley   Franklin, MA0:40:53 33819  4013 

Men - Cat 3 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Pete Stone   0:38:10  4287 
2 Kirk Ilenda   0:38:34  4283 
3 David Andrews   0:39:09  4277 
4 Jeffrey Robinson   0:49:16  4045 Mini

Men - Cat 3 - Master - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chip Jacobs   0:35:33  4288 
2 Jay Young   0:39:12  4298 
3 Tim Kilness   0:40:18  4297 
4 Tim Gallagher   0:41:20  4001 
5 Jeff Thompson   0:42:27  4006 peace coffee racing
6 Charlie Brown   0:52:15  4280 

Women - Pro - 0-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sara Kylander-Johnson   Duluth, MN1:20:22 199274  14 Trek/Kuhl/Ski Hut

Women - Cat 1 - Master - 19-35

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kjerstie Wiltzen   Saint Paul, MN1:46:19 316506  311 The Missing Link
2 Eleanor Magnuson   Champlin1:48:46 408403  398 Maplelag

Women - Cat 1 - Master - 36-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Diana McFadden   Duluth, MN1:30:45 212753  488 Ski Hut
2565.00 Rachel Howard   Duluth, MN1:35:08 360894  490 
3590.00 Ann Sudoh   Duluth1:41:05 389579  485 

Women - Cat 2 - Junior - 0-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jordan Horner   1:03:07  2057 Maplelag Mountain Bike Racing
2 Kyra Jackson   Hayward, WI1:06:37 386436  2406 Village-Vertigris

Women - Cat 2 - Master - 19-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lydia Anikin   1:08:25  2402 conti

Women - Cat 2 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1538.85 Andrea Horner   Savage, MN1:04:44 294308  2035 Maplelag Mountain Bike Racing
2551.64 Meredith Rambow   Saint Paul, MN1:07:05 304746  2016 Birchwood/GIS
3564.42 Beckie Alexander   Minneapolis, MN1:13:50 12525  2428 kenwood racing
4 Bev Carlson   1:19:05  2064 Angry Catfish Racing
5590.00 Dana Buddenbaum   Bloomington, MN1:32:19 185483  2106 Girl Fiend

Women - Cat 3 - Junior - 0-13

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Josie Welsh   0:37:19  4039 
2 Sophie Farrow   0:38:26  4295 
3 Sydney Carlson   0:41:59  4034 Angry Catfish Racing
4590.00 Kaelin Jackson   Hayward, WI0:43:36 410561  4285 Village-Vertigris

Women - Cat 3 - Junior - 14-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Meghan Swenson   0:43:35  4025 Wedali
2 Kali Meckle   0:48:00  4040 
3 Gabrielle Malecha   0:56:30  4059 New Mart
4577.50 Melissa Jacobs   Belle Plaine, MN1:03:26 296111  4026 Team Hollywood Cycles
5 Nina Gunderson   1:04:26  4041 WEDALI

Women - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tiffany Edholm   0:37:33  4053 

Women - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jessi Burdick   0:43:26  4292 RJP Racing
2 Catherine McDonald   0:48:25  4044 WEDALI/Gear Junkie

Women - Cat 3 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michele Denoble   0:46:30  4281 
2 Marian O'Donnell   0:51:00  4016 Sho-Air MN

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaShimanoCUOREOSMOBonk BreakerUSACDFSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee