Race Results for
Scandia Time Trial
Scandia, MN
(Event Information)
View By:
Individual Time Trial on 05/19/2013

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nick Gordon   Chanhassen, MN0:14:51 364797   Minnesota Junior Cycling, Inc.

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Edison Foster   Northfield, MN0:30:44 358142   SilverCycling

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Mark Mlinar   Hutchinson, MN0:58:03.3 48557   MBRC/Flanders
2548.33 Todd Foster   Northfield, MN0:58:27.0 311475   SilverCycling
3556.67 Jay Henderson   Minneapolis, MN0:58:43.8 15779   Hollywood Cycles
4565.00 Jeff Ingham   Oakdale, MN1:00:00.0 218867   Gopher Wheelmen
5573.33 David Peterson   Minneapolis, MN1:00:42.8 239997   St Paul Bicycle Racing Club
6581.67 Matt Stein   Northfield, MN1:02:33.4 221389   Silver Cycling
7590.00 Brian Pinkowski   Lakeville, MN1:06:26.9 219348   GS Circo Azzurro

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 50+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1518.76 Dave Gray   Saint Paul, MN0:57:45.0 192457   MBRC/Flanders
2528.94 David Ludwigson   Stillwater, MN0:58:22.6 212903   Loon State Cyclists
3539.11 Roger Karnopp   Eagan, MN0:58:27.0 375507   Flat City Cycling Club Inc.
4549.29 Dan Schueller   Brooklyn Center, MN1:02:37.4 213088   Gopher Wheelmen
5559.47 Russell Loucks   Eagan, MN1:03:18.2 182695   G.S. Circo Azzurro
6569.65 Leif Irgens   Plymouth, MN1:04:50.3 46403   Off the Front Racing
7579.82 Bruce Porter   Woodbury, MN1:05:44.7 358801   St Paul Bicycle Racing Club
8590.00 Lawrence LaMere   Bloomington, MN1:12:16.7 378798   

Men - Cat 1/2 - Senior - 18+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1479.62 Andrew Toftoy (1 - Cat2)   Eden Prairie, MN0:53:31.0 326050   Revolution Cycle/Twin Six
2497.01 Daniel Casper (1 - Cat1)   Northfield, MN0:54:14.5 214654   Revolution Cycle/Twin Six
3514.39 Andrew Minier (2 - Cat1)   Anoka, MN0:55:19.2 135556   Revolution Cycle/Twin Six
4531.78 Tim Mulrooney (3 - Cat1)   Minneapolis, MN0:55:35.9 49630   Synergy
5549.17 Vince Rosetta (2 - Cat2)   Minneapolis, MN0:57:53.5 254966   Synergy
6566.55 Sean Mailen (3 - Cat2)   Minneapolis, MN0:59:05.3 251907   Flat City Cycling Club Inc.
7583.94 Gregory LaVick (4 - Cat2)   St. Paul, MN0:59:51.0 20517   Synergy

Men - Cat 3 - Senior - 18+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Loquai   Hastings, MN0:58:03.7 377204   MBRC/Flanders
2 Tim Karels   Plymouth, MN0:59:32.4 223980   Minneapolis Bicycle Racing Club

Men - Cat 4 - Senior - 18+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steven Pippin   Minneapolis, MN1:03:46.4 103461   G.S. Circo Azzurro
DNF Kevin Laux   Edina, MN0:32:45.3 384500   Team Hoigaard's

Men - Cat 5 - Senior - 18+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Michael Kokotovich   Vadnais Heights, MN0:58:36.4 367488   Synergy
2 Scott Goulet   1:08:08.8   
3 David Abolson   1:12:26.8   
4590.00 Richard Foster   Balsam Lake, WI1:14:52.2 403573   

Women - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anya Malarski   Duluth Mn0:16:56 302412   County Cycles
2 Veronica Church   Owatonna, MN0:17:14 366953   ExergyTWENTY16

Women - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Valerie McGoldrick   Deephaven, MN0:40:26 302230   Minnesota Junior Cycling, Inc.

Women - Cat 1/2 - Senior - 18+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mia Loquai (1 - Cat2)   Valparaiso , FL1:06:10.4 354752   ISCorp Cycling Team

Women - Cat 3 - Senior - 18+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Angie Johnson   Alexandria, MN1:05:04.2 316384   Bike & Fitness/Subway Cycling Team
2 Bonnie Donzella   Eagan, MN1:06:20.5 137107   St Paul Bicycle Racing Club

Women - Cat 4 - Senior - 18+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nancy Runge   Alexandria, MN1:11:30.4 350402   The Bike & Fitness Co.
2 Anya Malarski   Duluth Mn1:17:26.1 302412   County Cycles

Mixed - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 60+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Charles Townsend   Mendota Heights, MN0:28:34 46011   St Paul Bicycle Racing Club
2550.00 Daniel Meyer   Lake Elmo, MN0:29:38 117486   Loon State Cyclists
3 Bill Corty   0:31:10   
4570.00 John Stamm   Afton, MN0:31:25 149093   Loon State Cyclists
5580.00 Michael Lyner   Stillwater, MN0:32:10 105204   Chilkoot Velo
6590.00 Sherry Berde Townsend   Mendota Heights, MN0:33:50 158605   Gopher Wheelmen

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerSierra NevadaSpyShimanoCUOREOSMOUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee