Race Results for
Cache Valley Classic 'Don't Text-n-drive
Clarkston, UT
(Event Information)
View By:
Road Race on 06/08/2013

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tyler Baldwin   1:11:56  803 

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Masters - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1303.44 Norman Frye   Salt Lake City, UT2:26:56 260377  347 Utah Premier-Ski Utah Cycling Team
2318.76 Jerald Hunsaker   Midvale, UT2:26:57 142960  350 Bountiful Mazda Cycling Team
3334.08 Scott Kiser   Cottonwoodheights, UT2:27:02 281191  351 Bountiful Mazda Cycling Team
4349.40 Joe Brubaker   Saltlakecity, UT2:27:54 303618  345 Ski Utah Cycling Team
5364.72 Lorin Ronnow   Salt Lake City, UT2:28:02 264904  353 Bountiful Mazda Cycling Team
6380.04 Ken Louder   Salt Lake City, UT2:28:34 179491  352 FFKR Architects Racing
7395.36 gary simmons   Layton, UT2:30:07 199407  354 Bountiful Mazda Cycling Team
8410.68 Greg Wolfer   Salt Lake City, UT2:30:08 375142  356 FFKR Architects Racing
9426.00 scott horn   Teton Village, WY2:30:08 192878  349 Team Jackson Hole
10441.32 Farrell Spackman   Harrisville, UT2:30:30 247086  355 Harristone/Sun Valley Mortgage Cycling
11456.64 Bill Field   Jackson, WY2:30:30 312746  346 Team Jackson Hole
12471.96 John Hernandez   Smithfield, UT2:30:30 294515  348 

Men - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1148.18 Chris Putt (1 - Cat1)   Parkcity, UT3:27:44 282625  51 Canyon Bicycles-Shimano-Specialized
2161.83 Logan Phippen (2 - Cat1)   Ogden, UT3:29:04 265398  50 Canyon Bicycles-Shimano-Specialized
3175.48 Michael Wilcox (3 - Cat1)   Salt Lake City, UT3:29:04 78544  57 Canyon Bicycles-Shimano-Specialized
4189.13 Mark Flis (1 - Cat2)   Salt Lake City, UT3:30:08 282287  44 FFKR Architects Racing
5202.78 Bryce Young (4 - Cat1)   North Ogden, UT3:33:45 274878  59 Canyon Bicycles-Shimano-Specialized
6216.43 Richard Knutson (2 - Cat2)   Salt Lake City, UT3:33:55 276239  47 Canyon Bicycles-Shimano-Specialized
7230.08 Tyler Riedesel (5 - Cat1)   Salt Lake City, UT3:33:58 264518  52 Canyon Bicycles-Shimano-Specialized
8243.73 joe waters (6 - Cat1)   Ogden, UT3:34:01 267821  56 Canyon Bicycles - Shimano
9257.38 Bonn Turkington (3 - Cat2)   Alpine, UT3:34:02 219425  55 Canyon Bicycles-Shimano-Specialized
10271.03 Erik Slack (7 - Cat1)   Meridian, ID3:34:02 208936  54 Canyon Bicycles-Shimano-Specialized
11284.68 Cris Williams (8 - Cat1)   Park City, UT3:34:03 38323  58 VOLO Cycling p/b RMSS
12298.33 Steve Albrecht (9 - Cat1)   Lehi, UT3:34:03 279040  40 Ski Utah Cycling Team
13311.98 Mark Zimbelman (4 - Cat2)   Provo, UT3:34:05 91557  60 VOLO Cycling p/b RMSS
14325.63 Jared Brewer (5 - Cat2)   Taylorsville3:34:56 370140  11 FFKR Architects Racing
15339.28 Matt Rossman (6 - Cat2)   Salt Lake City, UT3:36:25 195297  53 
16352.93 Colin Joyce (10 - Cat1)   Pocatello, ID3:40:11 292378  46 California Giant Berry Farms/Specialized
17366.58 Jeremy Long (7 - Cat2)   Murray, UT3:43:02 93667  49 Bicycle Center
18380.23 Will Hanson (8 - Cat2)   Draper, UT3:43:02 276490  45 Utah Premier-Ski Utah Cycling Team
19393.88 CJ Kozlowski (9 - Cat2)   Gillette, WY4:40:00 307652  48 Ski Utah Cycling Team
DNS Leon Bergant (Cat2)   Layton , UT 215267  41 Roosters/Bikers Edge-UT
DNF Rick Wetherald (Cat2)   Logan, UT 188971  21 

Men - Cat 3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1346.15 Ryan Kingsolver (1 - Cat3)   Orem, UT2:27:27 297852  235 Bpdstudios/0 Down Racing
2356.31 Tanner Robison   Logan, UT2:27:28 294567  244 Utah State University
3366.47 Josh Brown (2 - Cat3)   Kaysville, UT2:27:36 267369  227 Bountiful Mazda Cycling Team
4376.63 nathan steele (3 - Cat3)   Salt Lake City, UT2:27:36 309835  248 SaltCycle-Intelitechs
5386.79 BRANSON YANTES (4 - Cat3)   Pleasant View, UT2:27:36 360585  249 LiVe Well p/b Bountiful Bicycle
6396.95 Dallen Broadbent   North Logan, UT2:27:37 377549  226 Logan Race Club
7407.11 Ben Schmalz   Saratoga Springs, UT2:27:38 361433  245 Cicada Racing Inc
8417.27 Dallas Zurcher (1 - Cat4)   Lehi, UT2:27:39 311079  250 
9427.43 Benjamin Cline (2 - Cat4)   Salt Lake City, UT2:27:48 312904  228 Canyon Bicycles-Shimano-Specialized
10437.59 Ethan Fedor (5 - Cat3)   Park City, UT2:28:00 282248  231 
11447.75 Cameron Anderson (6 - Cat3)   Salt Lake City, UT2:28:02 209943  221 CONTENDER BICYCLES
12457.91 James Ji (7 - Cat3)   Bountiful, UT2:28:22 357658  234 Cicada Racing Inc
13468.07 Kyle Anderson (3 - Cat4)   Sandy, UT2:28:22 365998  222 PLAN7 | BRIGHTFACE
14478.23 Grayson Millard (4 - Cat4)   Salt Lake City, UT2:28:23 376089  238 FFKR Architects Racing
15488.39 Brandon Odum (5 - Cat4)   Winchester Va2:28:28 343354  240 
16498.55 Ben Cook (8 - Cat3)   Sandy, UT2:28:33 303536  229 FFKR Architects Racing
17508.71 Steve Coons (6 - Cat4)   Salt Lake City, UT2:29:03 367550  230 SaltCycle-Intelitechs
18518.87 Ryan Ottley   Providence, UT2:29:18 224853  241 Logan Race Club
19529.03 Benjamin Bell (9 - Cat3)   Salt Lake City, UT2:29:27 270517  223 CONTENDER BICYCLES
20539.19 Charlie Macfarlane (7 - Cat4)   Salt Lake City, UT2:29:48 301111  237 Velosport Racing
21549.35 Dustin Nielsen (8 - Cat4)   Ogden, UT2:34:47 295057  212 
22559.51 Paul Plourde (9 - Cat4)   Gillette, WY2:36:46 356326  242 Team Tumbleweeds
23 Nate Bawnes   2:37:45  202 
24579.83 David Shuley (10 - Cat4)   Ft Thomas, KY2:37:49 278635  246 
25589.99 Ronnie Boutte (11 - Cat4)   Layton, UT2:47:53 308066  225 Velosport Racing
DNF Andrew Fife (Cat4)   Moscow 393595  232 Utah State University
DNF Kevin Bernstein (Cat3)   Cottonwood Heights, UT 304111  224 
DNF Noah Putt (Cat4)   Park City, UT 317194  243 Velosport Racing

Men - Cat 4/5 - Masters - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1461.74 Paul Burger (1 - Cat4)   Salt Lake City2:27:44 376312  155 SaltCycle - Intelitechs
2472.43 Dan Durkin (2 - Cat4)   Jackson, WY2:27:45 10264  156 Team Jackson Hole
3483.12 Brian Broadbent (1 - Cat5)   Tenafly, NJ2:27:50 278011  153 
4493.81 Eadric Bressel (3 - Cat4)   Providence, UT2:27:54 4777  152 Logan Race Club
5504.50 Chris Hard (4 - Cat4)   Salt Lake City, UT2:28:00 140878  157 The Contender Club
6515.19 Erik Neilson   Logan, UT2:28:03 313194  158 
7525.88 Brian Smith   South Jordan, UT2:28:04 272129  162 Bpdstudios/0 Down Racing
8536.57 Brad Beck (5 - Cat4)   N. Salt Lake Ut2:33:37 356644  151 LiVe Well p/b Bountiful Bicycle
9547.26 Eric Odell (6 - Cat4)   Ririe, ID2:33:39 346528  159 Team Bill's Bike
10557.95 Paul Scott (7 - Cat4)   Belton, TX2:34:25 300698  160 PLAN7 | BRIGHTFACE
11568.64 James Adinaro (8 - Cat4)   Salt Lake City, UT2:34:25 295234  150 Team Dialogue-Porcupine
12579.33 Brad Shelburne (9 - Cat4)   Salt Lake City, UT2:34:32 296396  161 Revolution Cafe Rio
13 David Tehrani   2:53:50  163 
DNF Shawn Broadbent (Cat5)   Twin Falls, ID 276004  154 Southern Idaho Cycling Klub

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Mark Moser   North Logan, UT2:32:28 381360  505 
2545.56 Dustin Grimnes   Lehi, UT2:33:16 402102  500 
3551.12 Keaton Rich   Boise Id2:33:36 396274  509 
4556.68 Chad Lambert   Logan, UT2:33:38 159563  504 Logan Race Club
5562.24 John Summers   Rexburg, ID2:34:09 311954  508 
6567.80 David Kunz   Ogden, UT2:34:12 310610  503 Roosters/Bikers Edge-UT
7573.36 seth howell   Lehi2:34:15 400958  501 
8578.92 Gene Spaulding   Logan, UT2:34:36 402778  510 Logan Race Club
9 Joe Kotynek   2:35:10  502 
10590.04 Jon Reeder   Weston, ID2:54:52 403436  506 

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1283.80 Mindy McCutcheon (1 - Cat2)   Salt Lake City, UT2:32:12 254509  623 Canyon Bicycles - Shimano
2299.57 Alison Frye (1 - Cat1)   Salt Lake City, UT2:32:19 247526  620 Utah Premier-Ski Utah Cycling Team
3315.34 Keri Gibson (2 - Cat2)   Pleasantview, UT2:32:32 294391  621 DNA Cycling p/b Plan7
4331.11 Dulce Altabella (1 - Cat3)   Salt Lake City, UT2:32:43 292565  619 The Contender Club
5346.88 Kandice Lund (3 - Cat2)   Centerville, UT2:33:35 271795  622 Bountiful Mazda Cycling Team

Women - Cat 1/2/3/4 - Masters - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1371.68 Robynn Masters (1 - Cat3)   Salt Lake Cty, UT2:32:46 22860  433 Ski Utah Cycling Team
2394.34 Margaret Douglass (1 - Cat2)   Salt Lake City, UT2:33:17 60449  431 Bountiful Mazda Cycling Team
3417.00 Ruth Shapiro (2 - Cat3)   Salt Lake City, UT2:33:34 179236  435 Utah Premier-Ski Utah Cycling Team
4439.66 Kelly Hunsaker (3 - Cat3)   Ogden, UT2:45:32 207981  432 Bountiful Mazda Cycling Team
5462.32 Bev Ronnow (4 - Cat3)   Salt Lakecity, UT2:50:33 280271  434 Bountiful Mazda Cycling Team
6 Mischelle Allred   3:21:36  430 
7507.64 Amy Shaw   Laramie, WY3:21:50 75504  436 

Women - Cat 3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1523.94 Jannalyn Luttrell (1 - Cat4)   Sandy, UT2:33:16 347534  712 Team Primal Racing
2545.96 Debora Adam (2 - Cat4)   Perry, UT2:46:56 377509  710 Golden Spike Cycling
3567.98 Alison Knutson (3 - Cat4)   Salt Lake City2:49:23 392849  711 Harristone/Sun Valley Mortgage Cycling
4 Sue Turley   2:51:01  713 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFCUOREBonk BreakerShimanoSpyOSMOSierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee