Race Results for
St. Peter State Championship Time Trial
Saint Peter , MN
(Event Information)
View By:
Individual Time Trial on 06/01/2013

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3/4/5 - junior - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Nick Carter   Minneapolis, MN00:17:45.60 361308   St Paul Bicycle Racing Club
2565.00 Ethan Peterson   Minneapolis, MN00:18:40.50 360805   St Paul Bicycle Racing Club
3590.00 Adam Vail   Minnetonka, MN00:18:53.70 388426   Minnesota Junior Cycling, Inc.

Men - Cat 1/2/3/4/5 - junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Samuel Westlake   Farmington00:16:22.30 375888   Minnesota Junior Cycling, Inc.
2556.67 Bjorn Larson   Duluth 00:16:56.80 406220   
3573.34 Isaac Bryant   Maplewood, MN00:17:02.80 383319   Minnesota Junior Cycling, Inc.
4590.01 Nick Gordon   Chanhassen, MN00:17:55.30 364797   Minnesota Junior Cycling, Inc.

Men - Cat 1/2/3/4/5 - junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Gavin Haley   Louisville, KY00:30:35.40 259719   
2550.00 Alec Porter   Saint Paul, MN00:30:55.70 311313   St Paul Bicycle Racing Club
3560.00 Edison Foster   Northfield, MN00:31:32.80 358142   SilverCycling
4570.00 Grant Wass   Rochester, MN00:33:03.90 403702   MBRC/Flanders
5580.00 trek Malarski   Duluth Mn00:35:45.00 302412   County Cycles
6590.00 Will Curtis   Saint Paul, MN00:37:03.10 348506   Minnesota Junior Cycling, Inc.

Men - Cat 1/2/3/4/5 - junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Josey Weik   Wrenshall, MN00:27:41.20 297766   Main Street Velo
2546.25 Daniel Svedberg   Woodbury, MN00:28:42.30 278187   St Paul Bicycle Racing Club
3552.50 Michael Gaines   Minneapolis, MN00:28:59.60 244643   St Paul Bicycle Racing Club
4558.75 Thomas Wavrin   Henderson, MN00:29:54.10 342900   Minnesota Junior Cycling, Inc.
5565.00 Noah Middlestaedt   Saint Cloud00:30:50.80 347262   Revolution Cycle/Twin Six
6571.25 Brian Gaines   Minneapolis, MN00:32:32.20 244626   Gopher Wheelmen
7577.50 Carter Eng   Hopkins, MN00:34:36.00 394525   Minnesota Junior Cycling, Inc.
8583.75 Charles Cahow   Apple Valley, MN00:35:12.10 399936   Minnesota Junior Cycling, Inc.
9590.00 Claire Wass   Rochester00:41:08.10 383320   MBRC/Flanders

Men - Cat 1/2/3/4/5 - stock - 18+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Marcus Bush   Minneapoilis, MN01:00:17.90 293091   
2550.00 Boyd Hansen   Minneapolis, MN01:02:18.60 316412   Omnium Bike Shop
3560.00 Brady Bargman   Blaine, MN01:02:58.60 401104   
4570.00 Andrew Barlage   Hopkins, MN01:06:14.60 301985   
5580.00 Adam Hawkinson   Mound, MN01:09:37.60 256523   IC3 Twin Cities
6 Garbriel Hanson   01:10:52.70   

Men - Cat 1/2/3/4/5 - masters - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Richard Abrahamson   Belle Plaine, MN01:04:30.90 376303   
DNF Sean Copeland   Duluth, MN267214   St Paul Bicycle Racing Club

Men - Cat 1/2/3/4/5 - masters - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Jason Frank   Mondovi, WI00:54:57.00 279013   River Valley Cycling Club- RVCC
2552.50 Jay Henderson   Minneapolis, MN00:57:10.70 15779   Hollywood Cycles
3565.00 Jeff Ingham   Oakdale, MN00:57:50.10 218867   Gopher Wheelmen
4577.50 David Peterson   Minneapolis, MN00:59:46.10 239997   St Paul Bicycle Racing Club
5590.00 Carlton Mitchell   Maple Grove, MN01:03:09.70 212092   SilverCycling

Men - Cat 1/2/3/4/5 - masters - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1482.66 Daniel Casper   Northfield, MN00:53:15.90 214654   Revolution Cycle/Twin Six
2497.99 James Parker   Saint Paul, MN00:54:41.80 254489   St Paul Bicycle Racing Club
3513.32 Mark Mlinar   Hutchinson, MN00:56:22.70 48557   MBRC/Flanders
4528.65 Paul Marabito   Savage, MN00:59:20.30 209198   
5543.98 John Deering   Minneapolis, MN00:59:46.60 380372   St Paul Bicycle Racing Club
6559.31 Prashant Singh   Eden Prairie, MN01:02:10.30 351318   SilverCycling
7574.64 Lane Meyer   Pengilly, MN01:02:23.70 407029   
8589.97 Brian Pinkowski   Lakeville, MN01:04:19.50 219348   GS Circo Azzurro
DNF Matt Stein   Northfield, MN221389   Silver Cycling

Men - Cat 1/2/3/4/5 - masters - 50-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1512.69 Dave Gray   Saint Paul, MN00:56:05.90 192457   MBRC/Flanders
2521.28 Derek Hager   Minneapolis, MN00:57:08.80 189731   St Paul Bicycle Racing Club
3529.87 Jeffrey Hilligoss   Eden Prairie, MN00:59:04.70 16228   Angry Catfish
4538.46 Timothy Bauer   Eagan, MN01:00:31.00 377735   Flat City Cycling Club Inc.
5547.05 Russell Loucks   Eagan, MN01:00:48.20 182695   G.S. Circo Azzurro
6 Dave Elton   01:01:03.80   
7564.23 Brian MacDonald   Minneapolis, MN01:01:32.60 222568   Birchwood/GIS
8572.82 Leif Irgens   Plymouth, MN01:03:57.70 46403   Off the Front Racing
9581.41 Karl Svedberg   Woodbury, MN01:08:49.20 296081   Chilkoot Velo
10 Jerry Kuntz   01:15:17.50   

Men - Cat 1/2/3/4/5 - masters - 55-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rick Christensen   00:56:44.10   
2547.14 David Ludwigson   Stillwater, MN00:57:02.00 212903   Loon State Cyclists
3554.28 Clayton Shepard   Anoka, MN00:57:56.20 320280   MBRC/Flanders
4561.42 Daniel Casebeer   Saint Paul, MN00:59:13.90 45173   St Paul Bicycle Racing Club
5568.56 David Dow   West Lakeland, MN01:02:18.10 45275   St Paul Bicycle Racing Club
6575.70 Larry Schonhardt   Minneapolis, MN01:05:16.80 87680   Loon State Cyclists
7582.84 Ed Hawkins   Waldron, AR01:07:05.90 15479   
8589.98 Lawrence LaMere   Bloomington, MN01:10:23.80 378798   

Men - Cat 1/2/3/4/5 - masters - 60-64

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Charles Townsend   Mendota Heights, MN00:28:55.50 46011   St Paul Bicycle Racing Club
2550.00 Steven Knowlton   Lakeville, MN00:29:59.10 178814   SilverCycling
3560.00 Daniel Meyer   Lake Elmo, MN00:30:23.20 117486   Loon State Cyclists
4570.00 John Stamm   Afton, MN00:31:06.70 149093   Loon State Cyclists
5580.00 Michael Lyner   Stillwater, MN00:32:37.30 105204   Chilkoot Velo
6590.00 Frank Williams   Minneapolis, MN01:08:28.20 64942   

Men - Cat 1/2/3/4/5 - masters - 65-69

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Robert Ogren   Bloomington, MN00:30:54.40 232145   Kenwood Racing
2565.00 Bill Corty   Shoreview, MN00:31:56.80 228797   
3590.00 Cleve Pettersen   Minneapolis, MN00:32:31.00 45792   Minneapolis Bicycle Racing Club

Men - Cat 1/2/3/4/5 - masters - 70+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 William Kosfeld   Saint Paul, MN00:32:20.50 246891   Birchwood/GIS

Men - Cat 1/2 - senior - 18+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1385.38 Nicholas Kimpton (1 - Cat2)   Minneapolis, MN00:51:41.70 293536   MBRC/Flanders
2405.84 Jonathan Toftoy (1 - Cat1)   Eden Prairie, MN00:52:18.50 233166   Revolution Cycle/Twin Six
3426.30 Andrew Toftoy (2 - Cat2)   Eden Prairie, MN00:52:19.70 326050   Revolution Cycle/Twin Six
4446.76 Ian Stanford (2 - Cat1)   White Bear Lake, MN00:53:13.00 175718   
5467.22 Joshua Roeser (3 - Cat1)   Buffalo, MN00:54:38.90 160630   Revolution Cycle/Twin Six
6487.68 Tim Mulrooney (4 - Cat1)   Minneapolis, MN00:55:37.70 49630   Synergy
7508.14 Chris Doig (5 - Cat1)   Minneapolis, MN00:55:44.10 73386   Freewheel Bike
8528.60 Tristin Bentzler (6 - Cat1)   Chippewa Falls, WI00:56:16.20 161188   Synergy
9549.06 Vince Rosetta (3 - Cat2)   Minneapolis, MN00:56:27.00 254966   Synergy
10569.52 Levon Kalemkiarian (7 - Cat1)   Stillwater, MN00:56:53.90 243156   Revolution Cycle/Twin Six
11589.98 Gregory LaVick (4 - Cat2)   St. Paul, MN00:58:29.50 20517   Synergy

Men - Cat 3 - senior - 18+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Joseph Johnson   Eagan, MN00:54:58.00 229038   St Paul Bicycle Racing Club
2545.56 Eric Olson   Golden Valley, MN00:56:40.90 401557   
3551.12 John Loquai   Hastings, MN00:57:11.20 377204   MBRC/Flanders
4556.68 Devin OBrien   Minneapolis, MN00:57:16.40 319334   
5562.24 Bart Hollaren   Rosemount, MN00:57:17.10 333156   St Paul Bicycle Racing Club
6567.80 Todd Foster   Northfield, MN00:57:43.60 311475   SilverCycling
7573.36 Joe Moyer   Rochester, MN00:57:50.00 220267   Peace Coffee Racing
8578.92 Allen Farrow   Rochester, MN00:59:14.10 281839   Rochester
9584.48 Eric Sundstrom   Elk River, MN00:59:24.50 98302   IC3 Twin Cities
10590.04 Mark Halstrom   Sartell, MN01:02:19.00 282297   Revolution Cycle/Twin Six
DNF Caleb Vukovich   West Des Moines , IA305778   Central Plains Cycling

Men - Cat 4/5 - senior - 18+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Michael Kokotovich   Vadnais Heights, MN00:56:40.90 367488   Synergy
2543.33 Jedadiah Schaller   La Crosse, WI00:56:43.40 378289   River Valley Cycling Club- RVCC
3546.66 Chad Millner   St Peter, MN00:57:18.70 131538   
4549.99 Tyler Hecht   St. Cloud, MN00:58:15.30 376647   Saint Cloud State University
5553.32 David Olsen   Blue Earth, MN00:58:16.40 383325   
6556.65 Ryan Larson (1 - Cat4)   Minneapolis, MN00:58:38.90 313780   Birchwood/GIS
7559.98 Kevin Sidwell   Minneapolis, MN00:58:59.20 350184   St Paul Bicycle Racing Club
8563.31 Bryan Gerding (2 - Cat4)   Minneapolis, MN00:59:23.90 177126   All-City X Fulton Racing
9566.64 Patric Mccann (1 - Cat5)   Saint Paul, MN00:59:29.70 357560   St Paul Bicycle Racing Club
10569.97 Mark Stephany   Minneapolis, MN01:00:14.00 176316   Angry Catfish
11573.30 Quentin IkutaSchodde   Marine On Saint Croix, MN01:01:43.70 360457   Synergy
12576.63 Steven Pippin (3 - Cat4)   Minneapolis, MN01:02:18.60 103461   G.S. Circo Azzurro
13579.96 Alex Dahlquist (4 - Cat4)   St. Paul, MN01:03:09.00 262325   Synergy
14583.29 David Lundquist (2 - Cat5)   Blaine, MN01:03:20.40 312938   
15586.62 Luke Wass (3 - Cat5)   Rochester Mn01:04:19.00 383321   MBRC/Flanders
16589.95 Richard Kyle (5 - Cat4)   Saint Paul, MN01:05:44.00 352332   Loon State Cyclists

Women - Cat 1/2/3/4/5 - junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jenna Westlake   Farmington, MN00:20:31.40 388767   Minnesota Junior Cycling, Inc.
2 Veronica Church   Owatonna, MN00:20:56.90 366953   ExergyTWENTY16

Women - Cat 1/2/3/4/5 - junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anya Malarski   Duluth Mn00:18:26.60 302412   County Cycles
2 Kate Wass   Rochester00:19:50.80 404162   MBRC/Flanders

Women - Cat 1/2/3/4/5 - junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kelly Catlin   Arden Hills00:32:23.50 383424   Gopher Wheelmen
2 Emily Bramel   Little Canada, MN00:33:03.30 346420   St Paul Bicycle Racing Club

Women - Cat 1/2/3/4/5 - masters - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kristy Henderson   Minneapolis, MN01:06:31.20 264109   Hollywood Cycles

Women - Cat 1/2/3/4/5 - masters - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Heather Kickabrahamson   Belle Plaine, MN01:22:53.10 406124   

Women - Cat 1/2/3/4/5 - masters - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cheryl Barker   Hudson, WI01:06:52.60 264108   SilverCycling

Women - Cat 1/2/3/4/5 - masters - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Amy Kline   Maplewood, MN01:07:01.90 266646   Mitsubishi Laser/Grand Performance
2 Renee Hilgren   Brooklyn Center, MN01:11:06.20 312306   St Paul Bicycle Racing Club

Women - Cat 1/2 - senior - 18+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mia Loquai (1 - Cat2)   Valparaiso , FL01:02:41.90 354752   ISCorp Cycling Team
2 Teresa Moriarty (1 - Cat1)   Minneapolis, MN01:03:03.70 169344   MBRC/Flanders

Women - Cat 1/2/3/4 - stock - 18+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Denise Ward (1 - Cat4)   Minneapolis, MN01:09:38.00 69854   
2 Lynne Boiarsky   St. Louis Park, MN01:17:19.60 252705   

Women - Cat 3 - senior - 18+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Bonnie Donzella   Eagan, MN01:04:51.50 137107   St Paul Bicycle Racing Club
2556.67 Angie Johnson   Alexandria, MN01:05:19.50 316384   Bike & Fitness/Subway Cycling Team
3573.34 Katherine Lenglet   Saint Paul01:06:33.90 379932   Omnium Racing
4590.01 Veronica Descotte   Minneapolis, MN01:14:52.50 404044   Birchwood/GIS

Women - Cat 4 - senior - 18+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Deborah DeLuca   Duluth, MN01:01:25.70 317620   Velo Duluth
2552.50 Desta Meyer   Inver Grove, MN01:06:10.70 284628   SilverCycling
3565.00 Ann Moyer   Rochester, MN01:06:46.40 227226   Peace Coffee Racing
4577.50 Stacy Kalemkiarian   Stillwater01:07:47.00 355070   
5590.00 Nancy Runge   Alexandria, MN01:10:52.00 350402   The Bike & Fitness Co.

Mixed - Cat 1/2/3/4/5 - tandem - 18+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sherry Berde Townsend   Mendota Heights, MN00:56:43.10 158605   Gopher Wheelmen

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFBonk BreakerOSMOSierra NevadaSpyShimanoCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee