Race Results for
Shamrocks Capitol Criterium presntd by Mauer Chev
St. Paul, MN
(Event Information)
View By:
Criterium on 06/02/2013

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3/4/5 - junior - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1452.89 Bjorn Larson   Duluth  406220   
2464.32 Isaac Bryant   Maplewood, MN 383319   Minnesota Junior Cycling, Inc.
3475.75 Samuel Westlake   Farmington 375888   Minnesota Junior Cycling, Inc.
4487.18 Nick Carter   Minneapolis, MN 361308   St Paul Bicycle Racing Club
5498.61 Wyatt Furois   Falcon Heights, MN 361699   Gopher Wheelmen
6510.04 Nick Gordon   Chanhassen, MN 364797   Minnesota Junior Cycling, Inc.
7521.47 Anya Malarski   Duluth Mn 302412   County Cycles
8532.90 Adam Vail   Minnetonka, MN 388426   Minnesota Junior Cycling, Inc.
9544.33 Ethan Peterson   Minneapolis, MN 360805   St Paul Bicycle Racing Club
10555.76 Axel Sontgerath   Saint Paul 384580   St Paul Bicycle Racing Club
11567.19 Jenna Westlake   Farmington, MN 388767   Minnesota Junior Cycling, Inc.
12578.62 Veronica Church   Owatonna, MN 366953   ExergyTWENTY16
13 Zayne Brunette      

Men - Cat 1/2/3/4/5 - junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1153.39 Colin Catlin   Arden Hills, MN 295785   Gopher Wheelmen
2181.99 Jordan Cullen   Hudson, WI 229280   Slipstream-Craddock Junior Development
3210.59 Michael Gaines   Minneapolis, MN 244643   St Paul Bicycle Racing Club
4239.19 Quentin IkutaSchodde   Marine On Saint Croix, MN 360457   Synergy
5267.79 Thomas Wavrin   Henderson, MN 342900   Minnesota Junior Cycling, Inc.
6296.39 Ethan Furois   Falcon Heights, MN 322612   Gopher Wheelmen
7324.99 Alec Porter   Saint Paul, MN 311313   St Paul Bicycle Racing Club
8353.59 David Hart   Stanthonyvillage, MN 289783   ISCorp Cycling/NCSF
9382.19 Brian Gaines   Minneapolis, MN 244626   Gopher Wheelmen
10410.79 Erik Lecy   Apple Valley, MN 374710   Minnesota Junior Cycling, Inc.
11439.39 Spencer Buchanan   Minneapolis, MN 397212   St Paul Bicycle Racing Club
12467.99 Trek Malarski   Duluth Mn 389774   Omnium Racing
13496.59 Will Curtis   Saint Paul, MN 348506   Minnesota Junior Cycling, Inc.

Men - Cat 1/2/3/4/5 - masters - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1148.86 Scott Hebel   Prior Lake, MN 15616   Erik's Bike Club/Eriks Bike Shop
2162.45 Daniel Casper   Northfield, MN 214654   Revolution Cycle/Twin Six
3 Matthew Muyers      
4189.63 James Parker   Saint Paul, MN 254489   St Paul Bicycle Racing Club
5203.22 Nathan Brennaman   Minneapolis, MN 297611   Omnium Racing
6216.81 Chris Doig   Minneapolis, MN 73386   Freewheel Bike
7230.40 Ian Stanford   White Bear Lake, MN 175718   Revolution Cycle/Twin Six
8243.99 Mark Skarpohl   Mankato, MN 48773   MBRC/Flanders
9257.58 Laszlo Alberti   Minneapolis, MN 193347   Erik's Bike Club/Eriks Bike Shop
10271.17 Charlie Schad   Sartell, MN 279431   Revolution Cycle/Twin Six
11284.76 Jeffrey Anderson   Blaine, MN 279956   Speedfix Racing p/b Zubaz
12298.35 Jason Snider   Wayzata, MN 33354   Shamrocks Racing
13311.94 Adam Staufenberg   Plymouth, MN 146505   Revolution Cycle/Twin Six
14325.53 Mark Mlinar   Hutchinson, MN 48557   MBRC/Flanders
15339.12 Brendon Hale   Minneapolis, MN 56245   Atlas Cycling
16352.71 Todd Foster   Northfield, MN 311475   SilverCycling
17366.30 Jim Bell   Saint Cloud, MN 102936   Revolution Cycle/Twin Six
18379.89 Bruce MacGibbon   Eden Prairie, MN 70685   Minneapolis Bicycle Racing Club
19393.48 Franz Rinkleff   Rochester, MN 52040   Rochester
20407.07 Alexander Butterfield   Minneapolis 242987   MBRC/Flanders
21420.66 Lewis Perna   Rochester, MN 56269   Rochester
22434.25 Benjamin Schinke   Minneapolis, MN 221927   Erik's Bike Club/Eriks Bike Shop
23447.84 Brady Prenzlow   Brooklyn Park, MN 307715   Erik's Bike Club/Eriks Bike Shop
24461.43 Kent Throlson   Minneapolis, MN 179235   Erik's Bike Club/Eriks Bike Shop
25475.02 Jason Frank   Mondovi, WI 279013   River Valley Cycling Club- RVCC
26488.61 Sam Beveridge   Edina, MN 312526   Freewheel Bike
27502.20 Daniel Currell   Saint Paul, MN 235364   St Paul Bicycle Racing Club
28515.79 Todd Wilson   Minneapolis , MN 49330   St Paul Bicycle Racing Club
29529.38 Andrew Frye   Minneapolis, MN 243510   St Paul Bicycle Racing Club
30542.97 Jay Woller   St. Louis Park, MN 41777   MBRC/Flanders

Men - Cat 1/2/3/4/5 - masters - 50+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1235.49 Scott Flanders   Minneapolis, MN 45337   Minneapolis Bicycle Racing Club
2270.94 Mark Skarpohl   Mankato, MN 48773   MBRC/Flanders
3306.39 Charles Townsend   Mendota Heights, MN 46011   St Paul Bicycle Racing Club
4341.84 Thomas Pletcher   Hopkins, MN 225027   Minneapolis Bicycle Racing Club
5377.29 Dave Gray   Saint Paul, MN 192457   MBRC/Flanders
6412.74 Russell Loucks   Eagan, MN 182695   G.S. Circo Azzurro
7448.19 Martin Lacey   Saint Paul, MN 193390   Omnium Bike Shop
8483.64 Paul Arsenault   Ardenhills, MN 279841   Gopher Wheelmen
9519.09 Gary Johnson   Rosemount, MN 130430   MBRC/Flanders
10554.54 Paul Mueller   Saint Paul, MN 204933   Minneapolis Bicycle Racing Club
11589.99 Loren Willis   Saint Paul, MN 329358   Synergy

Men - Cat 1/2/3 - senior - 18+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
196.60 Anthony Olson (1 - Cat1)   Kasota, MN 245537   Mitsubishi Laser/Grand Performance
2105.55 Brandon Krawczyk (2 - Cat1)   Waukesha, WI 232232   Revolution Cycle/Twin Six
3114.50 Michael Woell (3 - Cat1)   Minneapolis, MN 227850   Freewheel Bike
4123.45 Tristin Bentzler (4 - Cat1)   Chippewa Falls, WI 161188   Synergy
5132.40 Nicholas Kimpton (1 - Cat2)   Minneapolis, MN 293536   MBRC/Flanders
6141.35 Adam Froemming (5 - Cat1)   Edina, MN 160145   Freewheel Bike
7150.30 Daniel Casper (6 - Cat1)   Northfield, MN 214654   Revolution Cycle/Twin Six
8159.25 Jonathan Toftoy (7 - Cat1)   Eden Prairie, MN 233166   Revolution Cycle/Twin Six
9168.20 Andrew Minier (8 - Cat1)   Anoka, MN 135556   Revolution Cycle/Twin Six
10177.15 John Loquai (2 - Cat2)   Hastings, MN 377204   MBRC/Flanders
11186.10 Matthew Petersen (3 - Cat2)   Minneapolis, MN 244920   Erik's Bike Club/Eriks Bike Shop
12195.05 Keven Kvalsten (4 - Cat2)   Robbinsdale, MN 149743   Kenwood Racing
13204.00 Levon Kalemkiarian (9 - Cat1)   Stillwater, MN 243156   Revolution Cycle/Twin Six
14212.95 Andrew Toftoy (5 - Cat2)   Eden Prairie, MN 326050   Revolution Cycle/Twin Six
15221.90 Ian Stanford (10 - Cat1)   White Bear Lake, MN 175718   Revolution Cycle/Twin Six
16230.85 chris yotter (11 - Cat1)   Saint Paul, MN 318312   St Paul Bicycle Racing Club
17239.80 Peter Olejniczak (6 - Cat2)   Roseville, MN 185493   Mitsubishi Laser/Grand Performance
18248.75 Chris Doig (12 - Cat1)   Minneapolis, MN 73386   Freewheel Bike
19257.70 Josey Weik (7 - Cat2)   Wrenshall, MN 297766   ISCorp Cycling/NCSF
20266.65 Derek Goerke (13 - Cat1)   Minneapolis, MN 226819   St Paul Bicycle Racing Club
21275.60 Dylan Knutson (14 - Cat1)   Salisbury, NC 281816   Mitsubishi Laser/Grand Performance
22284.55 Paul Harrison (8 - Cat2)   Minneapolis , MN 94132   Flat City Cycling Club Inc.
23293.50 Gavin Haley (1 - Cat3)   Louisville, KY 259719   ISCorp Cycling/NCSF
DNF Jeremiah Sagel (Cat2)   Edina, MN 31058   Freewheel Bike
DNF Scott Hebel (Cat2)   Prior Lake, MN 15616   Erik's Bike Club/Eriks Bike Shop
DNF Connor Benton (Cat2)   Minnetonka, MN 356634   MBRC/Flanders
DNF Adam Gorski (Cat2)   Minneapolis, MN 246159   Freewheel Bike
DNF Dale Sedgwick (Cat1)   Minneapolis, MN 32038   Mitsubishi Laser/Grand Performance
DNF Gregory Alexander (Cat2)   Woodbury, MN 298718   Mitsubishi Laser/Grand Performance
DNF Andrew Neuser (Cat2)   St. Paul, MN 293420   Mitsubishi Laser/Grand Performance
DNF Michael Moriarity (Cat2)   Bloomington, MN 294003   Flat City Cycling Club Inc.
DNF Matthew Broeren (Cat2)   Rochester, MN 310534   Rochester
DNF Tim Savre (Cat1)   St Paul, MN 371826   Freewheel Bike
DNF Matthew Muyers      
DNF Rick Laliberte (Cat2)   Fargo, ND 210611   Synergy
DNF Matthew Allen (Cat2)   Minneapolis, MN 200426   Behind-Bars/LGR
DNF Jason Snider (Cat1)   Wayzata, MN 33354   Shamrocks Racing
DNF Aaron Shaw (Cat2)   Rogers, MN 264910   Erik's Bike Club/Eriks Bike Shop
DNF Brendon Hale (Cat2)   Minneapolis, MN 56245   Atlas Cycling
DNF Andrew Gierke (Cat2)   Eau Claire, WI 298058   Synergy
DNF Gregory LaVick (Cat2)   St. Paul, MN 20517   Synergy
DNF Franz Rinkleff (Cat2)   Rochester, MN 52040   Rochester
DNF Andrew Frye (Cat2)   Minneapolis, MN 243510   St Paul Bicycle Racing Club
DNF Tim Mulrooney (Cat1)   Minneapolis, MN 49630   Synergy
DNF Kent Throlson (Cat2)   Minneapolis, MN 179235   Erik's Bike Club/Eriks Bike Shop
DNF Lewis Perna (Cat2)   Rochester, MN 56269   Rochester

Men - Cat 3/4 - senior - 18+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1115.41 Colin Catlin   Arden Hills, MN 295785   Gopher Wheelmen
2128.92 John Loquai   Hastings, MN 377204   MBRC/Flanders
3142.43 Connor Benton   Minnetonka, MN 356634   MBRC/Flanders
4155.94 Innokenty Zavyalov (1 - Cat3)   Minneapolis, MN 319002   Basso pb Tonka Cycle
5169.45 Ken Hum (2 - Cat3)   Waukesha 291669   Joyride
6182.96 Michael Gaines (3 - Cat3)   Minneapolis, MN 244643   St Paul Bicycle Racing Club
7196.47 Nathan Klump (4 - Cat3)   Grand View Wi 239719   Team Wheel & Sprocket
8209.98 Josey Weik   Wrenshall, MN 297766   ISCorp Cycling/NCSF
9223.49 Eric Serantoni   South St. Paul, MN 310312   St Paul Bicycle Racing Club
10237.00 Andrew Gierke   Eau Claire, WI 298058   Synergy
11250.51 Kevin Laux (5 - Cat3)   Edina, MN 384500   Team Hoigaard's
12264.02 Logan Brueck (6 - Cat3)   Saint Paul, MN 316048   St Paul Bicycle Racing Club
13277.53 Kevin Thum (7 - Cat3)   River Falls 371405   University of Wisconsin-Platteville
14291.04 Matthew Broeren   Rochester, MN 310534   Rochester
15304.55 Tyler Johnson (8 - Cat3)   Plymouth, MN 310161   Minnesota Cycling Team
16318.06 Gavin Haley (9 - Cat3)   Louisville, KY 259719   ISCorp Cycling/NCSF
17331.57 Eric Jorgenson (10 - Cat3)   Osseo 380129   Revolution Cycle/Twin Six
18345.08 Michel Dalal (11 - Cat3)   Lakeville, MN 42458   Team Hoigaard's
19358.59 Marcus Bush (12 - Cat3)   Minneapoilis, MN 293091   
20372.10 Alec Porter (13 - Cat3)   Saint Paul, MN 311313   St Paul Bicycle Racing Club
21385.61 Peter Behm (14 - Cat3)   Northfield, MN 342680   St Paul Bicycle Racing Club
22399.12 Franz Rinkleff   Rochester, MN 52040   Rochester
23412.63 Ethan Furois (15 - Cat3)   Falcon Heights, MN 322612   Gopher Wheelmen
24426.14 Michael Theiler (1 - Cat4)   Minneapolis, MN 368462   St Paul Bicycle Racing Club
25439.65 Kyle Olson   Roseville, MN 298937   Synergy
26453.16 Noah Wilson (2 - Cat4)   Minneapolis Mn 367722   Joyride
27466.67 Edison Foster (16 - Cat3)   Northfield, MN 358142   SilverCycling
28480.18 Andrew Heikes (3 - Cat4)   Saint Paul, MN 305978   Omnium Racing
29493.69 David Hart (17 - Cat3)   Stanthonyvillage, MN 289783   ISCorp Cycling/NCSF
30507.20 Mark Long (4 - Cat4)   St Paul, MN 254201   Omnium Bike Shop
DNF Brian Gaines (Cat3)   Minneapolis, MN 244626   Gopher Wheelmen
DNF John McGuire (Cat3)   New Hope, MN 318996   Speedfix Racing p/b Zubaz
DNF Aaron Avenido (Cat4)   Saint Paul, MN 342918   Joyride
DNF Byron Lubenkov (Cat4)   Minneapolis, MN 339180   Joyride

Men - Cat 4 - senior - 18+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1460.39 Tyler Hecht   St. Cloud, MN 376647   Saint Cloud State University
2467.21 Kevin Sidwell   Minneapolis, MN 350184   St Paul Bicycle Racing Club
3474.03 Marcus Bush   Minneapoilis, MN 293091   
4480.85 Michael Kokotovich   Vadnais Heights, MN 367488   Synergy
5487.67 Dominic Howes   Minneapolis, MN 378752   Team Hoigaard's
6494.49 Nick Watts   St Paul, MN 352930   St Paul Bicycle Racing Club
7501.31 Michel Dalal   Lakeville, MN 42458   Team Hoigaard's
8508.13 James VanSloun   Minneapolis, MN 348396   Birchwood/GIS
9514.95 Tyler Nelson   Saint Paul, MN 377744   Balance Cycling
10521.77 John Hammje   Minneapolis, MN 376442   Angry Catfish
11528.59 Noah Wilson   Minneapolis Mn 367722   Joyride
12535.41 Paul Arsenault   Ardenhills, MN 279841   Gopher Wheelmen
13542.23 Edison Foster   Northfield, MN 358142   SilverCycling
14549.05 Barry Schmitt   Eagan, MN 182024   St Paul Bicycle Racing Club
15555.87 Andrew Heikes   Saint Paul, MN 305978   Omnium Racing
16562.69 Loren Willis   Saint Paul, MN 329358   Synergy
DNF Kevin Laux   Edina, MN 384500   Team Hoigaard's
DNF Frederick Gray   Minneapolis, MN 246498   Birchwood/GIS

Men - Cat 5 - senior - 18+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1538.27 Travis Pedley   Farmington, MN 304968   
2540.34 Robert Ashton   Eagan 292335   MBRC/Flanders
3542.41 Charles Denis   Minneapolis, MN 391343   Erik's Bike Club/Eriks Bike Shop
4544.48 Brian Malarski   Chicago Il 68091   Omnium Racing
5546.55 Taylor Mathiason   Eagan, MN 399500   Mitsubishi Laser/Grand Performance
6548.62 Brady Bargman   Blaine, MN 401104   
7550.69 Michael Pasdo   Minneapolis, MN 380540   St Paul Bicycle Racing Club
8552.76 Kevin Brandt   Apple Valley, MN 350762   Flat City Cycling Club Inc.
9554.83 Dylan Randolph   Apple Valley, MN 383215   Flat City Cycling Club Inc.
10556.90 Jayson Brunette   West Fargo, ND 298107   Great Plains Cycling Club
11 Erik Peterson      
12561.04 Dan Peterson   Minneapolis, MN 406868   
13563.11 Andrew Lageson   Minneapolis, MN 356842   St Goose Bike Team
14565.18 Christopher Fursa   Rochester 358981   Rochester
15567.25 Erik Lecy   Apple Valley, MN 374710   Minnesota Junior Cycling, Inc.
16569.32 Douglas Malmgren   Minneapolis, MN 295807   Birchwood/GIS
17 Steve Sauer      
18573.46 David Olson   Cary, NC 269305   
19575.53 Edward Kaiser   Minneapolis, MN 402493   Balance Cycling
20577.60 douglas goedert   Crystal, MN 401293   Top Natchez Racing
21579.67 Keith Johnson   Minneapolis 394750   Behind-Bars/LGR
22581.74 Anya Malarski   Duluth Mn 302412   County Cycles
23583.81 Allen Bellas   Edina, MN 300769   Birchwood/GIS
24585.88 Colin Stemper   Minneapolis, MN 279594   Birchwood/GIS
25587.95 Alex Weil   Lake Elmo 379984   St Paul Bicycle Racing Club
26590.02 Paul Feng   Saint Paul, MN 382229   Omnium Bike Shop

Women - Cat 1/2/3 - senior - 18+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1146.68 Mia Loquai (1 - Cat2)   Valparaiso , FL 354752   ISCorp Cycling Team
2178.60 Teresa Moriarty (1 - Cat1)   Minneapolis, MN 169344   MBRC/Flanders
3210.52 Jennifer Rife (2 - Cat2)   Saint Paul, MN 345626   Team Kenda
4242.44 Angie Johnson (3 - Cat2)   Alexandria, MN 316384   Bike & Fitness/Subway Cycling Team
5274.36 Jennie Zhu (4 - Cat2)   Minneapolis, MN 343332   Joyride
6306.28 Linda Sone (5 - Cat2)   Northfield, MN 224939   Minneapolis Bicycle Racing Club
7338.20 Carol Jeane Sansome (6 - Cat2)   Eagan, MN 211756   Silver Cycling
8370.12 Emily Bramel (7 - Cat2)   Little Canada, MN 346420   St Paul Bicycle Racing Club
9402.04 MaryKay Marino (1 - Cat3)   Frankfort Il 370666   Joyride
DNF Terra James (Cat2)   Minneapolis , MN 281803   Team Kenda presented by RACC

Women - Cat 4 - open - 15+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1434.46 Kelly Catlin   Arden Hills 383424   Gopher Wheelmen
2450.85 Anya Malarski   Duluth Mn 302412   County Cycles
3467.24 Gabrielle Russell   Richfield  384294   Birchwood/GIS
4483.63 Sarah Pritzker   Minneapolis, MN 232875   
5500.02 Nancy Runge   Alexandria, MN 350402   The Bike & Fitness Co.
6516.41 Emily Hulstein   Eden Prairie 400398   St Paul Bicycle Racing Club
7532.80 Bryonna Baines   Minneapolis 406091   Twin Speed Cycling
8549.19 Valerie McGoldrick   Deephaven, MN 302230   Minnesota Junior Cycling, Inc.
9565.58 Skye Goedert   Crystal, MN 379498   Minnesota Junior Cycling, Inc.

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaCUOREBonk BreakerShimanoSpyUSACDFOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee