Race Results for
Red Flint Firecracker (WORS 2013 #5)
Eau Claire, WI
(Event Information)
View By:
Cross Country on 06/30/2013

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Open - Single Speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1475.44 Rodney Moon   Blair, WI1:41:45.5 243112  1903 Bikes Limited
2494.53 Isaac Young   Minneapolis, MN1:43:39.0 326552  1945 Fulton
3513.62 Ben Roehl   Fort Atkinson, WI1:45:34.1 329466  1943 2 Rivers Racing
4 Andy Warren   1:48:46.9  1942 
5 Lowell Johnson   1:51:19.9  1909 
6 Christopher Magyar   1:52:23.7  1946 ec velo
7589.98 Nick Christofalos   Chicago1:53:14.0 296031  1944 Activator Cycles

Men - Open - Fat Bike

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1507.50 shane veldhuizen   Green Bay Wi1:03:07.8 372524  1638 38 Frameworks /Schwag
2526.61 Butch Welke   Lake Geneva, WI1:04:34.1 169422  1602 Treadhead Cycling
3 Nathan Long   1:04:45.4  1636 Eau Claire Bike & Sport
4 Thomas Gaier   1:14:21.6  1639 
5583.94 Delaney Best   Eau Claire, WI1:24:40.1 405812  1637 

Men - Open - Clydesdale

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1447.17 Christopher Gabrielson   Baraboo, WI1:43:28.9 227409  1810 Twin Six / Baraboo Sharks
2450.91 Jeff Steckbauer   Princeton, WI1:45:02.3 210181  1801 Rib Mnt Cycles
3454.65 Marty Leum   La Crosse, WI1:51:55.8 377300  1803 Bikes Limited/Scenic Concepts
4 Joel Benton   1:56:20.9  1855 
5 Cody Condon   1:56:34.9  1856 
6465.87 Brian Benson   La Crosse, WI2:00:28.1 240054  1808 Bikes Ltd/Scenic Concepts
7469.61 Jon Holcomb   Plymouth, WI2:02:03.6 235797  1804 Bikes Ltd/Scenic Concepts Raci
DNF Craig Braun   0:00:00.0  1854 

Men - Cat 3 - Clydesdale - 39-

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matt Rademacher   0:59:49.1  4880 2 Rivers Racing
2545.56 jason huff   Evansville, WI1:02:29.7 407903  4815 Michaels Cycles
3 Jon Lester   1:04:34.1  4881 4 Ever Young
4 Darren Haag   1:04:36.6  4884 
5562.24 Paul McDowell   Sheboygen, WI1:04:50.0 130478  4814 
6 Jake Geissler   1:06:17.1  4882 
7 Keith Ryan   1:08:17.7  4888 
8578.92 Casey Grapsas   Stevens Point, WI1:08:31.2 382110  4878 SPASH MTB
9 Cesar Arauz   1:09:16.1  4886 Corba
10 Trent Gengler   1:20:28.1  4875 Lungbusters
DNF Troy Brindle   0:00:00.0  4885 The Hub

Men - Cat 3 - Clydesdale - 40+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1538.40 Chris Endres   Janesville1:00:31.9 386665  4811 Michaels Cycles
2540.79 Paul Langenberg   Green Bay1:01:08.4 401719  4816 Trail Vipers
3543.18 Alex Pieper   Kohler, WI1:02:03.5 378652  4810 
4 Tim Liepert   1:03:31.7  4808 Team Pedal Morraine
5 Steve Slocum   1:04:29.6  4809 Wheel & Sprocket - Appleton
6550.35 Robert Schaller   Algonquin, IL1:05:02.2 56697  4887 
7 Lee Marsh   1:06:50.8  4876 CORBA
8555.13 Doug Rodenkirch   Sun Prairie1:08:05.7 374749  4805 SPYCT - Red Fury
9 Todd Peterson   1:08:11.8  4877 
10 Brad Hodgeman   1:09:17.8  4883 
11 Henry Kosarzycki   1:12:17.4  4817 Alterra
12564.69 Ricky Almaguer   Hoffman Estates, IL1:12:32.9 367739  4807 Bike Connection
13 Troy Gengler   1:16:27.4  4879 WORS

Men - Cat 3 - Citizen - 11-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1448.83 Evan Clouse   Park City, UT0:51:23.3 323978  4544 Cole Sport
2450.20 Cole McDicken   Appleton, WI0:56:36.2 381394  4037 FCYCT Scarlet Knights
3451.57 William Darling   Vernon Hills, IL0:57:08.4 318222  4070 Activator Cycle Club
4 Sam Chumas   0:58:28.8  4524 
5454.31 Dylan Eggebrecht   Greenville, WI0:59:18.7 311373  4013 FCYCT-Scarlet Knights
6455.68 Megan Senderhauf   Neenah, WI0:59:39.7 350540  4063 Wheel and Sprocket
7457.05 Calhan Norman   Port Washington, WI1:00:25.3 361008  4071 Team Extreme
8458.42 Owen Reich   Pine River, WI1:00:44.6 406097  4061 Team Extreme
9 Ben Iesalnieks   1:03:52.6  4522 
10 Matthew Rees   1:15:28.3  4535 
11 Dan Dominski   1:19:46.9  4534 CORBA

Men - Cat 3 - Citizen - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1453.82 Justin Wentworth   Manawa0:52:49.8 404954  4141 FCYCT-The Scarlet Knights
2456.28 Jack Jones   Stevens Point0:55:33.2 405291  4046 SPASH MTB
3458.74 Daniel Gretzinger   Greenville, WI0:55:50.5 296042  4058 FCYCT - The Scarlet Knights
4461.20 Stone Vanamerongen   Pine River Wi0:56:39.8 406113  4054 Wade'z
5 Elliot Draxler   0:57:06.4  4540 
6 Benjamin Loomis   0:57:50.8  4511 
7468.58 Roman Kosarzycki   Greendale, WI0:59:15.2 320314  4092 Alterra
8 Lucas Buhr   0:59:51.0  4561 Big Ring Flyers
9473.50 Shane Holcomb   Plymouth, WI1:03:14.4 317350  4089 Bikes Ltd/Scenic Concepts
10 Matthew Moseler   1:03:21.8  4530 
11478.42 Demetrio Velazco   Pearl City, IL1:04:19.9 403563  4044 
12 Sethan Cate   1:06:15.0  4097 Chain ReactionCycling
13 Grant Slocum   1:09:41.9  4043 FCYCT - The Scarlet Knights
DNF Jacob Ahles   Hortonville, WI0:00:00.0 379918  4076 FCYCT/Scarlet Knights
DNF Grey Rankin   Madison0:00:00.0 403818  4520 
DNF Zach Hartung   0:00:00.0  4572 

Men - Cat 3 - Citizen - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1498.23 William Rosenthal   Stevens Point, WI0:56:41.0 406326  4047 SPASH MTB
2508.01 Jack Davies   Stevens Point0:57:28.0 380302  4035 SPASH MTB
3517.79 Rowan Norman   Port Washington, WI0:58:17.7 329464  4069 Team Extreme
4 Nico Akemann   0:58:29.4  4554 SMT
5 Matthew Plewa   0:59:00.6  4568 
6 Brandon Khang   1:01:08.5  4537 Man Vs Wild
7 Matthew Johnson   1:02:30.0  4567 
8 Malachi Stofferahn   1:09:24.1  4519 
DNF Ryan Drake   Stevens Point, WI0:00:00.0 405557  4048 SPASH MTB
DNF Adam Fleming   Franklin, WI0:00:00.0 378726  4053 Team WORS

Men - Cat 3 - Citizen - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew Kilness   0:55:25.4  4557 
2 Grant Wewerka   0:56:52.6  4571 
3 Mike Schaller   0:57:53.4  4073 
4 Josh Young   0:58:21.4  4508 
5 Andrew Johnson   0:59:06.2  4515 
6 Cody Tesch   0:59:19.7  4541 
7567.30 Aaron Frink   Madison, WI1:00:18.9 377912  4031 
8571.85 Jeremy Condon   Milton, WI1:01:56.1 400576  4093 Team WORS
9 Abraham Pattison   1:01:58.9  4574 Slow Ham Racing
10 Luke Peterson   1:06:34.3  4577 
11 Brandon Drake   1:07:28.0  4578 
12 Mike Van Sistine   1:11:30.8  4546 

Men - Cat 3 - Citizen - 25-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Daniel Feldmann   0:52:37.0  4103 Feldmann
2542.36 Brandon Smith   Manitowoc, WI0:54:45.7 401706  4017 Broken Spoke Cycling Team
3 David Mayer   0:55:28.9  4099 
4 Cory Desrochers   0:55:57.1  4081 Junebugs Cyclist
5 Robert Pretts   0:56:13.2  4562 Sho-Pir MN
6 Dan Schierschmidt   0:56:31.7  4079 
7 Nick Desrochers   0:56:38.6  4080 
8 Zachary Hurst   0:57:28.8  4528 
9 Steve Welk   0:58:18.4  4553 Linear Sport MTB Division
10561.24 Matthew Kletti   Appleton, WI0:59:05.6 358867  4015 Wadez' Bike Shop
11 Matthew Olson   0:59:11.1  4527 
12565.96 Aaron Messenger   Green Bay, WI0:59:43.2 382540  4039 
13568.32 Trevor Stolber   Bedford1:00:09.0 391327  4532 
14 Charles Kloppenburg   1:01:05.2  4558 
15 Allan Macintyre   1:01:10.8  4091 
16 Brad Janak   1:01:41.2  4098 
17 Matt Morse   1:02:18.6  4576 
18 Eric Skomaroske   1:04:11.7  4513 
19 Nicholas Blondheim   1:05:51.1  4559 
20 Colin Erskine   1:07:17.2  4065 Mike's Mix Recovery Drink
21 Jeremy Lobitz   1:09:11.0  4509 
22 Andrew Van Sistine   1:12:03.9  4545 
DNF Alex Bien   0:00:00.0  4072 AlllSpokedUp
DNF Andrew Feldmann   0:00:00.0  4102 Feldmann
DNF Clark Stoik   Bloomer, WI0:00:00.0 350544  4570 Big Ring Flyers

Men - Cat 3 - Citizen - 35-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1533.04 Scott Trierweiler   Marshfield0:54:17.1 418109  4074 
2534.03 Derrick Reinke   Walworth, WI0:56:46.7 404168  4041 JVC / MichaelsCycles
3 George Sreckov   0:56:47.1  4549 
4536.01 Mark Eben   Manitowoc0:58:07.7 97784  4040 Heavy Pedal Velo Club
5537.00 Jack Pabst   Nekoosa, WI0:59:28.7 334134  4049 Cannondale Factory Racing
6537.99 John Granger   Manitowoc, WI0:59:40.7 401714  4023 Heavy Pedal velo club
7 Eric Wickenkamp   0:59:51.6  4542 Epic Cycle andFItness
8 Dan Wateski   0:59:54.1  4533 
9 Brad Chovan   0:59:59.6  4518 
10 Jan Stauss   1:00:02.1  4510 
11 Kris Dubiel   1:00:09.5  4569 Dubiel Racing
12 Jeffrey Mertig   1:00:35.9  4548 Overdrive
13 Paul Pladsen   1:01:23.6  4529 
14 Jake Buhr   1:02:08.9  4560 Big Ring Flyers
15 Keith Eggebrecht   1:02:15.2  4090 
16 Andrew McDicken   1:02:31.8  4036 
17 Monte Lokken   1:03:15.9  4521 
18 David Verhoff   1:04:49.8  4526 
19 Toua Khang   1:05:15.9  4512 Man Vs Wild
20 Chris Welnetz   1:05:43.0  4514 
21 Bradley Schauer   1:05:48.3  4531 
22 Jeff Sieckert   1:05:48.5  4547 
23 Andrew Mauk   1:05:52.8  4575 
24555.81 Dale Juedes   Green Bay1:06:50.3 390163  4084 Trail Vipers
25 Craig Robinson   1:07:33.7  4523 
26 Dan Duhm   1:09:49.5  4550 
27 Mark Anderson   1:10:15.8  4563 
28 James Weyenberg   1:10:57.6  4516 Broken Spoke Cycling
29 Eugene Bassett   1:16:51.3  4538 
30 Dave Winkler   1:26:21.6  4525 
DNF Eric Zarwell   Wauwatosa, WI0:00:00.0 324992  4004 Alterra Coffee
DNF Bradley Lahner   0:00:00.0  4067 Cranked Bike Studio
DNF Nathan Kotewa   0:00:00.0  4564 

Men - Cat 3 - Citizen - 45-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dave Wall   0:55:28.3  4555 
2 Donald Crowell   0:55:56.3  4552 
3549.88 Loren Beyer   Kimberly, WI0:58:24.0 349754  4087 
4554.82 John Norman   Port Washington, WI0:58:27.3 329462  4068 Team Extreme
5 Scott Niemi   1:02:58.2  4539 
6 Steve Caron   1:04:45.5  4105 Red Fury
7 Joe Black   1:07:18.9  4565 
8 Shawn Bruner   1:09:47.4  4551 Loop de Loop
9 John Rees   1:11:48.3  4536 
10 David Berres   1:16:50.6  4060 Heavy Pedal Velo Club
DNF Dave Mraz   Spring Grove, IL0:00:00.0 365253  4002 
DNF Rick Dwyer   Jefferson0:00:00.0 392607  4077 Team Niner/Dwyer Racing
DNF Dushan Stevich   Chicago, IL0:00:00.0 394753  4114 Beer-After-Racing

Men - Cat 3 - Citizen - 55-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Terry Hintz   0:56:42.0  4573 Overdrive Cycling
2 Mike Desrochers   0:59:45.2  4082 
3 Greg Niles   1:02:22.7  4033 Oberlin FilterRacing
4 Chris Hougen   1:06:49.1  4543 
5573.32 Stewart Seaholm   Elk Grove Village, IL1:06:59.1 345848  4016 
6 Tim Kilness   1:07:10.5  4556 
7 John Dubiel   1:07:49.1  4566 

Men - Cat 3 - Citizen - 60+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bruce Parker   Edina, MN1:04:39.0 260693  4005 Freewheel Bike
2 Glenn Aavang   1:18:05.0  4107 

Men - Cat 2 - Sport - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1440.71 Caleb Swartz   Madison, WI1:07:17.4 286165  2139 Brazen Dropouts
2486.58 Nate Knowles   Batavia, IL1:10:03.8 314966  2101 All Spoked Up - Vision
3532.45 Jimmy Splittgerber   Appleton, WI1:23:56.6 297081  2018 FCYCT/Scarlet Knights

Men - Cat 2 - Sport - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Hayden Schlough   1:09:20.4  2489 
2 Ben Theyerl   1:11:10.5  2498 Chippewa Valley Nordic
3 Ben Nelson   1:15:22.8  2504 KHS Bicycles
4 Chris Dominski   1:20:42.5  2497 CORBA

Men - Cat 2 - Sport - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Preston Bernsteen   1:03:33.3  2111 SPASH MTB
2509.17 Ted Kretzmann   Poy Sippi, WI1:06:44.4 377766  2200 Wadez' Bike Shop
3518.85 Jonathan Wollner   Grafton Wisconsin1:07:04.6 401071  2021 Team Extreme
4528.53 Nolan Steig   Janesville, WI1:09:48.9 344958  2224 JVC/ Michaels Cycles
5538.21 Brayden Schott   Beaver Dam, WI1:10:49.6 318684  2164 Magnus
6 Rex Nelson   1:16:41.9  2536 
7 Nolan Wanous   1:18:04.3  2540 
DNF Andy Summers   Stevens Point, WI0:00:00.0 382111  2065 SPASH MTB

Men - Cat 2 - Sport - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Josh Valen   1:04:17.6  2081 lucky brake
2 Dustin Marsh   1:05:03.2  2492 CORBA
3 Josh Rupnow   1:05:29.3  2195 Team Extreme
4 Luke Schuttenhelm   1:05:38.2  2515 Team 360
5550.91 Erik Beckman   Pulaski, WI1:06:50.9 314852  2109 Stadium Bike
6 Kyle Schmit   1:08:03.4  2496 Team MAMBA!
7558.73 Kyle Krause   Elmwood, WI1:08:13.8 433201  2530 
8 Joe Bottensek   1:10:41.4  2491 
9566.55 Jordan Boyea   Wausau, WI1:11:37.7 380303  2055 Trek Store of Wausau
10 Jacob Becker   1:12:50.5  2495 GenX Cyclingle Relief
11 Aaron Sirko   1:15:38.2  2510 MAMBA!
12 Joe Graf   1:16:07.6  2501 
13 Tim Kubetz   1:16:32.8  2533 
14586.10 Steven Pirelli   New Berlin1:22:40.9 403603  2056 
15 Tayler Schoenberg   1:23:57.6  2539 
DNF Travis Schirpke   Sussex, WI0:00:00.0 299361  2103 Team Extreme
DNF Buckley Birkholz   Wausau, WI0:00:00.0 310285  2503 Muddy Cup

Men - Cat 2 - Sport - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Josh Kruit   1:06:08.3  2090 Sponser Me Please
2 John Starich   1:06:36.3  2513 
3 Jonathan Travis   1:10:22.8  2526 
4533.91 Daniel Holtermann   Greenbay, WI1:10:52.1 292340  2211 Gen Ex / WorldBicycle Relief
5540.92 Gerald Sorce   Hartford Wi1:11:21.3 375114  2152 2DSShape Shifters
6547.93 Daven Kokkila   Willmar, MN1:11:29.9 352304  2523 Behind Bars Lit
7554.94 Sam Janicki   Vadnais Heights, MN1:12:44.5 384714  2532 
8 Benjamin Fullerton   1:16:22.3  2541 
9568.96 Cody Pattison   Mondovi, WI1:16:30.6 378592  2512 Pattison Organic
10 Benji Norberg   1:16:41.9  2531 
11582.98 Paul Westberg   Lomira, WI1:17:07.3 373461  2078 Titletown Flyers
12 John Hocker   1:31:56.0  2155 Rib Mountain Cycles/Red Eye Br
DNF Alexander Kaminski   0:00:00.0  2068 WORS
DNF Adam Carignan   0:00:00.0  2529 

Men - Cat 2 - Sport - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Aaron Roecker   1:05:21.5  2097 Sixfifty
2 Sam Foos   1:06:11.4  2140 Bontrager
3 Travis Christian   1:07:52.0  2527 
4547.89 Egor Korneev   Stoughton, WI1:08:20.6 208068  2502 
5551.89 Rusty Daines   Lacrosse, WI1:08:53.8 297207  2131 Bikes Limited
6555.89 Matthew Tucker   Janesville, WI1:10:37.8 403688  2134 2 Rivers Racing
7 Daniel Schilling   1:14:32.1  2514 
8 Erik Backhaus   1:16:07.7  2099 Eriksen Cycles
9 Shawn Stutzman   1:16:12.0  2518 
10 Jason Dahlby   1:17:16.7  2525 Bike Ltd
11575.89 Casey Brauer   Manitowoc, WI1:17:36.9 350016  2118 Heavy Pedal Velo Club
12 Jared Johnson   1:20:26.2  2528 
13 Matt Appel   1:24:30.4  2517 
DNF David Dokman   Deerfield, WI0:00:00.0 381508  2092 Discount Double Check
DNF Jan Van Nuffelen   Chicago, IL0:00:00.0 396368  2230 Spidermonkey Cycling

Men - Cat 2 - Sport - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Anderson   1:05:21.7  2509 OTR
2467.52 Nathan Schneeberger   Lake In The Hills, IL1:05:41.2 326150  2038 Johnny Sprockets
3474.40 Chris Roddick   Fort Atkinson, WI1:06:59.0 339424  2036 2 Rivers Racing
4 Justin Fredricks   1:07:19.3  2151 Justwin
5488.16 Jason Mork   Wausau, WI1:07:27.5 403982  2125 Point Pursuit
6495.04 Ben Lasecki   Stevens Point, WI1:07:53.1 338872  2001 Ionic Cycling
7501.92 Ben Leach   La Crosse, WI1:08:34.9 380300  2106 Bikes LTD Scenic Concepts
8508.80 Jeremy Drake   South Milwaukee, WI1:09:29.1 345440  2028 Lucky Brake
9515.68 Chad Klaus   Green Bay, WI1:09:41.5 374074  2521 Funk Racing
10522.56 Carey Falkenberry   Denver, CO1:09:59.8 245755  2537 
11 David Olson   1:11:14.8  2508 Overdrive
12536.32 Jonathan Lavelle   Eau Claire, WI1:11:58.6 378643  2519 OTR
13 Blair Van Hemelryk   1:23:23.0  2147 
14550.08 Matthew Forst   Weyauwega, WI1:29:26.1 175701  2127 

Men - Cat 2 - Sport - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1479.18 Darrell Scheppman   Denmark, WI1:07:41.1 374811  2013 Heavy Pedal Velo Club
2485.17 Greg Love   Verona1:09:08.0 235696  2026 A Brackett Cycles/Pedal & Spok
3491.16 Andrew Douglass   Waukesha, WI1:09:48.0 230862  2046 Alterra Coffee
4497.15 Quentin Gniot   Green Bay, WI1:10:00.1 293921  2126 Big Ring Flyers
5503.14 Michael Laufenberg   West Bend, WI1:10:57.8 311890  2060 Team Pedal Moraine
6 Ernie Luedke   1:12:31.9  2493 
7515.12 Nathan Phelps   De Pere, WI1:12:59.4 272098  2061 Big Ring Flyers
8521.11 Cal Collins   Eden Prairie, MN1:13:10.7 324062  2534 Wannabe Racing
9527.10 Paul Baltus   Janesville, WI1:13:32.8 345020  2017 JVC / Michael's Cycles
10 Vincent Meyer   1:14:19.9  2494 Big Ring Flyers
11 Ruben Valdez   1:14:40.2  2107 Bike Connection
12545.07 Randy Snyder   Dixon, IL1:16:00.1 126893  2008 GACC
13551.06 Brad Jorsch   Cleveland, WI1:17:22.9 369701  2031 Sheboygan Co. Law Enforcement

Men - Cat 2 - Sport - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eric Schoenberg   1:05:48.0  2538 
2486.96 Scott Nickoli   Green Bay, WI1:06:56.1 376933  2098 j&b cycle
3 Robert Zimmerman   1:08:06.9  2162 Pedal Morraine
4495.30 Matt Luger   Milwaukee, WI1:08:30.4 259975  2146 Pedal Moraine
5499.47 Lloyd Cate   Appleton1:09:13.8 380221  2907 WORS
6503.64 Michael McKinney   Hudson, WI1:09:58.7 360010  2511 Big Ring Flyers
7507.81 Jody Arlen   Wausau, WI1:10:59.6 367674  2100 Lucky Brake
8 Larry Hipps   1:11:37.6  2010 Pedal Moraine
9516.15 Jeffrey Hatton   Appleton, WI1:12:39.5 70548  2064 TitleTown Flyers
10520.32 John Gretzinger   Greenville, WI1:13:39.5 46604  2079 
11 Whitney Schauer   1:13:41.8  2488 
12 Robert Groshek   1:15:31.0  2520 
13532.83 Demetrius Banks   Onalaska1:16:13.7 375316  2124 Team 360
14537.00 Troy Sable   West Bend, WI1:17:51.0 361674  2005 
15541.17 Troy Olm   Madison, WI1:28:48.0 297065  2034 chainsmokers
16 Michael Kaspar   1:30:08.4  2499 
17 Kevin Knutson   1:36:59.8  2506 
DNF Ron Smith   Fond Du Lac, WI0:00:00.0 342844  2032 
DNF Dean Johnson   Machesney Park0:00:00.0 390204  2222 
DNF Daniel Kuhn   0:00:00.0  2490 

Men - Cat 2 - Sport - 50-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1459.93 Rich Baumgarten   Park Ridge, IL1:09:38.1 378294  2011 Half Acre Cycling Team
2 Michael Giesen   1:09:55.7  2114 Titletown Flyers
3463.53 Edward Piontek   Wabeno, WI1:10:38.0 297068  2104 Titletown Flyers
4465.33 Dave Reich   Pine River, WI1:11:17.6 292243  2112 Team Extreme
5467.13 Jeff Greatens   Green Bay, WI1:11:21.5 404318  2505 
6468.93 David Dewitt   Fond Du Lac, WI1:11:35.9 296191  2014 Team Fond du Lac Cyclery
7470.73 Don Freitag   Marshall, WI1:12:16.5 262551  2053 TEAM EXTREME
8 John Nelson   1:12:17.2  2535 
9474.33 Bradley Boettcher   Wisconsin Rapids1:13:40.0 377639  2039 Element Mobile
10 Steve Drecoll   1:14:06.1  2091 Activator Cycle Club
11 Larry Follett   1:14:23.2  2522 
12 Steve Hoppman   1:18:53.6  2122 Fond Du Lac Cyclery
13481.53 Jim Splittgerber   Appleton1:19:29.9 397510  2019 
14 Erick Braaksma   1:24:05.6  2116 Element Mobile
15 Timothy Wateski   1:24:06.8  2096 
16486.93 Ron Kapaun   Hudson, WI1:31:00.6 253301  2071 Team Extreme
17 Mark Schuttenhelm   1:41:56.9  2516 Team 360

Men - Cat 2 - Sport - 55-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1480.84 Steve Kapaun   Hudson, WI1:12:51.7 118725  2063 team extreme
2 Jim Feuerstein   1:13:19.3  2054 Heavy Pedal Velo Club
3 David Carignan   1:14:07.8  2500 
4548.16 Bill Styer   Sheboygan, WI1:18:01.7 340862  2069 
5 Frank Sniadajewski   1:21:43.2  2073 Point Pursuit

Men - Cat 2 - Sport - 60-64

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bob Benedum   1:11:20.7  2089 Wookiee Juice
2523.98 Warren Fowler   Green Bay, WI1:17:03.0 237504  2113 TitleTown Flyers
3539.32 Brad Swenson   Stevens Point, WI1:17:14.9 227555  2219 Vision/Wheel &Sprocket
4 Mike Brauer   1:18:24.3  2119 Heavy Pedal Velo Club
5570.00 James Heinecke   Sheboygan, WI1:31:01.9 241024  2024 I RIDE BIKES- GET OVER IT - DO
6 David Morrison   1:34:26.7  2524 
DNF Rick Nelson   Cherry Valley, IL0:00:00.0 392296  2006 Kegel's
DNF Gary Smits   Green Bay, WI0:00:00.0 190487  2080 Titletown Flyers

Men - Cat 2 - Sport - 65+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike Sherman   Box Elder, SD1:19:29.3 225605  2077 Single Speed TNT
2 Steve Manthe   Mc Farland, WI1:33:11.9 211939  2051 Chain Smokers
DNF Frank Lobello   Gurnee, IL0:00:00.0 296152  2047 Muddy Cup

Men - Cat 2 - Single Speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1511.01 Andy Swartz   Madison, WI1:06:41.1 34769  2542 Brazen Dropouts
2 Michael Owens   1:09:26.0  2905 Alterra
3 Brian Flug   1:09:33.0  2938 Spring Street Sports
4 Andy Borell   1:10:26.4  2937 Attitude Sports
5541.53 Wade Flisram   Onalaska, WI1:11:28.9 208096  2911 Bikes Ltd/Scenic Concepts
6549.16 Kevin Schmitt   Elkhart Lake1:11:53.3 52680  2910 Team Extreme
7556.79 Loren Darling   Vernon Hills1:13:41.3 367616  2903 Activator Cycles
8564.42 Steve Davidson   De Pere, WI1:14:42.3 294363  2913 Titletown Flyers
9 Ridge Pidde   1:17:45.7  2939 

Men - Cat 2 - Comp - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1525.22 David Carew   Greenville, WI1:38:47.2 384376  1036 Wheel and Sprocket
2 Matthew Scott   1:41:08.8  1321 
3539.62 Alex Bedinghaus   Milwaukee, WI1:45:13.2 399800  1337 Trek Intern Army
4546.82 Matthew Paterson   Lakemoor, IL1:45:54.9 401250  1010 Vision / Wheel& Sprocket
5554.02 Cory Marty   Plover, WI1:46:38.9 303981  1014 Magnus
6561.22 Eric Boyles   Anoka1:48:37.1 376993  1341 Behind Bars / LGR
7568.42 Philip Birschbach   Geneva, IL1:53:23.2 364865  1336 Trek Intern Army
8575.62 mark harvey   Coon Rapids, MN1:54:47.7 412858  1343 Behind Bars/LGR
9 Kyle Retallick   1:56:37.5  1330 Eriks Bike Shop
10590.02 Daniel Dokter   Okemos, MI2:01:55.9 396469  1339 Trek Intern Army

Men - Cat 2 - Comp - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1450.17 Dan Hanson   Eau Claire, WI1:37:33.3 246685  1327 Erik's Bike Shop
2460.65 Taylor Bogdanske   Oshkosh, WI1:38:08.9 274788  1023 SixFifty / Wheel & Sprocket
3471.13 Mike Sherven   Edwards , CO1:39:13.3 394978  1044 Bikes Limited
4481.61 Ben Wizner   Onalaska, WI1:39:35.5 200310  1074 Team 360 / LAXVelo
5492.09 Logan Duginske   Albuquerque, NM1:40:58.8 400982  1318 NEW MEXICO'S FINEST / WISCO NA
6502.57 Martin Reza   Beloit, WI1:41:09.6 401379  1110 Vision Wheel and Sprocket
7513.05 David Knauf   Sun Prairie, WI1:43:00.9 224332  1332 Trek
8 Peter Coenen   1:43:22.6  1346 Northstar Endurance
9534.01 Brian Paterson   Lakemoor1:44:10.2 397513  1050 Vision / Wheel& Sprocket
10544.49 Daniel Boyles   Ramsey, MN1:44:33.8 278248  1342 Behind Bars/LGR
11 Mitchell Dreher   1:47:14.5  1319 Team Pedal Moraine
12565.45 Dana Demet   Chicago, IL1:52:02.7 374651  1328 BJ's Sportshop
13575.93 Andrew Wiesner   Germantown, WI1:59:07.9 289953  1011 Titletown Flyers
DNF Pete Ignasiak   Milwaukee, WI0:00:00.0 306585  1021 Broken Spoke Cycling Team
DNF Christopher Rodriguez   Cary0:00:00.0 387960  1137 Lucky Brake Bike Shop

Men - Cat 2 - Comp - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1465.54 Tristan Brown   Madison1:36:40.3 377335  1005 TIMEX
2468.86 Jonathan Kloppenburg   Chicago, IL1:40:00.8 173352  1071 Spidermonkey Cycling
3472.18 Jeremy Ostrowski   Elgin, IL1:40:22.6 350446  1020 PSIMET Racing
4475.50 Shane Semrow   Scandinavia, WI1:40:44.5 376571  1030 WORS
5478.82 Mikey Verhagen   Allouez, WI1:41:39.8 221776  1047 KS Energy / Team Wisconsin
DNF Neil Jurgella   0:00:00.0  1051 Erik's Bike Shop

Men - Cat 2 - Comp - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1434.25 Eric Stanke   Green Bay, WI1:38:09.8 371054  1112 Funk Cycles
2444.18 Ryan Guy   Brooklyn Park, MN1:40:01.7 116933  1333 GFYS Racing
3454.11 Nathan Tock   La Crosse, WI1:41:29.8 195122  1029 BIkes Ltd/Scenic Concepts Raci
4464.04 Jason Gibson   Neenah, WI1:42:09.6 406179  1058 Gear n Up
5473.97 Erik Pueschner   La Crosse, WI1:43:42.4 190491  1043 Team 360
6 Mark Walter   1:43:54.9  1325 Muddy Cup
7 Nate Sherman   1:44:06.4  1344 On The Rivet
8503.76 Martin Tank II   Oconomowoc, WI1:44:10.8 313440  1034 Wheel 7 Sprocket / Vision
9 Rennis Delgado   1:51:26.8  1055 Funk Cycles
DNF Eric Johnson   Eau Claire, WI0:00:00.0 309999  1013 KHS Bicycles
DNF Dan Wierzba   0:00:00.0  1065 Rib Mountain Cycles

Men - Cat 2 - Comp - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joe Lintl   1:38:23.9  1338 Trek
2439.50 Mike Bishop   Twin Lakes, WI1:38:52.8 3778  1019 Treadhead Cycling
3442.90 Scott Veldhuizen   Green Bay, WI1:39:22.4 372552  1323 Funk Cycles
4446.30 Bill Burkholder   Rockford, IL1:40:42.2 296156  1031 
5449.70 Cole Jacobsen   Oneida, WI1:42:10.1 309298  1052 Titletown Flyers
6 Damian Budzinski   1:42:25.0  1334 Overdrive
7456.50 Michael Hartzell   Madison, WI1:42:25.9 129601  1331 Trek Midwest Team
8459.90 Christopher Richmond   Manitowoc1:42:29.6 369925  1040 Heavy Pedal Velo Club
9463.30 Chris Fellows   Genoa, IL1:42:39.8 280824  1033 J&R Cycles
10466.70 Jason Balden   Hales Corners, WI1:43:20.5 366934  1335 KS Energy TeamWI Racing
11470.10 Andrew Jennings   Menasha, WI1:44:24.2 105632  1072 Element Mobile
12473.50 Joe Greatens   De Pere, WI1:45:44.1 218706  1322 
13476.90 Jason Ruesch   Medford, WI1:47:24.5 319028  1024 Rib Mountain Cycle
14480.30 Brett May   Geneva, IL1:50:55.1 378689  1012 All Spoked Up-Vision
15483.70 John Hughes   Random Lake, WI1:57:45.1 296482  1064 Team Pedal Moraine
16 Gabor Bach   2:04:36.9  1326 

Men - Cat 2 - Comp - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1465.33 Mark Cole   Stevens Point, WI1:42:41.7 104782  1022 Adventure212/Specialized
2 Dan Szczepanski   1:43:53.7  1070 BelGioioso / Titletown Flyers
3497.77 Scott Nyland   Madison, WI1:46:12.1 351518  1100 Magnus
4513.99 Roger Lundsten   La Crosse, WI1:47:21.5 283600  1053 360 ORA
5530.21 Bob Callaway   Westby, WI1:50:04.7 330964  1324 Bluedog Cycles
6546.43 Paul Roltgen   Cottage Grove, WI1:50:51.5 159534  1317 Brazen Dropouts
7 Curt Schlough   2:02:35.0  1314 

Men - Cat 2 - Comp - 50-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tom Tio   1:42:14.4  1329 Eau Claire Bike & Sport
2494.93 Ross Lemke   Cedarburg, WI1:45:03.4 210815  1111 Team Pedal Moraine
3 Paul Ayres   1:47:43.2  1320 Red Flint Racing
4558.31 Rick Cleary   River Falls, WI1:48:05.4 360952  1345 KORC
5590.00 Paul Warloski   Milwaukee, WI1:52:02.2 97808  1316 my wife inc
DNF Terry Prewitt   Black Creek, WI0:00:00.0 296195  1150 Attitude Sports
DNF Michael Bowe   Doylestown, PA0:00:00.0 74399  1340 Doylestown Bike Works

Men - Cat 2 - Comp - 55+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Scotch   1:55:14.0  1347 
DNF Andrew Mishlove   Glendale, WI0:00:00.0 344022  1002 Hampshire Cycle Cleb

Men - Cat 2 - Clydesdale - 39-

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1506.18 Justin Schroeter   Hartford, WI1:14:02.9 374924  2820 team pedal moraine
2 Darrin Kolka   1:14:03.3  2810 
3534.12 Aaron Pidde   Bloomington, MN1:14:20.2 133195  2838 
4548.09 John Ard   Necedah1:15:39.7 401660  2811 CORBA
5 Jesse Steinhoff   1:18:01.4  2804 Bikes Ltd/ Scenic Concepts
6576.03 Elginn Cordes   Dakota, MN1:23:18.5 357632  2819 Bikes LTD / Scenic Concepts
7 Brett Werner   1:41:44.3  2802 Bike's LTD Scenic Concepts
DNF Joseph Kuckuk   0:00:00.0  2805 WORS
DNF Todd Nutter   Milwaukee, WI0:00:00.0 342136  2807 Eriksen Cycles

Men - Cat 2 - Clydesdale - 40+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1477.15 Dale Crowell   Eau Claire, WI1:09:03.1 375876  2801 Eau Claire Bike and Sport
2 Thom Hineline   1:14:56.2  2507 Capitol Off Road PAthfinders
3 Chris McDonald   1:15:21.7  2837 OTR
4561.78 Matt Knowles   Batavia, IL1:20:36.7 314964  2808 All Spoked Up - Vision
5 Jeff Beck   1:22:56.7  2812 
DNF Scott Barclay   Wrightstown , WI0:00:00.0 402135  2813 

Men - Cat 1 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1329.86 Brett Poulton   Lake Forest, IL1:33:38.0 259591  107 Gear Grinder
2347.85 Ian Haupt   Whitefish Bay, WI1:33:49.5 253603  110 My Wife Inc
3365.84 Andrew Senderhauf   Neenah, WI1:34:13.2 293057  106 Wheel and Sprocket
4383.83 Fletcher Arlen   Wausau, WI1:34:23.6 368031  119 Team Magnus
5401.82 Marcus Warrington   Red Wing1:37:37.5 401588  131 SPH/WheelhouseCycles
6419.81 Collin Kytta   Negaunee, MI1:38:21.4 379532  105 Border Grill Racing
7 Isaac Wendt   1:43:28.1  130 Bikes + BoardsRasta
8 Logan Schlough   1:44:33.8  129 
9473.78 Mitchell Bratz   Schofield, WI1:47:08.4 377705  103 Sprocketz BikeShop
DNF Parker McColl   Oconomowoc, WI0:00:00.0 350022  101 Midwest Devo
DNF Connor McColl   Oconomowoc, WI0:00:00.0 350036  102 Midwest Devo

Men - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1192.29 Matt Shriver   Durango, CO1:58:42.6 110703  65 Trek Midwest Team
2207.34 Brian Matter   Sheboygan, WI1:58:47.1 85929  RACC / TREKnder
3222.39 Darrin Braun   Waukesha, WI1:59:43.1 285001  Adventure 212/Specialized
4237.44 Nathan Guerra   Oconomowoc, WI1:59:53.6 214936  Vision Pro Cycling
5252.49 Mike Phillips   Chicago, IL2:00:00.6 84647  247 Adventure212/Specialized
6267.54 Isaac Neff   Madison, WI2:01:04.2 200724  5Nines/Cannondale
7282.59 Tyler Gauthier   Ishpeming, MI2:03:58.2 293999  Border Grill - Quick Stop
8297.64 David Flaten   Andrews Air Force Base, MD2:07:01.1 297084  248 US Military Cycling
9312.69 Chris Peariso   Amherst, WI2:11:53.0 139566  35 Adventure212/Specialized
DNF Kevin McConnell   Iowa City, IA0:00:00.0 258735  Mercy-Specialized
DNF Justin Piontek   Madison, WI0:00:00.0 297073  Titletown Flyers

Men - Cat 1 - 19-23

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1367.50 Casey Hildebrandt   Weston, WI2:07:18.2 296192  32 Spooky Bikes /T6
2456.25 Reece Oleson   Jordan, MN2:17:47.4 349404  252 Angry Catfish
3545.00 Myles Beach   Larsen, WI2:19:11.1 208348  30 Adventure 212/Specialized

Men - Cat 1 - 24-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1332.61 Paul Mumford   Chicago, IL2:03:22.8 167887  253 Roscoe VillageBikes
2387.97 Tim Racette   Fort Atkinson, WI2:10:55.0 285206  21 KS Energy Services/Team Wiscon
3443.33 Cory Samz   Madison Wi2:16:07.2 384848  45 Heavy Pedal Velo Club
4498.69 Michael Anderson   Colorado Springs, CO2:18:24.5 183953  47 Schwag
DNF Tyler Jenema   Marquette, MI0:00:00.0 241103  19 KUHL RACING
DNF Tony Wagner   West Bend, WI0:00:00.0 204671  22 Sheboygan Bicycle Co.

Men - Cat 1 - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1342.57 Jesse LaLonde   Ely Mn1:59:27.8 203490  259 BKB/Twin Six
2359.09 Ted Hanes   Fond Du Lac, WI2:06:15.1 247082  61 Fond du Lac Cyclery
3375.61 David Bender   Kenosha, WI2:08:04.7 260585  95 JVC/Michael's Cycle
4392.13 Michael Hemme   Chicago, IL2:08:04.9 153182  33 Roscoe VillageBikes
5408.65 Eric Stull   La Crosse2:13:30.8 288265  67 Team 360 / Laxvelo
6425.17 Eric Oftedahl   Shoreview, MN2:14:21.0 210080  255 Maplelag
7441.69 Ryan Kleimenhagen   Barneveld, WI2:14:57.1 327326  43 Wolfpack
8458.21 Ken Statz   Wisconsin Rapids, WI2:15:57.7 262146  66 Element Mobile
9474.73 Nicholas Holzem   Wausau, WI2:16:05.3 311654  20 Sprocketz BikeShop
10491.25 Ben Schreiber   Theresa, WI2:16:32.5 280198  24 Team Fond du Lac Cyclery
11507.77 Joshua Stamper   Maplewood, MN2:16:35.5 268855  258 Bad Goat Racing
DNF Michael Humpal   Mundelein, IL0:00:00.0 189221  34 Specialized Regional
DNF Jason Gosse   Eau Claire, WI0:00:00.0 257462  46 Lucky Brake Bike
DNF Fred Mills   Saint Louis Park, MN0:00:00.0 261006  257 Basso Bikes / Tonka Cycles
DNF Drew Wilson   Rochester, MN0:00:00.0 321766  260 Rochester

Men - Cat 1 - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1410.03 Vincent Steger   Fitchburg, WI2:08:50.3 356588  17 Erik's Bikes and Boards
2428.25 Luke Nelson   Anoka, MN2:11:12.4 135538  250 Penn Cycle
3446.47 Bryan Frazier   Cottage Grove, WI2:11:47.8 293537  28 Adventure 212/Specialized
4464.69 Joshua Roeser   Buffalo, MN2:16:16.3 160630  246 Revolution/METAL
5482.91 Jimmy Toombs   Madison, WI2:22:37.8 309850  36 Erik's Bike and Boards
6501.13 Karl Tillman   La Crosse, WI2:30:36.2 294041  14 Team 360 / LAXVelo

Men - Cat 1 - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1325.01 Trevor Olson   Rochester, MN2:06:38.0 264356  31 Team 360
2344.39 Ray Nelson   Woodstock, IL2:07:18.3 193027  100 Treadhead Cycling
3363.77 Ryan Krayer   North Freedom, WI2:08:01.8 227406  29 Adventure212/Specialized
4383.15 Gabriel Ion   Spring Grove, IL2:08:26.6 317100  50 Treadhead Cycling
5402.53 William Hausdoerffer   Shorewood, WI2:08:45.2 15440  41 KS Energy / Team Wisconsin
6421.91 Aaron Swanson   Ashland, WI2:10:37.5 209665  249 Swanson Financial Services
7441.29 Bill Nigh   West Bend, WI2:11:47.3 197745  49 Team Pedal Moraine
8460.67 Josh Shively   La Crosse, WI2:12:49.3 32513  62 Team 360/La Crosse Velo
9480.05 Richard Erickson   Shoreview, MN2:16:10.7 275579  251 Freewheel Bike
10499.43 Adam Staufenberg   Plymouth, MN2:18:22.5 146505  261 Revolution Cycle/Twin Six
11518.81 Steve Schafer   Barrington, IL2:18:27.4 309583  51 Village-Verdigris Cycling Team
12538.19 Eric Noreen   Gettysburg, PA2:23:07.4 56971  256 Gettysburg Bicycle
13557.57 Jerrod Collier   Lindenhurst, IL2:25:55.2 194466  69 TreadHead Cycling
DNF Matt Silvia   Chicago, IL0:00:00.0 208232  11 Roscoe VillageBikes p/b Virtu
DNF Dan Holsen   Manitowoc, WI0:00:00.0 50845  57 Heavy Pedal Velo Club

Men - Cat 1 - 45-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1397.20 Jw Miller   Madison, WI2:09:26.6 233978  99 Erik's Bikes and Boards
2447.78 John Wypiszinski   Appleton, WI2:18:45.1 211571  18 Titletown Flyers
3498.36 David Poulton   Lake Forest, IL2:19:38.1 28536  63 Activatorng Club
4548.94 Jan Rybar   Apple Valley, MN2:21:15.4 98534  59 Team Pedal Moraine
DNF John Shull   Libertyville, IL0:00:00.0 259398  13 Alberto's
DNF Scott Cole   Stevens Point, WI0:00:00.0 7340  27 Adventure 212/Specialized
DNF Jeffrey Penman   Ellsworth, WI0:00:00.0 288396  298 Mad Alchemy Coop

Men - Junior - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1457.46 Hunter Schmitt   West Bend, WI0:23:14.4 353908  6005 Team Extreme
2458.40 Christian Pieper   Kohler, WI0:23:14.6 378654  6048 Bikes Limited
3459.34 Jonah Whitedog   La Crosse0:25:11.9 379542  6054 Bikes Ltd Scenic Concepts
4460.28 Quentin Lochner   Prairie Du Chien, WI0:25:14.6 406746  6056 Bikes Ltdcenic Concepts
5 Liam Cate   0:25:40.1  6072 WORS
6 Ben Komoroske   0:25:45.7  6324 SCHWAG
7 Nick Niemi   0:25:46.4  6331 
8 Ethan Mitra   0:25:47.0  6326 
9 Mason Huff   0:26:46.7  6350 
10465.92 Porter Thorpe   Wausau, WI0:26:50.5 347916  6025 Rib Mountain Cycles/Red Eye Br
11 Griffin May   0:26:51.3  6013 All Spoked Up-Vision
12 Dylan Waldner   0:26:53.0  6040 Bikes Limited/Scenic Concepts
13 Jacob Lemke   0:26:53.7  6038 FCYCT-The Scarlet Knights
14 Clay Lemke   0:26:56.5  6039 FCYCT-The Scarlet Knights
15470.62 Jacob Mork   Greenville, WI0:30:24.4 375803  6008 FCYCT-The Scarlet Knights
16 Aiden Schauer   0:30:29.4  6328 
17 Jordan Groshek   0:31:11.2  6365 
18 Nicholas Rees   0:31:23.3  6330 
19 Sam Hansen   0:31:48.5  6076 Extreme
20 Jack Lange   0:34:16.0  6318 Red Fury
21 Sam Deetz   0:35:25.3  6332 CORBA
DNF Joshua Prewitt   Black Creek, WI0:00:00.0 380580  6060 FVYCT
DNF Alex Laufenberg   0:00:00.0  6338 Team Pedal Moraine

Men - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1453.07 Matt Rodenkirch   Sun Prairie0:22:14.5 400031  6017 SPYCT - Red Fury
2454.85 Jackson Jennings   De Pere0:22:14.7 398004  6066 
3 Weston Verhoff   0:22:59.5  6070 FCYCT-Scarlet Knights
4458.41 Camden Jackson   Oconto Falls, WI0:24:11.5 395379  6010 4 Jax Racing
5 Kaden Hodgeman   0:24:42.7  6344 
6 Connor Grosch   0:24:45.5  6053 Bikes Limited Scenic Concepts
7463.75 Dwight Eben   Manitowoc, WI0:24:53.9 366665  6021 Heavy Pedal Velo Club
8 Tanner Zelm   0:24:54.7  6366 
9 Noah Chapman   0:24:59.4  6320 
10469.09 Nickolas Duhm   Greenville Wi0:25:32.9 400517  6068 FCYCT - The Scarlet Knights
11 Saxon H Swan   0:25:57.8  6327 
12472.65 Karl John Tillman   La Crosse, WI0:26:11.9 345804  6014 Bikes Ltd / Scenic Concepts
13474.43 Reed May   Geneva, IL0:26:27.4 349886  6015 All Spoked Up-Vision
14 Skyler Wilborn   0:27:13.4  6340 
15 Brody Endres   0:27:15.7  6065 
16 Dane Larson   0:27:16.3  6367 
17 Nati Raehl   0:28:38.1  6321 
18 Jaebin Bourget   0:28:51.4  6353 
19 Corbin Hodgeman   0:30:32.0  6345 
20 Connor Luedke   0:31:30.4  6363 
21488.67 Zachary Fischer   Appleton, WI0:33:29.5 405735  6035 Fox Cities Youth Cycling
DNF Mason Newman   Veronaverona, WI0:00:00.0 403762  6019 
DNF Nick Georges   Mequon, WI0:00:00.0 405506  6031 

Men - Junior - 7-8

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Teague Jackson   Hayward, WI0:30:16.7 440367  6355 Village-Verdigris
2 Will Knowles   0:30:18.4  6049 All Spoked Up - Vision
3547.70 Magnus Davidson   De Pere, WI0:31:58.8 400596  6003 Titletown Flyers
4 Tyler Starich   0:32:41.9  6356 
5 Colin Knowles   0:34:09.0  6050 All Spoked Up - Vision
6 Isaiah Jouppi   0:34:13.9  6354 
7 Thatcher Werner   0:36:14.9  6051 Bikes LTD/Scenic Concepts
8 Oscar Phillips   0:37:26.7  6346 2DSS
9 Jonah Rauckman   0:37:28.4  6334 Corba
10574.65 Hunter Gengler   South Milwaukee, WI0:37:32.6 407242  6047 WORS
11 Rylan Schauer   0:37:33.5  6329 
12 Nolan Quarne   0:37:37.5  6361 
13 Gavin Knudson   0:39:03.9  6339 Titletown Flyers
14 Jaxson Batz   0:39:04.1  6358 
DNF Grant Patenaude   0:00:00.0  6337 

Men - Junior - 9-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1462.49 Sam Komoroske   Green Bay, WI0:24:35.7 400240  6009 Trail Genius
2468.12 Skyler Schmitt   West Bend, WI0:24:42.5 353906  6001 Team Extreme
3 Joshua Caron   0:25:13.1  6078 SPYCT. Red Furyth Cycling team
4479.38 Anders Davidson   De Pere, WI0:27:23.5 343542  6007 Titletown Flyers
5485.01 Stephen Liepert   Oshkosh, WI0:27:32.1 382385  6018 Team Pedal Morraine
6 Sam Anderson   0:28:59.4  6351 On The Rivet
7 Caleb McDowell   0:29:35.0  6064 
8 Eli Lemke   0:29:37.3  6034 FCYCT-The Scarlet Knights
9 Brennan Cate   0:30:16.0  6071 WORSCycling
10 Sawyer Deetz   0:30:39.6  6333 CORBA
11 Trey Laudolff   0:30:43.5  6044 
12 Tucker Swan   0:31:21.0  6342 
13 Benjamin Eben   0:31:39.7  6323 Heavy Pedal Velo Club
14 Shalom Raehl   0:32:11.1  6322 
15 Micah Vandyke   0:33:35.5  6319 Bam Bam
16 Nathan Hagstrom   0:34:12.3  6364 
17 Sam R Anderson   0:38:08.0  6362 
DNF Justin Munzur   Brookfield0:00:00.0 365809  6058 Cafe De Arts Roastery

Women - Open - Female - 34-

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1494.26 Maria Osowski   Wisconsin Rapida, WI1:11:17.7 350598  1526 Element
2 Emily Osowski   1:13:07.6  1506 Element Mobile
3558.08 Jennifer Whitedog   La Crosse, WI1:18:06.8 210713  1507 Bikes Limited Scenic Concepts
4589.99 Keely Jackson   Hayward Wi1:55:16.0 386435  1525 Village-Verdigris
DNF Eve-Marie Walter   0:00:00.0  1514 Muddy Cup

Women - Open - Female - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1468.82 April Dombrowski   Oshkosh, WI1:12:20.5 223874  1515 SixFifty/Wheel& Sprocket
2521.53 Karlene Olson   Rochester, MN1:12:30.4 297066  1505 Team 360
3 Sondra Klipp   1:22:55.6  1512 Janesville Velo Club

Women - Cat 3 - Citizen - 11-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1473.46 Katie Clouse   Park City, UT0:57:54.0 332072  5091 Cole Sport
2499.76 Arianna Schafer   Barrington, IL0:59:48.3 338174  5006 Village-Verdigris Cycling
3526.06 Kaelin Jackson   Hayward, WI1:05:31.4 410561  5101 Village-Verdigris
4552.36 Ella Shively   La Crosse, WI1:09:34.2 380775  5027 Team 360/La Crosse Velo
5578.66 Hanna Mork   Plover, WI1:12:44.6 403987  5005 SPASH

Women - Cat 3 - Citizen - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1473.88 Allison Pieper   Kohler, WI1:03:51.1 378653  5023 Bikes Limited
2 Charity Desrochers   1:04:47.0  5015 
3 Heidi Overeem   1:11:58.2  5105 

Women - Cat 3 - Citizen - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jenn Bast   1:05:26.9  5100 Scheels
2 Molly Desrochers   1:15:57.2  5017 Junebugs Cyclist
3 Emily Gilbert   1:23:16.4  5108 

Women - Cat 3 - Citizen - 25-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Rebekah Gordon   Wausau1:00:08.9 376250  5095 St. Cloud State University (SC
2 Carmen Rademacher   1:00:47.9  5090 2 Rivers
3 Katie Tiffany   1:04:19.4  5011 Wadez Bike & Adventure
4 Bobbi Kolstad   1:05:56.6  5089 
5 Gina Gladwell   1:06:53.5  5104 Corba
6 Angelique Van Sistine   1:14:08.9  5096 
DNF Lindsey Pietrzak   0:00:00.0  5024 WORS
DNF Tammy Jones   0:00:00.0  5087 Jones

Women - Cat 3 - Citizen - 35-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christina Flisram   1:02:55.9  5012 
2 Marisa Anderson   1:04:57.8  5098 OTR
3 Lori Wenzel   1:05:22.2  5020 
4556.68 Tara Michalski   Cambridge, WI1:05:22.9 403581  5092 
5562.24 Laura Granger   Manitowoc, WI1:09:40.2 401716  5021 Heavy Pedal Velo club
6 Wendy Lewin   1:10:26.6  5019 Cranked Bike Studios
7 Stacy Shea   1:15:01.6  5099 
8 Patricia Cleary   1:18:40.8  5107 
9 April Knudson   1:21:38.5  5002 TitleTown Flyers
10 Ellyn Gengler   1:24:34.2  5097 Lungbusters
DNF Andrea Chapman   0:00:00.0  5088 OTR

Women - Cat 3 - Citizen - 45-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sharel Martin   1:06:34.8  5103 
2 Amy Marsh   1:09:27.3  5094 CORBA
3 Linda Horvath   1:15:03.8  5106 

Women - Cat 3 - Citizen - 55+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Janis Heifner   1:13:20.9  5102 
2 Mimi Frawley   1:25:43.4  5093 Wookiee Juice

Women - Cat 2 - Sport - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1454.85 Anna Poulton   Lake Forest, IL1:18:30.2 303727  3018 Activator Cycle
2522.43 Kyra Jackson   Hayward, WI1:18:39.6 386436  3098 Village-Verdigris
3590.01 Kaitlin Splittgerber   Appleton1:29:05.4 317238  3003 FCYCT/Scarlet Knights
DNF Grace Prewitt   Black Creek, WI0:00:00.0 296195  3020 Attitude Sports

Women - Cat 2 - Sport - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Monica Markvardsen   Marquette, MI1:16:07.5 406141  3028 
2 Arin Lemke   1:32:21.0  3023 Team Pedal Moraine

Women - Cat 2 - Sport - 25-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Niki Soderberg   Wausau , WI1:14:06.9 310193  3094 
2550.00 Terra Nicklas   Wauwatosa, WI1:16:09.8 279779  3092 
3 Ross Rushin   1:22:15.3  3016 
4570.00 Kelli Piotrowski   Milwaukee, WI1:25:05.7 316500  3019 Alterra
5580.00 Amy Ancheta   Chicago, IL1:26:57.9 403434  3009 Spidermonkey Cycling
6590.00 Heather Jazdzewski   Plover, WI1:32:42.1 367716  3005 Magnus
DNF Becky Carvin   0:00:00.0  3093 Muddy Cup

Women - Cat 2 - Sport - 35-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1532.41 April Beard   Madison, WI1:12:26.3 334352  3013 Brazen Dropouts
2 Sue McDonald   1:17:57.6  3091 OTR/CORBA
3546.81 Jessica Wittwer   Saint Paul, MN1:18:45.2 245325  3095 Gopher Wheelman
4554.01 Ann Holsen   Manitowoc1:20:18.2 403994  3022 Heavy Pedal Velo Club
5561.21 Becky Rands   Westbend, WI1:20:51.7 310963  3008 Team Pedal Moraine
6568.41 Rachel Drake   South Milwaukee, WI1:21:22.2 366004  3004 Lucky Brake
7575.61 Brenda Zimmermann Thorpe   Wausau, WI1:29:31.6 288201  3041 Rib Mountain Cycles/Red Eye Br
8 Sue Lundsten   1:32:05.8  3029 360 Real Estate
9590.01 Diane Callaway   Westby, WI1:35:33.5 342736  3096 
DNF Katherine Swanson   0:00:00.0  3100 

Women - Cat 2 - Sport - 45-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christine Griesbach   Rockford, IL1:27:25.2 209601  3099 
2 Cheryl Post   Plover, WI1:32:25.2 205453  3011 Point Pursuit

Women - Cat 2 - Sport - 55+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jenni Borell   Ripon, WI1:33:14.6 184037  3097 Attitude Sports
2 Pam Piotrowski   Wisconsin Rapids, WI1:34:21.5 375161  3026 Element Mobile/ Brings

Women - Cat 1 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rachael Jensen   Shell Lake, WI1:21:33.5 288627  112 RACC p/b Geargrinder
2 Alexandra Christofalos   Lake Bluff, IL1:38:50.5 392411  115 Activator Cycle Club
DNF Emily Shull   Libertyville, IL0:00:00.0 264455  114 MidWest Devo

Women - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lisa Krayer   North Freedom, WI1:49:34.5 227405  503 Adventure 212/Specialized
DNF Abigail Strigel   Madison, WI0:00:00.0 202434  501 Honey Stinger / Bontrager

Women - Cat 1 - 24-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1443.92 Amber Markey   Madison, WI1:40:56.3 307289  502 Brazen Dropouts
2468.58 Leia Schneeberger   Madison, WI1:50:53.3 350192  517 Magnus
3493.24 Brittany Mcconnell   Iowa City, IA1:55:05.4 285899  583 Mercy Specialized
4517.90 Evelyn Johnson   Fort Atkinson, WI1:57:00.4 375425  511 2 Rivers
5542.56 Jeanne Hornak   New Berlin, WI1:57:21.3 406763  515 Wheel & Sprocket Vision

Women - Cat 1 - 35-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1417.46 Andrea Matter   Sheboygan, WI1:45:29.6 157882  514 Gear Grinder
2435.19 Lori Sable   Thiensville1:45:30.0 226461  504 Team 65? / W&S
3452.92 Lindsey Kriete   Milwaukee, WI1:47:55.1 302860  513 Velo Trocadero
4470.65 Michelle Peariso   Amherst, WI1:49:28.6 227741  508 Adventure212/Specialized
5488.38 Sarah Agena   Stevens Point, WI1:54:58.0 190888  506 Twin 6ys

Women - Junior - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Madelyn Anderson   0:26:20.4  6352 OTR
2504.94 Katy McDicken   Appleton, WI0:26:39.9 381393  6024 FCYCT Scarlet Knights
3519.22 Lorissa Thorpe   Wausau, WI0:28:10.5 346768  6026 Rib Mountain Cycles/Red Eye Br
4533.50 Julia Whitedog   La Crosse0:28:11.0 379541  6055 Bikes Limited Scenic Concepts
5547.78 Lauren Duhm   Greenville, WI0:29:24.7 400520  6012 FCYCT - The Scarlet Knights
DNF McKenna Dwyer   Jefferson0:00:00.0 397843  6077 Team Niner/Dwyer Racing

Women - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ellie Kopp   0:25:19.4  6347 OTR
2 Andrea Zimmermann   0:29:02.7  6335 Pedal Moraine
3590.00 Alison Roltgen   Cottage Grove, WI0:33:10.7 403212  6325 Sun Prairie Red Fury
DNF Julia Nelson   0:00:00.0  6343 CORBA

Women - Junior - 7-8

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1531.93 Kendra Schmitt   West Bend, WI0:31:33.1 402868  6011 Team Extreme
2 Kirsten Waldner   0:36:05.8  6073 Bikes Lmtd/ Scenic Concepts
3 Ella Patenaude   0:39:09.8  6336 

Women - Junior - 9-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1488.22 Katherine Schafer   Barrington, IL0:29:08.6 378878  6028 Village-Verdigris Cycling
2 Kaitlyn Kopp   0:29:48.4  6348 OTR
3493.98 Antonia Gengler   South Milwaukee, WI0:31:33.5 407243  6042 Vision / Wheel& Sprocket
4496.86 Kylie Krayer   North Freedom, WI0:31:54.7 406749  6062 Adventure 212
5 Megan Lester   0:32:00.8  6349 4 Ever Young
6 Brooklyn Waldner   0:32:14.0  6041 Bikes Limited/Scenic Concepts
7505.50 Asa Guerra   Oconomowoc, WI0:33:24.5 381392  6059 Vision/Wheel &Sprocket
8508.38 Miette Gosse   Eau Claire, WI0:33:57.7 380297  6046 Lucky Brake Bike
9 Rachel Scarseth   0:35:14.1  6357 
10 Aryana Knudson   0:35:44.0  6006 TitleTown Flyers
11 Ryder Walter   0:37:22.5  6360 Muddy Cup
12 Samantha Scheppman   0:38:04.5  6341 Heavy Pedal Velo Club
13 Natali Thiesse   0:43:25.1  6359 Muddy Cup

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoCUOREOSMOBonk BreakerUSACDFSpySierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee