Race Results for
Mooresville
Mooresville, IN
(Event Information)
View By:
Criterium on 04/21/2013

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3 - Senior - 0-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
164.32 colton barrett (1 - Cat1)   Indianapolis, IN 224589   UCI CT: Team Optum p/b Kelly Benefit Strategies
269.73 Adam Leibovitz (2 - Cat1)   Indianapolis, IN 221190   UCI CT: Chipotle-First Solar Development Team
375.14 jos Chalmers (3 - Cat1)   Indian Harbour Beach, FL 271372   Gateway Harley-Davidson
480.55 Chad Burdzilauskas (4 - Cat1)   Indianapolis, IN 122674   Frisia
585.96 Ryan Shanahan   Bloomington, IN 82399   
691.37 kyle perry (5 - Cat1)   Indianapolis, IN 240005   Team Upland Brewing
796.78 Isaiah Newkirk (6 - Cat1)   St.louis, MO 282064   Gateway Harley-Davidson
8102.19 Joshua Johnson (7 - Cat1)   Fort Wayne, IN 257134   ICC BISSELL-ABG-GIANT
9107.60 Matther Light (8 - Cat1)   Warsaw, IN 277747   Racing For Riley
10113.01 Chester Broshears (1 - Cat2)   Evansville 241007   
11118.42 John Woods (9 - Cat1)   Indianapolis, IN 256120   Team Upland Brewing
12123.83 Robert Kendall (10 - Cat1)   Georgetown, IN 117036   Matrix/RBM
13129.24 Ian McShane (2 - Cat2)   Louisville, KY 257336   Clarksville Schwinn/Rapid Transit
14134.65 Andrzej Banaszkiewicz (3 - Cat2)   Indianapolis, IN 263833   ICC BISSELL-ABG-GIANT
15140.06 Jonathan Jacob (11 - Cat1)   Indianapolis, IN 226733   BISSELL-ABG-GIANT
16145.47 matt kelley (4 - Cat2)   Homewood, IL 340630   South Chicago Wheelmen
17150.88 John Ryan (5 - Cat2)   Indianapolis, IN 278498   KCV Cycling Club
18156.29 Michael McShane (6 - Cat2)   Louisville, KY 23836   Texas Roadhouse Cycling Team P/B Motorex
19161.70 daniel solomon (7 - Cat2)   Romeoville, IL 192220   South Chicago Wheelmen
20167.11 Chad Tieman (8 - Cat2)   Fort Wayne, IN 292101   Team Upland Brewing
21172.52 chris kroll (12 - Cat1)   Bloomington, IN 188069   Team Upland Brewing
22177.93 Douglas Ansel (9 - Cat2)   South Bend, IN 213223   Team Upland Brewing
23183.34 Craig Stokan (1 - Cat3)   Louisville, KY 299660   Clarksville Schwinn Racing
24188.75 Aaron Bobinsky (10 - Cat2)   Indianapolis, IN 156296   ROLLFAST
25194.16 Hans ibold (2 - Cat3)   Bloomington, IN 87503   Brooks Integrative Training
26199.57 william Sherman (11 - Cat2)   Indianapolis, IN 134321   A Cycling Team
27204.98 Eric Anderson (13 - Cat1)   Indianapolis, IN 42611   Zipp Factory Team
28210.39 Ray Smith (12 - Cat2)   Louisville, KY 292526   Clarksville Schwinn Racing
29215.80 John Puffer (14 - Cat1)   Indianapolis, IN 116272   Texas Roadhouse Cycling Team P/B Motorex
30221.21 James Book (3 - Cat3)   Floyds Knobs, IN 343020   Clarksville Schwinn/Rapid Transit
31226.62 Andrew Otte (15 - Cat1)   West Lafayette, IN 281578   Team Upland Brewing
32232.03 John schmitz (13 - Cat2)   Bargersville, IN 315756   Team Indiebike
33237.44 ian kresnak (14 - Cat2)   Granger, IN 369763   Spin Zone Racing
DNF Doug fagan (Cat1)   Indianapolis, IN 205802   Racing For Riley
DNF Andrew Messer (Cat2)   Bloomington, IN 212310   Team Upland Brewing
DNF Spencer Dell (Cat3)   Indianapolis, IN 233960   Team Upland Brewing
DNF Robert Harris (Cat3)   Charlestown, IN 308301   Clarksville Schwinn Racing
DNF Robert Brooks (Cat2)   Indianapolis, IN 4981   Brooks Integrative Training
DNF Jake Brooks (Cat2)   Muncie, IN 322864   Ball State University
DNF Brian Sullivan (Cat3)   Mishawaka, IN 238604   Spin Zone Racing
DNF Chris Richter (Cat2)   Fishers, IN 82244   Motion Elite/Heroes p/b First Internet Bank
DNF Jeffrey Meade (Cat3)   Westfield, IN 314908   Team Upland Brewing

Men - Cat 1/2/3/4 - Master - 40+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1151.62 Ben Weaver (1 - Cat1)   Columbus, IN 107684   Zipp Factory Team
2177.73 Brian Gavette (1 - Cat2)   Zionsville, IN 12967   Zipp Factory Team
3203.84 William Hallberg (2 - Cat2)   Indianapolis, IN 312998   Team Nebo Ridge
4229.95 Court Maple (2 - Cat1)   Fishers, IN 51261   MOB Squad (Motivated Over Bicycling)
5256.06 Michael Savory (3 - Cat2)   Miamisburg, OH 248650   McDonalds Cycling Team
6282.17 Henry Swinty (4 - Cat2)   Fort Wayne, IN 48628   Ft. Wayne Outfitters
7308.28 Sam Nichol (1 - Cat3)   Carmel, IN 231493   Zipp Factory Team
8334.39 Craig Baker   Greenwood, IN 399512   
9360.50 Craig Eigenbrod (2 - Cat3)   Lebanon, IN 277453   Zipp Factory Team
10386.61 Chad Nay (1 - Cat4)   Carmel, IN 282137   
DNS Don Birch (Cat3)   Indianapolis, IN 200905   Heroes Foundation Cycling Club
DNS Matthew Lerner (Cat2)   Louisville, KY 207727   Scheller's Racing Team
DNS Michael McShane (Cat2)   Louisville, KY 23836   Texas Roadhouse Cycling Team P/B Motorex
DNF Christopher Clarke (Cat3)   Carmel, IN 250804   MOB Squad - U Build IT

Men - Cat 1/2/3/4 - Master - 50+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1177.16 Bryan Boggs (1 - Cat2)   Zionsville, IN 296044   Zipp Factory Team
2297.63 Robert Brooks (2 - Cat2)   Indianapolis, IN 4981   Brooks Integrative Training
3418.10 Brad DeMott (1 - Cat3)   Shelbyville, IN 9179   Gray Goat Sports
DNS Thomas Gates (Cat3)   Franklin, TN 45364   Moab/Middle Tennessee Velo
DNF Alex Godfrey (Cat3)   Mooresville, IN 129238   Gray Goat Sports
DNF JOHN WALLISA (Cat3)   Zionsville, IN 54363   Team Nebo Ridge

Men - Cat 3/4 - Senior - 0-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1106.55 Gunner Dygert (1 - Cat3)   Brownsburg, IN 351414   BISSELL-ABG-GIANT
2115.71 Spencer Dell (2 - Cat3)   Indianapolis, IN 233960   Team Upland Brewing
3124.87 ian kresnak   Granger, IN 369763   Spin Zone Racing
4134.03 Brian Sullivan (3 - Cat3)   Mishawaka, IN 238604   Spin Zone Racing
5143.19 Beau Boggs (4 - Cat3)   Zionsville, IN 316206   BISSELL-ABG-GIANT
6152.35 Dan Barkeim (5 - Cat3)   Plymouth, MN 62279   Darkhorse Racing
7161.51 cody lennon   Carbondale, IL 355062   Bike Surgeon/Continental Tire
8170.67 Jason Lasley (6 - Cat3)   Louisville, KY 210693   Clarksville Schwinn/Rapid Transit
9179.83 Peter Gray   South Bend, IN 263406   Team Upland Brewing
10188.99 Logan Park (7 - Cat3)   Noblesville, IN 335258   MOB Squad (Motivated Over Bicycling)
11198.15 Joshua Miller (8 - Cat3)   Warsaw, IN 381896   Colavita Racing, Inc.
12207.31 Edward Wimmer   Erlanger, KY 312686   Darkhorse Racing
13216.47 Jason Mindeman (9 - Cat3)   Crown Point, IN 208254   Burnham Racing
14225.63 jeremy Wilson (10 - Cat3)   Indianapolis, IN 358949   ROLLFAST
15234.79 James Calvetti (11 - Cat3)   Northbrook, IL 374624   Scholars Inn Bakehouse Team Tortuga
16243.95 Jeffrey Meade (12 - Cat3)   Westfield, IN 314908   Team Upland Brewing
17253.11 Ben Schmutte   Noblesville, IN 335050   Motion Elite/Heroes p/b First Internet Bank
19271.43 Bradley Wrage (13 - Cat3)   Yates City, IL 394714   Bike Surgeon/Continental Tire
20280.59 Jake Brooks   Muncie, IN 322864   Ball State University
21289.75 Thomas Dunbar (1 - Cat4)   Cicero, IN 307219   ROLLFAST
22298.91 Mark Trousdale   Indianapolis, IN 64750   
DNS David Hallander (Cat3)   Indianapolis, IN 242144   SRAM Factory
DNS Chris Pfeiffer (Cat3)   Indianapolis 254908   Team Upland Brewing
DNF Tobias Holsman (Cat3)   Indianapolis, IN 223735   MOB Squad - U Build IT
DNF Jason Romain (Cat3)   Ellettsville, IN 170532   Blue Ridge Design Cycling Team
DNF Adam Haines (Cat4)   Fishers, IN 259340   
DNF Thomas Gates (Cat3)   Franklin, TN 45364   Moab/Middle Tennessee Velo
DNF Erik Albers (Cat3)   Indianapolis, IN 330184   Speedway Wheelmen
DNF Matt Jones (Cat3)   Indianapolis, IN 239173   Pista Elite
DNF Rick Lesh (Cat4)   Indianapolis, IN 337474   Speedway Wheelmen
DNF Wayne McKillip (Cat3)   Huntertown, IN 345648   Ft. Wayne Outfitters

Men - Cat 4/5 - Senior - 0-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1319.86 Adam Haines (1 - Cat4)   Fishers, IN 259340   
2328.81 Jonathan Edwards (1 - Cat5)   Brownsburg, IN 391233   
3337.76 Scott Brenton (2 - Cat4)   Indianapolis, IN 351196   Team Indiebike
4346.71 Kevin Kennedy (3 - Cat4)   Clarksville , IN 396840   
5355.66 Matthew Salpietro   Indianapolis, IN 402875   
6364.61 Aaron Prange (2 - Cat5)   Bloomington, IN 332550   Scholars Inn Bakehouse Team Tortuga
7373.56 Craig Baker   Greenwood, IN 399512   
8382.51 Dustin Highland (4 - Cat4)   Monticello, IL 307727   Bike Surgeon/Continental Tire
9391.46 Nicholas Salupo (3 - Cat5)   Indianapolis, IN 383698   
10400.41 tyler conant (4 - Cat5)   Indianapolis 389918   
11409.36 Joe Laux (5 - Cat4)   Indianapolis, IN 308730   
12418.31 Victor Popov (6 - Cat4)   Plainfield, IN 382967   MOB Squad - U Build IT
13427.26 Doug Brewer (5 - Cat5)   Indianapolis, IN 397131   
14436.21 Justin Bird   Louisville, KY 379185   
15 Rider      Scholars Inn Bakehouse Team Tortuga
16454.11 Brent Houk (7 - Cat4)   Indianapolis, IN 384444   Team Bicycle Outfitters Indy
17463.06 Jacob Sinex (8 - Cat4)   Bloomington, IN 209982   Scholars Inn Bakehouse Team Tortuga
18472.01 Michael Salemi (6 - Cat5)   Indianapolis 397117   Heroes Foundation Cycling Club
19480.96 Corbin Schmitz (7 - Cat5)   Bargersville, IN 319856   Midwest Devo
20489.91 Bruce Fagan (9 - Cat4)   Greenwood, IN 323578   ROLLFAST
21498.86 Dylan Nash (8 - Cat5)   Greenwood 390504   Indiana University-Bloomington
22507.81 Terry McDonald (10 - Cat4)   Indianapolis, IN 376337   OrganicAthlete
23516.76 kevin strawbridge (9 - Cat5)   Indianapolis, IN 386621   
24525.71 Jay Lorentz (10 - Cat5)   Shelbyville, IN 357342   
25534.66 David Goldenberg   Evansville, IN 368929   
26543.61 David Benson   Zionsville, IN 255962   
27 Unknown Rider      
28 Brad Arbuckle      
29570.46 Loren Anderson (11 - Cat5)   Indianapolis 396646   Team Nebo Ridge
30579.41 John Skjeveland (12 - Cat5)   Carmel, IN 400543   Team Nebo Ridge
DNF Chad Nay (Cat4)   Carmel, IN 282137   
DNF Bradley Schoeff (Cat5)   Bluffton 376290   Three Rivers Velo Sport Club, INC
DNF Johnnie Lewis (Cat4)   Avon, IN 21084   ROLLFAST
DNF David Greene (Cat4)   Westfield, IN 289731   Heroes Foundation Cycling Club
DNF Patrick Hirschfeld (Cat4)   Indianapolis, IN 373456   Team Indiebike
DNF gene james (Cat4)   Brownsburg, IN 399348   Team Nebo Ridge

Women - Cat 1/2/3/4 - Master - 0-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1218.19 Allie Dragoo (1 - Cat2)   Grand Rapids, MI 291607   Don Walker Cycles Racing
2241.52 Shera Clark (1 - Cat3)   Shelbyville, KY 391778   McDonalds Cycling Team
3264.85 Emily Elbers (2 - Cat3)   Syracuse, NY 314836   Farm Team Elite Women's Cycling Team
4288.18 Amanda Westerman (3 - Cat3)   Louisville, KY 337498   Clarksville Schwinn Racing
5311.51 Elaine Reed (4 - Cat3)   Greenwood, IN 380945   Team Nebo Ridge
6334.84 Carolyn McCann (5 - Cat3)   South Windsor 368952   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOSpyUSACDFCUOREShimanoBonk BreakerSierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee