Race Results for
DH NW Cup #4
Government Camp, OR
(Event Information)
View By:
Downhill on 06/23/2013

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - CAT III - 0-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jacob Cox      
2 Ruandy Albisurez Jr.      
3 Ezra Northern      
4 Joey Rodriguez      
5 Tim Hogan      
6 Talon Northern      
7589.98 Braden Delzer   Gresham, OR 403733   

Men - CAT III - Juniors - 0-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jacob Cox      
2 Ruandy Albisurez Jr.      
3 Ezra Northern      
4 Joey Rodriguez      
5 Tim Hogan      
6 Talon Northern      
7589.98 Braden Delzer   Gresham, OR 403733   

Men - CAT III - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zack Knabe      
2 Ian Robinson      

Men - CAT III - Juniors - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zack Knabe      
2 Ian Robinson      

Men - CAT III - 19-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Ben Bodenhamer   Minneapolis, MN 97875   
2 Cameron Piercy      
3 Yegor Denisov      
4 Kevin Pearrow      
5 Craig Franchuk      
6575.70 Colin Williams   Bordentown 370594   
7 Erik Richardson      
8589.98 Craig Miille   Beaverton, OR 293918   

Men - CAT III - Senior - 19-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Ben Bodenhamer   Minneapolis, MN 97875   
2 Cameron Piercy      
3 Yegor Denisov      
4 Kevin Pearrow      
5 Craig Franchuk      
6575.70 Colin Williams   Bordentown 370594   
7 Erik Richardson      
8589.98 Craig Miille   Beaverton, OR 293918   

Men - CAT III - 40+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alex Altizer      
2 Jason Neumann      
3 Mike Wynakos      

Men - CAT III - Masters - 40+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alex Altizer      
2 Jason Neumann      
3 Mike Wynakos      

Men - CAT II - 0-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew Semanskee      
2 Benjamin Vanveen      
3 Colton Wiersum      
4 Dominick Vanveen      
5 Nikolai Jelinek      
6 Dylan Brown      
7 Andrew Gore      
8589.98 Cameron Wamsley   Spokane, WA 353928   

Men - CAT II - Juniors - 0-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew Semanskee      
2 Benjamin Vanveen      
3 Colton Wiersum      
4 Dominick Vanveen      
5 Nikolai Jelinek      
6 Dylan Brown      
7582.84 Cameron Wamsley   Spokane, WA 353928   
8 Andrew Gore      

Men - CAT II - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1418.77 Luke Carroll   Florence, OR 408224   
2 Zach Jones      
3 Alex Wynakos      
4442.11 Ryan Miller   Auburn, WA 310272   
5449.89 KC Till   Tigard 407535   
6457.67 Lukas Mackaay   Sammamish 401095   
7465.45 Ben Jelinek   Maple Valley, WA 402227   
8473.23 Jacob Hancock   Vancouver 368924   
9481.01 Anthony Marsicano   Renton, WA 401395   
10488.79 Kazden Colpitts   Battle Ground, WA 408184   
11496.57 Connor Cawthorn   Maple Valley 400698   
12 Jake Horgen      
13 Connor Oblack      
14 Jack Anderson      
15 Bailey Villalovos      
16535.47 Sam Burgess   London England 375464   
17543.25 Andrew Galloway   Government Camp, OR 357370   
18 Austin Stenberg      
19 Matt Sanchez      
20566.59 Alexander Wamsley   Spokane, WA 353926   
21 Sean Anderson      
22 Erik Zoba      
23 Brandon Wampler      

Men - CAT II - Juniors - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1443.61 Luke Carroll   Florence, OR 408224   
2 Zach Jones      
3 Alex Wynakos      
4460.29 Ryan Miller   Auburn, WA 310272   
5465.85 KC Till   Tigard 407535   
6471.41 Lukas Mackaay   Sammamish 401095   
7476.97 Ben Jelinek   Maple Valley, WA 402227   
8482.53 Jacob Hancock   Vancouver 368924   
9488.09 Anthony Marsicano   Renton, WA 401395   
10493.65 Kazden Colpitts   Battle Ground, WA 408184   
11499.21 Connor Cawthorn   Maple Valley 400698   
12 Jake Horgen      
13 Connor Oblack      
14 Jack Anderson      
15 Bailey Villalovos      
16527.01 Sam Burgess   London England 375464   
17532.57 Andrew Galloway   Government Camp, OR 357370   
18 Austin Stenberg      
19 Matt Sanchez      
20549.25 Alexander Wamsley   Spokane, WA 353926   
21 Sean Anderson      
22 Erik Zoba      
23 Brandon Wampler      

Men - CAT II - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1534.64 Nick Weinstein   Bellevue, WA 279959   
2 Jared Kuenz      
3543.86 Grayson Sanchez   San Clemente, CA 401340   
4548.47 Jared Evans   Grants Pass, OR 299440   
5 Tim Smith      
6 Tyler McMahon      
7 Brian Gisle      
8566.91 Jordan Recchia   Sammamish, WA 281442   
9 Michael Holstien      
10 Ronald Ho      
11580.74 Andrew Ferguson   Durango, CO 172968   Durango Wheel Club
12 Stephen Butts      
13 Kody Clark      

Men - CAT II - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Nick Weinstein   Bellevue, WA 279959   
2 Jared Kuenz      
3549.10 Grayson Sanchez   San Clemente, CA 401340   
4553.65 Jared Evans   Grants Pass, OR 299440   
5 Tim Smith      
6 Tyler McMahon      
7567.30 Jordan Recchia   Sammamish, WA 281442   
8 Michael Holstien      
9 Ronald Ho      
10580.95 Andrew Ferguson   Durango, CO 172968   Durango Wheel Club
11 Stephen Butts      
14 Kody Clark      

Men - CAT II - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bran Frost      
2 Andrew Claiborne      
3488.50 Ray Dotterer   San Diego, CA 213213   
4 Glen Wade      
5 Jerry Villalovos      
6 Scott Gira      
7 Todd Rogers      
8 Bryan Reiter      
9 Eric Vansteen      

Men - CAT II - Masters - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bran Frost      
2 Andrew Claiborne      
3489.59 Ray Dotterer   San Diego, CA 213213   
4 Glen Wade      
5 Jerry Villalovos      
6 Scott Gira      
7 Todd Rogers      
8 Bryan Reiter      
9 Eric Vansteen      

Men - CAT II - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Pete Jelinkey      
2480.72 Ralph Havens   Seattle 15456   
3496.33 Todd McCarthy   Portland, OR 295169   
4 Lance Woodke      
5 Rod Hasty      
6543.16 Steve McLeod   Salt Lake City, UT 135682   
7558.77 Mitchell Schmidt   Portland, OR 150667   
8574.38 Brian Woodring   Gladstone, OR 275028   
9589.99 David Randall   Redmond, WA 400717   

Men - CAT II - Masters - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Pete Jelinkey      
2470.85 Ralph Havens   Seattle 15456   
3487.87 Todd McCarthy   Portland, OR 295169   
4 Lance Woodke      
5 Rod Hasty      
6538.93 Steve McLeod   Salt Lake City, UT 135682   
7555.95 Mitchell Schmidt   Portland, OR 150667   
8572.97 Brian Woodring   Gladstone, OR 275028   
9589.99 David Randall   Redmond, WA 400717   

Men - CAT II - 50+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Andrew Clarke   Redmond 400809   
2550.00 Bill Kieffer   Puyallup, WA 19075   
3 Ron Kocol      
4 Rick Gale      
5 Tom Cordier      
6590.00 Keith Pool   Duvall 119867   

Men - CAT II - Masters - 50+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Andrew Clarke   Redmond 400809   
2550.00 Bill Kieffer   Puyallup, WA 19075   
3 Ron Kocol      
4 Rick Gale      
5 Tom Cordier      
6590.00 Keith Pool   Duvall 119867   

Men - CAT I - 0-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1288.46 Nikolas Clarke   Redmond, WA 334728   
2310.69 Corey Craig   Sherwood, OR 358070   
3332.92 Kasper Dean   Olympia, WA 403318   
4355.15 Jaren Perry   Benicia 358842   
5377.38 Matt Moore   Benicia, CA 316938   
6399.61 Joshua Randall   Redmond, WA 396178   
7 Shane Cook      
8444.07 Brett Gilkey   Woodinville, WA 294889   
9466.30 Bjorn Mejlaender   La Conner, WA 393702   
10488.53 Kole Wetherell   Clatskanie, OR 310603   

Men - CAT I - Juniors - 0-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1301.68 Nikolas Clarke   Redmond, WA 334728   
2318.54 Corey Craig   Sherwood, OR 358070   
3335.40 Kasper Dean   Olympia, WA 403318   
4352.26 Jaren Perry   Benicia 358842   
5369.12 Matt Moore   Benicia, CA 316938   
6385.98 Joshua Randall   Redmond, WA 396178   
7402.84 shane cook   Lake Oswego 395749   
8419.70 Brett Gilkey   Woodinville, WA 294889   
9436.56 Bjorn Mejlaender   La Conner, WA 393702   
10453.42 Kole Wetherell   Clatskanie, OR 310603   

Men - CAT I - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1281.59 Curtis Hoffman   Kirkland, WA 378429   
2303.86 Caleb Doane   Grants Pass, OR 295235   
3326.13 Cameron Hoefer   Woodinville, WA 302528   
4348.40 Alec Watts   Camas 375721   
5370.67 Andrew Frink   Redmond, WA 244580   
6392.94 Harrison Phelps   Sammamish, WA 261547   
7415.21 Julian Hennessey   Seattle, WA 276794   
8437.48 Nick Anzalone   Battleground, WA 309355   
9459.75 Chris Sanchez   Camas, WA 375624   
10482.02 Lloyd Smith   Portland, OR 249176   
11504.29 Bryan Kieffer   Puyallup, WA 100849   
12526.56 Dan Zeller   Snohomish, WA 375106   
13548.83 Rays Ewing   Ashland, OR 286964   

Men - CAT I - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1300.05 Curtis Hoffman   Kirkland, WA 378429   
2321.68 Caleb Doane   Grants Pass, OR 295235   
3343.31 Cameron Hoefer   Woodinville, WA 302528   
4364.94 Alec Watts   Camas 375721   
5386.57 Andrew Frink   Redmond, WA 244580   
6408.20 Harrison Phelps   Sammamish, WA 261547   
7429.83 Julian Hennessey   Seattle, WA 276794   
8451.46 Nick Anzalone   Battleground, WA 309355   
9473.09 Chris Sanchez   Camas, WA 375624   
10494.72 Lloyd Smith   Portland, OR 249176   
11516.35 Bryan Kieffer   Puyallup, WA 100849   
12537.98 Dan Zeller   Snohomish, WA 375106   
13559.61 Rays Ewing   Ashland, OR 286964   

Men - CAT I - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1359.59 Daniel Falconi   Bellevue, WA 376787   
2371.01 Sam Larson   Sacramento, CA 314976   
3 Taylor Bloy      
4393.85 Cullen Prokop   North Bend, WA 396986   
5405.27 Nathan McDonald   Snohomish, WA 401310   
6 Monty Maxin      
7428.11 Brandon Olson   Libertyville, IL 191385   
8439.53 Joseph Rager   Amboy, WA 277946   

Men - CAT I - Masters - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1371.43 Daniel Falconi   Bellevue, WA 376787   
2396.00 Sam Larson   Sacramento, CA 314976   
3 Taylor Bloy      
4445.14 Cullen Prokop   North Bend, WA 396986   
5469.71 Nathan McDonald   Snohomish, WA 401310   
6494.28 Monty Maxin   Lacey, WA 407217   
7518.85 Brandon Olson   Libertyville, IL 191385   
8543.42 Joseph Rager   Amboy, WA 277946   

Men - CAT I - 40+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1410.62 Bryan Connolly   Kent, WA 85868   
2 Brad Delzer      
3450.42 Mike Estes   Beaverton, OR 263896   
4470.32 Brad Watt   Cornelius, OR 199561   
5490.22 Frank Robbins   Kirkland, WA 196813   
6510.12 Ed Reilly   Gresham, OR 150153   
7530.02 Todd Olson   Welches, OR 163220   
8549.92 George Smith   Longview, WA 258930   
9569.82 Scott Dole   Vancouver, WA 383904   

Men - CAT I - Masters - 40+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1423.97 Bryan Connolly   Kent, WA 85868   
2444.72 George Smith   Longview, WA 258930   
3465.47 Mike Estes   Beaverton, OR 263896   
4486.22 Ed Reilly   Gresham, OR 150153   
5506.97 Brad Watt   Cornelius, OR 199561   
6527.72 Frank Robbins   Kirkland, WA 196813   
7548.47 Scott Dole   Vancouver, WA 383904   
8569.22 Todd Olson   Welches, OR 163220   
9589.97 Braden Delzer   Gresham, OR 403733   

Men - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kent Faubert      
1 Kent Faubert      
2292.58 Luke Stevens   Katonah, NY 128049   
2 Luke Stevens      
3298.29 Victor Smith   Anacortes, WA 344722   
3298.29 Victor Smith   Anacortes, WA 344722   
4304.00 Charlie Sponsel   Lake Oswego, OR 230753   
4304.00 Charlie Sponsel   Lake Oswego, OR 230753   
5309.71 Trevor Parson   Everson, WA 306082   
5309.71 Trevor Parson   Everson, WA 306082   
6 Rob Venables      
6 Rob Venables      
7 Cameron Porteous      
7 Cameron Porteous      
8326.84 Bas van Steenbergen   Kelowna 393621   
8326.84 Bas van Steenbergen   Kelowna 393621   
9332.55 Matt Orlando   Gig Harbor 295526   
9332.55 Matt Orlando   Gig Harbor 295526   
10338.26 Lear Miller   Sedona, AZ 221501   
10338.26 Lear Miller   Sedona, AZ 221501   
11 Aaron Dobie      
11 Aaron Dobie      
12349.68 Evan Geankoplis   Goldriver, CA 290045   
12349.68 Evan Geankoplis   Goldriver, CA 290045   
13 Anthony Evans      
13 Anthony Evans      
14 Ben Porteous      
14 Ben Porteous      
15 Spencer Graf      
15 Spencer Graf      
16372.52 Jake Grob   Kirkland, WA 265425   Wheel Sport East
16372.52 Jake Grob   Kirkland, WA 265425   Wheel Sport East
17378.23 Patrick Hennessey   Leavenworth, WA 247032   
17378.23 Patrick Hennessey   Leavenworth, WA 247032   
18383.94 Kent Billingsley   Missoula, MT 327768   
18383.94 Kent Billingsley   Missoula, MT 327768   
19389.65 Evan Gilsdorf   Sammamish, WA 247503   
19389.65 Evan Gilsdorf   Sammamish, WA 247503   
20395.36 Lucas Chalcraft   Bonney Lake, WA 368537   
20395.36 Lucas Chalcraft   Bonney Lake, WA 368537   
21401.07 Spencer Burback   Boring, OR 323606   
21401.07 Spencer Burback   Boring, OR 323606   
22406.78 Naish Ulmer   Hood River, OR 175253   
22406.78 Naish Ulmer   Hood River, OR 175253   
23 Evan Blackwell      
23 Evan Blackwell      
24418.20 Tyler Gilsdorf   Sammamish, WA 228041   
24418.20 Tyler Gilsdorf   Sammamish, WA 228041   
25423.91 Bob Stenson   Bellevue, WA 279077   
25423.91 Bob Stenson   Bellevue, WA 279077   

Women - CAT III - 0-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Taylor Plummer      

Women - CAT III - Juniors - 0-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Taylor Plummer      

Women - CAT III - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lisa Muggli      
1 Lisa Muggli      

Women - CAT II - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kirsten Fors      
1 Kirsten Fors      
2 Kjersti Christensen      
2 Kjersti Christensen      
3 Darcie Gray      
3 Darcie Gray      
4 Lusana Schutz      
4 Lusana Schutz      

Women - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1371.04 Britney White   Bellingham, WA 228926   
1371.04 Britney White   Bellingham, WA 228926   
2404.75 Michelle Benson   Bellingham, WA 320612   
2404.75 Michelle Benson   Bellingham, WA 320612   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoUSACDFBonk BreakerOSMOSpySierra NevadaCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee