Race Results for
Iola Bump & Jump (2013 WORS #1)
Iola, WI
(Event Information)
View By:
Cross Country on 05/19/2013

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Open - Single Speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1470.36 Jereme Noffke   Madison, WI1:31:53.9 185686  1934 
2476.30 Timothy Willcox   Madison, WI1:33:30.2 326756  1904 Magnus
3482.24 Rodney Moon   Blair, WI1:35:46.3 243112  1903 Bikes Limited
4488.18 Steven Schaefer   Port Washington, WI1:38:25.2 361743  1906 
5 Russell Bernard   1:38:34.0  1933 Chain ReactionCyclery
6 Steve Jeske   1:41:50.8  1905 Pedal Moraine
7506.00 Gregory Taylor   Ypsilanti, MI1:41:51.6 35091  1932 Gregory TaylorMassage
8 Travis Held   1:42:24.1  1902 Wide open spaces
9517.88 Jesse Jaehnig   Cleveland, WI1:47:31.2 297773  1901 Bikes Limited
10 Travis Johnson   1:49:53.2  1931 Heavy Pedal Velo Club

Men - Open - Fat Bike

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1435.06 shane veldhuizen   Green Bay Wi1:13:53.3 372524  1621 Schwag/38 Frameworks
2453.05 Butch Welke   Lake Geneva, WI1:14:13.8 169422  1624 Treadhead Cycling
3471.04 Nathan Long   Ironton, OH1:15:04.9 49580  1625 OTR & Sport
4489.03 Marcus Steele   De Pere, WI1:20:26.6 342514  1616 Titletown Flyers
5 Joel Patenaude   1:20:42.4  1623 Silent Sports
6525.01 George Kapitz   Manitowoc, WI1:22:19.2 401669  1601 Broken Spoke Cycling Team
7543.00 Dwight Ingalls   Oconomowoc, WI1:23:55.9 17365  1622 Vision Sprocket
8560.99 Terry Prewitt   Black Creek, WI1:25:24.9 296195  1626 Attitude Sports

Men - Open - Clydesdale

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1443.97 Jeff Steckbauer   Princeton, WI1:39:05.3 210181  1801 Rib Mnt Cycles
2455.51 Marty Leum   La Crosse, WI1:48:40.9 377300  1803 Bikes Limited/Scenic Concepts
3467.05 Brian Benson   La Crosse, WI1:51:30.3 240054  1808 Bikes LTD / Scenic Concepts
4478.59 Jonathan Lavelle   Eau Claire, WI1:51:32.1 378643  1847 OTR
5490.13 Matthew Prest   Verona, WI1:56:24.6 65954  1848 HTFU Racing
6501.67 Aaron Fleming   Rockford, IL1:56:34.3 210500  1802 Kegels Bikes

Men - Cat 3 - Clydesdale - 39-

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Powell   1:03:18.2  4803 Broken Spoke Cycling Team
2550.00 Brian Smith   Janesville, WI1:03:46.1 212540  4812 Michaels Cycles
3 Chris Wilkes   1:04:23.1  4804 MasterGraphicsInc
4 Andrew Hill   1:07:36.1  4844 Wadez Bike Shop
5580.00 Jeremy Condon   Milton, WI1:11:12.7 400576  4802 Team WORS
6590.00 Paul McDowell   Sheboygen, WI1:14:58.6 130478  4814 
DNF Joshua Wendt   00:00.0  4813 
DNF Forrest Marsh   00:00.0  4842 

Men - Cat 3 - Clydesdale - 40+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1537.62 Alex Pieper   Kohler, WI1:03:15.2 378652  4810 
2541.86 Chris Endres   Janesville1:04:53.4 386665  4811 Michaels Cycles
3 Tim Liepert   1:05:34.7  4808 Team Pedal Morraine
4550.34 Doug Rodenkirch   Sun Prairie1:07:29.5 374749  4805 SPYCT - Red Fury
5 Steve Slocum   1:08:57.1  4809 Wheel & Sprocket - Appleton
6558.82 Frederick Rose   Bloomington, IN1:11:23.9 30553  4843 Sophisticated Living/Bobs Red Mill
7563.06 Thom Brown   Hartford, WI1:14:29.1 296467  4845 Expedition Supply
8567.30 Ricky Almaguer   Hoffman Estates, IL1:23:21.5 367739  4807 Bike Connection
9 John Hren   1:28:32.2  4841 

Men - Cat 3 - Citizen - 11-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1448.80 Samuel Spende   Walworth, WI54:12.9 388853  4064 Treadheadng
2449.76 Cole McDicken   Appleton, WI56:40.8 381394  4037 FCYCT Scarlet Knights
3450.72 Calhan Norman   Port Washington, WI57:49.6 361008  4071 Team Extreme
4451.68 Megan Senderhauf   Neenah, WI1:00:42.9 350540  4063 Wheel and Sprocket
5452.64 Dylan Eggebrecht   Greenville, WI1:01:44.4 311373  4013 FCYCT-Scarlet Knights
6453.60 William Darling   Vernon Hills, IL1:02:12.0 318222  4070 Activator Cycle Club
7454.56 Zack Kargel   Baraboo, WI1:03:20.7 348136  4057 Baraboo Sharks
8455.52 Owen Reich   Pine River, WI1:04:25.2 406097  4061 Team Extreme
9456.48 Mitchell Dutczak   Crete, IL1:05:43.1 297673  4056 South Chicago Wheelmen
10 Jake Baehman   1:15:04.2  4167 

Men - Cat 3 - Citizen - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1453.77 Justin Wentworth   Manawa50:49.9 404954  4141 FCYCT-The Scarlet Knights
2457.71 Jacob Ahles   Hortonville, WI54:39.3 379918  4076 FCYCT/Scarlet Knights
3461.65 Jack Jones   Stevens Point55:36.3 405291  4046 SPASH MTB
4465.59 Stone Vanamerongen   Pine River Wi56:41.3 406113  4054 Wade'z
5 Elliot Draxler   58:02.8  4202 
6473.47 Daniel Gretzinger   Greenville, WI58:39.8 296042  4058 FCYCT - The Scarlet Knights
7477.41 Alex Halfman   Greenville, WI59:35.5 349866  4083 Fox Cities Scarlet Knights
8 Andrew Loose   1:00:47.2  4159 Broken Spoke
9485.29 Joel Nelson   Scottsdale, AZ1:01:13.7 25856  4201 
10489.23 Demetrio Velazco   Pearl City, IL1:09:01.4 403563  4044 
11493.17 Shane Holcomb   Plymouth, WI1:11:07.4 317350  4197 Bikes Ltd/Scenic Concepts
12497.11 Dakota Smith   Glade Spring, VA1:11:26.8 366728  4066 Michael Cycle
13 Zachary Loose   1:13:47.4  4155 Broken Spoke
14 Jack Koprowski   1:19:34.4  4034 Sun Prairie Youth Cycling Team
15508.93 Grey Rankin   Madison1:22:01.7 403818  4156 
16 Grant Slocum   1:22:22.3  4043 FCYCT - The Scarlet Knights

Men - Cat 3 - Citizen - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew Laatsch   50:50.7  4200 
2 Nate Steiner   54:39.6  4154 
3508.95 Jack Davies   Stevens Point54:50.8 380302  4035 SPASH MTB
4514.75 William Rosenthal   Stevens Point, WI56:19.7 406326  4047 SPASH MTB
5 Danny Winfree   1:01:08.0  4170 
6526.35 Ryan Drake   Stevens Point, WI1:02:10.3 405557  4048 SPASH MTB
7532.15 Rowan Norman   Port Washington, WI1:03:20.5 329464  4069 Team Extreme
8537.95 Matthew Riebe   Wisconsin Rapids, WI1:08:46.1 382113  4078 Element Mobile
9 Simon Holbrook   1:11:35.7  4171 
10 Blayne Vanderloop   1:15:27.2  4152 Broken Spoke
11 Nathan Otto   1:24:46.5  4168 
12561.15 Casey Grapsas   Stevens Point, WI1:27:28.6 382110  4188 SPASH MTB
13 Lucas Durie   1:29:46.7  4157 
14572.75 Adam Fleming   Franklin, WI1:30:46.6 378726  4053 Team WORS
DNF Jared Taylor   Newport Beach, CA00:00.0 384960  4151 Broken Spoke

Men - Cat 3 - Citizen - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alex Mayer   56:22.3  4179 John's Dream Team
2545.00 Seth Boyea   Fort Atkinson, WI56:58.8 378793  4187 Trek Store Wausau/Honey Stinge
3 Mike Schaller   56:59.0  4073 
4 Brandon Laabs   58:02.6  4215 Broken Spoke
5 Nicholas Montee   59:52.4  4181 
6565.00 Aaron Frink   Madison, WI59:57.3 377912  4031 
7 Matthew Mayer   1:01:33.0  4193 John's Dream Team
8 Jacob Ziebart   1:04:38.6  4194 John's Dream Team
9 Freddie Oby   1:08:56.2  4180 John's Dream Team
10 Brandon Drake   1:11:34.9  4207 
11 Robert Enright   1:19:10.4  4062 SPASH MTB
DNF Adam Van Asten   00:00.0  4165 

Men - Cat 3 - Citizen - 25-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ben Agnew   53:15.1  4214 Englewood Grassfed Beef
2 Daniel Feldmann   53:16.2  4199 Feldmann
3 David Mayer   54:41.2  4212 
4 Andrew Feldmann   54:59.1  4196 Feldmann
5544.88 Aaron Messenger   Green Bay, WI57:16.2 382540  4039 
6 Jim Krajnik   58:38.3  4042 broken spoke cycling team
7547.44 Brandon Smith   Manitowoc, WI59:14.1 401706  4017 Broken Spoke Cycling Team
8548.72 Matthew Kletti   Appleton, WI59:59.9 358867  4015 Wadez' Bike Shop
9 Alex Bien   1:00:11.6  4072 AlllSpokedUp
10 Andrew Jefcik   1:00:45.3  4208 
11 Cory Desrochers   1:00:57.8  4081 Junebug Cyclists
12553.84 Curt Emerson   Berlin, WI1:00:58.0 402474  4153 Wadex Bike Shop
13 John Hocker   1:01:21.2  4038 Rib Mountain Cycles/Red Eye Br
14 Michael Holbrook   1:01:44.7  4158 
15 Kyle Jefcik   1:02:18.0  4191 
16558.96 Kyle Suratte   Wonderlake1:02:18.2 403395  4161 The Bike HavenMcHenry
17 Justin Anderson   1:02:25.0  4006 
18 Nick Desrochers   1:02:57.2  4080 
19 Jeff Mathis   1:02:57.4  4192 
20564.08 Daniel Kelley   Lincoln, NE1:02:58.2 18782  4183 
21 Ryan Wenzlick   1:04:04.7  4014 Titletown Flyers
22566.64 Tony Young   Grafton, WI1:04:38.4 377074  4075 Team Discount Double Check
23 Dan Schierschmidt   1:06:44.9  4079 
24 Colin Erskine   1:10:45.5  4065 
25 Tim Lewis   1:18:23.0  4175 Heavy Pedal Velo Club
26571.76 Marek Potratz   Oshkosh, WI1:18:56.9 406769  4008 Team Farnsrek
27 Ben Cleveland   1:20:07.7  4026 
DNF Kyle Roggenkamp   De Pere, WI00:00.0 405319  4173 

Men - Cat 3 - Citizen - 35-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1528.63 Scott Trierweiler   Marshfield54:26.1 418109  4074 
2531.43 Matt Keon   Grafton, WI56:06.7 392933  4130 Alterra CoffeeRacing
3534.23 John Granger   Manitowoc, WI57:10.7 401714  4023 Heavy Pedal velo club
4537.03 Todd Somers   Milwaukee, WI1:03:10.5 196059  4059 Alterra
5539.83 Shannon Chapwesk   Johnsburg, IL1:03:54.2 6648  4009 The Bike Haven
6542.63 Robert Schwenke   Austin, TX1:06:05.5 400839  4011 
7545.43 Chris Mattmiller   Malone, WI1:07:36.0 360051  4205 
8548.23 Bryon Anderson   Pewaukee, WI1:07:51.2 1598  4022 
9 Bradley Lahner   1:08:20.1  4067 Cranked Bike Studio
10 Gregg Schumacher   1:08:24.4  4169 
11556.63 Eric Zarwell   Wauwatosa, WI1:08:34.0 324992  4004 Alterra Coffee
12559.43 Kevin Temme   Oshkosh, WI1:08:35.4 394689  4001 
13 Keith Eggebrecht   1:08:44.8  4218 
14 Ken Raaseh   1:10:02.4  4162 
15 David Verhoff   1:10:02.6  4184 
16 Andrew McDicken   1:10:35.0  4036 
17 Andrew Mauk   1:12:50.7  4220 
18 Jerry Voss   1:13:03.6  4166 
19 David Gorski   1:14:43.8  4030 Discount Double Check
20581.83 Shawn Fitzpatrick   San Antonio, TX1:15:43.3 53273  4164 
DNF Mark Eben   Manitowoc00:00.0 97784  4040 Heavy Pedal Velo Club
DNF Dale Juedes   Green Bay00:00.0 390163  4084 Trail Vipers
DNF William John   00:00.0  4211 5 Star Racing

Men - Cat 3 - Citizen - 45-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1522.98 Rick Dwyer   Jefferson56:09.9 392607  4077 Team Niner/Dwyer Racing
2527.93 Ryan Cooley   Mequon, WI56:40.3 306394  4019 Team Extreme
3 Tony Smet   1:01:09.9  4051 team extreme
4 Jeffrey Schwinn   1:01:51.3  4032 
5 Scott Ubl   1:02:05.8  4210 5 Star Racing
6 Eric Huff   1:02:14.6  4204 FatKats
7 Jeff Nikolai   1:04:27.3  4219 
8557.63 Michael L Dutczak   Crete, IL1:04:31.7 261776  4055 South Chicago Wheelmen
9562.58 Christopher Osborne   Mequon, WI1:06:23.6 302639  4209 Team Extreme
10 Rich Engel   1:11:04.0  4177 
11572.48 Rod Janssen   Mayville, WI1:19:57.8 300973  4195 
12 David Berres   1:28:42.7  4060 Heavy Pedal Velo Club
DNF Dave Mraz   Spring Grove, IL00:00.0 365253  4002 
DNF Andrew Matthews   Evanston, IL00:00.0 327728  4052 
DNF John Norman   Port Washington, WI00:00.0 329462  4068 Team Extreme
DNF Dushan Stevich   Chicago, IL00:00.0 394753  4114 Beer-After-Racing
DNF Greg Spende   Walworth, WI00:00.0 90741  4174 Treadheadng

Men - Cat 3 - Citizen - 55-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike Desrochers   1:01:17.7  4082 

Men - Cat 3 - Citizen - 60+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike Morrison   1:00:43.7  4216 
2514.54 Donald Howell   Maitland, FL1:03:09.2 130557  4050 
3527.60 George Doty   Berlin, WI1:03:09.6 320626  4213 
4540.66 Bruce Parker   Edina, MN1:04:44.6 260693  4005 Freewheel Bike
5553.72 Dennis Klinkert   Meno. Falls1:09:44.8 396442  4012 
6566.78 David McFadden   Bartlett, IL1:12:59.7 323588  4100 Spin Doctor Cyclewerks Cycling
7 Dan McGlynn   1:28:39.5  4217 

Men - Cat 2 - Sport - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1419.53 Andy Schmidt   Lake Geneva, WI1:11:41.4 303828  2083 Treadheads
2430.44 Caleb Swartz   Madison, WI1:19:04.1 286165  2139 Brazen Dropouts
3441.35 Kyle Kargel   Baraboo, WI1:20:56.4 348140  2076 Baraboo Sharks
4452.26 Nate Knowles   Batavia, IL1:24:01.7 314966  2101 All Spoked Up - Vision
5463.17 Jimmy Splittgerber   Appleton, WI1:47:06.9 297081  2018 FCYCT/Scarlet Knights

Men - Cat 2 - Sport - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James Grenier   Verona Wi1:23:58.4 387381  2040 

Men - Cat 2 - Sport - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Isaac Wendt   1:14:13.7  2320 Bikes + BoardsRasta
2 Preston Bernsteen   1:16:58.9  2111 WORS
3531.63 Ted Kretzmann   Poy Sippi, WI1:17:31.5 377766  2200 Wadez' Bike Shop
4555.25 Nolan Steig   Janesville, WI1:19:06.7 344958  2224 JVC/ Michaels Cycles
5578.87 Andy Summers   Stevens Point, WI1:19:34.7 382111  2065 SPASH MTB
DNF Jonathan Wollner   Grafton Wisconsin00:00.0 401071  2021 Team Extreme

Men - Cat 2 - Sport - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Josh Valen   1:12:16.2  2081 lucky brake
2507.38 Lukas Erdmann   Scandanavia, WI1:12:54.3 389946  2321 UW-Cycling
3516.56 Jordan Boyea   Wausau, WI1:16:01.8 380303  2055 Trek Store of Wausau
4525.74 Christopher Osborne   Mequon, WI1:21:10.7 299939  2142 Team Extreme
5 Kyle Schmit   1:21:33.8  2306 Team MAMBA!
6 Josh Rupnow   1:22:47.1  2195 Team Extreme
7553.28 Erik Beckman   Pulaski, WI1:27:35.6 314852  2109 Stadium BIke
8562.46 Kyle Hierlmeier   Waterford, WI1:28:35.5 390189  2308 
9571.64 Travis Schirpke   Sussex, WI1:36:37.1 299361  2103 Team Extreme
10580.82 Steven Pirelli   New Berlin1:36:40.4 403603  2056 
11 Nick Meulemans   1:46:48.8  2325 

Men - Cat 2 - Sport - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Josh Kruit   1:16:53.2  2090 Sponser Me Please
2 Mark Lehman   1:24:55.5  2319 
3565.00 Paul Westberg   Lomira, WI1:29:31.8 373461  2078 Titletown Flyers
4577.50 Bobby Murphy   Crested Butte, CO1:37:12.5 119209  2057 
5 Alexander Kaminski   1:59:20.5  2068 WORS
DNF Jonathan Krieg   00:00.0  2143 

Men - Cat 2 - Sport - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1474.77 Jan Van Nuffelen   Chicago, IL1:11:13.8 396368  2230 Spidermonkey Cycling
2 Aivis Lindems   1:13:32.4  2095 
3487.27 Jonathan Kloppenburg   Chicago, IL1:13:53.2 173352  2052 Spidermonkey Cycling
4493.52 Rusty Daines   Lacrosse, WI1:13:53.5 297207  2131 Bikes Limited
5 Sam Foos   1:13:59.1  2140 
6506.02 Tyler Byrnes   Madison, WI1:14:35.8 312988  2136 Flying Bobcats
7 Aaron Roecker   1:15:55.1  2097 Sixfifty
8 William Ringenoldus   1:16:03.8  2117 Wadez Bike Shop
9 Joseph Valen   1:18:00.3  2037 Lucky Brake
10531.02 Mike Roethel   Oostburg, WI1:19:35.1 375109  2029 Sheboygan Bicycle Company
11537.27 Isaiah Schwinn   Janesville, WI1:23:36.4 380301  2062 JVC / MichaelsCycles
12 Jerry Tiffany   1:25:26.1  2082 Wadez Bike & Adventure
13549.77 Ryan Theel   Plymouth, WI1:25:27.0 398737  2075 Ridin' Dirty
14 Jamie Prange   1:26:25.0  2132 Fly In Bryan
15 John Bennett   1:27:21.3  2086 revivemqt.com
16568.52 Eli Lipp   Oconto, WI1:30:49.6 309601  2110 ELI
17574.77 Matthew Tucker   Janesville, WI1:31:18.9 403688  2134 2 Rivers Racing
18 Brian Brown   1:34:35.7  2352 
19 Jake Miller   1:36:33.3  2102 
DNF David Dokman   Deerfield, WI00:00.0 381508  2092 Discount Double Check
DNF Erik Backhaus   00:00.0  2099 Eriksen Cycles
DNF Casey Brauer   Manitowoc, WI00:00.0 350016  2118 Heavy Pedal Velo Club
DNF Ben Bartling   00:00.0  2303 
DNF Christopher Hartman   Whiting, IN00:00.0 300440  2359 

Men - Cat 2 - Sport - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1455.41 Nathan Schneeberger   Lake In The Hills, IL1:12:49.4 326150  2038 Johnny Sprockets
2460.63 Chris Roddick   Fort Atkinson, WI1:16:10.1 339424  2036 2 Rivers Racing
3465.85 Jason Mork   Wausau, WI1:16:57.4 403982  2125 Point Pursuit
4471.07 Wally Kunstman   Sheboygan, WI1:18:13.5 285687  2141 RACC pb GG
5476.29 Ben Lasecki   Stevens Point, WI1:19:15.3 338872  2001 Ionic Cycling
6 Justin Fredricks   1:20:04.7  2313 Justwin
7486.73 Jose Rodriguez   Highland Park, ILv21:06.4 336264  2347 Titletown Flyers
8491.95 Ben Leach   La Crosse, WI1:22:30.9 380300  2106 Bikes LTD Scenic Concepts
9497.17 Aaron McGinnis   Combined Locks, WI1:23:17.5 284582  2120 GenX Cycling
10502.39 Erich Brauer   Madison, WI1:23:54.7 276022  2074 Titletown Flyers
11507.61 Jeremy Drake   South Milwaukee, WI1:24:25.0 345440  2028 Lucky Brake
12512.83 Mike Mennenoh   Lake Geneva1:24:33.4 404292  2087 Treadhead Cycling
13 Nicholas Armstrong   1:29:58.0  2094 Alterra MTB
14 Nate Andrews   1:38:03.2  2130 Alterra MTB
15 Blair Van Hemelryk   1:41:47.2  2311 
16533.71 Matthew Forst   Weyauwega, WI1:47:48.2 175701  2127 
DNF Brian Davis   00:00.0  2318 Diablo Cycling

Men - Cat 2 - Sport - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1476.05 Tom Dvoratchek   South Elgin, IL1:14:04.0 246726  2105 Body Physics Endurance
2479.41 Quentin Gniot   Green Bay, WI1:18:00.3 293921  2126 Big Ring Flyers
3 Chris Brown   1:18:40.5  2023 
4 Ernie Luedke   1:19:52.8  2309 
5489.49 Darrell Scheppman   Denmark, WI1:20:45.7 374811  2013 Heavy Pedal Velo Club
6492.85 Andrew Jennings   Menasha, WI1:20:47.8 105632  2144 Element Mobile
7496.21 Blake Schraft   Aurora, IL1:21:19.5 392566  2301 All Spoked Up / Vision Racing
8499.57 Nathan Phelps   De Pere, WI1:22:04.0 272098  2061 Big Ring Flyers
9 Todd Schmidt   1:22:50.6  2084 Vision / Wheel& Sprocket
10506.29 Michael Laufenberg   West Bend, WI1:23:26.2 311890  2060 Team Pedal Moraine
11509.65 Randy Johnson   Two Rivers, WI1:23:47.5 369449  2199 Heavy Pedal Velo Club
12513.01 Don Iwen   Milwaukee1:25:53.3 208154  2128 Alterra MTB
13 Ruben Valdez   1:26:05.9  2107 Bike Connection
14519.73 Andrew Douglass   Waukesha, WI1:30:03.3 230862  2046 Alterra Coffee
15523.09 Brad Jorsch   Cleveland, WI1:30:33.1 369701  2031 Sheboygan Co. Law Enforcement
16 Philip Winter   1:32:11.6  2312 
17529.81 Phil Taylor   Greenleaf, WI1:33:17.4 398372  2316 
18 Steve Strobel   1:51:19.5  2221 Team Extreme
DNF Greg Hewitt   00:00.0  2033 Cross Country Cycle
DNF Roy Bailey   Sun Prairie, WI00:00.0 393601  2050 SPYCT

Men - Cat 2 - Sport - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1471.93 Scott Nickoli   Green Bay, WI1:16:43.1 376933  2098 j&b cycle
2 Larry Hipps   1:19:11.0  2010 Pedal Moraine
3 Tim Lutz   1:19:11.3  2304 Diablo
4485.67 Jeffrey Hatton   Appleton, WI1:21:19.9 70548  2064 TitleTown Flyers
5490.25 Jeff Wren   West Bend, WI1:21:40.5 297072  2072 Team Extreme
6494.83 Troy Sable   West Bend, WI1:23:24.3 361674  2005 
7 Ernie Huerta   1:24:44.4  2085 Vision / Wheel& Sprocket
8503.99 Steven Kuphal   Fond Du Lac1:24:56.9 394936  2334 n/alery
9508.57 Ron Smith   Fond Du Lac, WI1:26:26.4 342844  2032 
10513.15 Demetrius Banks   Onalaska1:27:52.9 375316  2124 Team 360
11 Robert Groshek   1:31:08.1  2322 
12522.31 John Gretzinger   Greenville, WI1:40:31.3 46604  2079 
13526.89 Troy Olm   Madison, WI1:44:49.9 297065  2034 chainsmokers
DNF Dean Johnson   Machesney Park00:00.0 390204  2222 
DNF Michael Anderson   00:00.0  2307 Team Happy

Men - Cat 2 - Sport - 50-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1459.40 Rich Baumgarten   Park Ridge, IL1:17:34.6 378294  2011 Half Acre Cycling Team
2 Michael Giesen   1:18:56.6  2114 Titletown Flyers
3462.60 Jeff Greatens   Green Bay, WI1:20:53.4 404318  2305 
4464.20 Steve Cummins   Slinger, WI1:21:02.0 311949  2044 Team Pedal Moraine
5465.80 Don Freitag   Marshall, WI1:21:06.6 262551  2053 TEAM EXTREME
6467.40 Edward Piontek   Wabeno, WI1:21:36.1 297068  2104 Titletown Flyers
7469.00 David Dewitt   Fond Du Lac, WI1:22:02.8 296191  2014 Team Fond du Lac Cyclery
8470.60 Dave Reich   Pine River, WI1:24:15.0 292243  2112 Team Extreme
9 Scott Palmersheim   1:25:36.1  2043 Pedal Moraine
10 Chuck Strauss   1:25:45.9  2135 
11475.40 John Senkerik   Wauwatosa, WI1:25:49.7 288510  2015 Team Extreme
12 Steve Hoppman   1:26:40.9  2122 Fond Du Lac Cyclery
13 Steve Drecoll   1:27:04.7  2091 Activator Cycle Club
14 David Diamond   1:28:05.0  2317 Alterra
15481.80 Jim Splittgerber   Appleton1:28:19.0 397510  2019 
16 Jay Gunderson   1:29:12.9  2138 Team Suds
17485.00 Dennis Malmanger   Janesville, WI1:30:23.2 376527  2030 Michaels Cycles
18 Timothy Wateski   1:34:06.6  2096 
19488.20 Bradley Boettcher   Wisconsin Rapids1:38:59.6 377639  2039 Element Mobile
20489.80 Ron Kapaun   Hudson, WI1:45:10.4 253301  2071 Team Extreme
DNF Erick Braaksma   00:00.0  2116 Element Mobile

Men - Cat 2 - Sport - 55-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1474.83 Steve Kapaun   Hudson, WI1:25:23.7 118725  2063 team extreme
2 David Carignan   1:26:08.3  2302 
3 Jim Feuerstein   1:28:32.1  2054 Heavy Pedal Velo Club
4489.74 Bill Styer   Sheboygan, WI1:28:34.5 340862  2069 
5494.71 Rich Mennenoh   Mchenry, IL1:29:44.8 258036  2059 TreadHead Cycling
6499.68 Keith Westendorf   Milwaukee, WI1:29:58.2 259757  2133 Alterra MTB
7504.65 Kenneth Pearson   Janesville, WI1:31:16.5 50596  2137 Michaels Cycles
8509.62 Randy Feuillerat   Beloit, WI1:33:30.2 296455  2115 MIchaels Cycles JVC
9 Frank Sniadajewski   1:35:55.9  2073 Point Pursuit
10 Bruce Meulemans   2:06:29.2  2324 

Men - Cat 2 - Sport - 60-64

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bob Benedum   1:20:35.0  2089 Wookie Juice
2512.58 Rick Nelson   Cherry Valley, IL1:24:52.8 392296  2006 Kegel's
3527.21 Warren Fowler   Green Bay, WI1:26:31.3 237504  2113 TitleTown Flyers
4 Mike Brauer   1:28:04.8  2119 Heavy Pedal Velo Club
5556.47 Brad Swenson   Stevens Point, WI1:29:04.8 227555  2219 Vision/Wheel &Sprocket
6 Bob Ferrara   1:33:18.2  2093 
7585.73 Gary Smits   Green Bay, WI2:02:46.1 190487  2080 Titletown Flyers
DNF Thomas Silbernagel   Wauwatosa, WI00:00.0 218705  2004 Team Extreme
DNF David Morrison   00:00.0  2314 

Men - Cat 2 - Sport - 65+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1493.53 Mike Sherman   Box Elder, SD1:31:41.8 225605  2077 Single Speed TNT
2525.69 Frank Lobello   Gurnee, IL1:38:07.3 296152  2047 Muddy Cup
3557.85 Steve Manthe   Mc Farland, WI1:48:42.0 211939  2051 Chain Smokers
4 Robert Langlois   2:01:27.8  2070 

Men - Cat 2 - Single Speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Owens   1:18:56.3  2922 Alterra
2515.24 Wade Flisram   Onalaska, WI1:21:08.7 208096  2911 Bikes Ltd/Scenic Concepts
3527.45 Kevin Schmitt   Elkhart Lake1:26:47.4 52680  2910 Team Extreme
4539.66 Brian Coppock   Green Bay, WI1:28:02.9 348282  2902 Titletown Flyers
5 Andrew Overeem   1:32:15.3  2921 
6564.08 Steve Davidson   De Pere, WI1:35:22.8 294363  2913 Titletown Flyers
DNF John Grosz   Fond Du Lac, WI00:00.0 350930  2901 

Men - Cat 2 - Comp - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1461.70 Cody McGrath   Negaunee, MI1:33:25.7 395544  1219 Border Grill Racing
2472.09 Jeff Bender   Salt Lake City, UT1:35:13.3 410953  1049 Bluebear Outside/Morvelo
3482.48 Taylor Kimberly   Madison, WI1:38:04.7 379131  1039 Magnus
4492.87 David Carew   Greenville, WI1:39:25.5 384376  1036 Wheel & Sprocket
5503.26 Matthew Paterson   Lakemoor, IL1:40:42.6 401250  1010 Team AttakTiks& Sprocket
6513.65 Cory Marty   Plover, WI1:42:03.6 303981  1014 Magnus
7 Braxton Hjelle   1:55:47.9  1206 
DNF Douglas Borden   Waukesha, WI00:00.0 342818  1008 Team Vision

Men - Cat 2 - Comp - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1440.56 Danny Sonnentag   Madison, WI1:32:28.7 419030  1225 Wolfpackk
2 Scott Golomski   1:32:48.5  1204 Bike Hub
3457.78 David Knauf   Sun Prairie, WI1:33:11.9 224332  1213 Trek
4466.39 Brad Jalonen   Ishpeming, MI1:35:03.8 400013  1202 Boder grill pbQSBS
5475.00 Taylor Bogdanske   Oshkosh, WI1:35:26.0 274788  1023 SixFifty / Wheel & Sprocket
6483.61 Joshua Meyer   Lincoln, NE1:36:25.7 24201  1054 Heavy Pedal Velo Club
7492.22 Brian Paterson   Lakemoor1:38:24.6 397513  1050 Team AttakTiks& Sprocket
8500.83 Martin Reza   Beloit, WI1:39:50.6 401379  1110 Vision Wheel and Sprocket
9509.44 Nikolai Skievaski   Madison, WI1:42:02.8 260879  1037 Magnus
10518.05 Carl Morse   Appleton, WI1:42:07.6 198232  1045 Sixfifty
11526.66 Andrew Wiesner   Germantown, WI1:55:10.0 289953  1011 Titletown Flyers
DNF Erik Vangsnes   Berkeley, CA00:00.0 387258  1006 Magnus
DNF Patrick Blakeslee   00:00.0  1041 Rib Mountain Cycles
DNF Mike Sherven   Edwards , CO00:00.0 394978  1044 Bikes Limited
DNF Christopher Rodriguez   Cary00:00.0 387960  1137 Lucky Brake Bike Shop
DNF Blake Picard   00:00.0  1214 
DNF Dana Demet   Chicago, IL00:00.0 374651  1221 BJ's Sportshop

Men - Cat 2 - Comp - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1463.82 Alex Applegate   Madison1:31:03.0 389509  1226 Wolfpack
2476.50 Austin Warner   Chicago, IL1:32:31.7 301862  1207 Roscoe VillageBIkes
3489.18 Ken Statz   Wisconsin Rapids, WI1:35:09.4 229174  1057 Element Mobile
4501.86 Shane Semrow   Scandinavia, WI1:37:18.0 376571  1030 WORS
5514.54 Chuck Girkins   Wautoma, WI1:39:44.8 383033  1113 Wadez Bike Shop
6527.22 Matthew Bohm   Dunlap, IL1:40:23.1 249934  1216 Little Ades Bike Shop
7 Neil Jurgella   1:44:49.0  1051 Erik's Bike Shop
DNF Justin Koski   Webberville, MI00:00.0 316550  1217 Sisu Cycles Dan Perkins Racing

Men - Cat 2 - Comp - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1430.09 Christopher Schmidt   Lake Geneva, WI1:31:40.5 293518  1032 Treadheads
2435.29 Eric Stanke   Green Bay, WI1:32:28.6 371054  1112 Funk Cycles
3440.49 Chad Tucker   Fox Point, WI1:33:47.7 266824  1026 My Wife Inc
4445.69 Marek Kulesza   Vernon Hills, IL1:36:19.5 342278  1046 Treadhead Cycling
5450.89 Jason Gibson   Neenah, WI1:36:51.8 406179  1058 Gear n Up
6456.09 Nathan Tock   La Crosse, WI1:37:11.8 195122  1029 Bikes LTD / Scenic Concepts
7461.29 Eric Johnson   Eau Claire, WI1:37:25.7 309999  1013 KHS Bicycles
8466.49 Mark Morgan   Madison, WI1:37:46.0 239705  1003 Brazen Dropouts Cycling Team
9471.69 Anthony Ferrara   Minneapolis, MN1:40:39.4 291373  1009 T6 / Rudy Project
10476.89 Martin Tank II   Oconomowoc, WI1:42:05.0 313440  1034 Wheel 7 Sprocket / Vision
11482.09 Gregory Steltenpohl   Marquette, MI1:44:58.6 257553  1209 Blackrocks
12487.29 Matthew Block   Schofield, WI1:46:15.2 216921  1210 Bikeman.com
13492.49 Erik Pueschner   La Crosse, WI1:53:19.3 190491  1043 Team 360

Men - Cat 2 - Comp - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1435.36 Greg Cullen   Menasha, WI1:33:10.8 53729  1230 Diablo Cycling
2437.62 Mike Bishop   Twin Lakes, WI1:33:15.0 3778  1019 Treadhead Cycling
3439.88 Scott Veldhuizen   Green Bay, WI1:34:08.2 372552  1208 Funk Cycles
4442.14 Stathy Touloumis   Highland Park, IL1:34:20.0 86745  1069 Albertos Sport
5444.40 Bill Burkholder   Rockford, IL1:34:47.2 296156  1031 
6446.66 Chris Fellows   Genoa, IL1:34:47.5 280824  1033 J&R Cycles
7448.92 Brett May   Geneva, IL1:35:52.9 378689  1012 All Spoked Up-Vision
8451.18 Mark Olski   Neenah, WI1:37:39.4 342712  1048 Cranked Bike Studio
9453.44 Jason Ruesch   Medford, WI1:38:36.0 319028  1024 Rib Mountain Cycle
10455.70 John Hughes   Random Lake, WI1:40:20.3 296482  1203 Team Pedal Moraine
11457.96 Christopher Richmond   Manitowoc1:41:25.5 369925  1040 Heavy Pedal Velo Club
12460.22 Michael Hartzell   Madison, WI1:43:27.3 129601  1212 Trek Midwest Team
13462.48 Cole Jacobsen   Oneida, WI1:44:21.3 309298  1052 Titletown Flyers
14464.74 Gary Ehrike   Marathon, WI1:44:33.7 362117  1018 Lucky Brake
15467.00 Michael Jeschke   Cudahy, WI1:45:41.2 101275  1038 Kent Ericksen Cycles

Men - Cat 2 - Comp - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike Spiro   1:28:38.2  1211 
2463.09 Fred Hubley   Appleton, WI1:32:09.0 277187  1215 
3 Thomas Hanegraaf   1:40:51.8  1201 
4475.25 Edward Dutczak   Crete, IL1:42:34.0 80789  1027 South Chicago Wheelmen
5481.33 Roger Lundsten   La Crosse, WI1:43:58.0 283600  1053 360 ORA
6487.41 Scott Nyland   Madison, WI1:45:43.9 351518  1100 Magnus
7493.49 Glen Stroik   Franklin, WI1:46:42.1 258547  1004 Team Wisconsin
8 Sean Miller   1:52:57.0  1028 Janesville Velo Club
9505.65 Mark Cole   Stevens Point, WI1:53:16.4 104782  1022 Adventure212/Specialized
10511.73 Gary Frost   Salem, WI2:04:37.3 309780  1218 Treadhead Cycling
DNF Billy Graef   Elkhart Lake, WI00:00.0 294217  1117 Team Velocause

Men - Cat 2 - Comp - 50-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Riley   1:33:13.9  1228 Trek
2438.31 Ross Lemke   Cedarburg, WI1:37:40.6 210815  1111 Team Pedal Moraine
3441.98 Sean Shields   Milwaukee, WI1:37:41.1 76735  1042 Pedal Moraine
4445.65 Nick Christofalos   Chicago1:38:23.7 296031  1205 Activator Cycles
5449.32 Neil Statz   Wisconsin Rapids, WI1:38:51.7 278570  1056 Overdrive
6452.99 Robert Schlegel   Janesville, WI1:39:30.8 265144  1035 JVC / MichaelsCycles
7456.66 Greg Clausen   Lake Geneva, WI1:48:30.5 348544  1220 Treadhead Cycling
8460.33 Todd Fletcher   Waterford, WI1:52:01.4 378275  1025 VisionSprocket
9464.00 Jon Holcomb   Plymouth, WI1:53:05.6 235797  1224 Bikes Ltd/Scenic Concepts Raci
DNF Jesse Kusserow   00:00.0  1229 

Men - Cat 2 - Comp - 55+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1451.43 Gene Macken   Milwaukee, WI1:40:04.2 91879  1227 Hollander
2503.43 Bob Boone   Eau Claire, WI1:45:36.3 4227  1007 
3555.43 Kent Jenema   Gwinn, MI1:54:25.8 375524  1067 PenInsula Pharmacy. Ace
DNF Andrew Mishlove   Glendale, WI00:00.0 344022  1002 Hampshire Cycle Cleb

Men - Cat 2 - Clydesdale - 39-

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jesse Steinhoff   1:26:06.8  2804 Bikes Ltd/ Scenic Concepts Rac
2 Darrin Kolka   1:26:53.9  2810 
3534.13 Justin Schroeter   Hartford, WI1:29:06.7 374924  2820 team pedal moraine
4552.76 Kade Stackman   Plover, WI1:31:57.1 321898  2823 
5571.39 John Ard   Necedah1:33:28.5 401660  2811 CORBA
6 Joseph Kuckuk   1:50:23.5  2805 WORS
DNF Brett Werner   00:00.0  2802 Bike's LTD Scenic Concepts

Men - Cat 2 - Clydesdale - 40+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1476.12 Dale Crowell   Eau Claire, WI1:21:47.7 375876  2801 Eau Claire Bike and Sport
2 Matt Lanser   1:25:50.5  2806 Titletown Flyers
3 Brad Giesel   1:27:57.6  2822 Team Magnus
4529.01 Chris McDonald   Boulder, CO1:32:32.2 294222  2824 OTR
5546.64 Mark Szudrowitz   Jackson, WI1:39:14.8 317242  2809 Extreme Ski & Bike
6564.27 Matt Knowles   Batavia, IL1:44:41.9 314964  2808 All Spoked Up - Vision
7581.90 Scott Barclay   Wrightstown , WI1:47:09.8 402135  2813 
DNF Kevin Leach   00:00.0  2821 

Men - Cat 1 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1314.49 Pete Karinen   Painesdale, MI1:25:16.5 349180  109 Midwest Devo
2334.38 Ian Haupt   Whitefish Bay, WI1:30:29.8 253603  110 My Wife Inc
3354.27 Parker McColl   Oconomowoc, WI1:35:36.3 350022  101 Midwest Devo
4374.16 Andrew Senderhauf   Neenah, WI1:36:28.6 293057  106 Wheel and Sprocket
5394.05 Collin Kytta   Negaunee, MI1:36:31.8 379532  105 Border Grill Racing
6413.94 Jared Karinen   Painesdale, MI1:39:08.4 349186  108 Midwest Devo
7433.83 Connor McColl   Oconomowoc, WI1:41:26.2 350036  102 Midwest Devo
8453.72 Mitchell Bratz   Schofield, WI1:42:45.5 377705  103 Sprocketz BikeShop
DNF Fletcher Arlen   Wausau, WI00:00.0 368031  119 Team Magnus

Men - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1184.26 Brian Matter   Sheboygan, WI1:37:59.6 85929  RACC / TREKnder
2189.83 Tristan Schouten   Plymouth, WI1:39:59.1 145071  208 Rolf Prima Wheels
3195.40 Corey Stelljes   Madison, WI1:40:13.6 307965  RACC- Gear Grinder
4200.97 Darrin Braun   Waukesha, WI1:42:55.3 285001  Adventure 212/Specialized
5206.54 Kevin McConnell   Iowa City, IA1:43:43.1 258735  Mercy-Specialized
6212.11 Justin Piontek   Madison, WI1:44:35.8 297073  Titletown Flyers
7217.68 Chris Peariso   Amherst, WI1:45:45.6 139566  35 Adventure212/Specialized
8223.25 Tyler Gauthier   Ishpeming, MI1:45:46.1 293999  Border Grill - Quick Stop
9228.82 Isaac Neff   Madison, WI1:46:35.5 200724  5 Nines
10234.39 Nathan Guerra   Oconomowoc, WI1:51:35.0 214936  Vision Pro Cycling
11239.96 Joseph Maloney   Milwaukee1:52:15.2 313232  40 KS Energy Services / Team Wisc

Men - Cat 1 - 19-23

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1340.47 Michael Michetti   Broomfield, CO1:47:36.5 337042  203 LAPT
2391.83 Michael Dutczak   Crete, IL1:50:27.6 200766  39 South Chicago Wheelmen
3443.19 Kyle Warras   Waukesha, WI1:54:52.9 280628  201 EXPO Racing
4494.55 Myles Beach   Larsen, WI1:58:22.1 208348  30 Adventure 212/Specialized
DNF Casey Hildebrandt   Weston, WI00:00.0 296192  32 Spooky Bikes /T6
DNF Ben Senkerik   Wauwatosa, WI00:00.0 294148  37 Wheel & Sprocket/Vision

Men - Cat 1 - 24-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1254.08 Cole House   Oneida Wi1:37:51.0 183112  55 Cashcall Cycling Team / 616
2272.51 Paul Mumford   Chicago, IL1:43:07.8 167887  204 Roscoe VillageBikes
3290.94 Tyler Jenema   Marquette, MI1:46:16.9 241103  19 KUHL RACING
4309.37 Tim Racette   Fort Atkinson, WI1:47:58.3 285206  21 KS Energy Services/Team Wiscon
5327.80 Brad Auen   Council Bluffs, IA1:49:42.2 375764  202 Flatwater Cycling
6346.23 Chad Sova   Thiensville, WI1:51:18.2 189115  209 Momentum Endurance
7364.66 Scott Neperud   Madison, WI1:54:00.2 275059  48 Magnus
8383.09 Kyle Russ   Madison, WI1:55:43.4 358927  15 
9401.52 Bill Street   Sheboygan, WI1:57:35.2 219245  56 Kuhl/RockyMountain/Velocity
10419.95 Tony Wagner   West Bend, WI1:59:48.3 204671  22 Sheboygan Bicycle Co.
11438.38 Michael Anderson   Colorado Springs, CO2:00:43.8 183953  47 Schwag
12456.81 Cory Samz   Madison Wi2:02:30.3 384848  45 Heavy Pedal Velo Club
DNF Kyle Sarasin   Marquette, MI00:00.0 325806  25 

Men - Cat 1 - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1340.96 Ted Hanes   Fond Du Lac, WI1:49:22.9 247082  216 Fond du Lac Cyclery
2357.05 David Bender   Kenosha, WI1:52:19.5 260585  95 JVC/Michael's Cycle
3373.14 Ryan Kleimenhagen   Barneveld, WI1:53:54.2 327326  43 Wolfpack
4389.23 Michael Humpal   Mundelein, IL1:54:00.1 189221  34 Specialized Regional
5405.32 Nicholas Holzem   Wausau, WI1:55:17.3 311654  20 Sprocketz BikeShop
6421.41 Ben Schreiber   Theresa, WI1:57:37.8 280198  24 Team Fond du Lac Cyclery
7437.50 James Ye   Chicago, IL1:59:48.9 362142  211 Tuxedo Thunder
8453.59 Jason Gosse   Eau Claire, WI2:01:28.4 257462  46 Anybody's Bikeshop
9469.68 Scott Spoo   Woodbury, MN2:04:04.1 297802  206 Wannabee Racing

Men - Cat 1 - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1356.65 Rick Mezo   Crown Point, IN1:47:54.6 246376  207 Rbikes.com/Diagrind
2373.36 Colby Lash   Marquette, MI1:51:38.3 293861  42 Chocolay Ace /KMK
3390.07 Kurt Schwiesow   Green Bay, WI1:54:43.7 43402  54 TowerClockEye/PedalNPaddle
4406.78 Vincent Steger   Fitchburg, WI1:54:48.2 356588  17 Erik's Bikes and Boards
5423.49 Bryan Frazier   Cottage Grove, WI1:55:30.3 293537  28 Adventure 212/Specialized
6440.20 Noah Marcus   Omaha, NE1:57:21.4 297063  214 Greenstreet Velo
7456.91 Jimmy Toombs   Madison, WI2:01:39.4 309850  36 Erik's Bike and Boards
8473.62 Karl Tillman   La Crosse, WI2:05:10.2 294041  14 Team 360 / LAXVelo
DNF Mitch Moen   Lombard, IL00:00.0 24686  77 J and R Cycle

Men - Cat 1 - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1322.93 Ryan Krayer   North Freedom, WI1:45:46.7 227406  29 Adventure212/Specialized
2334.19 Ray Nelson   Woodstock, IL1:46:55.5 193027  100 Treadhead Cycling
3345.45 Matt Silvia   Chicago, IL1:49:28.8 208232  11 Roscoe VillageBikes p/b Virtu
4356.71 Mike Budd   Wrightstown, WI1:50:13.5 274937  52 Team Wheel & Sprocket
5367.97 Trevor Olson   Rochester, MN1:50:30.9 264356  31 Team 360
6379.23 Gabriel Ion   Spring Grove, IL1:50:34.4 317100  50 Treadhead Cycling
7390.49 Bill Nigh   West Bend, WI1:51:02.0 197745  49 Team Pedal Moraine
8401.75 William Hausdoerffer   Shorewood, WI1:52:02.3 15440  41 Team Wisconsin/ KS Energy
9413.01 Tyson Schwiesow   Green Bay, WI2:00:36.2 81966  53 TowerClockEye/PedalNPaddle
10424.27 Steve Schafer   Barrington, IL2:01:50.5 309583  51 Village-Verdigris Cycling Team

Men - Cat 1 - 45-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1355.27 Jw Miller   Madison, WI1:51:35.2 233978  99 Erik's Bikes and Boards
2374.33 John Shull   Libertyville, IL1:54:46.7 259398  13 Alberto's
3393.39 John Wypiszinski   Appleton, WI1:58:23.6 211571  18 Titletown Flyers
4412.45 Tim Jennings   Wisconsin Rapids, WI1:59:35.4 17768  38 Element Mobile/ Brings
5431.51 David Poulton   Lake Forest, IL1:59:59.3 28536  205 Activatorng Club
6450.57 John Lirette   Menomonee Falls, WI2:04:03.9 259146  16 Sheboygan Bicycle Company
DNF Scott Cole   Stevens Point, WI00:00.0 7340  27 Adventure 212/Specialized

Men - Junior - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1457.07 Christian Pieper   Kohler, WI26:29.4 378654  6048 Bikes Limited
2459.32 Hunter Schmitt   West Bend, WI26:45.0 353908  6005 Team Extreme
3461.57 Joshua Prewitt   Black Creek, WI27:45.7 380580  6060 FVYCT
4463.82 Jonah Whitedog   La Crosse29:07.4 379542  6054 Bikes Ltd Scenic Concepts
5466.07 Porter Thorpe   Wausau, WI32:21.2 347916  6025 Rib Mountain Cycles/Red Eye Br
6468.32 Quentin Lochner   Prairie Du Chien, WI32:31.3 406746  6056 Bikes Limited Scenic Concepts
7 Ben Komoroske   32:32.0  6112 SCHWAG
8 Griffin May   33:23.9  6013 All Spoked Up-Vision
9475.07 Ethan Janssen   Mayville, WI33:41.2 428673  6118 
10 Dylan Waldner   34:18.3  6040 Bikes Limited/Scenic Concepts
11 Kaleb Moore   35:11.5  6057 
12 Liam Cate   35:31.7  6089 Scarlet Kniter
13 Erik Grenlie   35:42.2  6084 
14 Samuel Keon   35:51.5  6061 Alterra CoffeeRacing
15 Jacob Lemke   36:21.2  6038 Fox Cities Cycling Assoc
16 Greg Hanegraaf   37:15.9  6094 
17493.07 Collin Neuser   Mosinee, WI38:48.4 374521  6022 Rib Mountain Cycles
18 Sebastian Armstrong   40:51.4  6045 Alterra MTB
19 Clay Lemke   41:31.6  6039 Fox Cities Cycling Assoc
20 Nick Koprowski   43:25.3  6023 Sun Prairie Youth Cycling Team
21502.07 Jacob Mork   Greenville, WI49:44.4 375803  6008 FCYCT-The Scarlet Knights
DNF Nick Georges   Mequon, WI00:00.0 405506  6031 Team Extreme

Men - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1452.88 Jackson Jennings   De Pere25:45.8 398004  6066 
2454.48 Mason Newman   Veronaverona, WI26:32.9 403762  6019 
3456.08 Matt Rodenkirch   Sun Prairie26:45.5 400031  6017 SPYCT - Red Fury
4 Weston Verhoff   28:53.4  6107 Scarlet Knightsnights
5 Victor Anderson   28:53.6  6093 Rib Mountain Cycles
6 Gunner Grenlie   30:19.0  6085 
7462.48 Zachary Fischer   Appleton, WI30:41.6 405735  6035 Fox Cities Youth Cycling
8 Connor Grosch   32:21.6  6053 Bikes Limited Scenic Concepts
9 Saxon Swan   33:04.7  6087 
10467.28 Camden Jackson   Oconto Falls, WI33:28.1 395379  6010 4 Jax Racing
11468.88 Reed May   Geneva, IL33:38.8 349886  6015 All Spoked Up-Vision
12 Connor Luedke   33:43.7  6096 
13 Jonathan Holbrook   34:53.0  6080 
14 Quyn Konz   34:53.8  6097 
15 Emmit Kuphal   35:24.6  6052 
16 Brody Endres   38:05.5  6078 
17478.48 Karl John Tillman   La Crosse, WI38:11.7 345804  6014 Team 360 / LAXVelo
18 Michael Deprey   39:35.5  6079 
19481.68 Nickolas Duhm   Greenville Wi41:45.0 400517  6068 FCYCT - The Scarlet Knights
20 Benjamin Schwartzbauer   44:24.8  6104 FCYCTnights
21 Jacob Lutz   44:46.3  6083 Diablo
DNF Hunter Steinhoff   00:00.0  6027 

Men - Junior - 7-8

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Colin Knowles   49:23.4  6050 All Spoked Up - Vision
2552.50 Hunter Gengler   South Milwaukee, WI49:24.8 407242  6047 WORS
3 Will Knowles   50:00.9  6049 All Spoked Up - Vision
4577.50 Nathan Bailey   White City, OR51:44.8 264973  6098 SPYCT
5 Thatcher Werner   58:31.3  6051 Bikes LTD/Scenic Concepts
DNF Magnus Davidson   De Pere, WI00:00.0 400596  6003 Titletown Flyers
DNF Kevin Hatton   Appleton, WI00:00.0 392469  6102 Titletown Flyers

Men - Junior - 9-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1462.29 Sam Komoroske   Green Bay, WI26:07.4 400240  6009 Trail Genius
2465.19 Skyler Schmitt   West Bend, WI30:20.8 353906  6001 Team Extreme
3 Sam Walters   33:11.7  6082 Adventure 212 Fitness
4470.99 Anders Davidson   De Pere, WI33:29.4 343542  6007 Titletown Flyers
5473.89 Stephen Liepert   Oshkosh, WI34:18.2 382385  6018 Team Pedal Morraine
6476.79 Lucas Fletcher   Waterford, WI35:21.8 378741  6033 VisionSprocket
7479.69 Jack Spende   Walworth36:10.8 407384  6043 Treadheadng
8482.59 Brian Hatton   Appleton, WI38:42.7 392468  6036 Titletown Flyers
9485.49 Justin Munzur   Brookfield39:05.6 365809  6058 Cafe De Arts Roastery
10 Daniel Brown   39:57.8  6037 FCYCT - Scarlet Knights
11 Brennan Cate   41:06.6  6090 Chain ReactionCycling
12 Eli Lemke   42:26.6  6034 Fox Cities Youth Cycling
13 Trey Laudolff   43:25.3  6044 
14 Tommy Rose   44:04.1  6063 Scarlet KnightFox Cities
15502.89 Nathaniel Osborne   Mequon, WI47:10.3 379128  6020 Team Extreme
16 Colin Meister   51:57.5  6081 
17 Taylor Jennings   1:00:50.9  6103 Element Mobile
DNF Jaden Kowalke   00:00.0  6086 
DNF Tucker Swan   00:00.0  6088 

Women - Open - Female

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1451.93 Alison Reitter   Madison, WI1:16:17.4 392375  1511 Magnus
2463.52 Jeanne Hornak   New Berlin, WI1:18:00.4 406763  1510 Wheel & Sprocket Vision
3475.11 Mary Hable   Milwaukee, WI1:22:01.0 399817  1501 Alterra
4486.70 Karlene Olson   Rochester, MN1:22:45.0 297066  1505 Team 360
5498.29 Margaret Robinson   Madison, WI1:23:54.9 327782  1517 University of Wisconsin--Madis
6509.88 Cyndi Ehrike   Marathon, WI1:23:55.1 362118  1504 Lucky Brake
7 Emily Osowski   1:28:53.4  1506 Element Mobile
8 Sondra Klipp   1:30:16.4  1512 Janesville Velo Club
9544.65 Jennifer Whitedog   La Crosse, WI1:34:04.0 210713  1507 Bikes Limited Scenic Concepts
10556.24 Jenaiya Stolper   Manitowoc1:34:44.4 366306  1509 Heavy Pedal Velo Club
DNF Brenda Zimmermann Thorpe   Wausau, WI00:00.0 288201  1503 Rib Mountain Cycles/Red Eye Br

Women - Cat 3 - Citizen - 11-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1464.24 Arianna Schafer   Barrington, IL1:10:11.4 338174  5006 Village-Verdigris Cycling
2527.12 Hanna Mork   Plover, WI1:14:48.9 403987  5005 SPASH
3 Maya Steele   1:18:08.8  5004 Titletown Flyers
DNF Miranda Lanser   00:00.0  5009 Titletown Flyers

Women - Cat 3 - Citizen - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1473.49 Allison Pieper   Kohler, WI1:06:44.1 378653  5023 Bikes Limited
2 Heidi Tremaine   1:11:54.2  5016 
3 Charity Desrochers   1:13:08.9  5015 
4 Lydia Steiner   1:20:38.9  5052 
5 Avalon Steele   1:34:17.7  5003 Titletown Flyers
DNF Mattie Jankowski   Stevens Point, WI00:00.0 406748  5013 SPASH MTB

Women - Cat 3 - Citizen - 25-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michelle Wilson   1:10:45.9  5059 
2 Katie Tiffany   1:11:59.9  5011 Wadez Bike & Adventure
3 Alissa Kulas   1:24:38.8  5014 Broken Spoke Bikes

Women - Cat 3 - Citizen - 35-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christina Flisram   1:08:14.5  5012 
2 Lori Wenzel   1:10:07.2  5051 
3 April Knudson   1:39:29.5  5002 TitleTown Flyers

Women - Cat 3 - Citizen - 45-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Ellie Thompson   Chicago, IL1:04:52.4 391079  5008 
2565.00 Amy Dykema   Evanston, IL1:18:51.1 10328  5050 Half Acre Cycling
3590.00 Marcy Wentworth   Manawa1:16:37.0 405453  5010 

Women - Cat 3 - Citizen - 55+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Janis Heifner   1:12:23.5  5053 

Women - Cat 2 - Sport - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anna Poulton   Lake Forest, IL1:31:35.7 303727  3018 Activator Cycle
2 Grace Prewitt   Black Creek, WI1:34:15.7 296195  3020 Attitude Sports
DNF Kaitlin Splittgerber   Appleton00:00.0 317238  3003 FCYCT/Scarlet Knights

Women - Cat 2 - Sport - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Monica Markvardsen   Marquette, MI1:28:03.9 406141  3061 

Women - Cat 2 - Sport - 25-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eve-Marie Walter   1:24:17.7  3017 Muddy Cup
2 Amanda Mann   1:30:37.1  3062 
3565.00 Nicole Falk   Chicago, IL1:32:15.3 378379  3067 Half Acre
4 Ross Rushin   1:39:46.7  3016 
5590.00 Kelli Piotrowski   Milwaukee, WI1:48:44.0 316500  3019 Alterra
DNF Heather Jazdzewski   Plover, WI00:00.0 367716  3005 Magnus
DNF Amy Ancheta   Chicago, IL00:00.0 403434  3009 Spidermonkey Cycling

Women - Cat 2 - Sport - 35-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1531.10 April Beard   Madison, WI1:23:18.5 334352  3013 Brazen Dropouts
2539.86 Sue McDonald   Goleta, CA1:34:30.7 254034  3064 OTR
3548.62 Rachel Drake   South Milwaukee, WI1:36:05.0 366004  3004 Lucky Brake
4 Emily Keon   1:36:12.6  3010 Alterra CoffeeRacing
5 Shannon Mortimer   1:42:16.4  3021 
6574.90 Erika Mennerick   Elburn Il1:51:56.1 379139  3014 Body Physics Endurance
7 Mindee Lavelle   1:57:09.4  3063 OTR

Women - Cat 2 - Sport - 45-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Linda Baehmann   1:30:02.8  3015 Team Magnus
2 Lynne Senkerik   1:33:21.6  3001 Team Extreme
3573.34 Melissa Kennedy   Oak Creek, WI1:47:45.0 367933  3007 Lucky Brake
4590.01 Nina Fortune   Madison, WI2:00:47.3 359549  3002 Wade'z Bike & Adventure Shop
DNF Kristin Long   Madison, WI00:00.0 21529  3068 Brazen Dropouts

Women - Cat 2 - Sport - 55+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jenni Borell   Ripon, WI1:52:16.4 184037  3065 Attitude Sports

Women - Cat 1 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1449.99 Corrie Osborne   Mequon, WI1:21:56.1 298510  104 Team Extreme
2519.99 Rachael Jensen   Shell Lake, WI1:24:18.2 288627  121 RACC p/b Geargrinder
3589.99 Emily Shull   Libertyville, IL1:37:21.9 264455  114 MidWest Devo
DNF Alexandra Christofalos   Lake Bluff, IL00:00.0 392411  122 Activator Cycle Club

Women - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1345.61 Abigail Strigel   Madison, WI1:35:44.7 202434  501 Honey Stinger / Bontrager
2438.01 Cooper Dendel   Marquette, MI1:37:34.5 378183  510 Boarder GrillB QSBS
3530.41 Lisa Krayer   North Freedom, WI1:40:16.9 227405  503 Adventure 212/Specialized

Women - Cat 1 - 24-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1449.39 Leia Schneeberger   Madison, WI1:49:54.8 350192  517 Magnus
2519.70 Laura Andrews   Madison, WI1:53:24.1 327756  512 Angrey Monkeys
3590.01 Evelyn Johnson   Fort Atkinson, WI1:58:38.5 375425  511 2 Rivers

Women - Cat 1 - 35-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1379.47 Lindsey Kriete   Milwaukee, WI1:38:12.9 302860  571 Velo Trocadero
2393.72 Andrea Matter   Sheboygan, WI1:42:19.0 157882  572 RACC
3407.97 Lori Sable   Thiensville1:43:52.3 226461  504 Team 65? / W&S
4422.22 Michelle Peariso   Amherst, WI1:45:07.6 227741  508 Adventure212/Specialized
5436.47 Sarah Agena   Stevens Point, WI1:47:50.6 190888  506 Twin 6ys
6450.72 April Dombrowski   Oshkosh, WI2:01:07.5 223874  507 SixFifty/Wheel& Sprocket

Women - Junior - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1486.54 Emma Osborne   Mequon, WI31:20.2 359179  6016 Team Extreme
2490.82 Katy McDicken   Appleton, WI35:53.1 381393  6024 FCYCT Scarlet Knights
3495.10 Julia Whitedog   La Crosse36:42.5 379541  6055 Bikes Limited Scenic Concepts
4499.38 Lorissa Thorpe   Wausau, WI38:48.0 346768  6026 Rib Mountain Cycles/Red Eye Br
5503.66 Jaden Liesch   Oconomowoc42:32.9 403669  6029 Wheel & Sprocket / Vision
6507.94 McKenna Dwyer   Jefferson42:34.7 397843  6077 Team Niner/Dwyer Racing
DNF Lauren Duhm   Greenville, WI00:00.0 400520  6012 FCYCT - The Scarlet Knights

Women - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tiana Johnson   43:19.2  6076 Heavy Pedal Velo

Women - Junior - 7-8

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kendra Schmitt   West Bend, WI41:44.4 402868  6011 Team Extreme
2 Erin Davis   Plano, TX42:23.5 398066  6105 Sun Prairie Youth Cycling Team
DNF Ella Bishop   00:00.0  6091 Treadhead Cycling

Women - Junior - 9-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1478.72 Leah Fletcher   Waterford, WI31:44.1 368322  6032 VisionSprocket
2485.25 Katherine Schafer   Barrington, IL40:40.7 378878  6028 Village-Verdigris Cycling
3491.78 Miette Gosse   Eau Claire, WI42:10.6 380297  6046 Anybody's bikeshop
4498.31 Asa Guerra   Oconomowoc, WI43:23.7 381392  6059 Vision/Wheel &Sprocket
5 Brooklyn Waldner   47:31.9  6041 Bikes Limited/Scenic Concepts
6511.37 Antonia Gengler   South Milwaukee, WI48:44.7 407243  6042 Wheel and Sprocket Vision
7517.90 Claire Kaiser   Menominee Falls49:19.0 375140  6002 Wheel & Sprocket/Vision
8524.43 Kylie Krayer   North Freedom, WI49:27.1 406749  6062 Adventure 212
9530.96 Sawyer Liesch   Ocnomowoc50:15.2 403673  6030 Wheel & Sprocket / Vision
10 Aryana Knudson   51:23.7  6006 TitleTown Flyers
DNF Ava Bishop   00:00.0  6092 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOShimanoCUORESpyUSACDFSierra NevadaBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee