Race Results for
Peachtree Bikes TT Series - GA State Championship
Palmetto, GA
(Event Information)
View By:
Time Trial on 08/04/2013

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3/4/5 - Masters 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Jonathan Cheaves   Lilburn, GA0:57:23 83369  493 C Town Bikes
2565.00 Brian Harper   Canton, GA0:58:26 59613  492 BMW Global MINI Free-Flite Masters
3 John    1:02:12  495 
DNS Benjamin Rosencrants   Atlanta, GADNS 400334  494 
DNS Louis Leclerc   Smyrna, GADNS 321974  496 North GA Cycling Assoc.

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Masters 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1468.51 Mark Linenberg   Decatur, GA0:55:13 756  486 Emory University Cycling
2481.26 Justin Meschler   Juliette, GA0:57:11 110595  484 Big Ring Cycling
3494.01 Tony Blansit   Warner Robins, GA0:57:43 231516  488 PCP Race Team
4506.77 Grant Baldwin   Atlanta, GA0:58:29 254799  489 North GA Cycling Assoc.
5519.52 Taylor Gonsoulin   Canton, GA0:58:41 264556  487 Toyota Forklifts/Sport Factory
6532.27 Todd Muller   Cumming, GA0:59:19 76626  491 Reality Bikes
7545.02 Kyle Emerson   Cumming, GA1:02:27 221942  483 Reality Bikes
8557.77 Gregory Brown   Sugar Hill, GA1:04:32 40483  485 Ridley Masters Team p/b Reality Bikes

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Masters 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1466.56 Jeffrey Licciardello   Acworth, GA0:55:54 222452  480 Team Mission Source - NGCA
2478.91 Chad Davies   Barnesville, GA0:57:48 197361  479 Georgia Neurosurgical Institute
3491.25 Lou Cataland   Atlanta, GA0:59:24 290586  531 Round Here Racing
4503.59 Michael Gordon   Dunwoody, GA1:00:05 205029  477 Team Mission Source - NGCA
5515.94 Ty Tagami   Decatur, GA1:00:20 221683  475 L5Flyers p/b Maxxis
6 Scott    1:01:09  472 
6528.28 Brett Hendricks   Boca Grande, FL1:01:45 371955  482 H&S Bicycles of Burbank
7540.62 Tom Butler   Smyrna, GA1:02:34 287084  478 Smyrna Bicycles
8552.97 Thomas Driscoll   Buford, GA1:03:54 79507  474 CZ Velo
9565.31 Ronnie Bratcher   Cumming, GA1:06:18 4666  476 L5Flyers p/b Maxxis
10577.66 Brad Diodati   Marietta, GA1:09:33 303611  473 
DNS Paul Linck   Atlanta, GADNS 362179  481 Peachtree Bikes

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Masters 50-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Mark Brackenbury   Roswell, GA0:58:37 179409  469 Team Mission Source - NGCA
2565.00 Dale Hair   Dalton, GA1:04:03 55034  470 BMW Global MINI Free-Flite Masters
3590.00 Neal Trice   Thomaston Ga1:08:16 94336  468 

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Masters 55+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1535.75 Richard Mauney   Lilburn, GA0:58:02 149109  457 Toyota Forklifts/Sport Factory
2542.53 Bill Radler   Marietta, GA0:59:28 308834  466 
3 Steve    0:59:50  465 
3549.31 Gary Dalton   Wakefield Ri1:01:03 50156  462 Cox/W.E. Stedman Cycling
4556.09 Jeff Nalley   Suwanee, GA1:04:39 303433  460 Suwanee Creek Bikes
5562.88 Charles Seward   Stockbridge, GA1:06:57 45926  461 Unione Sportiva Italiana
6569.66 David Dixon   Warner Robins, GA1:07:31 303712  463 Duolos Cycling
7 Randall    1:08:15  464 
7576.44 Jarvie Young   Marietta, GA1:17:32 408442  456 

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior 10-14 - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
4590.00 Michael Garrison   Decatur, GA0:15:40 393367  411 Junior Flyers
5600.00 W. Harrison Nguy   Suwanee, GA0:16:23 379060  413 Frazier Cycling
7600.00 Leon Waine   Douglasville, GA0:17:39 359432  407 Junior Flyers
8600.00 Troy Waine   Douglasville, GA0:18:41 359433  406 Junior Flyers

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior 10-14 - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1530.22 Davis Branyon   Gainesville, GA0:13:30 357029  523 Frazier Cycling Juniors
2545.16 Gabriel Mendez   Columbus, GA0:14:24 394026  410 Frazier Cycling
3560.11 Blake Wilson   Acworth, GA0:15:04 336652  412 Frazier Cycling
6600.00 Austin Brach   Cumming, GA0:16:45 407197  408 Frazier Cycling
9600.00 Samuel Leclerc   Smyrna Ga0:21:08 392070  405 Team Mission Source - NGCA

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior 15-18 - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1490.95 Mikey Waine   Douglasville, GA0:29:57 281158  419 Junior Flyers
2523.97 Ian Garrison   Decatur, GA0:29:58 348098  418 Junior Flyers
3556.98 Henry Shapard   Griffin0:32:56 393783  524 
4590.00 Johnathan Spathelf   Buford, GA0:36:15 394257  417 Frazier Cycling

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior 15-18 - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Luke Broadwell   Roswell, GA0:29:14 246131  533 Junior Flyers

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior 10-14 - DNS

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNS Reece Latham   RoswellDNS 370045  409 Junior Flyers

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior 15-18 - DNS

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNS Asa Kramer-Dickie   Atlanta GaDNS 406282  416 

Men - Cat 1

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1528.59 oleg tanovitchi   Alpharetta, GA0:52:55 344978  515 Lupus Racing Team
2559.29 Hank Beaver   Decatur, GA0:54:41 123734  516 Litespeed-BMW
3590.00 Brady Rogers   Atlanta, GA0:58:49 144524  528 

Men - Cat 2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1470.60 James Gotsick   Acworth, GA0:52:05 69847  514 Lupus Racing Team
2487.66 David Gearhart   Smyrna, GA0:52:59 230227  510 Litespeed-BMW
3 Philip ODonnell   0:56:28  526 
4521.77 Jake Andrews   Gray Ga0:56:29 259171  512 Georgia Neurosurgical Institute
5538.83 Brandon Pruett   Silvercreek, GA0:57:12 299892  511 Hincapie Development Team
6555.89 Amos Harvey   Cumming, GA0:57:25 298681  513 Round Here Racing
7572.94 Clay Parks   Atlanta, GA1:00:07 56716  529 Litespeed-BMW
8590.00 Matthew Miller   Atlanta, GA1:07:58 183102  509 

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1484.44 Alex Devereaux   Atlanta, GA0:56:10 290264  504 Velo Voodoo
2499.52 Justin Schmidt   Rydal, GA0:56:59 343550  506 Depaula Racing
3514.60 Kenneth Wood   Atlanta, GA0:57:09 260714  501 Drummond Cycling
4529.68 Jeffrey Brooks   Rock Spring, GA0:57:23 346042  505 Village Volkswagen Elite Cycling Team
5544.76 Scott Morris   Lawrenceville, GA0:59:03 306802  507 Village Volkswagen Elite Cycling Team
6559.84 Pablo Di Marco   Cumming, GA0:59:57 279707  502 North GA Cycling Assoc.
7574.92 Cody Hall   Dallas, GA1:04:02 243945  500 Smyrna Bicycles
8590.00 Modesto Diaz   Puerto Rico1:05:07 369051  503 Southern Crescent Cycling

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1475.50 Louis Leclerc   Smyrna, GA0:56:45 321974  454 North GA Cycling Assoc.
2489.81 Zachary Dees   Columbus, GA0:58:27 342592  449 
3504.12 Tommy Freckmann   Woodstock, GA0:59:02 360373  453 Out Spokin
4518.44 Brian Coll   Marietta, GA0:59:12 227169  455 Team Mission Source - NGCA
5532.75 Chris Kaiser   Smyrna, GA1:01:35 334268  450 Smyrna Bicycles
6547.06 LIno Asiatico   Sharpsburg, GA1:02:13 314822  452 Team Mission Source - NGCA
7561.37 Bryan Thornton   Peachtree City, GA1:05:10 111797  448 
8575.69 Chad Huffman   Grovetown, GA1:07:55 263691  534 Team FCA Endurance
9590.00 Daniel McCarthy   Smyrna, GA1:11:16 234574  535 
DNF Darren Triplett   Atlanta, GADNF 209694  451 

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1517.15 Nick Fragnito   Watkinsville, GA0:55:53 411013  434 
2 Tom Dillard   0:56:51  433 Peachtree Bikes
3533.34 Clay Benoit   Mableton, GA0:58:28 286590  447 Smyrna
4541.43 Jeff Bilsky   Peachtree City, GA1:01:50 406406  442 
5549.53 Ron Zappendorf   Dawsonville, GA1:07:42 407855  431 
6557.62 Andrew Kiel   Lawrenceville, GA1:09:46 410667  436 
7565.72 Shaune Huysamen   Milton1:11:24 383588  445 
8573.81 Charles Ponder   Atlanta, GA1:13:15 362367  444 Reality Bikes
9581.91 Chet Warner   Dawsonville, GA1:14:02 411587  430 
10590.00 Eugene Morton   Marietta, GA1:24:39 314140  438 
DNS Lee Hanson   Temple, GADNS 340942  440 
DNS David Van   Griffin, GADNS 405183  446 

Women - Cat 1/2/3/4/5 - Junior 10-14 - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sophia Broadwell   Roswell, GA0:14:45 304929  403 Junior Flyers
2 Isabella Nguy   Suwanee, GA0:17:05 376192  402 Frazier Cycling

Women - Cat 1/2/3/4/5 - Junior 15-18 - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Salma Huque   Douglasville, GA0:33:53 334838  415 Junior Flyers
2 Diana Ramos   Woodstock, GA0:34:51 295037  414 Junior Flyers

Women - Cat 2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Shannon Greenhill   Atlanta, GA1:02:05 109095  499 Peachtree Bikes
2565.00 Paula Burks   Chattanooga, TN1:05:16 5542  497 Peachtree Bikes
3590.00 Elizabeth Lee   Greenville, SC1:10:52 231228  498 Louis Garneau Factory Team

Women - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tina Locklear   Warner Robins, GA1:04:57 333532  428 PCP Race Team

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1527.32 Betty Jordan   Monticello, GA1:05:29 350920  429 
2558.66 Anna Marvin   Columbus, GA1:06:58 392882  426 
3590.00 Konnie Linenberg   Decatur, GA1:09:54 412130  424 Sorella Cycling
DNF Courtney McDonald   Atlanta, GADNF 306538  425 Team Mission Source-NGCA

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOSierra NevadaCUOREBonk BreakerSpyUSACDFShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee