Race Results for
Kenda DINO Mountain Bike Series- Logansport
Logansport, IN
(Event Information)
View By:
Cross Country on 08/11/2013

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Intro - Senior - 0-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dakota Clarke   35:28.3   
2 David Odle   35:29.9   
3 Stephen Taylor   50:11.1   

Men - Clydesdale - Senior - 0-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dave Bradway   09:33.5   
2 Daniel Allen   10:48.2   
3 David Boyd   10:58.0   
4 Nathan Conley   12:04.4   
5568.56 Robert Fulton   Westmont, IL27:17.5 382656   
6575.70 Jerry Rusin   Carmel, IN29:44.3 340260   Team Nebo Ridge
7 Joe Dickelman   41:23.0   
8589.98 Daniel Fariss   Indianapolis, IN41:30.2 297035   

Men - Cat 1 - Junior - 0-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gunner Dygert   Brownsburg, IN56:42.5 351414   BISSELL-ABG-GIANT

Men - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1381.58 Rick Mezo   Crown Point, IN56:43.3 246376   Rbikes.com / FleetTruckParts.com
2399.90 Pawel Rutkowski   Olsztyn (poland)57:56.5 369471   DRT Racing
3418.22 Edwin Colvin   Indianapolis, IN57:59.5 255350   
4436.54 Joe Driver   Jeffersonville03:59.0 375222   Clarksville Schwinn Racing
5454.86 William Sherman   Indianapolis, IN04:38.5 134321   A Cycling Team
6473.18 Christopher Hruska   Indianapolis, IN06:26.6 278962   
7491.50 Mike Hemelgarn   Avon, IN07:49.5 262921   DRT Racing
8509.82 Brian Falloon   Noblesville, IN08:16.3 340866   Team World Bicycle Relief
9528.14 Mike Minichiello   Westfield, IN13:22.8 332444   Team World Bicycle Relief
DNF Joshua Prater   Indianapolis, IN35:08.8 28616   Speedway Wheelmen

Men - Cat 1 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1457.69 Anthony Slowinski   Louisville, KY56:43.5 121030   Bicycle Sport Inc./Rooibee Red Tea
2476.93 Karl Stover   St. Louis, MO00:36.4 34328   Green Street Cycling Team
3496.17 Jason Deyoung   Demotte04:05.1 372597   
4515.41 Ty Peck   Shelbyville, IN06:39.2 329862   
5534.65 Reed Kress   Evansville, IN07:35.7 401007   
6 Jeff Carter   08:17.2   
7573.13 Craig Baker   Greenwood, IN11:19.9 399512   Bicycle Outfitters Indy
DNF Mike Johnson   Pendleton, IN 264914   DRT Racing
DNF Jon Clodfelter   Fishers, IN17:50.9 195393   

Men - Cat 1 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1488.07 Dennis Barber   North Vernon, IN06:12.3 113491   
2531.93 Steve Harpster   Indianapolis, IN06:23.3 229677   
3575.79 Brad Hill   Indianapolis, IN07:47.3 276365   
DNF Todd Dygert   Brownsburg, IN36:19.4 10324   Bicycle Outfitters Indy

Men - Cat 2 - Junior - 11-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Blake Mezo   Crown Point, IN37:35.9 373752   
2 Connor Griffin   Indianapolis, IN50:00.7 351410   

Men - Cat 2 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1513.45 Ian Ziarko   Mokena, IL33:14.4 379545   
2537.90 Justin Sorber   Lafayette, IN33:16.3 306060   
3562.35 Connor O'Malia   Indianapolis, IN36:35.1 405102   A Cycling Team
4586.80 Alex Potter   Bloomington, IN39:08.5 378952   

Men - Cat 2 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1484.54 Frank Martin   Evansville, IN31:36.5 310097   
2493.34 Joseph Kruger   Mount Vernon, IN33:10.4 316248   
3502.14 Robert Shrum   Martinsville, IN36:06.2 397555   
4510.94 Grant Kellow   Carmel, IN38:03.2 357661   
5 Samuel Spradling   41:59.2   
6528.54 Allan Weir   Indianapolis, IN46:20.3 132753   Bicycle Outfitters Indy
7 Bob Boehman   49:13.2   
8546.14 Jeff Roesner   Winona Lake, IN51:53.2 368844   KCV Cycling Club
9554.94 Lowell Engelking   Columbus In52:40.3 145171   

Men - Cat 2 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1464.64 Dean Leavens   Jasper, IN33:41.3 412169   
2468.64 Darin Halbert   Martinsville, IN33:41.4 397499   
3472.64 Shawn Cooper   Plainfield, IN34:22.3 354678   Bicycle Outfitters Indy
4476.64 Michael Scott   Indianapolis, IN35:07.3 106444   
5480.64 Matt Emmert   Bloomington, IN35:08.4 290394   DRT Racing
6 Jim Frazier   36:35.3   
7488.64 Adrian Fahey   Indianapolis, IN38:26.5 354608   Bicycle Outfitters Indy
8492.64 Brian Holzhausen   Indianapolis, IN38:33.5 89855   
9496.64 Shawn Thomas   Noblesville, IN39:00.1 392153   
10500.64 John Matthews   Indianapolis, IN39:29.3 163588   Bicycle Outfitters Indy
11504.64 Chad Nay   Carmel, IN41:34.4 282137   
12508.64 Russell Nichols   Westfield, IN41:42.5 350970   Team World Bicycle Relief
13512.64 Chad Kuhn   Silver Lake, IN42:05.3 151215   
14516.64 Jason Renschler   Indianapolis, IN42:34.3 226357   Bicycle Outfitters Indy
15520.64 Eric Gadlage   Jasper, IN43:30.5 95646   
16 Kevin Houk   44:41.2   
17528.64 Eric Lewis   Indianapolis, IN45:58.3 163589   
18532.64 Todd Sears   Carmel, IN46:19.6 277700   
19 Greg Miller   47:25.4   
20540.64 Bryon Horn   New Castle, IN48:01.3 242128   
21544.64 David Primm   Avon, IN48:42.2 310991   Bicycle Outfitters Indy
22548.64 Luther Prater   Muncie, IN49:52.4 95090   Speedway Wheelmen
23552.64 Barry Wilham   Greenwood Ind.56:33.1 398958   
24556.64 Mike McFall   Anderson, IN00:57.3 91988   
25560.64 Matthew Ploch   Indianapolis, IN08:37.1 241803   

Men - Cat 2 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1481.53 Tom Elliott   Carmel, IN37:28.3 345524   
2 Bob Kay   39:57.4   
3501.63 Scott Wagner   Fort Wayne, IN44:01.7 241678   Men Of Steel Racing LLC
4511.68 Jeff Smart   Indianapolis, IN45:25.1 350026   
5 Greg Burnette   48:16.5   
6 Ralph Lueken   48:29.2   
7 Steve Tucker   50:31.4   
8551.88 David Gardner   Indianapolis, IN50:32.8 351680   Bicycle Outfitters Indy
9 John Fallon   01:48.1   

Men - Cat 3 - Junior - 11-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1497.19 Will Johnson   Pendleton, IN16:20.5 341996   DRT Racing
2 Finnly Oneil   26:10.2   
3590.01 Christian Hammerly   Brownsburg, IN27:32.2 411539   

Men - Cat 3 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Noah Hayden   Avon, IN09:44.4 279476   
2 Owen Hayes   10:00.4   
3573.34 Ian Anderson   Indianapolis, IN12:26.5 396647   Motion Elite/Heroes p/b First Internet Bank
4590.01 Josh King   Plainfield, IN13:50.7 396024   

Men - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Aaron Lifford   Indianapolis, IN57:11.3 396373   
2 Zach Nalley   58:03.5   
3 Jared Shade   58:52.3   
4 Jeff Burnett   59:10.3   
5 Sam Williamson   06:48.4   
6 Tony Zimmerman   07:32.3   
7 Chad Sommerville   09:40.3   
8571.85 Brandon Garey   Etna Green, IN12:26.3 382166   
9576.40 Cory Hickson   Fort Wayne, IN17:48.5 380071   
10 Steven Jones   20:49.4   
11 Cody Phelps   22:10.6   
12 Anthony Hobbs   24:57.4   

Men - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1503.19 Ed Fujawa   Indianapolis, IN02:41.3 392354   
2508.11 Mike Backer   Boonville03:23.3 392500   
3513.03 Bryan Downs   Indianapolis In04:36.5 403732   
4517.95 Dan Vialard   Canton, MI04:51.1 405212   
5522.87 Dan Greenhalgh   Anchorage, AK06:15.1 14073   
6 Ben Bontrager   06:57.4   
7 Wes Kemp   09:51.2   
8 Davis Kuykendall   10:10.2   
9542.55 Kevin Wentz   Dunkirk10:23.3 405591   
10547.47 Hayden Sturch   Denver, IN14:48.5 211921   
11 Jared Koors   16:12.6   

Men - Cat 3 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Tozer   00:39.5   
2512.09 Jeff Eckert   Berlin, MA02:41.5 118121   
3514.90 Paul Gilson   Fishers, IN02:42.4 376717   
4 Jeff Whipple   05:17.4   
5 Tom McMannis   06:52.5   
6 Mark Ewing   08:03.3   
7526.14 Hugh Gossage   Shelbyville, IN08:07.3 304191   Gray Goat Sports
8528.95 Christopher Yeomans   West Lafayette, IN08:21.3 392345   
9 Derek Mantyla   09:49.3   
10 Shawn Phillips   11:39.2   
11537.38 Eric Simo   Columbus, IN12:44.3 32735   
12 Mike Fisher   13:55.2   
13 Jeff McWilliams   14:04.7   
14 Benjamin Carnahan   19:20.6   
15 Jody King   23:54.5   
16 Rob Rennewanz   27:26.6   
17 Kyler Eckert   31:26.3   
18 Eric Pampel   39:33.4   
19 Jess McWilliams   48:21.5   

Men - Cat 3 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Brian Bowerman   Crawfordsvlle, IN07:20.6 59754   
2564.89 Llyn Harrington   Greenwood, IN12:42.5 391862   
3 Mark Glore   36:58.5   

Men - Junior - 0-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Hans Holzhausen   32:48.2   
2526.19 John Schmidt   Geneva, IL32:53.5 355322   
3 Ayrton Houk   33:46.5   
4 Phillip Emmert   34:04.3   
5 Bradyn Downs   43:06.3   
6 Nathan Hayes   48:11.3   

Men - Junior - 11-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Adam Gossmann   26:29.1   
2 Dylan Wick   29:34.2   
3565.00 Carter Ewing   Fishers In31:18.7 427404   
4 Corey Hunt   35:40.2   
5 Joshua Taylor   47:10.2   

Men - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Hayden Nelson   27:48.5   
2 Kyle Nelson   Avon, IN28:16.5 406380   Midwest Development Cycling Inc.

Women - Cat 1 - Senior - 0-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1512.56 Chloe Dygert   Brownsburg38:14.2 406176   
2551.28 Sierra Siebenlist   Indianapolis, IN54:02.4 166038   
3590.00 Nicole Borem   Warsaw, IN00:36.3 184390   Don Walker Cycles Racing

Women - Cat 2 - Senior - 19-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Tiffany Hutchens   Evansville, IN05:38.0 393090   
2553.51 Elizabeth Kieffer   Columbus In10:20.1 408347   
3567.02 Lauren Hoover   Evansville11:04.4 360574   
4 Brandy Backer   15:52.7   

Women - Cat 2 - Master - 40 and ove

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Carla Harris   Evansville, IN13:13.5 385673   
2 Cory Redmond   Ballwin, MO26:01.1 286340   Black Sheep Cartel

Women - Cat 3 - Master - 19-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Corri Lewis   36:33.4   

Women - Cat 3 - Senior - 19-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jennifer Hazelwood   32:46.5   

Women - Cat 3 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Patty Russell   33:17.3   
2 Nikki Whipple   36:27.5   
3 Julie Fulton   36:47.8   
4 Anna Lynn Houk   37:02.7   

Women - Junior - 0-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Erja Roesner   Winona Lake, IN45:59.3 365980   KCV Cycling Club

Women - Junior - 11-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Lily Peck   Shelbyville, IN30:06.8 413104   
2552.50 Cassidy Deyoung   Demotte, IN32:46.6 398978   
3 Diane Houk   37:36.8   
4 Carmella Whipple   39:37.3   
5 Ansonia Oneil   21:34.2   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyUSACDFCUOREOSMOBonk BreakerShimanoSierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee