Race Results for
Kenda DINO Mountain Bike Series- Warsaw
Winona Lake, IN
(Event Information)
View By:
Cross Country on 05/18/2013

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Intro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Daniel Greenhalgh      
2 John Marshall      
3554.28 Nathaniel Ruegsegger   Danville, IN 433770   
4 Joe Locke      
5568.56 David Hessert   Evanston 407729   
6 Tom Brown      
7582.84 Bill Meyer   Chapel Hill 425616   
8589.98 Zachary Green   Norwalk, CT 207167   

Men - Clydesdale

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Curt Barkey   Winona Lake, IN 368298   Racing For Riley
2 Dennis Hall      
3 Tony Metzinger      
4 Joe Wood      
5 Dave Bradway      
6 Rod Wildman      
7 Ryan Kelly      
8564.99 Jeremy Shafer   Napoleon 371266   
9568.56 Randy Streator   North Manchester, IN 90021   
10572.13 Dan Kolanowski   Warsaw, IN 369857   
11575.70 Alyn Brown   Indianapolis, IN 157213   Wood -N- Wave
12579.27 Mark Clifton   Huntington, IN 294015   
13582.84 Kyle Johnson   Muncie, IN 349118   
14 Josh Raleigh      
15589.98 Daniel Fariss   Indianapolis, IN 297035   

Men - Junior - 11-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cobe Van Houten      
2543.85 Brennan Foster   Louisville, KY 388740   Red Zone Cycling
3547.70 Andrew Segal   Louisville Ky 411805   
4 Shane Bowers      
5 Tyler Metzinger      
6 Danny Getts      
7563.10 Cameron Buckles   Carmel 433162   
8566.95 Carter Ewing   Fishers In 427404   
9 Corey Hunt      
10 Bryce Seusibaugh      
11 Brayden Fox      
12 Kipper Barnett      
13 Joshua Taylor      
14 Vince Dawson      

Men - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ian Anderson      
2 Glen Aiden      

Men - Cat 1 - Junior - 14-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gunner Dygert   Brownsburg, IN 351414   BISSELL-ABG-GIANT
2 Christian Tucker   Milford, IN 370236   Midwest Devo

Men - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1485.75 Ryan Knapp   Columbus, IN 161263   
2520.50 Tomasz Golas   Bloomington, IN 278333   Don Galligher-DRT Consulting
3555.25 Matthew Light   Warsaw, IN 277747   
4590.00 Matt Johnson   Warsaw, IN 139614   KCV Cycling Club

Men - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1411.03 Rick Mezo   Crown Point, IN 246376   Rbikes.com / FleetTruckParts.com
2427.43 Edwin Colvin   Indianapolis, IN 255350   
3443.83 Pawel Rutkowski   Olsztyn (poland) 369471   DRT Racing
4460.23 William Sherman   Indianapolis, IN 134321   A Cycling Team
5476.63 Mike Hemelgarn   Avon, IN 262921   DRT Racing
6493.03 Eric Bales   Greenwood, IN 240684   
7 Anthony Sanson      
8525.83 Brian Falloon   Noblesville, IN 340866   Team World Bicycle Relief
9542.23 Christopher Hruska   Indianapolis, IN 278962   
10558.63 Mike Minichiello   Westfield, IN 332444   Team World Bicycle Relief
11 Frederico Ribeiro      

Men - Cat 1 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1503.12 Bruce Pisarek   Powell, OH 73174   
2517.60 Dave McComb   Yoder, IN 172316   Men of Steel Racing
3532.08 Mike Johnson   Pendleton, IN 264914   
4 Jeff Carter      
5561.04 Kirk Grynwald   Little Rock, AR 309572   Don Walker Cycles Racing
6575.52 Reed Kress   Evansville, IN 401007   
7590.00 John Ryan   Indianapolis, IN 278498   KCV Cycling Club

Men - Cat 1 - Master - 50+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1498.41 Steve Harpster   Indianapolis, IN 229677   
2544.21 Dennis Barber   North Vernon, IN 113491   
3590.01 Brad Hill   Indianapolis, IN 276365   

Men - Cat 2 - Junior - 11-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1462.15 William Barnett   Tipton, IN 400766   
2494.11 Brandon Elliott   Chicago, IL 274440   
3526.07 Blake Mezo   Crown Point, IN 373752   
4558.03 Tristin Cooper   Plainfield, IN 371811   Midwest Development Cycling Inc.
5589.99 Connor Griffin   Indianapolis, IN 351410   

Men - Cat 2 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1527.58 Ian Ziarko   Mokena, IL 379545   
2537.98 Chad Tieman   Fort Wayne, IN 292101   Team Upland Brewing
3548.38 Justin Sorber   Lafayette, IN 306060   
4558.78 Andrew Cochran   Warsaw, IN 372234   
5569.18 Eugene Chernyavski   Reynoldsburg, OH 249542   
6 Connor O'Malia      
7 Gary Kuhns      

Men - Cat 2 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1494.54 Frank Martin   Evansville, IN 310097   
2499.31 Joseph Lampen   Holland, MI 368932   
3 Josh Porter      
4 Balint Nagy      
5513.62 Timothy Banks   Fort Wayne, IN 339660   DRT Racing
6518.39 Robert Shrum   Martinsville, IN 397555   
7 Will Faas      
8527.93 Brad McCracken   Fort Wayne, IN 258432   Ft. Wayne Outfitters
9532.70 Ryan Burnette   Lafayette 401436   
10537.47 Mark Van Gemert   Indianapolis, IN 177017   
11542.24 Mark Miller   Fort Wayne, IN 343740   
12547.01 Justin Lauderback   Indianapolis, IN 346296   
13551.78 Dylan Williams   Chicago, IL 346996   
14556.55 Eric Roberson   Indianapolis 414879   
15561.32 Samuel Spradling   Bloomington, IN 152577   
16 Brandon Treber      
17570.86 Keith Wallace   Demotte 373538   
18575.63 Robert Kremer   Louisville, KY 176737   
19 Billie Jamison      
20585.17 Lowell Engelking   Columbus In 145171   
21 Mike Kemper      

Men - Cat 2 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Craig Baker      
2470.66 Adrian Fahey   Indianapolis, IN 354608   Bicycle Outfitters Indy
3474.51 Jon Clodfelter   Fishers, IN 195393   
4478.36 Dean Leavens   Jasper, IN 412169   
5482.21 Joseph Hatley   Indianapolis, IN 88011   
6486.06 Darin Halbert   Martinsville, IN 397499   
7489.91 Shawn Cooper   Plainfield, IN 354678   Bicycle Outfitters Indy
8493.76 Pat Hirschfeld   Indianapolis, IN 373456   Team Indiebike
9497.61 Chad Murphy   Fort Wayne, IN 83066   Three Rivers Velo Sport Club, INC
10501.46 Blake Fahl   Indianapolis, IN 390393   Heroes Foundation Cycling Club
11505.31 Michael Scott   Indianapolis, IN 106444   
12509.16 John Matthews   Indianapolis, IN 163588   Bicycle Outfitters Indy
13 Matt Rapp      
14516.86 Russell Nichols   Westfield, IN 350970   Team World Bicycle Relief
15520.71 Jason Renschler   Indianapolis, IN 226357   Bicycle Outfitters Indy
16524.56 Shawn Thomas   Noblesville, IN 392153   
17528.41 Kevin Houk   Indianapolis, IN 417029   
18 Rick Tufts      
19536.11 Jimmy Phipps   Evansville, IN 323354   
20539.96 Glenn Tank   Yorktown, IN 371700   
21543.81 Chad Nay   Carmel, IN 282137   
22547.66 Jim Bartholomew   Mishawaka 404907   
23551.51 Eric Lewis   Indianapolis, IN 163589   
24555.36 David Primm   Avon, IN 310991   Bicycle Outfitters Indy
25559.21 Bryon Horn   New Castle, IN 242128   
26563.06 Eric Gadlage   Jasper, IN 95646   
27566.91 Bob Cochrane   Indianapolis, IN 356866   
28570.76 Sam Markley   New Paris, IN 22535   
29574.61 Mike McFall   Anderson, IN 91988   
30 Brian Segal      
31582.31 Barry Wilham   Greenwood Ind. 398958   
32586.16 Lars McCain   Columbus, IN 137864   
33 Jamey Brock      

Men - Cat 2 - Master - 50+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike Falk      
2514.03 Scott Wagner   Fort Wayne, IN 241678   Men Of Steel Racing LLC
3524.88 Jeff Smart   Indianapolis, IN 350026   
4535.73 Gary Dowell   Indianapolis, IN 172330   
5546.58 Tom Elliott   Carmel, IN 345524   
6 Greg Burnette      
7568.28 Charles McClary   Bloomington, IN 23262   Scholars Inn Bakehouse Team Tortuga
8 Ralph Lueken      
9589.98 Grandon Westlund   Noblesville, IN 152057   

Men - Cat 3 - Junior - 11-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1503.07 Luke Getts   Bloomington, IN 380353   
2515.49 Cameron Fisk   Louisville, KY 302078   Red Zone Cycling
3527.91 Jack Crump   Louisville, KY 410422   
4 Matthew Benson      
5552.75 Will Johnson   Pendleton, IN 341996   
6565.17 Jarrod Nichols   Westfield, IN 376903   Midwest Development Cycling Inc.
7 Finnly Oneil      
8 Seth Snyder      

Men - Cat 3 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Noah Hayden   Avon, IN 279476   
2 Matt Wildman      
3552.50 Owen Hayes   Indianapolis, IN 433828   
4558.75 Mark Getts   Ellettsville, IN 406073   
5565.00 Josh King   Plainfield, IN 396024   
6 Brandon Riffle      
7 Josh Wogoman      
8 Mason Metzinger      
9 Alec Brock      

Men - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Tim Lei   Ogden, UT 433508   
2543.85 Zach Nalley   Newburgh, IN 385473   
3 Jeff Burnett      
4551.55 Cory Hickson   Fort Wayne, IN 380071   
5555.40 Jonathan Edwards   Brownsburg, IN 391233   
6 Tim Devlin      
7563.10 Adam Lock   Phoenix, AZ 272235   
8 Jeffery Irwin      
9570.80 Brandon Garey   Etna Green, IN 382166   
10 Chad Sommerville      
11578.50 Nate Lake   New Carlisle 395247   
12582.35 Thomas Riley   North Kingstown, RI 83950   
13 Braian Tabor      
14 Tyler Brock      

Men - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1505.91 Tyler Conant   Indianapolis 389918   
2513.55 James Zachary   Winona Lake, IN 398572   KCV Cycling Club
3521.19 Mike Backer   Boonville 392500   
4528.83 Kevin Wentz   Dunkirk 405591   
5536.47 Jason Short   Lakewood, CO 168216   
6 Ben Bontrager      
7551.75 Cory Friend   Columbia City, IN 398435   
8559.39 Bryan Downs   Indianapolis In 403732   
9567.03 Davis Kuykendall   Lafayette 432484   
10574.67 Abe Hundt   Indianapolis, IN 395520   
11582.31 Dan Vialard   Canton, MI 405212   
12589.95 Ethan Leitch   Churubusco, IN 277998   

Men - Cat 3 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1504.62 Cary Schein   Zionsville, IN 106417   
2508.33 Drew Ott   Brookston, IN 369996   
3 David Tozer      
4 Robert Kramer      
5519.46 Chris Halioris   Crestwood, KY 211555   Rogue Racing Project
6523.17 Brian Dawson   Leo In  397597   
7526.88 Hugh Gossage   Shelbyville, IN 304191   Gray Goat Sports
8530.59 Paul Gilson   Fishers, IN 376717   
9534.30 Chad Shipley   Archboldr, OH 399188   
10 Jeff Whipple      
11 Mark Ewing      
12 Mike Fisher      
13 Ken Walter      
14552.85 Laron Beemer   Brownsburg, IN 371813   Bicycle Outfitters Indy
15 Shawn Phillips      
16 Christopher Ballge      
17 Rob Rennewanz      
18 Benjamin Carnahan      
19 Mark Miller      
20575.11 Les Yocum   West Lafayette, IN 150888   
21578.82 Brad Fox   Avonindiana 401333   
22582.53 Jody King   Plainfield, IN 433296   
23586.24 Brian Krull   Carmel, IN 362350   
24 Chris Gray      

Men - Cat 3 - Master - 50+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Donald Rush      
2547.14 Brian Bowerman   Crawfordsvlle, IN 59754   
3 Dean Schmidlapp      
4561.42 Llyn Harrington   Greenwood, IN 391862   
5 Thomas Franz      
6 Kevin Griffin      
7 Alan Hoover      
8 Keith Losey      

Men - Junior - 0-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Ayrton Houk   Indianapolis, IN 417068   
2548.33 Hans Holzhausen   Mc Cordsville, IN 424236   
3 Blake Dawson      
4 Zach Vores      
5 Eli Demopoulos      
6581.65 Brooks Burnette   Lafayette 433391   
7589.98 Hudson Burnette   Lafayette 433392   

Women - Intro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mary Beth Lambert      
2 Tina Bobilya      
3 Leila Van Gemery      

Women - Junior - 0-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Erja Roesner   Winona Lake, IN 365980   KCV Cycling Club
2 Kamden Krull   Carmel 422343   

Women - Junior - 11-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Cora Minkis   Brownsburg, IN 380184   
2548.33 Lily Peck   Shelbyville, IN 413104   
3556.66 Cassidy Deyoung   Demotte, IN 398978   
4 Amber Payne      
5 Carmella Whipple      
6581.65 Diane Houk   Indianapolis, IN 417069   
7 Rylie Kelly      

Women - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Fiona Hessert   Evanston, IL 400083   xXx Racing

Women - Cat 1

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Katherine Santos   Louisville, KY 302383   
2556.67 Janelle Renschler   Indianapolis, IN 261856   Bicycle Outfitters Indy
3573.34 Rhonda Pearce   Pinckney, MI 401489   
4590.01 Debbie Baker   Louisville, KY 180437   Clarksville Schwinn/Rapid Transit

Women - Cat 2 - Junior - 15-19

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Emily Falk   Louisville, KY 296089   Red Zone Cycling

Women - Cat 2 - Senior - 20 -39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nikki Wood      
2549.03 Beth King   Louisville, KY 414110   
3562.69 Tiffany Hutchens   Evansville, IN 393090   
4576.35 Emily Andrews   Bristol, IN 374283   
5 Brandy Backer      

Women - Cat 2 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Christina Halioris   Crestwood, KY 275569   Rogue Racing Project
2565.00 Carla Harris   Evansville, IN 385673   
3590.00 Jennifer Hester   Louisville, KY 288418   Team Fleur de Lis

Women - Cat 3 - Senior - 19-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Agueda Formoso Mayan      
2 Betsy Kieffer      
3565.00 Corri Lewis   Indianapolis, IN 417025   
4 Tina Conley      
5 Misty O'Neil      

Women - Cat 3 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nikki Whipple      
2 Teresa Ledbetter      
3 Anna Lynn Houk      
4 Patty Russell      

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFBonk BreakerOSMOShimanoSierra NevadaCUORESpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee