Race Results for
Salida Classic Time Trial
Salida, CO
(Event Information)
View By:
Time Trial on 07/27/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 5 - 10-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Vallier   21:32.5   
2 Darrell VanWagner   23:10.1   
3 frank scavuzzo   Parker24:48.8 369528   ColoBikeLaw.com
4 Joseph Turek   Arvada27:02.9 370591   TheCyclist-Lawyer.com

Men - Cat 4 - 10-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeff Krause   Littleton18:00.9 362868   Primal - 1st Bank
2 John Guala   Westminster, CO18:28.0 366459   PSIMET/Zilla Racing
3 Beau Savage   Durango18:35.7 273754   Durango Wheel Club
4 Jan Pieter Koorn   Carbondale, CO18:46.0 243321   AJAX Tavern Cycling Team
5 Lucas Jaramillo   Black Forest, CO18:55.6 360671   
6 Dan Maduff   Lakewood, CO19:10.6 364052   Primal - 1st Bank
7 Adam Jensen   Denver, CO19:15.9 347774   Rocky Mountain Road Club
8 Michael Welker   Denver, CO19:36.3 227319   Primal - 1st Bank
9 Dustin Gillingham   Lakewood, CO19:45.2 262242   Primal - 1st Bank
10 Brandon Babiracki   Colorado Springs, CO19:57.2 341982   
11 Ian London   Denver Co20:03.1 376368   Primal - 1st Bank
12 Max Sommers   Silt, CO20:42.0 363976   Two Rivers Cycling
13 Eric Brunner   Boulder, CO20:47.5 298963   Boulder Junior Cycling
14 Jacques de Curnou   Boulder, CO20:52.7 293997   Boulder Junior Cycling
15 Galen Blair   Durango, CO21:06.8 349432   Durango Wheel Club
16 Evan Lake   New Castle21:41.4 364139   Two Rivers Cycling
17 David Remington   Salida, CO22:12.0 362453   South Central Racing
18 Troy Corrigan   Bellvue, CO22:46.8 362514   

Men - Cat 4 - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jonah Adley   Boulder, CO17:09.2 232868   GS Boulder/Trek Store
2 David Chart   Highlands Ranch, CO17:26.4 362770   International Christian Cycling Club
3 Unknown Rider   17:42.5   
4 Stephen Perkins   Denver, CO18:22.6 366272   Cycleton
5 Justin Hoese   Boulder 18:34. 380261   
6 Steven Caughlin   Castle Rock, CO18:38.2 363997   Giant Cycling World p/b RMSS
7 James Bryant   Littleton18:42.5 363890   ColoBikeLaw.com
8 John DeRose   Boulder, CO19:02.0 295557   Real D-Amgen Masters Cycling
9 Mark Walker   19:15.6   
10 Matthew Couzens   Denver, CO19:49.0 363516   TLR Cycling
11 Michael Elder   Denver, CO20:04.3 283984   TLR Cycling
12 Nard Moseley   Dallas, TX20:19.7 351130   KingRacingGroup
13 Eric Brandt   Littleton, CO20:23.8 239991   Giant Cycling World p/b RMSS
14 Darryl Sigman   Highlands Ranch, CO20:30.5 310945   Giant Cycling World p/b RMSS
15 Kurt Blair   Durango, CO22:20.4 50133   Durango Wheel Club

Men - Cat 4 - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew Medina   Littleton, CO18:10.8 363072   Team Evergreen Racing
2 Mark Riem   Canon City, CO18:37.7 363908   
3 Scott Konnagan   Austin, TX18:52.4 304881   Real D-Amgen Masters Cycling
4 Bryce Wemple   Fort Collins19:00.7 364413   Team Rio Grande
5 Bennett Hug   Highlands Ranch, CO19:21.8 260446   ColoBikeLaw.com
6 Murray S. Willis   Lakewood, CO19:28.4 363315   ColoBikeLaw.com
7 Eric Scroger   Broomfield, CO19:30.5 364185   Blue Sky Velo
8 Ray Berry   Littleton, CO20:28.0 363426   ColoBikeLaw.com
9 Philippe Capraro   Denver, CO20:29.3 362836   ColoBikeLaw.com
10 Brian Heber   Shawnee, CO21:21.3 363941   COBRAS
11 Unknown Rider   22:51.3   

Men - Cat 3 - 10-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nathan Brown   Boulder, CO17:10.0 207512   
2 Lucas Clarke   Denver, CO17:12.9 343000   Primal - 1st Bank
3 Wade Newsom   Carbondale, CO17:14.1 171286   
4 Brandon Mitchell   Erie, CO17:25.9 78715   Sonic Boom Racing
5 Dan Carragher   Colorado Springs, CO17:36.8 227683   Ronin Racing
6 David Leonard   Arvada, CO17:44.3 252449   Natural Grocers Cycling Team
7 Michael Burleigh   Denver, CO17:45.6 345802   Primal - 1st Bank
8 Matthew Jaeger   Lakewood, CO18:09.8 206890   Ronin Racing
9 Eric Steele   Broomfield, CO18:26.5 334230   Sonic Boom Racing
10 Ciro Zarate   Avon, CO18:34.7 365432   Foxtrot Racing
11 Jared Dean   Longmont, CO18:37.5 363518   
12 Juan Gutierrez   Denver, CO19:14.3 148746   Local Velo
13 Jerry Natale   Littleton, CO19:17.4 360127   Team Adrenalin p/b Endurance Performance Coaching
14 Luke McConnell   Boulder, CO19:31.3 362765   GS Boulder/Trek Store
15 Steve Hageman   Denver19:33.3 222713   Ronin Racing
16 Chris Lozyniak   Denver, CO19:38.8 112786   Primal - 1st Bank
17 Ian McPherson   Boulder, CO19:39.6 282067   BJC/PANACHE
18 Danial Ebner   Castle Rock, CO19:49.4 345196   PSIMET/Zilla Racing
19 Luke Ogden   Seattle, WA20:00.0 333612   
20 Zach Guy   Crested Butte, CO20:00.2 207708   
21 Justin Barber   Colorado Springs, CO20:46.4 304198   Ronin Racing

Men - Cat 3 - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Walter Durrer   Loveland, CO17:07.1 352686   Peloton-Specialized Cycling Team
2 Aaron Bachik   Denver, CO17:24.1 296366   Primal - 1st Bank
3 Randy Ellis   Arvada, CO18:02.5 272326   Primal - 1st Bank
4 Scott Meadows   Erie, CO18:34.5 364256   Louisville Velo Club/ Team Louisville Cyclery
5 Troy Reynolds   Golden, CO19:32.4 58463   PSIMET/Zilla Racing
6 Douglas Robison   Lakewood, CO20:38.2 183223   Amicas Pizz/Absolute Bikes

Men - Pro/Cat 1/2 - 10-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robin Eckmann   Boulder, CO15:33.5 254025   California Giant Berry Farms/Specialized
2 Rory Kelly (1 - Cat1)   Boulder, CO15:45.9 257655   GS Boulder/Trek Store
3 Zack Allison (2 - Cat1)   Arlington Va16:14.1 211435   Mercy Cycling Team
4 Charles (Mac) Cassin (3 - Cat1)   Denver, CO16:17.8 287030   Juwi Solar Cycling
5 Unknown Rider   16:34.0   
6 William Tripp Wall III (1 - Cat2)   Denver, CO17:00.2 291326   Natural Grocers Cycling Team
7 Phillip Gronniger (4 - Cat1)   Castle Rock, CO17:05.0 14262   Groove Subaru-Alpha Bicycle Co
8 Taylor C Shelden   Louisville, CO17:10.7 211114   
9 Mike Pimm (2 - Cat2)   Littleton, CO17:13.3 281426   
10 Andrew Hemesath (3 - Cat2)   Colorado Springs , CO17:31.5 254826   Primal - 1st Bank
11 Ty Tuttle (4 - Cat2)   Fort Collins, CO17:39.0 348228   BOO Bicycles
12 Joseph Taddeucci (5 - Cat2)   Boulder, CO17:54.5 112914   Natural Grocers Cycling Team
13 Daniel Gerow (6 - Cat2)   Grosse Pointe Farms, MI18:06.4 285633   Absolute Bikes Team
14 Jake Keyser (7 - Cat2)   Fort Collins, CO18:16.2 360017   
15 William Ciacci (8 - Cat2)   Pottstown18:38.4 222001   Ronin Racing

Men - Pro/Cat 1/2 - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Marc DeAntoni (1 - Cat2)   Lafayette, CO16:32.8 109368   Stages Cycling
2 John Barclay (2 - Cat2)   Boulder, CO16:40.2 2553   Rally Sport Cycling Team
3 Matthew Segur (3 - Cat2)   Golden, CO16:46.1 224161   Mix1
4 Matthew Gates (1 - Cat1)   Lyons, CO16:50.1 109998   Mix1
5 Peter Dunlap (4 - Cat2)   Boulder, CO17:00.6 310012   Sonic Boom Racing
6 Matt Charity (5 - Cat2)   England17:09.6 376794   Steamboat Velo
7 Michael Burton (6 - Cat2)   Denver, CO17:09.8 236652   Mix1
8 Thomas Fiorillo (7 - Cat2)   Denver, CO17:24.7 321592   Team Evergreen Racing
9 Eric Jones (8 - Cat2)   Boulder, CO17:32.2 154867   

Men - Pro/Cat 1/2/3/4/5 - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ethan Wright (1 - Cat4)   Boulder, CO24:13.5 362707   Boulder Junior Cycling
2 Ryan Stowers (1 - Cat5)   Denver24:45.6 381826   Black Sheep Junior Cycling
3 William Scavuzzo (2 - Cat5)   Parker Colorado25:44.9 375436   
4 Unknown Rider   25:49.2   
5 Davis Livingston (2 - Cat4)   Centennial26:20.1 363312   ColoBikeLaw.com
6 Nathan Pawlak (3 - Cat5)   Boulder, CO27:51.8 379737   
7 Charleton Sagrillo (3 - Cat4)   Lafayette28:49.0 363247   
8 Gregory Townsend (4 - Cat4)   Bennett, CO29:14.4 363910   

Men - Pro/Cat 1/2/3/4/5 - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Maxl Freeman (1 - Cat4)   Lakewood, CO19:08.5 283751   Black Sheep Junior Cycling
2 Joshua Schroeder (2 - Cat4)   Lakewood, CO19:49.1 351364   International Christian Cycling Club
3 Trevor Christofferson (3 - Cat4)   Aurora, CO20:31.2 377539   IC3Colorado
4 Simon Castagneri (4 - Cat4)   Littleton, CO20:56.0 362582   Black Sheep Junior Cycling
5 Robert Wright (5 - Cat4)   Denver, CO21:41.4 303535   Boulder Junior Cycling
6 Joseph Sagrillo (6 - Cat4)   Lafayette, CO22:28.0 363261   
7 Nolan Herzog (1 - Cat5)   Vail Co22:35.9 378906   
8 Trevor Way (7 - Cat4)   Lakewood, CO25:07.2 364571   
9 Christopher scavuzzo (2 - Cat5)   Parker Colorado25:12.3 375315   
10 Liam OBrien (3 - Cat5)   Highlands Ranch, CO26:08.7 369463   IC3Colorado

Men - Pro/Cat 1/2/3/4/5 - 10-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Hunter Callahan (1 - Cat3)   Aspen, CO18:40.4 363008   
2 Matthew Scavuzzo (1 - Cat4)   Parkerco19:25.7 367468   ColoBikeLaw.com
3 Aaron Sigman (2 - Cat4)   Highlands Ranch, CO19:52.7 278243   Black Sheep Junior Cycling
4 Andrew Castagneri (3 - Cat4)   Littleton, CO19:58.7 364346   Black Sheep Junior Cycling
5 Nial Irwin (4 - Cat4)   Evergreen, CO20:12.5 298003   Team Evergreen Racing
6 Wyatt Gaulke (1 - Cat5)   Cheyenne20:48.5 377064   
7 Kevin Callahan (5 - Cat4)   Aspen, CO21:01.8 363561   

Men - Pro/Cat 1/2/3/4/5 - 10-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James Danahey   Denver, CO18:12.5 363420   
2 Jake Barker (1 - Cat4)   Steamboat Spring18:41.1 363257   Steamboat Velo
3 Marco Capraro (2 - Cat4)   Denver, CO19:15.7 362837   ColoBikeLaw.com
4 Evan Weinman (3 - Cat4)   Steamboat Springs, CO19:22.2 294829   
5 Andrew Fleming (4 - Cat4)   Boulder, CO19:35.5 361148   BJC/PANACHE
6 Andrew Wise (5 - Cat4)   Denver Co20:03.0 363639   
7 Connor Livingston (6 - Cat4)   Centennial20:13.2 362695   ColoBikeLaw.com
8 Jaeger Gerald (1 - Cat5)   Watkins, CO22:01.6 382253   
9 Zack Morgan (7 - Cat4)   Mead, CO22:03.1 378202   
10 Alexis Granillo (2 - Cat5)   Watkins, CO22:31.2 382235   
11 Colton Zubrod (3 - Cat5)   Watkins, CO22:44.1 382248   
12 Andrew Scavuzzo (4 - Cat5)   Highlands Ranch, CO22:57.6 369535   ColoBikeLaw.com
13 Duncan Williams (5 - Cat5)   Watkins, CO23:46.5 382243   
14 Austin Rice (6 - Cat5)   Watkins, CO24:08.0 382238   

Men - Pro/Cat 1/2/3/4/5 - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Wayne Watson (1 - Cat3)   Denver, CO18:10.8 50623   Natural Grocers Cycling Team
2 Randy Gaffney (1 - Cat2)   Boulder, CO18:19.1 45360   Boulder Orthopedics
3 Chris Beaudin (2 - Cat3)   Manitou Springs, CO18:29.5 3045   CP Racing
4 Kim Workman (2 - Cat2)   Fort Collins18:31.4 364420   Real D-Amgen Masters Cycling
5 Daniel Grygier (3 - Cat3)   Highlands Ranch, CO18:34.9 255333   ColoBikeLaw.com
6 Dean Sandoval (3 - Cat2)   Canon City, CO18:39.8 31245   Boulder Orthopedics
7 Steve Birnbaum (4 - Cat3)   Greenwood Village, CO19:07.2 52213   Mix1
8 Michael Meyer (4 - Cat2)   Denver, CO19:08.7 24206   Local Velo
9 Ket McSparin (5 - Cat3)   Breckenridge, CO19:57.2 23839   
10 Scott Glasscock (5 - Cat2)   Fort Collins, CO20:01.0 13417   Team Rio Grande
11 Scott Christopher (1 - Cat4)   Wheat Ridge, CO20:11.4 178865   Primal - 1st Bank
12 Timothy Crossen (2 - Cat4)   Golden, CO20:29.2 146144   Front Rangers Cycling Club
13 David Anderson (6 - Cat3)   Monument, CO20:29.3 101497   Team Body Sync
14 Tony Riccio (3 - Cat4)   Fort Collins, CO20:29.7 364530   Team Rio Grande
15 Jim Kraychy (7 - Cat3)   Golden, CO20:38.7 364022   Natural Grocers Cycling Team
16 Vince Hooper (4 - Cat4)   Steamboat Springs, CO20:58.6 364355   Real D-Amgen Masters Cycling
17 Gary Harty (5 - Cat4)   Lakewood, CO22:39.9 375068   TheCyclist-Lawyer.com
18 Scott Smith (6 - Cat4)   Castle Rock, CO26:47.3 365716   Team Evergreen Racing

Men - Pro/Cat 1/2/3/4/5 - 65-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Danny Pierce (1 - Cat4)   Aspen, CO19:49.9 357836   
2 Philip Coons (1 - Cat3)   Highlands Ranch, CO19:59.8 364522   Schwab Cycles Racing Team
3 Stephen Bennett (2 - Cat3)   Littleton, CO21:10.0 68855   ColoBikeLaw.com
4 Steve Seccombe   22:07.3   
5 Michael Shonstrom (2 - Cat4)   Denver, CO23:40.5 286817   Schwab Cycles Racing Team
6 Robert Elliott (3 - Cat3)   Fairplay, CO23:49.6 56554   
7 David Mitchell (3 - Cat4)   Littleton, CO24:26.0 364117   COBRAS
8 Tom Clark   24:46.6   
9 graham bennett (4 - Cat4)   Lakewood, CO27:45.7 366417   COBRAS

Men - Cat 1/2/3 - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Sonora   Durango, CO18:34.3 59786   Colavita Racing, Inc.
2 Danny Suter (1 - Cat2)   Boulder, CO18:44.6 167158   Rally Sport Cycling Team
3 Martin Albe (1 - Cat3)   Evergreen, CO18:58.4 111272   Altitude Cycling
4 Jay Engel (2 - Cat3)   Centennial, CO19:12.1 286561   ColoBikeLaw.com
5 Jim Castagneri (3 - Cat3)   Littleton, CO20:31.8 46642   Black Sheep Junior Cycling

Women - Cat 4 - 10-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Janie Hayes   Austin, TX20:06.1 224348   
2 Sharon Madison   Denver, CO20:42.5 364113   Naked Women's Racing p/b Tribella
3 Nancy Parker   Morrison, CO20:54.4 363983   ColoBikeLaw.com
4 Michelle Maxwell   Lafayette, CO21:23.1 305270   Primal/McDonald Audi Women's racing
5 Unknown Rider   21:25.2   
6 Nicole Fortin   Denver, CO21:53.3 356374   
7 Emily Zinn   Boulder, CO22:00.1 363771   TheCyclist-Lawyer.com
8 Cindy Hintgen   Frisco, CO22:10.2 362690   
9 Susie Jones   Steamboat Springs, CO22:10.6 384870   Steamboat Velo
10 Tami Burke   Littleton, CO22:34.9 351718   TheCyclist-Lawyer.com
11 Stephanie Scavuzzo   Littleton22:35.7 366753   ColoBikeLaw.com
12 Amanda Cyr   Boulder, CO22:39.8 369712   Naked Women's Racing p/b Tribella
13 Shelley Hartman   Boulder, CO22:46.7 368828   TheCyclist-Lawyer.com
14 Peg Hallberg   Golden, CO22:55.9 363068   PSIMET/Zilla Racing
15 Michelle Mjoen   Berthoud, CO23:11.9 292641   Primal/McDonald Audi Women's racing
16 Jesse Hawkins   Albuquerque, NM23:23.9 129823   New Mexico Bicycle Racing Association
17 Amanda Bye   Denver, CO23:30.3 364245   Naked Women's Racing p/b Tribella
18 Wendy De Rosa   41-269-802423:40.6 363615   Primal/McDonald Audi Women's racing
19 Jennifer Muto   Silverthorne, CO24:08.2 235162   Team Evergreen Racing
20 Gabriella Crossen   Golden, CO24:42.7 376272   Front Rangers Cycling Club
21 Tracy Elroy   Aurora, CO26:09.9 376709   ZUMXR/Creekside Racing
22 Kim van Wagner   28:10.2   

Women - Cat 3 - 10-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Emily Carroll   Littleton, CO19:21.3 364268   ProDesign Cycling
2 Rebecca Balboni   Durango, CO19:24.0 345588   Durango Wheel Club
3 Laurel Rathbun   Monument, CO19:59.1 201838   Front Rangers Junior Cycling
4 Rachel Mahoney   Denver, CO20:04.0 348662   ProDesign Cycling
5 Marta Morris   Grand Junction, CO21:25.5 315188   JETCycling
6 Molly VanRheen   Denver, CO21:26.1 367572   Primal/McDonald Audi Women's racing
7 Heather Enos   Colorado Springs, CO21:35.9 291366   ProDesign Cycling

Women - Pro/Cat 1/2 - 10-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Amy Charity (1 - Cat1)   Steamboat Springs17:33.7 363583   Steamboat Velo
2 Julie Emmerman (2 - Cat1)   Boulder, CO18:12.1 121552   Primal/McDonald Audi Women's racing
3 Angela des Cognets (1 - Cat2)   Golden, CO18:20.3 182154   Primal/McDonald Audi Women's racing
4 Kasey Clark   Lafayette, CO18:59.6 219698   Primal/MapMyRide Womens Racing
5 Megan Hottman (3 - Cat1)   Golden, CO19:01.4 194394   TheCyclist-Lawyer.com
6 Rachel Scott (2 - Cat2)   Boulder, CO19:23.6 305931   Naked Women's Racing p/b TriBella
7 Andrea Koenig (3 - Cat2)   Denver, CO19:29.9 348758   PSIMET/Zilla Racing
8 Sue Stokes (4 - Cat2)   Breckenridge, CO19:38.8 251217   Primal/McDonald Audi Women's racing
9 Abigail Mickey (5 - Cat2)   Aspen, CO19:41.7 326204   Panache Cyclewear
10 Rebecca Blatt   Lakewood, CO19:58.2 241201   Team Kenda presented by Geargrinder
11 Kyleanne Hunter (6 - Cat2)   Lakewood, CO20:16.4 328284   Naked Women's Racing p/b Tribella
12 Cheryl Moffett (7 - Cat2)   Dallas21:19.6 221146   FASTER Performance Center

Women - Pro/Cat 1/2/3/4 - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sophie Berry (1 - Cat4)   Littleton, CO27:17.6 363142   ColoBikeLaw.com
2 Tea Wright (2 - Cat4)   Boulder, CO27:37.9 363170   Boulder Junior Cycling
3 Petra Schmidtmann (3 - Cat4)   Nederland, CO27:54.2 363223   Black Sheep Cycles
4 Taylor Johnson (4 - Cat4)   Broomfield, CO27:58.5 381763   Black Sheep Junior Cycling
5 Lily Howe (5 - Cat4)   Austin, TX30:21.3 346306   T3Multisports
6 Stephanie Lawrence (6 - Cat4)   Colorado Springs, CO30:33.2 357542   Front Rangers Junior Cycling

Women - Pro/Cat 1/2/3/4 - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Birgit Morris (1 - Cat4)   Grand Junction, CO21:56.9 357254   Two Rivers Cycling
2 Katherine Lawrence (2 - Cat4)   Colorado Springs, CO22:28.8 294821   Front Rangers Junior Cycling
3 Jessica Way (3 - Cat4)   Lakewood, CO24:21.1 364411   
4 Lily Demuth (4 - Cat4)   Avon, CO27:27.7 384990   
5 Hailey Howe (5 - Cat4)   Austin, TX30:20.0 346304   T3Multisports

Women - Pro/Cat 1/2/3/4 - 10-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jenny Lucke (1 - Cat4)   Louisville, CO21:41.7 364444   Boulder Junior Cycling
2 Ayla Lieberman (2 - Cat4)   Boulder22:17.0 375257   Boulder Junior Cycling
3 Kaitlyn Clark (3 - Cat4)   Lafayette, CO23:51.0 364523   Boulder Junior Cycling
4 Victoria Lawrence (4 - Cat4)   Colorado Springs, CO24:20.7 294698   Front Rangers Junior Cycling

Women - Pro/Cat 1/2/3/4 - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dana Shinn (1 - Cat2)   Durango, CO18:51.5 333302   NoTubes Endurance Racing
2 Lesley Butler (2 - Cat2)   Pittsburgh, PA19:21.6 206353   Team Rio Grande

Women - Pro/Cat 1/2/3/4 - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cynthia Brown (1 - Cat2)   Loveland, CO19:49.2 171409   Team Rio Grande
2 Kathryn Judson (2 - Cat2)   Arvada, CO21:13.3 47161   P2P/F.A.S.T. Labs presented by Reglera
3 Mary Riem (1 - Cat4)   Canon City, CO21:40.2 364260   
4 Darcy Tiglas (2 - Cat4)   Loveland, CO21:42.4 255031   Fort Collins Cycling Team
5 Unknown Rider   23:08.9   
6 D Yvette Gauthier (1 - Cat3)   Superior, CO23:28.9 174330   RockyMounts~Izze Racing

Women - Pro/Cat 1/2/3/4 - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sue Lloyd (1 - Cat3)   Wheatridge, CO19:55.8 321432   RockyMounts~Izze Racing
2 Pam Alexander (1 - Cat4)   Aspen, CO20:53.0 384781   C4 Cycling
3 Maurine Sweeney (2 - Cat4)   Highlands Ranch, CO21:21.1 362731   IC3Colorado
4 Ruth Alexander (3 - Cat4)   Fort Collins, CO22:45.3 364531   
5 Susan Griffin (4 - Cat4)   Castle Rock, CO23:11.8 14178   COBRAS
6 Jan Leatherman (5 - Cat4)   Littleton, CO24:03.7 363237   Team Adrenalin p/b Endurance Performance Coaching
7 amy shonstrom (6 - Cat4)   Denver, CO25:07.7 286818   Rocky Mountain Road Club

Women - Pro/Cat 1/2/3/4 - 65-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ruthanne Polidori (1 - Cat4)   Morrison, CO24:37.1 257219   Team Evergreen Racing
2 Gwen Seccombe   32:01.2   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyOSMOShimanoUSACDFCUORESierra NevadaBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee