Race Results for
Wilmington-Whiteface Road Race
Wilmington, NY
(Event Information)
View By:
Road Race on 06/09/2012

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew McCullough   Montpelier, VT3:41:53 293408  28 Mt Borah / Minerva Design p/b Basso
2 Bobby Bailey   Essex, VT3:42:29 142091  1K2GO-Onion River Sports
3 Brendan Rhim   Norwich, VT3:44:08 282640  36 KMS/Start House Cycling Team
4 Brendan Housler (1 - Cat1)   Rochester, NY3:44:18 278407  20 Mt. Borah / Minerva Design p/b Basso
5 Mathieu Fradet   3:44:51  13 Suarez-ACQ
6 Ansel Dickey   Truro, MA3:44:57 311588  12 KMS/Start House Cycling Team
7 Curtis White   Delanson, NY3:45:05 234696  45 Hot Tubes Development Cycling Team
8 Jake Hollenbach   Shelburne, VT3:45:13 189818  19 Boston Bicycle School
9 Jean-Francois Blais   3:46:04  Trek-Bontrager
10 Waclaw Godycki (2 - Cat1)   Ithaca, NY3:46:19 177947  14 Mt Borah / Minerva Design p/b Basso
11 Matteo Dal-Cin   3:46:32  Ride with Rendall
12 Daniel Barney (1 - Cat2)   Fairport, NY3:46:33 230661  Mt Borah / Minerva Design p/b Basso
13 Bruno Lafontaine   3:46:37  22 Trek-Bontrager
14 Nathan Underwood   3:46:57  48 Ride with Rendall
15 Adam Carr   Colchester, VT3:47:02 208854  EKO.com - Gaspesien
16 Yves Lefebvre   3:47:04  25 Trek-Bontrager
17 Kevin Walker (2 - Cat2)   Rochester, NY3:47:08 323056  43 Minerva Design
18 Alberto Citarella (3 - Cat2)   Charlotte, VT3:47:10 315986  1K2GO-Onion River Sports
19 Steve Proulx   3:47:13  33 The Cyclery
20 Greg Boileau   3:47:13  nine2fivepro.com cycling team
21 Donny Green (4 - Cat2)   Providence, RI3:47:16 301880  16 J.A.M Fund / NCC
22 Francois-Michel Deschamps   rel 3B1  10 Trek Bontrager
23 Mathieu Charruau   3:48:26  Trek-Bontrager
24 Yann Deville   3:48:26  11 Suarez - ACQ
25 Dylan Pudiak (3 - Cat1)   Fairport, NY3:49:14 317924  34 Mt Borah / Minerva Design p/b Basso
26 Andrew Lees   3:51:04  24 Nine2FivePro.com Cycling Team
27 Alexi Richer   3:51:04  37 Suarez-ACQ
28 John Hunter (4 - Cat1)   Endicott, NY3:51:40 224432  21 Mt Borah / Minerva Design p/b Basso
29 Benjamin Coleman (5 - Cat2)   Blacksburg, VA3:52:32 159690  47 1K2GO-Onion River Sports
30 Eric Tremble   Jericho, VT3:52:42 212585  41 Boston Bicycle School
31 Charlie Gorman   3:53:14  15 Nine2FivePro.com Cycling Team
32 David Onsow   3:58:00  30 Quilicot lite
33 Olivier Lavigueur   3:59:09  23 SUAREZ-ACQ
34 Charles Matte   3:59:11  26 Eko.com/Gaspsien

Men - Cat 1/2/3/4 - Masters - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Roger Aspholm   Haworth, NJ2:31:38 136195  302 Finkraft Cycling Team
2 Yanick Gaudet   2:32:37  308 Construction Paquette Villenure
3 Monte Frank (1 - Cat2)   Sandy Hook, CT2:32:47 82034  306 Verge Sport / Test Pilot
4 Damian Bolduc   South Burlington, VT2:32:47 201223  304 ONION RIVER RACING
5 Yann Lavallee   2:33:45  311 Paquette Villemure
6 Andreas Runggatscher (2 - Cat2)   Monroe, NY2:33:49 189842  315 CRCA/FinKraft Cycling Team
7 Lorne Bienstock   2:33:54  303 Medique p/b Silber Investments
8 Christian Marcoux   2:34:08  314 Paquette Villemure
9 Andrew Williams (1 - Cat3)   Binghamton, NY2:34:34 286915  318 RUUD Racing / TVC
10 Martin Vinet   2:40:13  317 Trek-Bontrager
11 Patrick Bouchard   2:49:27  305 Espoirs de Laval Primeau Velo
12 Sebastien Frappier   2:55:38  307 Espoirs Laval

Men - Cat 1/2/3/4 - Masters - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Carl Reglar (1 - Cat2)   Mount Vernon, NY2:31:37 281196  423 Verge Sport / Test Pilot
2 Todd Craig (2 - Cat2)   Pittsford, NY2:32:02 43991  430 Nalgene
3 Jon Gee   2:32:17  409 Ride with Rendall
4 Ron Amos   2:32:54 377473  400 Ride with Rendall
5 Andrew Melnychenko (3 - Cat2)   Alpine, NY2:32:58 52777  419 Corning/NoTubes Race Team
6 John Funk (4 - Cat2)   South Kent, CT2:33:03 12562  407 Verge Sport / Test Pilot
7 Michael Drexel (1 - Cat3)   Delanson, NY2:33:05 269985  404 
8 David Faso (2 - Cat3)   Cazenovia, NY2:33:11 11315  405 Bike Loft-MaxPowerCycling.com
9 kevin mosher (5 - Cat2)   Voorheesville, NY2:33:17 276954  420 CCC/Keltic Construction/Zane's Cycles
10 Paul McDonnell (3 - Cat3)   Selkirk, NY2:33:31 160291  417 CBRC
11 John McGill   Montpelier, VT2:33:41 101738  418 Onion River Racing
12 Dan Fitch (1 - Cat4)   Cazenovia, NY2:34:04 246274  406 Team Ommegang - Syracuse Bicycle
13 James Willsey (2 - Cat4)   Hinesburg, VT2:34:07 116020  427 GMBC/Synergy Fitness
14 Douglas Campbell (6 - Cat2)   Salem, NY2:42:12 233834  402 CCC /Clinton Cycling/ Keltic Construction
15 Daniel Grenier   Nashua, NH2:42:54 211849  410 Suarez - ACQ
16 Alan Cote (7 - Cat2)   Williston, VT2:43:18 45207  403 Bikereg.com
17 Christopher Wilkes   Averill Park, NY2:44:37 56101  426 CRCA/Eumaeus Asset Mgmt - Fuoriclasse
18 Michel Gauvin   2:45:04  408 SUAREZ-ACQ
19 Robert Orange   2:45:07  421 Ride with Rendall
20 Charles Rhoades (4 - Cat3)   Binghamton, NY2:45:13 287710  424 RUUD Racing/Tioga Velo Club
21 Volodymyr Spantchak (5 - Cat3)   Fairport, NY2:47:25 224464  425 Pittsford Painting / NY Printing Systems
22 Peter Kalichman   2:48:49  414 Toguri Training Medique
23 Adrian Leggett   2:54:03  415 Synergy
24 Paul Heffler   2:54:40  413 Ottawa bicycle club
25 Marc Hammond (3 - Cat4)   Waitsfield, VT3:01:02 181581  412 Green Mountain Bicycle Club
26 Michael Zak (4 - Cat4)   Canandaigua, NY3:04:17 261418  428 
27 Craig Blake (5 - Cat4)   Sparta, NJ3:23:37 253680  401 Skylands Cycling

Men - Cat 3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James Jung   New York , NY2:39:36 18362  122 CRCA / FGX Racing
2 Andrew McWhirter   2:39:47  130 Monster.ca
3 Randall Martin (1 - Cat3)   Laurens, NY2:39:53 321782  128 Paceline Sports
4 Theodor Schnaufer (1 - Cat4)   Rochester, NY2:39:54 262154  134 Once Again Nut Butter/LCC
5 Brian Devaney (2 - Cat3)   Burlington, VT2:39:57 290753  108 UVM Cycling
6 jd gauthier (3 - Cat3)   Jamaica, NY2:39:58 365321  114 CRCA/Bicycle Planet Racing
7 Kevin Emr (4 - Cat3)   Syracuse, NY2:40:08 291204  110 Corning/NoTubes Race Team
8 Kyle Gagnier (5 - Cat3)   Peru, NY2:40:11 345350  113 Team Wear On Earth
9 Whitney Hanson (2 - Cat4)   Swanton, VT2:40:15 188168  116 GMBC/Synergy Fitness
10 Mark Sexsmith   2:40:16  136 Monster.ca
11 Christian Verry (6 - Cat3)   Saint Louis, MO2:40:20 276629  146 Buris Logistics/Fit Werx
12 Caleb Batchelder (3 - Cat4)   Argyle, NY2:40:23 315346  103 Ascension Cycling
13 Jeffrey Krywanczyk (4 - Cat4)   Chazy, NY2:40:35 300882  124 Team Wear on Earth
14 Matt Mallet (5 - Cat4)   Corvallis, OR2:40:37 227664  126 Catskill Mountain Multisport
15 virendra Gauthier (6 - Cat4)   Jamaica, NY2:40:47 347854  115 CRCA/Bicycle Planet Racing
16 Lyle Schultz (7 - Cat4)   Westerlo, NY2:41:07 332656  135 Capital Bicycle Racing Club
17 Matt Brophy (7 - Cat3)   St Charles, MO2:41:23 319542  107 G2/GVCC Development Team
18 Erik Markewich (8 - Cat3)   Beacon, NY2:41:51 230301  127 Farm Team Elite
19 Cooper Willsey (9 - Cat3)   Hinesburg, VTrel 3B1 283705  142 1K2GO-Onion River Sports
20 Jacob Warshaw (10 - Cat3)   Burlington, VT2:43:12 329838  141 1K2GO
21 Alexandre Dion   2:44:05  148 SUAREZ-ACQ
22 Ian Forsyth   Lewiston, NY2:44:12 334138  111 Queen City Cyclists / Handlebars Cycle Company
23 DAVID FROSTCLAPP (8 - Cat4)   Ithaca, NY2:44:15 292596  112 FLCC
24 Jean-Francois Houpert   2:44:21  120 Monster.ca
25 Rod Matheson   2:44:21  129 Monster.ca
26 Timothy Voake (9 - Cat4)   New York, NY2:44:34 269145  143 CRCA/FGX Racing
27 Tim Noel (11 - Cat3)   Shelburne, VT2:44:42 247767  145 Burris Logistics-Fit Werx
28 Matt Salter (12 - Cat3)   Essex Junction, VT2:44:57 197468  133 1K2GO-Onion River Sports
29 Steve Hoather   2:45:23  117 monster
30 zachary abulencia (13 - Cat3)   Cicero, NY2:45:28 349080  100 Lindsey Wilson College
31 Frank O'Reilly (14 - Cat3)   Pearl River, NY2:45:28 277811  144 
32 Jonathan Arseneault   2:45:30  102 SUAREZ-ACQ
33 Sebastien Rheault   2:46:25  131 Monster.ca
34 John Holden (15 - Cat3)   Fairport Ny2:53:37 316474  119 Minerva Design Cycling Team
35 Jonathan Tenney (16 - Cat3)   Ithaca, NY2:54:24 210037  139 Bouledogue tout noir
36 Raymond Khalil (10 - Cat4)   New York, NY2:57:41 370856  123 CRCA/siggi's/nyvelocity
37 Terry Batchelder (11 - Cat4)   Argyle, NY2:57:43 315344  105 Ascension Cycling
38 Brook Anderson (12 - Cat4)   Essex Junction, VT3:02:48 232880  101 1K2GO-Onion River Sports/GMBC Synergy Fitness
39 Andre LeBlanc   Lafayette, LA3:13:43 114353  125 Suarez-ACQ
40 Robert Shackelford (13 - Cat4)   Rochester, NY3:27:14 348434  137 GVCC
DQ Mark White   Burlington, VT3B1 67917  147 Onion River Racing

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Forrest Parsons   Hancock, NH2:03:02 359669  826 UVM cycling
2 Dylan Grimm   Gansevoort, NY2:03:09 371428  819 Clarkson University
3 Daniel Lammon   New York, NY2:03:15 364793  822 CRCA / siggi's / nyvelocity
4 Lucas VanDrunen   New York, NY2:03:52 365225  834 CRCA - Siggi's/NYVelocity
5 Steven Vargo   2:04:51  835 High Peaks
6 Colin Delaney   Lake Placid, NY2:05:42 327964  817 
7 Brian Trainor   Clifton Parkrel 3B9 280717  833 West Point Triathlon team
8 Lee Wood   Bozeman, MTrel 3B9 358717  836 GMBC
9 Chad Tavernia   Malone2:05:54 381077  831 Team Placid Planet
10 Joe Allen   2:06:00  810 Bicycle Depot
11 James Ashenfelter   Bristol, VT2:06:53 307142  811 
12 Jerry Macner   2:06:59  824 
13 Nicholas A. Seleni   2:07:01  830 Team Placid Planet
14 Jeffrey Baase   East Aurora, NY2:07:11 310368  812 Ingram Micro/Tom's Pro Bike
15 Lee Johnson   Ballston Lake, NY2:07:45 308057  821 Spa City Racing
16 Chad Phillips   South Burlington, VT2:11:06 359232  827 GMBC
17 Matthew Cook   Los Angeles, CA2:11:18 218807  816 Team Pajaiter
18 Brian Hupe   Albany, NY2:14:49 311718  820 CBRC
19 Adam Terko   2:17:35  832 Team Swagman
20 Ken Birchenough   2:23:43  813 
21 James Litynski   Niskayuna, NY2:25:26 245155  823 
22 Dan Gaucher   Windham, CT2:27:02 240856  818 CVC/Subaru of New England
23 Scott Sarpolus   Middletown, NJ2:27:17 321856  828 
24 Tim Boring   South Orange, NJ2:30:43 348658  814 The Sport Factory
25 Jeffrey Abulencia   2:32:51  809 OCC
26 Paul Byron   Feura Bush, NY2:37:45 150645  815 CBRC

Men - Master - Masters - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Richard Sorenson (1 - Cat2)   Rutland, VT2:03:49 53455  757 Onion River Sports
2 Jim Laird   2:03:51  753 First Capital Cycling Kingston
3 Philip Beliveau (1 - Cat3)   St George, VT2:03:53 68336  750 Burris Logistics/Fit Werx/Music Emporium
4 Bob Tysen (2 - Cat3)   Lake Placid, NY2:03:55 267215  751 Team Placid Planet Inc.
5 Gregory Brett (1 - Cat4)   Webster, NY2:04:14 255428  752 Pittsford Painting Cycling
6 Steven Tinston (3 - Cat3)   Blauvelt, NY2:07:35 77226  758 Westwood Velo
7 Bruce Townend (4 - Cat3)   Windsor, MA2:07:50 75172  759 Valley Bike and Ski Werks
8 Jose Soriano (2 - Cat4)   Newyork, NY2:08:33 284137  760 CRCA/FGX Racing
9 Matthew Moore (5 - Cat3)   West Rupert, VT2:08:40 24938  754 CCC/Keltic Construction/Zane's Cycles
10 Dan Reilly (3 - Cat4)   Saranac Lake, NY2:11:56 293382  755 Team Placid Planet
11 Donald Rice (4 - Cat4)   Rensselaer, NY2:12:22 215593  756 CCB Racing/Battenkill United

Men - Master - Masters - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Timothy Leonard (1 - Cat4)   New Hartford, NY2:08:08 106471  783 CBRC
2 Allan Bates (1 - Cat3)   Pittsfield, MA2:08:42 47179  775 BCA/TOSK
3 Robert Dillon (2 - Cat4)   Warren, VT2:12:03 151429  780 1K2GO-Onion River Sports
4 Gilbert Bessin   2:14:03  776 Club Cycliste Bernard HINAULT
5 Alexandria Danforth (3 - Cat4)   Wellington, FL2:16:41 308186  779 
6 Daniel Ernest   2:29:38  781 Cadieux Cycles/FFE International
7 Kenneth McGuinness (4 - Cat4)   Albany, NY2:34:28 328904  785 Capital Bicycle Racing Club
8 Jean-Claude Leclerc   2:36:21  782 ACQ-Suarez
9 Wayne Clermont (1 - Cat5)   Rexford, NY2:40:36 300610  778 Health Thru Fitness
10 Roger Weston (2 - Cat5)   Fairport Ny2:53:59 380107  786 

Men - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Harrison White   Delanson, NY0:40:52 322530  55 CBRC
2 Maxwell McLenithan   Cambridge, NY0:41:15 356558  53 Farm Team Juniors
3 Eli Grossman   South Woodstock, VT0:42:53 348580  52 Killington Mtn School Cycling Team
4 Carl Gebhardt   Woodstock 0:44:24 358107  51 Killington Mtn School Cycling Team
5 Ian Vernooy   0:44:24  56 
6 Andrew Deierlein   Lake Luzerne, NY0:46:01 379327  50 Farm Team Juniors
7 Tyler Koziol   Buskirk, NY0:51:46 335744  54 Farm Team Cycling

Men - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gianni Polhemus   Spencertown, NY0:34:38 311309  72 CBRC
2 Isaac Allen   Marlboro, NY0:39:14 297298  70 Bicycle Depot
3 Evan Williams   North Bennington, VT0:44:28 377179  71 Farm Team Juniors

Men - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Derek Gee   2:06:39  904 Ottawa Bicycle Club
2 Alden Suokko   Woodstock, VT2:06:44 299713  910 Killington Mtn School Cycling Team
3 Matthew Owens   Richmond, VT2:06:49 350148  908 1K2GO Racing
4 Phillip Truppelli   Ringoes, NJ2:06:49 293199  911 Knapps Racing
5 Peter Vollers   Woodstock, VT2:06:52 240217  912 KMS/Start House Cycling Team
6 Wyatt Drake   Cambridge, NY2:07:00 257584  903 FARM TEAM CYCLING
7 Ian Clarke   Killington, VT2:07:03 352236  902 Killington Mtn School Cycling Team
8 Michael Owens   2:07:09  909 1K2GO Racing
9 Jonah MeadVanCort   Ithaca2:07:29 358808  906 GVCC
10 Jermeie Lacasse   2:07:32  913 Ottawa Bicycle Club
11 Keane Brennan   Cambridge, NY2:09:01 260842  901 FARM TEAM CYCLING
12 Hunter Miller   Rhinebeck, NY2:11:24 332564  907 Team Placid Planet
13 Connor Lenihan   Lakegeorge, NY2:56:57 278626  905 FARM TEAM CYCLING

Men - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kenneth McNeill   Rutland, VT2:06:56 311527  952 Killington Mtn School Cycling Team
2 Fabien Parent   2:07:41  953 cc l'quipe ATRIUM
3 Schuyler Deeney   Watertown, NY2:08:31 339516  950 
4 John Ramsay   Rutland, VT2:10:29 346518  954 Killington Mtn School Cycling Team
5 Evan Greenberg   Saranac Lake, NY2:19:36 354832  951 Team Placid Planet

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jenny Ives   Saratoga Springs, NY2:56:07 245769  256 Farm Team Elite Women's Cycling Team
2 Rosanne Van Dorn   Lake Placid, NY2:56:42 194423  265 Team Placid Planet
3 Kelly Knowles   2:56:44  258 Stevens Racing P/B The Cyclery
4 Kerrin Strevell (1 - Cat2)   Valatie, NY2:56:46 310389  264 Farm Team Elite Women's Cycling Team
5 Erin Donohue   Norwich, VT2:57:12 299236  250 KMS/Start House Cycling Team
6 Heather Voisin (2 - Cat2)   Montpelier, VT2:57:16 320264  266 1K2GO-Onion River Sports
7 Annick Dufour   2:57:39  251 Stevens racing p/b the Cyclery
8 Audrey Friedrichsen (1 - Cat1)   Beacon, NY2:57:43 273110  255 Farm Team Elite Women's Cycling Team
9 Nancy Ford (3 - Cat2)   Greenwich, CT2:57:48 189722  254 Team Danbury Audi
10 Pascale Legrand   2:58:54  260 Trek Bontrager
11 Emma White (1 - Cat3)   Delanson, NY3:01:27 275988  268 Farm Team Elite Women's Cycling Team
12 Emily Elbers (2 - Cat3)   Syracuse, NY3:01:29 314836  253 Farm Team Elite Women's Cycling Team
13 Susanna Piller (3 - Cat3)   Plattsburgh, NY3:02:24 251680  262 Farm Team Elite Women's Cycling Team
14 Nicole LaPlante (4 - Cat3)   Peru, NY3:02:43 153353  259 Team Placid Planet
15 Jennifer Magur   Newburgh, NY3:10:01 35147  261 Farm Team Elite Women's Cycling Team

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Charity Giroux   Queensbury, NY1:33:20 365297  563 
2 Dana Cooreman   New Hartford, NY1:34:23 295363  566 Mission In Motion Cycling Team
3 Suzanne Guiod   Rochester, NY1:35:52 217545  564 Once Again Nut Butter
4 Caitlin Skufca   Wilmington, NY1:37:03 377703  565 Team Placid Planet
5 Kara Frostclapp   1:41:40  562 

Women - Master - Masters - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Donna Moody (1 - Cat4)   Lakeplacid, NY1:38:08 282490  621 Team Placid Planet
2 Candice Searing (2 - Cat4)   Skaneateles, NY1:40:46 309129  623 SOS
3 Claire Miller (3 - Cat4)   Rhinebeck, NY1:41:52 375889  620 Team Placid Planet

Women - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Turner Ramsay   Rutland, VT0:45:56 381950  164 Killington Mtn School Cycling Team
2 Hayley Martin   0:47:35  165 Paceline Sports
3 Gabrielle Truppelli   Ringoes, NJ0:47:55 314826  163 Team Somerset
4 Carlyle Grundon   Lincoln, VT0:54:07 381780  162 KMS Cycling Team

Women - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Paige Williams   North Bennington, VT1:33:48 376695  520 FARM TEAM CYCLING
2 Dominique Danco   Burlington, VT1:35:20 381475  519 Killington Mtn School Cycling Team

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerCUORESpyOSMOSierra NevadaUSACDFShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee